Maandag 13 Augustus 1900. No. 5005. 49e Jaargang. OP REIS. Toch geknipt. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFï te Amersfoort. ,e^- A aanda9~ en Donderdagavond. Abonnement per 3 maandeD f 4.franco per ^i°S Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar numnlèrl^O (p'e~' °"'c'e®'e~ en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTE GRACHT 9. Telephoon 19. Wij zij» gaarne bereid om, tegen vergoe ding van bet porto, de geabonneerden die voor korten of iangeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en ue bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. KKNMSÜEVIXÜE N. ])e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dut do door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren Nos, 9 en 10 van de Personeels belasting over hot dienstjaar 1900 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier ziju ter hand gesteld, aan wien ieder verplichtjs zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 10. Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van do ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woens dag, den ló. Augustus aanstaande, des namiddags te 2 ure. Amersfoort, den 10. Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCII van WIJCK. Amersfoort in 1899. IX. Omtrent de Hulpbank zegt het Gemeente verslag In het boekjaar loopende van 1 Januari 1899 tot 34 December 1899 zijn verstrekt 40 voor schotten, verdeeld als volgt: 6 a f300, '2it f250. 9 it f200, 3 it f 150,2af120,»41100, 1 a f80, 1 ii f 65, 2 it f60, 3 a f50,4 a 130, i f25, samen 40 posten ten bedrage van f 6160. De winst en verliesrekening bevat de vol gende cijfers Ontvangsten. Batig slot over bet vorig boekjaar f 94.70; Rente, waaronder f28.50 van tijdelijk belegd kapitaal ter Spaarbank, f321.74; Geschenk der voormalige Hulp bank tot. vorming van een Reservefonds f456.20: totaal f869.04. Uitgaven: Teruggegeven rente aan de leeners f20.965: Advertentie- en zegelkos- ten 9.45®; Bezoldiging Penningmeester met inbegrip van provisie t'OlLoon van den Bode f25Fooi aan den Concierge van het Raad huis fl Rente van tijdelijk opgenomen kapitaal 146; 2°/0 dividend aan de aandeel houders 1'90Winst bestemd voor het Re servefonds 1 467.90; totaal f680.72. Voordeelig saldo f 188.92, ter beschikking van aandeelhouders voor uitkeering van di vidend. Aan 7 leeners werd 120.36® terugbetaald voor vervroegde aflossing. Twee borgen be taalden 1 50 voor een schuldenaar. Het kapitaal der Hulpbank was cp31 De cember 1899 saamgesteld uit f4500 door 23 aandeelhouders bijeen gebracht en f457.30, Besmefonds, benevens het batig saldo a Aangaand het Ziekenfonds lezen we De instelling telde op 31 December 414 leden, waarvan behonren tot de afdeeling A. ongehuwden (a 10 cent per week) 112. B. gehuwden zonder kinderen (it 12Vo cent) 79. '2 C. gehuwden met minder dan 4 kinderen (a 45 cent) 448. D. gehuwden met 4 of meer kinderen (5 20 cent) 75. Aan wekelijksche contributiën werd ont vangen in het begin van 1899 f 105.25, te gen 58.27Vj np het einde van het jaar, te samen f 4707.271/2. Buitendien ontvangen aanrenten van Rijks-Postspaarbank, bijdragen voor de tus- schenlijdsche verandering van geneeskundi gen, uitgegeven Reglementen en achterstal lige contributiën f4849.07. De uitgaven bedroegen aan geneesmiddelen (op 8000 recepten) f 1441.42, verloskundige hulp f354.25, instrumenten f750, administratiekosten f609.29, achter stallig bodeloon over 1898 f26. Totaal f 2438.46. Van het te verdeelen overgebleven saldo verkregen de geneesheeren 4,'10 of 1964.611 de heelmeesters ;5/10 off723.45 en de apothe kers :j [o °1 f723.45. Het Reservefonds be Joeg op 31 December 11112.03, in de Rijks-Postspaarbi.nk belegd. De oorzaak der daling van het aantal le den is volgens het Bestuur toe te schrijven aan het volgende ln 1898 maakten eenige aan het Amers foortsche Ziekenfonds verbonden geneeskun digen het verlangen kenbaar, overwegen den invloed te hebben in het Bestuur en stelden zij daarom voor, het Reglement in dier voege té veranderen, dat het Bestuur (behalve twee niet-geneeskundigen) zou be staan uit drie geneeskundigen en twee apo Feuilleton. 