Maandag 11 US Maart 1901. I No. 5065 50e Jaargang. Feuilleton. DE BABY. PHOEMX-BROUWEKIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AÏER5FOOMSCHE COURANT. UITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Toiophoon 19. KENNISGEVINGEN. No. 4bis (Provinciaalblad No. 180), de aanschrijving vau 25 October 1900 No. 8 (Proviuoiaalblad No. 146) en een brief van den IJKER, chef van dienst, d. d. 2 Maart 1901 No. 24, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat de HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN voor do herjjkperiode 1 Januari 1900—1 September 1901, in eeu tier lokaien van bet SCHOOLGEBOUW DE KOESTRAAT*) alhier zal geschieden van Woensdag 13 Maart tot en met Donderdag 28 Maart aanstaande, uitgczouderd den Zaterdag en Zondag. Dat de lettor k, in den gewonen schrijfvorm, be stemd is tot gocdkouringsmerk, zoowel van den ijk vau den .herijk, en dat volgens hel Koninklijk besluit van den 9. November 1869 (Staatsblad No, 167) hot afkeuringsmork bestaat uit een gelijkzydigen driekhoek, met arceeringen loodrecht op eene der zijden dat de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichten behoorlijk schoon en droogge maakt bij den IJKER tijdens zijn verblijf in (leze gemeente, tot hen ondergaan van den herijk te be- zorgeu, en dat zy die dit verzuimen of daarin op do hiervoor aangewezen dagen verhinderd worden, voormelde maten en gewichten aan hot jjkknn- toor te Utrecht ter herijking vóór den 1. Septem ber 1901 moeten aanbieden, wolk kantoor geopend tot 1 Juli eiken Zatordag, benevens op Vrijdagen Maart, 19 April, 10 en 31 Mei eu 21 Juni, tolkens van 9 's voormiddngs tot 3 uur des namiddags, ter- ijl dat ijkknntoor na 1 Juli geopend is eiken rjjdag en Zaterdag, van 9 's voormiddngs tot 1 uur des namiddags. dat de milligramgewichten uitsluitend aau do jjk- kantoreu geverifieerd worden en vrachtvrij kunnen worden opgezonden onder het adres „IJkkantoor Utrecht"; na hot eindigen van don termijn voor den herijk gesteld, en alzoo van af den 1. September k. het gebruiken of voorhanden hebben van inaten gewichten, niet voorzien vau ó'c vereischto stem- elmorken, volgonH art 29 der Wet van den 7, April 869 (Staatsblad No. 57) verboden en strafbaar is; dat de belanghebbenden gehouden zijn, na do te rugontvangst van hunne ter herijking aaugcboden maten en gewichten zich to overtuigen, dat deze van het veroisclite goedkeuringsmork voorzien zijn, alvorens ze weder in gebruik genomen of in win kels of op plaatsen van bedrijf voorhanden gesteld worden, blijven de ijkplichtigon steeds daarvoor ver antwoordelijk. Teneinde eone meer ordelijke uitvoering van den herijk mogelijk te maken en daardoor de belang hebbenden tevens voor tydverlios te vrijwaren, wor den de ijkplicbtigen uitgenoodigd zich zooveel mo gelijk te gedragen naar de volgendo regeling Voor de Rijks- en Gemeente-inrichtingen, Spoor- i andere Vervoermiddelen en Verkoopers van Maten en Gewichten Mevrouw Bonndorf verschikte zeker voor do tionde maal baar theeblad en zag ongeduldig naar haar an, die in zijn ochtendblad verdiept was.'t Waren ok zulke iuteressnnte dingen: de oorlog, en dan on niinsterieelo,crisis in 't zicht... .Frits I" zei Augusta eindelijk, niet langer in staat zwijgen. „Ja?" Zyn oogen blevou nog op de krant gericht n hij streek herhaaldelijk de hand over zijn rosai- m baard, een teekon, dat er gowichtige dingen in em omgingen. „FritsGaan wo de volgende maand op reis „Neen, dat kan niet; ik heb goen tyd.' Hij keek verlogen naar zyn vrouw, in de stollige erwachting, oen jammerklacht of eon bootprodika- io te zullen vernomenzoo iels van „Wat is dat u weer voor overdrijving? Zouden