bijvoegsel, behoorenile bU de Araersfoortsche Courant van Donderdag 19 Juli 1900. ne heer Buijs antwoordt, dat de kneep p do bezoldiging van do tijdelijke leer- ,ron f 5000 zal besparen, oen bosparing üio niet billijk is, doch welke zoo uitge vonden werd. Het gevolg van dat beknib belen, later misschien tot f 1200 of f 600, „I veroorzaken dat de goeden verdwij nen en hier zullen vervangen worden door hen, die nergens elders terecht kun nen Spr. herinnert hoe. wegens de karige bezoldiging in vergelijking niet andere scholon, in de laatste 5 jaar 37 leeraren van hier weggingen, waaronder zeer eminente. Eon klas is een eenheid en voor de 13 klassen van den nieuwen cursus is uitge trokken f33 000, per klas dus f2600 of f500 goedkooper dan aan eenige andere school. H.B.S. Totaal der lanta! hosten aantal 5-jarigcn cursus. jaar wedden. lie gen. per iildreliliH leer aren. Amsterdam f49 750 12 f4146 19 „55 350 14 „3954 24 «otterdam Utrecht „44 550 12 „3713 21 „37 000 10 „3700 20 Leiden Groningen „34780 10 „8478 10 „31 000 9 „3444 17 Gouda „27 200 8 „8400 19 Dordrecht „30 300 „3367 17 Arnhem Alkmaar „30 150 9 „3350 17 „2(5 000 8 ,,325<) 13 Leeuwarden „32 400 10 „3240 15 Nijiiuwn 's-Gr.avenhagc „25 710 8 „3214 16 „00 000 19 „3158 28 189D „27 800 10 „2780 20 Amersfoort'l 900" „33 850 13 „2604 22 1900" „40 650 18 „3126 22 n 1)11 nlot-wllnlglnï 1, iiii auniiumluK voorstel B, en w. Indien inen hier het onderste uit de kan wil hebben, dan kan men er zeker van zijn, hot lit op den neus te krijgen. Het geheele voorstel van B. en W. zal een f 1600 a f 1700 bezuinigen op oen uit gaaf van een paar ton. Voor een 5°/0wil men dus do geheele school bederven, want de leeraren zullen vertrekken, allerlei fou ten zullen insluipen en de school zal on herstelbaar lijden aan ruggemergsziekte. Spr. meent, dat een goed koopman er een paar percent op zou gooien. Do heer Sinnige wil de school eveneons uit koopmansoogpunt beschouwen. Hij gaat uit van het denkbeeld, dat hot beste onderwijs nog niet goed genoeg is; maar verschilt toch met den heer Buijs van meening omtrent al die monschen, die van heinde en verre naar Amersfoort zullen stroomen. De ligging van Amers foort is van dien aard, dat de stad go- bukt gaat onder een massa spoor-leerlin- gen, van welke Amersfoort alléén het schoolgeld ad f60 ontvangt. Is 't niet mogelijk, dat het Rijkssubsi die goweigerd wordt en van de spoor leerlingen f200 schoolgeld geëischt? Zouden zij zich dan niet met of zonder hun ouders hier vestigen? De heer Buijs is het volkomen eens met don heer Sinnige, doch men moet voor een zóo ingrijpende verandering het juiste tijdstip kiezen. Onder verwij zing naar zijn »Gedenkschrift" herinnert spr. er aan, dat het Rijks-subsidie verle den jaar werd verhoogd tot f 9000 en nu tot f 10 000 en dit alléén omdat er zoo heel veel spoor-leerlingen zijn. Waren die er niet, dan zou het subsidie ten iioogste f5000 bedragen. Het I). B. der Gemeente, dat zich zóo ijverig betoont in bezuiniging, zou zeker niet aarzelen, het door den heer Sinnige aangeduide toe te passen, als er maar een aasje kans op was. Het Rijk geeft slechts 40, hoogstens 50°/0 in de kosten van het onderwijs en hot beschermt de spoor-leerlingen, in hoofdzaak om ont volking van het platteland te voorkomen. Bovendien kosten de spoorkaarten f 70 tot i' 100, waarbij nog de kosten van koffie drinken en hot niet altijd aangename heen- en woer reizen. Na het request van Winterswijk om de spoor-leerlingen te steunen, bepaalde de Minister dat dezen op de Rijksscholen werden vrijgesteld van schoolgeld en boeken. Slochts 2 van de 17 