Maandag 25 «SES Februari 1901. o. 5061. 50e Jaargang, Feuilleton. DEOPAALRING. Stadsnieuws. PHOEMX-BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. iMERSFOORïSCHE GOURilT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Aniajubadag-collecte. (27 Februari.) Ten diepste getroffen toen ons door velschillende dames uit de Kaapkolouie het beroep werd toe gezonden, dat door de Kaapsche vrouwen op hare 'zusters 'n Europa en Amerika werd gedaan, dezen BBteekende toch al het mogelijke te beproeven om door het zenden van geld en goed eenigszins den nood te lenigen dier rampzalige vrouwen uit de béide Republieken die met hare kinderen aan bet kXflBpendst gebrek ten prooi zijn, daar men baar van alle have en goed beroofd en alleen met de klee- Aéren die zij aan hadden de wildernis in gejaagd of ver van hare woonplaalsen weggevoerd had, ha- ■/W'en eenige warme Boerenvrienden Ie trachten, door het houden eeuer grcote Nationale collecte, een flinke som gelds bijeeu te brengen. Daar het de vrouwen mankinderen zyn die lijden, doen wy in de eerste plaats een beroep op de Hol- •'f-'landecho vrouwen en kiuderen en kozen tot het houden der collecte den Amajubadag 27 Februari dien dag van den grooten zegepraal der Boeren in 1881 (waar zij zich echter nooit op verhoovaardigd hebben) maar tevens van hun grooten rouw, de Cronje in 1900. n zoo gaarne dezen dag in dit jaar zien ■den tot een feest der liefde voor de Boeren, en f weder nieuwe ditmaal liofelijke herinnerinnerin- voor hen vaslknoopen nan dien dag, dien zij r hun nageslacht ooit zullen vergeten, yrouwen en moeders, denkt w.tnneer ge uw gezin verzamelt aan den huiselijke» disch.aan Carme zusters daarginder die hare kinderen voor i oogen zien wegteren van gebrek, die voor de kleintjes geen melk hebben erwtensoep werd voor doodzieke zuigelingen in het kamp te Port Elisabeth vefBtrekt en die bovendien in ongerustheid ver- keeren over hare echtgenooteu, vaders, zoons of broeders, niet wetende of ze neg in leven zijn of aan welke ellende ten prooi. En gij kinderen die, die vroolyk speelt en geen zor- gjp kent, denkt eens aan die arme Boerenkinderen aio altijd honger hebben, die nu het regeut altijd nat. zijn. geen droog goed hebben om aau te trek ked, die nooit kunnen spelen, nooit vroolyk zyn maar altijd verdriet hebben en altyd pijn. Als ge u dat eens levendig voorstelt, dan vertrouw ik ,^at geen uwer niet gaarne iets zal geven wan neer op Woensdag den 27sten de collecte gehouden WoWt dan vertrouw ik ook, dat ge er zelf wat voor zuil willen opofferen, zoodat indien zelfs de som voor liefdadigheid uitgetrokken, opgebruikt is, ge u .wel eene ontbering zult willen getroosten om iets bij te dragen tot leniging dezer ellende. En gij mannen, tast ook gy in de beurs, al ware het f alleen uit dankbaarheid dat de vrouwen on kiuBcren die u lief zijn zelfs de meest verstokte celibatair heeft in zyn leven of zijn kring wel eene j kind waar hij iets voor voelt zoo ig geborgen zyn. i veel heeft, veel geve, wie weinig bezit, eene geringe gave offere, en niemand denke, wat geeft die enkele cent of die enkele stuiver die ik missen kan. Het banale „Vele kleintjes maken een groot" is ook hier van toepassing. De administratie van het Broekhuizeufonds, mevrouw B. WASZKLEWICZ— Van Schilfgaarde. In naam van het Haagsche Amajuba Dames-comité. *Gravenhage, 14 Februari 1901. Naar aanleiding van bovenstaand dringend be roep beeft zich ook hier ter stede een Dames-comité gevormd, dat maatregelen beeft gelroffen dat op den 27sten Februari e. k. alhier eene collecte langs Ik liet, voor de schrijftafel zittend, mijn lijke kennissen de revue passeeren. Die meisjes