Donderdag 23 Augustus 1900. Ho. 5008. 49e Jaargang. OP REIS. HANS Binnenland. Uitgave: Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per ''0S J Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar p aatsi uimte. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. re i v Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGBACHT Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe- jng van liet porto, de geabonneerden die oor korten of langeren tijd op reis gaan, de Lmersfoortsclie Courant en de bladen welke ij door onze tusschenkomst ontvangen, na t! zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. KENNISGEVINGEN. l)c BURGEMEESTER en WETHOUDERS van iMEIJSFOORT doen ie weten, dat door den Raad gemeente in zijne vergadering van 26 Juli is Igesteld tie volgende verordening: VERORDENING tot wijziging en aanvulling dor bouwverordening afgekondigd 30 Januari 1806. Ail. 1. In art. 0 sub.l. der bouwverordening wor- ea lusselien de woorden „plaats" en „terwijl"' inge- icgil de woorden „tenzij afwijking volgens art. - toegestaan" en vervallen de woorden „reeds art. 6 sub. p dier verordening wordt in plaats ninslens 0.33 meter" gelezen „gemiddeld min- 0,28 meter" en tussehen de woorden „priva- n „behoeven" „en uitgebouwde keukeus niet r dan een verdieping of 4 uieter". Aan liet slot dezer alinea worden toegevoegd de -'en „Alle balklagen moeten stevig en doei- aan de muren verankerd zijn". Art. 2. Achter artikel der bouwverordening orden ingevoegd de artikelen 6W», liter. Gtiitater lidcude „Art. GW*. Het is verboden privaatpntten daar stollen. Burgemeester en Wethouders zijn eeli- r bevoegd voor woningen, waar voldoende ruimte voer het maken van een vrij gelegen privaatput, speciaal daartoe, met overlegging eener situatie- «keiiing in duplo, gedane schriftelijke aanvrage, ergiuining to verleeueu onder de volgende voor- i. dat de privaatput worde aangebracht op een land van minstens 7 nieter van een welput, i. dat de privaatput niet gemaakt worde onder woning of auder getimmerte. dat de privaatput uitsluitend mag worden ver- iriiigd van materialen door Burgemeester en Wet- louilers aangewezen en door hen of van hunnentwege ledgekeurde en te alle tijde volkomen waterdicht orde gehouden. it. dat de plaats waar de put zal worden geplaatst ildoende door Burgemeester en Wethouders te lopiilen ruimte aanbiedt en toegankelijk is voor 'e lediging. i'. dat aan de privaatput geen verlaat of ge legenheid tot overstortiDg worde aangebracht. dat de privaatput uitsluitend worde gebezigd r de uitloozing van de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen privaten. dat de privaatput uitsluitend mag in gebruik Feuilleton. Eindelijk was 't lento gewordenNog scheen do grond hard, hier en daar wa ren er plekjes bedekt met sneeuw, die scherp afstak tegen de zwarte aarde, als linnen, te bleeken gelegd. Maar aan den slootkant bloeiden reeds de wilgenkatjes met hun glanzende, zijig-grijze pluimpjes. Ook liet helgele speenkruid vertoonde zijne fijne bloempjes tussehen het schrale wintergras, terwijl de blanke kelkjes der sneeuwklokjes de lente schenen in te luiden. En van lente sprak alles, de hel derblauwe hemel, do koesterende zon en liet teergroene waas, dat over boomen mi struiken verspreid lag. Langzaam ging 'n troepje jongens door de zonnige straten. Kleine jongens uit den burgerstandsommigen klompen, anderen schoenen aan de voeten, de pet achter op 't hoofd. Een der jongste on der hen was Hans, 't eenig zoontje van eene weduwe, ongeveer tien jaar oud en klein voor zijn leeftijd. Zijn gezichtje was smal en mager, bleek afstekend bij t zwarte glanshaar. De groote, grijs- Met toestemming wordt deze eersteling !