September 1900. Donderdag 27 Ito. 5018. 49e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMEBSFOOETSCEE COUEAIT. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. rinst i ay~ ,en donderdagavond. Abonnement per 3 maanden fi.franco per en onteiopnino 6r ent!®n regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale-, offieieële- f 0 9s) Pmn! J(6r entl8n Pei' reKe' 15 cent. Reclames 1—5 regels f 4.25; elke regel meer t ,e 8 e,"f naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advei tentiën van buiten de 'stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrij- jag, den 28. September aanstaande, des namid dag» te -Va ure" Amersfoort, den 24. September 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN YVIJCK. Pc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter konnis van het publiek, dat door hen aan H. van RULLER en zijne rechtverkrijgen den vergunning is verleend om een droogerij van sigaren en een koffiebranderij op to richten in het perceel alhier gelegen aau de Arnhemsche straat, No, 26. kadastraal bekend ODder sectie E.No. 3493; en dat door hen aan E. J. van OMMEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een rookerij van vleesohw.iren opterichten in het pereeel alhier gelegen aan de Arnhemsche straat, No. 18, kadastraal bekend onder sectie E. No. 1790. Amersfoort, den 24. September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WÏJCK. De Secretaris, B. \V. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dateendoor C. J. de KONING ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een Gasmotor drie paardekrachten in het perceel alhier gelegen de Muurhuizen bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 2027 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 8. October aanstaande, des voormiddagB te half elf uren gele genheid ten Kaadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 24. September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Meten met twee maten. 't Is niet de eerste maal, en zeker zal bet wel niet de laatste zijn, dat gewezen wordt op het schromelijk onrechtvaardige dat lieerscht in het volkomen ongemotiveerde j verschil dat gemaakt wordt bij de opleiding tot den officiersrang van jongelieden van de Academie of uit den troep. Alsof beide soorten adspiranten zóo geheel verschillende jongelieden zijn; alsof niet bei den uit den zelfden kring komen; alsof niet beiden evenveel weten alsof niet beider ou- ders even groote geldelijke opofferingen zich De beleende Juweelen. 10.) Ik haastte my natuurlijk met oen paar handige rechercheurs naar het huis van do vriendin van Todgers. Juist toen wij den hoek der straat om- sloegou, hield oen cab vuor het huis stil, waaruit een mij niet geheel onbekend meisje stapte, waar op de cab pijlsnol wegreed. Terwijl de rechercheurs zich verspreidden, om alle toegangen af te zetten, sprak ik het dienstmeisje "an, dat nog aan de deur stond „Is üo juffrouw thuis?" vroeg ik vriendelijk. „Neen" antwoorde zy weinig vriendelijk. „St,, kleine," zoidc ik „liegen helpt hier met; wy zagen haar uitstappen en met haar mr. Arthur TodgerB, met wien wij zaken hebben. Wy zijn van de politie." Tegelijk duwde ik de deur open en drong naar binnen. Het meisje was geschrokken, wilde schreeuwen, maar ik hield haar den mond toe. „Geen woord meer, meisje, of je wordt ingerukt zeide ik; wees bedaard, of ^ij bleef geheel verbluft stunn ik echter was mot eenige sprongen de trap op en zocht ae goede deur. Dit was niet moeilijkin het portaal stond een klein buffetlafeltto niet verscheidene spijzen en binnon hoorde ik lachon. Een kamer meisje kwam naar buiteneen vluchtige blik toonde mij een ryk gedokte tafel met vier couverts. A na, «en partie fiue it quatredacht ik dus verwacht men nog gasten. Het kamermeisje scheen ze verwonderd toen zy my zag; ik naderde haar echter vriendelijk en zeide: „Neen my niet kwalijk, kind, 'k moet mr. Todgers sprekenzou je wel zoo vri moeten getroostenalsof