Donderdag 14 Juni 1900. 4988. 49e Jaargang. De derde vrouw! Binnenland. Üitgave irma A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post l.'l 0. Ad verten tiën 6 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGBACHT Telephoon 19. Voor rookers. De »lof der pijp'' is reeds van ouden da- ui en vooral bij hen die tusschen 1840 en f>0 aan een onzer Universiteiten hun studiën dtooiden, welbekend. Met zijn tijd meegaand, heeft thans Lud- ig Barnay aan den lof der sigaren een ntul aphorismen gewijd, welke we hier rider commentaar overnemen uit de »Süd eulsche Tabaks Zeitung" Sigaren zijn als menschen moeilijk te behan del), gemakkelijk te kwetsen. Sigaren zijn als bloemenze geuren en ster- ;n voor ons. Sigaren zijn als jonge meisjes zij gloeien voor mannen. De mannen beoordeelen de sigaren meestal oals zij do vrouwen beoordeelennaar het itcrlijk. Juist van binnen zit dikwijls de beste bak maar om het dekblad worden er vele jrsmaad. Sigaren zijn als goede echtgenootenzij han- II) gloeiend aan de linnen des mansmenige au werpt echter de half uitgerookte sigaar weg .s hij er toevallig elders een vindt, die hem leter voorkomt. Sigaren zijn als de Ministershun levensduur i slechts kort. Sigaren zijn als edelliedenmen waardeert en naar hun afkomst. Sigaren zijn als tooneelstukkener moet al- ijd iets aan gecoupeerd worden om ze geniet- aar te maken. Sigaren zijn als huisvrouwenze deugen niet rg als ze voortdurend uitgaan. Sigaren zijn als nieuwelingen in de tooneel- creldmen geeft er veel geld voor als ze van in eenen of anderen bekenden specialiteit af- 3instig zijn, maar alras bemerkt men, dat ze weinig waard zijn. Sigaren zijn al8 liefdeseedenmen weet nooit •eker of ze wel echt zijn. Sigaren zijn als booze critikasterszo zijn al- ijd scheef gerold. Sigaren zijn als politieke redevoeringen; als nen ze van den verkeerden kant aanvat, brandt nen zijn vingers. Sigaren zijn als theater-agenten, vol beloften, in hoogst zelden werkelijk goed. Sigaren zijn als too versprookjesde mise- n-scène is voortreffelijk, doch de inhoud waar- leloos. Sigaren zijn als gewichtige besluitenze moe- en omzichtig en met kalm overleg worden be- mndeld. Sigaren zijn als tooneelstukken dor moderne ealisten; sommigen worden er wee van, omdat ~K hun te zwaar zijnanderen, die ze kunnen •erdragen, smaken ze voortreffelijk. Sigaren zijn als deugdzame vrouwenzoodra men de grenzen met hen overschijdt, krijgt men Feuilleton. naar HENRYK 3IENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadis'', enz. O, die aapwat had ik hem graag een draai om zijn ooren gegeven I Aan den eenen kant werd de toekomst helder voor mij, aan de andere zijde maakte die duivel ze weer zwart. Van de oude Suslovski's had hij kunnen zeggen wat hij wilde, maar dat Kazia tot zoo iets in staat zou zijn geweest Toch was het zeer waarschijnlijk, dat zij de kranten al gelezen hadden, vóór ik het briefje ontving. Ik wilde onmiddellijk naar hen toe gaan on rekenschap vragen, maar ik kon mijn gasten niot alleen lateD. Daar kwam waarachtig Os- 'rynski binnen, elegant gekleed, koel voornaam, Vo1 zelfbewustheid en zooals gewoonlijk met Handschoenen aan. De sluwheid spreekt uit zijn oogen, zooals licht van eeu vuur uitstraalt, een doortrapte schurk. Reeds in de opening van de ueur begon hy beschermend met zijn stok te wuiven, en nadat hij zich een soort pose had Kogeven en den overigen den tijd had gelaten, "nar hem te zien en te luisteren, sprak hy plechtig Mijn gelukwenschen aan den meesterook ik t.reug ze u. Hij legde