Maandag 9 Juli 1900. io. 4995. 49e Jaargang. De derde vrouw! Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. METJRSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave firma A. H. VAN CLEEF.F te Amersfoort. Vttr^nt Maanda9~ en donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post I 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar p aatsruimte. Legale-, oflieieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Me Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maan- ig, den 9. Juli aanstaande, des namiddags te ure. Amersfoort, den 6. Juli 1900. De Burgemeester voornoemd T. A. J. van A8CH van WIJCK. Kostrlooze waarschuwing. INKOMSTEN-BELASTING. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS- 'OORT, Brengt ter kennis van de belastingschuldi- 5„n, die de helft van hunnen aanslag over het iienstjaar 19(H) nog niet betaald hebben, dat na verloop van de eerste helft dezer maand tot eene vervolging moet worden overgegaan. Amersfoort, den 7. Juli 1900. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBKR. Amersfoort in 1899. i v. Ofschoon door den Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht gehoord in het nog hangende geschil over de uitbreiding van de Zeeppoederfabriek aan de Korte bergstraat vond de Gezondheids-commissie ;een aauleiding, het Gemeentebestuur hierin mgevraagd van advies te dienen. Behalve in een paar ernstige gevallen, van vertrouwelijken aard, werd de commissie door bet Gemeentebestuur belast met een onderzoek naar het drinkwater op de Nieuwe Algemeene begraafplaats, waarvan het re sultaat gunstig was. Bij Raadsbesluit van '23 Mei is toegestaan een crediet van hoogstens 1300 voor de door de Gezondheidscommis sie aangevraagde verbetering van het drink water in de woning van den politieagent aan de Kamppoort, in wiens gezin, en even zoo bij de buren, herhaaldelijk ziektegeval len voorkwamen van gastrischen aard, dooi den geneesheer toegeschreven aan het ge bruik van drinkwater, hetwelk, bij onder zoek door het deskundig medelid, voor de 5ezondheid hoogst nadeelige bestanddeelen ileek te bevatten. Dezelfde ongunstige re sultaten werden verkregen bij onderzoek van drinkwater in een perceel aan den Soester- straatweg, ingesteld op verzoek van de be woners. Na herhaalde waarschuwing ge tukte het, den eigenaar te bewegen tot het slaan van een nortonpompwel. De bemoeiingen tot het voorkomen van le zeer hinderlijke verontreiniging van het Beekwater in de Zwem- en badinrichting Feuilleton. naar IIENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadis", enz. 12.) Ik lmd rnjj gewapend tegen elke mogelijke vraag en loog er mnnr op Iob. Ik ben een ij inker van Chigiriu. Mijn dochter vluchtte met een Pool naar Warschau, en ik, oude man, bleef met mijn leed op de boerderij, tot ik be sloot baar ua te trekken. Liefdadige menscbou gaven mij geld voor mijn zingen en wat nu Ik zal mÜn dierbaar kind zien, haar vergiffenis en mijn zeRen schonken, dan naar huis teruggaan, want ik "nacht naar onze moeder Ukraine. Daar zal ik ster ven, te midden van mijn bijenkorven. Iedereen moet sterven, en het is voor don ouden Philip reeds lang tijd. Wat heefteen tooneelapeclster toch een verbeelding Lva wist, wie ik was, maarzij werdzóo meegesleept, dat zjj imar mooi kopje meewarig schudde en my liefdevol aankeek! De stem van Hola kwam uit de andere kamer, bevend van medelijden. De deur ging wat open, een prachtig witte arm "wam to voorschijn en onverwachts zag ik my ei genaar van drie roebels, die ik nog steeds bewaard f1®1'ik moest ze wel aannemen, en wat meer is, 'k goot over liet