Advertentiën. 1 IliStS LEGES DES HEUS dagmiddag 2 uur ten Raadhuizede heeren Van der Eist, Van Kuyk en Van der Mark. Het onderhoud duurde anderhalf uur, of liever de heeren, die al aanstonds hadden verklaard, de zaak-zelve niet te zullen bespreken, omdat zij zich daartoe niet com petent achtten, luisterden wat de heer Burgemeester te zeggen had, zonder hun nerzijds in discussie te treden en beloof den, vóór de Raadszitting van Dinsdag middag verslag te zullen doen van het besprokene en meedeeling van hetgeen besloten werd. Mr. Bastert herinnerde, dat het voor stel van B. en W. eerst Vrijdag 6 Juli ter kennis werd gebracht van de Raads leden dat de Raad verklaarde, niet vol doende ingelicht te zijn en wees op het ontbreken van een bepaald advies, en de zaak in de Raadszitting van 10 Juli renvoyeerde naar de afdeelingen. Belangstellenden nu hadden het ge- wenscht geacht, alsnog op de hoogte te worden gesteld van ae geheele portee van het voorstel. De commissie achtte zich niet-competent de zaak in te leiden, doch wel om de gelegenheid te geven tot finale behandeling van het zoo ge wichtige onderwerp. Na eenig overleg wilde zij thans de volgende drie vragen behandelen 1. Welke regeling bestaak thans waarin het voorstel van B. on W. wijziging wil brengen, en op welke grónden werd in dertijd die regeling vastgesteld 2. Is de C. v. T. van oordeel, dat deze bestaande regeling in art. 20bis wijziging behoeft, in welken geest dan ook 3. Indien het Reglement werd gewij zigd in den geest van het voorstel van II. en W.. welke gevolgen kunnen daar van worden verwacht. a. voor de H. B. S. en haar resultaten. h. voor de Gemeen te-financiën Het heeft heel wat moeite gekost, het voorstel van B. en W. woordelijk te krij gen eerst Maandagmiddag gelukte dit aan de commissie. Het luidt Het aantal uren dat wekelijks aan een leeraar wordt opgedragen, voorzoover in do door hem te geven vakken dat aan tal uren moet onderwezen worden, be draagt Voor den leeraar, tevens Directeur 14 uren. de leeraren in natuurweten schappen 22 Voor de overige leeraren, met uit zondering van die in teekenen en gymnastiek 25 Voor den leeraar in lijnteekenen 15 handteekenen 20 gymnastiek 10 met dien verstande aat het getal niet be hoeft bereikt te worden wanneer door hot opdragen van lessen in het te onder wijzen vak in éene klasse-afdeeling, het getal zou worden overschreden. Wanneer de lesuren zijn dan zullen 5 lessen voor 4 uren gerekend worden. Aan de leeraren kunnen tijdelijk boven het vastgesteld aantal uren, vijf lesuren van een uur worden opgedragen, met dien verstande dat wanneer bij deze be rekening geen vol los-uur zou kunnen worden opgedragen, het laagste cijfer wordt aangenomen (bijv. 15 uren is 18 les-uren, dus 18 les-uren). Onder bovenvermelde les-uren worden verstaan alle lessen, óok die, welke door den leeraar aan het Gymnasium of do Burgeravondschool worden gegeven. De heer Rolandus Hagedoorn, Voor zitter der C. v. T., zeide, dat de C. v. T. althans de overgroote meerderheid er zeer grooten prijs op stelde, iets te kunnen bijbrengen tot het handhaven van het peil waarop thans hot onderwijs aan de H.B.S. staat. Ware het voorstel in han den gesteld van de C. v. T. dan zou zeer zeker lmar advies een zeer scherpe critiek zijn geweest, want het zal, indien het wordt aangenomen, ten gevolge heb ben het in elkaar zakken van een zoo schoon, maar ook met zoo veel zorg en overleg opgebouwd geheel als de H.B.S. en alleen strekken tot nadoe' van de jongelui. Bij het bespreken der tech nische bezwaren zou spr. niet kunnen treden in dio fijne détails welke ter zake dienon, doch de Directeur zal wellicht de finesses willen uiteenzetten. Den heer Buijs was hot bijzonder aan genaam, eons in de gelegenheid te wor den gestold, oen kijkje te kunnen gevon in de paedagogische gevolgen. En deze zijn, naar spr. intieme convictie thans hoofdzaak, terwijl de financieele gevolgen bijzaak zijnondergeschikt, want de schade aan het onderwijH zal zóo groot zijn, dat ze niet meer te herstellen zal