een nadruk op dat „ik", alsof hot wat bijzonders was. Misschien ook wel. Wat heb je een leugens verzonnen, riep onaangenaam h eden Sigaren zijn als tooneelspelersmen moet ze op een afstand houden, anders kwetsen zij el kaar. Sigaren zijn als schooljongensmen moet ze vormen terwijl ze nog jong en groen zijn. hen sigaar is als een geliefdezoodra men ophoudt haar aan te trekken, dooft haar gloed zeer snel. Sigaren zijn als de moraalieder heeft ze in den mond maar niemand valt het iu, door te dringen tot haar binnenste en als dit eens een en- keleniaal geschiedt, dun blijkt ze onbruikbaar. Sigaren zijn even als de menschen in hun prilste jeugd ingewikkeldmaar de sigaar komt uit de kist om gebruikt te worden, terwijl de menseh in de kist komt als hij verbruikt is. Bei den echter worden tot asch. HH. MM. de Koninginnen zouden voor nemens zijn, Dinsdag 3 Juli een bezoek te brengen aan Utrecht. Het bezoek zou gelden het Provinciaal be stuur en 's Rijks Munt. Een gewijzigd ontwerp der Ongevallen wet, in den geest als verleden week door de Regeering is toegezegd, is reeds naar den Raad van State verzonden. Bij de Regeering is in voorbereiding een wets-ontwerp tot regeling van het onder daanschap in de Koloniën. Mr. Troelstra moet zich 1 Juli ter be schikking stellen van de Justitie, om in de gevangenis te Scheveningen de hem opge legde gevangenisstraf van éen maand te on dergaan. Intusschen zai het Kamerlid Van Kol aan staanden Dinsdag de Regeering interpel- leeren over de weigering van gratie aan mr. Troelstra. Door den »Bond van R.-Kath. werklieden- vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht" is het volgende telegram verzonden aan de Ministers van Waterstaat en van Justitie, de heeren Lely en Cort van der Linden »Hoofdbestuur van den Bond van R.-Kath. werklieden-vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht betreurt het votum der Eerste Ka mer, brengt u hulde voor uw verdediging en werischt u moed en volharding". Op het adres van ingezetenen van Haar lem om den dienstweigerenden milicien De Bruyn niet meer te straffen heeft de Minis ter van Oorlog geantwoord, dat het recht zijn loop moet hebben, doch dat hij wil toe staan dat De Bruyn zijn dienst vervult bij den hospitaaldienst, als hij dat vraagt. De volgende circulaire is aan de Gemeen tebesturen gezonden Daartoe gemachtigd door het Hoofdbe stuur, wendt het Dagelijkscli Bestuur van de Vereeniging Volksweerbaarheid" zich tot U, die door het verleenen van Uw steun aan b Volksweerbaarheid" zooveel kunt bij brengen om het doel, door die Vereeniging beoogd, nader te komen. Dat doel is uit voerig omschreven in het hierbij ingesloten geschrift: nWat Volksweerdaarheid wil en langs welko wegen zij haar doel tracht te bereiken." Wij vragen U terwille van dat groote doel, ons te steunen door woord en daad, waar Gij dat vermoogt. Dankbaar erken nen wij, dat reeds in verschillende gemeen ten van ons land de Burgemeesters oris steun den, niet slechts door lid der Vereeniging te worden, maar zelfs op verschillende plaat sen het initiatief namen tot het oprichten eener Afdeeling van Volksweerbaarheid. Uit den aard der zaak hebben wij ons eerst tot de hoofden van liet Burgerlijk ge zag in de Provinciën gewend, tot de Com missarissen der Koningin. Welken steun wij dan van U hopen en ver wachten Wij mogen er niet aan twijfelen, dat gij na kennis te hebben genomen van ons doel, niet van harte daarmede zult instemmen. Vergun ons U enkele der wegen te wijzen, waarlangs Gij ons helpen kunt om dat doel te