wij, raonschon nder kiuderon, ons dat niet gunnen?" Doch niets vun dat alles kwam. Gusta streek met den wijsvinger een paar keer "gs don trekpot, toen sloeg zjj do donkore, loveu- "ge oogen naar haar man op en vroeg „Gaan we heusch niet op reis?" Uit klonk moor naar voldoening, dan nnar teleur- oiling; Benndorf begreep er niets van. Hij aut- oordde, verbaasd: „Neen," .Weet jo, vervolgde mevrouw, nu den blik onaf- 'wond gericht op bot mos, waarmee zij denkbcol- 'ge iiguron op baar ontbytbordjo toekende, weet je, o jongelui zouden graag gaan." Woensdag 13 Maart, Donderdag 14 Maart, Vrijdag 15 Maart, Maandag 18 Muart, Dinsdag 19 Maart, Woensdag 20 Maart, Donderdag 21 Maart. Vrijdag 22 Maart, Maandag 25 Maart. Dinsdag 26 Maart. voor wyk A voor wijk G, H, i voor wijk B voor wijk C voor wijk D voor wijle E voor wijk G, H, I voor wijk F van No. (oud) 1—175 voor wyk F van No. 176-315 voor wijk F van No. 816laatste No. Woensdag 27 Maart. Voor de apothekers, juweliers, goud smeden van 912 Donderdag 28 Maart. Do ingezetenen worden uitgenoodigd, by do aan bieding tot don herijk, het wijkiiummer van hun huis op te geven, nadrukkelijk aangemaand zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kwijten, teneinde bewaard te blijven voor do on aangename govolgeu eu boete, tegen de nalatigon vastgesteld. Amersfoort, don 6. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van A80H van WIJGK. De Secretaris, B. w. Th. SANDBERG. zilvor- Zie do wijziging hieronder, Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gozion hunne publicatie van don 6011 Maart 1901 betredende vaststelling van dagen en plaats, waarop in doze gemeente do herijk der malen en gewichtou behoort te geschieden, Gelet op de omstandigheden die het noodzakelijk maken do dauriu genoemde plaats niet voor den herijk aan te wijzen, Brengen ter kennis van de ingezotenen, dat de herijk zal plaats vindon op de in genoemde publi catie aangegeven dagen in hot Gymnastieklokaal dor openbare Lagere school der 3e soort in de Beekstraat. Amersfoort. 11 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien eene kennisgeving van don Consul van Z. M. den Koning van Engeland, dat in het Britache Rijk op 81. Maar. a.s. eene algomecne volkstolling zal gehouden worden, Noodigon de Britsche onderdanen, in deze gemeente woonaobtig, uit binnen acht dagen na dezen ter Se cretarie opgave van hun verblijf lo doen. Amersfoort, den 9. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgeinoestor. T. A. J. van ASCII van WIJOK. Do Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Hare Majesteit de Koningin heel't inn op- gedrugen, ook namens Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, hartelyken dank te betuigen aan alle lichamen, coi po- ratiën en vereenigingen die hebben doelgo- nomen aan de huldeoetooging, aan do vor- eenigingon die deel uitmaiiKten van het zang koor, en nun allen die door hun tegenwoor digheid instemming betuigden melde hulde- betoogingaan Hare Majesteiten HaronGemaal. My van die aangenamo taak kwijtende, voeg ik daaraan toe, dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid do Prins der Nederlanden zich byzonaer inge nomen betoonden met de buldebetooging en dat het Hare Majosteit behaagd heeft mot dankbaarheid te herinneren aan de hartelijke sympathie steeds betoond, wanneer Hare Majesteit de gemeente Amersfoort bezocht. Amersfoort, 9 Maart 1901. De Burgemeestor van Amorsluort, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Huldc-betooging. 