|'iier jeugdige stadgenoote overgenomen uit »Lente. Weekblad voor Dames. Onder redactie van Egbertha C. van der Mandele". worden genomen, nadat deze door of vanwege Burgemeester en Wethouders zal zijn goedgekeurd. h. dat de vergunning te allen tijde kan worden ingetrokken. Art. 6ter. Het is verboden te verhindereu, dat de privaten privaat en zinkputten, riolen en goten vao bestaande of nog te stellen gebouwen door of =ege Burgemeester en Weihouders worden onder- Art. Squnler. Het is verboden na 1 Januari 1901 privaten of privaatpntten te hebben, welke in open bare wateren uitloozen. Art. 3. Art 9 der bouwverordening wordt ge wijzigd en gelezen Het is verboden schuttingen, steigers, hekken of palen op de straten, wagen of voetpaden te heb ben of te stellen. Burgemeester en Wethouders zijn echter bevoegd vergunning te verleenen tot het hebben of stellen van een of meer dier voorwerpen gedurende een door hen te bepalen tijd. Art. 4. Achter art. 9 der bouwverordening wordt ingevoegd een nieuw artikel luidende „Art. 9W*. De eigenaar, vruchtgebruiker of be heerder van een gebouw is verplicht te zorgen, dat aan de voorzijde van dat gebouw het straatnummer overeenkomstig de verordening regelende de ver- deeiing der gemeente in wijken en het nummeren der gebouwen duidelijk zichtbaar zij en voortdurend in leesbaren, goed onderhouden staat blijve. Bij verandering of vervanging der nummers van gemeentewege zullen de oude nummers op hare kosten worden doorgehaald en zal ieder eigenaar, vruchtgebruiker, beheerder of bewoner zulks moe ten gedoogen, Het is verboden een doorgehaald nummer binnen 6en jaar na de doorhaling over te schilderen of te doen overschilderen of ie verwijderen. De eigenaar, vruchtgebruiker, beheerder of bewo ner van een gebouw is verplicht te gedoogen dat daarop worden geplaatst of vastgehecht de bordjes vermeldende de namen der straten, grachten etc. overeenkomstig bovenvermelde verordening. Art. 5. Art. 17 der bouwverordening vervalt. Art. 6. In art. 18 der bouwverordening wordt tus sehen de cijfers „6" en „8" gelezen „6M*, 6/er, 6<yua- ter" en tussehen de cijfers „9" en „10"„9tói". Art. 7. Met het in werking treden dezer verorde ning vervalt de verordening tot aanwijzing van het gedeelte der gemeente waarop de bepalingen der bouwverordening dezer gemeente van toepassing zijn, afgekondigd 30 Januari 1896. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht volgens hun bericht van den 10. Augustus 1900 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 20. Augustus 1900 des middags te 12 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. van ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. 3ANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan D. RUYS en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend om op te richten eene droogerij van sigaren en eengasmotor van 3 paardekrachten te plaatsen in het perceel alhier gelegen aan den Arhemscheweg kadastraal bekend onder sectie B. No. 2085. AMERSFOORT, den 20. Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. blauwe oogen hadden iets droomerigs, »suf" noemden zijne vroolijke gezonde makkers den kleinen, in zich zelf ge- keerden jongen, die niet van wilde spel letjes hield en liefst met 'n boek alleen werd gelaten. Uren kon hij zoo zitten lezen. Dan begonnen zijne oogen te glin steren en verloor zijn ziekelijk gezichtje de vermoeide uitdrukking. Doch ook nu stonden zijne oogen hel der, was hij vroolijk met de anderen, 't Was hem een genot, zich te koesteren in de streelende zonnewarmte en op te zien naar den blauwen hemel en de eerste groene knoppen aan de oude, breedgetakte linden, op 't kerkplein. Diep ademde