BIJVOEGSEL VAN DE AMERSFOORTSCHE COURANT (uitgave tinna A. H. van CI.EEFF) van Maandag 19 November 19uo. Het request van don Gemeenteraad aan Z E den Minister van Binnennenlamlsche Zaken luidt! Geeft eerbiedig te kennen de Raad dér „li meento Amersfoort, h dat hij zich bij adres van 22. Juli 1892, no 399 tot den toenmaligen Minister van Binnenlandsohé Zaken gewend heeft, daarbij, onder aangeven van redenen, verzoekende, dat de gemeentelijke Hoe- gore Burgerschool op nader te bepalen voor waarden door het Rijk zon worden overgenomen dat op dat verzoek bij beschikking van 13 Fe bruari 1893, no. 309°, Afd. O, afwijzend werd be- schikt dat, hoe bezwarend het in stand honden der H. B. S. ook voor de gemeente was, geen vrij heid gevonden is om de school op te heffen dat tot 1897 de kosten der H. B. S. enB.A.S. welke na aftrek van het Rijkssubsidie voor reke ning der gemeente bleven, niet noemenswaard^ toenamen en ongeveer f 8000.- beliepen dat het mogelijk zou zijn gewoest, zonder meer dere kosten voor de gemeente dan tot den cursus 1897 1898 het geval was, dezen toestand to be stendigen, wanneer vrijheid bestond om af te wij zen hen, die van buiten Amersfoort zich aanmelden, wanneer er geen plaatsen meer beschikbaar zijn, nadat degenen, die zich uit Amersfoort aanmeld den geplaatst waren dat echter, tengevolge van Uwer Excellenties beschikking van 27. Juli 1898, no. 3877, afd. O, de toestand geheel is veranderd, omdat daarbij terug werd genomen de beschikking van Uwen Ambts voorganger dd. 16. Juni 1897, no. 3654, afd. O, waarbij overeenkomstig het verzoek van B. en W. dezer gemeente van 31. Mei 1897, no. 270, werd toege staan de leerlingen uit deze gemeente in de eerste plaats toe te laten dat toen voor den cursus 1898,99 drie parallelklas sen moesten worden ingesteld, voor den cursus 1899/1900 vijf, en voor den cursus 1900/1901 zeven parallelklassen. dat, indien geen leerlingen van buiten de ge meente behoefden te worden toegelaten, geen en kele klasse behoefde te worden gesplitst, aange zien uit deze gemeente de klassen 1, 2, 3, 4 en 5, respectievelijk bevolkt zijn met 21, 24, 22, 9 en 11 leerlingen dat wel is waar voor 1899 het Rijks-subsidie gebracht werd op f9000.— en voor 1900 op 10 000.— doch dat, de kosten welke voor de gemeente bleven in 1898, toen nog slechts over de maan den September tot December de meerdere kosten drukten, stegen tot f 9502.446 en in 1899 stegen tot f 137 07.40®, zonder rekening te houden met de beschikbaarstelling en inrichting van meerdere lokaliteit dat het aantal leerlingen, wier ouders buiten de gemeente wonen, buitengewoon is toegenomen en thans bedraagt 55 bij ingezetenen wonenden plus 7 toehoorders en 95 dagelijks komenden uit omliggende gemeenten, terwijl slechts 87 leerlin gen en 12 toehoorders zijn kinderen of pupillen van ingezetenen dat aldus de gemeente te zwaar gedrukt wordt door de kosten der H. B. S. terwijl het te voor zien is, dat die kosten in do toekomst nog aan merkelijk zullen stijgen dat niet rekenkunstig een cijfer kan worden vast gesteld, daar het kan voorkomen, dat in eenig jaar bij meerdere leerlingen dan eon vorig jaar, toch de kosten niet vermeerderen, wanneor na melijk niet meerdere parallelklassen behoeven te worden ingesteld dat het zelfs mogelijk is, dat de kosten over 1900 niet hooger zijn dan over 1899, niettegen staande er thans 12 afdelingen zijn, omdat de schoolbevolking dit jaar zoo verdeeld is, dat in bijna alle klassen ruim 20 leerlingen zijn; dat, indien voor den cursus 1901/1902 50 60 leerlingen meer toegelaten moeten worden het accres bedroeg dit jaar 64 en er is geen re< en om aan te namen, dat in 1901 minder toelating zal gevraagd worden in de laagste klassen dan in dit jaar het zeer goed mogelijk, ja zelfs waar schijnlijk is, dat dan 5 parallelklasson meer moe ten gevormd worden, in welk geval de kosten alleen van onderwijzend personeel met minstens f 12500.