Donderdag 9 Augustus 1900. Ho. 5004. 49e Jaargang. OP REIS. Toch geknipt. Stadsnieuws. pjrma A. Uitgave H. VAN CLEEPF te Amersfoort. erschi]ntMaandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per "dvertentiën i6 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar numm&'s'lO ^6^a'e"' en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe ding van het porto, de geabonneerden die voor korten of' Jangeren tijd op reis gaan, de Aniersfoortsehe Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. KENNISGEVINGEN. De Commissaris der Kouiugin iu cle provincie Utrecht Gezien liet besluit van Hoeren Gedeputeerde Stilten der provincie Utrecht, dd. 2 Augustus 1900, C Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt Ier kennis van dc belanghebbenden 1„. 'dat de opening der jacht op klein wild, ver meld in dc 2c zinsnede van art. 17 der Wet van den 13. Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag September a. s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op bazen cn fazanten, waarvan de opening op Zaterdag 29 September a. s. is bepaald; •2o. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend, en het jagen in ongeniaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1900 moeten geoogst worden, verboden is, evea als het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd bost goed niet is geoogst: oó. dat de jacht op reebokken slechts gedurende de maanden October en November, zoomede de jacht op reegeiten van 15 November tot 1 Decem ber zal zijn loegelateu. En. ten einde niemand cenige onwetendheid hier van kunne voorwenden, zal deze worden afgekon digd cu aangeplakt, waar zulks te doen gebruike lijk is. Utrecht, den 3. Augustus 1900. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMEKSKÜORT, Brengen ter kennis van dc ingezetenen dezer Ge meente. die ter erlangiug van liet Eereteeken wegens eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de Schutte rijen in de termen van het Koninklijk Besluit dd. 5 December 1861, Staatsblad 110. 149, mochten geko men zijn en verlangen met liet eereteeken te wor den begiftigd, dat zij zich tot het doen der ver- eisclitc aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen voor 15 dezer. Amersfoort, den 7. Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, E. L. VISSER B. W. Th. SANDBEKG. Weth., lo. Br. Transvaal 011 Oranje-Vrijstaat. De «Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging" en het «Algemeen Nederlandseh Verbond" gaan alle Hollanders er aan her- Klieren, dat de belangstelling in den vrij- Feuilleton. Ja, u hebt hot geraden. Hij ia vroeselijk ver waand, maar tante zegt, dat het een juweel van een man is en wil mij met hem laten trouwen. 't Spijt me, dat ik zoo voorbarig in mijn oor deel ben geweest, antwoordde Biron, maar ik kon Diet weten, dat hij uw toekomstige echgenoot is. O, hemel, dat is hij goddank niet, antwoordde w. Tante heeft dat plan wel gemaakt, maar me dunkt, dat ik óok wel een woordje in te brengen heb. Ik trouw niet en zeker nooit met zoo'n man! Biron lachte, „Ik trouw nooit" zeggen zooveel jonge meisjes, en zo bedoelen: „Ik trouw dade lijk als ik een goeden man kan krijgen." Welke eigenschappen moet dan wel de man bezitten, die uw hart veroveren wil 1 vroeg hij. Dat kan ik ineens niet zeggen, antwoordde ze. In de allereerste plaats moet ik respect voor hem kunnen hebben, maar ik herhaal het: ik trouw niet. Ik heb van mijn jeugd af zóóveel ellende in het huwelijk gezien, overal waar ik gekomen ben, dat ik mij vast heb voorgenomen, mij niet er aan te wagen. Ik ga het volgende jaar naar Amerika. Ik heb daar oen oom, die een groot hoenderpark heelt, waar ik mij zeer nuttig kan maken en mijn eigen brood verdienen. Het gesprek werd nu meer algemeen en Biron had dien avond geen gelegenheid meer, r.yn buur vrouwtje nader te loeren kennen. Bij het afscheid nemen vroeg hij ol hij haar complimenten aan zijn '•uster mocht