6. (Slot.) Toen hij op de stoep stond van het huis zijner zuster, vergat hij eerst te bellen en verwonderde zich eindelijk, dat hij uict werd opengedaan. Hij schelde, naar hij meende voor de tweede maal, en ïijn zuster deed zelf open en riep Karei, wat is er gebeurd Wat zie je er vreemd ui t. Ken jo Alice Döring? vroeg hij toen hy inde gang stond. Ja zeker. Is ze dood Neen, ik ben met haar geëngageerd t Wat? Met Alice Döring? Jij? Ia het beuscli Waar Ja En mi viel zij hem om den hals, kuste hem en hok hem mee naar de huiskamer en riep Oom Karei gaat trouwen Eu een jubelende schaar van kinderen, van allerlei leeftijd, begon om hein heen te dauseuroanr einde lijk kwam er rust en had Karei, nadr.t Ida de kin- fleren had weggestuurd, gelegenheid zijn zuster alles •e vertellen. Die past uitstekend voor je, zeidc ze. Ze is wat J°DR. maar heeft al heel wat in haar leven onder zie» en is niet zooals die andere piepjonge dingen. Nu was Karei volkomen gerustgesteld. A|n zuster "Ja. zijn ideaal van een vrouw, bad gezegddie past fl'ttsekond voor je. Dan waB de zaak in orde. thekers, door heu en uit hun midden te ver kiezen, terwijl alle toezicht van- en reken- p'echtigheid aan het Nutsdepartement zoude wegvallen. Na in het breede deze aange legenheid besproken te hebben, vond het Bestuur het raadzaam om, met behoud van het toezicht en de rekenplichtigheid, éen geneeskundig lid meer dan totdusver aan het Departement ter benoeming voor te dragen, met welke toevoeging en enkele door het Nutsdepartement in overleg met het Bestuur aangebrachte verbeteringen van het Regle ment de betrokken geneesheeren later ge tuigden zeer ingenomen zijn. Weldra, na de herbenoeming van een heel meester in het Bestuur, is echter gebleken, dat de bovenbedoelde geneeskundigen tot hun oorsprokelijk denkbeeld zijn terugge keerd en, in alles de vrije hand willende j hebben, aan eigen beheer de voorkeur gaven, j waaraan zij dan ook uitvoering hebben ge- j geven zooals blijkt uit hun aan het Bestuur gericht schrijven van 48 Augustus 4899, waarbij zij met ingang van 1 September 1S99 verklaren te zullen ophouden alsgeneeskun- digen werkzaam te zijn voor deze instelling. J Deze geneesheeren hebben toen een eigen Ziekenfonds opgericht. Omtrent Landbouw en Veeteelt zegt het verslag I De uitkomsten van den oogst waren, den I zeer droogen zomer in aanmerking genomen, niet ongunstig. De vruchtenoogst heeft zeer veel geleden j van de harde nachtvorsten in het voorjaar deze was dan ook verre beneden het mid- j del matige. Landbouwers-huisgezinnen Eigenaren Pacht. I waar 4 of meer bouwpaarden ge houden worden3 1 waar 2 of 3 bouwpaarden gehou den worden1 0 waar 1 paard of os gehouden wordt 0 43 Huisgezinnen van veeboeren waar 6 of meer koeien gemolken worden12 21 Landbouwers of veehouders, die in gebruik hebben van 4 tot 5 Hectaren land 0 35 D 5 b 10 9 9 B 40 B 15 B 3 5 J 45 t 20 J B 0 4 van 20 tot 30 Hectaren land 3 5 b 30 B 40 B 0 2 Volgens de verslagen van de Hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de onbebouwde eigendommen beslaat de geheele uitgestrektheid der Gemeente 2261 H.A. 34 A., waarvan gebruikt voor: I Heet. I Aren Heide, veengronden, duin en zand Vergraven grond, moeras, strand en Dijken en bermen Veld en spoorwegen Onbelaste eigendommen Erven van gebouwen en lustplaatsen Bouwland Wei- en hooiland (Grasland) Tuinen met inbegrip van boomgaar den (voor eigen gebruik) Moestuinen, warmoezerijen, enz. (voor deD handel) Bloemisterijen :eryen Boomgaarden (voor den handel) Hakhout en bosoh (opgaande boomen) Denueubossehen oil 44 150 55 Vergeleken met het voorafgegane jaar was de toestand van het vee dooreengenomen gunstigervan de gewassen onveranderd voor den landbouwer financieel onveranderd financieel voor de vetweiders ongunstiger; voor de veefokkers en zuivelbereiders gun stiger. In den vorigen herfst, bij grondbewerking en zauiing der wintergewassen, was het we der goed, evenals ook in het voorjaar bij grondbewerking, zaaiing of het poten van de zomergewassen. Van de zware zandgron den en van de lage landen werden de beste uitkomsten verkregen. Geen nadeel is on dervonden van schadelijk gedierte of water stand; van aardappelziekte in geringe mate. De schade daardoor veroorzaakt, wordt ge raamd op f50. Verbetering ten opzichte van den grond of zijn bewerking is niet waargenomen. De koopprijzen van grasland en bouwland zijn even hoog als ten vorigen jare, de huur prijzen lager. Gemiddelde prijzen van de voornaamste voortbrengselen van akkerbouw en veeteelt. Tarwef 7.per Hectoliter. Rogge5.b Boekweit4.50 b Haver3.75 b AMERSFOORT. En 'savonds was bet feest iu den kleiuon fami liekring en Karei was zoo uitgelaten als een jong gymnasiast. Telkens omvatte bij Alice en vroeg weer of ze beuscb van hem hield, en of ze wel