Maandag 18 Maart 1901. No. 5067. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. DE BABY. PHOKNIX-BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. iMERSFOORTSCIE COURANT. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertontiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening geb'racht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Mr. J. G. A. van Zijsl, sedert 12 Augus- tens 1879 lid van den Gemeenteraad, heeft als zoodanig ontslag genomen. De heer F. W. Ebert, sedert de oprichting in 1871 amanuensis der Hoogere Burger school, hoopt aanstaanden Vrijdag den dag te herdenken waarop hij vijl twintig jaar ge leden óok benoemd werd tot concierge dier school. Het uitvoerig advies, door den Raad van tate over de droogmaking van de Zuiderzee ilgebraoht, ontraadt zeer bepaald «wegens ewicfilige financieel'- en andere bezwaren", iet daartoe ontworpen plan in uitvoering brengen. Blijkens de Memorie van Toelichting van het bij de Kamer ingediend ontwerp tot be krachtiging van een overeenkomst tot vrij making der door een geldleening verbonden tollen op den Rijksweg van Naarden naar Amersfoort, werd voor de bestrating van dien weg aan eenige grondeigenaren bij Kon. besluit van 15 October 1815, no. 24, octrooi verleend, met machtiging om tot het vinden der kosten een geldleening te openen tol te heffen, op beding o. a. dat de op brengst der tollen zoowel voor rentebetaling aflossing van het geleende als tot onder houd van den weg zou dienen. De restant chuld bedraagt nu nog f121 U00, welk res tant indien de gemiddelde zuivere tol-op- brengst ad f9000 'sjaars na aftrek der ad ministratiekosten geheel voor betaling van 5% rente en aflossing werd aangewend, in 1920 geheel zou zijn gedelgd. Nu de Wet van 22 juli 1899 (St. bl. no. 173) het algemeen de tolgeldhefling op de dooi den Staat onderhouden Rijkswegen heelt af- eschaft, mag echter de tolgeldheffing op met geldleening* bezwaarde deelen dier wegen niét langer voortduren dan volstrekt onvermijdelijk is. De gemaakte regeling heeft de strekking om zoolang dit noodig al zijn (dus uiterlijk tot 1920) een vaste ijdrage van f 9000 uit de Staatskas te ver eenen, in de plaats van de opbrengst der p te heffen tollen. De uitkomsten der achtste tienjaarlijksche volkstelling voor de provincie Utrecht zijn ans ook door het Centrale Bureauvoorde talistiek openbaar gemaakt. Evenals bij de reeds verschenen deelen, over Noord-Brabant „Frits!" riep Gusto hem Da, met edele verontwaar- iging, terwijl hij zekerheidshalve de kamer verliet, ine was te zeer gekrenkt om iets te zeggen. Hij kwam echter, door berouw gekweld, na een ur terug, En toeu vond hij Tine was even in en ander vertrek zgn vrouw met het kindje op haar Bchoot. Nog eer ze zijn komst bemerkte, zag haar door de porlière en op haar gelaat outdekte weer den diep weemoedigen, liefdcvollen blik, ten hij zoo goed keDde uit do eerste jaren van hun welijk, als rij zelve kinderloos kleine kin- eren zag. Zij hield van dit kindje of 't een kleindochter as. Frits gevoelde iets als berouw. Met twee passen «9 bij bij haar. Gusta Een minuut later waa 't uitgemaaktMarietje ocht komen. En Marietje kwam, nadat er toebereidselen waren emaakt of een geheole koninklijke familie werd erwacbt. Marietje bracht een heolo bagage mee, aar min eu kinderwagon, die tevens voor wieg dienst eed. Na een tranenrijk afscheid giugeu papa en mama reis, en tante Gusta bleef alleeu met den kost en schat. Heelemaal op haar gemak was ze