bereiken; wellicht is het overbodig,doch het overbodige kan in dit geval toch niet schaden. Zij, welke die wegen al hebben in geslagen, zullen het ons wel niet ten kwade duiden dat wij hun den bekenden weg aan geven. De Dagelijksche besturen der verschillende Gemeenten kunnen ons steunen le. door mede te pogen om het gym- nastiek-onderwijs in zijn geheelen omvang zooveel doenlijk op alle scholen in te voe ren en daaraan meer uren per week dan thans te wijdenterwijl het ook zeer wen- i schelijk zoude zijn, gelegenheid te geven om, 1 na het verlaten der school, voortgezet gym nastiekonderwijs te ontvangen 2e. door mede te bevorderen dat gym nastiek- en andere gemeentelokalen en ook gemeenteterreinen gratis beschikbaar wor- ik uit zoo waarlijk ik hier voor je sta, is alles van die praatjes in den „Vlieger" leugen. Wat gaat mij dat aan? vroeg Ostrynski nog. Ik heb nooit iets beweerd over een expo sitie. Maar dat doe je nü dan toch, antwoordde hij kalmpjes. En hij heeft geen moeder meer, dus die kan niet ziek zijn geworden, riep Voytek Miha- lak. Dat kan mij niet schelen, herhaalde Os trynski, terwijl hi, plechtig zijn tweeden hand schoen uittrok. Maar is het telegram echt? Echt als goud I Die verzekering stelde mij heelemaal op mijn gemak. Uit dankbaarheid schonk ik hem punch in. Hij zette zijn lippen aan het randje van het glas, slurpte een teugjo en zeide In de eerste plaats op je gezondheid, en mijn tweeden dronk wijd ik aan je weet wel wie. Ik wensch je dubbel geluk. Hoe weet je dat Ostrynski trok zijn schouders op: de oude Suelovski was van ochtend vóór acht uur al bij mij op het bureau. Antek mompelde iets van „gemeene lui"ik kon niet meer blijven ik greep mijn hoed. Os trynski volgde mij naar buiten, maar ik liet hem op straat straat staan en een paar minuten la ter belde ik bij de Suslovski's aan. Kazia maakte de deur open haar ouders waren niet thuis. Kazia, vroeg ik streng, wist je van het te legram Zeker, antwoorddo zij kalm. Maar Kazia I Wat moest ik doen, lieveling? Verwon der je niet over mijn ouders; zij moeten na tuurlijk een goede reden hebben om je weer aan te nemen. Maar jij, Kazia? Ik greep deze gelegenheid aan; ben je er boos over, Viadek? De toedracht werd mij helder en hel bleek nu, dat Kazia gelijk had. Waarom kwam ik als een gek aanloopen Kazia kwam naar mij toe en legde haar hoofdje tegen mijn schouder, Ik sloeg mijn arm om haar middelzij boog haar gezichtje voorover, sloot de oogen, opende haar rozen-mondje en fluisterde Neen, neen Viadeknu niet In antwoord op dit verzoek drukte ik inijn lippen op de hare. Kazia begon smachtend te kijken. Eindelijk veegde zij met haar arm over het gelaat en zeide. En ik vroeg nog, om niet Dit verwijt en die blik verteederden mij zóo, dat ik haar nög eens kuste. A1b men van iemand houdt, geeft men die persoon natuurlijk liever een zoen, dan een draai om de ooren en ik be minde Kazia bovenmate en boven mijn verstand, tot in den dood, tot na den dood I Zij, of nie mand dat stond vast I Kazia fluisterde met gebroken stem, dat ik nu zeker alle achting voor haar verloren had. Beminnelijk wezen, wat praatte zij tochIk •telde haar zoo goed mogelijk gerust en wij be gonnen kalm te praten. Wij kwamen overeen, dat Ik niets zou zeg gen, als haar ouders mochten beweren het tele gram eerst na mijn bezoek gelezen te hebben. Ik nam afscheid van haar en beloofde haar, 's avonds terug te komen. En ik moest werkelijk weg, naar de bureelen van het Genootschap ter Bevordering der Schoone den gesteld voor