niet beiden later schouder aan schouder staanalsof werkelijk de «Academistzooveel beter is dan de Dtroupier Immers beide categorieën worden gerecru- teerd uit den zelfden stand; een groot deel der Cursianen en Hoofd-cursianen haalde «voldoende" bij zijn admissie voor de K. M. A. doch enkele punten te weinig om aan gesteld te kunnen worden tot cadetbeiden kosten aan pipa minstens f400 per jaar (be halve wat zakgeld); de vraag is uit welke officieren de Hoogere Krijgsschool de meeste en de beste leerlingen krijgt. Voor den cadet wordt per jaar f400 be taald en voor dat luttele bedrag ontvangt hij, behalve zyn kleeding, die veel te royaal is, een meer dan uitstekende voeding, alle boeken en leermiddelen en een aardigen zakduithij, die voor het O. 1. L. wordt opgeleid studeert zelfs geheel kosteloos. De Cursiaan is veelal sergeant-titulair en al spoedig verplicht, een kamertje in zijn gar nizoen te huren, om rustig te kunnen wer ken hij moet alle leermiddelen zelf betalen en alleen zijn vader wrat wat hem desjon- gelings kost kost. De cadet staat niet bloot aan «douwen" die de Cursiaan zoo heel licht oploopt als in zijn sectie een «vetkees" is, als er iets op zijn wacht gebeurt, als er eenige ongerech tigheid geschiedt wanneer hij de week heeft. De Cursiaan daarentegen staat doorloopend met éen been in de doos en dat dikwijls voor feiten waaraan deze «a+b-mensch" hoe genaamd niets kan doen. Of is 't niet onbillijk om den Cursiaan juist Zaterdags voor wacht of patrouille te commandeeren Den eenigen dag waarop hij eens geheel vrij zou kunnen gaan wan delen en wat nieuwe krachten opdoen voor de nieuwe week waarin weer hard geblokt moet worden. Eu wat ter wereld leert hij op zoo'n wacht, bij zoo'n patrouille, aan de tochtige poort? Wanneer zal toch eens de tijd komen dat de Cursiaan desnoods na nog zwaarder admissie-examen geheel zich zal mogen wijden aan de studie, zóo dat er ook wat tijd komt voor Engelsch en Duitsch. Het va derland zal er niet door in gevaar komen er is kader in overvloed, dat de diensten en dienstjes kan doen. Maar erger nog is het schrille onderscheid dat gemaakt wordt tusschen den cadet en den leering van den Hoofd-cursus als deze samen gedetacheerd worden bij eenig korps. De cadetten worden zorgvuldiglijk samen go- huisvest, met nóg grooter zorg samen ge- delijk willen zijn, hem om een oogenblik gehoor re vragen, t" „Wien kan ik aandienen 1 vroeg zy met een arg- wanenden loerenden blik. „Zeg aau Mr. Arthur, dat een keunis van den heer Carbonnel hem wil spreken." „Hy komt dus niet vroeg zij verbaasd. „Neenhij is verhinderd, ik moet hom veront schuldigen,"' antwoordde ik haastig. Het meisje ging naar binnen en hot vroolyke ge- laoh verstomde. Links van de deur hingen aan eon rek een hoed en een jas. Ijlings voelde ik met de hand in de zakken van den laatste om te onderzoeken of zy geen wapens inhielden. Werkelijk I ra den borstzak stak een ploertendooder en een zakdoek. Nauwelijks had ik beide by my gestoken, toon Arthur Todgers zelf te voorschijn kwam, zichtbaar verbluft en verbleekt. „Wat is er?" vroeg hy met een angstigen blik op my, „waar is Carbonnel tui» Gevangen!" fluistorde ik; „Carbonnel en Jatlard. Hij sidderde van augst en staarde ray aan maar hn had sterker zenuwen dan ik gedacht hail. Waar werden dan beiden gevangen genomen vroeg by loerend Ik noemde hem een koffiehuis in Maiden-Lane. „Leugenaarriep hij, „gij zjjt een verraderTe gelijkertijd greep hy haastig naar de zakken van de jas, doch wendde zich met een verwenschmg duar- Va'Je°bont mijn gevangene, Arthur Todgers I" riep ik en" wilde hem vastnemen, maar hij ontsnapte my en sprong de deur binnen. Hij vermocht baar echter niet te sluiten, want ik bad reeds myn hakken tus schen deur en drempel en myn schouders drukten zóo Bterk, dat hij werd teruggedreven. Juist toen ik de kamer binnenvloog, kon ik bijna zeggen, zag ik, dal hy iets in het haardvuur wierp. Ik sprong er ter stond op aan, greep