Maandag 10 December 1900 Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., PHOEN ÏX-BOCK BI E R. No. 5039. 50e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. UITGAVE FïRMA A- H- VAN CLÏEFF «- te' AMERSFOUBT. Zij die zich yjet ingang, van 1 Januari op dit blad wensclien te abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS KENNISGEVINGEN. Kostelooze-iuentiflg BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMESFOORT, Gelet artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en twee den Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure. in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen in wijk F, Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 6. December 1900, Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. post f 115J a [^^dagavond. Abonnement per 3 maanden f\.franco per olgenil,^ZTTn 1-6 e0cmt' °'k» 10 Legale-, offlJL /OB^SÏÏr'" T.regel 15 CeDt ReolM">s l-5 "W" 11-251 dke régel meer ten evenals afzonderlijke num^M'°enfW,Jsaumraers worden in rakenta8 g*™" k°*- I advertentièn van buiten de stad worden de incasseerkostm in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telophoon 19. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 11. December aanstaande, des namid dags te l'/i ure. Amersfoort, den 8. December 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter algemeene kennis, dat met in gang van heden de prijzen van cokes, te leveren door de Gemeente-gasfabriek, behoudens nadere wijziging, zijn bepaald als volgt: Cokes per H. L. (ongeveer 42 K. G.) grof f0.80 (per 200 H. L. f0.72') geklopt f0.85 (per 200 H. L. f0.776) thuis bezorgd vijf cent meer per H. L. Parelcokes per H. L. f0.60, thuis bezorgd f0.65. De cokesprijzen worden steeds genoteerd op het terrein der gasfabriek, aan het Politieburau en aan het voormalige Nachtwachthuis aan de Langestraat. Amersfoort, den 10. December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Een ware geschiedenis. „Waar heb je dat plaatje met het huia er op ge vonden, Jane vroeg ik. „Op „The Grange" staat nog een heele doos vol van de fotografieën, inisa. Geen mensch heeft er ooit naar omgezien. Ze liggen op den zolder. Zoolang nw vader leefde, was het kistje gesloten, maar later hebben wij er in gesnuffeld. Sommige zijn nog veel erger verbleekt dan deze; mooi zyn ze geen van allen." „Me dunkt, dat ik ze moest gaan halen, Jane; wie weet of ze mij niet van dienst kunnen zijn." Wij begaven ons nog dienzelfden ochtend naar „The Grauge" en haalden het kistje voor den dag. Voor het meerendeel waren het verbleekte afdruk ken, volgens een verouderd systeem gemaakt en meestal inenschen en dingen voorstellend, die ik nooit had gezien. Ik bekeek zo niet alle op eens, omdat ik vreesde, daardoor in de war te zullen raken. Het was beter een paar tegelijk te nemen en af te wachten, wel ken indruk ze op nie maken zouden. Eenige dagen later vertrok ik. Ik verbeeldde my, dat het verblijf te Woodbury my niet verder kon helpen en verlangde sterk, uit die mij zwaar op de ®6 drukkende omgeving weg-te komen. By tante Emiua liadden mijn zeuuwen meer rust. Jiuie nam 'k echter mede. Ik kou niet besluiten, mij van haar scheiden. Hoewel ik mij niet herinnerde haar vroegor gekend te hebhen, schcou de genegenheid, dm ik in myn eersten toestand voor haar gevoeld 'fokker van Bunschoten, hoopt mor- E hfiV6 IT In ö[)e Zauiei'" v°01'te gaan bij de godsdienstoefening van de Chr. Gerelormeerde gemeente hier. de. Raadsvergadering, welke morgen middag te half twee zal worden gehouden, zul len aan de orde worden gesteld de volgende punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent straatbenaming. 2. Ontwerp-besluit tot verhooging van de jaarwedde der onderwijzeres YV. Bakker eclitgenoote van O. Akkerman, en den on derwijzer T. van den Blink. 3. Request van J. van Keulen c. s. in zake plaatsing van karren, met advies van Burg. en Weth. 4. Voorstel van B. en YV. tot aankoop van een brug en tot herstelling van de vroe ger bestaan hebbende verbinding van het voormalige Kalfsveld met liet Plantsoen bij de^Molenstraat. ld. tot het verlecnen van een grati ficatie aan den ambtenaar belast met de bijhouding der bevolkings-registers voor het maken van nieuwe alphabetische registers. 6. Benoeming van '2 leden van liet Bur gerlijk Armbestuur, 2 leden en2adviseerende leden van de Commissie voor de Gemeente- reiniging, van 3 leden van de Commissie van Fabricage, 4 leden van deGaseommisssie, wegens periodieke aftreding met 1 Janu ari 1901. 7. Benoeming van een lid van het Col lege van Curatoren van het Gymnasium, van de Commissiën voor Middelbaar- en Lager onderwijs en van de openbare Gezondheids commissie, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1901. 