- zullen stijgen, togen een meerdereont vangst aan schoolgeld van f 60X60 I waardoor de kosten voor de gemeente /.ouden vermeerderen met f 9000.- alleen voor onderwq- zend personeel, en mochten slechts 4 paral e meer moeten gevormd worden, toch nog met f 6500.- dat niet dan door weglaten op do begrooting er gumeente voor 1901 vnn alles wat niet strikt noodzakelijk was, de begrooting hooft kunnen slui- j ten met oen post van onvoorzien van f 3247.89 dat niet alleen de mogelijke on te verwachten stijging van uitgaven den gemeenteraud benauwt, maar ook reeds de togonwoordige uitgaven voor do gemeente te bozwarond zijn dat do gemeenteraad daarom opnieuw zich tot Uwe Excellentie wondt met het verzoek de ge meentelijke Hoogere Burgerschool over te nomen voor het Rijk, indien de gemeente geeft een jaar- I lljksch subsidie van f 5000 en hot gebouw, dat I f 38 000 gekost heeft, kosteloos aan het Rijk over- draagt, deavnrlangd met afstand van de, voor een bedrag van omstreeks f 11000 aangokochte, ge bouwen in de onmiddellijke nabijheid dor H. B. S. om de gronden, waarop ze staan te kunnen be stemmen voor evontueelen bijbouw dat mot den meeaten ernst wordt aangedrongen, zóo spoedig eone beslissing voor te bereiden, dat deze kan vallen vóór den aanvang van den nieu wen cursus, daar dit niet alleen noodig is uiteen financieel oogpunt voor do gemeente, maar ook in het belang van het onderwijs dat toch, teneindo do kosten tot oen minimum te beperken, aan de leeraren (buiten Directeur en leeraren ifi Gymnastiek en Toekenen) zijn opgelegd 26 lesuren, behalve aan do leeraren in de Wis- en Natuurkunde 22, en het gebleken is, dat geen leeraar in de Natuurlijke historie kan gevonden worden die 25 lesuren wil geven dat, bij het niot-vaststaan of de school zal blij ven hebben parallelklasson, niet tot benoeming van meerdere vaste leeraren kan worden overge gaan b.i het getal tijdelijke leeraren reeds geste gen is tot negen, wat niet in het belang van het onderwijs geacht kan worden, vooral niet nu het geldt een gemeentelijke Hoogere Burgerschool en de tijdelijke leeraren dus minder kans hebben bij eventueelo niet-voortduring hunner tijdelijke aan wijzing, elders geplaatst te worden dat dit jaar in gebruik zijn genomen alle loka len in de vroegere school voor Lager Onderwijs aan de Hoestraat en de gemeente thans geen ge schikte lokaliteit moer beschikbaar hooft voor uit breiding en het toch niet van de gemeente kan gevortlqrd worden nieuwe gebouwen te stichten, bij de onzekerheid of do school zal kunnen blij ven bestaan of eeno bevolking zal hebben als thans het geval is redenen, waarom hij Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt, op den aangeven grondslag in over weging te willen nemen, dat do gemeentelijke Hoogere Burgerschool door hot Rijk op nader vast te stollen voorwaarden worde overgenomen dai, bijaldien geen termen mochten gevonden worden om hot verzoek in te willigen, subsidiair door hom verzocht wordt, dat hot Uwe Excellentie moge behagen, middelen te overwegen die, mot behoud van don zoooven vermelden grondslag, aangewend zouden kunnen worden, om do be staande moeilijkheden inzake hot Middelbaar onderwijs alhier tot eeno zooveel mogelijk nfdoondo oplossing te brengen. Hetwelk doende, enz. Door den Minister vun Oorlog is bijzondere tevrodenhoid betuigd min onzen vrocgeren stadgenoot den officier vnn gezondheid 1ste klasse J. Nord, chef vnn den militairen geneeskundigen dienst der landmacht te I>en Helder, wegens de verleende hulp mm de slachtoffers der granaten-ont ploffing aldaar op 13 Juli j.l. Bij het 5e regiment infanterie is benoemd tot kapitein de le luitenant-adjudant der grenadiers II. U. A. de Block on bevorderd tot le luitenant do '2e luitenant