te genwoordig Een genotziek, pronkziek, praatziek, oppervlakkig geslacht domme ganzeii of blauw kousen. Ach waar vindt men een vrouw, die goed heid, verstand en zachtmoedigheid vereenigt; die huiacdyk en eenvoudig is? draaide mijn ring of het een tooverring was lotseling tooverde bij mij een heerlijk beeld voor. lat was de Vrr uv, die ik zocht; vreemd, dat ik jpoit aan gedacht had, haar te trouwen de ;enoote van mijn zusje, van wie ik altyd zoo- ;ehouden had. Hertba Muller heette zijik ha"d 'erleden jaar nog gezien een tlinke jonge ze geworden. Drie-en-dertig jaren telde te heter: wat moest een man van acht erlig uitvoeren met een kind van driemaal zes blijk schreef ik een uitvoerigen brief aan mijn loude moeder. Die was verstandig en kou het eerst eens voor mij gaan verkennen. )uw Ratte werd gewoon onuitstaanbaar: de es waarin het schepsel verkeerde, ware naar lee al ruim voldoende geweest om haar zoo- brengen de complicatie van liefde en „dui- <id" was wat veel en zelfs niet te verdragen een aan ervariug rijken „gemeubileerden heer." Maan alles komt een eind dacht ik, en ik ver- elil<|e voorloopig mjjn boosheid. Je huizen zal worden gehouden, Aan het bovenstaande iets toe te voegen, acht het comité onnoodig. Het Dames-comité mevr. S. J. C. H. van WIJK, Romswincke). M. B. 8. van BUUREN, Van Heu'sz. A. A. CHARLÉ Beekman. mej. H. H. KRUDOP. mevr. B. van LEEUWEN, Van Driel. A. PUFFIUS, Vau Waning. A. G. E. van STEENHARDT CARRÉ, Eefsink. N. D. M. van SCHILFGAARDE, De Vlaming. Amersfoort, 20 Februari 1901. Tot predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente hier is beroepen ds. A. Gezelle Meerburg, predikant te Zwolle. Van goederhand vernemen we, dat de Koninklijke trein die 11. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Zaterdag 9 Maart van Amsterdam naar «Het Loo" zal brengen, aan het Oentraal-station te Amersfoort zal aan komen te 10.50 plaatstijd. Het is ons gebleken, dat niettegenstaande in ons vorig nummer waarop wel duidelijk werd gewezen velen meenen dat, wan neer zij geen deel kunnen nemen aan de Hulde-betooging op 9 Maart, zij ook niet aan het station kunnen zijn um die te zien. Dat is volkomen onjuisthet geheele eerste perron blijft beschikbaar voor hel publiek, behalve een gedeelte vóór het plaatskaarten bureau en de vestibule, waar het zangkoor zal plaats nemen. j Zij die op het eerste perron zich zullen bevinden, hebben zelfs een veel beter ge zicht op het Koninklijk echtpaar wanneer dit wordt toegesproken, dan zij die een plaats hebben in de belonging, doch eenigszins verder af staan. Verder vernemen wij, dat door de wel willende medewerking der H. IJ. S. M. aan hen, die de Hulde-betooging willen zien, ook gelegenheid zal gegeven worden om zich te plaatsen op het hooge terrein van het vroe gere administratie-gebouw dier Maatschap pij en tusschen den toegangsweg naar Station-Staatsspoor en den spoorbaan. L)e trein zal zeer langzaam binnenkomen en velen zullen zeker gaarne gebruik maken van die-,gelegenheid om, buiten gedrang, door hun tegenwoordigheid hulde te brengen aan iiet Hooge echtpaar. Nadat namens den Gemeeuteraad, die in haar geheel HH. MM. ontvangt dit ge schiedt niet door een commissie uit den Raad, gelijk elders verkeerdelijk werd bericht aan H. M. een bloemenhulde zal zijn gebracht, zal er ook voor anderen gelegenheid zijn aan H. M. bloemen aan te bieden namens auto riteiten of corporation. Zij ille hiervan gebruik wenschen te ma ken, zullen van dit voornemen echter tijdig opgaaf moeten doen, daar, met het oog op den beperkten tijd van oponthoud, ook liier- eenige regeling zal moeten plaatsvinden. Ware het niet goed, nu reeds om