Stadsnieuws. ben overwogen, en een open oog voor te hebben en er zelfs sympathie voor te koes teren, terwyl ook voor het gevolg de moge lijkheid van soortgelijke evenementen als in 1894 niet is uitgesloten wel het laatste, maar toch ook juiste oogenblik gekomen acht om eerbiedig aan Uwe vergadering in overweging te geven en bescheiden te ver zoeken, het daarheen te willen leiden, dat op een daartoe geschikt te achten tijdstip in het aanstaande zittingjaar der Staten-ge- neraal voor de Regeering de gelegenheid worde geopend om van haar voornemens omtrent de afsluiting en geleidelijke droog legging der Zuiderzee, waarvan in 's Lands belang de uitvoering door de Staatscommissie is geadviseerd, aan Uwe vergadering en langs dezen weg aan het Ne.derlandsche volk te doen blijken". Een inzender in de «Residentiebode"schrijft het volgende In ons land waren In Parochiën. Priesters. 4784 350 400 4845 G73 975 1860 948 1800 4877 985 2093 1900 4014 2310 Na de wederinvoering der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 zijn in ons land ongeveer 500 nieuwe Roomsch Katholieke kerken ge bouwd en 150 vergroot of hersteld, aan welke bouwwerkeu een kapitaal van ruim 50 mil- lioen gulden is besteed. De heer J. VV. F. Donath, benoemd ge neesheer-directeur van het in aanbouw zijnde Sanetorium op «Oranje-Nassau Oord", be antwoordt in een uitvoerig artikel in de «Nieuwe Wa^ensche Courant" de vraag: «Is een sanatorium voor longlijders een ge vaar voor zijn omgeving in beslist ontken- nenden zin. Hij komt o. a. tot de volgende conclusie: NeenSanatoria zijn geen gevaar voor de omgeving, zij zijn integendeel voor de omgeving van voordeel. In Gürbersdorf en in Falkenstein, de twee oudste Duitsche Sa natoria voor longlijders, waar sedert meer dan 40 jaren jaarlijks honderd teringlijders worden verpleegd, is de sterlte aan tering in de naburige dorpen belangrijk vermin derd. De dames Griffijn en Heldring, te Zetten, mochten Donderdag den dag herdenken waarop zij vóór veertig jaar den arbeid aan vaardden op het bekende asyl «Steenbeek." In de Tent in 't Haagsche Bosch is een gedenksteen onthuld ter herinnering aan Ary van der Spuy, Mei 1781— 18 Maart 1SG8, directeur der particuliere domeinen van Ko ning Willem II en aanlegger van het Haag- che Bosch in 4819 en volgende jaren, in het bijzonder van het terrein om dat Sociëteits gebouw in de jaren 4846 en 1860. Omtrent het gebruik van Kilometerboek jes is door de Staatsspoor het volgende be paald Onder de benaming van huisgezin worden begrepen alle te zamen wonende, oen huis houding uitmakende personen. K inderen.tot het bezoek van scholen of andere opvoedings inrichtingen, tijdelijk buiten het ouderlijke huis wonende, worden niettemin gerekend te belmoren tot het huisgezin van hun ou ders, resp. van degenen, die daarmede gelijk te stellen zijn. Door den Minister van Oorlog is een com missie benoemd ter bestudeering van het vraagstuk betreffende de invoering van mi trailleurs bij de infanterie en de cavalerie van het leger hier te lande. Naar men mededeelt, is door het Depar- temert van Oorlog een commissie benoemd voor het instellen van een onderzoek en het verzamelen van gegevens, ten einde te komen tot de oprichting van een weduwen- en wue- zenfonds voor militairen beneden den rang van officier. Te Dinxperloo gebeuren toch maar won dere dingen. Eerst de waschgoed- verorde ning, toen het geval in het huis van den veldwachter, nu net volgende: Een vol jaar hadden de leerlingen van de hoogste klasse der openbare school gespaard, om weder, evenals vorige jaren, onder leiding van het Hoofd der school, den heer P. van Baars, een reis naai- een der nabijgelegen steden te maken. Voor dit jaar was liet doel der reis Xanten aan den Rijn. Donderdagj. 