Donderdag 19 Üt Juli 1900. No. 4998. 49e Jaargang. OP REIS. De derde vrouw! Stadsnieuws. üitgave firma A, H. VAN CLEEFF te Amersloort. ersohijnl Maandag- en iJonderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per 7St Advertentien 16 rebels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Groote letters naar p a.i si uinite. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentieu var: buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGEACET 9. Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe ding van liet porto, de geabonneerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan de Amersfoortsche Courant en dc bladen welke zij door onze tussclieukomst ontvangen na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. K ENN1SGEVINGEN Do BURGEMEESTER vim AMERSFOORT, Overwegende, dat het natte weder gedurende den hooioogst liet gevaar voor hooibroei, waarvan brand het gevolg kan zijn, aanmerkelijk heelt doen toe nemen, noodigt de eigenaren van hooibergen uit, voortdurend een wakend toezicht op hunne borgen te bonden, door peilingen den warime-graad na te gaan, en alles wat noodigof dienstig is tot afwending van braudgevaar aau te wenden. De ingezetenen worden tevens gewezen op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o. a. tegen hem straf is bedreigd, aan wiens schuld brand is te wijten. Amersfoort, den 16. Juli 1900. Do Burgemeester voornoemd, T. A. J. van- ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de Raad dier gemeente de navolgende verordening heeft vastge steld, luidende: VERORDENING regelende de voorwaarden waarop lu dc gemeente Amersfoort gas nit de gemeente-gasfabriek wordt verstrekt. Art. 1. Een ieder die op of na 17 Augustus 1900 verlangt gas te gebruiken, moet hiervan aangifte doen bij den directeur der gasfabriek, hutzij door invulling van een biljet, aau liet kantoor der gasfa briek kosteloos verkrijgbaar, hetzij door een aan den directeur gericht behoorlijk onderteekend schrijveu met aanduiding van den iuistcn naam en voornaam en van het perceel of tie perceelen, waarvoor het gas verlangd wordt, mot opgaaf van hel aldaar te gebruiken aantal lichten en kookguten. Art. 2. Aau gebruikers van gasmotoren wordt uileen gas verstrekt, ouder voorwaarde, dat daardoor geen tier naastbij wonende gebruikers binder in deu toevoer van gas ondervindt. Art. 3. De gasfabriek is niet verplicht gas te le veren in die perceelen waarin dit naar liet oordeel der gns-commissie, wegens deu grooten afsiand van een hoofdhuis te bezwaarlijk is. De leiding van de hoofdhuis af tot de aansluiting met den nieter in het perceel van deu verbruiker zal tot een ma ximum van 15 Meter ten koste der gemeen te-gasfa briek worden gelegd, tenzij naar het oordeel der gas-commissïe reeds over dien afstand buitenge wone oukosten en bezwaren aau het maken der lei ding verbonden zijn, in welk geval de aanvrager de meerdere kosten vergoedt en voor onderhoud jaar lijks 10% dezer meerdere leggingskosten kunnen geéischt worden. Art. -1. De diensthuis, welke de hoofdbuis met den meter verbindt, tic hoofdkraan en de gasmeter worden door en ten koste der gemeente-gasfabriek geleverd, geplaatst en onderhouden en blijven haar eigendom. De aansluiting van deze buis met de Feuilleton. naar HENRYK SIENKIEWICZ, sc hrijver van „Quo Vadis enz. 15). Eindelijk vloog Eva naar binnen; zij was gekleed als Theodora. Zij droeg een kroon op het hoofd, haar oogon waren zwart onderstreept, op haar wan gen een tintje rood, hour haren vielen als dooreen storm opgewaaid, over hals eu schouders. Zij was *óo