naar de sierlijke tang en haalde er een klein zakboekje van juchtleer met bronzen voed, enz.de leerling van den Hoofd-cur sus wordt op een onderofficiers-kamer (soms ook een volkomen ongemeubelde doponeer- karaerY gestopt en eet mee uit de menage wier Keuken niet berekend is op zóo'n tal rijk kader. De cadet, die over 2 jaar offi cier wordt, vertrekt naar het manoeuvreer terrein in een 2e klasse waggon de ser geant in het oudste studiejaar van denH. C., die dus binnen 't jaar officier is, wordt met een deel van zijn sectie in een 3e klasse gestopt. Waartoe dat verschil gemaakt? En nu de onderofficieren van het O. I. leger, die toegelaten zijn tot den Hoofd- errsus. Zij komen naar Europa in hun uniform dat alléén berekend is voor den dienst in de tropen. Geen enkele poging wordt aange wend om hen te acclimatiseerenja, tóch eenmen zet hen in hun tropen-uniform aan de Kazerne-poortEen zeer leerzame bezigheid bovendien. «Hoogeriiand" zal dit niet weten, even min als daar bekend zal zijn, dat deze jon gelieden verplicht zijn om willen ze 4 October gezond naar Kampen kunnen ver trekken op eigen kosten een meer voor Europa geschikt uniform te laten maken. Er zijn Compagnies-commandanten die het geschiedt in onwetendheiddeze jonge lieden niet bij de oefeningen willen zien in hun kaallijkende model-uniform, tengevolge waar van de buiten-model kleeding (die geen enkel ander militair, zelfs niet buiten dienst, mag dragen) al zeer spoedig geheel op is en deze jongelieden verplicht zijn om, als ze te Kam pen een beetje fatsoenlijk voor den dag wil len komen, er een tweede uniform bij te laten maken, weder voor eigen rekening, te betalen alsze officier zijn geworden. Aan wie de schuld van het overtreden van liet verbod voor de leerlingen van den Hoofd-cursus om schulden te maken Waarlijk, hierin dient voorzien. punten van behandeling 4. Voorstel in zake gratis in gebruik ge ving van een lokaal van het gebouw in de Koestraat aan den cursus voor hoofdacte. 2. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een huis aan de Kampstraat aan den heer G. M. van der Plank 3. Voostel tot vei'hooging der jaarwed den van de tijdelijke leeraren aan de Hoo gere Burgerschool in Staatswetenschappen en in Engelsch. 4. Voorstel tot uitbreiding van het aan tal brandkranen. 5. Voorstel tot opzegging der huur van het gebouw en erf genaamd «het Werkhuis." 6. Benoeming van twee leden der Com missie van wetgeving, wegens periodieke aftreding. 7. Voorstel tot voorziening in het onder wijs in Natuurlijke Historie aan de inrichtin gen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort (Koning straat). 9. Voorstel tot het rooien van twee hoo rnen aan den Soesterweg. Gelijk we reeds meedeelden, bestaat de voordracht ter benoeming van een onderwij zer aan de school Koningstraat uit de hee- ren J. H. van Drie, te Putten; J. van Dijk, te Leksmonden D. Dykema, te Noord Laren. In afzonderlijke bij voegsels tot nummer 224 van de «Staats-Courant" zijn opgenomen de door het Centrale bureau voor de Statistiek bewerkte voorloopige uitkomsten der op 34 December 1899 gehouden achtste algemeene volkstelling, met betrekking tot de Gemeen ten, de Provinciën en liet Rijk. Volgens die uitkomsten is het aantaal in woners van Bij den avonddienst, welke aanstaanden Zondag in de Luthersche kerk hier te half zeven zal aanvangen, hoopt vóór te gaan ds. J. J. L. Duyvendak, Evangelisch Luthersch predikant te YVeesp. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, te houden op Vrijdag 28 Sep tember 1900, des middags half drie, zullen aan de orde worden gesteld de volgende beslag uit, dat ik dadeljjk, hoe warm het ook reeds was, in mijn borstzak stak. Nu ontstond een worste ling tusschen hem eu inij, daar hij het my weder ont rukken wilde. Hy was sterk en de vertwijfeling ver leende hoiu reuzenkracht; met een stoel in de haud drong hy op mij aau en ik dekte mij met de tang, tot wij handgemeen werden. De tafel, met lamp, borden, schotels en spijzen, werd omgeworpen, maar hij kreeg my niet onder. Borst aan borst worstelden wy on onze handen hielden elkander letterlijk omkneld, daar geen van beiden den anderen de haud wilde vrijlaten. Toen begon ik te gevoelen hoe mijn mantel mij hinderde en myn krachten begonnen le wijken. Iu dit hachelijk oogen blik nam ik myn toevlucht tot een ouden kunst greep ik keek een oogenblik strak naar de deur en hield mij alsof ik luisterde, toen riep ik„Hier heen John hierheen ThomasTodgers was met den rug naar de deur gekeerdbij mijn woorden draaide nij zich om en wilde zien, waarnaar ik keek —ik kreeg de eene hand vry en stiet hem van mij af. Nu dronp hij met. den opgeraapton pook op mij aan, maar ik week achteruit en gaf hem met den lnoden kogel van zijn eigen jemmy een slag op den bovenarm dat hij den pook liet vallen en met een schreeuw het hazenpad koos. Onderaan den trap werd hy opgevangen en eeü minuut later had hij zyn eigen weiriekenden zakdoek als een prop in den mond en de handboeien aan. Wy sleepten hem in een cab, terw'yl ik tot myn geleider zeide„Nu voort met hem naar ons station, Worker, en zeud onmid dellijk twee man terug." Ik ging weder hot huis binnen, sloot de deur en snelde de trap op, w*ar de kleine ballet-danseres nog van schrik verstijfd en het kamermeisje snik kende als een kind stonden. „Hallo miss! Dat zyn leelyke geschiedenissen zeide ik. „U hebt een fraaie kennis aan dien Tod gers! Een vervalscher van wissels, die binnen drie weken zal zitten op de „Hulks" (een transportschip Noord-Brabant 276903 Gelderland 285 574 Zuid-Holland 552070 Noord-Holland 468057 406928 423457 469737 469 340 447 520 77 902 442699 Vr. 276 942 291 075 504 334 500026 409 365 427 577 470 526 164027 454 513 70 640 439 252 Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Gronin gen Drente Limburg Het Rijk 2 520 457 2 583274 5 103 431 Bovendien verklaarden 430 mannen en 28 vrouwen werkelijke woonplaats te hebben binnen het Rijk, zonder dat evenwel de Ge meente waarin zij woonden, is kunnen wor- Totaal. 554845 566 649 1444401 968083 216293 251034 340 263 333 337 299033 448542 281951 voor gedeporteerden). Hij hoeft u rijke geschenken gegeven ie voorschijn daarmede, goedwillig, of je moet met hem voor het gerecht Zy bezwoer mij weencud, haar niet in het onge luk te storten en ontkendo alle medeplichtigheid; zij had, ver/eKerde zy, den heer Todgers, voor een rijken, jongen gentleman gehouden en eigenlijk eerst dezen avond hem veroorlfood, bij haar te soupeeren met een vriend, dien zy nog wachtte. „Een mooie vriendeen valsche speler, een heler, en dergelijke" riep ik uit. Zij verschrikte immer meer en het kamermeisje bezwoer haar dringend, toch liever alles af te geven dan zich aau de schande bloot te stellen, voor het gerecht te moeten verschijnen. Toen begon zy ein delijk uit te pakken gouden armbanden eu spelden, ivoren waaiers, shawls eu zijden kleederen kwamen te voorschijn eu werden onder weeneu en zuchten op de sofa gelegd, terwijl ik mij een glas claret in schonk en het juchtledereu zakboekje onderzocht Het bevatte nog twee ledige chêques op zeker, bankiershuis eu eeuige ingevulde van 50 p. st. Ik was tevreden mijn vangst was volkomen gelukt. „Nu kunt gij trachten te eten en te slapen, zeide ik. Ds lichten moeten echter uitgedoofd worden en het geheele huis stil zyn. Ik beveel u, niemand iets van deze inhechtenisneming te vertellen vóór ik het u veroorloof. Anders roep ik u voor het gerecht." Ik vroeg daarop om een laken, pakte do gezamen lijke geschenken in en nam die mede, de nog altijd met angst vervulde vrouwen goeden nacht wenschend. De sjeheele geschiedenis had geen kwartier geduurd en ik was zielsblij, dat het voorbij en CarboDnel in dien tuasclientyd niet aangekomen was; het ware slecht in rayu kraam te pas gekomen, hem van dit tusschenbedryf lucht te geveu. Eu toch moest ik hem nog afwachten. (Wordt vervolgt.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1