zijn. Er is gevraagd, welke regeling bestaat thans Bij de samenstelling van het Regle ment is er nimmer aan gedacht, dat de school ooit zulk een omvang zou kun nen nemen. In 95-9(5 heeft de eerste groote uitbreiding plaats gehad. Do les-uren der leeraars loopen zeer uiteen, van 18 tot 24, een aantal dat aan alle scholen gegeven wordt, terwijl het vroeger voor enkelen iets minder bedroeg. Enkele leeraars werden te veel overladen en vrij kort daarna werd hun toegekend f 100 per jaar en per les voor overuren. Dit was te meer noodig omdat ook de rege ling der jaarwedden een kwart-eeuw oud was, dus achterstond bij andere Gemeen ten, dus een vertrek der leeraars uitlokte. Toen het aantal lessen aangroeide, moesten de nevenwerkzaamheden daar onder lijden en eindelijk was spr. ge noodzaakt, om hulp-leeraars te vragen. In 1895 werd het art. 20bis in het leven geroepen en daarin werd het maximum bepaald, dat per week opgedragen kon worden. Het aantal over-lessen bij ont stentenis of vacature was beperkt tot 5 en geen leeraar mocht meer geven dan 30 uur per week. Nu zij herinnerd, dat vóór enkele lessen (Schei-, en Natuurkunde, enz.) vóóraf de proeven moeten gereed gemaakt en dat voor het nazien van het huiswerk óok zeer veel tijd moet gerekend. De maxima, resp. 22 en 25, stonden boven Amsterdam (24) en de Rijksscholen (20 a 22) en nog in een bijeenkomst der eind-examencom missie werd dezer dagen gezegd dat 30 uur 10 a 12 te veel is. Nog 1 a 2 jaar werd doorgegaan met de over-uren, maar toen de school nog meer werd uitgebreid, moesten hulp-leer aars komen en was de gevaarlijkste klip voorbijgezeild, terwijl de over-uren ver- dwenen. Er was echter nog iets anders gebeurd. In '95 werd bepaald, dat de toelage zou bedragen f 100 per over-uur en por jaar. Sinds meer den 25 jaar werden 5 lessen in 4 uur gegeven. De schooltijd van 912 en van 1—4 is te lang; de leerlingen zijn dan finaal uitgeput en geen resultaten zijn te bereiken. In het laatste uur hangt een wolk van moeheid en verveling over de klasse en de jongen van 12 tot 16 jaar is niet meer bij de les. Ook uit hygiënisch oogpunt vraagt men buitenlucht voor de scholieren en vóór alles moeten zij zich wennen aan zelf-werkzaamheid, anders beklijft het geleerde niet Spr. zondigde zelf als jong leeraar tegen deze wet, doch thans staat hij haar met alle macht voor. Maar ook moet het resultaat van die zelf-werkzaam heid, het huiswerk, ernstig worden nage zien. anders is het resultaat weer finaal weg. Een groote prikkel is 't voor den leerling, onder zijn werk te vinden» goed" of >ferm". Doch stelt dit nazien van het huiswerk zeer zware eisc'. .n aan de leeraars, het gevolg er van is, dat in een klasse van 24 a 25 er slechts een paar niet meekunnen. Algemeen bekend is het, dat op de meeste scholen alléén les ge geven en er niet eens gekeken wordt naar het huiswerktegen den tijd van proefwerk pakken enkele jongens dan aan, behalen cijfers die hun niet toekomen en oij een examen verongelukken zij. Het deed spr. ontzaglijk leed, dat de heer Burgemeester in de Raadsvergade ring als zijn meening uitsprak, dat de leeraar slechts les te geven heeft. Wat er geschieden zal als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, is niet uit te drukken. De recidive (het blijven zitten in een klasse) in ons land is 25 a 30%, op enkele scholen nog hoogerhier tor stede is het 5 a 10%, in de le klasse 5 van de 56, in de 2e kl. 2 van de 36, in de 3e kl. 2 van de 25, enz. Maar hoe zal 't worden Er is gezegd »'t is wel ïxxakkelijk voor de heeren, dat ze om 3 uur kunnen gaan wandelen"maar ga eens om 3 uur naar do Koestraat en ge zult daar de leeraars vinden, die do achterlijken helpen, want in de les kan dit niet; er mag geen tijd van de anderen gestolen worden. Nog iets anders. Het bestaande art 20bis geeft de facultatieve maxima voor Je les uren de voorgestelde wijziging de impe ratieve minima. Ook heeft men de driekwartiers-lessen ingevoerd, uit pedagogisch, hygiënisch en practisch oogpuntwat dit laatste betreft om de leerlingen