leerlingen uit Hilversum maakten gebruik van die gunstige bepaling en vertrokken van hier naar de Rijksschool te Utrecht. Maar wo zijn volkomen bevoegd om de spoor-leerlingen te weigeren en spr. zou dat zelfs aanraden, doch de Minister schreef, dat als wo dat nu toepassen, het subsidie onmiddellijk wordt verminderd. Stol nu, dat er van de 100 spoorloorlin- gen 50 weggaan, dan is het verlies aan schoolgeld f3000 en dat aan Itijks-flubsi- dio f 4000, samen dus f 7000. Die 50 spoor- leerlingen minder geven echter geen noe menswaarde besparing; de 3e klasse bijv. zou dan tóch gesplitst moeten worden on hebben maar leerlingen per afdeeling Men mag geen kunstjes probeeren, door oijv. de lessen om 8 uur te doen beginnen, en de eenige mogelijkheid zou zijn als do Gemeente zeido .Hot Rijk geeft 10 millo welnu, wij geven 14 mille1'. Eerst dan zou f t den toegang kunnen weigeren en toe laten de eigen kindoren, die uit do Pro- ei| daarna die van elders. Het juiste tijdstip is er echter thans niet en hoe gaarne het D, B. ook het Rijks-subsidie zou weigeren, thans durft het niet. De heer Sinnige is dankbaar, doch niet voldaan en herhaalt zijn vraag of, indien het schoolgeld voor de spoorleerlingen ive. ...V0i'hoogd tot f200, er niet meer familiën zich te Amersfoort zouden vesti gen. De verbouwing dor H. B. S. hoeft spr. hooren ramen op 40 5 50 millo. Is t niet voordoeliger het Rijks-subsidie te weigeren De heer Buijs repliceert, dat als we nu 't schoolgeld verhoogden, we het ge heele subsidie zouden verliezen. Slechts een hoogst enkele zal blijven, doch hot groote meorendoel zal, ook om de kosten en de bezwaren van het heen en weer reizen, niet komen en dus zal men komen voor een dubbel verlies, in cijfers van 16 mille, waardoor dus de Gemeente dub bel zooveel zou moeten bijpassen. Er zijn ook leerlingen van elders hier ter stede gehuisvest en van hen zou eveneens het vorhoogde schoolgeld die nen gevorderd. De heer Sinnige meent, dat de Raad dit zou kunnen veranderen. De heer Buijs antwoordt, dat de Wet moet gehandhaafd en herinnert, dat zulk een leerling domicilie heeft bij zijn vader. De school zal een 120 a 130 leerlingen houden de inkomsten zullen verminde ren met omstreeks 18 mille en de bezui nigingen zullen niet noemenswaard zijn. Of de ouders van alle spoor-leerlingen zich hier zullen vestigen, meent de heer Buijs sterk te moeten betwijfelen, daar velen toch hun zaken maar niet zoo in den steek kunnen laten. Als uit het heele land spoorleerlingen konden komen, zou het kwaad erg zijn; nu blijft het beperkt tot een vrij kleinen kring rond Amersfoort en de spoor-leerlingen geven alleen zeker gevoel van wrevel, doch helpen toch ook de lasten dragen. De hoer Buijs noemt het nadeel door den heer Sinnige genoemd een voor den naasten omtrekliet voordeel dat do goede naam der school brengt, strekt zich uit over het gehoole land. Mr. Bastert zegt, deze afwijking toege laten te hebben omdat ze in zoo nauw verband staat tot de vragen en zeer dankbaar te zijn aan het D. B. dat het voorstel deed en daardoor aanleiding gaf tot deze zoo uitstekende inlichtingen. Spr. houdt er zich van overtuigd, dat het alle ouders en verzorgers der leer lingen hoogst onaangenaam zou wezen, indien der school door eenig overijld op treden schade werd toegebracht, brengt lof aan den heer Buijs, die de school op zoo uitnemende wijze dirigeert en stelt voor de volgende motie: De ondergeteekenden, voor het moe- reiuleel ouders, voogden en verzorgers van leerrlingen der Hoogere Burgerschool alhier en voor het overige mede-belang stellenden in eene goede regeling