1. was voor de reis bestemd, die der jeugd zooveel nut en genot kon verschaffen. Rijtui gen en boot voor den overtocht waren be steld met opgewektheid bespraken de kin deren bun reisplannen, waarmede zij zich zoo gelukkig gevoelden. Het Hoofd eener openbare school kan echter op een der school dagen niet op reis gaan, al is dit dan ook in het belang der jeugd, of hij heeft de toestemming van zijn superieuren, in rasu Burgemeester en Wethouders, noodigzij werd dan ook gevraagd, doch liet antwoord wasafwijzend. De reden, waarom den leerlingen die te leurstelling werd bereid, ligt in in het duister. De Gemeenteraad van Oud-Beierland be sloot in te trekken het besluit om geen nieu we vlag aan te schaffen. Met algemeene stem men werd toen besloten tot den aankoop van een vlag over te gaan. Daardoor verviel dus het vlag-adres van de burgers en kon de Ge meente Vrijdag vlaggen. Aan het «Volksdagblad" wordt geschreven: Misschien vinden uw lezers het niet onaar dig te weten, dat de man, onder wiens lei ding hier de vorige week eenige concerten in het Paleis van Volksvlijt gegeven werden, en zich Sousa noemde, aldus niet heet. Voor eenige jaren reisde de componist Simon Ochske naar Amerika en had op zijn koffer de letters 8. O. U. S. A., zooveel als Sa muel Ochske United States (of) America. Eeu der medereizigers, dit ziende, combineerde deze letters en noemde den componist Sousa, welke naam hern zöo aanstond, dat hij later zich altijd zoo noemde. Weder is een practised werkje vanwege het «Nut" uitgegevenDe bliksemalleider in beginsel en werking (met afbeeldingen) door ar. L. Bleekrode. Ook Zand voort heeft opgehouden een vis- schersplaats te zijn. In net begin vau dit jaar behoorden nog maar 2 bomschuiten te Zandvoort thuis. Thans is een dier schuiten door verkoop aan een Katwijker. overgegaan, zoodat van de vroegere vloot, die eertijds uit ruim 200 schepen bestond, nog slechts éen bomschuit over is. Zooals men weet, heeft ds. G. J. D. Aal- ders, van Elburg, na eerst van plan te zijn geweest, naar Sint Helena te vertrekken, daarvan afgezien en had hij daarna gevraagd, weder bij zijn gemeente te mogen blijven, doch daarop een weigerend antwoord ontvangen van den Kerkeraad zonder dat deze de ge meente had gekend. De classis Harderwijk der Gereformeerde kerken, van een en ander kennis genomen hebbende, heeft hierop besloten dat, in het belang van beide partijen, elke kerkelijke band tusschen ds. Aaldeis en de kerk van Elburg wordt opgeheven, met verkla ring evenwel, dat geen bezwaren tegen de leer of het leven van ds. Aalders bekend zijn, en hij mitsdien dringend ter beroeping aan de vacante kerken wordt aanbevolen. Bij het, gelukkig nog zeer sporadisch, voorkomen van gevallen van typbeusen aard zij nogmaals herinnerd hoe gevaarlijk liet is melk, water, vruchten en groenten onge kookt of niet goed gereinigd te nuttigen. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerendc hulp-kantoren is in Juli ingelegd in de Rijks Postspaarbank f21 708.47 en terugbetaald f49 486.90. