Stadsnieuws. maken, dat die allen er content mee zijn, wat liet geval niet is) heb ik gemeend nog op 't laatste oogenblik eene lans te mogen wagen, in de hoop dat zij niet breekt. Met betuiging van verschuldigde hoogach ting heb ik de eer te zijn van u, Mijne Heeren de dienstw. dr. S. J. van DUINEN. Amersfoort, 21 December 1900. Waarlijk, de heer Van Duinen schrijft naar veler hart. Hoe dikwijls werd niet gevraagd: waar is dat nu toch goed voor? Een sterk sprekend bewijs ontvingen we nog dezer dagen. We kwamen 's avonds van een vergadering en vlak bij huis ontmoetten we een der Keikmeesteren. Al spoedig kwam het ge sprek op het besluit omtrent de «Dolle''. Hij gat niet zoo grif toe, dat het besluit niet goud was. «We mogen toch een klok geen twaalf uur laten slaan als 't nog geen twaalf uur is", enz. enz. beweerde hij. «Die waarschuwing, och daaraan raakt men spoe dig gewend, en bovendien, wie let er op". Juist sloeg de «Dolle" half elf en meteen maakte onze scepticus boenen met een «nu kan ik net om half elf thuis wezen moeder de vrouw heeft het toch il zoo voorzien op die tallouze vergaderingen". Waarlijk, als het voorstel nogmaals in stemming werd gebracht, dan zou 't zéér te bezien staan of 't wel werd aangenomen. Wellicht laten Kerkrneesteren zich nog vermurwen en behouden zij den «Dolle" die in bijna iedere Gemeente van ons vader land waar meer dan een torenuurwerk is, behouden bleef. Red. Dr. H. L. Oort, Remonstrantsch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsclie kerk hier. Ds. D. P. M. Graswinckei hoopt Maandag avond voor te gaan bij den Oudejaarsavond- dienst in de Luthersehe kerk, welke te half zeven zal aanvangen. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Donderdag 20 December, des middags te 2.15. Voorzitter de heer Burgemeester, jhr. mr, T. A. J. van Asch van Wijck. Tegenwoordig 14 leden en de Secretaris jhr. mr. B. W. Th. Sandbergafwezig de heer Van Kalken en met kennisgeving de heeren Van Beek en Croockewit. De notulen der zitting van 11 December worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een brief van dankbetuiging van den President der Zuid-Afrikaanscbe Re publiek de goedkeuring door Gedeputeerde Staten der Gemeente-rekening over 1899 een request van 17 ouders van leerlingen dor Meisjesschool. Aan de orde is een voorstel van Burge meester en Wethouders om met ingang van Januari a. s. de Jongensschool voorloopig te verplaatsen naar het gebouw der Meisjes school en de Meisjesschool naar het gebouw der Jongensschool (stemming over het voor stel van mr. Prikken, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten). De Voorzitter deelt mee, dat inmid dels door de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, ingevolge het door den Raad in de vorige zitting uitgesproken ver langen, advies is uitgebracht en doet dit ad vies voorlezen door den Secretaris. Hierbij blijkt, dat de C. v. T. geen be zwaar heeft tegen de omwisseling, evenmin tegen de combinatie der twee 3e klassen, omdat deze leerlingen slechts vier maanden gescheiden waren en beter nu dan in Sep tember veder bijeengebracht kunnen worden. Het aanstellen eener tijdelijke onderwijzeres acht de C. v. T. evenmin beslist noodig. Intussehen zou de C. v. T. wenschen, dat de Kerat-vacantie ditmaal eerst 7 Januari eindigde, zulks in verband met de voorbe reiden Ie werkzaamheden. De Secretaris doet nu voorlezing van het volgend adres der ouders: Geven met verschuldigdcn eerbied te kennen, ondergetuekenden, oudera van leerliugen 8de klasse der Meisjesschool, dat üj vernomen hebben, dal liet voornemen be staat do 8de klasse van de MeiajeB- en de Jongens school met 1 Januari e. k. te vereenigen onder éen onderwijzer, dat