niet. Frits had en Zeeland, zijn de gegevens omtrent de beroepstelling en de woningsstatistiek voor later bewaard. Van de 72 Gemeenten der provincie Utrecht heeft Monfoorl de kleinste oppervlakte, slechts 145 Hectarenzij heeft dan ook een zeer dichte bevolking n.l. 12.3 inwoners pet- Hectare. Nog dichter echter is de stad Utrecht bevolkt, n.l. met 44.2 per Hectare. De Ge meente Odijk, heelt het geringst getal in woners, slechts 428, of 0.66 per Hectare. Het laagste verhoudingscijfer kwam voor in Oudenrijn, 0.42 per Hectare. Utrecht met 102 086, en Amersfoort met 19 089 hadden te zamen bijna de helft van de bevolking der provincie, welke in 't geheel 251 034 bedroeg, waarbij 4070 meer vrouwen dan mannen. Verder heeft de provincie nog 4 Gemeenten boven 5000 inwonersZeiat 8717, Baarn 6957, Rhenen 5545 en Veenen- daal 5345. In deze 6 grootste Geme.enten bestond de bevolking uit 70 926 mannen en 76813 vrouwen, dus 5887 vrouwen ineer, zoodat in de 66 overige Gemeenten het aan tal mannen dat der vrouwen met 1817 over trof. Er waren 9 met minder dan 500, 17 met 5011000 inwoners. De provincie telde op 31 December 1899 1 gehuwde vrouw die slechts 15 jaar oud wasi 7 van 16 jaar, 10 van 17, 31 van 18 en 72 van 19 jaaronder de mannen waren 5 van 18 en 16 van 19 jaar reeds getrouwd. Zelfs waren er 1 weduwnaar van 18 en 2 van 19 jaar, een weduwe van 18 en een van 19 jaar. De beide oudste inwoners, een weduwnaar en een weduwe, telden elk 97 jaar. Bij de kerkelijke statistiek vinden wij o.a. vermeld, dat 1142 mannen en 762 vrouwen tot geen kerkelijke gezindte behooren. Belanghebbenden worden herinnerd aan de verplichting om bun meet- of weegwerk tuigen te doen herijken, waartoe de ijker nog tot aanstaanden Woensdag zitting houdt in bet Gymnastiek-lokaal der school aan de Beekstraat, iederen werkdag van 9 tot 12 en van l!2x/2 tot 2, uur en voor de apothe kers, juweliers, goud- en zilversmeden aan staanden Donderdag van 9 tot 12 uur. Door den keurmeester der visch is Vrij dagochtend aan de vischmarkt afgekeurd een partij scharren, door een vischventster uit Bunschoten aangevoerd. De Düsseldorfer kunstenaar, die de keu rige Voorjaars- en Zomer-étalage in het magazijn van de heeren Gebrs. Lévy arran geerde, beeft alle eer van zijn werk, dat zeer terecht door zeer velen bewonderd wordt. Vooral bij kunstlicht doet deze expositie uitstekend. De voorstellingen van de American Biograph, Vrijdag- en Zaterdagavond in «De Arend" bier gehouden, hebben een zeer druk bezoek gehad en de zeer velen die hen gingen zien zeer bevredigd. Vervulden de zeer mooie levende beelden uit het leven van Jezus, naar de beroemde Passie-spelen te Oberammergau genomen, de aanwezigen met grooten ernst, -na de sciop- ticon-vertooningen, welke gegeven werden terwijl de films werden verwisseld en om een goeden overgang te vormen, gaf de zeer groote film van deu bruidsstoet van H. M. de Koningin op Kneuterdijk en Plaats te 's-Gravenhage heel wat enthusiasme. Bij de aankondiging van deze voorstellingen waren we wat voorzichtigwe zijn reeds meermalen dupe geworden van aanbevelin gen die later bleken een ander toe te behooren. Nu echter kunnen we het bijwonen der in derdaad interessante voorstellingen van den heer Muller uit Utrecht zeer gerust aanbe velen. Het 5e regiment infanterie, dat zoowat geabonneerd scheen op groote manoeuvres, zal dezen zomer hoogst vermoedelijk er niet op uit gaan. Slechts zullen de staf en de vier veld-bataljons van 28 Augustus tot 6 September