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7865. Sedert Zaterdag 4 September worden alle te Amersfoort per H. IJ. S. M. aankomende of vandaar vertrekkende ijl- en vrachtgoederen (met uitzondering van de met de personentrein aankomende of te verzenden ijlgoederen) be handeld in de nieuwe goederenloods, ten Westen van den Soesterstraatweg. Het aanbrengen en afhalen van bedoelde goederen kan dus voortaan alleen daar plaats vinden. Aau onzen stadgenoot den heer A. L. van Leer, commies 2e klasse der Directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, is verleend de eere-inedaille der Oranje Nassau-orde in brons. De heer L. Kortbeek, bloemist aan den Soes- terweg, die telken jare wanneer II. M. de Koningin op «Soestdyk" vertoeft aan H. M. bij II. D. verjaardag een bloemstuk aanbiedt, heeft ook 31 Augustus dit goede gebruik ge volgd en mocht daarvoor een zeer vleiend schrijven van dankbetuiging ontvangen. Onze vroegere stadgenoot de lieer J. C. F. Prikken, oud-leeraar aan de Inrichtingen voor Middelbaar onderwijs hier, thans te 's-Graveuhage, is bij Kon. besluit voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 4904 benoemd tot tijdelijk leer- aar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda. Een kleine opheldering. Door een font bij het opmaken van een der bladen werd de voordracht ter be noeming van leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort in het Utreehtseh Dagblad geplaatst onder Stadsnieuws. Vandaar meenden enkele bladen, die dat bericht overnamen, dat het een voor dracht gold voor de Rijks Hoogere Burger school te Utrecht. Het zou nu kunnen dal, bij de benoeming in de zitting van morgenmiddag, enkele Raadsleden meenden, dat de cundidaten een benoeming te Utrecht zouden prel'ereeren boven die te Amersfoort. Daarom zij gezegd, dat te Utrecht geen vacatures zijn en dus dc cundidaten, met Utrecht gedoodverfd, niet anders zijn dan de candidaten voor Amersfoort. Oogstmaand van dit jaar is weer huiten- gewoon voordeelig geweest voor XT™ 8. -an ,2 f Augustus heelt liet niet geregel.ilop de 10 overige dagen werd samen 12-/.5 m. M. neei slag afgetapt. fii Augustus 1809 waren er slechts 3 ie- gendagen met 15.7 m. M; in 4898 waren-r 10 met 57.4 m. M.in 4897 echter 19 met 143.7 m. M. Programma der muziekuitvoering bij </««- stiti weder Dinsdagavond te half acht op het ten-as van «Amicitia" te geven door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aak en 1. „En route", marche militaire Van Aak",. 2. Concert ouvertureWlTt', 3. „Tout Paris", valse aldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra „I.ea cloches de Comeville"Planquette, 5. Ouverture „Haydée, ou le secrèt". Auber. 6. Souvenir de l'opé» „Le Postiljon de Lonjumeau" 7. Egyptïscher Miirsch.Joh. Strauss. 8. Fantaisie dramivtique sur des motifs de l'opéra „Hamlet" Ami. Thomas. In verband met de door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst verzonden circulaire, brengt het Be stuur der Afdeeling Amersfoort ter kennis vau belanghebbenden: dat, in tegenstelling met andere Afdeelingen die f 6, f 40 en meer contributie heffen van hun leden, de jaar- lijksche contributie voor het lidmaatschap der Afdeeling Amersfoort is verminderd tot f4; dat door het Hoofdbestuur machtiging is verleend aan de Afdeeling Amersfoort om hen, die zich voor liet lidmaatschap dier Afdeeling (ingaand 1 September 1900 en eindigend uit0. Augustus 1901) aanmelden, vrij te stellen van entree-gelden af 1.50; dat voor hen, die niet werisclien toe te tre den tot het lidmaatschap der Afdeeling a f4, het recht om deel te nemen aan do koorre petities en mede te werken in de uilvoerin gen der Afdeeling (lidmaatschap der Zang vereeniging) verkrijgbaar is tegen een jaar- lijksche bijdrage van f2.50; en dat leden der Afdeeling mede voor hun persoon maar zonder contributie-verhooging kunnen mede werken als leden der Zangvereeniging Nog zij herinnerd, dat de loden der Af deeling volgens