Maandag 7 Januari 1901 Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., PHOENIX-BOCK BIER. No. 5046. 50e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. iMSFOORTSCHE COIIEAKT. FÏRM4 A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-; officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. KENNISGEVINGEN. He BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gciueenio AMERSFOORT herinneren den Geestelijke, den bedieuaar van den Gods dienst, den Zendeling-leeraar, den Broeder- diakoon van eene Godsdienstige vereeniging, alsmede den Student in de Godgeleerdheid en den Zendeling-kweekeling, die aan eene inrichting van onderwijs tot Geestelijke, tot bedienaar van den Godsdienst, of tot Zende ling-leeraar wordt opgeleid, aan den Proef- broeder, die tot Broeder-diakoon van een Godsdienstige vereeniging wordt opgeleid, en aan den Roomsch-Katholieken Ordebroe der, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoort, voorzoover deze volgens art. 68 van het Kon. Besluit van 8 Mei 1862, L. no. 46, later gewijzigd, voor ontheffing van den werkelijken dienst der Nationale Militie in aanmerking komen, de daartoe strekkende, eigenhandig geteekende aanvragen niet de vereischte bewijsstukken, welke geen vroegere dagteekening mogen dragen, dan tien dagen vóór de inlevering, aan de inzending er van bij den Burgemees ter der Gemeente binnen welke zij voor de Nationale Militie zijn ingeschreven. - Die inzending moet geschieden als volgt 1° door hen, die ingevolge art. 112 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie tusschen 1 en 15 Maart a.s. moeten worden in gelijfd, in de laatste 10 dagen der maand, op éen na voorafgaande aan de maand, waarin de aflevering moet geschieden 20 door hen, die op een ander tijdstip ter inlijving bij de Militie moeten worden afgeleverd, binnen 10 dagen na de dag teekening van den oproepingsbrief 3° door hen, die opnieuw van den werke lijken dienst wenschen ontheven te wor den in de laatste 10 dagen der maand, op éen na voorafgaande aan de maand waarin de duur van de verleende of laatstelijk verleende ontheffing eindigt; door de ingelijfden bij de Militie, die voor het eerst voor ontheffing in aan merking wenschen te komen, zoodra zij raeenen op ontheffing aanspraak te kun nen maken. Amersfoort, den 3. Januari 1901. Burgemeester en Wethouders van A mersfoort, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. 40 De BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT, Brengt ter kennis, dat de lotelingen der lichting 1901, die bij de Zee-militie wenschen Een ware gesehiedenis. Hij ging een oogenblik de kamer uit en keerde spoedig terug met een pakje fotografieën. „■'ie nu goed", zeide bij, terwijl hij er mij oen orvr.n voorhield. M> t 'vu kreet vau afgrijzen viel ik achterover in mijn stoel. Or totografie stelil liet tonueel voor, dat vooraf ging aan hetgeen de inspecteur mij had laten zien on daar midden in het vertrek zag ik mijzelve met hel pistool in de hand. Nu wist ik alles: ik zelf had mijn vader doodgeschoten ik wist nu, dat ik zóo gestaan had, met het pistool gericht op de borst van den man met deu gryzon baard, ik lieriuuerde mij echter niet wat aan dit feit was voorafgegaan. Half bedwelmd lug ik achterover. Jack vatte mijn hand in de zijne. „Luister nu, Una, zeide hij, ik zal je alles vertel len want ik geloof, (lat het voor je bestwil is. Ten oirste moet ik je zeggen, dat de man dien je ge dood hebt, je vader niet was." Toon begon hij mijn lovengeschiedenis te vertel len, on terwijl hij sprak, traden de verschillende too mden uiy weer den voor een in gerege'do volgorde voor den geest. Ik herinnerde mij alles, zoodru hij Ik 1 feit noemde, boius zelfs vdor hij do woorden uitsprak. Dau liep myn geheugen hem als 't ware vooruit. Ik herinnerde my myn vroegste jeugd in hot biuuenland vau Australië, myn terugreis aan te dienen, zich vóór t Februari a. s. ter Se cretarie moeten aanmelden. Amersfoort, den 3. Januari 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Aan de burgerij van Amersfoort. Een vrij volk eert zich zelf, zoo dikwijls het eon blijk van liefde en ge hechtheid geeft aan de Vorstin die het zich koos. Gehoor gevend aan het daartoe ge daan verzoek heeft de Hoofd-commissie welke in 1898 de feesten mocht leiden, die hier gegeven werden bij de in huldiging van H. M. de Koningin, zich bereid verklaard om ook de feestelijkhe den te organiseer en bjj H. D. huwelijk. Reeds zijn twee vergaderingen gehou den, waarin belangstellenden in