Donderdag 14 Maart 1901. No. 5066. 50e Jaargang. Stadsnieuws. &MERSFOORTSCHE COURANT. firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden /T.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofticieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /"1.25; elke regel meer f 0.2; Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij adverlentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's-Rijks directe belastingen enz. tv Amsterdam executoor verklaarde kohier No. 4 van de Bedrijl's- liehistiiig over het dienstjaar 11)00—11101 aan den Ontvanger van 's-Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 12. Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van W1JCK. KÜSTEl.OOZK-IN ENTING. BURGEM BESTEK en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel IS der Wet van 4 December 1S72 (Staatsblad No. 134) brengen ter kennis van belknghebbenden.dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en twee den Maandag vaD de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen in wiik F, Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 13. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Bij de godsdienstoefening in de Rernon- stransche kerk zal aanstaanden Zondagoch tend niet voorgaan ds. P. Eldering, gelijk el ders werd meegedeeld, doch ds. I. Hooykaas. In de Luthersche kerk hoopt Zondagoch tend vóór te gaan de heer K. Teeling, gods dienstonderwijzer hier. Ds. 11. Teerink, predikant bij de Gerefor meerde kerk B. hier, is beroepen bij die gemeente te Barneveld. I3\j het verslag over de Hulde-betooging hier Zaterdag gebracht aan H. M. de Konin gin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden is verzuimd melding er van te maken, dat aan liet station óok aanwezig was de 91-ja- rige Abraham Wijnen, de eenige hier over gebleven oud-strijder van 1830—'131, met wien II. M. zich eenige oogenblikkeu min zaam onderhield. Het oude manneke is stokdoof en heeft niets begrepen van hetgeen H. M. hem zeide, doch was overgelukkig, dat de jonge Vorstin, »de vijfde die (hij) mag beleven", hem had opgemerkt en toegesproken. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als opzichter Ie klasse bij 's Rijks Waterstaat aan den heer C. Spoon Az. ter standplaats Amersloort. De heer H. W. de Heus, die Dinsdag onder zeer talrijke blijken van belangstelling den I dag mocht herdenken waarop hij veertig jaar geleden benoemd werd tot Hoofd der open bare Lagere school 2e soort, heeft thans ont slag uit die betrekking gevraagd, doch zal aanblijven als Directeur der Rijks Normaal lessen. van een Gymnasium en of zij aan het eind- I examen van een der Gymnasia dan wel aan I het examen voor een Staats-commissie wen- i schen deel te nemen. Onze sladgenooten de jongedames B. H. L. van Guethem, J. van Goor, H. C. Koenz, 0. Hoogeveen enJ. 0. lJperlaan hebben te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het exa men voorde acte Nuttige haudvverken. De Minister van Binnenlandsche zaken, ge- lel op de artt. 11 en 12 der Wet tot rege ling van het Hooger onderwijs, noodigt hen, die zich in 1901 aan een der bij genoemie wetsartikelen vermeide éttamens wenschen te onderwerpen, uit daarvan vóór 1 April te doen blijken aan don Inspecteur der Gym nasia te 's-Gravenhage, met opgave vannun woonplaats en van de faculteit waarvoor zij hut getuigschrift verlangen, en met vermel ding, of zo leerlingen zyn der zesde klasse Overwegend, dat liet in troebel water goed j vissehen is, hebben de luieren valsclie muil- ters druk gebruik gemaakt van de gelegen- beid en in de feeslweek te Amsterdam groote hoeveelheden valsclie kwartjes in om- j loop gebracht, vervaardigd uit een mengsel van tin en lood. Ze zijn zeer gemakkeiijk te herkennen en ieder kan zich dus wachten voor schade. Van de Engelsche post-admiriistratie zijn dezer dagen weder terugontvangen uit Ne derland verzonden brieven en andere stuk ken voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat, wel ke niet konden worden terechtgebracht. Tot 15 April kunnen afzenders van brie ven voor de Transvaal en den Oranje-Vrij staat aan de Postkantoren terugbekomen de van hen afkomstige brieven of andere stuk ken. welke zich onder de teruggezondene mochten bevinden. De bel-quaestie aan de treinen der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij der en Staats Spoor is voorloopig van de baan. Het gebruikelijke luiden zal tot nader order blij ven bestaan. zelfden een opgave over de inwoners, de neringdoenden, de ambachten, enz. in 1810, en over het rapport van den Maire