Stadsnieuws. rDe cyfers 'toonen aan, flat enkele midde- len minder hebben opgebracht hetzy dun de raming, hetzij dan 1890. Bij de Domeinen is de reden reeds hierboven opgegeven. Wat de lagere opbrengst van accijnzen op wijn, bier en azijn betreft, ligt de reden in het duister, voor ons althans. Dat daarentegen de accyns op gedistilleerd bijna 1 millioen boven 1899 heeft opgebracht, is zeer ver rassend, nadat dit middel drie jaren achter een steeds minder had gegeven. De verkla ring ligt wellicht minder in ruimer drank misbruik dan wel in beperking van ontdui kingen. De wet, welke ten doel heeft de misbruikon tegen te gaan, die in Limburg zóo lang voorkwamen, zal vermoedelijk tot de belangrijke stijging veel hebben bijgedra gen. De belangrijkste vermeerdering wordt bij de indirecte belastingen waargenomen, niet ech ter alleen uit de wisselvallige successierech ten, maar voor een aanzienlijk gedeelte ook uit zegel- en registratierechten, waaruit men een levendig handelsverkeer, ook in onroe rende goederen, mag afleiden. By de accijnzen heeft liet gedistilleerd, wat de stijging betreft (althans in guldens) de suiker onttroond, welke jaren achtereen, reeds sedert 1890, elk jaar meer opbrengt. In 10 jaar is de stijging geweest van 7.6 tot 14.2, dus bijna verdubbeld. Toch is in 1900 ook uit de heffing van suiker een zeer betreurenswaardig hooge belasting (gemid deld 27 cent per Kilo) nog S1/2 ton meer dan in 1809 ingekomen. B(j de directe belastingen toont vooral de Bedrijfsbelasting een zeer verblijdende stij ging, waaruit mag worden opgemaakt óok omdat het verschijnsel sedert de invoering, in 1893, blijvend is geweest dat de in komsten iler natie gestadig toenemen, zelf- sterker dan de bevolking. Ook de Perso- neele belasting gaat regelmatig vooruit. De invoerrechten naderen reeds in op brengst de 10 millioen, zijnde 4 millioen boven hetgeen ontvangen werd voordat de Wet van 1895 een einde maakte aan de schromelyke ontduikingen. Posterijen, telegraphie en loodsgelden too nen mede aanzienlijken vooruitgang. De stijging is dus over bijna alle middelen verdeeld en dat is een teeken, dat de toene ming niet aan bijzondere oorzaken is toe te schrijven. De »St.-Ct." no. 6 bevat een Koo. besluit, bepalende, dat de Wet van 8 December 1900 (Stbl. No 208) tot nadere wijziging van eenige bepulngen der Kieswet op 15 Januari 1.1. in werking trail, met uitzondering van de artikelen 26 en 27, die eerst met 1 Juni a. s. in werking treden. Aan het Ministerie van Waterstaat is een plan in bewerking om een geheel nieuw ondergrondsch intercommunaal telephoonnet aan te leggen. De Minister moet hei voor nemen hebben, het daarheen te leiden, dat dit plan nog in den loop van dit jaar ten uitvoer wordt gelegd. De kosten worden geraamd op drie en een half millioen gulden. Bij do Regeeriug bestaat het voornemen orn met ingang van 1 Maart 'een nieuw algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen in te voeren. In de «Limburger Koerier" komt het vol gende recept voor tot ontduiking van de Leerplicht-wet Gesteld, dat het schooljaar op 31 Maart eindigt. Een kind nog niet in de klas zit tend en den 2 of 3 April eerst 13 jaar oud wordend, moet volgens art. 3 voor die paar dagen nog een jaar op school, want art. 3 zegt o. a. dat een leerling de hoogste klasse inoet afgemaakt hebben (5e leerjaar) of die klasse waarin het 13 jaar oud wordt. Zijn de ouders van een in zulk geval verkeerend kind ongenegen het nog een jaar op school te laten, dan kunnen zij hun kind, die enkele dagen huisonderwijs laten