e»™'- Binnenland. Ingezonden. Marktprijzen. De Schutterij-kadervereeniging «Broeder schap", afdeeling van den Nederl. Schutte- rij-kaderbond, zal in Juli weder als gastvrouw optreden bij de herdenking van het 15-jarig bestaan van dien bond. In het laatst van Juli zullen hier de Alge- tneene vergadering en de groote tweedaug- sche schietwedstrijd worden gehouden. Zooals bekend is, werden ook het 5-jarig en het 10-jarig bestaan van den Schutterij- kaderbond hier luisterrijk gevierd. De plaatselijke afdeeling van den »0hr. Nationulen Werkm'ans Boud" hield Woens- iagavond een buitengewone Algemeene ver gadering in «De Zaaier" ter onthulling van de banier, welke Donderdag in den optocht mocht worden ingewijd. De Eere-voorzitter, ds. H. J. ter Haar Ro- meny, hield een kernachtige toespraak, waar op de banier werd onthuld door den vervaar diger, den lieer J. van Diemen, te Dordrecht, waarna dank werd gebracht aan allen die er toe hebben meegewerkt om de afdeeling inet een zóo kostbare banier te verrijken. De vrijzinnige kiesvereeniging »Eendracht" houdt hedenavond tc 8 uur in »De Arend'' een Algemeene leden-vergadering. Bij de ten overstaan van architect Salo mons in «De Arend''gehouden aanbesteding van het bouwen van zes woonhuizen aan den Vlasakkerweg, werd ingeschreven als volgt: Hoogevest, Amersfoort, f30 700; Jets, Apeldoorn, 1'*26 875; Eibergen, Amersfoort, f25 250; Van der Spoel, Deventer, f25000 Van Essen, Apeldoorn, f24777; H. Noor mui», Amersfoort, f23951; Diethof, Apel doorn, 1' 23 594 Veeneman, Apeldoorn. f23 590; D. J. Boks, Amersfoort, f23 805; Buurman, 't Loo. f23 000; Van Genderen, Amersfoort, f22 932Paul, Apeldoorn f22 925. De 77-jarige E. T., weduwe van J. M., wo nende aan den Soestervveg, die gisteravond een bezoek heeft gebracht aan familie op de Horseweide en daartoe bij het naar huis te- rugkeeren bij Kilometerpaal 2205 den spoor weg overstak, schijnt door den trein aange reden te zijn. Zij werd althans hedenochtend dood naast den spoordijk gevonden. Ter plaatse is geen overweg, zoodat geen wegwachter schuld heeft aan het droevig ongeval, dat slechts kan geweten worden aan de onvoorzichtigheid van hen, die langs bin nenwegen den spoorweg oversteken. De heer Chr. C. A. Nell bespreekt in het door hem geredigeerd «Nederlandsch Tijd schrift voor Meteorologie" de in Nederland gedane waarnemingen van den grooten vuurbol van 16 December 1900. Het is gebleken, dat het een zoogenaamd kosmische vuurbol was, en de heer Nell is geneigd, verband te zoeken tusschen dezen vuurbol en de ongewoon langdurige avond schemering van dien dag en de vuurroode ci; ruswolken, die toen waargenomen zijn. In hot algemeen vertoonde het verschijn sel zich als volgt: Even na 4 uur verscheen er op de 42 waarnemingplaatsen, over geheel Nederland verdeeld, in den achterhoek van Overijsei bijna in het zenith, op verder afgelegen plaatsen lager aan den horizon plotseling een vuurbol, die in enkele seconden onder eenig geluid een neervallende beweging maakte, dan plotseling, en zonder dat een knal of geluid gehoord werd, uiteenspatte, waarna nog gedurende verscheidene minuten een witte, op rook gelijkende streep, die den door den vuurbol afgelegden weg aanwees, overbleef, welke gaandeweg een kronkelen den vorm aannam, of zich splitste in eenige lichtende wolkjes en eindelijk langzaam ver dween. De kleur wor.lt door bijna alle waarne mers opgegeven als groenachtig blauw, on geveer gelyk als gasgloeilicht. Wellicht is de groene tint gezien onder den invloed van de sterk roode schemeringsverschijnselen, evenals men wit papier met een groene kleur ziet, wanneer men eenigen tijd naar rood papier heeft gekeken. De schijnbare grootte was Ln ieder geval veel kleiner dan die der volle maan. Ver scheidene waarnemers geven op, dat zijn middellijn ongeveer van 1/.