A LA VILLE DE LYON - AMSTERDAM. Zijden-, Wollen-, Fluweelen- en Katoenen-Stoften. Jïa. HANNOVERA. FILIAAL te AMERSFOORT. COSTUMES en MANTELS. FRANS JOZEF BITTERWATER Advertentiën. TE HUUR AGENTUUR. RIJKSPAARDEN Wy berichten de ONTVANGST van Nouveauté's voor het volgend seizoen Belangrijke keuze. Gegarandeerde kwaliteiten. Vaste prijzen. gewenscbt, doch zelfs hoogst nuttig kan zijn omdat, althans op den duur, de belangen van beide partijen, zoowel van den arbeid- gever als den arbeidnemer, zullen worden bevorderd. Na liet vrij korte debat kwam de heer Raven tot de conclusie, dat hy gunstig kon adviseeren tot oprichting te Amersfoort eener Kumea Voor de Bouwbedrijven en zoo mo gelijk een voor de Genotmiddelen, wier ge bied zich zal beperken tot de gemeente Amersfoort en zien dus niet over de omlig gende gemeente zal uitstrekken. ♦Hierna werd de bijeenkomst die te 8.15 was aangevangen, te 9.55 met de gebruike lijke plichtplegingen gesloten. Na de jongste algemeene vergadering is het Bestuur van de Amersfoortsche Voetbal vereniging »U. D. I." saamgestold als volgt J. J. Pels Rijcken, Voorzitter; J. P. Zonder van, onder-voorzitter; J. W. G. Pels Rijcken, 1 e Secretaris P. Boogaert, 2e Secretaris Max E. W. Wolff, PenningmeesterR. de Fruio, le Captain; C. A. Rieber, 2e Captain W. H. van Helsdingen, commissaris van materieel. De aandacht van liefhebbers van goeden zang zij gevestigd op de uitvoeringen door de Chr. Zang-vereenigingen »Halleluja", uit Baarn, en »Looft den Heer", van hier, on der leiding van den heer H. Koopmans op Tweeden Paaschdag des avonds te half acht te geven. Dinsdagavond den 16 dezer zal ter zelfde plaatse de zangvereniging «Kunst naar ver mogen" onder leiding van den heer W. C. Ramselaar ten gehoore brengen Haydn's ora- des Erlös» torium »Die sieben Worte Kreutze." Hot gerucht gaat, dat ook op het terrein van «Beekestein" een villa-park zou verrijzen met tachtig moderne villa's. Zij, die 't weten; kunnen, zeggen echter, dat lot dusver omtrent de bestemming van aBeekestein" nog volstrekt niets beslist is. Voorzeker hoogst droevig is wel het feit te noemen, dat dezer dagen een knaapje van nog geen negen jaar van school moest gezonden worden, omdat hij in zeer kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Sedert de jongste opgave ontving de »Maat- schappü tot opvoeding van Weezen in het huisgezin" een legaat van jhr. S. B. te 's-Gra ve nhage groot f3000, en aan giftenvan H. M. de Koningin f250, van N. N. te Haar- f300, van N. N. te E. f 100, benevens aan k|einere bedragen f6.50, en twee flinke zen dingen kleedingstukken. Ter vervanging van den heer A. A. Stoker, die om gezondheidsreden ontslag vroeg als onderwijzer aan de openbare Lagere school te Baarn, is benoemd tot tijdelijk onderwij zeres aan die school mej. J. W. de Graaf, te Kampeu. De Amajuba-collecte te Bunschoten heeft niet minder dan f 133.85 opgebracht. Gedurende 1900 werd te Zeist niet min der dan 66 240 Liter sterkedrank verb 'uikt, tegen 62 669 in 1899, alzoo een vermeerde- ring van ruim 3500 Liter. Met het oog op liet zielenaantal is dit ruim werden 87 runderen, 13 schapen, 32 paar den, 4 geiten, 51 varkens, 13 konijnen, 120 kippen, 1 hond en 1 kat door de blik sem of de daardoor veroorzaakte brand gedood. Nog zijn 21 hooibergen, 3 schepen, 215 gebouwen van onderscheiden aard en 133 boomen door de bliksem getroffen, ter wijl 23 maal telefoon-, telegraaf- en andere elektriese toestellen en geleidingen door de bliksem beschadigd werden. Te Oterleek, in Noord-Holland, bestaat een alleider uit gevlochten koperdraad, 9 m.M. dik, die verbonden was aan een koperen grondplaat, die zich in bet grondwater be vond. Op 12 Juni sioeg de bliksem over van die afleider op een zinken buis voor waterafvoer en doorboorde de muur tus sen deze buis en de pomp, die met een nortonput in verband staat. Dit had voor komen kunnen worden, als men de regel had