over den staat der inwoners in 1812; van luitenant Valewink over het bezoek van Stadhouder Froderik Hendrik aan Amersfoort in 1640 en de jaarlijksehe Kroniek door den lieer W. Croockewit W. A.zn. Aan het verslag is toegevoegd het zegel en 'Ie iiandleekening van Montecuculi die in 1629 Amersfoort berende, gekopieerd door luitenant Valewink. Kapitein F. H. Boissevain,die van het5e re giment infanterie, die voor den tijd van 3 jaren gedetacheerd is bij de landmacht in West- Indië, is bestemd voor Suriname en zal in April zijn bestemming volgen. Kapitein L. J. L. Schas, van het 5e regi ment infanterie, is. in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Aan de bij bet 5e regiment infanterie ge houden examens hebben voldaan voor adjudant-onderofficiersergeant Van Goinga, sergeant-majoor Castein sergeanten Koopman en Courbois en fourier Van Geel kerken voor sergeant-majoor: sergeanten Guise, Riegen, Onderstal, Oosterlingen, Naarding, Van Kuyk, Spruijt voor dienstdoend luitenant: sergeanten Van der Schaaf, Venema, Slagt en Koning; voor sergeant en fourierde korporaals Deckers, Hartz, Akkerman IV, Turnmers, De Raad, Schouten, Spruijt, Kraaij, Veldkamp, De Ru, Van derSluijs, Akkermans 1, ldzeuga, Van Aurich, Bride], Gijswijt en Hufstadt. De eindrit der kapiteins-klasse van den rij-cursus in dezen winter gehouden voor de officieren van de onbereden wapens heeft heden plaats gehad onder leiding van den instructeur luitenant H. G. J. Maas Geestera- nus. Die van de luitenants-klasse zal plaats hebben op 22 dezer, onder leiding van den instructeur luitenant G. J. Maris. Uit het jongste jaarverslag van de Oud heidkundige vereeniging «Flehite", dat nu in druk verschenen is, blijkt dat het leden tal 125 bedraagt, dat 7 leden toetraden en 3 zich als lid aanmeldden, terwijl door over lijden of vertrek de vereeniging 9 leden ver loor. In 1900 werd het Museum bezocht door niet minder dan 990 personen, meest niet- Amersfooiters, die veelal verwonderd waren dat in het Museum zoo veel schoons te zien is. Moge de bezoekerslijst van 1901 wat meer handteekeningen van bezoekers uit Amersfoort-zelve hebben. Aan de nagedachtenis van de heeren Van Rootselaar, Castendijk en J. P. G. Kok wor den eenige warme woorden gewijd, waarna wordt stilgestaan bij de voornaamste aan winsten, welke te samen niet minder dan 41 pagina's druks innemen. De Bijlagen bevatten zeer lezenswaardige opstellen van de heeren: dr. H.J. Reynders over bet Rapport vande commissie uit het Ste- deiyk bestuur die in 1806 Koning Lodewijk te 's-Gravenhage complimenteerdevan den In «De Arend" had Donderdagavond de eind wedstrijd plaats van den doorloopenden scbielwedstrijd, die de Sohutterijkader-ver- eeniging «Broederschap" gedurende dezen winter heeft gehouden. De uitslag is als voigt A. Wedstrijd voor de ieden "i enkele oud-leden der vereeniging. Ie prijs sergeant-majoor J. D. Lammerts van Bueren 2e pr. sergeant-majoor G. Muijs; 3e pr. sergeant-majoor J. W. van Achter- bergh Jr.; 4e pr. sergeant J. van Leut; 5e pr. korporaal D. de Groot6e pr. sergeant K. van Heuvelen; 7e pr. oud-lid S. H. Massa 8e pr. adjudant-onderolïieier H. van Gelder; 9e pr. oud-lid W. B. Smit10e pr. oud-lid F. H. van Haraersveld11e pr. oud-lid A. P. Houtzaager; 12e prijs sergeant D. M. Reems. B, Wedstrijd voor H.H. officieren. Ie prijs 2e luitenant C. de Jongh 2e pr. Ie luitenant-adjudant J. Busquet; 3e pr. majoor-commandant A. M. Tromp van Holst. Nog werden toegekend een rozenprijs, voor hem die het hoogst aautal rozen be haalde, aan sergeant-majoor J. D. Lammerts van Bueren, en een extra prijs aan den donateur D. van Buuron. De werkelijk iraaie prijzen, bestaande uit voorwerpen van weelde en smaak, wer den met eenige toepasselijke woorden dooi den rnajoor-commandant aan de winnaars uitgereikt. Blijkens advertentie in dit nummer zal men morgen- en overmorgenavond in »De Arend" behalve de beelden van de beroemde passie-spelen te Ober-Ammergau kunnen zien de bruidsstoet van H. M. de Koningin. De vertegenwoordiger van de «American Biogmph" liet ons een groot aantal aanbe velingen zien, zoowel door de Pers als door particulieren hem gegeven op plaatsen waar hij reeds optrap. De beelden trillen zeer weinig en de be wegingen zijn niet zoo snel als by andere dergelijke werktuigen. Het eerste elftal van «Quick" zal Zondag zijn geluk eens beproeven te Hilversum en de dorde ronde om den Holdert-beker kam pen tegen «Volharding" uit Amsterdam. Beide clubs zijn volkomen aan elkaar ge waagd, zoodat de wedstrijd een zeer span nende