genieten en de leerverplichting houdt dien dag op. dat 't kind 13 jaar oud wordt, want art. 4, derde lid zegt »Ten aanzien van een kind, dat op lateren leeftijd aanvangt mot huisonderwijs te ge nieten, eindigt zij bij 't bereiken van 13jaar." Een of meer dagen huisonderwijs is dus voldoende om het laatste leerjaar op school ie vervangen, wel te verstaan in bovenge noemd geval. Schoolautoriteiten moeten erkennen, dat hierdoor niet tegen de wet gezondigd wordt. De Minister van Binnenlundsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der verschil lende provinciën oen schrijven gezonden, waarhij hij kennis geeft van zijn voornemen oni voor de dit jaar te houden verkiezingen voor de Tweede KamerJ der Staten-Generaal een herziening van de verdeeling der kies districten in stemdistricten aan de orde te stellen. Reeds kwamen omtrent sommige wenschelijk geachte wijzigingen sedert de laatstelijk to dezer zake genomen beschik king van 21 Februari 1898 voorstellen van Gedeputeerde Staten in. De Minister verzoekt Gedeputeerde Staten thans, afgescheiden van vroeger uitgebrachte adviezen, een volledige opgave te willen overleggen van de wijzigingen, welke in de bestaande indeeling, naar hun gevoelen, moe ten worden aangebracht alsmede van de veranderingen, welke de aanwijzing van stemdistricten, waarin de hoofdbureaux zit ting tiebben, zou behooren te oudergaan. Te Oudenhoorn doet zich een lotings- quaestie voor, die op het rijk aan quaesties zijnde lotingsgebied «noch nie dagewesen ist". Twee broeders, die in betzelfde jaar loot ten, verwisselden met toestemming van den militiecommissaris van nummer, zoodat de een, die vrijlootte, het dienstplichtige num mer vaudeu auder nam. De nu dienstplich tig geworden broeder stapte daarop naar de inaat£n werdte kort bevonden en dus afgekeurd. Gevolg: een request van een anderen loteling, die daardoor den dienst plicht moet vervullen. In den af'gcloopeu zomer hield da heerC. I). Donatli, Secretaris der gemeente Alkmaar, in de «Voroaniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland" een voordracht over de maatregelen die zou den kunnen genomen worden tegen het ge vaar van besmetting door melkgebruik en tegen bedrog in den melkhandel. Deze rede is thans in brochure-vorm ver schenen. De schrijver is een voorstander van het tot stand brengen van «centrale melkinrich tingen" door de Gemeenten, waartoe Ge meenteraden, naar zijn oordeel evengoed kunnen besluiten als tot het stichten van gasfabrieken »en het aanleggen van water leidingen. Men zou daardoor, meent hij, een onberekenbare weldaad aan de ingezetenen bewijzen. Het Dagelijksch bestuur van den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waar in het de mogelijkheid tracht aan te toonen «om de toestanden voor oud-gedienden te verbeteren, den pensioenlast voor den Staat te verminderen, de vrijwillige dienstneming te bevorderen, en den Nederlundschen Bond van oud-onderofficieren voor een deel te ontbelfen van zijn zware taak." Tevens beeft genoemd Bestuur aan den Miuister van Waterstraat het verzoek gericht om bij vermeerdering van het aantal klerken aan zijn Departement, in verband met de Ongevallenwet, dezen bij voorkeur te kiezen uit oud-onderofficieren. Aan den Minister van Oorlog heeft het Bestuur gevraagd, dit verzoek te willen ondersteunen. Het «Dagblad van het Noorden" vermeldt in een reebtsverslag, dat een man vervolgd werd wegens hel mishandelen van een konijn. Hij zou het dier tegen een kist geslagen en 't daarna er in geworpen hebben. De politie-beambte, die de