hij in de zoele lentelucht. Een gevoel van weelde doortintelde hem en vervulde zijn hart. Ze waren nu gekomen in 't drukste deel van 't stadje, »de winkelbuurt". En voortloopend spraken ze over de genoe gens van de groote buitenwandeling die hen wachtten, over 't genot van een heelen vrijen Woensdagmiddag. Toen plotseling, klonken ruwe stemmen. Langs hen gingen twee mannen, vuil witte voor schoten aan, hier en daar met bloed be vlekt. Een van hen trok achter zich aan een schaap, ruw vasthoudend 't touw dat den hals van het dier striemde. Ze riepen elkaar iets toe en lachten luid, dat 't schalde tussehen de hooge, ouderwetsche huizen der smalle straat. Ze hielden op bij 'n slagerij en éen van hen opende do deur der aangrenzende slachtplaats. De jongens waren blijven staan. Nieuws gierig keken ze naar 't omdraaien van Den 10 October a. s. zal de President der Zuid-Afrikaansche Republiek zijn 75e levens jaar intreden. Overtuigd, dat velen den zwaarbeproefden Kruger op dien dag een blijk van belang stelling willen doen toekomen, worden daar voor de volgende wenken gegeven Men kan natuurlijk vereenigd of ieder afzonderlijk den jubilaris zijn kaartje of brief zenden. De brieven moeten echter uiterlijk einde dezer maand met de «Gene ral" van Napels vertrekken. Het best, zal zijn, het volgende adres te gebruiken: «Z.H.Ed. S. J. P. Kruger,Staats president der Zuid-Afrikaansche Republiek, per adres den heer G. Pott, Consul-gene raal der Z. A. R. te Lorengo Marquez". In de vergadering der Synodale commis sie van Dinsdag diende dr. Hulsebos het voorstel in om voortaan alle jaren op den 31sten Augustus, ter gelegenheid van de ver jaring van H. M. de Koningin, door het ge- heele land een godsdienstoefening te doen houden. De Synode zou daartoe met den noodigen aandrang alle predikanten en ge meenten oliicieel opwekken door een publi catie in de Kerkelijke Courant. Alzoo werd bij meerderheid van stemmen besloten. In het, bijeenzijn van de Eerste Kamer, na de opening van het nieuwe zittingjaar in September a.s., zullen worden afgedaan de wetsontwerpen omtrent, het Waterstaats-be stuur en de Gemeentelijke belasting-progres sie. De ontwerpen betreffende de voogdij, en kunnen dan, naar verwacht wordt, in deaf- deelingen worden behandeld. De verplichte jaarlijksche bijdrage, door de nieuwe lidmaten der Ned. Hervormde Kerk in de Generale kas te storten, is door de 1 Synode gehandhaafd. Uit Den Haag wordt gemeld, dat H. D. H. de Groothertogin van Mecklenburg-Schwerin les in de Neaerlandsche taal ontvangt van freule W. Rengers Hora Siccama. Men maakt hieruit op, dat H. D. H. voor nemens is, in 't vervolg dikwijls ons land te bezoeken en in nauwere aanraking te komen met de bevolking. Bij den uitgever Buning te Jogjakarta is i verschenen «Ollicieele bescheiden betreffende i den dienst van Multatuli als Oost-Indisch 1 Ambtenaar, uitgegeven door P. M. L. de I Bruijn Prince'', een boek van 162 bladzijden, I dat, zooals de titel aangeeft, alleen oiïicieele bescheiden omtrent den ambtenaar Eduard Douvves Dekker bevat. Men vindt er o. a. in zijn staat van dienst, de verzoekschriften door hem gericht tot verschillende autori teiten, missives van den Gouverneur van Sumatra's Westkust, Gouvernements beslui ten, enz. Met tal van bewijzen van instemming wordt het beroep op het Nederlandsche volk, om zich aan te sluiten bij de beweging in Frank rijk en Duitschiand begroet. Plaatselijke comité's voor het verzamelen van handtee- kningen worden of zijn reeds gevormd te Amsterdam, 's-Gravenhage, Apeldoorn, Wa- geningen, Hasselt, Heerenveen, Sneek,Zaan- I dam, Monnikendam, Bloemendaal, Nieuwe Tonge. Het perskantoor van het «Algemeene