te zien naar linten in de nationale kleuren van Mecklenburg, want ook den Prins geldt de hulde, welke de bevolking van Amersfooit i op 9 Maart aan het Hooge echtpaar zal brengen. En zijn we goed ingelicht, dan is hier geen blauw-geel-rood lint meer te krijgen. Onze stadgenooten mej. J. T. G. van Aaken, H. A. Hurting en L. M. Boukamp hebben te Utrecht met gunstig gevolg het examen afgelegd voor de acte nuttige handwerken. Uit het Oldambt wordt gemeld, dat de stoomtram-Maatschappij Oldambt-Pekela be- I sloten heeft, de plannen en de concessie voor een stoomtram DelfzijlWinschoten over te nemen van onzen stadgenoot den ingenieur A. J. Krieger. Door onze vroegere stadgenoote nu wijlen Mevrouw de wed. Cambier vaa Nooten, geb. Siddié, is aan de Diaconie der Ned. Her vormde gemeente hier gelegateerd een be drag van f2000 ter verbetering van de wo ningen der door die Diaconie bedeelden. Een verblijdend bericht voor de bewoners van den Amersfoortschen berg. Aan het perceel no. 49 aan den Utrecht- schen weg, bewoond door den heer A. A. van Hedel, is thans een hulpbrievenbus ga- plaatst. De heeren J. van der Horst Bruyn, R. van den Rurg en W. Kuiper hebben de benoe ming tot lid der Commissie tot wering van school verzuim niet aangenomen. In de jongste vergadering van de anti-re- volutionnaire Kiesvereeuiging «Nederland en Oranje" zijn benoemd tot stemhebbend af gevaardigde naar de Centrale vergadering de heeren H. van Haselen, secundus, T. van de Vuurst; als afgevaardigde naar het Pro vinciaal comité de heer G. A. E. Jagtenberg als lid van het Bestuur der Centrale verga dering de heer G. A. E. Jagtenbergals le den, belust met het nazien der Kiezerslijst de heeren H. Koning en G. A. E. Jagtenberg als leden van bet Bestuur die deel zullen nemen aan de Hulde-betooging op 9 Maart aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik der Nederlanden de heeren H. Koning, G. A. E. Jagtenberg, R. van den Burg en G. van Nieuwenhuizen. Donderdagavond hield de afdeeling «Gooi en Eemland" van de «Ned. vereeniging voor Dierenbescherming" haar zesde vergadering. Het ledental is van 313 tot 332 gestegen; het totaal dec inkomsten beliep f577.39 en dat der uitgaven f 575.07. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren jhr. Quarles, te MaartensdijkToe' Laer en J. C. van der Veen, te Baarn en voor 2 vacaturen de hee ren Bicker Caarten, te Baarn, en jhr. L. Mar tens, te Amersfoort. Tot lid voor de provincie Utrecht van het Informatie-bureau van den «Bond van Neder- landsehe Onderwijzers" is benoemd de heer J. W. Teepe, te Amsterdam. Met groote blijdschap zag ik op een ochtend den brief van mijn moeder; haastig brak ik het couvert open, maar mijn gezicht werd langer, naarmate ik met de lectuur vorderde. Hertba Muller was sinds eenigen tijd uitlogeeren en had zich elders verloofd. Mama beknorde mij, dat ik niet eerder tot een besluit was gekomen Hertha bad van kind-af altijd zooveel van mij ge houden een betere vrouw had ik nooit kunnen vinden. „Had ze maar een ideetje hoop gehad, zoo besloot mama, ze had zeker op je gewacht." Zwaar dreunde myn vuist op zwakke tafelblad ik deed mij erg zeer dat kwam van den ring Ach, die ongeluksringWoedend trok ik hem van j miju vinger en wierp hem ver van mij. „Dunk-je welzei myn vried Gustaaf, die in 't zelfde oogenblik de deur opende, en wien de ring tegen 't hoofd vloog. „Een allerliefste ontvangstJe bestrooit de binnenlredenden met goud en edelge steenten „Je moogt hem houdenschreeuwde ik booB, als je wilt „Drommelszei Gustaaf, den ring om en om en om draaiend, dat is geen gekheid. Is een prachtstuk „Prachtstuk of niet, houd hem maar als je niet bijgeloovig