hoofd van Hela een' stroom van zegeningen en riep alle heiligen over haar aan. Ik werd gestoord door het dienstmeisje, dat kwam vertellen, dat Ostryuski beneden was en vroeg of mevrouw hem kon ontvangen. r- Laat hem niet boven komen, lievenep Eva vol ontzetting. aan de Koningspoort, veroorzaakt door af voer van ammoniakwater uit de Gasfabriek en het uitlekken van aldaar aan den water kant geplaatste teertonnen, leidden niet tot de gewenschte uitkomst. Het is te hopen, dat na de sluiting van de Gasfabriek geen nieuwe hindernissen in den weg zullen ko men voor een flinke verbetering, ook ten bate van den werkman, van deze eenige gelegenheid. Herhaald onderzoek toch naar een meer geschikte zwem- en badplaats, op niet te grooten afstand, ontmoette telkens groot bezwaar. Zoowel uit het oogpunt der volksgezondheid als van het bestaande ge vaar voor ongeoefende waaghalzen, is het tot stand komen eener goed verzorgde pu blieke zwem- en badplaats van gewicht. Tot de vrome wenschen blijven mede be lmoren het toegezegde scherpe toezicht op het inwerpen van vuil in de stadsgrachten, bet doen afvloeien van bloed in de open straat- goot, en liet slachten met open deuren. Van het natuurlijke doorspoelingsvermogen onzer grachten wordt maar al te veel ge vergd. Zoolang de idiale toestand (algemeen verbod van fecalmnafvoer en andere veront reiniging der publieke wateren) niet bereikt is, ware toch iets gewonnen bij het streng handhaven van de plaatselijke verordenin gen. Zooook wat betreft het toezicht op de talrijke slachtplaatsen in deze Gemeente, hoewel erkend moet worden, dat dit toezicht, en in het bijzonder de vleeschkeuring, groote bezwaren ontmoef bij afwezigheid van een algemeen slachthuis. Van de gelegenheid tot kosteloos behan deling van jeugdige lijders aan favus, in het lokaal aan de Breedestraat, wordt nog steeds gebruikt gemaakt. Nog is te vermelden, dat door tusschen- komst van de plaatselijke Schoolcommissie aan liet Hoofd van een der openbare scho len is overgebracht de klacht van eenige o.iders over de voor de kinderen hinderlijke gewoonte van het tabakrooken door onder wijzers in de klasse. De commissie vernam met ingenomenheid, dat in het nieuw te bouwen Politie-bureau een ruim verbandlokaal ontworpen is. De bestaande inrichting in de Politiepost aan de Langestraat is dan ook geheel onvoldoende. De ufaicts et gestes" der Gemeenle-politie zijn onzen lezers wel bekend uit de mede- deelingen in den loop van het jaar. Slechts zij gememoreerd dat 16 door de Justitie gesignaleerden hier werden aange houden, dat aan 287 personen op hun ver zoek nachtverblijf wera verstrekt, terwijl 51 personen van een reiskaart werden voorzien. De hulp der Brandweer werd 6 maal in geroepen. De straatverlichting voldeed in het alge meen aan de matig gestelde eischen, hoe wel zij eenige malen zeer te wenschen beeft overgelaten. De kosten voor politie, brandweer en straat verplichting bedroegen f23265.83, waarvan f I3G48.175 voor de politie, f3077.74 voor de brandweer, f6539.915 voor de straatver plichting. Thans volgt hot Lager onderwijs. Er zijn 5 openbare- en 5 bijzondere La gere scholen, met 59 en 40 onderwijzeressen en onderwijzers. Het aantal leerlingen bedroeg op de open bare scholen 1430 kinderen, van welke er 777 kosteloos onderwijs ontvingen, en op de bijzondere scholen 1284, waaronder 486 kos teloos. Uit de school-statistiek blijkt, dat 224 kin deren in de Gemeente tusschen 6 en 12 ja ren de school niet bezochtendaaronder wa ren er 6 voor wie op de bijzondere school nog geen plaats was, 93 die bewaarscholen bezochten, 43 die te