Donderdag 12 io. 4996. 49e Jaargang. De derde vrouw! O P RE IS. Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 8 maanden 1.tranen per post 1.45. Advertentiën 1(i regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadveitentiön per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de iucasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. pc BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 21!) der Gemeentewei, Poon te weten, dat de rekeninfl van ontvangsten en uitgaven der Gemeente over hel jaar 181)9, dOnr hen nan den Gemeenteraad aangeboden, gedureudo veer- licn dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen vnu 's voormiddag» 10 tot 1 uur des namiddags, op je plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing zul liggen, on dat men van voorzegde rekening af schrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)e Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, 11. W. Th. SANDBERG. ])e BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AM KRSFOORT, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente 'ii zgne vergadering van 22 Juni 1900 is vastgesteld e volgende Verordening: VERORDENING op de tapperijen, koffie huizen en logementen. Art. 1. Als tapperijen of kollichuizcu worden be schouwd, voor zooveel deze verordening betreft, voor het publiek toegankelijk gestelde plaatsen, alwaar wijn, bier, sterke drank, likeuren, limonades of andere dranken worden verkocht of geschonken. Als logementen worden beschouwd alle plaatsen, waarin aan personen, niet tot de huishouding he imerende, tegen betaling tydolyk nachtverblijf wordt verstrekt. Art. 2. Ieder die een tapperij, een koffiehuis of logement opricht, verplaatst, overneemt of den hou der opvolgt, is verplicht daarvan schriftelijk aun- gifto to doen aan het bureau van politie, binnen acht dagen na de oprichting, verplaatsing, overnuute el' opvolging, met duidelijke opgaaf van wijk en mannier, en welke der bedrijven in art. 1 vermeld, hij daarin uitoefent, met overlegging tevens van zijn kwitantie wegens betaald vergunningsrecht, voor ver dat recht verschuldigd is. Iet is verboden zich als bezoeker te bevinden iu e tapperij of koffiehuis, wanneer do houder niet voldaan heeft aan de voorschriften van dit artikel en den bezoekers hiervan door de politie tneile- dceliug gedaat) is. Onverminderd de strafbepaling vau art. 1G is de politic bevoegd, do bezoekers te verwijderen, wan neer zij niet op de eerste aanmaning de lokaliteit verlaten. Art, De tappers, koffiehuishouders en logement houders zijn aansprakelijk voor degenen die, op hun hst, handelingen plegen welke in strijd zijn mot deze verordening. Art. 1. De houders van tapperijen of koffiehui zen, of hunne Vervangers, zijn verplicht deze ten 11 ure des avonds te sluiten en tot ties morgens ten G ure gusloten te houden. Het is bun verboden in dien tussehentjjd bezoe kers in huis te hebben. Zij zijn verplicht den be zoekers bij liet naderen van liet sluitingsuur aauto- zeggeu, dat zij de inrichting moeten verlaten, eu, indien daaraan geen gevolg wordt gegeven, daarvan terstond aangifte uan de politie te deen. Art. 5. Het is verboden zich als bezoeker tus- lohou 11 uur 's avonds en G uur 's morgens in een der in »rt, 4 bedoelde inrichtingen te bevinden. Feuilleton. naar 1IENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadisenz. 