£ die der volle maan bedroeg. Als zeker kan worden aangenomen, dat de bol geluid maakte. De bol is hoogst waarschijnlijk neergekomen dicht hij de Duitsche plaatsen Nordhorn en Neuehaus. Gaat men de beste der 69 ingekomen be richten na, dan is het. waarschijnlijk, dat de bol in «enigszins schuine richting naar be neden is gekomen. Rijna alle waarnemers in tu t N-tordoorsteiyk deel van Overijsei en Gelderland, hebben hem bet eerst in of dicht bij het zenith gezien. Op verschillende, ver .uiteen liggende plaatsen, is de vuurbol ge zien loodrecht of bijna loodrecht naar he neden vallende. Deze plaatsen zijn: N'ieu- werdiiis, Amersfoort, Wageningeri, Terwoude hij Worknm, Grouw, Leeuwarden, Jelsui» bij Leeuwarden, St. Anna-Parochie, Deventer en llengeloo (Ov.) Op vele der overige plaatsen is gezien, dat de vuurbol zich be woog in de richting naar bovengenoemde landstreek; in Friesland daarentegen, dat hij in het Zuid-oosten naar beneden viel. De waarnemer te Ane vernam, dat de bol met een donderenden knal ter aarde was ge vallen. De bol liet een lichtende, witte streep achter, die eenigen tijd, niet langer dan 10 minuten, zichtbaar bleef. Deze streep, eigen lijk niets anders dan rook van den gloeiend geworden en daardoor aan de oppervlakte brandenden bol, nam langzamerhand een gekronkelde gedaante aan of verdeelde zich in eenige witte wolkjes en verdween lang zamerhand. Door bijna alle waarnemers is gezien, dat de bol uiteen spalte in eenige roode von ken. Te Enter scheen het alsof er een don ker gedeelte uit neerviel toen de bol uit eenspatte. Deze vonk. u moeten betrekkelijk klein geweest zijn, want zij verdwenen eerder dan de overblijvende, grootere vuurbol. De heer A. J. Reynvaan, te Velp zag, dat de vuurbol een gebogen staart had, ongeveer 11/2 maal zoolang als de middellijn der maan scheen. De juiste plaats waar de vuurbol is neer gekomen, is mij nog niet bekend, doch ik verwacht nog nadere berichten, zegt de heer Nell. Te Baarn werd Donderdagmiddag te half drie, in tegenwoordigheid van den Gemeenteraad en een groot aantal belangstellenden, op het snijpunt van de Hertog Hendrik-laan en de Anna Paulowna-laan in het Wilhelmina-park een herinneringsboom geplant. De Wethouder, dr. Thomas, hield de feest rede, terwijl het fanfare-corps «Crescendo" de plechtigheid opluisterde door muziek. Tot besturend Zuster van het Diacones- senhuis te Baarn, dat voortaan het bWijk huis" zal heeten, is benoemd mej. C. van den Eiide, verpleegster van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. en de Oranje-a» heid heet gewoonte. Door het Bestuur van de Spoorwegmaat schappij «de Veluwe" is tegen 23 Februari ten Gemeenlehuize van Barneveld een bui tengewone vergadering uitgeschreven, ten einde voorstellen te doen beti'effende de rich ting van den tramweg tusschen Barneveld en Voorthuizen, in verband met de kruising van den Oosterspoorweg. Vooral deze krui sing levert voor den aanleg van den tram weg EdeBarneveld— Nijkerk, in welks maatschappelijk kapitaal reeds in September 1896 door Barneveld voor f22 000 aanaan- deelen genomen is, veel