Maandag 30 Juli 1900. 5001. 49e Jaargang. O P RE IS. Tóch geknipt. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave firma A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. erscbijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Ad verten tien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Atzo?iderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. Wij zij» gaarne bereid om, tegen vergoe- ling van het porto, de geabonneerden die oor korten oi' langere» tijd op reis gaan, de nerslbortschu Courant en de bladen welke dooi' onze tussc hen komst ontvangen, na zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. K K N NI S ii E V I N U. tevue van de visschers vloot op de Zuiderzee. Augustus 1900. De Commissie voor do Zuiderzeevisscliers-revi ,v..&t ler kennis van de visschers, dat een terrein onll afgebakend dat rechthoekig 3000 M. lang, bij M. breed is. Do ligging in de lengte is van tou vuil liet Muidorzand om de W. t. Z'. tot labij fort Pampus de richting in de breedte is vuu van het Muidorzand om de X. t. W., welke eest op Uitdam uitloopt. "Behalve door de ton van het Muiderzand wordt t terrein nog afgebakend door vijf roode spier- jnon met vlaggetjes. Op dit terrein worden de sobers in 11 lange rijen gelegen. De richting ler rijen is van O. t. N. tot W. t. Z. In elke rij liggen de noodige baken met borden, welke genummerd zijn, van 1 af, om de Noord be- [iiineude. en die met dc merken van de visschers tijn beschilderd. De borden zijn alle zwart, behalve de borden aan het begin en op het einde van de even iijen, die wit zijn. De stelen der bakens zijn in de oneven ijeu zwart, en in de even rijen wit. Tot aanduiding van de nommers der rijen zijn je bakens op de hoekeu der rijen nog gemerkt met 1, II. enz. tot en met XI, eveneens om de oord beginnende.. Lijn XI is dus het zuidelijkste i loopt hot dichtst langs de lijn Muiderzand— Pampus. [n ih' Eerste ltij liggen5 bakens gemerkt 1.1 WK, li WK, 3 ME, 4 Bezet en 1,5 Bezet. In de Tweede Rij liggen5 bakens gemerkt III EH, 2 ME, o MK, 4 MK en U/5 ME. In de Dode Rij liggen 5 bakens gemerkt III,1 MN, 2 UK, UK. 4, MO en III/5 MO. In de Vierde Rij liggen4 bakens gemerkt IV. 1 VD, 2 VI), 3 VD, en IV, 4 VD. In de Vijfde Rij liggen4 bakens gemerkt VI VI), 2 VD, 3 VD en V,4 VD. In de Zesde Rij liggen 6 bakens gemerkt: VIT VD, 2 111), 3 ÈB, 4 EP, 5 OZ. en VI.6 BW. In de Zevende. Rij liggen 5 bakens gemerkt: VII,1 BC, 2 VN. 3 VN, 4 HE en VII,5 HE. In de Achtste Rij liggen: 4 bakens gemerkt: VUI1 BU, 2 BU, 3 BÜ en V1I1,4 lil'. In de Negende Rij liggen 5 bakens gemerkt: IX 1 BI'. 2 HZ, 3 HZ,'4 UZ en IX,5 HZ. hl de Tiende Rij liggen6 bakens gemerkt: X 1 HZ, 2 HZ, 3 HZ. 4 MU, 5 ST en X/6 .ST. In ile Elfde ltij liggen: 5 bakens gemerkt: XI,1 LE, 2 LE, 3 vrij, 4 vrij en XI, 5 vrij. Be ligplaatsen der visschers zij u nu: WIEKINGEN met 70 botters in rij I tussehen de bakens 1 WK, 2 WK on 3 ME. HEDEMBLIIv met 30 botters in rij I tussehen bakens 3 ME en 4 Bezet. Feuilleton. 2)- Precies om twaalf uur haalde Biron hem af. Gearmd wandelden zij den weg op naar de woning rsn Hochland. Deze was merkbaar gedrukt, zoodat Biron eindelijk zcide Zeg, Hochland, nis jo geen lust hebt, me te ontvangen, zeg het dan maar liever ronduit Neen, Karei, dat is het niet maar ik kan het jo zoo niet zeggen, jo zoudt me misschien ver keerd begrijpen mijn woorden verkeerd uitleggen Mijn vrouw is een juweel, maar ze heelt haar eigen aardigheden. Biron, die er nu eenmaal op gesteld was, juist ®e vrouw in het familieleven te leereu kennen, 'iet zich niet afschrikken, maar antwoordde: .