vroeg genoeg te doen thuiskomen, opdat ze nun werk nier in den nacht behoeven te maken en ook in verband mot de aanschrijving van Minis ter Borgesius nopens het godsdienston derwijs. Die driekwartiers-lessen zijn trouwens niet nieuw. Lessen van 60 minuten zijn hier nimmer gegeven, ook nergens elders en overal elders is liet maximum 50 mi nuten. Ilier zijn slechts de lessen genor maliseerd en alle gebracht op 45 minu ten. Spr. betreurt het, dat hieruit gepoogd wordt, de belooning der leeraren te bren gen van f 100 op f75 por les-uur. Mr. Bastert dankte voor de heldere uiteenzetting en bracht nu in behande- «fovtiiiaine hier zeer toegenomen en als 't mogelKi- die meerderheid de i m| xijii, don goeden naam te handhavï heeft, dat de aanneming va" he f en u;t t.c breiden, dan zal de school eon stel van B. en W. zal leiden tot verdext en yoordeel b)ijk{m voor de Gemeente voor de school. 1 poch geen benepon behartiging d«» JUg i 50 ivni-Hmi henoexnd als het unpin om V Be Hec geven kennis ling vraag 2. I)r. I* Hagedoorn zeide, weder namens de overgroote meerderheid der C. v. T., dat deze het ten zeerste zou betreuren als er eenige verandering kwam en dat leeraren zullen worden benoemd als vaste personeel de volle 31 uren mo U, geven. Is dat waar. dan zullon ookde vaste leeraren elders een beter bezoldi ging zoeken omdat het salaris hier m in overeenstemming is roet den go\oi- derden arbeid, en zal dus het gehalte van hot onderwijs verminderen. Dr. Hagedoorn antwoordt, dat dit zeei zeker het geval kan zijn. Het hangt a van het aantal lessen. Het grootste be zwaar is echter dat het vaste personeel met 31 uren als minimum plus hot mj- werk (huiswerk en voorstudie) niet m staat zal blijken, vol te kunnen houden. Bij 25 les-uren, gelijk thans, hebben zij reeds 25 pakken correctie-werk en inder daad ligt de taak van den leeraar voor hot grootste deel buiten de school. Waar zoo hard geschreeuwd wordt over den 8- uurs arbeidsdag vindt spr. het zoo treurig, dat steeds alléén de handenarbeid wordt beschermd. De heer Pels Rijcken zegt, tot zijn leed wezen te bemerken, dat zijn conclusie nog niet ver genoeg getrokken was en toont zich zeer voldaan over de inlichting. Mr. Bastert brengt nu vraag 3 in be handeling. De heer Buijs noemt de gevolgen, zoo wol uit pedagogisch als didactisch oog punt, eenvoudig reusachtig. Spr. moet zich stellen op het standpunt van fokken van jongens cn acht het zijn plicht, het onderwijs aan de hem toevertrouwde school zóo in te richten, dat de kans op misluk ken wordt teruggebracht tot liet kleinste minimum. Als een jongen blijft zitten, is zijn carrière, zijn toekomst, zijn karakter ge fnuiktniet bij onvermogen, niet bij ziekte, doch zij die kunnen, geraken in te groote klassen onder den voet en wor den voor heel hun verder leven bedor ven. Spr. wil geen zelfverwijt hebben en betreurt liet ontzettend, dat ook elders i niet zóo er over gedacht wordt on ver- I baast er zich telkens over, dat de ouders er zich bij neerleggen en niet vragen of het mislukken van den jongen soms niet is te wijten aan de school. De sterkte der klasse is de hoofd-factor, j Alles ging uitstekend en op eens wordt een steen geworpen, op eens do rugge- graat der school doorgesneden. Tast men j een onderdeel aan. dan tast men het ge- i heel aan en de werkelijk goede regeling getuige de goede resultaten wordt op eens ernstig' bedreigd. De neven-werkzaamheden der leeraren zijn niet evenredig met de les-uren, doch met het aantal lessen. Als men de lessen met 30% vermeerdert, dan wordt de ver houding van den beschikbaren tijd ver stoord en juist in dezen beschikbaren tijd zit de kracht van deze school. Thans heeft men een gezette opinie over eiken leerling en geeft het lijstwerk geen valsche resultaten meer, doch de toewijding der leeraren moet verminderen nu de j goede resultaten beloond worden met ondank. Spr. vindt het ontzettend hard te hebben 1 moeten hooren, dat het kind van een mensch minder zorg noodig heeft dan het kind van een schaap of een koe. Geen