9 Maart 1901. Reeds lang vóór het aankomen van don Koninklijken troi# was elk plaatsje bezijden het stations-terrein, elk hoog punt, elk af dak, ingenomen door hen die niet zoo ge lukkig waren geweest op eenige wijze toe gang te verkrijgen tot een der perrons hier waren de ramen uitgenomen, daar profiteer den enkele gelukkigen van een gebroken ruit, wier laatste scherven alras verwijderd waren, ginder lieten ineer-ingewyden ge woonweg een gedeelte eener deur zakken en overai, overal hoofden, met blijde ge zichten. VVat deordo de scherpe wind waar 't hart warm was en 't bloed sneller joeg by elko minuut dat de trein naderde? F.en dof, immer sterker wordend gegons, dat welhaast door de dichterbij stuanden werd overgenomen en, allengs duidolyker, zich omzetto in éen aanhoudend on donde rend gejuich, kondigde het nuderon van den trein aan. Zeer langzaam reed de trein binnen en toen hij tor hoogte van den ouden Soeater- weg gekomen wan, zette «Cuecilia" het Wil helmus in, wuurnu het zangkoor van 130 dames en heeren uit de verschillende zang verenigingen (Toonkunst, Excelsior, Looft don Huur, Kunst naar Vermogen en Sint Grogonus) alle onder directie van luitenunt jhr. W. H. J. van de Poll, onder-voorzitter der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst", aanhief oGolukkig Vaderland", uit do Oud-Holland- .iche volksliedjes, bewerkt door dr. A. D. Loman on Julius Röntgen, naar Valerius. Gelukkig Vaderland, zoo go op Gods waarheid bouwt, En aan zijn wondro macht uw ranke ktol ver trouwt. Heil u, heil driewerf u, zoo gij te allen tyd, Vernenigd Nederland, maar recht voreonigd zijt. O vrjjgovochton volk, «tn voor uw rechten pal t Houd onbesmet uw vlag en toon haar overal. Uw woord zij goed als c°"d. Woon trouw, maar niomunds kneoht, Strijd onvorBuagd uw stryd voor vrijheid on voor reoht. Uw trouwe herder waakt; hy slaapt of sluimert nooit, Hy brengt de kudde saam, dio droevig was venttroold. Komt, zweert uw veoten af; wees üeu inGodes kracht Dan koort de aloude roetnwant nog maakt eendracht muoht. „Tiue heeft heuacli wat alloiilitig noodig. Zo ziet er Biecht uit; dat vind ik niet alleen, maar iedereen, dio haar kent, zogt het. 't la goou wonder I (Gusta begon stceda siiollor te sproken) don gebeelen war men zomer iu do stad en dan het kiod IZy is Diet van de storksten. En liaur man is ook na de huwelijksreis niet moer er op uit geweest." „Nu, meende Benndorf, waarom gnan ze dan niet op reis? Verlof kan hy krygou en om 't geld be hoeven zo 't niet te laten." „Noen, dat is het niet, maar Zy bleef stoken, „Kom, Gusta, wat is er? Wat wou je eigenlijk?" „Hothet kind is nog zoo klein ze kunnen hot niet moenemon." „Natuurlijk niet I" Gusta zag hem aan vol verwachting, doch vol maakt onschuldig, als iemand, die niets vermoedde, blikten zyn blauwe oogun in de bare. Wat was die Flits vandaag „onbegrijpelijk"hy had toch in do twin*5;- jaar van hun huwelijk wol geloord, haar wouachon te radon, ook zonder dat zo die deftig formuleerde. 't Hielp nietze moest wel voor den dag komeu. „Dat kind kan niet alleen blijven met do bo den." „Niet „Maar FritsI...Jo begrijpt toch, dat Tino zoo iets nooit zou doen. 't Valt haar huilend ion al zwaar genoeg, van Murioljo te scheiden want „Want, viel hy haar lachend in de redo, Tino is do beste, toodorsto, zorgzaamsto, liefderijkste „Ik bon niet xoo'u verblinde tante!" „Dat weet ik ook wol. Maar .ertel nu eindelijk eens, wat je wou." Haar nog jeugdig gezicht bloosde onder hot vroeg tijdig grijzend haar en ze zag smeokond haar man aan, die opgestaan was en nog steeds lachend op hnnr neorbhkto. „Kyk Qoiis, Frits, ze heeft tóch niemand dan ons. Jij was toch haar voogd on hield zooveel van haar, toen zo hier do laatste twee jaar vóór haar huwoljjk in huis was." „Ja, ja," antwoordde hy week. „Frits, ik wou graag