moeilijkheden op. De directie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij toch verlangt, dat de kruising door middel van overbrugging zal plaats heb ben, welke kruising links van het station een extra-uitgave van f75 000 zal vorderen, terwijl de kosten van de kruising rechts, door het eveneens nasseeren van straatwe gen, op f150 000 begroot wordt. Met het oog op deze groote vertraging is reeds be sloten om den tramweg voorloopig alleen tusschen Ede en Barneveld te doen aanleg gen, voor welk gedeelte de Ned. Centraal- Spoorweg Maatschappij genegen is de helft van de oorspronkelijk voor het geheels tra ject bedongen huur te betalen. De Gemeenteraad van Bunschoten, heeft thans ook aan onzen stagenoot den inge nieur A. J. Krieger consessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van oen paar- dentramweg van Amersfoort over Hoogland naar de haven van Spakenburg. Ook te Eemnes is Donderdag feestgevierd. Het klokgelui, de vlaggentooi van alle huizen Tot onderwijzeres aan de Oosterschool te Baarn is benoemd mej. J. Jansen, te Buren. Bij Kon. besluit is, met handhaving van het besluit van Ged. Staten van Gelderland, waarbij de op 24 October 1900 plaats gehad hebbende loting van de ingeschrevenen voor de Nationale militie der lichting van dit jaar van de gemeente Barneveld is vernietigd, het daartegen ingesteld beroep ongegrond ver klaard. De lotiug zal nu plaats hebber» op 12 Febru- Tot pastoor te Barneveld is door den Aarts bisschop van Utrecht benoemd de WelEerw. heer J. C. O. Bos. Blijkens een ingezonden stuk in het «Weekblad voor Provinciën, Gemeenten en Waterschappen" van den Burgemeester dei- gemeente Barneveld is de Hoofdelijke om slag in een vergadering van den Gemeente raad met gesloten deuren vustgesteld, met oplegging van geheimhouding aan hen, die tegenwooi'dig wareiDaaruit schijnen B. W. te hebber» afgeleid, dat zij nu ook het ko hier niet in zijn geheel voor een ieder ter inzage mochten leggen. De redactie van genoemd Weekblad ont kent echter de bevoegdheid, zelfs al had de Raad formeel tot niet-publiceering besloten, wat trouwens niet uit het schrijven van den Burgemeester blijkt. Te Barneveld overleed in den ouderdom van ruim 96 jaar de oud-strijder Aalt Brui- nekreeft, gerechtigd tot het dragen van bet Metalen Kruis. KENNISGEVING. Het beeft Hare Majesteit de Koning in mogen behagen, eene hulde te aan vaarden Haar en Haar Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins dorNe- lauden, te brengen bij het passeeren van Amersfoort, op 9 Maart 1901, aan het Centraal-station alhier. Vereenigingen, corporatiëu, besturen, enz,, die aan de hulde-betooging wen- sehen deel te nemen, worden opgeroepen tot het bijwonen van eene bijeenkomst, I te houden op Woensdag, 20. Februari a.s. 's namiddags te 8 ure in De Arend". Alsdan zal opgave gevraagd worden van het aantal leden van de Besturen en van de Vereenigingen, enz., welke aan de hulde vvenschen deel te nemén. Amersfoort, den 11. Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBEIiG. Staatsblad No. 61 bevat een Kon. besluit van den Oden Februari 1901, waarbij aan Zijne Hoogheid Hendrik Wladnnir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, \orst van Wenden, Scliwerin en Rutzeburg, Graal van Schwerin, Hoer van de landen Rostock en Stargard, enz. enz-, wordt verleend do titel van Prins der Nederlanden, met het praedi- caatZijne Koninklijke Hoogheid. Bij Koninklijk besluit van 0 Febr. 1901, no. 9, heeft liet Hare Majesteit behaagd aan HoogstDerzclver Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, enz. enz., zitting en raadgevende stem te verleenen in den Raad van State. Een der lezers van het «Nieuws van den Dag" schrijft aan dat blad H. M. Emma, Koningin der Nederlanden, geboren 2 Augustus 1858, trad in het. huwe lijk 9 Januari r1879, en was dus. oud 20 jaar, 5 maanden en 7 dagen. H. M. Wilbelinina, Koningen der Neder landen, geboren 31 Augnstus 1880, trad in het huwelijk 7 Februari 1901, en was dus oud 20 jaar 5 maanden en 7 dagen. Zoodat moeder en dochter juist even oud zich iu den echt hebben begeven. Men zal hier wel niet met een toeval te doen hebben. f Door H. M. de Koningin is aan onder scheidene personen kwijtschelding of afslag van straf verleend, terwijl verscheidene ge vangenen zijn ontslagen70 hebben gedeel telijk kwijtschelding van straf ontvangen 63 zijn van verdere straf ontheven. De vrij heid is o. a. teruggegeven aan Keimpe Hoogerhuis. Afslag werd verleend van drie jaar aan Marten en Wiebren Hoogerhuis. De Tweede Kamer is, ter hervatting harer werkzaamheden, tegen Dinsdag 12 Februari, des namiddags 2 uur, bijeengeroepen. Aan de orde is de trekking der afdeelingen en een regeling der werkzaamheden. Wat dit laatste betreft, is de Voorzitter voornemens voor te stellen, dat Woensdag- ochtend te 11 uur een tiental ontwerpen van geringen omvang iu de afdeelingen zul len worden onderzocht, en dos middags te half twee in de openbare zitting een aan vang zal worden gemaakt met de behande ling van de zoogenaamde Schipperswet, de wijziging vau het Nederlandsch-lndisch Re- geeringsreglement, de motie-Van Raalte over het consulaatwezen, en de militaire wetten. Aan de schriftelijke rnedudooling van dit voornemen is dooi- den Voorzitter toege voegd, dat het zijn plan blijft om later een voorstel to doen tot behandeling van de Go- zondheids- en de Woningwetten. Het «Staatsblad" no. 58 bevat een Kon. be sluit van den 4den Februari 1901, tot uitvoe ring van art. lb, 4". der Kieswet. Dit besluit bepaalt, dat nevens de examens ingesteld door of krachtens do wet, nog 49 examens, in verband staande met de benoem baarheid lot eenig ambt, do vervulling van cenig'j betrekking of de uitoefening van ee nig bedrijf of beroep, aangewezen zijn als examens, waarvan dn alieggirn- met good g«- volg krachtens art. lb, 4" der Kieswet aan spraak geelt op liet kiesrecht. De Minister van Biunerilan.kcheZaken heeft door tusschenkoint van Gedeputeerde Stalen der Provinciën aan de Gemeentebesturen non opgave verzocht van hei. aantal ambtenaren werklieden daar onder begrepen in vasten dienst der Gernoenten. Deze gegovons i zfjn noodig voor het onderzoek naar de mo. I rrelijkheid om tot pensioneering dier ambte- I naren, na vervulling van een nader vast fe I stellen aantal dienstjaren, ovor te gaan. Bij het Departement van Koloniën is Don. derdag ontrangen het volgende van 5 dezer ge.lagteekende telegram van den Gouverneur. Generaal van Nederlandsch-Indië dNadat verschillende ver., rkingen door ons geschutvuur ontruimd w:. en, werden de stellingen des vijands te Batoe llle (Batoe Illik) en Asarn Koeinbang aan de Samalanga- rivier beschoten door artillerie en werd Batoe I lllie (Batoe lllik) door infanterie, marechaus. J see en landings divisie stormenderhand ver-1 meesterd. De vijand liet een vat buskruit I springen. Asam Koebang werd door hem I ontruimd. Verliezen van den vijand een-en. S zeventig