scha- j penhouder zal 50 lammeren in één hok duwen als er slecht plaats is voor 25 doch men vindt er niets in, 30 menschen- kinderen een afdeeling samen te brengen waar slecht plaats is voor 20. Wat de gevolgen voor de H.B.S. aan gaat, vreest spr. dat de aanneming van het voorstel van B. en W. ontzettend na- doelig zal werken. Wat het tweede deel der vraag, dege- olgen voor de Gemeentekas, betreft, heeft spr. thans óok een gevestigde opinie, al regardeerde hem dit niet rechtstreeks. Spr. is Gemeente-ambtenaar en heeft dus niet alleen het beheer te voeren over de school, maar ook toe te zien op de belan gen der Gemeente. Spr. acht do beide belangen zeer nauw I verbonden on is er van overtuigd, dat i de school zeer voordoelig zal zijn mits j ze goed beheerd wordt en niet wordt toegepast hot penny wise and pound Overal waar goede onderwijsinrichtin- gen zijn, vestigen zich veel ouders; voor den vader is het een hoofd-factor wan neer zijn zoon succes zal hebben. Spr. denkt aan Elburg (Van Kinsbergon- i school), aan Breda (Departementale Nuts- school) enz. En do naam is alles. Dat bewijst het I Staphorster boertje. Docli een zóo kromme reputatie heeft du H. B. S. niet. maar wel vestigden zich vele ouders hier om de school on nog kortelings ontving spr. brieven van ouders die zich hier j willen vestigen. Het aantal belasting plichtige ouders is dan ook door de school J ondergebracht in een school die s het bestek voor 50 jongens be- doeïd is en in een afgekeurde Lagere school. Nijmegen maakte een nieuw gebouw dat met het meubilair f180 000 kosten de Iiaad ging hiertoe alléén over uit han delsbelang. Waarlijk, men zal wijs doen hier hetzelfde beginsel te volgen. De heer Pels Rijcken vraagt of het mogelijk zal zijn, bij aanneming van het voorstel van B. en W. het; onderwijs ge. regeld te geven in geval van onstente- nis van een leeraar. De heer Buijs antwoordt, dat in den vorigen cursus, door ziekte onder het personeel, 800 lessen voor afwezigen wer den gegeven dit nu was een toovalliV beid, doch de les-rooster kan niet in 4. richt voor ontstentenis. Zulk een rooster is een schaakbord rekenkunde, stelkunde en meetkunde, kunnen evenmin op elkaar volgen als Fransch, En gels ch en Duitsch, Spr. verklaarde hat dan ook ondoenlijk een les-rooster te maken als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Spr. herinnert tevens aan dc voor dracht van prof. Straub, van welke wij een verslag gaven in ons nummer van 28 Juni, en vraagt, als door overlading de oogen zoo worden uitgerekt, hoe het dan wel met de hersens moet staan. Dr. Hagedoorn vraagt thans, welke bezuiniging liet voorstel van B. en W, brengt, welke de uitgaven zijn in verge lijking met andere Gemeenten, en welke besparing in cijfers hot voorstel zal brengen. Vervol(I in hel Bijvoegsel, en Mevrouw dp. SCHREI;DER van de geboorte van eon ZOOS. Amersfoort, 14 Juli 1900. Ondertrouwd J. M van NIK E. KLEI(KR. Amersfoort, 19 Juli 1900. II, aan gesneden en dit met warm j 1 water in een overdekten i i pot tot een pap opgelost, is een ONEINDIG BETERE ZACHTE ZEEP dan de j groene zeep en kost dan nog geen 5 Cts. per pond. Probeert en doet nw voordeel. l)e COMMISSARIS-THE SAURIER van de negotiatie gevestigd op den straatweg tusschen NAARDEN en AMERSFOORT be richt, dat van af 1 Augustus e. k.. ten kan tore van de Associatie-cassa te Amsterdam, de COUPON, verschenen 1 Augustus 1900, der aandeelen in de negotiatie op gemelden straatweg, zal worden betaald met f35.—. Tevens bericht de ondergeteekende, flat, mede ten kantore van do Associatie-cassa voornoemd, worden uitbetaald de in 18"* en 1899 uitgelote en nog niet. ter aflossing aangeboden aandeelen, in gemelde negotiatie. en wel Het aandeel No. 47 uitgeloot in 1898; en Het aandeel No. (51 uitgeloot ui 1899. De Commissaris- Thesaurier voornoemd, LOTEN van DOELEN GROTHE- GROOTE 'L VAN HET IN DE ZAAI. VAN IIET to AMERSFOORT Maandag, Dinsdag, Woensdag 23, 24 en 25 Juli. Zie voor bijzonderheden strooibiljetten.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2