- Xn ja, die hebben wc alle. Ik wil graag eens «en hoe je het hebt en daarom ga ik met je mee. Hij vroeg zich reeds af, wat dat wel voor eigen aardigheden konden zijn. Dus je bent gelukkig? vroeg hij na een p008. —Ik? ja, heel gelukkig. We hebben een vast in- k°nien. Ik leef, zooals zooveel lui, heel eenvoudig, viel kromme sprongen kunnen we niet maken. Zing je nog Zingen ben jo malWe hebben geen piano, a"' mijn vrouw is zenuwachtig. Ik zou geen toon uitbrengen. Jammer genoeg, zeidc Biron. Je hadt zoo n Roede stem. Ik speel nog veel. Als je gotrouwt wns zou jo dat ook wel neu- moeten laten varen. Do tegenwoordige vi nllon zenuwachtig. ENKHUIZEN met 10 botters iu rij II tussehen de bakens II/l EH en 2 MK. MARKEN met 80 botters in rij II tussehen de bakens 2 MK, 3 MK, 4 MK en U/5 MK. HOORN met 15 botters in rij III tussehen de bakens III,1 11N eji 2 UK. 1 KK mot 70 botters in rij III tussehen de bakens 2 UK,3 UK en 4 MO. MONNIKKENDAM met 6 botters in rij III tus sehen de bakens 4 MO on II1/5 MO. VOLENDAM met 200 botters, hiervan liggen: a. 'JO schepen in rij tussehen de bakens: IV, 1 VD, 2 VD, 3 VD en IV/4 VD. I). 90 botters in rij V tussehen de bakens: V/1 VD. 2 VD, 3 VD en V/4 VD. e. 20 botters iu rij VI tussehen de bakens: VI1 VD en 2 RD. RANSDORP met 10 botters in rij VI tuscbcn de 2 RD cu 3 EB. ELBURti met 30 botters in rij VI tussehen de bakens 3 EB en 4 KP. KAMPEN met 2G botters in rij VI tussehen de bakens: 4 KP en 5 OZ. BROEK IN WATERLAND en OOSTZAAN, te zinnen met 9 betters, iu rij VI tussehen de bakens 5 OZ en VI, 0 B. BOVEN-OARSPEL seben de bakens VII/1 BC en VN. VOLLENHOVEN met 70 botters in rij VII tus- seben de bakens: 2 VN, 3 VN en 4 HK. HARDERWIJK met 15 botters in rij VH tussehen de bakens 4 HK en VII,5 HK. BUNSCHOTEN met 100 botters waarvan a. 90 botters in rij VIII tussehen de bakens: VIII, 1 BU, 2 BU. 3 BU en VIII, 4 BU. b. 10 botters in rij IX tussehen de bakens: IX, 1 BU en 2 HZ. HUIZEN' mot 130 botters, waarvan: ti. 80 botters in rij IX tussehen de bakens: 2 HZ, 3 HZ, 4 HZ en IX,5 HZ en b. 50 botters in rij X tussehen de bakens XI HZ. 2 HZ en 3 HZ. MUIDEN met 7 botters iu rij X tussehen de bakens 3 HZ en 4 MU. STAVOREN met 60 botters in rij X tussehen dc bakens 4 MU, 5 ST en X/6 ST. LEMMER met 60 botters in rij XI tussehen de bakens IX/1 LE, 2 LE en 3 vrij. De visschers welke aangewezen zijn om hun be drijf aan H.M. de Koningin te toonen, 5 botters zijnde, moeten liggen in rij I tussehen de bakens 4 Bezet en 1/5 Bezet. Dezen schepen wordt verzocht, de oranjevlag in top te voeren. Den schippers der botters wordt verzocht bij liet op het terrein komen zich steeds te schikken van af hun noordelijkste baken, dat ook hierboven het eerst voor hen genoemd is. De commissie hoopt dat de bovenstaande aankon diging den schippers voldoende duidelijk is, om van een goede en snelle rangeeriug verzekerd te zijn. Beleefd wordt verzocht zooveel mogelijk in de rijen te komen, opdat H.M. onze geëerbiedigde Koningin desgewenscht tussehen de rijen botters kan door- Ten slotte wijst de commissie er op, dat het haar aangenaam zal zijn bijtijds te mogen vernemen of het aantal botters van elke plaats, waarop door haar is gerekend, juist is. Mochten er toch van een plaats minder botters komen dan waarop werd gerekend, dan kan de daardoor ontstane ruimte misschien voor andere plaatsen, waarvan zich eventueel meer botters aan bieden, gebruikt worden. Opgaven van dezen aard wordt men verzocht in te zenden aan den opzichter der Zuiderzee-politie M. Klein te Edam met het doel zoo noodig nog meerdere aanwijzigingen te kunnen doen. t 10 botters in rij VH tus- j Gelijk we Donderdag nog zeer in 't kort konden berichten, vergaderde de Gemeenteraad dien middag van 2.15 tot 3.40 onder voor zitting van den heer Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijek. Aanwezig