dooden, Onzerzijds vijf dooden, ne-2 gen zwaar en een-on-twintig licht gewond", j De correspondent van het «Handelsblad" had den dag te voren uit Batavia geseind; «Batoe llik is genomen. «Gesneuveld zes minderen. Gewond de lui- tenants W. van der Wielen en J. E. W. Ver- schuur, de kapitein der mariniers J. A. Gnu» J en de onder-luitenant G. Wieland, benevens ;3 36 minderen. «De vijand had 70 dooden." De «N. Rott." ontving liet volgende tele-f gramI «Batoe llik werd door ons genomen na een 1 heviger» tegenstand. De vyand liet de bentin# in de lucht springen. De vijand had 70doo. den. Aan onzen kar.t sneuvelden 6 en wer den 35 gewond, onder wie de luitenants Ver schuil' en Vau der Wielen en de kapitein der mariniers Gauw." De redactie teekende hierbij aan De sterke beuling van Batoe llik in Saroa- langan is bekend door de drie vergoel'sehe pogingen van generaal Van der Heijden :n 1880 om haar te veroveren. Uit een door ons enkele dagen geleden medegedeeld iele- gram van het «Handelsblad" bleek, dat oiue troepen op weg er heen waren. Uit Li' groote verlies ook aan onzen kant blijkt wel dat de inneming van de beuling geen lichte taak geweest is, al is do bestorming thans gelukkiger afgeloopen dan in 1880. 1 Het opnemen vau luKexotulen stukken brengt K niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk g instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken woriii nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik eene kleine ruimte in eep uwer kolommen voor een geval, dat door* onderzoek zichtbaar wordt. 6 Op den Soeslerweg, juist voorbij het Pro- testantsche kerkhof, loopt een paadje dat, langs een boerderij heen, naar een oud vervallen huisje leidt, ten minste als die planken hui de naam van huisje waardig is, want als men er middenin staat, kan men zeker we: op een tiental plaatsen door de planken wan-te den heen het omliggende veld aanschouweu.3 ln dit huisje nu wonen twee zeer oppas-B senile oude menschel», die van omstreek» twee gulden per week leven moeten. Begrijpelijk is 't, dat van dat inkomen niö's en de behoefte aan betere huisvesting tt|| voorzien is. Zouden niet eenige dames en (of) beer«$| de handen in elkaar willen slaan, om gt® menlijk deze menschen een betere woon plaat'V te verschaffen Zij zullen hun dan zeker eeijfl ware weldaad bewijzen, en zeer zeker niüffl met ondank beloond worden. Ondergeteekende is gaarne bereid, nader!-J inlichtingen te verschaffen. Dankend voor de plaatsruimte, J. W. van ACHTERBERG!! l.zl Ai nhemschestraat I- I Amersfoort, 9 Februari 1901. Amersfoort, 1 Februari 1901. Tarwe f'0.— a fü.— Rogge f0.—afO.-r1 Boekweit, f0.a f0.Appelen f3.--i j f5.—. Peren CO.— h f0.Nieuwe aai'd-H appelen 10.— a f0.—Zanduurdappelcn 10.-; alO.— Hoondereiereii f3.80 a f4.50 per 100 stuks. Boter I1.25 ft 1.50 p. k. Ki|>p« 0.90 ii t'1.25. Kuikens a f0.-. Piep-S kuikens l'O.-a (0.—. Eenden f0.60a fO.Öi'ï Hazen 10.— a f0.- Wilde koujnen f 0.40»| f0.50. Tamme konijnen f t.a f2.p. sta Duiven i'0.50 fO.HO p. mar. Vett* varkeisfl f0.~ ii0. -. Magere varkens f--.—ii I' Z,.„ge„ f-.— a r_._. Biggen f6.- f 10.—. Aangevoerd waren ongeveerheel' Tarwe, heit.. Rogge, heet. 6nek« weit, 50 heet. Appelen, - heet. Pure# heel. K lei aardappelen, heet. 30 heet. Zand aardappelen, IO.0.10 st. Iloendereiuren, 1-9 kilo Boter, kilo Margarine, Veil' varken-- Magere varkens, Varkei* voor expoi'tslagerijcn, 200 Biggen e» Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2