den wegens ziekte, doch dit was een zeer buitengewone omstandigheid bovendien die 800 uur in 40 weken is 20 uur per week, of 1 uur per leeraar. Het klinkt als het aan tal verpleegdagen in groote Ziekenhuizen, doch herleid, is 't niet zoo erg. Dat de Raad een amendement voorstede op het voorstel van B. en W. bijv. de 30 uur te wijzigen in 28. en alle bezwaren zullen ondervangen zijn. Indien het voorstel wordt geëcarteerd, zul len B. VV. moeten voorstellen, altbans den leeraar in Natuurlijke historie meer les te geven, want noode zullen zij een hulp-leer* aar vragen voor slecht zes uur les. Men zegt, dat het voorstel ongerijmdhe den maakt, dat bijv. do heer De Cruyff meer salaris zal genieten dan de heer Rauh, doch dit is een verstandige daad. Zoo heeft bijv. ook een der leeraren voorEngelsch 1800 en nie mand zal er aan denken eén ander voor 24 uur f2400 toe te kennen. Men zeide dat de tijdelijke leeraren hoo- ger salaris krijgen dan de vaste en deze iaatsten zouden vragen, als tijdelijk te wor den aangemerkt. Dit is ongerijmd en ligt niet in het voorstel. Dat het voorstel niet rijp voor behande ling zou zijn, is onjuist, Verschillende stuk keu werden aan den Raad overgelegd en de discussiën waren inderdaad breedvoerig ge noeg. De eunige vraag zou zijn aangaande den beer Wesseling de Raad onthief hem van lessen, omdat hij toezicht moest houden, en kende hem toch een toelage toe. Doch dit is later te regelen. Spr. zou het betreuren als het voorstel andermaal aangehouden werd, al vleit hij zich niet, dat de argumenten van B. en W. den doorslag zullen geven. Toch moet spr. opmerken, dat de deskundige, die niet de financieele zijde kan beoordeelen, niet altijd onpartijdig is. Het schoolgeld bedraagt fGO en elke leerling kost f120. Dat de leeraren te zwaar belast zouden women is spr. niet geblekengeen enkele diende bezwaren daarover in en spr. zou dit eerst willen afwachten. De gemoederen zijn thans hoogelijk opgewekt en wellicht daardoor is 't te bezwaarlijker dat wordt rekening gehouden met de Gemeente-finan- ciën. De heer K l e b e r zegt, het in beginsel eens te zijn met B. en W. en niet te ge- looven in alle bezwaren tegen het ontwerp aangevoerd, maar gelooft het toch beter, de zaak nu te laten rusten. De muis baarde inderdaad een berg, doch die zal volgend jaar wel verstoven zijn. De spoor-leerlingen maken inderdaad den toestand onhoudbaar en als dit nu nog een tijdje zoo voortduurt, zullen we een beter overzicht hebben. Spr. zal dan ook stemmen vóór de motie-Van Es veld. De beer Van E s v e 1 d meent, dat het voorstel van B. en VV. niet van zoo geringe beteekenis is. Als liet wel zoo gering is, dan verwondert het spr. dat B. en VV. er zoo aan blijven hechten. Het financieel verschil is slechts eenige honderden, f1500 a f1700. Dat de leeraars geen beklag indienden, is vrij duidelijk. Zij weten niet wat de les rooster hun zal opleggen en dus ook niet of zij hun taak al dan niet zullen- kunnen vol brengen. De invoering der driekwartiers-lessen ge schiedde in het belang van de leerlingen, niet van de leeraren, want dezen moeten zich veel meer inspannen om het zelfde te geven. Onbillijk is het, dat men zich nu te gen de leeraars keert en dat kwartier af pingelt en uil hen tracht te halen, wat er uit te halen valt. Bezuinigen staat altijd ge lijk met iels ergens af te halen en elke be zuiniging leidt licht tot schade. Hadden B. en W, - verleg gepleegd met den Directeur, spr. zou zich niet verzet heb ben, maar juist de Directeur is overal bui ten gehoudenalleen de Directeur kan be oordeelen wie wél en wie niet meer lessen kan geven en nu