waren 9 leden, dus juist zoo veel als art. 48 der Gemeentewet voorschrijft, terwijl afwezig waren met kennisgeving de heerenWet houder Visser, Gerritsen, mr. Van Zijst, Van Reek, Hamers en Veis Heijn, benevens de heeren Garjeanne en Croockewit. Maar al was ook bijna de helft der leden afwezig en duurde de zitting ook nog geen anderhalf uur, toch is het daarin beslotene van zeer groot belang voor de Gemeente, niet het minst voor de openbare gezondheid. Nadat de Voorzitter had meegedeeld welke stukken waren ingekomen (goedkeu ringen van Raadsbesluiten er een nieuw re quest van de heeren Van Achterbergh en Van 't Hoi) werden de notulen der zitting van 47 Juli gelezen en onveranderd vast gesteld. Hierna werd in behandeling gebracht punt 1 van den Beschrijvingsbrief, een ontwerp- bouwverordening. Als regel blijft het tonnenstelsel behou den R. en W. worden echter bevoegd ver klaard om in speciale gevallen vergunning te verleenen tot het maken van privaatputten onder de iu de Verordening omschreven con ditiën. Daarmede is voldaan aan een in eenige adressen van ingezetenen uitgedruk ten wensch. Als nieuwe bepaling is in de Verordening opgenomen het verbod van het hebben van privaten of privaatputten, welke in openbare wateren uitloozen. Deze bepaling, hoewel ingrijpend, werd door B. en W. als hoogst noodzakelijk voorgesteld. Eindelijk is door deze wijziging de spe ciale kom voor de toepassing van de Bouw verordening vervallen, zoodat de bepalingen betreffende de verzameling van faecaliën zul len gelden voor de geheele Gemeente. De heer Van Esveld gaf in overweging, dergelijke zeer ingrijpende voorstellen voor- i taan in tijds gehectographeerd of gedrukt aan de Raadsleden toe te zenden. Nu is het bijkans ondoenlijk, dat zij zulke voor stellen lezen en overwegen met dien ernst welke zij behoeven. Oók zou spr. een vroe gere oproeping ter vergadering zeer ge- wenscht achtende tijd was nu bijv. al heel kort, de oproeping kwam thans Dinsdag middag tegen 12 uur. Die tijd is tekorten dat menigeen verhinderd is, de vergadering bij te wonen, bewijst de zaal. Spr. verheugde er zich incusschen over, dat de bepalingen der ontworpen Bouw verordening voortaan zullen gelden voor de geheele Gemeente en dat gebroken is met het stelsel der verschillende kommen. Een voorstel om daartoe te geraken, diende spr. in 96 in, doch door de sterke bestrijding van R. en W. kon het toen niet in behan deling komen. Oók juichte spr. zeer toe het beslist ver- AMERSFOORT. Ben je daarvan overtuigd? vroeg Biron en tot ziuhzelveu zcide hij dan trouw ik nooit. Zenuwachtige vrouwen waren hem een gruwel. Zijn moeder was niet zenuwachtig geweest en zijn zus ter was het óok niet, maar hij kende er eenige en vermeed hun gezelschap. Zoo pratend over den ouden tijd waren zij de wo ning genaderd. Hochland liep snel vooruit om zijn vrouw te waarschuwen. Langzaam klom Biron de de trap op en hoorde een vrouwestem heftig spre- "zijn vriend kwam hem tegemoet, leidde hem de huiskamer binnen, waar hij tegenover een vrouw van ongeveer dertig jaar kwam te staan Hochland stelde hen aan elkaar voor: mijn vriend Biron, van wien ik je zoo dikwijls verteld heb mijn vrouw. De eerste indruk was niet onaangenaam. Mevrouw Hochland was niet loelijk, maar naar kapsel was slordig en toon zij den arm ophief om een haarspeld vaster te steken, zag Biron een groote scheur in haar japon. Bescheiden wendde hij don blik al en bloosde voor haar. Eigenlijk is ons middagmaal met op gasten be rekend, zcide ze, maar als mijnheer Biron mee aan wil zitten, is hij welkom. In stilte hoopte zij vurig, dat hij haar uitnooni- ging zou afslaan en Biron zelf zou veel liever ui een restaurant gegeten hebben, maar lnj had zichzelf