mishandeling consta teerde, knipte, om de identiteit van het mis handelde dier vast te stelleneen stuk van het oor af. De kantonrechter te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van een melkboer aan den Heijschendijk, voo-malig Charlois, by wien in de melk en in het water, waar mede de melkvaten gereinigd werden, typhus- bacillen werden gevonden, en hem overeen komstig den eisch veroordeeld totvijf gulden boete. Aanstaanden Zondag hoopt ds. W. J. Mei- ners, Ned. Hervormd predikant hier, voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Lu- thersche kerk. Volgens de beslaande bepalingen mogen stukken, waarop geschreven of gestempelde handteekeningen voorkomen, zonder bijzon dere machtiging van den Minister van Finan ciën, door de ontvangers niet worden inge wisseld. of overgestempeld, al mochten die stukken overigens blijkbaar onvoltooid zijn. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën, is echter inwisseling of overstempeling zonder zoodanige machtiging toegestaan in de twee volgende gevallen ie. wanneer het betreft zegels gebruikt voor handelspapier dat niet gediend heeft; indien de stukken, desverlangd na onbruik baar gemaakt te zijn, in hun geheel aan de Ad ministratie worden afgestaan, mits daarop geen andere handteekening voorkomt dan die van den onderteekenaar der stukken en de in wisseling of overstempeling door dezen schrif telijk wordt gevraagd, onder verklaring dat de stukken niet gediend hebben 2e. wanneer het betreft zegels gebruikt voor quiiantiën, die niet in handen van den schuldenaar geweest zijn; indien destukken, desverlangd na onbruikbaar gemaakt te zijn, in hun geheel aan de Administratie worden afgestaan, mits de inwisseling of overstem- peding schriftelijk door den onderteekenaar wordt gevraagd binnen zes maanden na Je dagteekening der stukken, onder verklaring dat de stukken niet in handen van den schul denaar zijn geweest. De inwisseling behoeft voor 't vervolg niet meer te geschieden tegen tegeta van detellde soort en ven hetzelfde hed og, huurzetzels, nlakzegels. strook- en formant- •/egels kunnen, desverlangd, onderluig den verwisseld. Plakzegels en wegr het Rijk uitgegeven gezegeld pantel kunnen echter niet worden ingewisseld tegen ou tengewoon gezegeld papier, en omgekeeid. De heer L. van Beek is door Burgemees ter en Wethouders ook voor 1901 hei ba noemd als onder-keurmeester van het vleescti. Dr J. M. Croockewit heeft tegen 1 Maart ontslag gevraagd als Gemeente-geneesheer en tegen 15 Maart als leeraar in de Natuurlijke historie aan het Gymnasium. In verban I met het ontbreken van billyke woningen voor de ambtenaren en beambten van het in den loop des jaars in gebruik te nemen gemeenschappelijk spoorweg-station is door een combinatie van bouwers een terrein van omstreeks 90 000 M-'aangekocht, gelegen aan den Naardersti aatweg en meer bekena als de «Knoesthof". Het is' ons hoogst aangenaam te kuunen meedeelen dat, in antwoord op het stuk over «Liefdadigheid", een belangrijke gilt is in gekomen waarvoor tien milden schenker, uie onbekend wenscht te blijven, namens het Bestuur dier vereeniging langs dezen weg hartelijke dank wordt gebracht. Moge zijn goed voorbeeld navolging vinden. Het is heden 25 jaar geleden, dat hier de plaatselijke afdeeling van »Volks-onderwys werd gesticht. In het jongste nummer van «De Kruis banier', Maandblad gewijd aan de bestrijding van het drank-misbruik, komt het volgende bericht uit Amersfoort voor In navolging van het «pannenvet", dat een ingezetene van Amersfoort onlangs gal bij bet