bovenvermelde nieuwe rege ling, persoonlijk toegang hebben tot de uit voeringender Maatschappij, zoowel te Amers foort als in de 22 andere Afdeelingen, in vele van deze Afdeelingen met éen dame, in enkele met twee dames. Het geven van uitvoeringen in de omlig gende Afdeelingen zal hier tijdig bekend ge maakt worden. Ingezetenen van de omliggende gemeen ten (Soest, Baarn, Nijkerk, e.a.) waar geen Afdeeling is gevestigd, kunnen als lid van de Afdeeling Amersfoort toetreden. Voor het lidmaatchap der Afdeeling (con- tribrutie f4) gelieve men zich aantemelden hij den Secretaris, den heer Jos. M. C. Haak, Arnhemschestraat la., voor de Zangvereeni ging (contributie f2.50) bij den (Joinmissa- is der Zangvereeniging, den heer C. A. Heunks, Weverssingèl 33. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd door het Bestuur van het «Tehuis voor Militairen", (Beek straat) aan de bezoekers een leestavond aan geboden, welke feestelijke bijeenkomst werd bijgewoond doorruim 200 militairen en goed geslaagd mag beelen. Na de opening door den huisvader, sprak ile heer Leenhard, vertegenwoordiger van den Ned. Militairen-bond, een kort woord naar aanleiding van den gedenkdag, dat met een driewerf: «leve onze Koningin!" werd besloten. De avond werd verder gezellig gepasseerd met een afwisseling van muziek en voor drachten, die zeer in don smaak vielen. Door het Bestuur hiertoe in staat gesteld, werden de bezoekers op eenige ververschin- gen onthaald. Te 11 uur was de bijeenkomst geëindigd waarvan iedereen getuigde, een genotvolle avond te zijn geweest, hetwelk nog verhoogd was door liet feestelijk aanzien der zaal, zoo keurig door den heer Van Beinmel Sr. ver sierd. Hulde aan liet Bestuur, dat dezen recht gezelligen feestavond wederom verschafte. Adjudant A. M. .Ie Pretor, van het 5e re giment infanterie, is mot ingang van 1 Sep tember wegens langdurige» dienst gopensi- onrieerd. Bij het vergelijkend examen voor den Hoofd-cursus zijn geslaagd de volgende on derofficieren, leerlingen van den Cursus van het 5e regiment infanterie, die in verband daarmee met ingang van 1 October ter op leiding voor den rang van 2e luitenant hij die inrichting zullen worden gedetacheerd J. Busquet, C. Menken, jhr. W. A.C. Snoek, L. A. U. Duiiring, J, A. G. van Andel en F. Ruinen, allen voor infanterie li. 1.1. ;S. Gar- nade, voor infanterie O. I.; F. M. Billroth en J. Kosman, beiden voor administratie O. I. Reserve-sergeanten W. de Vries en J. W. B. Ort, van het 5e regiment infanterie, heb ben met gunstigen uitslag het examen af»i legd voor den gnuid van vaandrig en ïl ter benoeming als zoodanig voorgedragen Bij het 5e regiment infanterie zijn bev». derdtot reserve-sergeant, de reserve.^ mals C. M. Schoewert on J. II. Burkom tot milicien-sergeant de imlicien-korn0L F. J. Deutz. Voor de vacante betrekking van H0uf)) der openbare Lagere school aan den EeJ nesserweg te Baarn Fransch vereischi. teekenen aanbeveling hebben zich 00 citanten aangemeld. De Gemeenteraad van Baarn heeft 4 Gemeente-rekening over 1899 vastgesielj De ontvangsten hebben bedragen f84004 de uitgaven f76 422.55, zoodat er een batiJ saldo is van f7581.71. Naar wij vernemen, zal de geheele tram. lijn Soest—Baarn in exploitatie blijven zool dat niet, gelijk eerst het plan was, het gedeelte Kcrkebuurt- halte Soestdijk opgebroken ?a| worden. Tevens zal do remise in de Kerkebuurt aanmerkelijk vergroot worden voor stalijn» van paarden, enz. In de vergadering van den Raad van Barne- veld werd de Gemeenterekening goedgekeiml op de volgende cijfersontvangsten f(i5023, uitgaven