Nederlandsen Verbond" te Dordrecht verzend na elke aanvrage lijsten ter teekening. Blijkens een mededeeling van het Fran- sche comité hebben de Duitsche comité's met ruim 300 000 aanhangers zich bij het Fran- sehe aangesloten en in Rusland teil het comité, dat werkt onder den advocaat Ros- solowski en ds. Gillot. reeds 105 000aanhanger. Bij Kon. Besluit van 24 Juli werden eenige wijzigingen gebracht in de bepalin- lingen nopens het Reservekader bij de infan terie en de artillerie, weike met de daarop betrekking hebbende ministerieele beschik king van 1 Augustus eerst bijna een maand later ter algemeene kennis werden gebracht. Een gevolg daarvan is, dat alle jongelui, die gedurende het tijdvak van 24 Juli tot den sleutel, naar de deuropening, die zich verwijdde met knarsend geluid en naar 't binnendringend zonlicht, dat zich in een breede streep afteekende op den vochtigen vloer. Toen naar het schaap, dat een oogen- blik losgelaten, zich tegen den ruw-wit- ten muur aandrukte, 'n wezenloozen angst in de groote starende oogen. En in éen oogopslag overzag Hans met bijzondere klaarheid de geheele straat, zooals ze zich voordeed, dien zonnigen lentemor gen. De vroolijke kinderen, die voor de deur speelden't haastig gerammel van een winkelschel, die helder klonk, telkens weereen kleine hond, keffend tegen de beide slagers, met hun grove gezichten en ruwe stemmen. En het schaap, zoo warm en wollig met de gorig- witte vacht, den kleinen, gladden kop en de uitpuilende oogen, starend in onbe- stemden angst. Het sidderend inéénkrim pen van 't zachte lijf, als ratelend de boerenwagens langs reden over de hob belige keien. Er omheen de jongens, die toekeken met onverschillig-nieuwsgierige gezichten, onder elkaar opmerkingen ma kend. Hij hoorde éen van hen spottend zeggen: »Kijk, dat schaap huilt", en toen hot lachen der anderen. Dan de slagers die 't beest naar binnen trokken in de vochtig kille schemering van den stal, en het schaap, dat volgde, lijdzaam, den kop gebogen, trillend op de fijne pooten. De jongens waren weer doorgeloopen. Hans alleen was blijven staan, onbeweeg lijk, als aan den grond genageld. Hij hoorde 't dichtslaan der staldeur met dof fen smak, zag hoe eenige straatjongens zich verdrongen voor het kleine, met planken bespijkerde raam.Toen volgde hij zijne makkers met loome schreden. Al 't lentegevoel was plotseling wegge vaagd uit zijn hart. Hem was 't, alsof de hemel minder blauw, de zon minder glanzend was dan te voren. Ziekelijk, misschien wat overgevoelig van natuur, had 't tooneeltje, door hem aanschouwd, een diepen indruk bij hem achtergelaten. Een oneindig gevoel van verdriet en medelijden vervulde zijn hart. Telkens weer zag hij voor zich het schaap, die oogen met de uitdrukking van dierlijken angst voor het onbekend-vreeselijke, dat zou komen. 'tWas hem onmogelijk zich thans bij de anderen te voegen, die zouden praten en lachen, onbewust van 't geen hem vervulde. Thans had hij zijne makkers ingehaald, die hem op wachtten met eenig ongeduld en spottend vroegen >of hij afscheid van het schaap had genomenDe tranen sprongen den jongen in de oogen. Hij wendde zich bruusk af, zei kortaf dat hij niet mee ging en liep de smalle straat door met korte, driftige passen, zijn vrienden de vrijheid latend van zijn gedrag te denken wat ze wilden. Maar hij had nauwelijks de helft afgelegd, toen eensklaps een luid, langgerekt geblaat tot hem doordrong, waarin doodsangst trilde. Den jongen klonk 't als een roep om hulp. En hij rende voort alsof hij vluchtte, hijgend, met bonzend hart door de zon nige straten waarin een geurig-zoele lentelucht hing.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1