bouwen zijner woning, heeft nu weer een ander gemeend, iets dergelijks te moe ten doen bij een verbouwing. Op voorstel van «Ion architect werden bons verstrekt, waarop vermeld stond «Goed voor ite besleden voor brandstolfen, kruide nierswaren, vleeschwaren, manufacturen ot kleedingsiukkon." Over het dedrag, dat ge steld was op f 1.50, f2.00, 2.50 en f3, naar gelang der werkkrachten, kon beschikt wor den bij dien architect. De bons zijn alle binnen gekomen, tot groot genoegen van de werklieden, de vrouwen en ook de verschillende leveranciers. Die manier van drankbestryden heeft blijk baar een zeer goeden indruk gemaakt, want onmiddellijk daarop staat het volgende uit Den Bosch te lezen Verleden week woei ook in Den Bosch de vlag op een der in aanbouw zijnde hui zen, ten teeken dat het dak gereed was en men volgde het voorbeeld, door Amersfoort gegeven. In plaats van een fooi in geld te geven, wat zoo menigmaal aanleiding geeft tot het misbruik maken van sterkedrank en niet zel den tot twist of ongenoegen, gaf de eigenaar zijn fooi niei in geld maar in artikelen waar aan èn man èn vrouw èn kinderen hun aan deel hadden. Voor het huishouden ontving men een varkcnskluif met erwten, voor den man een Hinken zak tabak, terwijl voor de kinderen speculaas of taai-taai bestemd was. De ongea-otiwdnn ontvingen een pijp en ta bak, een das en sigareu, enz., alles bij loting, zoodat elkeen tevreden huiswaarts keerde, tot vreugde en genoegen van moeder de vrouw. De heer J. Th. N. D. E. van Schouwen burg, Voorzitter van de onderofficiers-scherm- vereeniging »E. M. M. A.", is gekozen tot Voorzitter van den Dinsdag te Utrecht op- gerichten «Nederlandschen Onderofficieren Scherm bond." rans over ei. ik mg: Hel bi» rappe ion. Ze us echte Woatergeuzen die kunnen kta- teren en klimmen uie katten. Je mot z, Zoaterdagsmiddags in BunsjOten zien ekser- seere era Inst iveet je zoo moot. Mouw siirmèn ze in Spoakenburg 111 een toansjuur ïoavonds van aebt tot tien uur. Geen minscii mist er veur niks in, ze moeten uen centen veur 't kieken geven, moar doar meugen neen vrouwen of deerens in dee sjuur en toch goan ze die man belasteren, dat 's oavonds deerens in komme kieken noa die jongens in der sjirmkostuum. Wonrom kom- men die lasteraars niet is kieken dan kunne ze beur overtuugen, dat het er knop toegoat en dat ze goed les Integra van sersjeant Van Rossum, een goeie man. Moar woarom eoan ze dee man van de toansjuur nu zoo belasteren dee zijn eige zoo veur het volk inspant 'k E eheurd, dat dee man een zoal wil gaan bouwen veur het jonge visschers- volk om ze doar 's oavonds bi raekoar te trie nen tegen het jannevergebruuk. Ik mag liejeu dat itiinag sloagen, en dat de burgers hein een handje helpen. Wie hem hier niks om te vergoaderen en as er soms een spreker komt om over Transvoal te proaten, kunnen ze de Spoakenburger sjool nog niet eens krie- cen en dat is toch al arg ist niet Nong fs het toch wei noodig dat wie een lokoal kriegeu Veur «lie man alleen is 't te zwoar. As hem de Road nong moar een beetje helpt of de rieke boeren, want ik mot je zeigen dat er bie engs in Bunsjoten en Spoakenburg boeren zitten, die sjat cn sjat riek binnen, dan kon hie een planken gebouw neerzetten. Grongd is er genoeg, moar geen geld. Loater zal ik doar dog wel eens over sjrieven. Ik kan slegt spelden, dat zult ge wel marken, moar dat mot je ine niet kwoalijk nemen. Ik bin ook niet van «Ie slimste en heb niet meer geleerd, moar met de nieuwe Leerplicht wet zal dat wel afveseeren met ongs ge slacht. Het stokpaard van