gehaast en buiten adem, dat zy nauwelijks ver staanbaar kon spreken. Hoe gaat het, Vladek? en terwijl zij haar kroon inzette, ging zij in haar koninklijke kleeron op de rustbank liggen. Blijkbaar kon zij niet spreken.want zij keek mij stil aan, als een gewond vogeltje. Ik ging naast haar zitten, legde mjjn hand op haar hoofd en dacht alleen nan baar. Ik las in die oogen den gloed van onuitblusch- bare verrukking over lmar succesik las op dat voor hoofd alleen de heerlijkheid der kunst; ik merkte, •lat die vrouw op het altaar van dien Moloch ge zondheid. bloei en leven offerde, dat haar borst naar adem hjjede. Ik kreeg zóón medelijden, zóóveel verdriet on zóo'n sympathie, dat ik niet wist, wat te doen. Wij zatoi: een poosje stilten laatste wees Eva naar oen nummer vau den „Vlieger" op de toilet tafel en fluisterde: Wat vervelend 1 wat ve'velend Plotseling begon zy zcuwachtig te snikken on trilde als een blad. Ik wist, dat zij huilde van vermoeienis, niet om "au „Vlieger," want dat stukje was hansworstery, hoofdhuis en den meter moet uitsluitend verricht worden door de werklie'den der gasfabriek. De werkzaamheden noodig tot het brengen dezer buis onder den stoep door of door den gevel heen, zijn ten koste van den gasverbruiker. Het bepalen der plaats waar de gasmeter zai wor den geplaatst, geschiedt in overleg met den gasver bruiker en geldt hierbij als regel, dat die plaats zoo naby mogelijk aan tie hoofdbuis moet zyn. Eischen omstandigheden dat de diensthuis verder doorge trokken^ worde dan een Meter achter het punt waar de publieke staat (daaronder begrepen de sloep) op houdt, dsn komen de kosten vau materialen en ar beidsloon, voor die meerdere lengte gevorderd, ten laste van den aanvrager. De gasverbruiker zorgt te zijnen koste ten genoe gen van den directeur der gasfabriek voor een ge schikte inrichting tot plaatsing en bescherming van den meter. Voor onderzoek, onderhoud en controle over de aanwijzing zal door den verbruiker te allen tijde aan den Directeur der gasfabriek of een beambte dier fabriek gelegenheid moeten gegeven worden. De capaciteit van den ni6ter wordt bepaald tloor den directeur, overeenkomstig het vermoedelijk ge bruik. Art. 5. De gasverbruiker is aansprakelijk voor schade aan den meter, hetzij die door hem of door andere personen in zijn huis zich bevindende of daarin toegelaten, is veroorzaakt uf toegebracht. Bij ontdekking van een lek of andere gebreken in de toestellen is de verbruiker verplicht hiervan ten spoedigste aan den directeur kennis te geven. Geene verandering aan- of verplaatsing vau deze toestellen mag geschieden dan met goedvinden van den directeur en onder dieDS toezicht. Art. 6. De leiding achter den meter moet, alvo rens gas geleverd wordt door of van wege den di recteur onderzocht en goedgekeurd worden. De leiding moet uit ijzeren pijpen bestaan, tenzij de directeur in bijzondere gevallen compositie-pijpen toelaut. Art. 7. De gasmeters worden van wege de gas fabriek kosteloos geregeld en in goed werkenden staat onderhouden. De verbruiker, die zich door de aanwijzing vau den meter bezwaard acht, kan tegen betaling tier kosteu vau vervanging een anderen meter bekomen mocht echter blijken dat de nanwyziug van den nieter niet zuiver is geweest, dan is de verbruiker van de betaling dezer kosten ontheven en wordt de verbruikte hoeveelheid gas door den directeur ge raamd naar het verbruik van een voorafgegaan ge- jijk tijdperk et' naar het zelfde tijdperk in het vorig jaar. Geldt hel nieuwe aansluitingen dan zal het ver moedelijk verbruik door den Directeur