bent 't Zijn opalen, en die brengen on geluk." „Wel wat 'n idiote praat is dat uu I lachte Gus taaf vergenoegd en stak den ring aan zijn vinger, met welgevallen er naar kijkend. Zeg, ik kontje af halen „Laut mij met rust, bromde ikik ben niet in de stemming. Ga maar zonder mij 1" Gustaaf was weg. My scheen bet lever bitter als gal. Die vrouwen Kon die Hertha nu niet gedul dig op my gewacht hebben Als engelen zouden wy geleefd hebben en daar kwam nu een vreemde kerel onbeschaamd mijn schat rooven! Ratte was uit, en de kachel ook, terwijl de lamp, die ze vergeten had te vullen, neiging vertoonde, het voorbeeld te volgen. Woedend liep ik naar mijn café. Daar kwam laat op den avond een jougmensch naar mij vragen; hy riekte afschuwelijk tiaarctrbol en deed iemand aan 't ergste den keu. Met een dood- biddersatem overhandigde hij mij een brief, waario iets hards was gesloten. Dat harde bleek tot myn groote verbazing de opaalring te zijn, en de brief, die mij nog meer verbaasde, was van Gustaaf. Hy schreef, met zwakke hand: „Waarde vriend! Ik lig met gebroken been in 't hospitaal en zal mij minstens in geen zes weken kunnen roereu. Een kwartier nadat ik je verlaten had, viel ik bij Schmitt vau de trap van een steenen trap nog wel. Hierbij je ring 'twas tóch maar een grapje dat cadeau geven, en ik heb ook den schrik voor opalen beetgekregen. Bezoek mij eeus gauw." 't Werd hoe langer zoo mooier. Tandenknarsend stak ik den ring in mijn vestzak en bleef gedurende de rest van den avond bij 't skatspel hardnekkig verliezen. Thuis vond ik juffrouw Ratte Dog op, die aan stalten mankte om zoo laat in den avond mijn kachel nog met nieuw leven te bezielen. „Zoo, juffrouw, zei ik mot groote beleefdheid, ai thuis? Goed geamuseerd van-middag?" Ze keek mij aan met wantrouwenden blik. „O, het was zoo heerlijk De woonkamer van mijn aans.aande ligt op 't zuiden, en de zon scheen zoo mooiEn zijn zoon speelde op den cither 't was zoo mooi, net als het in de boeken staat. De tweede zoon was ook thuisdie is zeeman en pas van de I reisoch, wat weet hij te vertellen van vreemde I landen 1" I „Juffrouw Ratte, zei ik eensklaps, 'k wou u een cadeautje geven, en arglistig haalde ik den ring uit myn zak. Ik ziet dat u geen verlovingsring heeft neem deze, als een aandenken aan uw laatsten huur der." „Och, meneer Berger, u wilt een arm mensch maar wat voor den gek houden „Neen neen, 't ia mij volle enst. Neem hem; ik heb vandaag een royale bui." 't Mensch was star van blijde verrassing. Met haar spitse vingers nam ze den noodlottigen ring aan, en met moeite onttrok ik my aan haar poging om my te omhelzen. „Niet te dankenriep ik. Als u mij soms wat thee kon zetten Ik moet nog werken." Met van vreugde stralend gezicht trippelde ry naar de deur. Daar ze al haar aandacht wijdde aan den ring, zag zy den drempel niet, struikelde eu kreeg een groote scbeur in haar japon. Ik hielp haar overeind met schandelijk leedvermaak. Tricmf! ik was de ring kwijt; Ratte moest maar zien, hoe zy 't er mee klaarspeelde. En zij speelde het klaar. Twee dagen later zweefde zij mijn kamer binnen, als een tragische heldin, en legde, zonder een woord te spreken, den ring voor my op de schrijftafel. „Wat nu?" vroeg ik. En de brave hospita begon te huil'.n. „Dat was niet mooi van u, een arme, alleenstaan de vrouw in 't ongeluk te storten!" snikte zy. „Wat is er dan aan do hand f" „Myn aanstaande bee.v mij afgeschrevenjam merde de ongelukkige, en daaraan heeft die ring schuld. Ik wist het niet. maar de juffrouw van bier '•aast heeft 't mij gezegd, dat „Apolloos" altyd on gel aanbrengen I (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1