zijn meerdere wordt dooi menigen ondergeschikte als voorspan gebruikt om sneller vooruit te komen. Sergeant-majoor titulair J. van Dormolen, van het 5e regiment infanterie, is aangesteld tot sergeant-majoor udministateur en zulks ter vervanging van sergeant-majoor C. A. van der Horst, die met ingang van 1 Febru ari werkzaam wordt gestelfi bij liet Depar- temend van Oorlog te 's-Giavenhage en, bij voorkomende vacature, wordt aangesteld tot Ie klerk bij dat Departement. In «De twee provinciën", het anti-revoluti- onnair weekblad voor Gooi- en Kernland, lezen we het volgende vooral voor Folk-lpristeu aardig ingezonden artikel: Ik wou heel graeg een heel klein stukje in de Bunsjoter krant loaten zetten. As het wat koste moet, wil ik dat graog betoalen. Der is in Spakenburg, veur een week of zes of zeuven, een sjirmvereeniging op touw ge zet, dee den noam draegt van «Eendracht stark". Deir gean op dee sjirmvereeniging tien tlinke jongens, nong nog zeuven. Dreij dochten, dat ze het uie koste ieeren, dat ze evenwel mis hadden. Die zeuven Ieeren al best. Maer wat ik zeigen wouw is dat deej jongens eers twee of dreij weeken in de Bunsji 4er sjool gesjirmd hebben, moar toe, mochten ze nie «meer. Onze Burgemeester wouw het heel, greig, rnoar de Road was ter teugen. Dee hebben niks voor ongze jon- üe firma J. A. A. Gerritsen te Amsterdam fabriek van goud- en zilverwerken en spo- S cialo inrichting tol het vervaardigen van medailles, insignes en- kruisen, had de be- leefdheid ons een afslag te zenden van een g medaille welke zij ter gedegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin in den han- del brengt in 3 verschillende grootten, 25,42 wj en 60 m. M., waarvan «Ie kleinste in verzil- verd-brons ook als schoolpenning verkrijg- baar is. De voorzijde der medaille geeft den becl- 11 denaar der Vorstelijke personen te aanschou- wen, geboetseerd naar do jongste en speci- - aal voor «lit doel ge«lane fotografische opna- 2 tnen. terwijl de keerzijile. om gezochtheid te j8 vermijden, eenvoudig is gehouden en voor- j stelt de Nederlandsche Maagd, verduiilelijkt jg door den Nederlandschen Leeuw, welke de 9 wapens «ier bei«ie V'oistelijko Huizen dour J Oranjebloesem verbindt. Het modellé is het werk van den heer L. F. Edema van der Tuuk. De inoilaille is zeer mooi gedacht en niet minder fraai afgewerkt en zal dan ook wel, juis* «loor haar ongekunsteldheid, zeer veel j£ koopers vinden. LIJST van BRIEVEN, geadresseenl aan onbekenden, en verzonden van liet Postkan- toor te Amersfoort in de le helft der maand Januari 19U1. Brieven. R. Semilig B. Wint Amsterdam. J. v. (1. Berg Den Haag. M. D. J. de Jong Mevr. Wagger foelie Nijmegen. H. M. v. d. Poll Poeldijk. C. v. Eijck Utrecht. t L. v. Ei-de j, j 0. de Jonge t Briefkaarten. Reing Abkoude. lïr 5 es Amersfoort. I W. Stom Arasterdam. J. v. d. Linden Utrecht. H. Vis Ph. J. Mets Vlaai-dingen. Buitenland. Bper Quiserabo. Uoll"JSp.irijSi Burgerlijke stand van Amersfoort van tot 10 en met 16 Januari 1901. GEBOREN: Arie, z. van H. J. Bakker en A. Verwey. Willem, z. van J. Gouw en E. Hagebeuk. Hein, z. van D. Vos en Vüln ei' "«""SE Johanna Catharina, d. van J. Maassim en J. de Ruig. Gerar«ius, z. van S. Volp en K. Kroes. Heniiette Eouisa, d. van E. N. Eversen en A. van dei- Valk. ONDERTROUWD: G. van den Berg en a" l-' iV:l" ^overihuysen. A. Steenbeek en p,,?pk' V; Hermans on A. 0. M. Mark. nvmviwv KftÜzei' en J Bremer, d kRLEDEN Matbieu Johan Wilhelmus de Ruyter, 8 j. Eon lev. aang. kind v. g.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2