van het .Middelbaar onderwijs in deze Ge meente, kennis genomen hebbende van het ver handelde in de openbare zitting van den Raad der Gomeente Amersfoort van den 9en dezer omtrent eon voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzi ging van hot reglement voor bovenge noemde school, gehoord de heden gehouden bespro kingen door in deze materie naar hunne meening tot oordeelen meest bevoegden, gelet zoowol op de dadelijke als op de toekomstige belangen van de tegenwoor dige en aanstaande leerlingen dier school on voorts op de zeer nauw hiermede samenhangende belangen dor Gemeente, die zich zonder twijfel niet in oenen dermate toenomendon bloei zoude mogen verheugen wanneer hare insLollingon van Openbaar ondorwns in het algemeen, en met name hare Hoogere Burgerschool niet oenen zoo uitstekenden naam zich hadden weten to verwerven, bevreesd dat do bij aanneming van bedoeld wijzigings-voorstel misschien te verkrijgen direct-waarncombaro bopor- king van uitgaven in do verste verte niet zal staan in vorhouding tot de daar uit reeds in do naaste toekomst voort vloeiende nadoelen, speciaal wat de H. B. school en hare resultaten betreft, sproken in oen lieden opzettelijk ge houden bijeonkomst het vertrouwen uit, dat de loden van don Raad dezer Ge meente mot hen de overtuiging zullen doelen, dat de aanneming van meerge noemde regloments-wijziging niet in het welbegrepen belang der Gomeente zoude blijkon te zijn, en verzoeken den Raad der Gemeente Amersfoort deze voorgestelde reglements wijziging niet aan te nemen. Na zeer korte opmerkingen van den heer Bake uit Hilversum, die eon enkel woord zou wenschen gewijzigd te zion, den hoor Munnix uit Hilversum, dio moodeelde dat vele ouders van daar zeker zouden ge komen zijn indien zo niet bovrcosd wa ren geweest om eenigermato in te grij pen in het gezag van een Bestuur eener andero Gemeente, word do motie gotee- kend door 28 stadgenooten on 7 .foren sen". (De aanwezige loeraron onthielden zich strikt van eenigen bijval). Nog werd meegedeeld, dat mr. Hoyligors bericht had gezonden, verhinderd te zijn, tor vergadering te komen, doch schrifto- lijk had doen blijken van zijn sympathie Van de C. v. T. waren aanwezig do hoe ren Hagedoorn, Krudop on Richer. Dr. Hagedoorn constateerde, dat vóór de Raadszitting een stom zou opgaan om de inderdaad funosto wijziging te we ren en dat het hem lood dood, slochts óon Raadslid aanwezig - on don Wet houder van onderwijs afwezig te zien. Hij deelde nog medo, dat do C. v. T. zich verplicht achtte, ditmaal ongevraagd advies te geven nopens do voorgestelde splitsing, mot name van do oorsto klasse in 4 afdeelingen, omdat ovorvulde aan- vangsklasson dikwerf zoo verderfelijk werken op den goeden gang van zaken. Nadat de lieer Pels Rijckon do Com missie had dank gezegd voor hot geno- mon initiatief, 9loot mr. Bastert oven na half tien deze bijeonkomst. Ter Dinsdagmiddag onder voorzitting van de heer Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, van 2.15 tot 3.35 gehou den Raadszitting waren 13 loden aanwezig en afwezig met kennisgeving de hoeren Wet houder Visser, Gerritsen, Croockewit en Gar- jeanne. De publieke tribune was weder goed bezet De notulen der vergadering van 0 Juli werden golezen en z. cl. ongewijzigd vastge steld. De Voorzitter deelde mede, dat Inge komen waren: een request van de hoeren P. van Ach- terbergh en J. R. van 't Holl ter behan deling in een volgende vergadering Het hierboven vermelde request van mr. N. J. Bastert en 34 andoren nadat de •Secretaris daarvan voorlezing gedaan heeft, wordt liet gedeponeerd ter