P. Donk, van het korps, gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool. Luitenant M. Tydeman, van hot 5e regiment infanterie, is in zijn rang overgepluntst bij het regiment grenadiers en jagers. Kapitein H. M. A. Vigelius, die 3 September van het 5e regiment infanterie werd gedetacheerd bij du Normmil- «ehictsehool te 's Gravenhttgo, is met ingang van 16 November definitief bij genoemde inrichting werkzaam gesteld en in verband daarmede overgeplaatst bij den Staf der Infanterie. Tot waarnemend Directeur van don Cursus bij het 5o regiment Infanterie is, inplnats van nu wylen kapitein F. van Laaren, benoemd de kapitein A. A. vanSehilfgnarde. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is Zaterdag op plechtige wijze uitgereikt min korporaal C'. Hocnderdaal, van het 5e regiment infanterie. Na voldoend afgelegd examen zyn toegelaten tot de les sen van den voorbereidenden Cursus van het 5e regiment infanterie de sergeanten-titulairC. H. Keijzor, J. C. van llnlsdingen. J. F. K. Mars, L. F. van den Benden, J. F. 0 de Rov van Zuidewijn, M. I>. Weyergung, J. O. Stei- ffpnhertrer P A. ICskens en Th. Ph. van Rtessen, en do Looraali: B. Sehoiiton, I,. N. Dwkoni, M. J. Harta, n. C. «1111 Loerslim Ml A. J. M Hoe jammer, dat het concert, Donderdagavond In „Ami- cilia'' gegeven door den heer Vischor eu do dames Van Anken en Anna Koppel, door slechts even 150 personen Invocht was, èn "indut daardoor niet is bereikt hot doel (een veelbelovend jong artist to hutpen zijn studiën te voltooien) èn omdat de drie medewerkenden zoo hoe! veel selioniiH voor een zoo klein auditorium ter lieste moesten Toch was er groot enthusiasine onder hot publiek, dat zoowel mej. Kapnel als incj. Villi Allkon mild met bloe men beduelit, do laatste, die den gunsehen avond, nu als so liste, dim weer als aceoinpugiiolrieo, onvermoeid scheen, het meest, lliuir buitengewoon mooi spel, dut hnar eon onstuimig applaus bezorgde, hetwelk zij beantwoordde mot een toogitt, wekte terecht ieders verbazing. Niet minder maakte mej. Kappcl zinh moester van aller bewondering, èn door huur praolitig geluid èn door haar onverbeterlijke voordracht. Ook zy moest oen extra num mer ton beste geven. Do hoor Vischor hoeft verbazende vorderingen gemaakt sedert we hem het vorige iimr hoorden en wederom ge toond, dut de heer Van Anken, dio hem de eerste viool* lessen gul', goed heeft gezien toon hü hom «en voolbe" lovend leerling noemde. De ontzettend zware nummers, die weinig solisten, mannen vnn reeds grooton naam in ikwerold, aandurven, braeht hij ton gohooro inet eon zekerheid on toch vervo en kunstvaardigheid, die nu reeds er op wijzen, dat du hoogst bescheiden jonge inun welhaast een eerste plaats zul innemen onder onze groote solisten. Ook hom beloonde het auditorium kwistig voor zijn prachtig spel. In 't kort, het mot zorg gekozen programma, op schier onverbeterlijke wijze ten genooro gebracht, heeft ons oonige uren van hoog kunstgenot doen smaken, waarvoor zoowel don helanglooshiedowerkenden als den heer Van Aaken, die hot concert arrangeerde, grooton dunk toekomt. Dinsdag j. I had, uitsluitend voor militairen, in hun „Tehuis" aan d Beekstraat, een vergadering pluals, waarin als spreker optrad de EdelAohtb. heer jhr. mr. T. A. J. van Asoh van Wijok, Burgemeester alhior, Oud-Gonveneur van Suriname. De talrijke bezoekers, onder welke ook «enige olfioioren, luisterden aandachtig naar hetgeen spr. mededeelde over Hurinume. Na een inleidend woord van den heer G. C. Hoogewerff begon spr. zijn interessante en leerzame voordrucht. Waar velen Uwer, aldus begon ZKAcbtb., zioh opgewekt gevoelen, dit Tehuis te bezoeken, daar behoort net ook tot mijn plicht, U nf en toe dat bezoek to veraangenamen. Suriname is een zeer belangrijke kolonie, die aller aan- ducht verdient. Met bewijzen toonde spr. aan, dat