8. Benoeming van een berschatter (Drank wet) voor het jaar 1901. 9. Voorstel van Burg. en Weth. om met ingang van Januari a. s. de Jongensschool voorloopig te verplaatsen naar het gebouw der Meisjesschool en de Meisjesschool naar het gebouw der Jongensschool. f Tot. koster der Remoiistranlsche kerk hier is benoemd onze stadgenoot de heer G. M. Maten. Onze stadgenoot de heer C. J. F. Prins legde met gunstig gevolg af het examen voor de acte YViskunde, Lager onderwijs. Onze stadgenoot de heer J. B. Dekker heeft voor de »Vereenigirig van leeraren in het Boekhouden", gevestigd te Amsterdam, met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Correspondent in deEngelsrhe taal. Onze vroegere stadgenoot de heer G. J. van der Plank, thans Directeur der gas-fa- briek te Zalt Bommel, is benoemd tot Direc teur der gas-fabriek te Assen. Door de officieren, onderofficieren en min deren van het 5e regiment infanterie is voor liet Huldeblijk, door het leger aan te bieden bij het huwelijk van H. M. de Koningin, bij gedragen f 193.98. Het onderscheid!ngteeken voor 15-jarigen officiersdienst is op plechtige wijze uitgereikt aan luitenanti H. Boeije, van het 5e regi ment. intanterie hier. Reserve-sergeant J. J. M. Pierrot, van het 5e regiment infanterie, heeft met gunstig ge volg het examen afgelegd voor den graad van vaandrig en is voor benoeming als zoo - danig aan den Minister van Oorlog voorge dragen. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot reserve-sergeant, de reserve-korpo raals R. Snellen, M. de Groot en Ch. A. Fe- teris, en tot reserve- korporaal de adspiran- ten-vaandrig G. van Terwisga, S. A. van Lun- teren en H. G. J. Schillemans. De jongeling W. van Waning heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor liet reserve-kader. «Quick" heeft al wederom gezegevierd en de A. F. J. (uit Amsterdam) gister met 10 tegen 0 goals geslagen. Ze heeft nu vrij zeker het «blikje" van deze competitie in haar zak. Herinnerd zij aan de tentoonstelling der voorwerpen van de «Protestantsche Annen- loterij" welke morgen en overmorgen, tel kens van half een tot 4 uur, in «De Zaaier" wordt gehouden. Er zijn van die rneneehen, die, al loopt het hen niet in alles tegen en al verkeeren hun za ken in bloeienden staat, toch in het dagelijksch leven te kampen hehben met allerlei tegenheden, teleurstellingen en mislukkingen. Meestal draagt hun eigen onvoorzichtigheid en onhandigheid er de schuld van. Zij zeiven merken dat echter niet en beginnen op het laatst te gelooven, dat zij voor bet ongeluk geboren zijn en door het noodlot worden vervolgd. Zulk een „Jan Ongeluk" nu ia Martin Haller stiidt in het bovengenoemde blijspel. Hallerstiidt heeft ééns in zijn leven een ro mantische ontmoeting gehad, die hem heel wat last en leed heeft bezorgd. Te Ostende, aan het strand op een bank gezeten, kwam een dame naast hem zitten, die langzamerhand wat op schoof, hem lieve woordjes influisterde, haar hoofdje tegen zijn schouder vleide en hem ein delijk de lippen toestak voor een kus. Van dit idyllisch tafereeltje waren door den vertegen woordiger eener Kinematograaf-onderneming eenige mstantanées genomen, met het gevolg, dat de heer Hallerstiidt en de dame als No. 6 van de projecties der onderneming de kermissen rondreisden. Ook in zijn eigen woonplaats, Berlijn, kwam de kinematograaf en weldra was de heer Hal lerstiidt de risé van de stad. Zijn eigen kantoor personeel bespotte hem en keukenmeid vroeg hem een vrijkaartje om de voorstelling te mo gen zien. Doch wat het ergst van al waszij', vrouw en zijn schoonouders namen de zaak in hoogen ernst op. Later, nadat hij voor grof geld de vertooning weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende had, evenals andere gemoedsaandoeningen, weer in mij ontwaakt te zijn. Ik gevoelde mij met Jane zóo geheel op mijn gemak, alsof wij jaren lang met elkander hadden omgegaan, hetgeen inderdaad het geval was geweest. Ik weet nu, dat hetgeheugen hoofd zakelijk zijn zetel in de hersens heeft, terwyl de gemoedsaandoeningen tot den ruimeren werkkring van het zenuwstelsel behooren; een hevige schok kan het geheugen voor een groot deel vernietigen, niets is in staat de gevoelens en gewaarwordingen te doen verdwijnen. Jane wenschte mets liever dan my te vergezellen. Huurders bad zij op het oogenblik niet en ook met in het vooruitzicht. Haar zuster zou op het huis pas sen en haar telegrafeeren, zoodra zij haar noodig had. Ik wist, dat tante Emma blij zou zijn, als ik by haar terug kwam en ook gaarne Jane zou ontvangen, of schoon zij