13). Vóór mij zag ik een prachtige schilderijeen tuin, en achtergrond van hoornen, vlekken zonlicht, fou- toincn, twee buitengewoon mooie vrouwen naast el kaar; en ik zag een ouden minstreel met zijn in strument tegen den muur - dat alles tezamen bad een eigenaardige bekoorlijkheid, die mij als schilder aantrok. Intussohen horinnerde ik mij unjn rol en ik zong met gevoelvolle stem. Eva werd aangedaan, omdat zy artiste, Hola, om- at zy uit de Ukraine wus en ik, omdat zy bei den zóo schoon wareu, dut hun gezicht my be- touverde. Hela luisterde zonder overdreven aandacht, zon der gehuichelde geestdrift, maar in haar heldere oogen las ik een onvermengd genoegen. Wat was zy geheel anders dan die vrouwen uit de Ukraine, die met carnaval te Warschau komen e" bun dansers vervelen met hun heimwee, terwyl toch geen macht ze mot touwen, noch zweepslagen van Warschau en het carnaval naar bun Ukraine kan terugjagen I Hela luisterde, wiegde met het hoofd op de maat #oms zeide zij tegen Eva: „Dat kon ik óok" en zong dan mede. Ik overtrof mij zelf. Ik zong uitvollo borat en naar uijjn geheugen een hoolon voorraad vau de stoppo, beginnende met hotmans. ruiters en kozakken en eindigende niet valken, Sonyas, Rla- rusyas, steppen, grafheuvels, en God weet wat. Ik stond verbaasd over mij zelf. Ue tyd vloog voorbij als in een droom. Onverminderd de ntrafbepaliiig van an. ld w de politie bevoegd de bezoekers te verwijderen. Als bezoekers worden niet beschouwd: 1. de leien des huisgezins 2. indien do inrichting tevens logement is, zy die daar nachtverblijf houden. Art, G. De Burgemeester is bevoegd om t, aan bepaalde inrichtingen oene tijdelijke of wel uoorloopende maar immer herroepbare vergunning te verleunen om do tapperij of liet koffiehuis tot eon later uur open te houden 2. in buitengewone gevallen, by ulgomceneii maat regel. waarvan openbare kennisgeving geschiedt, bot sluitingsuur later te stellen. De verbodsbepaling van de artikelen 4 en 5 tre den alsdan in werking op het tijdstip door den Burgemeester tot sluiting bevolen. Art. 7. Ingeval de openbare orde of rust dreigt verstoord te worden of verstoord is, of ingeval van brand, is de Burgemeester bevoogd oen of meerdere der in art, 1 genoemde inrichtingen te doen sluiten gedurende don door hem te bepalen tyd. Do verbodsbepalingen van de artt. 4 on 5 treden alsdan in werking op het tijdstip door den Burge meester tot sluiting bevolen. Art, 8. De tappers en koffiehuiahoudera of hunne vervangers moeten voor drenkelingen, gewonden of door eonig ernstig toeval getreden personen, en voor diegenen, die deze bystaan, te allen tijde hunne tapperijen of koffiehuizen open stellen, om hen daarin optcuemen en hun hulp te verleunen. Art. 9. Het is aau tappers en koffiehuishouders of hunne vervangers verheden wjjn, sterke dranken of likeuren bij brand te verstrekken aan de wacht of dienstdoende schutterij eu aan de manschappen der vrijwillige of bezoldigde brandweer, tenzij met verlof van hunne superieuren. Art. 10. Ingeval van ongeregeldheid, twist of vechterij in cene tapperij of koffiehuis, is de tap per of koffiehuishouder of zyn vervanger verplicht de daders tot orde of rust te vermanen of te doen vertrokken, en zoo deze weigeren, dadelijk daarvan aan de politie kennis te geven. De politie is bevoogd bezoekers van een tapperij of kolhuhuis die zich schuldig maken aau ongere geldheden, twist of vechterij, te verwijderen. Art. 11. In de tapperijen of koffiehuizen mag geen gelegenheid tot dansen, tot verlotingen, tot kunstvortooningen, tot muziekuitvoeringen, tol tooneeivoorstclingen of tot andere vermukeijjkhedon worden gegeven, tenzy met schriftelijke vergunning van den Burgoincestor of van zijnentwege. Het is verboden om, wanneer geen vergunning als in hut lu lid bedoeld, is verleend, in eonu tap perij koffiehuis te dansen, deel te nemen aan verloting, kunstvertooning, muziekuitvoering, too- neolvoorstelling ol