Secretarie. De Voorzitter brengt in behandeling punt 1 van den Beschijvingsbrief, het in de vorige vergadering naar de at'doelingen ge ren vooyeei de voorstel van B. en W. i,ot wij ziging van het Reglement op liet Middelbaar onderwijs betredende de 'es-uren, met de rapporten der afdeelingen. Gelijk bekend, is de aanleiding tot dit voorstel het in den vorigen cursus inge voerde stelsel van driekwartiers-lessen en B. en W. vonden daarin aanleiding om voor te stellen het bestaande Reglement te wij zigen in dien zin, dat da bevoegdheid werd verkregen om, met behoud van den maxi mum-tijd van '25 uren, den vasten leeraren meer lessen op te dragen, waardoor men in den volgenden cursus met minder tijdelijk personeel zou kunnen volstaan. De heer Van E s v e 1 d voegt daarby de volgende motie De Gemeenteraad, kennis genomen hebbende van liet door het Dagelijksch Bestuur ingediende voorstel tot wijziging van art. 2Ubis van het Reglc- ment op het M. O., zich geen juist oordeel kunnende vormen over de uit liet voorstel voortkomende ge volgen, acht dit voorstel niet rijp voor beslissing. De V oorzitter stelt voor, deze motie, die voldoende wordt ondersteund, te behan delen gelijktijdig met punt 1, onder opmer king, dat B. en W. een kleine wijziging aanbrachten in het voorstel, waar te lezen is «Wanneer een der leeraren belast, wordt met een deel van het toezicht, kan zyn aan tal lessen worden verminderd". De heor Van E s v e 1 d zegt, dat de discussies in de afdeelingen on de rapporten hem leidden tot indiening zijner motie. De nadeden welke kunnen worden toegebracht zijn van dien aard, dat geen override stap mag gewaagd. De meest mogelijke voorzich tigheid moet betracht om den goeden naam der school te bewaren. Spr. wil niet treden in herhalingen, doch meent de aanneming zijner motie tc mogen aanraden. De heer Van Eek zegt, het voorstel van 13. en W. met genoegen gezien te heb ben. Daaruit blijkt hem niet alleen dat de belangen der school, maar óók de Gemeente- financiën werden voorgestaan. Spr. ziot er zooveel kwaad niet in, het aantal lossen «enigszins uit te breidentegenover de oudere leeraren was de Gemeente ook steeds welwillend en spr. houdt er zich van over tuigd, dat de leeraren even welwillend zullen zijn jegens «Ie Gemeente, Maar toch kan spr. niet geheel meegaan met het voorstel. Er komt heel wat bij kijken. Er werd wel herleid tol les-uren, doch zulk een verdeeling gaat in de prac- tijk maar niet zoo gemakkelijk en spr. kan zich niet voorstellen, dat alles maar zoo glad vau stapel zal loopon. Vooral bevreemdt het spr. dat de deskun digen niet gehoord zijn en vooral niet do ineest deskundige, de Directeur. Do Raad heelt meer de voorlichting van deskundigen gevraagd o. n. van den Direc teur dor Gasfabriek, die de plaats der machines aanwees, en van den Commissaris van Politie, dio adviseerde hoe hy zyn com mensalen het bust kon onderbrengen en zijn veel huiswerk liet gemakkelijkst kou verrichten. Ook aan de H. B. S. zijn veel huishoudelijke zaken te regelen en die zijn 'i best in 't roino te brengen door den Directeur. Indien deze de les-rooster luid ovorgelegd, zou spr. wellicht zijn meege gaan mot het voorstel van B. on W., doch tiu gelooft spr. dat de Raadsleden al hebben zy ook van rechtswege overal vor stand vau niet volkomen juist kunnon oordcelen en spr. zal dus stemmen vóór do motie-Van Ksveid. M r. Prik ken zegt, dat in de vorige vergadering werd aangedrongen op een be paald advies van de G. v. T., den Directeur gehoord. Dit voorstel werd niet aangenomen on do zaak opnieuw behandeld in de af deelingen. Er kwam