die fees telijkheden hun wenschen te kennen gaven. Het resultaat der gehouden bespre kingen kan worden saamgevat in het volgende Het feest, op- of zoo kort mogeljjk bjj den trouwdag te houden, zal éen dag duren. Het zal als in 1898 worden ingeleid door een reveille, het luiden van alle kerkklokken en het bespelen van het carillon, waarna in alle kerken een Al- gemeene bidstond zal worden gehouden. Zeer in den geest van H. M. zal wor den gehandeld als men op Haar feest de meest behoeftigen gedenkt door een extra-bedeeling. Aan de bjjna 3700 leerlingen der open bare- en bjjzondere Lagere scholen zal, óok als in 1898, in hun scholen een feest worden bereid. Bij gunstig weder en voldoende medewer king zal 's middags een ommegang wor den gehouden door de hier gevestigde v'ak-vereenigingen met hnn banieren. De3 avonds eindelijk zulleu in verschil lende lokalen volks-voorstellingen wor den gegeven, waarbij muziek en zang zullen worden afgewisseld door voordrach ten, gymnastische- en andere uitvoerin gen, enz. Voor dat alles is echter geld noodig al ontving de Hoofd-commissie ook reeds toezeggingen van plaatselijke vereenigin- gen, welke belangloos willen medewer ken. Zij hoopt dat, evenals bij vorige fees telijke gelegenheden, de ingezetenen de gevels hunner huizen zullen versieren, waardoor het feestelijk aanzien der ge meente zoozeer verhoogd wordt. Ook hoopt zij, dat de werkgevers hun personeel op deu feestdag vrij zullen ge ven en, gelijk dit vroeger zulk een aan genaam indruk maakte, tóch het dagloon zullen uitbetalen. In den loop der volgende week zal zij aan de huizen van alle ingezetenen een lijst doen aanbieden en zeer zouden zij wenschen, dat allen zonder uitzondering bijdroegen voor het algemeene feest. Wie liever niet op de lijst teekent, vindt ge legenheid om zijn bijdrage te storten in een bus, die gelijktijdig wordt aangebo den. Elke bijdrage, hoe gering ook, zal gaarne worden aanvaard. Het Dageiijksch Bestuur der Hoofd-comissie, M. L. CELOSSE, Voorzitter. J. S1NN1GE, Onder-Voorzitter. P. J. FREDERIKS, le Secretaris. J. L. van der MOER, 2e Secret. J. BOLK, Penningmeester. Morgenavond te kwart vóór zeven hoopt ds. Gezelle Meerburg in »De Zaaier" vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Ge- refofmeerde gemeente. De hier gehouden collecte voor hef Natio naal huldeblijk, aan H. M. de Koningin aan te bieden bij H. D. huwelijk, heeft opge bracht f1084.50, boven en behalve het be- drag dat reeds werd bijoeengebrachf. door de officieren en minderen van de tinepen, hier in garnizoen. Donderdagavond werd aan den heef J. H. Bosch, voorheen stations-chef van d.* Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij hier, ter hand gesteld het souvenir, hem door inge zetenen toegedacht bij het neerleggen van die betrekkingen en zijn benoeming tot inspec teur der maat-schappij. Voor het oogenblik ontving bij nog slechts een keurig gecalligrapheerden album met; de namen van de zeer velen, die voor het' geschenk hebben bijgedragen. Het eigen lijk geschenk, een door hem gekozen salon ameublement, zal eerst in zijn nieuwe wo ning een plaats vinden. De heer J. C. van der Nagel herdacht he* den onder zeer talrijke bewijzen van belang stelling den dag waarop hij 25 jaar geleden zijn iunctiën aanvaardde als Hoofd der openr bare Jongensschool le soort Onze vroegere stadgenoot de heer Haje- nius is benoemd tot Secretaris van Texel. Bij Kou. besluit is bepaald, dat het ceel sectie E. No. 869 te Amersfoort, vi zooveel het tot Tehuis voor Militairen woi gebezigd, zal worden geplaatst op de lijt bedoeld in art. 452 der Wet van 16 Apri, 1896 (Staatsblad No. 72). Het kerkbestuur van den H. Franciscui XaVerius was hierover in beroep gekomes tegen de beslissing van den Directeur der Directe belastingen enz. te Amsterdam, dir meende, dat bet R. K. Tehuis voor Mill tairen," aan het Zand, wel moest aangesla» gen in de Personeele belasting. Het Centraal-bureau van Liefdadigheid^' j zal, te beginnen met morgen, weder eiken j Dinsdagmiddag van 4 tot 5 uur zitting hou-» den ten Raadhuize. weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende' boord van groote stoomboot in gezelschap van mijn moeder, ons hoen en weer trekken iu Europa. Ik herinnerde mij ook het streng verbod om over mijn zusje te spreken en dat mijn vader miju moeder even onvriendelijk behandelde als mij. Hij was, ge loof ik, blij, toen zij eindelyk stierf, en van dien dag was hij minder hard tegen my, doch liefde onder vond ik nimmer. Jack deed 'ook