andere vermakelijkheid, Zij die, na van de politie de mededeelitig te hebben ontvangen, dat geen vergunning verleend is tot dan sen, verloting, kunstvertooning, muziekuitvoering of andere vermakelijkheid, toch daaraan deelnomen, kunnen door de politie worden verwijderd. Aft. 12. De tappers en koffiehuishouders of hunne vervangers zyn verplicht om iu hunne tapperijen en koffiehuizen op een iu het oog vallende plaats en duidelijk leesbaar een exemplaar dezer verorde ning optehnngcu. Art, 18. De tappers, koffiehuishouders en loge menthouders of hunne vervangers mogen den toe gang tut hunne tapperijen, koffiehuizen en logemen ten aan de beambten van politie niet weigeren. Art. 14. Ter uitvoering oer voorschriften van deze verordening wordt aan do beambten van politie dc lust verstrekt, om, zoo dikwjjls hun zulks wen- scholijk voorkomt, do woningen dor tappers, koffie huishouders on logementhouders, ook huns ondanks, te allen tijde binnen te treden, mot inachtneming van de voorschriften dor Wet van 81, Augustus lH/i9 (Staatsblad No. 88). Art. lü. Niemand zal van eunigo vergunning, lu doze verordening vermeld, mogen goh mik maken dan mot nakoming van du daaraan verhouden voor waarden on bepalingen. Het .tiet nakomen dier voorwaarden en bepalin gen, doet do verguning, onverminderd de strafbo- llngon van art. 16, allo kracht verliezen. Art. 16, Voor zoover daartegen goono slraf bo- droigd is by eeno wet, een maatregel van bestuur of oene provinciale verordening, wordt elke over treding van do artikelen 2, 4, 5 en 8 gestraft mot ecne geldboete van ten hoogste tien guldun elke overtreding van do artikelen 9, 10, 12 en 18 niet een geldboete van tou hoogste vijfentwintig guldun en eike overtreding van do artikelen G, 7 on 11 met hechtonis van ton hoogste zes dagen of cene geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden, Art. 17. By hot in werking treden dezer verorde ning is afgesunul'l du Verordening op do tapperijen, koffiehuizen en logementen, vastgesteld 21) Novem ber 1880, afgekondigd 18 Dacomber 188G, gewijzigd hij Verordening vastgesteld 26 Januari 1898, alge- kondigd 8 Maart 1898, en by Verordening vastge steld 12 Maart 1900, afgekondigd 18 Maart 1000. Zynde deze verordening aan de Gedeputeerde Staren van Utrecht volgons hun bericht van don £9. Juni 1900 in afschrift medogedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het be hoort den 9. Juli 1900 des middags lo twaalt uron. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Do Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Do BURGEMEESTER on WETHOUDERS vnn AMERSFOORT, Gezien art. 8 dor Hinderwet, Brengen tor kennis van hot publiek, dat door hen aau G. W. BEN.VINK on zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om oen varkensslachterij op- teriohten in liet perceel alhier gelogen aan do Krom- mesirant, kadastraal bekend onder sectio E. no. 506. AMERSFOORT, don 9. Juli 1900. l)o Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Burgemeester, l T. A. J. van ASCII van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. i l)c KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIE- KEN hoeft ontvangen: 1. Do Jaarverslagen over 1899 dor Kamera to: I Bergon-op-Zoom, Delft, Enschede, Groningen, Den I Holder, Iloorn, Kampen, Nijmegen, Opstorland, Tiol, Vonlo, Waalwijk on Zwolle. 2. Consulaire Verslagen No, 24/27, over de maand Juni 1900. I 8. Tijdschrift Vim de „Ned. Maatschappij tot Be vordering vat» Nijverheid" over de maanden Juni en Juli 1900. 4. Statisiiek "an do In-, uit- en doorvoor gedu rende dc maanden April en Moi 1900. 