gymnastiek-, scherm-, flo bert-, voetbal-, zwem- en andere dergelijke vereenigingen, tevens voor wapenoefeningen, spelen in de open lucht en dergelijke, in dien daartoe aanvrage geschiedt door de Besturen der Plaatselijke afdeelingen van Volksweerbaarheid 3e. door mede te werken tot het gratis beschikbaar stellen van gemeentelijke schiet banen voor het houden van schietoefenin gen en door h«t bevorderen van den aan leg van dergelijke banen ook van particuliere zijde 4e. door het bevorderen van de deelne ming aan het voorbereidend militair onder richt en wel a. doordat de Burgemeester in 't begin van de maand Juni op de meest doeltref fende wijze bekend make dat de aanmel ding tot deelneming aan dat onderricht vóór 1 Juli moet zijn geschied, in garnizoensplaat sen van infanterie of vesting-artillerie ten bureele van den commandeerenden officier, in andere gemeenten bij den Burge- mee ster b. door medewerking te verleenen door het beschikbaar stellen van lokalen en ter reinen voor dat onderricht, kan het zijn gratis c. door persoonlijke belangstelling te too- nen, door het nu en dan bijwonen van het onderricht d. door kleine belooningen van Gemeen- tew ege uit te loven voor enkele leerlingen die zich door bijzonderen ijver hebben on derscheiden. Mogen wij hier nog bijvoegen, dat het voor het Dagelijksch Bestuur van de Vereeni ging »Volksweerbaarbeid" een groote zede lijke steun zoude zijn indien het eenig toe stemmend antwoord op dezen brief van U mocht ontvangen. Die zedelijke steun kan, bij de omvangrijke moeilijke taak die »Volks- weerbaarheid" tracht te volbrengen, niet goed worden gemist." Volgens het i Vad." zal in September een commissie naar Zwitserland worden gezon den om het legerstelsel aldaar nader te be- studeeren. Zij zal bestaan uit een kolonel van den Generalen staf, eon kapitein der infanterie en een kapitein der artillerie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft een schrijven gericht aan den Directeur-generaal der Posterijen, waarin zijn medewerking wordt gevraagd voor het verkrijgen van plaatselijke briefkaarten te- Kurister,, want dr «r middel hiurvan kon ik ge makkelijke- rri o.mder.eD met den secretaris van den Salon to .'ar ijs. Ik verzond een telegram, dat ik het bod van baron Hirsch aannam, maar Btelde de voorwaarde de schilderij eerst te Warschau te willen expo- seeren, enz. Voor het zenden van telegrammen en voor andere benoodigdheden leende ik by het Be stuur geld. Zij gaven het mij zonder eenige be denking. Alles ging als van een leien dakje. In den „Vlieger' en in den „Koerier" ver scheen mijn levensbeschrijving, waarvan echter geen woord waar was, maar Ostrynski beweerde „Wat kan mij dat schelen Ook kreeg ik van twee tijdschriften het beleefde verzoek om mijn portet te mogen opnemen naast een repro ductie van de schilderij. Ik heb maar toege stemd. Het geld stroomde mij toe Een week later ontving ik het gold van baron Hirsch, hoewel slechtB een gedeelte. Het restee- rende zou ik krijgen, als de kooper het doek in zijn bezit had. Intusschen telde de Handels bank mij vijf en twintig duizend francs uit in louis d'or. Ik had nog nooit zooveel geld by- elkaar gezien; ik kwam thuis, beladen als een pakezel. In het atelier was het weer sociëteit. Ik gooide mijn geld op den grond en daar ik mij nognooit in geld gebaad had, wentelde ik mij er eens lekker in. Na mij kwam Antek. De huisbaas kwam binnen en dacht, dat wij gek waren ge worden. Wij hadden een pret als kannibalen. {Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1