het kind „Toch niet in buis nemen Een zuigeling „Maar waar moot hut anders heen Als wjj 't niet voor dio paar wokon neinen, behoeven ile jongelui er niet ar.n te denken, op reis te gaan." Hij liep een paar keer de kamer op en neer. „Gusta, zei hy eindelijk, op onzen ouden dagl Kindergeschrei, een min, luiers... en jij hebt er immers heelemaal geen verstand van I Tino zal zioh wol op 0011 andere inanier woton te reddon(op zyn horloge ziend) maar ik moot weg adieu 1" Zyn aftocht had veel van een vluout. In den loop van don voormiddag was tun to Gusta naar Tino geweest om verslag to doen van haar eerste mislukte poging. Het jonge vrouwtje had (1st met grooto teleurstelling vernomen zo had gebuild zelfs en tranen kon tante niet zion. Zo troostto baar en beloofde, dat alles in orde zou konion, Frits Benndorf merkte, toon hij om etenstijd thuis kwam, dadelfik, dat or elektriciteit in de luoht zat, maai' hij hield zich dom. Hy at op zyn gemak uil eerst toen hy zyn peertje geschild had, vroeg hij: „Bon je nog by Tine geweest „Ja." „En „'k Weet niet, antwoordde zijn vrouw kool, zon der hom aan to zien, ik geloof, dat zo maar tb nis zullen blijven." Hij zweeg. Hij wilde zioh niet week laten nin- kon 't viel hom zwaar Renoeg, zyn vrouw en Tino iots te weigeron. 't Was ook uiet om hem-zolvon maar Gusta zou 't met dat kind voel to druk maken en zich afbeulen. Zy bad zelf kalinlo uoodlg ou zoo'n kind in huiswat een verantwoordelijkheid I Daags daarna kwam Baby op bozookdo eersto keer, dat oom on tanlo die oor to beurt viol. 'tWas eon heoto rois, want de jongolui woonden in 0011 ander dool dor stad, on dan zoo mot kindorwagon, min en al I Tine vroog gastvrij beid voor de geheole karavaan haar man had 't dien dag druk ou zou iu do stail blijven eten. Hot wob oen gozellig maaloom babbelde weer als van-ouils alios on allerlei mot zijn nichtje, (lat hy graag moeht lijden 011 dat hun huishouden had opgovrooljjkt, al s.oldo hy zich altijd aan of hj) ja- loerno.li was op de gonugonheid van zijn vrouw voor Tino. Baby, hot kloino Mariotjo, had echter aan oom tot (luttvor nog niets dan last eu onaangenaamheid bezorgd. Eerst had hj) zyn vrouw oen „eeuwigheid" moeten misson, hoowol Gusta stellig beweerde, dat zjj maar drio dagou na Maria's komst bij do jonge moedor w«» gebleven. Enfin, oen liroces-vorbaal was er ulet van opgomaakt en voorts lmd oom niet hot minato gevoel voor de poëzie van oen bukerkiud. Opeens, terwijl men behaaglijk zit na te praten, verhief liet kind in do andero kamer zijn stciu. Tante en nicht keken elkaar angstig nan iloub Ïoen van beiden waagde het, op to staan. Bonn- orf sol niets, maar glhulsahto -pottond. „Zo huilt uudors nooit I" fluisterde mama „Neon, nooit" bevestigde tan to, Frits lachte nu luidkeels; do vrouwen zntcn op heoto kolen. Mon hoorde, hoo do min mot do scliroouwoude zuigeling op en neer liep on oen liodjs zong, wat echter niets baatte. Do vrouwon konden 't niet uithoudenFrits deed ochtor, of hij niets merkte, 011 't duurde wol vjjf minuten vóórhaar urou I oor hj) 't sein gaf, van tafol op to Btaan. De dames stormden naar do woonkamer. Toon Benndorf, 0011 half uurtje dournu, mot hoed en stok in de band, gereed om uit te g.inn, daar kwam, zag hy moedor en tante vol bewondering go- bogen over hot kindje, dat op eeu kussen lag on mol do mollige, rose beentjes spartelde. Do vrouwon waren niet weinig verbaasd, toon Frits zich by haar voegde en ook al zijn aandacht aan het woreldbiirgorresje wjjddo. Nu komt do bewondering I dacht Gusta. Maar ja- wol I »'n Jonge houd is aardiger I" klonk het vorplet- torend vouuis.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1