5. Hftndolstractaten en Tarieven vnn invoerrechten inVoreonigdo Staten van Amerika. Argentinië, Aruba, België, Bonaire, Curacao, Sl. Euslatius, Frankrijk, Italic, Kaïnorun, St. Martin, Madagascar, Martinique, Mauritius, Nieuw Cnledoniö, Noorwe gen, St. Pierre en Miquelon, Porto-Rioo, Saba, Sierra l.oon", Spanje, Venezuela. Zwitserland. G. Verslag „Holland»chu IJzeren Spoorweg-Maat- sohappi), Amsterdam 1899 (financieel gedeelte). 7. Vnn de Centrale Commissie voor do Statistiek Maandcijfers 1809, no. 8, Belangstellenden ktinnou bovengenoemde Versla- gun onz. voor eenlgu dagen ter lezing ontvangen aan te vragen hij don ondergeteakende IIERMs F. vin IIASKLKN, Amersfoort, 10 Juli 1900. Hoorntari*. Ik ging doodmoe naar huis, maar verrukt. Op hot atelier vond ik, goheel onverwacht, de Sus- lovki's en Knzia. Zy waren gekomen om my to verrassen. Waarom had Antek hun toen verteld, dat ik zeker gauw terug zou zijn 'l Noch Kazia, noch de Suslovki's herkenden mij in mijn vermomming. Ik naderd Kazia en greep haar handzij deinsde verschrikt terug. Kazia ken jc my niet? vroeg ik, en ik barstte iu lachen uit op haar verbaasd gezicht. Maar het is Vladek, zei Antek. Kazia koek my moer nauwkeurig aaneindelijk riep zy uit: Feciwat oen loelykc oude man I Ik een loelyke oude man Ik zou wel willen we ten, waar zij ooit een mooiereu gezien had, maar voor die arme Kazia, opgovood in do klcin-burgor- ljjke grondbeginselen van haar vader, wus natuur lijk elke minstreel luoljjk Ik ging naar de keuken en kwam na een paar minuten in mijn gewone gedaante terug. Kazia, vroeg, wat die verkleedpartij te heteokeude had. O, zeer eenvoudig. Je uioet weten, dal wy, schil ders, elkaar wel eens een dienst bewijzen en voor eikaars schilderijen als model dienen, zooala Antek die voor tnij poseerde als oud man. Je hebt hom op do schildery niet herkend, is hot wol Kazia T Ik po seer nu voor Tsepkovski, l)at is zoo de gewoonte onder schilders, vooral als er hior, te Warschau, ge brek ia tuin goede modollen. Wy ziju gekomen om jo lo verrassen, zoule Knzia. cn daarbij bon ik nog nooit opeen atelier geweest. Wat con rommel I Is dat by alle schil- G— BH don eon meer, bü den ander minder. De oude Öuslovski verklaarde, dat hy hot zich anders had voorgesteld, en duurom hoopte hy. dat er in do toekomst een verandering ton goede iu mocht komen. Ik kreeg houscb zin om myu lier Wij z\]n gaarne bereid om, tegon vorgou- iling vum hot nortu, de goubonnoorden die voor korten of lunguron lijd op rei» gaan, de Araerafoortsche Courant en do bladen welke zij door onzo tusaehenkomHt ontvangen, na to zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. Hij do Raadsvergadering, welke Maandag avond van 8.15 tot 0.45 onder voorciitting van dun beur Burgemeester jhr. mr. T. A.J. van Asch van Wijck gehouden word, waren aan wezig 15 leden en met kennisgeving afwezig Wethouder Visser en do heer Gerritsen. [Oen ongewoon talrijk publiek, bestaande uit leden van do Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, leeraren aan de Hoogere Rurgerschool en andere belangstel lenden in hot eerste punt dor agenda, over- vulde de publieke tribune. Dc notulen der zitting van 22 Juni wor den gelezen en z. d. onveranderd vastgosteld. Du Voorzitter deolde hierna mode, dat ingekomen waren Een verzoek van mr. F. D. graaf Schim- molpenninck 0111 ontslag als Regent van het Burger Weeshuis wegens vertrek eervol verleend, onder dankbetuiging do Gemeenterekening over 1890 sluitonde met een voorgiofiag saldo van 147 535.24 met do ovorige reeds vroeger ingekomen rekeningen van Burgerweeshuis, Burger lijk Armbestuur en Schutterij in ban don oener commissie, bestaande uit de heeren Tromp van Holst, Hamers en ('roockewit goedkeuring door Gedeputeerden van de Verordoning op de tapperijen en van liet Raadsbesluit tot overneming van don spoel- steiger aan hot Smallepad beide voor no tificatie oen schrijven van werklieden aan de par ticuliere Gasfabriek te behandelen bij puntH. proces-verbaal van de kas-opneming bij den Gemeente-ontvanger voor kennisge ving; op zjju hoofd stuk te slaan. Inliissuhen glimlachte Kazia op aoquetto wyze en zoide Daar is ëen schilder, oen groole deugniet, by wien dit alles anders zal zyn als hij maar eerst ge trouwd is; laat het maar aau my ovor, alles komt dan op orde, wordt gerangschikt, schoongemaakt en gelucht, Torwjjl zy zoo sprak, trok Kazia haar neus op keek naar do talloozo spinnewohbon iu do hoeken van de kamer, en voegde er hij Zoo'11 wanorde zou zolfscon uitdrager den moed benemen. Als er iemand binnenkomt, dan denkt h(j iu een oudo-klooreiunugazyu te zijn aangeland. Kijk nu toch die wapenrusting; wal is die ontzet tend verroest I Maar het uono noodlgo hior is ceu knecht, die haar oppoetst mot wal goundou steen en alles zal woer glimmen als oen niouwe samovar. Kazia praatte irelabono over uitdragers 011 wilde mijn wapenrusting, die uit con graf is opgedolven, schoonmaken. O Kazia, Kazia Sualovski gaf haar, gerust gestold, een kus op hot voorhoofd 011 Antek bracht enkele onheilspellende geluiden voortj die veol weg hadden van het knor ren van eon wild zwyn. Kazia dreigde my mot haar kleinen wijsvinger en praatte vorder Ik verzoekje, er nan to denken, dat ilit alles ver- nuderd wordt. En toen besloot zij A Is zeker iemand van avond niet by ons komt, is die iemand niots aardig eu zal men niets van hem houden. Hiorhy sloot zy haar oogen, Ik moet zoggen, dat er wel bekoorlijkheid wus m haar grimassen, beloofde te zullen komen en begeleidde mijn toekomstige ta- milic naar beneden. Toen ik terugkwam, vond ik Antek schuin en wantrouwig kijken naar ecu stapel papieren van honderd roebel, die op tafel lagen. Wat ir, dat? Wout je dan niet, wat er gebeurd is? Noen. Ik heb, als oen gewone dief, iemand bestolen. En hoe levordo jij hom dat Ik vorkocht hom mijn lijken, Voor dat geld Ja, ik ben 0011 dlepvordorven wookornar. Ik omhelsde Antek, ivensehto hem van gau- scher harte geluk, en hij begon te vertellen wat er ge beurd was. -- Ik zat bier, toen jij al weg was; daar komt oon lieer en vraagt of ik Svyaletski ben. Ik ant woord Ik zou wel eens willen weten, waarom ik Svyaletski niet zou znnToen zelde hy Ik z".g uw schilderij en wil die nu koopen. Ik zeg: Gy z|jt vrij <"11 hot te doen. maar laat mh u zeggen, dat men idioot moot zijn 0111 eon mislukt schilderij te koopen. Ik ben geen idioot, zegt hj), maar ik koop nu eenmaal graag schilderijen, die door idio ten gemaakt zijn. Als dnt waar is. vooruit dan maar, antwoord ik. Hij vraagt dun prys. Ik zeg Die gaat mij niet aau; wal kan mij dat schelenIk wil u zoo- on zooveel er voor geven, zegt hij weer. Goed! nis 11 dat betalen wil, geef het don. Hy gaf het en ging weg. llij liet zijn kaartje aclilor met Byalkovski, M, I). Ik ben een gemeone wtjokeruar, en 'lat is alles! Lang leven de lijkonAntek, ga trouweu. -- Ik hing my liever opik bon een woekeraar, nn- dors niets. 's Avonds was ik by do Susluvskl'sKazia 011 ik zaten in de nis, waar een kleine sofa stond. Mot der Slislovskl zat aau do tafel, waarboven een lamp hing, en naaide iets voor dc uitzet van Kur.ia;Sus lovski las mot veel waardigheid het avondblad van don „Vlieger". Ik voelde mjj niet erg op mijn gemak 1111 wilde dat gevoel vordryven duur dicht naast Kazia te gaan zitten, (W'ordf vervolg.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1