overbrengen. zieker, maar ik geloof, dat ik uw zuster eerder Bal ontmoeten dan u, antwoordde ze. heidsoorlog van hun stamverwanten in Zuid- Afnka niet mag verminderen, omdat de kan sen der Boeren niet meer zóo gunstig schij nen als voorheen. De beide vereenigingen willen het Nederlandsche volk opwekken om juist thans de zaak der Boeren meer dan ooit te steunen. Tot dit doel zal weldra een circulaire in grooten getale verspreid worden. De inhoud ervan is als volgt: Aan het Nederlandsche Volk. Toen het altijd maar goed ging, wilde ieder alles doen wat hem gevraagd werd, om de Boerenzaak te bevoordeelen. Stij gende roet elke nieuwe overwinning, was de offervaardigheid en de toewijding zóo groot als zelden in ons land te voren. De tegen slag viel onverwacht en van nu af gingen de belangstelling en de werkzaamheid dalen. Men was ontstemd over de ontmoediging der Boeren, vergetend dat men zelf buiten alle gevaren en ellende, een oneindig minder rechtmatige moedeloosheid toonde. Maar weet men dan niet, dat de oorlog ginds niet uit is, dal, zoo ooit, thans onver moeide pogingen in het belang der Republie ken plicht zijn l Aanhouden, steeds aanhou den, met de verbreiding van het geloof in bun goed recht, kan juist in deze dagen, nu ook Engeland de lasten zwaar gaan di uk ken, meewerken tot eindelijke zegepraal. Daarom doen wij een beroep op alle krin gen in ons land waar men zich vroeger op wond voor de Boeren, om thans nog een onderneming mee vruchtdragend te maken, die in omvang en doortastendheid schaars in ons landje is geëvenaard. Dat is het «spe cial" Amerikaansch Zuid-Afrika nummer van sHollandia" waarvan de uitgevers reeds 120000 ex. kosteloos in Amerika hebben verspreid en waarin door den heer L. Simons, «Hollaudia's" krachtige redacteur, op pak kende wijze de hoofdpunten zijn weerlegd der valsche beschuldigingen, en dat bestemd is om vooral in Amerika tegen den strijd bij de stembus de sympathie voor de Boe ren te versterken, zóo dat hun kansen op onafhankelijkheid daardoor kunnen worden gebaat. Wie zelf in Amerika vrienden of kennissen heeft, koope het nummer tegen een minimum- bijdrage van vijftig cent, en verzeilde het aan hem bekende adressen. Maar wie die niet heeft, zende alléén, of in verbinding met anderen, geld in bij den Secretaris van een der onderstaande Vereenigingen of bij den directeur der Uitgevers-Maatschappij «Neder- land", den heer P. A. Nierstrasz in Den Haag, uitgever van sHollandia", die nog over een 100000 ongebruikte adressen in Dat betwijiel ik, hernam Biron, want ik ga morgen naar Waltershausen. Ik óokriep ze uit, ik ga met een retour van vier dagen naar mijn vroegere Mevrouw, die haar zeventigsten verjaardag viert. Maar dan reizen we samen 1 Dat is gezellig. Nu, tot morgenochtend. Dan zien we elkaar aan 't station, om 11.20 Dien nacht sliep Biron zoor slecht. Hij liad liet voorstel van zijn vriend Friedrich om bij hem te logeeren, afgeslagen, omdat hij van plan was, met den allereersten trein naar Waltcrsbausen te sporen, een plan. dat hij veranderd had om met Alice te kunnen reizen. Nu wierp hij zich op zijn bed heep en weer en had berouw van zijn belofte, want bij. wilde niet verliefd worden. Het leven van Hochland- Neuraanu cn Friedrich was zulk een afschrikwekt kend voorbeeld, dat hij rilde bij de gedachte, dat zulk een toekomst zijn deel zou kunnen worden... Maar Alice was immers heel anders? Zou ze slordig zijn, zenuwachtig, hcerschzuchtig, jaloersch Wie zou 't hem vertellen? Daar schoot hem te binnen, dat zijn zuster haar kende. Die zou hij het vragen en dat besluit gaf hem zooveel kalmte, dat hij ein delijk kon inslapen. Toen hij aan het station kwam, vond hij daar reeds zijn vriend Friedrich cn diens nichtje. Friedrich was zeer verwonderd, daar hij Biron reeds lang ver trokken waande. Ik hel mijn reisplan gewijzigd, antwoordde Biron omdat ik gisteren zooveel en zoo lekker ge geten en gedronken