dreigt de samenwerking, die zou goud is, verbroken te worden. Kan men nu nóg welwillei dheid van de leeraren verwachten als ze worden beloond met ondank Vroeger splitsten zij zelf een klasse in het belang der leerlingen en ga ven zij die over-uren kosteloos. Nu wordt gezegd dat 3ü lessen 24 uur zijn. Zullen we voor dien prijs prima-leer uren krijgen, ja zelfs behouden De Voorzitter vroeg: »Had een amende ment gesteld"; maar hoe? Alleen de Di rectum' kan dit beoordeelen. Uit liet aan allo Raadsleden en den Voor zitter toegezonden staatje blijkt, dat onze school het minste kost en wordt dus bewe zen, dut de zuinigheid wel degelijk wordt betracht. De heer Veis Heyn vraagt of de leeraren hun beklag bij B. en VV. indienden. De heer Van E s v e 1 d antwoordt, dat de wijziging nog niet aangenomen en dus nog niets geregeld is. Komen ze tot de wetenschap wat van elk hunner gevorderd wordt, dan zullen ze zeker klagen. De heer Van Eek zegt, dat er veel is in het ant woord van den Voorzitter dat spr. beaamt, doch het was geen beslist antwoord op zijn vraag. Spr. bezwaar zit in de rege ling ware de Directeur daarover gehoord, dan zou de Raad kunnen handelen met ken nis van zakenthans niet en spr. blijft bij zijn meening, dat de zaak niet rijp is voor beslissing en moet er op aandringen dat ze wordt verdaagd tot de Directeur zal zijn gehoord. De Voorzittr kan niet gelooven, dat zoolang geen enkele leeraar meer lessen geeft dan het maximum, maar wel veel minder, er geen lesrooster zou te maken zijn. Als de Directeur zulks aantoont, zullen R. en W. hun vooi-stei wijzigen. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan zullen C. v. T. en Directeur de vrije hand hebben om veel minder les te doen geven dan het Reglement voor eiken leeraar voor schrijft. De heer Van Eek wees reeds in 95 up deze gebeurlijkheid en nu moet de Raad vastleggen dat ten minste 25 uur wordt gegeven. De Raad lichte uit het voorstel wat hy nadeelig acht, doch brenge het bovenvermelde correctief aan. Elke f 100 is waard bezuinigd te worden. De heer Van Esveld vraagt, wat dan wel en wat niet dient uitgelicht. De Voorzitter antwoordt, dat mea het voorstel van B. en W. araendeere. De heer Van Esveld: Wat u daar zegt, Mijnheer de Burgemeester, moet een drang te meer voor den Raad zijn om mijn motie aan te nemen. De door u bedoelde veran- deringeu mogen werkelijk wei a tête repo- sée overwogen worden. U geeft daar wel het beste argument voor tnijn motie, Mijn heer de Burgemeester. De motie-Van Esveld wordt nu in stem ming gebracht en aangenomen met .9 tegen 4 stemmen (tegen: Wethouder Celosse en de heeren Van Beek, Veis Heijnenrnr. Van Zijst). Aan de orde is punt 2, een voorstel van B. ee W. omtrent de spliting der klassen van de H. B. S. voor den cursus 1900/1901. De V o or zi 11e r zegt dat hierover is ingekomen een schrijven van de C. v. T. welke «Ie eerste klasse gaarne gesplitst zag in 4 afdeelingen, met teil hoogste 20 leer lingen per afdeeling. In dat schrijven heeft de C. v, T. zich schuldig gemaakt aan een vergissing, want in art 2. van het Reglement staat,"dat de belooning zal bedragen »ten hoogste" f'100, M r. Heyligers zegt. dat liet voorstel van B. en W. beoogt de le klasse, met 08 leerlingen, in 3 afdeelingen te splitsen, doch is het eens met de C. v. T. die haar in 4 afdeelingen zou wenschen. Vooral de aan- vangsklasse moet klein wezen om de jonge lieden gereed te maken voor den moeilijken overgang van het L. O. maar het M. O. Sr. vereenigt zich volkomen met de ziens wijze der O. v. T. en stelt voor de le klasse in 4 afdeelingen te splitse. De heer Tromp van Holst steunt het arnendemeut-Hevligers. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hun voorstel meenen te moeten handhaven. Wat zijn te groote klassen Alleen in de Wet op het Hooger onderwijs is bepaald, dat de klassen kleiner moeten zijn dan 24 leerlingen. Kleine klassen zijn juist te Am sterdam het ergst bestreden. Te Utrecht heeft de le kl. 55 leerlingen in 2 afdeelin gen, de 2e 51 in 2, de 3e 55 in 2te Rot terdam 72 in 3, te Amsterdam 90 in 4. Men zegt nu wel, dat er nog leerlingen kunnen bijkomen, doch dan zou men die kunnen weigeren. Waarom moet hier een model-in richting zijn Dat het Rijk model-inrichtin gen make, doch niet het kleine Amersfoort. Spr. raadt de aanneming van het amende- ment-Heyligers af. De heer Van Esveld is zeer voor kleine klassen, doch de kosten voor de 4e afdeeling der le klasse schrikken hem af en hij durft niet goed adriseeren tot de splitsing in vieren. De Voorzitter zegt, dat wordt gere kend op f2600 plus de kosten van inrichting van het lokaal. We mogen niet meegaan met de C. r. T. die slechts 17 leerlingen per lokaal wil. Het amendement-Heyligers wordt nu ver worpen met 11 tegen 2 stemmen (voor de heeren mr. Heyligers en Tromp van Holst). Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen z. h. st. zoodat in den nieuwen cursus de le en do 2e klasse in 3, de 3e, de 4e en de 5e in 2 afdeelingen zullen worden gesplitst. Aan de orde komt het laatste punt van den Beschrijvingsbrief, een ontwerp-request aan H.M. de Koningin om ontheffing, ander maal voor den tijd van drie jaar, van de verplichting tot het hebben eener Burger- dagschool. Het wordt goedgekeurd z. d. of z. h. st. Nadat de Voorzitter heeft meegedeeld, dat. door de aanneming der motie-Van Es veld B. en W. geen nader voorstel zullen doen doch hun dit wellicht zal bereiken van de 4 heeren, die tegenstemden, sluit hij de vergadering. Volgens de «Staats-courant" zyn de ver wachtingen van den oogst enz. in de provincie Utrecht als volgt: Tarwe. Matig gewas. Rogge. De vooruitzichten tamelijk goed. Haver. Matig gewas. Erwten en boonen. Goed. Hooi en gras. Het hooi heett v e gele den door bet natte weder; hot gias is z ^Aardappelen staan best; in do vroege aardappelen vertoont zich door het aanhou dend natte weder de ziekte. Wortels staan redelijk. Paarden en vee. De gezondheidstoestand goed te noemenprijzen goed. Houtgewas. Goed. Boomgaarden. Redelijk. De dirigeereud officier van gezondheid 2e klasse luitenant-kolonel VV. H. E. Borger- hflfT Mulder, cln.-l' van hut Militair hospitaal hier, wordt gedurende de veld-oeleningeu der 2e divisie van 13 tot 19 September, be last met de functiën van chet van den ge neeskundigen dienst Onze vroegere stadgenoot de le luitenant adjudant der cavalerie van bet O. I. le8®1' K. F. Rauh, ridder 4e klasse M. VV. O., is alweder bij afzonderlijke dagorder zoo in Indië als Nederland eervol vermeld wegens zijn moedig en beleidvol gedrag bij krijgs verrichtingen op Atjeh in liet tydperk van 1 Juni tot 31 December 1899. In een schrijven aan de «Geneesk. Grt. van onzen vroegeren stadgenoot den officier van gezondheid der le klasse dr. D. Romeijn, die behoorde tot de eerste ambulance van het »Ned. Roode Kruis" en inmiddels weder is ingedeeld bij het Militair hospitaal te Am sterdam, leest men o. a: •Daarmede is het oogenblik voor mij aan gebroken om de balans op te maken betref fende het tijdens inijn verblijf onder de Boeren ondervondene. En als ik dan de licht- en ile schaduwzij den tegenover elkaar stel, de uren van teleur stelling scheid van de dagen van voldoening, dan wint buiten kijf de creditzijde het van den