Maandag 20 Augustus 1900. No. 5007. 49e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSXNG Co, Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave Firma A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort. ewchijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 5. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar p aatsruimte. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Teiephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe ding van het porto, de geabonneerden die voor korten oi' langoren lijd op reis gaan, de Amersfoortsclie Courant en de bladen welke zij door onze tussehenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. Amersfoort in 1899. x. Volgens hel Gemeente-verslag waren be zet inet- en werden gewonnen aau Opbrengst per H.A. Aan stroo. Tarwe 18 H.A. 19 H.L. 1200 K.G. Rogge 162 21 s 3000 Wiutergerst2 18 1100 i> Zomergerst 3 *14 400 Haver 07 22 1200 Boekweit107 12 Boonen 2 j> 28 400 Erwten. 2 25 o Aardappelen. 174 d 140 Wortels of paardepenen 0 H.A. Mangel- wortels en suikerbieten 8 H.A. Pastinaken l) ii.A. Boerenkool 0 H.A. Koolrapen 0 H.A. Groen gemaaide klaver 7 H.A. Verschillende n kleine hoeveelheid geteelde gewassen 4 H.A. •amen de uitgestrektheid van het bouw land 502 H.A. Door verwaarloozing van gedeelten van Heetaren is dit totaal iets te laag, het be draagt 032 H.A. 47 A. Granen en handelsgewassen. Behalve voor uien zijn de opbrengsten der verschillende gewassen hierboven reeds opgegeven. Aantal H.A. met uien bezet 1. Aantal H.A. met witte sluitkool 1. Geraamde gemiddelde opbrengst van de H.A. 500 H.L. voor uien en 3200 stuks voor sluitkool. De aardappelteelt bepaalde zich hoofdza kelijk tot de volgende soorten.Muizen, roode Keizerinnen, Zeeuwen en bonte Wer- kers. De eerste twee soorten hadden 't meest van de ziekte te lijden. Wei- en Hooilanden. Aantal H.A. wei- eu hooiland 435 H.A., waaronder vast hooiland 337 H.A. Geraamde opbrengst van de H.A. Ie snede 3500 Kilogram. Geraamde op brengst van de H.A. 2e snede niets. Aantal H.A. verpacht weiland 50 H.A. Ge middelde pacht van de H.A. weiland 67 gul den. Aantal II.A. verpacht hooi- on wei land 30 H.A. Pacht, van de H.A. hooi- en weiland 07 guidon. Feuilleton. HET CIJFERTELEGRAM. 3 (Slot). Den volgenden ochtend vroeg kreeg Philip weer een telegram, in 't yfersehrift van Blades en uit Ful- lon Ferry. Blades had zeker een onrustigen nacht «ehad. Het luidde Corner mis. Verkoop alle tarwe tot eiken prijs, eer d« markt geheel verloopt. Blades". Philips instructies lieten hem weinig vrijheidtóch telegrafeerde hij dadelijk aan Blades terug en vroeg oui de dépêche van Fulton-Ferry te herhalen. Bin ten een uur kwam er antwoord, weer van 't zelfde Kantoor «Volg instructies, of ik stel je verantwoordelijk. Blades". Philip zond aanstonds boden naar de makelaars, "oor wier bemiddeling hij zaken deed op de graan- teurs, met order, dadolyk te beginnen met verkoopen an daarmee voort tc gaan. Hij wist, dat zoo hijzelf verkooper optrad, do prijs vliegend zon dalen, en J wil de 't er zoo goed mogelijk afbrengen, act gaat niet aan, alle larwe van Amerika op een tc Chicago te verhandelen zonder dat dit eeui- ge.