toegepast, dat allo grotere metaalmas- saas en de buizennetten binnenshuis met de afleider goedgeleidend moeten verbonden worden. Te Beegden, in Limburg, sloeg de bliksem op 16 Juli door de pannen op de zolder, drong door de stal in de huiskamer, verbrij zelde op zijn weg dikke eikebalken, ging de koeien vlak voorbij, sloeg door oen laag hooi heen, verbrijzelde de voorzijde van een bed waarin een jongen sliep, ging ra kelings lusschen de moeder en een oudere zoon door, een kaars en een boek van de tafel werpende. Het kind in het bed be kwam geen letsel, de twee andere waren een paar uur zoogoed als doof en konden de volgende dag nog bijna niet denken of iets onthouden. De vader, die een eind ver der van het bed zat, ondervond er minder letsel van. Op verscheidene plaatsen waren ga ten door de muur geboord. Van een groote zaag werden alle tanden afgeslagen men vond ze lir.ks en rechts verstrooid. Op 30 Juli schuilde te Klundert een man tijdens een onweder onder een zware boom tegen de regen. De bliksem trof de boom omstreeks 5 M. boven de grond, zengde en kele bladeren en liep langs de stam aan de zijde waar de man stond te leunen, terwijl tot op de hoogte van zijn hoofd het spoor van de bliksem aan de boom zichtbaar bleef. Nu werd hij dodelik getroffen terwijl de blik sem, toen hij bet lichaam van de man ver liet, weer in de boom sloeg en daar een ontschorsing deed ontstaan. Het hoofdhaar, de wenkbrauwen en de haren op de borst van de man waren gezengd, zijn kleren waren aan flarden en de schoen aan do rechter voet was opengespleten. De rafels van dt kleding zaten tegen de boomstam en snip pers van de kleren lagen over de grond verspreid. Te Locht, in Gelderland, groef 20 Augus tus de bliksem op een bovenkamer in de hoek van het plafond een 3 d. M. lange reet in het muurpleister. Twee op tafel staande gepolychromeerde beelden werden stukge slagen, maar een tussen beide staand wit beeld van gips bleef ongedeerd, terwijl een hierop met ijzerdraad bevestigde bloemkrans voor de helft verschroeid werd. In de lade van de tafel was een geschroeid spoor inet een klein gaatje. In de kamer er naast werd een man neergeworpen, die geruime tijd bewusteloos bleef. In de benedenkamer waren op twee plaatsen groeven in het pleis ter. Een aan de kast hangende parapluie 7 Liter per boold, vrouwen en kinderen mede- j me, koperen bos| ïerbnuldtfej maa'r de \„e daar naast hangende bleven ongedeerd. Langs gerekend. Het rijks-telepboonkantoor in de Leger- rats bij Oldebroek wordt met ingang van April aanstaande voor het algemeen ver keer heropend. Het zal op werkdagen open zyn van 8.30 tot 11.30 uur vóór-, en van 12.30 tot 2.30 en van G tot 7.30 uur namiddags (Green- wiebtijd) terwijl het op Zon- en feestdagen gesloten blijft. Tracht eigen schuld niet goed te maken Door 't kwaad, dat gy van andren weet. De modder op des naasten mantel Kan nimmer zeep zyn voor uw kleed. Het Koninklik Nederlands Meteorologies Instituut kreeg in 1900 opgaaf, dat in dat jaar door de bliksem zyn getroffen 42 men sen, waaronder 16 met doodelike afloop. Ook de onderkant van twee naast elkander han gende reclame-platen met koperen omra ming werd het behangsel geschroeid, terwijl een daaronder slaande handnaaimachine, waar over een doek hing, onbeschadigd bleef. Aan de wand daarnaast achter de koperen klokgewichten was een kleine groef ontstaan, en evenzoo uchter het koperen klokgewicht in de keuken. Hier werd een bord uit de handen van een meisje aan stukken gesla gen. Uit de eikenhouten schuurpoort werd een splinter gerukt, terwijl een man met een parapluie in de bami naar buiten ge slingerd en daarna voor dood opgenomen werd. Later overvielen hem hevige stuip trekkingen, maar toen hy de volgende mor gen het bewustzijn herkregen had, was bij hersteld. Van hetgeen hem overkomen is, weet hy zich niets te herinneren. 