haar nooit gezien had. Zoolang vader leef de had zij „The Grange" niet betreden wegens fa milie-onaangenaamheden, die ze my dikwijls ver teld had, Mijn moeder was een rijke, jonge we duwe geweest, toen vader haar trouwde. Ze was nog heel jong, toen ze met haar eersten man, een domine, naar Australië giug en hij was twee of drie jaar later op zee verdronken, toen hij een reis naar En geland had moeten doen. Ze had éon kindje, een meisje, maar dat stierf jong en daarna trouwde ze met vader, die baar in Australië leerde kennen, Haar familie was zeer tegen dithuwelykgeweest, vader bezat geen geld en moeder was ryk. Ten eerete had zij evenals tante Emma haar eigen geld en bo vendien had zij een vrij groot fortuin van haar echt- eenoot geërfd. Dienlengevolgo had eerst myn vader on daarna ik het recht op de beide nalatenschappen Tante Emma beweerde altijd, dat vader om het geld oetrouwd wfts en dat hij mijn moeder zeer hard be handeld had. Tegenspreken mocht zy nooit; hy be schouwde baar meer als een slavin, dan als een le- venseezellin. Dat was de reden waarom tante Emma S vader niet had mogen lyden en zooveel mo gelijk zijn gezelschap vermeden had. Toen Jaue en ik te Bartou-on-Soa aankwamen, was tante aan het station om ons af te halen. Ik merkte tot mijn spijt oogenblikkelijk, dat Jane geen sym pathie voor haar voelde en haar voortdurend van ter zijde gadesloeg. Toen wij des avouds alleeu wa ren, vroeg ik Jane waarom zij dat gedaan had. Eerst wilde zy daarop niet antwoorden, doch eindelijk zeide ze met een donkeren blos „O, miss, ik kan het u niet zeggenHet vermoe den is te vreeselijk!" „Je moet het me zeggen, drong ik aan. terwijl een rilling mij door de leden voer. Zeg mij alles wat je deukt." „Waar is die fotografie van den moord?" vroeg Jane bevend. Ik haalde, even ontsteld als zij, het plaatje uit de doos. „Van wie is die hand vroeg Jane op die van den moordenaar wijzend „Van tante Emma" riep ik, en die woorden wa ren mij ontsnapt vóór ik net wist. Sprakeloos van ontzetting bleef ik op de fotogra fie staren. Het was maar al te waar. De gestalte, die door het venster ontvluchtte, was die van een main maar de hand behoorde ann eer vrouw, ze was kleu, en smal, zooals die van tante Emma. Een gevoel alsof alles mij ontzonk, maakte zich plotseling van mij meesterzou dit de bedoeling zyn van dokter Martin's waarschuwing Was het mijn vreeselijk noodlot geweest, my met hart en ziel te hechten aan de moordenares van myn vader? Tante Emma's hand! Ja, er was geen twijfel. Maar.waar waren do litteekens, die ik zoo dik wijls bekeken had? Ik nam het vergrootglas, waar mede ik zoo dikwyls de fotografie bestudeerd lind, maar kon niets ontdekken. Ik sloot de oogen en riep mij het tooneel van den moord voor den geest „Neen, neen! riep ik zegevierend. Tante Emma's hand is aan den binnenkant vol litteekens en deze. is glad Jane bleef mij met de zelfde half-medelijdende uitdrukking a „Denk eens nan den muur, zeide ze eindelijk, aan het flesschenglns, aan de bloedsporen die de mis daad begaan heeft en daarover is geklommen, heeft zyn handen gewond, Vandaar de litteekens." Dat was meer dan ik verdragen kon. Do waarheid was te verpletterend. Ik boog het hoofd en begon bitter te schreien. Op dat oogenblik haatte ik Jane bijna, oiudat zij die vreeselyke woorden gesproken had en tóch kon ik onmogelijk de juistheid barer redeneering ontkennen, maar ik geloofde desondanks geen seconde dat zy de waarheid had gesproken. Het was my niet mogelijk, het 'e gelooven. Die lieve, goede, zachte tante Emma, die geen dier kwaad kon doende eigen zuster mijner moeder, die ik liefhad, meer dan iemand op de wereld, zou een moordenares wezen Dit denkbeeld was te onzinnig om het éen oogenblik vast te houden. Hoe onbe duidend was bovendien het zoogenaamd bewys de persoon, die uit het venster klom, was in rnaus- kleeren, moest te oordeelen naar de fotografie lang en mager zijn en tante Emma was tamelijk gezet en breed in de schouders! En toch moesi ik beken nen, dat de hand op de fotografie volmaakt geleek op die van tante Emma. Lang zat ik ten prooi aan diepe ellende met het hoofd in de handen verborgen, Ik wist uiet wat ik doen zou. Ik vond het afschuwelijk vau Jane, dat zij die verdenking uitgesproken had. Janeriep ik eindelijk, je moet van nacht by mij blijvenAh je mij alleen laat, word ik krank zinnig Jane bleef en trachtte mij te troosten. Ze was zeer hartelijk, maar ik had een gevoel alsof het ver raad was tegen tante Emma, haar liefkoozingen te dulden na hetgeen zij gezegd hadEn eigenlijk had ik zelf die woorden gesproken.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1