heb, dat ik wel wist, niet om half zeven te zullen kunnen opstaan. Zóo, zeido Friedrich droog. Nu, dat treft good, dan kan jc een oogje op mijn nichtje houden. Ze gaal ook naar Waltershausen. Dat wist ik, en Zoo i Wist je dat Laat nu niet weerzoo lang op je wachten, kerel; ik kan je niet zeggen hoeveel I plezier het me gedaan heeft, jo weer tc zien. Amerika beschikt en op zich neemt, voor elke 50 cent bijdrage een vijftal exemplaren doelmatig te verspreiden. Men heeft dan zelf geen moeite en draagt bij tot de moge lijke redding der zaak, die eens zoo na aan liet hart bleek te gaan. Geen klacht dus, dat men zor graag iets zou willen, maat niet kan. Men kan, en wie kunnende na laat, blijft in gebreke. De Nederlandseh Zuid-Afrikaansche Vereeniging, gevestigd te Amsterdam G. A. A. Middelberg, Voorzitter. Paul den Tex, Secretaris, Leidsche Gracht 10, te Amsterdam. Het Algemeen Nederlandseh Verhond, gevestigd Ie Dordrecht: Prol. dr. H. Kern, Voorzitter. Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Secretaris, te Dordrecht. Ds. J. J. van Hille, Ned. Hervormd predi kant te Zaandam, hoopt aanstaanden Zon dag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Aangaande de veelzijdige werkzaamheid van den zoo onverwacht ontslapen Gemeen te-ontvanger den h *er J. C. Leinweber lezen we in de «Aniersfoortsehe Almanak", welke hij van 1850 tot 1896 redigeerde, dat hij wasSecretaris-Penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur, President van het college van Notabelen der Ned. Hervormde ge meente, Secretaris der kerkelijke kiesvèr- eeniging «Geloof en Liefde", Secretaris van het college van zetters voor de Grond- en de Personeele belasting, Vice-president van de «Hulpbank", Secretaris van de «Aniers foortsehe Begrafenis-vereeniging", Bestuurs lid van «Volksonderwijs" en Secretaris van het «Ziekenfonds" van het Nuts-departement. Joan Christiaan Leinweber werd hier ge boren den 10 Augustus 1820, was o. a. leer ling der Lalijnsche school en werd vervol gens ambtenaar ter Griffie van de toenma lige Rechtbank hier. Den 30 September 1850 werd de ontsla pene benoemd tot Commies ter Gemeente- Secretarie, den 5 Juni 1852 tot Griflier ter Secretarie, welk ambt hij 11 April 1893 verwisselde met dat van Gemeente-ontvanger. Thans mag wel herinnerd, dat hij in 1874 niet tot Gemeente-ontvanger werd benoemd omdat de Raad wel wist, dat men ter Secre tarie «niet kon missen den trouwen ambte naar, zóo volkomen bekend met de Gemeen tewet en de Gemeente-administratie, wiens zaakkennis en routine zóo moeilijk te even aren zouden zijn". Zijn stoffelijk hulsel wordt morgenmiddag 2 uur ter aarde besteld op de oude Alge- meene begraafplaats. De beer Burgemeester is hier gister te ruggekeerd van zijn kort buitenlandsch verlof. Een vrijwel zeer bekende anonymus schrijft in het «Utr. Dagblad": Deze week kan een der belangrijkste me teoren-stroomen worden waargenomende zwerm van vallende sterren die zijn naam ontleent aan het sterrenbeeld Perseus. De zg. vallende sterren zijn gedurende den geheelen nacht zichtbaar, maar gewoonlijk komt het maximum na middernacht, en dik wijls eerst in de morgenuren. De Persëiden zijn het talrijkst tusschen 9 en 13 Augustus; waarschijnlijk zal 10Au gustus de dag van het maximum zijn. De meeste Perse'iden bewegen zich snel en laten een lichtend spoor na, dat niet zel den blijft „nalichten". Omdat deze sterrenregen samenvalt met feestdag van den H. Laurentius, heeten die vallende sterren in den volksmond de tranen van St. Laurens. De heer J. C. Sonnenborn, klerk der Poste rijen en telegraphie der Ie klasse, wordt met ingang van 1 September overgeplaatst van Baarn naar Amersfoort. Ze wisselden nog eenige hartelijke wo< -den, Biron verzocht hein de groeten aan zijn vrouw te doen en toen stoomde de trein het station binDCU. Friedrich gaf zijn nichtje nog een kus, drukte Bi ron de hand, wuifde met den hoed een paar maal en