manoeuvres houden rond Amers foort. Ter vervanging van den als adjudant van den Directeur der Cadettenschool te Alkmaar bij die inrichting o vergeplaatsten le luite nant-adjudant J. W. G. Peltzer, van het 5e regiment infanterie, is aangewezen om dienst te doen als luitenant-adjudant bü het 2e bataljon de le luitenant M. D. J. ae Jongh, van het korps. Da zilveren medaille voor 24-jarigen frou- wed dienst is Zaterdag op plechtige wijze uitgereikt aan sergeant-majoor J. J. Steen houwer, van bet 5e regiment infanterie. «Quick", dat zooiang achtereen zooveel veine had, is gister te Bussum al heel onge lukkig geweest in de derde ronde om den Bol dert-beker tegen «Volharding", uit Amster dam, evenals zij een tweede klasse-club. Enkelen willen weten, dat de achterspelers minder gelukkig gekozen warensommigen wijten de nederlaag aan het gedwongen af wezig zijn van een paar zeer goede krach ten weer anderen schrijven het échec toe aan het geheel onbekende terrein. Hoe dan ook, «Quick" werd met 6—2 geklopt en kan nu in dit seizoen niet meer om den beker kampen. De wedstrijd van het tweede elftal van «Qnick" tegen «Hercules", uit Utrecht, welke zou gespeeld zijn op het terrein aan den Leusder weg hier, werd uitgesteld. Uit het meegedeelde ter jongste Jaarver gadering van de «Amersfoortsche Begrafe- nis-vereeniging" bleek, dat de hulp der ver- eeniging evenals in voorgaande jaren voor namelijk weder werd ingeroepen door den deftigen stand en dat ook weder aan haar bleef opgedragen de begrafenis van de overledenen in gestichten en die voor re kening der Gemeente. In het geheel werden door baar bemid deling 63 personen begraven en wel 15 naar de eerste, 10 naar de tweede, 5 naai de derde klasse, 15 naar de vierde en 18 naar de vijfde klasse, terwijl éen begrafenis eigenlijk gelijk gehad; verstond van zuigelingen had ze niet en haar man was iu den lateren tijd niet al te lekker geweest; opwinding kon hein kwaad doen. En Marietje schreide veel, meer dan paste vooreen jongedame, van wie zooveel notitie werd genomen. Reeds den eersten nacht had men een tamelijk luidruchtig intermezzo; Marietje wilde een uur voor deu bepaalden tijd een hartversterking, doch de min hield zich aan regel en voorschrift. Gusta had, zoodra ze den eersten Hauwen kreet hoorde, wel terstond naar de kinderkamer willen snellen, doch ze durfde niet, uit vrees, haar man te wekken, die deu slaap des rechtvaardigen sliep altans, dat verbeeldde zij zich in haar verblinding. Wie had er in slaap kunneu blijven bü zoo'n onge woon rumoer? Eu zij verbeet haar boosheid op de voedster, die het „arme schaap" oubarmhartig lafe nis weigerde en do „engel" maar liet schreeuwen. pok dit uur van beproeving verging, maar tante look geen oog meer. Den volgenden ochtend, toen Benndorf in de ont bijtkamer kwam, stond de kinderwagen naast defa- fel, en Marietje zag er zoo onschuldig en tevreden uit, alsof ze niet wist, wat schreeuwen en drenzen was. „Zie je wel, Frits, hoe wijs ze kijkt?" Frits deed geen moeite om zich hiervan te over tuigen en bromde: „Moet dat met ons ontbijten .,Waar zou „dat" anders bfijven De min dient toch de kamer aan kant te maken en te luchten I" Spoedig was al daar aandacht aan het kleine, rose poppetje gewgd. En nu trad ook, eer hij heenging, de hardvoch tige oom nader, en toen het kleine mondje zich plooide tot een vriendelijk lachje en de kleine oog jes vol yertrouwen in de zgne blikten, toen moest ook Frits wel meelachen. Doch met een schouderophalen wendde hij zich af. 