worden vast gesteld. De opneming der aanwijzing van deu meter, ter bepaling vau de verbruikte hoeveelheid gas, ge schiedt iu den regel eens in de maand, doch kan ook, als dit noodig geoordeeld wordt, meermalen per maand geschieden. De daarmede belaste beambte zal te allen tijde moeten worden toegelaten door den verbruiker. ArL 9. De prijs van het gas wordt door deu Raad vastgesteld. Art. 10. De huurprijs der gasmeters bedraagt voor een drielichtsmeter f 0.20 per maand. vyf '„0.25 tien 0.80 twintig 0.40 dertig 0.50 vijftig n tj 0-75 dat iedereen den volgonden dag weer vergeten zou zyn ou die beele Ostrynski was geen traan van Eva waard, maar töch was myn hart weer beklemd. Ik greep haar handen en overdekte die met kussen. Ik nam haar in mijn armen, ik drukte haar tegen mijn borst. Mijn hart begon luider te kloppen, er gebeurde iets verbazingwekkends in mij. Ik knielde neer aan Eva's voeten, niet wetend wat ik deed er hing een sluier voor myn oogonplotseling sloot ik haar in haar in mijn armen. Vladek, Vlndek, heb medelijden fluisterde Eva. Maar ik drukte haar tegen myn borst, ik wist niet meer wat ik deed. Ik verloor mijn verstand Ik kuste haar op het voorhoofd, den mond, de oogen ik kon alleen zeggen Ik bemin jeIk bemin je. Plotseling viel Eva achterover haar armen sloeg zy koortsachtig om myn hals en ik hoorde haar fluisteren Ik beminde ie al zoo lang Als er voor my toen een dierbaarder wezen op aarde bestond, mag ik een gezouten haring wor- den. Men beweert, dat wy kunstenaars alles doen door de ingeving van liet oogoublikdat is niet waar I want het bleek, dat ik reeds lang Eva beminde, maar dom genoeg was om het niet te merken. God alleen weet, wat er in mij omging, toen ik haar dien avond thuis bracht, Wij gingen hand iu hand, zonder te spreken. Van tijd tot tijd, of lie ver voortdurend, drukte ik den arm vau Eva tegen mij aan en zij deed evenzoo. Ik voelde, dat zy my liefhad met haar gelieele ziel. 11c geleidde haar naar boven, en toen wy in haar kleine kleedkamer waren, werd de toestand eeuigs- zins scheef, want wy durfden elkaar niet in de oogen zien, maar toen Eva de handen voor het ge zicht sloeg, nam ik ze zachtjes weg en zoide Eva, nu ben jij de myne, niet waar? een zestig drielichtsmeter ƒ1.— per maand. tachtig 1.25 honderd 1.60 honderd vijftig 2.— tweehonderd 2.50 Gedeelten van maanden worden voor geheele be rekend. Bij kwitantie, door den gemeente-ontvanger onder teekend, waarop de meterstanden en de verbruikte hoeveelheid gas zijn vermeld, wordt over het ver schuldigde bedrag maandelijks beschikt. Evenzoo voor geleverde fittingen, arbeidsloonen en verdere kosten. Art. 11. Bovengenoemde kwitantiën moeten bin nen een maand nA den datum op welke zij gedateerd zijn, zijn voldaan. By niet-betaling, waarvan door den gemeente-ont vanger moet worden kennis gegeven aan den direc teur, zal de directeur nè bekomen machtiging van Burgemeester en Wethoudere, den toevoer van gas alaluiten tot de schuld voldaan is. Bij weigering van den verbruiker tot toelating tot den meter is de directeur gerechtigd den toevoer te doen afsnijden eveneens na bekomen machtiging van Burgemeester en Wethouders. De directeur doet nA tot een dezer maarregelen te zijn overgegaan, hiervan mededeeling aan B. en W. en de gas-commissie. Na voldoening van het verschuldigde plus kosten zal de toevoer worden hersteld, waarvoor 1 gld. in rekeniug zal gebracht worden. Zekerheidsstelling ten genoegen van Burgemeester en Wethouders kan te allen tijde van iederen ver bruiker worden gevorderd. Art. 12. De verbruiker, die geen