nu eenmaal de taak des onderzoeks opgelegd en nam dus aan. Na verloop van een kwartier werd het eten opgedragen. De kinderen kwamen binnen, twee aardige jongens van vier en vijf jaar, gaven handjes, en werden toen weer naar de keuken ge zonden. - i Als er visite is. eten ze niet binnen, zcidc me vrouw. Zij hebben nog zulke slechte manieren en ik kan hun lawaai aan tafel met verdragen. Mijn kinderen moeten aan tatel moe-eten on moeten goede manieren hebben, dacht Biron. Mevrouw sprak onophoudelijk en hop hoon on weer van de keuken naar de kamer. Eindelijk was I de maaltijd afgeloopen eii stelde Hochland zijn gast voor, met, hom een kop koffie te gaan drinken in I don „llirsch," hetgeen Biron gretig aannam, want I hij verlangde zeer hier vandaan te komen, waar het hem heelcinaal niet beviel. De kinderen haddon hem nog het meest aaugetrokken, maar die hadden zich niet meer vertoond. Toen zij nu samen eeu sigaar rookten in de ge- zcliige zaal van hot hotel, scheen Hochland pas te ontdooien. Behaaglijk strekte hij zijn beenen uiten blies kringetjes rook in de lucht. Zoo'n sigaar na tafel, hè, dat is toch een genot, zeide Hochland. Ja, antwoordde Biron, en een genot dat iederen dag terugkeert. Dat denk je maar I Bij ons mag niet gerookt worden. Wat? Mag er niet gerookt worden Iu je eigen huis? My ii vrouw zegt, dat de gordijnen or zwart vnn worden. Wat hindert dat? In mijn huis wil ik toch doen eu laten wat ik wil? Je hebt goed praten. Vroeger heb ik óok zoo geredeneerd, maar mijn vrouw heeft me gauw an ders geleerd. Ja, ja, man, als je getrouwd bent, kan je niet meer doen en lateu wat je wilt. Probeer het maar eens. i Maar ik zon in jou geval eenvoudig een sigaar opsteken Dat zou je niet, want je kent mijn vrouw niet Ik heb het beproefd, lang geleden, maar> toen is er een vreesdijke scène geweest; ik geloof dat ze uit het raam zou zijn gesprongen, als ik haar niet be loofd had 't niet weer te zullen doen. Ik beu vreeselijk gestdd op vrede in huis en laat haar daarom re- geeren. Zo is niet kwaad en bestuurt het huishouden voortreflyk maar zij is de baas. Trouw maar niet hoor Je weet niet half hoe goed je het nu hebt. Dat geloof ik óok, antwoordde Biron en deed groote trekken aan zijn sigaar. Ik ga vanavond naar Jena, hervatte hij na een poos, ik wil Neumann eens opzoeken. Zoo? Doe hem dan mijn complimenten. Ik was ook al lang van plan, er eens heen te gaan, umnr 't komt er nooit van. Zooals je weet, is hij met een schatrijke vrouw getrouwd, maar ze leven als kat en hond. Dat moet, dunkt me, vreese lijk zijn. Ja, dat dunkt me óok. Heeft hij een groote prak tijk? Hij is immers dokter? Ja, maar bijzonderheden weet ik niet. Tegen twee uur begaf zich Hochland naar zijn kantoor, na een hartelijk, afscheid van zijn vriend genomen te hebben. Biron wandelde nog wat rond en dacht veel na over de verandering die er bij Hochland had plaats gegrepen. Hochland, vroeger de joligste, luenthartigste man, was nu saai, ver- velvolend, zonder belangstelling in hetgeen er in de wereld om hem gebeurde, zonder energie, zouder verlangen naar afwisseling. DAt had dus het huwelijk van hem gemaakt. Ik trouw niet, zeide Biron tot zichzelven, maar hij spoorde toch met de eerste gelegenheid naar Jena om zich van het ongeluk van zijn vriend te overtuigen. De eerste jongen, dien hij naar dokter Neuman vroog, wees hem dadelijk den weg en bracht hem naar een fraaie villa met grooten tuin.Hij belde aan. Een knecht iu livrei deed hem open. Is de dokter thuis? Neen, mijnbeer. Zijn spreekuren zijn 's mor gens van acht tot negen. Ik wensch den dokter niet als patiënt te spreken. Dat is wat anders. Dan zal ik u aandienen.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1