'sMiddags echter, bij zijn thuiskomst, keek hij de kamer rond, als zocht hg iets, dat hij-miste. Op Gusta's gelaat kwam een bijna onmerkbaar glim lachje, doch ze wachtte zich wel, iets te zeggen. Na het eten stond tante op, om naar de kinder kamer te gaan. „Houdi Hare Hoogheid receptie?" spotte Frits. „Jaje inoogt ook komen." „Brrr! Dauk-je wel." Den volgenden ochtend vond oom Marietje niet aan de ontbijttafel. „Moet de kamer vandaag niet gelucht worden vroeg hg. „Jawel; maar ik heb gezegd, het eerst te doen, als jij weg bent. 't Kind hindert je immers bij 't ontbijt?" „OnzinLaat ze maar komen." Dien ochtend echter wilde Marietje niet tegen oom lachen hij wachtte er een poos op, eer hij heenging. 's Middags had hg nauwolijksde huisdeur geopend, of een moorddadig geschreeuw trof zijn oor. 'tWas Marietje, die gewogen moest worden, een operatie, waartegen zij zich met alle kracht verzette, en er ontstond tusschcn oom en tante een geanimeerd debat over de waarde van „zulke apenkunsten". 's Avonds zag Gusta haar man verdiept in een nieuw boek, dat hij meegebracht had. „Hoeveel is 't deze week toegenomen?" vroeg hg plotseling. „Wat? Wie?" „Hoeveel of 't kind deze week is toegenomen, meen ikl" „Hoeveel 116 Gram Tine „Dat is genoegviel hij haar in de rede, daarna weer in 't boen kgkeud. Gusta za£ hem verbluft aan. „Hoe weet jg dat Wat lees je daar eigenlgk En hij legde haar, haperend, verlegen als een schooljongen, uit, dat hij het boek van dr. Preyer over „de ziel van het kind" had gekocht. „Wel inte-essant, mompelde hg, ook al heb je zelf niet van die schreeuwers." Gusta begreep, dat haar man studie maakte van zuigelingen, en zij triomfeerde inwendig. De studie scheeu geweldig te pakken, en na eenige dagen begon hij waarnemingen te doen bij de kleine. Dit was zeker ook de reden, waarom hij, als Ma rietje eeDS op eon morgen niet verscheen, dadelijk naar hel kina vroeg. Het heette dan „Ik moet toch zien, of die vent geljjk heeftzoo'n kind moet wer kelijk al 't een en ander kennen.'' En met een bg hem ongewoon geduld deed lig zijn waarnemingen of zij bij het naderen van een kaarslicht de oogle den sloot; of ze eeu zwevend voorwerp, als een hanglamp bgv., met de oogen volgde of ze opkeek bij 't aauslaan van toetsen der piauo eu genoegen daarover toonde, enz. Marietje, die een beminnelgk karakter Bcheen te bezitten, kwam hem bij deze proefueioingen op ver rassende wgze tegemoet- „Je bent lang zoo dom niet, alB je er uitziet I" bromde oom. Ook als hij baar een vinger toestak, sloot de klei ne haar geheele handje dadelgk daarom heen en staarde den grooten man onafgewend aan. „Hebzuchtig creatuur l"zei hg dan, maar hield deu vinger een heele poos stil. Achter zijn rug lachte Gusto, die zich nog altijd hield, of ze geen verandering bjj hem waarnam. Ed- kei, toen hij op een keer de opmerking maakte „Marietje is toch lang uiet leelgk 1" veroorloofde zij zich de kleine hatelijkheid„Ib 't waar Ik dacht, dat je een jongen hond mooier vond." Hij had evenwel het kind nog nooit gestreeld of geliefkoosd en toen de min hem Marietje voorhield, met de uitnoodiging, de „engel" oen zoentje te geven wendde hg zich af met een gebaar van misnoegen. Eindelijk echter werd hij ontmaskerd. Iu hei sohemeruur kwam hg thuis en vond zgn vrouw afwezig. „Natuurlgk weer bij 't mormol!" dacht lig, eu be gaf zich naar de kinderkamer; doch daar vond hg Marietje geheel alleen.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1