gas meer ver langt, of een perceel verlaat, is verplicht daarvan aangifte te doen ten kantore (Ier gasfabriek. Zoo lang dit niet is geschied, blijft hy aansprakelijk voor gasverbruik en meterhuur en beschadiging der aan tie gemeente behoorende toestellen. Art. 18. Voor de kosten van aanleg cd gasver bruik in buitengewone gevallen of van voorbijgaan- den aard, zooals in tijdelijke gebouwen of plaatsen voor openbare vermakelijkheden, kermistenten enz. moot vooruit een waarborgsom, door B. en W. ie bepalen, worden gestort. De gasprijs en meterhuur worden voor die bijzon dere gevallen door B. en W. bepaald. Art. 14. B. en W. behouden zich voor u. om te allen tijde op het gasverbruik te doen toezien en alle voegzame middelen aan te wenden, ten einde, zich tegen misbruik of kwade trouw te verzekeren l>. om bij voortdurende oneenigheitl of moeilijk heden met een gasverbruiker de gaslevering op het einde- van de eertsverstrijkeude maand geheel ie doen eindigen, mits minstens 8 dagen te voren hier van kennis gevende, zonder dat de gemeente tot eenige schadevergoeding verplicht is. Art. 15. De gemeente is evenmin tot eenigorlei schadevergoeding gehouden, indien de levering van gas mocht worden belemmerd of verhinderd. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering vau den Gemeenteraad van Amersfoort van den 9. Juli 1900. De Burgemeester, T. A. f. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De GEMEENTERAAD van AMERSFOORT, Gezien art. 145 der Gemeentewet Besluitvast te stellen de navolgende Verordening "VERORDENING regelende de benoeming en het ontslag van het personeel der Genieente- gasfabriek. Zy nestelde zich tegen mij aan. Voor altijd, voor altjjd. Zy was zoo mooi; haar oogen waren vochtig en toch vol glansdaar lag zoo'n zoete bekoring in haar geheele houding, dat ik niet meer van haar scheiden kón. En zy kon zich niet van mij losmaken zij scheen zich, als het ware, te willen beloonen voor h.iarvol- Sehouden stilzwygen en voor haar zoo lang onder- rukt gevoel. Ik kwam laai thuis. Antek sliep nog r.iet: hü teekeode op hout by de lamp voor een geïllustreerd blad. Daar is een brief voor je, zeide hy, zonder van zijn werk op te kjjken. Ik nam den brief van ta fel op en voelde een ring. Best! die ring kwam juist van pas. Ik opende den brief en las „Ik weet, dat het terugzenden van den ring u genoegen zal doen, want gij beoogdet dit blijkbaar. Wat my aangaat, ik denk er niet aan om met too- neelspeelsters te wedijveren." Dat was ten minste kort. Uit den brief bleek alleen woede, meer niet. Als Kazia in myn oog nog eenige bekoorlijkheid gehad had, was die toen voorgoed weg. Een wonderlijke zaakIedereen veronderstelde, dat Eva de aanleiding was van mijn vermomming en van de andere avonturen en ik had Eva daartoe moeten overhalen Ik verfrommelde den brief, gooide hem in de prullemand en ging naar bed. Antek keek van zyn werk op en verwachtte iets te zullen hooren maar ik hield mji stil. Die schavuit van een Ostrynski was hier i afloop van den achouwburg, zei Antek. Den volgenden ochtend om tien uur wilde ik na Eva maar ik kon niet, want ik kreeg bezoek. Baron Kartofer kwam en bestelde een koopievi Art. 1. De Directeur der Gemeente-gasfabriek wordt door den Raad benoemd en ontslagen. De benoeming geschiedt op eene aanbeveling van minstens twee personen, door Burgemeester en Wet houders in te dienen. Art. 2. D-i overige ambtenaren, bedienden en vaste werklieden der Gemeente-gasfabriek worden door Burgemeester en Wethouders, gehoord de Com missie van bijstand, benoemd en ontslagen. Hun aantal