goed wist wat het beteekende, met een ouden vrijer te trouwenen Alice beweerde, dat juist een oude vrüer altijd baar ideaal was geweest. Biron bleef zoo lang bij zijn zuster als zijn verlof duurde. Alice vertrok toen weer naar Gera en hij naar Neustadt. Hij was een ander mensch geworden een zware last was hem van het gemoed gewenteld. Na zijn k --lismakiug met de echtgenooten zijner vrienden w*s hij ernstig gaan twijfelen of er, altijd behalve zijn Ida, nog goede, lieve, eenvoudige rou wen bestouden en nu bad hij het vooruitzicht, een eugel als levensgezellin te krijgen. Van Gera uit schreef bij aan F ried riek en deelde hem mede, dat bij Alice ten huwelijk had gevraagd en baar jawoord had gekregen.^ en toen deelde hij zijn engamentaaD Hochland eu Neumann m<Van den eersten ontving hij een zeer kalme feli citatie, waarin stond, dat hij hoopte, dat Biron ge lukkig zou worden. Van Neumann kreeg hij een telegram, dat luidde „Dus töch er in gevlogenIk verwacht de champagne Nu die champagne gaf hij graag, /ij trouwden zoo dra de toestemming van Alice's voogd vorkregen was, de bruiloft werd heel stil gevierd, ton huize van ida »n tot nu toe heeft Biron nog geen berouw gehad van den gewiohtigen stap. Zijn ARco is keurig netjes zenuwachtigheid kent ze niet zy .s niet jaloersch eeeft aan het huiselijk leven de voorkeur, zegt dat de man baas in huis moet zijn, maar in werkelijkheid doet hij precies wat zij wil, zonder dat hij hot voelt. HET CIJFERTELEGRAM. i). Zelfs te Chicago n: oet een menschelijk wezen ten minste éen ander menschelijk wezen vertrouwen, en als een vrijer geen vertrouwen meer kan stellen in zijn meisje, en het meisje niet in haar vader, dan houdt alles op, zelfs voor Amerikaansche speculanten. Een romanschrijver, die wilde beweren, dat een mau van zaken te Chicago aan geen sterveling een geheim verried, zou beschuldigd worden, schande lijk te liegen: maar foiten zeggen meer dan fan taisie en het zijn louter feiten die hier vermeld worden voor fantasie is te Chicago geen plaats. De firma J. C. Star.ohton Cie. bestond uit den „ouden heer" en zijn zoon Philip. Laatstgenoemde was, strikt genomen, geen wettig lid van de firma, welke omstandigheid al eens aanleiding had go- geven tot eeu woordenwisseling tusschen den zoon en den vader, die op dit punt zeer taai was. Philip, wilde niet alleen in werkelijkheid, maar ook tegen over de wereld de compagnieschap erkend zien, voor al met het oog op zijn huwelijk met Edith Lorner de dochter van een generaal. Met zekeren tegenzin legde Philip de positie uit aan zyn meisje, want een man van zes-en-twintig jaar vertelt niet gaarne aan zijn liefste vriendin, dat hij thuis nog als een jongentje wordt behandeld. Edith gaf er niet veel omzij beweerde, dat 't haar onverschillig was, of ze met hem in een klein vil- latje zou wonen dan wel in een groot huis aan het meer. Do macht van eeu groote liefde is even sterk in de borst van een Beursman als in den boezem van den meest langharigon dichter; alleen varieert do manier, waarop die liefde zich uit. De dichter maakt een lief versje; de Beursman kan zóo zich-zelven vergeten, dat hij een zakengeheim openbaart. Toen Edith hem dus verzekerd bad, dat ze bereid was, een „hut" met hem te deelen, verklaarde Phi lip, in een zeldzame opwelling van geestdrift, dat de gedachte aan haar hem nooit verliet en toen het meisje dit lachend in twijfel trok, bewees Philip haar op zeer treffende wijze het tegendeel. Weet je wat een cijfer is Edie vroeg hy plechtig, 't Is het heiligste bezit van een man na cijfer wat 't dan ook zy een eerste plaats in. Natuurlijk, vooral wijl 't verbonden is aan den naam van mijn meisje. Dat klinkt niet complimenteus, Phil. Eon cij fer, dunkt mij, is niets. Ergo: ik hen óok niets. Lieveling, jij bent voor mij alles. Dus 't cyfer ook? Wat is het toch eigenlijk? Een middel tot geheime correspondentie't komt er dus op aan, dat het onoplosbaar is voor ieder, behalve degenen, die het gebruiken. Ik kan je wel zeggen, dat er op dit oogenblik een hoogst belangrijke zaak aan de hand is, waarover een massa telegrammen worden gewi-seld tusschen New-York en Chicago. Alle cijfers zijn bekend geworden ik moest dus een nieuw bedenken En slaagde je? Ik geloof het wel. Ik ben er trotsch op, al komt de eer niet toe aan mijik ontleende het aan een boek over do Russische nihilisten. Is 't heel ingewikkeld? Ik zou 't wel eons willen weten. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1