debetkant, dan blijft een batig saldo over in dien zin, dat een groot deel van hel doel, waarmede ik in het laatst van het vorige jaar vertrok, bereikt werd. Geen oogenblik heb ik dan ook, dank zij tevens de goede harmonie die onder ons beerschte, den stap betreurd, die mijn tocht naar het oor logsterrein ten gevolge had. Onze ambulance verkeerde steeds in gun stige omstandigheden om veel werk te heb ben zij was met haar Duitsche zuster de eerste, die zich aan den kant der Boeren voegde, doch won het van haar in grootte en in aantal eu verscheidenheid der hulp middelen. Daarbij kwam nög, dat haar con necties, dank zij den invloed van onzen lei der, niet beter konden zijn. Door de talrijke zendingen uit het vaderland waren wij in staat gesteld, onze patiënten tot dankbaar heid te stemmen voor het vele dat wij hun konden aanbieden, en de autoriteiten voor het weinige dat wij van hen noodig hadden. Het lijdt dan ook geen twijfel of ue eerste Ned. Roode-Kruis-ambulance heeft aan het beoogde doel, liet zooveel mogelijk lenigen van de lichamelijke onheilen door den oorlog over de Boeren gebracht, beantwoord. Zij heeft dit ie meer kunnen doen, omdat tot vóór de inneming van Pretoria slechts een paar afzonderlijke leden ei van tijdelijk niet vrij waren in hun bewegingen, daar zij bin nen de liniën van de tegenpartij waren geraakt en derhalve te handelen hadden naar de hun door deze gegeven bevelen." Programma der muziekuitvoering bij gun stig weder Zondagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de kapel van het 5e regiment inianterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „El Picadore" Spanischer Marsch Hovm. 2, Ouverture „Mansohaft an Bord" Von Suppï. 8. „Goldregen" WalzerWaldteufel. 4. Souvenir de l'opéra „L'Etoile du Nord"Meijcrbeer. 5. Ouverture „Le Barbier do Séville". Romni. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra „Faust" eu 7 parties Ch. Qounoil. j (t. „Gavotte"1). I'uppn-, 7. b. „La Caravane" Marche I oriëntaleO. Aach. 8. Grande fantaiaie aur des motifs de l'opéra „La fïlle du régiment" ile DonizettiBluvie,drilt. Zooals blijkt uit een advertentie, voorko mende in dit nummer, zal in de zaal van het Leger des Heils een groote tentoonstel ling worden houden op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 23, 24, en 25 Juli a. s. Zoowel Leger des Heils-als andere artike len zullen worden geëtaleerd. Een der offi cieren, de heer Gorter, die reeds ongeveer een jaar als vertegenwoordiger van het Han dels-departement van het Leger des Heils" geheel ons land bereist met een groote sor teering artikelen, zal de goederen presen teeren. Het zal hem ongetwijfeld veel genoegen doen. als velen zijn uitstallingen komen be zichtigen eniets koopen. Bij het onweder, dat Maandagavond boven de Gemeente woedde, trof het hemelvuur een der pakhuizen van de firma H. Gerrit sen aan de Zogstraat, nochtans zonder brand of schade te veroorzaken. Gedeputeerde Staten van IJtrechl hebben tiet besluit van den Gemeenteraad van Ba, omtrent schoolgeldhelliiig, evenredig aan ha inkomen, goedgekeurdevenwel is de 1^ uitgenoodigd, ouk liet Horlmlingsonder«ijsT „og in de regeling op te nemen. Naar aanleiding hiervan heeft de B,aj besloten, dit herhalingsondorwijs gelijk stellen roet de laagste klasse der schoolga^, helling, aangezien de leerlingen allen tolden werkenden stand belmoren. Maandagmiddag stortte een metselaar,door de warmte bevangen, van het Paleis sSoest- dijk" en werd met levensgevaarlijke sche- delbreuk opgenomen. Ofschoon hij den geheelen nacht bewuste, loos bleef, is hij Dinsdag weer bij kennis gekomen en heeft