1138.985 47 197.48 627,618 Nederlandsohe Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Totale ontvangsten over de inaan.ilDec. I JUU. Reizigers rX.VXAc Bagage en honden Goéderen, levende dieren, rij tuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf' Totaleoplivengst f 11» «LLP 1900 1899 Ontv. over Dec. f106221.12» f 124203.48» 'ïït" <361071.87 f1317412.08 Gem. aantal K.M. in expl. sedert 1 Jan. 112 d,S!SrPer f33.31 f32.00. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de le helft der maand Maart 1901. Brieven. N. Tromp Vlotmann Jordans Cadennes D. Batenburg de Jong Speijer Briefkaarten. J. v. Vliet C. v. Vliet A. de Vos J. Elzen Stokman W. Frank Uit het buitenland terugontvangen. R. v. Hes Bruch bij Recklinghausen. Watson LondeD. B. T. Maas Salatiga Amersfoort. Amsterdam. Den Haag. Alfen. D Amsterdam. Den Haag. RECLAMES 15 regels f1.25; elke regel meer f0.25. Een „volkomen betrouwbaar bittorwater". Prof. STOKVIS, te Amsterdam. jer dan 25 j'aren als het beste in zijn soort „overal verkrijgbaar". Directie te Budapest. bekend en 36'6ate STAATSJLOiUMJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 13 April. Ten kantore van den Collecteur, HAVIK 20, zijn aau de onderstaande nummers te beurt gevallen Prijs van f1500 op No. 16622. Prijs van f1000 op No. 13845. Prijzen van f30. 475 2109 2120 2125 2136 7355 73:9 7439 9639 1IK )12 10021 100251186211884 13837 13969 13980 13981 139991490017874 17877 17890 19757 19759 19761 19762 19777 19779 19784 en 19786. Heden overleed onze Vader, Behuwdvader en Grootvader de heer F. s' J A C 0 R, oud-Gouverneur-Goneraal van Ne- derlandsch-Inclie, in den ouderdom van-79 jaren. Uit aller naam, F. B. s'JACOR, Rotterdam. Utrecht, 3 April 1901. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ f ik SANGUIN0SE (Yinuui Sanguinosum, in vacuo.) Uit kruiden bereid. Ik ondergeteekonde kan dankbaar verklaren, dat, waar niets hielp, de Sauguinose mij geholpen hoeft. Mijn maag was zoo zwak, dut ik niet, het geringste voedsel kon gebruiken, maar reeds na de tweede llesch van uw heerlijk middel is zij aanmerkelijk verbeterd. Ik kan u dan ook niet genoeg danken zoo'n prachtig middel bekend te hebben gemaakt. A. /IJDEMAN, Kromme Elleboog, Dordrecht. Prijs per flacon f 1.506 flacons f8; 12 flacons f15.— Te Amersfoort bij A. van de Weg, Langestraat, 107. Van DAM Co., fabrikanten Den Haag, Rijks-Universiteit te Utrecht Curatoren der Rijks-Universiteit te Utrecht maken bekend, dat éen Vicariebeurs van St. Joris t« Amersfoort beschikbaar is. Studenten, die in 't bezit zijn van eg der getuigschriften, bedoeld in artt. 11 12 der Wet op het Hooger Onderwijs, zich niet hebben verbonden voor den gr neeskundigen dienst bij het Leger, de Vlaf of in de Koloniën, kunnen bij adres tf zegel aan den Minister van Binnenlands^ Zaken van hun verlangen doen blijken, on voor genoemde beurs in aanmerking te kornet Dit adres moet vóór 25 April m den ingezonden bij den Secretaris van Cs- ratoren. Namens Curatoren der Hijks-Univer siteit te Utrecht, De Secretaris, J. F. HOOFT GRAAFLAND. Utrecht, 4 April 1901. goed gemeubileerde ZIT- en SLAAPKAMB van gas- en waterleiding voorzien. Brieven onder letter R. aan het Bur» oude Amersfoortsche Courant, Kortegrachti Voor een der grootste Kurkenfabrieke wordt te dezer stede, of desverlangd ofl voor de Omstreken, een ijverig vert«g» woonliger gevraagd. Reflecteerenden vervoegen zich met fraoa brieven onder letters P. H. S. aan het A gemeen Advertentiebureau van NIJGHI Van D1TMAR te Rotterdam. Inlichtingen teverkrijgen aan het Assu rantie-kantoor Havik 20 te Amersfoort. De HOOFD-ADM1N1STRAT1E van hel Regiment Huzaren zal op Vrijdag 19 W 's namiddags ten 12 ure, op het St. 1^ kerkhof in het openbaar fEliHOOPKX Vijf' op reform gestelde van het Eskadron Ordonnansen. De paarden zijn een uur vóór den verkofl te zien. Namens de Hoofd-adminii^i voornoemd, De Secretaris, WOUDSTRA.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2