-niate de aandacht trekt. Eerst hielden de prijzen aeh vrij goed, maar toen het aanbod overweldigend werd, vertoonde zich iets, dat naar een paniek ge- eek. Spoedig kwam men er achter, dat Philip ehton bet centrum van de beweging was. Aller '"Ken waren op hom gericht. Lui, die dagen lang steeofd luidden, wijl ze tarwo te kort kwanten, hadden eerst gekocht, maar nu zo zagen, dat hun vrees voor 1 „corner" ongegrond bleek, waren ze even willig "is ooit om te verkoopen, wat ze niet bezaten. Hoewel Philip schijnbaar als toeschouwer rond- enterde op do Beurs, twijfelde geen der honderden l'Rewoiiden speculanten om hem heen aau de ver Veestapel. Paarden. Aantal dekhengsten, bepaaldelijk voor het dekken gebezigd, geen veuIenmeiTiën 9veulens en jonge paarden benedon 3-jarigen leeftijd 25; overige paar den (de werkpaarden), alzoo zonder onder scheid van geslacht en ouderdom, 208in den loop van het jaar aangelokte veulens 10. Op de 4 gehouden paardenmarkten was de handel beter. De aanlok gaat vooruit, terwijl van rasverbetering werk wordt ge maakt. Runderen. Aantal springs'ieren 2melk koeien en melk vaarzen 570, kalveren, pinken en hokkelingen en 2- en 3-jarige vaarzen 309trekossen, mestossen en ander mestvee, geen. Aantal voorhanden schapen 250. Aantal geiten en bokken 250. Aantal ezels en muilezels 15 (inderdaad niet veel, bij een bevolking van 19 000 zielen). Aantal voorhanden varkens (de biggen onder de twee maanden niet daaronder be grepen) 660; aunU' in den loop van het jaar geboren, daarop gemeste en geslachte var kens 500. Globale begrooting van het aantalhoen ders 00000; kalkoenen 30; eenden 100; ganzen 0zwanen 0duiventillen 3. Bijenteelt. Aantal bijenkorven 200 korven in 't najaar opgebroken 150. Gemiddeld ge wicht der korven aan honig 10 K.G. idem aau was 2 K.G. Prijs van het Kilogram honig f0.30, ruwe was f0.40, gezuiverde was f 1.30 per korf, jonge stok f2.75, oude stok f3. Tuinbouw. Uitgestrektheid der tuingron den 20 H.A., der warmoezery gronden 211/2 H.A., der bloeinkweekerijgronden 2 H.A. Aantal bloemk weekers 8. Uitgestrektheid der boomgaarden 2 H.A. 67 A. der boomkweekerijen 7 H.A. Aantal kweekers 1. Uitgestrektheid van opgaand loofhout 50 H.A. 44 A., Dennenbosch met inbegrip van larix- en mastboseh 150 H.A. 55 A. Akkermaalshout (eiken) 202 H.A. Hakhout, schaarhout, elzen- en wilgenhout, wissen- hout 95 H.A. Hoeveelheid Hectaren bosch te zamen 497 H.A. 99 A. De gemiddelde prijzen waren als volgt: eiken geschild f 4 de honderd bossenelzen f4; beuken f4 en dennen f7de 1000stuks; hegschors f2.75 per 65 K.G. boomschors werd niet verhandeld. Hoeveelheid heide, veengronden, duin en zand 320 H.A. 94 A. De afdeeling Amersfoort van hetnUtrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" telde 229 leden. De gebruikelijke verloting had wederom plaats, waardoor tal van nuttige landbouw- voorwerpen onder de leden werden verspreid. Daar in het algemeen de opkomst der leden bij voordrachten gering mocht genoemd wor den, werd besloten, bij de in April te hou den voordracht van den heer Swierstra, zui- vel-consulent, tevens eenige voorwerpen te verloten o. a. een meikkoeler. Het beoogde resultaat werd geheel bereikt. Een talrijk gehoor volgde toen met veel aandacht de boeiende besprekingen, waarbij o. a. de aan dacht werd gevestigd op de volgende punten 1°. vee is product van bodem, voedsel en gebruik2°. doel der veehouderij (zuivelbe reiding en vleeschvorming)3°. fokken in eigen ras of kruising4°. met welke runde ren te kruisen5°. geboorte en zorg voor het kalf; 0°. zorvuldig melken, melkmeten en melkonderzoeken 7°. stieren vereenigingen en fokvereenigingen. Eenige monsters van te Amersfoort ge kochte meelsoorten, n. 1. rijstemeel en lijn- meel, werden door het Rijksproefstation te Wageningen onderzocht. Uit het ingekomen rapport bleek, dat met het oog op de qua- liteit de prijzen te hoog zijn. In April werd een keuring gehouden van stieren, beeren en rammen. Evenals ten vorig en jare had de regeling derstierenkeu ring plaats door eea commissie door Ged. Staten van Utrecht benoemd, met medewer king der afdeeling. De afdeeling werd ver deeld in drie