weinig ontwikkeld wa ren, 46 die om andere redenen dan wegens het volgen van Hooger-of Middelbaar onder wijs de school hadden verlaten, 19 die wegens ziekte thuis bleven, 2 schipperskinderen, 32 wegens onbekende redenen. De ko. '.en van het openbaar Lager onder wijs hebben bedragen f47285.13, waarin door het Rijk is bijgedragen een som van f8349.99, terwijl aan schoolgeld werd ont vangen f 12101.18. Aan de openbare Lagere school 3de soort in de Beekstraat werd herhalingsonderwijs gegeven aan 25 jongens. De Protestautsche Zondagsscholen werden bezocht door ongeveer 2100 kinderen. Op de openbare Lagere scholen bestaat gelegenheid voor meisjes om onderwys te ontvangen in vrouwelijke handwerken. Bo vendien bestaal in deze Gemeente een Gods dienstige naaischool van het »Ned. Bijbel-ge nootschap", alwaar 38 leerlingen onderwys ontvangen. De naai- en breischool van de Zusters van Onze Lieve Vrouwe wordt be zocht door 20 meisjes. Tot de Bewaarscholen behoorendie der Zuster van Onze Lieve Vrouwe met 48 jon gens en 67 meisjesdie voor armen en min vermogenden van Onze Lieve Vrouwe met 50 jongens en 165 meisjesde Anna-Paulowna bewaarschool met 126 jongens en 99 meisjes de Bewaar- en Fröbelschool met 23 jongens en 26 meisjes, en de Bewaarschool der vereeni- ging voer Christelijk Nationaal schoolonder wijs met 22 jongens 24 meisjes, zoodat de Be waarscholen worden bezocht door 269 jon gens en 381 meisjes. Aan de Rijksnormaalschool ontvingen 18 jongens en 37 meisjes hun opleiding tot on derwijzer of onderwijzeres. Bovendien be staat aan de bijzondere school voor Christe lijk nationaal onderwijs gelegenheid tot op leiding voor onderwijzer of onderwijzeres. In «Provinciaal-blad" No. 83 brengen Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht ter kennis van de Gemeentebesturen eenschry- van Z. E. den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, waarin gewezen wordt op het brandgevaar bij de vervaardiging van harde gloeikousjes. In genoemd schrijven woidt o. a. gezegd, dat in zoodanige inrich tingen vaak geen voorzorgsmaatregelen ge nomen zijn tegen brandgevaar, daar er, bij de bewerking der kousjes, dampen ontstaan van aether en alcohol, die met lucht ont plofbare mengsels vormen. Aan dat brand gevaar kan worden tegemoet gekomen wan neer in de werklokalen, waar aether ot al- AMERSFOORT. Hela verklaarde, dat zij hein natuurlijk niet ont vangen zou. Zij uitte zelfs haar verbazing over zóo'n vroeg bezoek. Oru de waarheid te zeggen, begreep ik zelf ook niet, hoe Ostryuski, die beroemd was oui zijn kennis van de maatschappelijke vormen, zóo vroeg durfde komen. Daar steekt wat aebter, zeide Eva. Maar ik had geeu tyd voor verdere uitleggingen, daar Hela geheel gekleed verscheen en het ontbijt klaar stond. De dames gingen naar de eetkamer, Hela wilde my mede doen aanzitten, maar ik weigerde en zat met mijn insrument voor de deur. Ik at vreeselyk veel, maar keek ook steeds naar Hela. Op mijn woord, daar is in geen enkel atelier ooit een mooier kopje geteekend. Nog nooit in mijn le ven zag ik zulke heldere oogen alle gedachten wa ren er in te lezen, zooals het heldere water van een riviertje den bodem laat doorschemeren. Die oogen lachten al vóór den mond; het gelaat werd dan ver helderd, alsof er een zonnestraal overspeelde. Welk een heerlijk gevormd mondje l Het was een hoofd in den stijl van Carlo Dolce, hoewel de teekening van de wenkbrauwen en oogen herinnerdeaanRaphaël in zijn beste stukken. Eindelijk hield ik op met eten ik staarde maar en keek mijn oogen haast uit; ik had zoo wel wil len blijven tot myn laatsteu ademtocht» Waarom wasje gisteren niet hier? zeide Hela tegen Eva, ia hoopte je 's middags nog te zien. 