zij verraeeneD, dat de belangen hunner kin deren door deze verandering belangrijk worden ge schaad, omdat het ongunstig op het onderwgs moot werkoo, doordien de onderwijzer, die 22 leerlingen by zijn klasse ziet gevoegd welke door een andere zijn geleerd, verplicht is, er eenigen tijd aan te geven om deze 22 leerlingen te loeren kennen, en zoo doende den gerogeldea gang van het onderwijs wordt onderbroken. Voortd vermeenen iy, dat een klasse van 81 leer lingen te groot is voor een onderwijzer als door bovengenoemde aamenvoeging midden in den loo- Knden cursus reeds een minder gunstige toestaud staat, dat weliswaar de Gemeemte-financiën gebaat wor den, daar, door bet niet vervullen der vacature van mej. Koineaz, het salaris van eene onderwijzeres wordt uitgewonnen, dat echter, als gevolg van deze beruinifring, de belangen der leerlingen worden eschaao, dat zij met de meeste bescheidenheid mogen opmerken, dat volgens hunne zicnswyze het bijeenvoegen van Meisjes- en Jongensschool geheel of gedeeltelijk niet mag plaatB hebben zonder toe stemming der ouders, die hun kinderen voor een Meisjesschool doch niet voor een gemengde school, voorzoover de 3de en volgende klassen betreft, hebben ingeschreven, dat dit inschrijven gelijk te stellen is mot het aangaan van een overeenkomst, waarbij zoowel de ouders als de school verplichtingen op zich nemen en dat niet een der partijen het recht heeft daarin gedurende den loopeudrn cursus wijziging te brengen. Evenmin als de ouders volstaan kunnen met het betalen van s/j van bet schoolgeld, kan de school wijziging brengen iD den toestand, die bij het aan- gann der overeenkomst bestond, zonder toestemming en voorkennis der ouders. Hier is niet het feit aanwezig, dat eenige leerlin gen, die later aankomen, worden bijgevoegd, waar tegen geen bezwaren zouden worden ingebracht, drch hier wordt een geheele klasse van de jongens by de meisjes gevoegd. Was de school een particu- liero instelling, dan zou voorzeker de directeur het Diet wagen zonder toestemming der schoolgeld be talende oudera een dergelijke ingrijpende verande ring in te Toeren. Waar de Gemeente zelve de school bestuurt en tegen de ouders een meer krachtige positie inneemt, datu zij geen concurrentie vreest, rust op haar de plicht van deze macht geeu gebruik te maken om zonder toestemming van degenen met wie do over eenkomst is aangegaan deze belangrijk te wijzigen. Redenen waarom adressanten zich tot den Ge meenteraad wenden met het eerbiedig verzoek om, indien wijziging in bovonbedoelden zin wenschelijk blijkt, dit niet te doen dan bij het begin van een 't Welk doende, enz. De Voorzittter stelt thans voor, de discussiën over het voorstel van B. en W. to heropenen, in de eerste plaats over het voorstel-Prikkcn om renvooy aan de C. v. T M r, Prikken zegt, dat nu de C. v. T- haar advies uitbracht, hij zijn voorstel in trekt. Mr. Heyligers trekt het door hem in de vorige zitting gedane voorstel eveneens in (aanhouding van de behandeling tot een tot eeu volgende zitting). De Voorzitter stelt nu aan de orde het voorstel van B. en W. in zijn geheel. De heer Gerritsen zegt, niet bijzon der te dweepen met het voorstel van B. en W. doch na het advies der C. v. T. er vóór te zullen stemmen. Evenwel wilde spr. er een amendement op voorstellen, in dezen zin, dat de verwisseling der scholen zal geschie den op 1 September, terwijl in Januari 9 jongens der 3e klasse naar de Meisjesschool zullen gaan. Wordt dit amendement aange nomen, dan zal spoedig moeten volgen een wijziging van de bepalingen omtrent de toe lating tot de Jongensschool in Maart. Het amendement-Gerritsen wordt vol doende ondersteund en kau dus behandeld. De heer