f60 475.54, batig slot. f4547.71.Goud. gekeurd werd verder de Begrooting rlersas. fabriek voor 11)01 op f5750. De gaspr£ blijven onveranderd. Aangeboden werit 4. Gemeentebegroting voor 1901, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 73 431.30, Bij den landbouwer H. Brouwer, te Leus. den, is een buitengewoon brutale diefstal gepleegd. Zonder dat zulks werd opgemerkt, werd een zijner paarden uit de weide ge-' haald en langs zijn stal geleid naar den publie- ken weg. Bij het R. K. kerkgebouw, waar de zoon en de dochter van R. wonen, kon de vervoerder, een nog geen 14-jarige jon gen, bet paard niet verder krijgen, omdat het dier minstens eens per week daar gestald wordt, als de eigenaar en zijn gezin naar de kerk gaan. Ja zelfs heeft de dochter van B. den jongen, die van het paard was ge stegen, er weder opgeholpen, waarna dc dief den weg naar A mersioort ongehinderd op knn gaan. Velen hadden den jongen wel met een zwart paard gezien, maar niemand koesterde argwaan, voordat den volgenden ochtend liet gerucht ging, dat bij Brouwer een paard werd vermist. Eerst kwam men tot het vermoeden, dat de dief wellicht een jongen uit een kermiswagen was, doch het is gebleken, dat de dader J. de G, uit Bun schoten is. Een opmerkelijk geval is, dat de zoo wak kere Rijks-jacht-opziener I'. Knoppers ver telde, dat óok liij dief den had voortgeholpen, Toen het gerucht zich nu verspreidde, dat paard gestolen was, werd de dader door Knoppers en den zoon van Brouwer met al len spoed achtervolgd 011 opgespoord. Ite avonds te ongeveer acht uur te Hagestein ko mende, werd dezen door een anderen jon gen toegeroepen «Hé, jü, waar heb je dat paard gestolen waarop de dief zich van liet paard liet glijden, den halster mcdeiiiun, en het paard in den steek liet. Iemand daar in de buurt bracht daarop het paard, dat nu geheel onbeheerd stond, in zijn weide. Nu waren ze den dader toch op het spoor en gelukte liet nan Knoppers, dezen te Asperen te arresteeren. Dief en paard kwamen te Leusderi terug, waar het beest op zijn stal en de jeugdige dader in arrest weid gebracht. Door het Bestuur van liet, Waterschap Eem- nes werd Donderdag aanbesteed I. Het vernieuwen der deuren en binnen vleugels en het herstellen der buitenvleugels niet bijbehoorende werken van de Heinellen- sluis. Aangenomen door W. Hagen voor f438.90. II. Het doen van vernieuwingen aan de sclioeiïng langs de zee achter den Vennen- polder bij den Sasduiker. Aangenomen door 1'. Dekker, voor 1'391. III. Het herstellen en vernieuwen van de schoeiïng langs de zee hij de Kiel en huijts do Eem. Aangenomen door P. Dekker, voor 1'302. IV. Het herstellen van eenige timmerwer ken aan enkele heulen onderden Wakkeren* dijk. Aangenomen door P. Dekker, voor f (>2.25. V. Het, repareeren van eenige metselwer ken aan de duikertjes onder den Wakkeren- dijk. Aangenomen door J. Groen, voor f75.50. Bij de Zaterdagavond ten overstaan van notaris Vos gehouden publieke verknopingen werden toegewezenvier perceeleu bouw terrein aan de Nicasius-straat, groot3 Aren, 51 c.A. voor 1 860, (de drie overige perce len, groot 6 Aren, waren reeds vóór de veiling uit de harnl verkocht)een nieuw gebouwde villa aan den Utreen tschen weg No. 5", tegenover den lieer Middelburg, met erf en tuin. groot 6 Aren, voor f4200twee hui'/,en met erf en grond aan de Tcutstraiit, No?- en 3, groot 4 Are 76 c.A. en verhuurd voor f 4.90 per week, voor f1270; een huis aun de Teutstraat No. 43, groot 40 c.A. en ver huurd voor f 0.80 per week, voor f395samen f6725.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2