verliet toen, een deuntje fluitend, het station. In een coupé „n;et rooken" zaten Alice en Biron alleen. Zij had c hoek meegebracht en nadat zij hoed en mantel had afgedaan, sloeg zij het open. Biron zat tegenover haar en ontvouwde een courant, maar sloeg haar gade en bewonderde haar frisch gezichtje en mooi blond haar. Na een poos hiel' zij liet hoofd op en zoide Als u een sigaar wilt rookeu. ga dan gerust uw gang. Mij hindert het niet, integendeel. Nu, ik maak graag gebruik van uw permissie, zeide Biron. Ik beu zoo gewend 's ochtends een si gaar te rooken, dat ik er inderdaad slacht buiten kan. En bij zich zelf dacht hij Dus in dat opzicht kan ik gerust zijn rooken mag ik. Bock en couraut werden op zij gelegd en Alice bekeek de toppen van haar vingers. O wee, zeide zedaar zie ik een gaatje in mijn handschoeu. En tegelijkertijd haalde zo naald en draad en vingerhoed uit het reistaschje. dat om haar hals hing en herstelde vlug het euvel. Slordig is ze dus ook niet, dacht Biron en vond ook in haar verder toilet geen spoor van die ondeugd. Ik vind niets zoo vreesclijk bij een dame als vuile, kapotte handschoeuen en slechte laarzen, zeide Alice, en Biron's blik viel nu als van zelfs op haar keurig geschoeid voetje. I Ze spraken nu over de party van den vorigeu avond en Alice verklaarde blij te zijn een paar dagen uit dip omgeving te hebben kunnen vluchten. U wee, niet hoe vrceselyk het is, altyd op I visite te zijn of visite te heliben, zeide ze. Ik be- De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond te 8 uur ten Raadliuize een openbare vergadering. Onze stadgenoote mej. S. M. Holman slaagde te Amsterdam bij het examen voor de hoofd- acte. Door het college van Regenten van het gesticht «De armen de Poth" is aan mej. A. C. M. Roschbach, wed. H. Heuveling van Beek, als binnenmoeder van gemeld gesticht eervol ontslag verleend wegens hoogen ou derdom en voortdurende ongesteldheid, met toekenning van pensioen, in te gaan 1 No vember e. k. Tot majoor bij het wapen der infanterie is bevorderd de kapitein J. S. Wernas van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Luitenant-kwartiermeester H. Reimers, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 September overgeplaatst bij het le regiment te Leeuwar den. grijp niet hoe tante het uithoudt. Mijn ideaal is het niet. Al was ik nog zoo rijk, dan gaf ik nooit partijen. Ik ook niet, zeide Bironaan een prettige, ge zellige huiskamer geef ik dc voorkeur hoven een prachtigen salon. Maar weet u wat nog veel erger is dan die partijendat is de verhouding tusschen oom en tante. Ze kibbelen nooit, maar ze zijn elkaar vol maakt onverschillig. Als ik zóo getrouwd moest zijn, mankte ik liever oen eind aan mijn leven.En tante is de schuld van alles. Goddank, ze houdt niet van partijen en is niet zooals de vrouw van Friedrich. Als ik er nu nog maar achter kon komen of ze jaloersch cn zenuwachtig is, dacht Biron. Hij jegon haar te vertellen van zijn vriend Hoch- land en toon van zijn vriend Neumann en diens ja- loersche vrouw. Ze luisterde en maakte nu en dan een opmerking die hem meer al meer en voor haar innam. Daar dc rook van de locomottief haar Eindelijk was, had zij zich naast hem gezet. Zij werden door niemand gestoord. Biron rookte do eene sigaar na de andere; hij was zóo opge ruimd, zóo welbespraakt als hij sinds lang uiet ge weest was. Hij beschreef haar zijn levenswijze, zij verklaarde, dat een kleine stad baar ideaal was, en eindelijk ja eindelijk, vijf minuten vóór de trein tc Waltershausen stil hield vroeg hij of zij zijn vrouw wilde worden, en toén zij uitstapten waren zij verloofd. Als in een droom liep Biron naar het huis zijner zuster, toen hij voor het huis der oude dame af scheid van Alice had genomen en hij afgesproken had, haar 's avonds te komen halen en aan zijn zus ter als zijn aanstaande voor te stellen.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1