kan worden. Wie wint, moet latei- in de 4e ronde uit komen tegen »R. A. P.," in ieder geval op onzijdig terrein. Het tweede elftal van «Quick" zal des middags te twee uur op het terrein aan den Leusderweg zich meten met het tweede elf tal van «Hercules" uil Utrecht, dat het ver leden Zondag te Utrecht sloeg met 7 1. We vestigen de aandacht op de adverten tie van den Transvaal-avond, aanstaanden Maandagavond in «Amicitia" te geven en waarbij o. a. als sprekers zullen optreden de heeren: J. 11. Janson Jr., vrederechter (ter Z. A. R. te Groot-Suikerboschkop in Lijdenburg, welbekend bij de lezers van de «Telegraaf'G. C. du Plessis, vrederechter in Beetsjoeanenland A. J. van der Walt, ambtenaar bij bet Departement van onder wijs te Pretoriaen R. W. Posthumus Meij- jes, uit Rustenburg, de Secretaris van de «Vereeniging tot handhaving van het H. A. element in Zuid-Afrika". Met Pascheu /al in «Amicitia" hier ge houden worden de Algemeene vergadering van den «Bond van Christelijke Zangver- eenigingen in Nederland". Bijzonderheden in een volgend nummer. Aanstaanden Zondag in «Du Arend" propa- ganda-vergadering van den «Bond van Ned. Onderwijzers". O. a. wordt behandeldde zelfstandigheid van den klasse-onderwijzer, en de salaris-quaestie. Door een schipper uit Amersfoort, P.. Scb., is Dinsdagnacht te Schiedam een sterk stukje uitgehaald. Op de scheepstimmerwerf «De Hoop" aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam stond zijn tjalk, de Vrouw Aaltje, op de helling en had daar een reparatie ondergaan waarvan de i-ekeniug beliep f379; hiervan was hot ver bruikte hout, ter waarde van f72, betaald. De eigenaar der werf had dus nog een vor dering van f307. Om redenen, die wij niet hebben te noe men, achtte deze het veiliger, dat de schip per alvorens de tjalk af te laten loopen, eerst de rekening betaalde, of voldoende horgen stelde. De schipper scheen daartoe ól niet in staat óf daarin geen lust te hebben, waarom hij blijkbaar het besluit heeft genomen, zelf zijn scheepje maar te water te laten. Een staaldraad met een katrol waarmede een bom op de werf lag vastgemeerd, heeft hij los gemaakt van de lier waaraan die was bevestigd en deze vastgemaakt aan zijn schuit en een andere lier. Een paar kelderwinden, die hij bij zijn werk noodig had, haalde hij uit de schuur. Alvorens het schip te kunnen laten afloopen moesten een paar loggers en bommen, die te Schiedam in de Nieuwe Haven lagen, worden verhaald, waarna het schip te water is gelaten. De schepen in de Haven werden vervolgens weer op hun plaats gelegd. Bij dit werkje zijn minstens 6 perso nen noodig en zeker is tiet een wonder, dat deze geheele arbeid is verricht zonder dat dit de opmerkzaamheid heeft tot zich getrok ken. m Men stelle "zich de verbazing voor van den scheepmaker, toen hij Woensdagochtend om 7 uur bemerkte, dat de tjalk verdwenen was. De zaak is nu in handen van een advocaat gegeven. Door het uitschieten van een kelderwind ge raakte Dinsdagmiddag, juist toen een trein passeerde, een der kapspanten voor het nieu we station, welke opgeheschen, werd uit het verband, sloeg tegen een waggon aan waar van een ruit verbrijzeld werd en viel toen terug tegen den grondwerker A. van S. die hevig geschrikt en ernstig gekneusd per rij tuig naar zijn woning aan het Monnikenpad moest worden vervoerd. De inmiddels geroepen geneesheer consta teerde, dat niets gebroken was, zoodai het ongeval een buiten verwachting gunstig ver loop bad. Van S., die tegen ongevallen verzekerd is, zal met een week of drie -vel weder volko men hersteld zijn. Bij de Dinsdag door de Genie te Kampen gehouden aanbesteding van schilderwerk was minste inschrijfster de firma J. R. van't. Hof en P. van Achterbergh, vanhier, metf1243. De raming bedroeg f1300. Het werk is haar onder bet gewone voor behoud gegund. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping van vaste goede ren werd verkocht: de landbouwerswoning aan den Soesterstraatweg no. 95 met erf enz., groot 45 Aren, aan den heer H. Heilijgers voor f3080; het woonhuis no. 29, het pak huis nq< 27 en het pakhuis no. 31 aan de Valkestraat, samen groot 153 centiaren, sa men aan den heer H. Lablans voor i'2260; een perceel bouwterrein aan de Zogsa-aat groot 4 Aren 85 centiaren aan den beer L. Ruitenberg voor f650. Het woonhuis van dr. J. M. Croockewit, aan de Utrechtsche straat, werd vóór de vei ling uit de hand verkocht aan den heer J. Valkhoff, die daarheen zyn bon!:- en kunst handel zal overbrengen.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1