districten. In elk district werd een premie van f 100 uitgeloofd voor oudere, een van f 00 en f40 jonge stieren. De gunstige invloed der keuringen op het gehalte van den veestapel wordt thans al gemeen erkend. Aan de eigenaars van be kroonde dieren wordt de verplichting opge legd. hun fokstieren tegen een laag dek- geld beschikbaar te stellen. De premiën werden gevonden uit subsidiën van net Rijk, de Provincie, het Utrechtsch Genootschap en anderen. Een drietal proefvelden werd aangelegd ten einde de groententeelt in deze daarvoor uiterst geschikte streken aan te wakkeren. Wegens de zeer ongunstige weergesteldheid waren de resultaten echter zeer matig. Tentoonstellingen op het gebied van Land- of tuinbouw hadden niet plaats. Het Gemeente-verslag wordt besloten door een veralag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dat ook op andere wijze ver spreid is, daardoor als bekend mag aange nomen worden en hier dus geen herhaling behoeft. Van geachte zijde ontvingen we het vol gende verslagje van de ingebruik neming der eerste door de Gemeente in eigen be heer genomen inrichting, met verzoek om plaatsing daarvan Vrijdag morgen om elf uur hadden B. en W. met de verdere Raadsleden zich ver- eenigd op het terrein der nieuwe Gasfabriek ten einde tegenwoordig te zijn bij de ïn- bruikstelling daarvan. Na alle gebouwen en machinerieën bezichtigd te hebben, verzocht de heer Visser, de voorzitter der Gascom- missie, den heer Burgemeester de inlaatkraan der regulateur te openen. AL-rorens aan dit verzoek te voldoen, was het den heer Burgemeester eene behoefte den heer Van der Plank, die uitgenoodigd was ook tot de aanwezigen te behooren, toe te spreken en hem die ruim 40 jaren als directeur der vorige Gasfabriek de belaugen der burgerij AMERSFOORT. antwoordelijkheid zijner firma voor de daling. Men begreep het spelletje niet. Maanden lang had Stanch- ton Co. de tarwemwkt opgehouden, en nu, zon der eenige voorafgaande waarschuwing, was 't blaadje in eens omgekeerd, en Philip stond daar kalin en onverstoorbaar, als had hij er niets mee te maken. Waar was de oude man 1 't Gerucht liep, dat hij er al vandoor was, naar Canad Een reporter trachtte den jongen Stanchton te inter viewed Maar Philip wist niets. Wat zat er achter? Wat was het doel? Philip kon 't niet gissen. Of 't waar was, dat er een „corner" in tarwe was beraamd Jn, 't leek wel zoo. Op deze manier ten-minste pleegt een „corner"' tv; mislukken, zei Philip, die wel wist dat de beste manier om een reporter van 't spoor te brengen, is, hem de waarheid,te zeggen. Op dit oogeublik drong een telegrambesteller door do menigte naar Philip. Hij wist. dat ieder oog onnt- gewcud op hem gevestigd was, terwijl hij las. Men kou de plotselinge stilte waarnemen. De jonge koop man begreep, dat alles or van afhing, dat hij geen trek van zijn gelaat bewoog, dat zijn lip niet trilde. En dat kostte inspanningBlades had ditmaal niet de moeite genomen, zijn te'egram in cijfers op te stel len doch 't zóo maar verzonden. De eerste de beste telégraafklerk, die 't in handen kreeg, kon, door den inhoud te verraden, in éen minuut meer geld maken, dan hem mogelijk was, in een leven van eerlij k on arbeid te verdienen. Blades had nergens aan gedacht, in zijn woede, die hem deed seinen, decensuurder tclegruaf-maatschappij ten trots Ezel, hoe durf je mijn tarwe verkoopen Je zult betalen'voor eiken bushel, dien je laat slippen, of je gaat do doos in, verraderlijke hond." Chicago heeft alle beroemde acteurs van onzen tijd gezien maar nooit is bet getuige geweest van een zoo volmaakt spel als deze amateur te zien gaf. Hij vouwde liet telegram op en stak 't zóo