's Morgens had ik repetitie en 'a middags wilde ik de schilderij van Magorski zien. En heb ie haar gezien? Niet erg goed, daar waren zooveel menschcn °üJSIk ben 's morgens gegaan. Welk een dichter men zou met die arme heden willen weenen. Eva keek naar my myn ziel zweefde ik verruk king. Ik ga nóg eens en zoo dikwijls als ik maar kau, zeide Hela. Laten wjj samen gaan kan je van daag Ik vind het heerlijk, dut zoo'n genie bij ons woont. Het is jammer, dat er zulke rare dingen van dien Magorski verteld worden. Ik wil je wel beken nen, dat ik brand van nieuwsgierigheid om hem te leereu kennen. Zoo 1 zei Eva onverschillig. Jij kent hem toch Ik kan je verzekeren, dat hij vreeselijk tegen valt by nadere kennismaking aanmatigend, ver waand, o, zóo verwaand Ik kreeg zóo'n lust om myn tong tegen Eva uit te steken, dat ik mij nauwelijks wist te bedwingen zij wendde haar schalksche blauwe oogen naar mij Heb je soms je eetlust verloren, oudje Ik stak even mijn tong uit; ik kón mij niet be dwingen 1 Maar zy zeide weer tot Hela: Ja, die Magorski is beter om bewonderd, dan gekend te worden. Ostryuski zegt van hem, dat hy een genie is, in het lichaam van een barbaar. Ik zou Ostryuski bepaald de ooren afgesneden, hebben als hij zoo iets gezegd had, maar ik wist, dat Eva een kleine duivelin istoch ging zij heusch de perken te buiten. Gelukkig was het ontbijt af- geloopen. Wij gingen naar den tuin, waar ik moest zingen. Ik had wel liever tegenover Hela gestaan als schilder dan als miustreel, maar ik kon niet ont snappen I Ik zat tegen den muur in de schaduw van groote kastanjeboomen, terwijl do zon door de bla deren heeu groote, grillige lichtplekken op den grond teekende. Die vlekken trilden en schokten, verdwe nen en kwamen terug met het bewegen der blade reu. De tuin was zeer groot, zoodat men nauwe lijks liet rumoer van de atraat kon hooren. voora- daar overal in de perken aardige fonteiuen klaterden- Het was erg warm. Wy verstonden alleen het gel smoorde tjilpen der musschen, die elkaar in de bla. deren nazaten. Eindelijk was er stilte. Op het atelier vond .k, geheel onverwacht, de Suslovki's en Kazia. Zij waren gekomen om mij te verrassen. Waarom had Antek hun tochverteld.dat ik zeker gauw terug zou zijn Noch Kazia, noch de Suslovki's herkenden mij in mijn vermomming. Ik naderde Kazia en greep haar handzy deinsde verschrikt terug. Kazia, keu je mij niet? En ik barstte in lachen uit op haar verbaasd gezicht. Maar het is Vladek, zei Antek. Kazia keek my meer nauwkeurig aaneindelijk riep zij uit Foeiwat een leelijke onde man Ik een leelyke oude man Ik zou wel willen weten, waar zy ooit een mooieren gezien had, maar voor die arme Kazia, opgevoed in de klein-burger- lijke grondbeginselen van haar vader, was natuurlijk elke minstreel leelijk Ik ging naar do keuken en kwam na een paar minuten in mijn gewone gedaante terug. Kazia vroeg wat die verkleedpartij te beteekenen bad. O, zeer eenvoudig. U moet weten, dat wy, schil ders, elkaar wol eens een dienst bewijzen en voor eikaars schilderijen als model dienen, zooals Antek, die voor mij poseerde als oud man. Je hebt hem op de schilderij Diet herkend, is het wel Kazia Ik poseer nu voor Tsepkovski. Dat is zoo de gewoonte onder schilders, vooral als er hier te Warschau ge brek is .aan goede modellen. Wy ziin gekomen om je te verrassen, zeide Kazia, en daarbij ben nog nooit op een atelier geweest. Wat een rommelIs dat bij alle schilders zooT Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1