Celosse, Wethoudervanün- d e r w ij s, kan zich zeer goed vereenigen met hetgeen door den heer Gerritsen wordt voorgesteld, óok gehoord het advies der C. v. T. dat ook gevolgd wordt wanneer hel voor- stel-Gerritsen wordt aangenomen. Met zekere bevreemding nam spr. echter kennis van het adres der ouders, die raeenen dat er tusschen hen en de Gemeente zeker civiel contract bestaat. Ieder in de Gemeente wonende ouder heeft recht, dat zijn kind Lager onderwijs geniet, doch er bestaat ten deze geen contract. Vooral heeft het spr. bevreemd, dat onder de onderteekenaars van het request voorkomt een buiten de Ge meente woonachtige. De ouders onderwerpen zich aan de voor schriften en reglementen, door den Raad vastgesteld of vast te stellen; van eeu ci viel contract is echter geen sprake. Er wordt bezwaar gemaakt tegen de sa menvoeging van 9 en 22 leerlingen éen leerling is vertrokken, zoodat er nu 30 zijn, die zeer goed in het bedoelde lokaal der Meisjesschool kunnen ondergebracht. Men acht die samenvoeging niet gewenscht om dat de onderwijzer studie zou moeten maken van de leerlingen, doch waar die onderwij zer vier maanden geleden de zelfde leerlin gen had, gaat ook dit bezwaar naar spr. mee- ning niet op. Het voorstel-Gerritsen acht spr. goed en de Raad kan er zich zeer veilig rr.ee veree nigen. De V o o r z i 11 er zegt, dat in een bespre king met de school-auloriteiten reeds bezwa ren zijn gemaakt tegen de toelating op de Jongenschool met 1 Maart. Namens B. en W. deelt spr. mede, dal voorstellen dienaan gaande den Raad dan ook spoedig zullen bereiken. De heer Gerritsen zegt met genqegon ontwaard te hebben, dat zijn voorstel een gunstig onthaal vond en herinnert aan de nadeelen eener verhuizing in den winter. Tegen den nieuwen cursus kan de Raad al tijd nog zien. Nadat de Voorzitter heeft meegedeeld, dat B. en W. het voorstel-Gerritsen over nemen, wordt z. h. st. conform besloten. Aan de orde is een Voorstel van Burge meester en Wethouders tot benoeming van een 9e onderwijzer aan de openbare Lagere School 3e soort, Koningstraat. Wordt aangenomen z. d. of h. st. Aan de orde is een Voorstel van Burge meester en Wethouders om hun college te machtigen tot aanstelling van een con cierge aan de openbare Lagere school 3e soort, Koningstraat. Wordt aangenomen z. d. of h. st. na de raeededeeling van den Voorzitter, dat nog geen bepaald voorstel kan word» gedaan omtrent de kosten ent. D® echter noodig met bet oog op het groot 'trrXis d» benoeming van een lid der Commissie van ToezichtopIwtUK" onderwijs ter vervulling van de vacatm e, ontstaan door het overlijden van den heer J' Dé toeren Visser en mr. Heyligers wor- den uitgenoodigd, het stem-bureau te vor- mEerste stemming: de heer Gerritsen 6, ds. Meiners 6, mr. Prikken j tw^es'?n" rniDg: de heer Gerritsen 8. ds. Meiners 6 St<Dem toer Gerritsen is dia gekoten en ver- klaart de benoeming aan té nemen. Aan het einde der vergadering vraagt de iieer Gerritsen verlof, een tweetal vragen te mogen richten tot het college van B. en en zegt, na hiertoe verlof bekomen te heb ben, ongeveer: Verleden jaar stond de Gemeenteraad de toelating van twee meisjes toe tot de lessen van het Gymnasium. Die meisjes hebben nu beiden de school moeten verlaten wegens sarren, plagen, enz. waaraan zij bloot stonden, hooidzakeujk van de zijde van drie jongens. Spr. meent zeer goed ingelicht te zijn, waai de ouders der betrokkenen zelf hem inlicht ten, en vraagt of de orde en de tucht op liet Gymnasium wel zóo zijn als zij in het belang dier inrichting zoowel als in dat der leerlin gen behooren te wezen. Concludeerend vraagt spr. thans aan B. en W.1° of zij maatregelen denken te nemen opdat dergelijke zaken zooveel mogelijk