achteloos in zijn vestzak, dat het viel en de telegraaf]ongen 't nog voor hem moest oprapen. Geen antwoord noodig, zei hij tegen den jongen, met een wenk, dat hij wol kon gaanen toon tot den krantenman Pardon, wat vroeg u mij ook weer De vraag, en vele andere, werden beantwoord. '/.eg, Phil, riep een graan kooper, aan welke zij do sta je Het antwoord was een glimlachje, hoewel hij wist, dat de firma J. C. Stancl.ton it Co. geruïneerd was, als hij niet db honderdduizenden bushels terugkon koopen, die verkocht waren. Philip ging rond, een aantal vrienden inviteerend voor een dinertje, dat hij dien avond wou geven in liet Grand Pacific Hotel. Zoo vond hij gelegenheid, vlug een woord te wisselen met elk van zijn ver trouwde makelaars't bevel, den stoom om te gooien en te koopen, te koopen, wat er maar te koopen viel. 't Werd een wilde jacht tegen den t(jd. Als de Beurs sloot, moest 't gedaan zyn. Philip had groote moeite, zijn oogen van de klok to houden. De markt begon te voelen, dat de beweging was om geslagen, De tarwe ging omhoog, eerst langzaam, toen bij sprongen. Het lot der firma hing af van nog slechts enkele minuten. Eindelijk luidde de gongslag door de Beursge- welven, en Chicago had een der kririekste dagen achter den rug. Tarwe bleef nog benedon den prijs, waarmee ze had geopend. Philip wandelde naar zijn kantoor en vond daar de makelaars, die hem hun lijsten voorlegden. Zou den de inkoopen opwegen tegen de verkoopen Toen de mannen weg waren, had Philip, alleen gebleven, een oogeublik, waarin hij duizelde, een onmacht nabij. Hij riep een vertrouwden boekhou der en verzocht Hem, de rekening op te maken. Angstig wachtte hij, terwijl de man schreef. U heeft zoowat een millioen verdiend vandaag meneersprak de boekhouder eindelijk. En hebben we al onze tarwe terug Ja, meneer. Mooi. Dank u. I Philip ging nu rustig zitten en opende een aan- I tul telegrammen, alle van zijn vader, die op de te. rugreis was en aan elk station lucht gegeven had aan zijn angst. Hij had halverwege aan Blades ge telegrafeerd, dat hij in aantocht was, maar aan 't volgende station een ruwen order om terug te kee- ren gevonden dit had hem geheel van streek gebracht. Philip zond den ouden heer een telegram om hem gerust te stellen, en toen een aan Blades, hem sommeerend excuus te vragen voor zijn lomp tclegrafeeren, daar hij anders geen zaken meer met hem wilde doen en te New-Fork zou komen om hem een pak ransel te geven. Blades had er niets tegen, die voldoening te ge ven, aangezien dit hem slechts Ccn postzegel kostte Na den welbesteden dag ging Philip Edith opzoe ken, die al van de beweging gehoord had en haar blijdschap betuigde, dat haar vader er niet tus- schen zat, Hij was al een dag of wat van huis, ver telde ze. Het moet een verschrikkelijke dag zyn geweest, hé? vroeg zij. Ja, 't was wat woelig op de Beurs! En hoe heb jij 't er afgebracht? Vrijwel. Ik ben een millioen rijker dan van morgen en de oude heer zal weten, dat ik ie mand ben, met wien rekening gehouden mag- worden. Hij moet mij in de firma opnemen, of ik ga concurreeren, maar papa zal wel eieren voor zijn geld kiezen, en dan ga ik generaal Lomer vrageu om zijn dochter. EiEn die dochter heeft niets te zeggen Die zal alles te zeggen hebben; zij mag zelfs den trouwdag bepalen. Er was nóg een gelukkige dien dag generaal Lor- ner was uil de val geraakt, (bvr middel van het cijfer en een paar valsche telegram men. Op'tjuiste oogenblik had hij zijn slag ges'n.gen. Hij scheurde een papiertje met drie regels cijfers stuk en zei Nooit raak ik weer aan tarwe, eer ze tot brood verwerkt is!

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1