men thans hoop op hoi-stel. Bij het onweder, dat Maandagavond zoo vreeselijk boven Eemlaud woedde, sloeg de bliksem in de Koninklijke stallen v nSoestdijk" en doodde er twee paarden. Ook in den omtrek heeft het onweder van Maandagavond, dat daar veel heviger was dan boven de Gemeente, heel wat schade veroorzaakt. Tusschen Amersfoort en Woudenberg wer- den eenige telegraafpalen getroffen en te Bavoort werden drie boomeu geveld. Te Hainersveld werd een boerderij getrof fen, die geheel afbrandde. Een gelijk lot onderging de hofstede «Nieuw Dronkelaar" te Woudenberg, die met de beide korenbergen geheel afbrandde. De levende have, behalve eenige kippen, werd gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Van persoonlijke ongelukken kwam ons niets ter oore. Wat men bij kinderen ongemanierdheid noemt, heet bij grooteren nerveusheid. Burgerlijke Staml van Amersfoort, van 12 Juli tot en met 18 Juli. GEBOREN Matthias, z. van L. B. Smeeing en G. Gerritsen. Dirk, z. van D. van den Brink en W. Plante. Wilhclrnina Maria Johanna, d. van M. Janssen. Alexander, z. van 0. M. van Oven. I.eonardus Jo hannes, van T. Rosier en G. J. van Vrees wijk. Arend Jan, z. van Doctor H. W. Schreuder en C. C. Nijland. Catrina, d. van J. Hazelaar en G. Bokkers. Antonie, z. van P. Kraak en A. Rommers.Gerard, 7.. van F. J. Tuithol' en H. Blombergen. Louisa Maria Johanna, d. van T. Riksen en J. van Apeldoorn. Anna, d. van T. Krij nen en M. van de Pol. Frans Jacob, z. van VV. C. van Rossum en G. Teer. Hendrikus, z. van P. de Waal en G. de Vries. Clasina Alberdina, d. van M. Vee- nendaal. Willem z. van J. Ramselaar en H. van Klooster. ONDERTROUWD: G. van de Kraals en E. van Beekhoven. P. Dijkstra en J. F. Dijkgraaf. B. Stork un II. Vahl. GETROUWD: G. Wessels en M. E. Rolaff. W. Vastenburg en G. Lambrechts.— f A. Harrebomeé en J. F. W. van Schaik. OVERLEDEN: Marinus WilhelmusVoort- I man 3 m. Jan Tiggelaven 10 d. Wil- 1 helmina Maria Lensing 4 m. Hendrik van Daal 79 j., echtg. van Doetje Heringa. J Sophia Cornelia van Oostveen 11 m. RECLAMES I van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Al weder een maaglijder hersteld. Al weder eeu maaglijder hersteld zeggen wij. om- I dat dagelijks van heinde cn vor ons brieveu gewor den van genezen maaglijders, eu die thans zich zoo gelukkig gevoelen, dat zij niet kunnen nalaten om zulks mede te deeien. Daar de genezingen in Neder- I zelve onze lezers het meeste belang zullen iuboe- zemen zoo laten wij hier volgen wat de hoer D. 1 de Wit, Anuastraat te Steen wijk, ons schrijft. Nog nooit ben ik om zoo te zeggen ongesteld I geweest, doch de laatste winter had ik vreeselijke Volgens portret, pijnen in de maag, welke mij op smartelijke wijze deden lijden. Veel over «le l'ink Pillen van Dr. Williams gelezen hebbende, als een probaat middel m dergelijke gevallen, besloot ik zo ook eens aan te wenden on het geregeld gebruik heeft mijne stoutste verwachtingen overtroffen, want na het ge bruik van eene enkele doos heb ik hoegenaamd geen pijn meer gevoeld en mijn eetlust is weer te ruggekomen ik eet thans zooala wij hier zeggen als een turigraver, dus kan ik aan maaglijders met voile overtuiging het gobruik Uwer Pink Pillen ten zeerste aanbevelen. Het is in alle gevallen van verzwakking, bloed armoede, rheumatismus, zenuwpijn dat monde Pink ruien moet gebruiken om met zekerheid de best« resultaten te bekomen. Verkrijgbaar a fl.75 do doos en f 9. - de doozon, h Snai"uL 27 (Steiger, Rotterdam, hoofd- nopothouder voor Nederland, en apotheken, i'rancotoezending tegen postwissel.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 6