wor den voorkomen, en 2° of zij in de volgende zitting rapport van hun bevinden willen doen aan den Raad. De Voorzitter antwoordt, dat aan B. en W. omtrent deze zaak niets bekend is, doch dat zij haar zullen onderzoeken en in de volgende zitting nader bericht aan den Raad zullen geven, waarna hij te 2.47 de zitting sluit. Bij de Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber van 8.15 tot 9.05 ten Raadhuize gehouden 94ste openbare ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken was met kennisgeving afwezig de heer Sinnige; de heer Visser kwam eeni gen tijd later. Na het lezen en zonder wijziging vaststel len der notulen deelde de Voorzitter mede, dat ingekomen warenConsulaire versla gen, verslag van den Landbouw over 1898, Maand- en jaarcijfers van de Centrale com missie voor de Statistiek, en versiag om trent de spoorwegen zullen worden rond gezonden bij de leden en vervolgens ter lezing voorliggen voor belangstellenden kennisgeving van het Gemeentebestuur van Amersfoort houdende bericht der verkiezing tot leden der Kamer van de heerenA. Visser, C. van de Zoo de Jong en H.C. van Dam na het nazien der geloofsbrieven, wordt besloten tot toelating der lierkozenen eindelijk het advies der commissie uit de Kamer op het ontwerp van wet op de ar- beids- en rusttijden wordt besloten ad vies en bijlagen rond te zenden bij de leden en vervolgens tot behandeling in de vol gende vergadering. Aan de orde komt nu de verkiezing van een Voorzitter, diens plaatsvervanger en een Secretaris, wegens periodieke aftreding met 1 Januari. Herkozen wordende heer J. Ger. Kleber als Voorzitter, de heer II. C. van Dam als diens plaatsvervanger, de heer Ha. P. van Haaelen als Secretaris. De ge kozenen nemen hun functie aan en worden gecomplimenteerd. De Voorzitter deelt mede, dat de Di- j rectie der H. 1.1. S. M. besloten hoeft, de kennisgevingen van outvangst ,-an vracht goederen niet langer, per post, doch per loo- per te doen bezorgen en bovendien gehoor heeft gegeven aan het verzoek oin tot 9 uur des avonds te kunnen lossen. De heer Visser prees in verband met deze mededeeling den ijver van den stations chef, den heer L. W. F. Sesseler, die alles doet wat in zijn vermogen is om den han del te gerieven en die alle wenken van dien aard gaarne ontvangt en er zooveel mo gelijk gehoor aan geeft. Hierna werd de vergadering gesloten. Evenals in vorige jaren bestaat reeds van heden de gelegenheid om Nienwjaarswen- schen ter post te bezorgen. Die poststukken zullen uiterlijk 31 December des middags 12 uur ter plaatse van bestemming aanko men. Ter onderscheiding van andere brieven, enz. moeten over het adres twee elkaar krui sende lijnen worden aangebracht. Op den Nieuwjaarsdag zal het Postkantoor hier geopend zijn als op werkdagendien dag echter worden geen postpakketten be handeld. Herinnerd zij aan de vergadering, uitge schreven door de Hool'd-commissie voor de feesten bij het huwelijk van H. M. de Ko ningin, welke morgen(Vrijdag)avond te half negen in »De Arend" wordt gehouden. Men verzoekt ons er op te wijzen dat a de diefstallen, bij den heer 8. geplcecd t l schuldig zijn W. B. en P. van B doch'«7 enkele winkelbediende of iemand van li vaste personeel. "et Van B. werd door den bestolene gelioW in een brandstofhandel en mocht die brand stoffen in het pakhuis bergenB. associeerde" zich met hem, met het bekende gevolg. Hedenochtend rond 7 uur ontdekte de heer J. C. de Jager een feilen schoorsteenbrand in perceel 34 aan de Krommestraat, bewoond door den heer Padberg. Te ernstiger was doze wijl de schoorsteen door een deel van het pakhuis des heeren Schimmel gaat. Het beleidvol optreden van de heeren A. E. en G. Blok en De Jager had