hot beeld van andere tooneelen bij my ontwaken, het tochtje naar Torquay wam- ik hom het eerst ontmoette, de dagen die ik bij de Moore's doorbracht on die tot do gelukkigste iu mijn leven hadden behoord, omdat ik er hem had lee- ren liefhebben. Wij beloofden elkander trouw, doch besloten voorloopig vader niet - te vertellen, daar wij wel wisten, dat hij zijn toestemming tot ons huwe lijk niet zou geven. Hy wenschte, dat ik ongetrouwd zou blijven. Ik wist toen nog niet, welke redenen hij daarvoor had. Ik was bang voor mijn vader en toch vond ik soms den moed, my tegen hem te ver zetten en dan volgden heftige tooneelen, te treurig om er lang by stil te staan. Zoo leidde Jack my door mijn vroeger levon heen, tot aan den nacht van den moord. Een dag of veertien van te voren was ik uit Torquay terrugge- keerd, geheel vervuld met do gedachte aan Jack dien bijnam had hy in de familie en ik was vast besloton zijn vrouw te worden. Vader scheen iets van onze verhouding bemerkt te hebben en ver bood mij, met hem te correspondeeren. Ik gehoor zaamde natuuflyk niet, doch verzocht Jack, mij op mijn brieven niet te antwoorden, daar zy iu vaders handen zouden kunnen vallen. Terwijl Jack sprak, begon ik mij langzamerhand bowust te worden van een zeker gevoel van wrok, van rechtmatige verontwaardiging tegen den man die Nu verhaalde mij Juclc iets. dat ik mij, zonalshy zeide, niet kon herinneren. Ik moest het echter we len om goed te kunnen bogrijpen wat volgen zou. Ongeveor een week nadat ik Torquay verlaten nad, kwam op het spreekuur vau Jack een hem onbe kend persoon, met een langen grijzen baard, in lom pon gekleed. Don geheelen afstand van Londen naar Babbicombe, waar Jack toen woonde, had hij te toet afgelegd. Ondanks zyn armoedig voorkomen, be merkte Jack terstond, dat zijn bezoeker een beschaafd man was, die door honger en ellende was uitgeput. Toon Jack mij hel portret van den na zijn dood ge fotografeerde man liet zien, begon ik van bothoofd tot n'.kl.i i uit. Waarom? Ik voelde opeens hetgeen ik bij den blik van den op dun grond uitgestrekten, doodge schoten man nooit gevoeld had. Die uitgestrekte doode, mot den trek van stomme smart op het ge- j laat, was.mijn vader, de vader in het wit linnen pak, de man aan wien myn kinderhart met groote innigheid gehecht was geweest. Ik kon mij niet ver gissen in dat gelaat. Het stond mij als in de ziel ge brand Hij was het, al was zijn gelaat verouderd door kommer en ellendo, al spraken de diep ge groefde lijuen ook van onbeschrijflijk verdriet. Ik kon mijn tranen niet weerhouden en drukte de fo tografie aan mijn lippen. Er verliepen eciuge oogenblikken, eer Jack met zyn verhaal kon voortgaan. Eindelyk werd ik kal-j mer en legde liet portret voor mij op de tafel. „Vertel my nu meer van liem, Jack. zeide ik nog» steeds schreiend. Ik herinner hem my au zoo dui delijk." Jack vertelde roy nu, dat de oude man hem, na dat hy hem eenigo dagen verpleegd had, deelgenoot had gemaakt van zijn leed. Hij vertelde, dat hij eens predikant was geweest, geacht on bemind door allen die hem keudeu. Voor korten tijd was hy te Lon- i den gekomen met een gezelschap, dat hem had ge red van een klein, onvruchtbaar eiland, dicht by het vasteland van de Zuidpool, waar hy twintig jaar in volslagen eenzaamheid geleefd bod. „Twintig jaar? Dat klin niet, Jack, want ik was romers pas achttie-n toen het ongeluk got eurde „Neen, Una, met opzet heeft men je omtrent je leeftijd misleid. Je was twee en-twiulignu ben je- zes en-twintig. Heb geduld, alles zal je (.uilelijk De ongelukkige zoo verhaalde J:n k verder had op rei., schipbreuk geleden en mot een anderen passagier op een stuk wrakhout <k>or wind en golven voortgedreven enten laatste ook tstrand van een onherbergzaam eiland geworpen. Daar had den zij gedurende ccnige maanden gole< 11 vau wor tels en bessen en eieren van zeevogels. Op zekeren middag terugkeerend iu hun hul. was zyn lotgenoot verdwenen en weldra ontdekte hij aan den horizon een Noordwaarts stovend schip. Tevergeefs stelde hy wanhopige pogingen in het werk om de aan dacht der bemanning le trekken. Het vaartuig ver- dweeu. Zyn metgezel moest met opzet hem hebben achtergelaten. „Iloe heette die man had Jack met liepc ver ontwaardiging gevraagd, „Vivian Callingbani," - „En g;j zyt V' „Mijn naam is Richard Wharton." Ejn schok voer mij door de leden. „■eluu-d Wharton, Zoo heette vie eerst, nan mij ner 'moeder Ik beu dus geen CuUingli f Worat vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1