echter niet meer licht en zelfs nu nog is er geen bepaald advies. Wel ge werd den Raadsleden van ter zyde een stapel berekeningen, doch deze zyn niot officieel en kunnen dus niet behandeld. Waar spr. in do vorige zitting zeido, dat de zaak niet voldoende is voorboreid, moet spr. zich daaraan refereeron en zal hij dan ook stemmen vóór do motie-Van Esvold. Mr. Heyligors zegt, dat uit de dis cussies zoowel m de vorige vergadering als in de afdeelingen voldoende gebleken is, dat raon het er lang niet over eens is, terwijl oen leidend advies ontbreekt. Alleen de Directeur kan volkomen zuiver beoordeelen. terwijl het D. B. slechts in theoretische be schouwingen kan treden. Vooral hel gomis van het advies van hem die mot de uitvoe ring belast is, doet spr. stemmen vóór de motie-Van Esveld. De Voorzitter repliceert, dat hier een muis een berg gebaard heeft. Het voorstel van B. en W. was oorspronkelijk van zeer geringen omvang, doch door het vele praten heeft men er heel wat achter gezocht Nu zegt de Directeur, dat het niet wel mogelijk is, een behoorlijken les-rooster te maken. Men denkt dat alle leeraars over laden zullen worden en in werkelijkheid zullen slechts 7 leeraars samen 30 uur meer krijgen, on alléén de hoeren Thiel en Best 30 uur. Het maximum van 30 uur wordt bijna niet bereikt en zeker nimmer door hen die tevens les geven aan Gymnasium en Burgeravundscliool, óok niet door de leeraars in Natuur- en Scheikunde, wier lessen, door liet gemis van VIb aan het Gymnasium, nog niet eens tot 22 komt. Wolk was het doel van het voorstel van 13. en W. Alleen het financieel deel voor de Gemeente. Is hot onbillyk V Neen, vroeger werd óok 25 uur gegeven. Zal het schaden aan het onderwijs, zullen de loeraurs overladen worden Neen, want het maximum zal zijn 83/.j-42 on 1 l;|-23M. Vroeger werden lessen gegeven van 55 of 50 minuten thans van 45 minuten, lees 40 door ile wisseling der leeraren of der klassen. Voorbereiding en correctie was er toch vroeger óok. Geelt de leeraar les in 5 klas sen, dan moot hij 5 maal voorbereiden voor olko afdeeling is dat echter niet noo- dig. Bovendien, dat een jong leeraar zich ernstig moet voorbereiden, is volkomen juist, doch hy langoren dienst wordt die voorbe reiding geleidelijk minder. De heer llooge- werl' bijv. kan volstaan met 5 uur. De leeraar in Natuurlijke historie heeft 22 uur les en 7 uur voor voorbereiding en vergaderingen pn vindt tijd te over om Gemeente-genees heer te zyn en zijn particuliere praktijk waar te nemen. Werkelijk de taak is niet te zwaar. En in 't vorige jaar kregen de leoraren in Natuurwetenschappen nog vergunning om aan leerlingen van een Instituut tc Hilversum les te geven en de C. v. T. verklaarde toon, dat dit niet te zwaar was voor de leeraren. B. en W. erkennen volkomen den grooten ijver van hot personeel on de zeer gunstige resul taten van het onderwijs, doch waar de kosten nu f7000 en f8000 belnopen en in 1808 door lessen wegens ziekte zelfs f 13400, daar moeten 13. en W. wel bedacht zyn op be zuiniging en zijn ze overtuigd hun plicht te doen, door aan te raden hun voorstel aan te nemen. Er is gewaagd van een onbillijkheid voor de vaste leeraren tegenover de tijdelijke, maar B. en W. zullen - - alles wanrdeerenu tocb nimmer de tijdelijke leeraren beter be zoldigen dat de vaste. Spr. wijst op den Secre taris die toch óok vijf uur daags arbeidt en zijn studiën reeds lang voltooid heelt. Er wordt gezegd, dat er geen personool zal zyn om bij ziekte te vervangen in een vorig jaar moesten 800 lessen gegeven wor-

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 5