ten ge volge, dat grooter onheil nog voorkomen kon worden. Behalve de leden en de donateurs der verschillende hier gevestigde voetbal-verce- nigingen en een zeer groot aantal niet-be- talenden buiten de enceinte woonden een kleine 300 betalenden j.l. Zondag op het terrein aan den Leusderweg de profwed strijden bij voor de keuze van het Neder- landsch elftal, dat aanstaanden Zondag te 's-Gravenhage moet uitkomen togen de lier- I lijusche voetbal-club «Preusen". Uit ruim 7000 beoefenaars van liet voet- balspel had het Hoofdbestuur vanden»Ned. i Voetbal-bond" de 11 beste spelers uit dé Oostelijke- en de 11 beste uit de Westelijke clubs gekozen. Om 1.20, toen het spel begon, was de I stand als volgtOostelijke clubs, lteuhl, Vi tesse, doel; Harencarspcl, Gn ahead, en Geul, Hercules, achter Nix, Hercules, Oyeiis, W., en Deibel. Victoria, midden Offers, Victoria, j Dwars, IJ. D., en Leisner, Hercules, voor; I Goed vriend, Vitesse, buiten- en Van Daal, I Quick Amersfoort, binnen links. Van de Westelijke clubs Cramer, Ajax, doelAdain, Ajax, en «Donker", R. A. P., achter; Stop pelaar, Ajax, Carli en Toussaint beidon H. R. S. 's-Gravenhage, middenHeukelom, van H. B. S. Haag, die te Parijs de Engel- schen hielp kloppen, Menschaar, Sol en lles- I selink, allen van H. V. V., en Frits Meijer, II. B. S. voor. Vijf minuten na 't begin vloog een bal in het doel van de Westelijken, die nu tot de rust 4 goals maakten, achtereenvolgens door Heukelom in combinatie met Sol, Hesselink, Sol en Menschaart. Het Hoofdbestuur deed nu een voorloopige keuze en weer werd van 2.50 tot 3.50 hard gewerkt, door heide partijen, die geheel aan elkaar gewaagd bleken. Ten slotte werd het Nederlansche elftal voorloopig vastgesteld als volgtCramer,doel; Donkers en Harencaspel, achterCarli, Deibel en De Stoppelaar, midden: Meijer, Hesselink. Sol, Offers en Goedvriend voor. Gister had het nog een oefenspel te's-Gra venhage plaats waar het elftal geslagen werd met 3 1. Eerst heden wordt het defini tief aangewezen. De Amersfoortsche voetbal-club «Quick" hield gister te 's-Gravenhage, nog wel met zes invallers, een wedstrijd met haar Haagsche nuamgenoote en sloeg deze met 3 tegen 1. Aan de «Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" zijn te beurt ge vallen een legaat van Mevrouw Hoog te Noordwijkerhout van f'300, een legaat van graaf V. L, S. groot f3000, en een gift van H. M. de Koningin van f250. Zeer vleiend voor de Maatschappij is wel, dat het Gemeentebestuur van Boston een ge detailleerde beschrijving vroeg van het werk der Maatschappij, met het doel om ook daar deze verplegingswijze in te voeren. De Commissie voor de uitvoering der Leer plichtwet te Baarn beslaat uit de hoeren: jhr. Clifford, A. Bongers, F. Becker, L. 0n- vlee, W. van Oostruin, G. en Heugen. Aan- den heer H. J. Kruider, langer dan 40 jaar Hoofd der school op de Oosterheide te Baarn, is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend, terwijl de beer A. Bongers is overgeplaatst van de Lage Vuursche naar de Oosterschool. Üp haar verzoek is mede eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Ooster school aan rnej. A. M. Wilmans. Voor geld kan men wel geen verstand koopen, maar toch veel wat er den schijn van heeft. Te 's-Gravenhage loopt het gerucht, dat liet huwelijk van II. M. de Koningin,behou dens onvoorziene omstandigheden, zal worden voltrokken op Donderdag 7 Februari a. s. KULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter eeen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 31 DEC. aanstaande, 's namiddags van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven vau gelden. HERM. P. VAN HASLLEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2