en hun bezoldiging worden door Bur gemeester en Wethouders, gehoord voormelde Com missie, vastgesteld. Gedaan te Amersfoort, ter openbare vergadering van den 9. Juli 1900. De Raad voornoemd, De Voorzitter, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Dr. P. Steen, emeritus Ned. Hervormd pre dikant te Nijmegen, hoopt aanstaanden Zon dag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Rernonstrantsche kerk hier. Gelijk we in ons nummer van 5 Juli schreven, heeft het voorstel van B. en W. tof wijziging v&n het Reglement der Hoo- gere Burgerschool hier zekere onr ust ver wekt. De Raadsvergadering van 9 Juli werd dan ook bijgewoond door een onge woon groot auditorium en nog in de zelfde week kwamen enkelen hier bijeen om de zoo belangrijke voorgestelde wijziging te bespreken. Uit hen vormde zich een commissie van 7 leden, de heerenmr. N. J. Bastert, T. van Daal, J. J. van der Eist, M. van Kuyk, F. J. Matthijssen, P. van der Mark en J. van Wessum, die een uitnoodiging richt ten tot de ouders, voogden en verzorgers van leerlingen der H. B. S. tot het bij wo nen eener vergadering in >De Arend" op Maandag 16 Juli te 7 uur, ter bespreking van de belangen der leerlingen in verband met de door B. en W. voorgestelde wij zigingen. Een 50-tal belangstellenden was ter vergadering, welke werd geleid door mr. Bastert, die nu tóch eenmaal boven aan stond bij de onderteekenaren der uitnoodiging" en die, na een korte wel komstgroet, meedeelde dat tot B. en W. en de Raadsleden, de Commissie van Toe zicht op het M. O. en den Directeur der school nog een bijzondere uitnoodiging was gericht en dat de heer Burgemees ter had kennis gegeven verhinderd te zijn, doch tevens verzocht dat enkelen van de commissie met hem van gedachten kwamen wisselen en zoo vervoegden zich Maan- mijn schilderij. Hij bood my vijftienhonderd roebels ik vroeg twee duizend. De koop werd voor dien prijs gesloten. Na zyn vertrek kreeg ik nog een bestelling voor twee portretten van TaozenbergAn tek beschimpte ray, maar ik zou wel willen weten, wie anders mijn schilderijen zou koopen, als het „geld". Als bet geld bang is voor de lyken van Antak, is dat nog niet mijn schuld. Om éen uur was ik bij Eva. Ik gaf haar den ring en zeide, dat wy na ons huwelijk naar Rome zouden gaan. Eva stemde verrokt toe. Wy praatten dien dag even druk als wy den vorigen gezwegen hadden. Ik vertelde haar van myn nieuwe bestellingen en wij maakten er ons samen blij over. Ik moest de portretten afmaken voor Kartofler wilde ik te Rome schilderen. Van onze huwelijksreis te Warschau teruggekeerd, zou ik my een atelier inrichten en zouden wy leven als in een paradijs. Terwijl wjj over onze plannen praatten, ve klaarde ik Eva, dat wjj den datum van den vorigen dag zouden blijven eeren als van een heiligen dag. Zjj verborg haar gelaat tegen mjjn schouder en vroeg mij, er niet verder over te praten, Toen draaide zjj de open, wjjde mouwen van haar japon om mjjn hals en noemde my haar grooten man. Zjj zag bieeker dan gewoonlijk; haar oogen waren nog dieper blauw dan anders, maar zjj glinsterden van blijdschap. Wat was ik een ezel, dat ik met zoo'n vrouw naast mjj mijn geluk elders ging zoeken, in een kring, waar ik geheel vreemd was en die ook voor mjj vreemd was. 'at heeft die Eva toch een artistieken aanleg 1 Zjj werd mijn bruid, verviel in eens in die rol en speelde onwillekeurig voor een jonge en gelukkige verloofde. Maar ik nam dat niet kwaljjk in een bemind wezen, na zooveel jaar aan het tooneel. Slot wlfil.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1