hot onwaar is; dat het klimaat voor Nederlanders ongeschikt is. Kolonisatie, voorul ook door gewezen militairen, is bepaald aan te hevelen. Op dit oogenblik heeft men landbouw on goudindustrie du eerste voornumolijk uitgeoefend door Britsoh-Indisohe kooli's, mot wie een contract voor 5 jaren wordt gesloten en die soms met f5000 oververdienate repatrieeron, de laatste door elk die een stuk land van Gouvornementsweae wenscht te ontvangen togen een zoor geringe geldelijke vergoeding. Op zendingsgebiod werdt gearbeid door de Moravische Broeders on de It. K. missie, die boidon eon I/cprozenhuis by Paramaribo bezitten. Met oen vriendelijk afscheidswoord tot de militairen, die den volgenden dag naar buil haardsteden vertrokken,' eindigde spr. zijn boeiende voordracht, dio door talrijke fotografieën, in do zalen geëxposeerd, word verduidelijkt. Met oen enkel woord dankte do hoor Hoogewerf don spr. voor do aangenanio oogonblikken, don bezoekers bereid. Herinnerd zy aan do vergaderingon van de „Amers- foortsebo Trumwcg-Miiiitsclmppjj" op Dinsdag 20 dezer te 8 uur in de „Keizerskroon" on van „Volkshuisvesting" op Donderdag '22 dezer, eveneens te 8 uur, in „Ons Huis" aan do Kortcgrnoht. Gister speelde op hot voetbalveld hier een vereenigd Amcrsfoortsoh elftal tegen „Victoria" uit Utrecht een wed strijd voor den Utrechtschon bond. De partijen bleken aan elkander gewaagd do eindstand was 8—8. „Quick" li, dat te Utrecht tegsn „Jong Vitesse" had moe ten spclon, bleef thuis aangezien telegruphisch was be richt, dat hot veld was afgekeurd. In do jnngsto Algomcono vergadering van den „Chr, Nationalon Werkmansbond", te Haarlem gehouden, is be- slaton do eerstvolgende Algomocne vergadering to Amors- foort te houden. Ken zevenjarig knaapje uit de Vijver, dat naar do Zondagsschool op do Kortegrncht zich wilde bogovon, ge raakte gistermiddag rond twee uur in do gracht en door zijn spartelen onder do brug. Door met een bank uit de school te roeien, mocht men er in slagen hom onder do brug uit te kriigen, waarna bij mot behulp van een stok en eindelijk door handrei king van eon anders wissen dood gered word. Do eer dier redding komt toe aan H. Borg, wonende aan de Kortegrncht, bijgestaan door Hulsten Willigonhurg, Do bouw der Ambachtsschool is opgedragen aan den heer J. van ICijbergen, dlc bij de aanbeateding f 19 925 bedong. Do Gemeenteraad van Ede behandelde Vrijdag o. n. een verzoek vnn do Hpoorwcg-mautschappij „I)e Veluwo" geves tigd te Barnoveld, om enkele wogen en beken te mogon ver leggen ter. behoeve dor lijn EdeBnrnevold. I)it waa de aanleiding voor oen lange discussie over do vraag, of men wol mag overgaan tot do siort'ng op 2 Januari a. s. vnn 90 ji. ('t. van het genomen aandeelcn-kniiitniil ad f 22 000 in die Spoorweg-mij. Do Voorzitter der Maatschappij liceft in do jongste vergadering verklaard, dat hot nog wel 8 it 4 jaren kon duren oer het gedeelte Barnoveld- Nijkerk in ex ploitatie zal worden gebracht. Waar dus de tot standko- ming der gehcele lyn zóo onzeker is, of naar een verre toe komst geschoven wordt, was de Raad bynn unaniem er tegen oin 00 p. Ut. te doen storten. De Gemeente Nykerk zul lot die storting wèl overgaan. Do lieer J. l\ Knuttel stelde voor„zich te wonden tot het Bestuur der spoorweg-mij. om inlichtingen te vragen omtrent do zekerheid, die hot kan govon voor do tot stund- koming der tram BarnoveldNijkerk, dimr in den Rond dor gemeente Ede bezwaren zyn gemankt tegen do uitbe taling van het subsidie bij hot gedeeltelijk loggen dor lyn". Dit voorstol word mot 12 togen 8 stemmen aangenomen. (•olijk oen sehoone bloem vol kleuren inanr zonder geur, zijn do-sehoone maar vruohteloozu woorden vnn iemand, j:_ die niet daarnaar handelt. Buddha. Snelpersdruk, lirinii A. II. v/.n CLKICFF, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 5