Donderdag 30 Mei 1901. No 5088. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. De man in 't grijs. Binnenland. AMERSF00RTSC1E COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post 1.15. Ad'vertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tolephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van den verlofganger der Nationale Militie HENDRIK MALESTIJN behoorende bij het le Regiment Veld- artille rie, lichting 3898, dat het aan hem verleend verlof wordt ingetrokken on bij op Woensdag, den 5. Juni 1901. onder de wapenen behoort te komen, waartoe hij zich op dien dag vóór vier uur des namiddags bij zijn korps moot aanmel den, in uniform gekleed en voorzien van ver lofpas en allo" kleeding- en uitrustingstukken bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen. Amersfoort, den 28. Mei 1901. De Burgemeester voornoemd T. A. J. van A8GH van W1JCK. De classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk vergaderde gister in de Sint Joris-kerk hier. Aan de »Mededeelingen" omtrent de be vindingen en handelingen van het Geneeskun dig Staatstoezicht in de provinciën Gelder land en Utrecht voor 1900 zij het volgende ontleend, wat de gemeente Amersfoort betreft Door het Kantongerecht te Amersfoort werd Stegeman meer bekend onder den naam van »het Staphorster boertje" we gensuitoefening van een beroep (geneeskunst) waartoe de wet een toelating vordert, en voor zoodanige uitoefening niet toegelaten zijnde, twee malen gepleegd, veroordeeld tot twee geldboeten elk van f 25, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete. Door den ambtenaar van het O. M. bij dat kantongerecht werd verzocht een ambtseedige verklaring ten behoeve van J. Walet, arbeider te Amersfoort, wegens on wettige uitoefening van geneeskunst te Hoe velaken. Veroordeeling tot geldboete van f10, subs. 10 dagen hechtenis. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd, overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerden Staten van Utrecht, aan dit college machtiging verleend om namens Z. E. Burgemeester en Wethouders van Amers foort aan to sporen tot het houden van een nauwkeurig en gedurig toezicht op liet St. Josephsgesticht aldaar krachtens de bepalin gen der plaatselijke verordeningen en te dien einde te bevorderen, dat, telkens wanneer daartoe naar hun gevoelen aanleiding be staat, gebruik worde gemaakt van de be voegdheid tot plaatselijke opneming en voorts het overmatig bevolken van dat gesticht te gen te gaan, aoor hetslellen van voorwaarden bij de opneming van bij de Gemeente arm lastige leden en door het aanvullen van de De man wendde het hoofd en zyn achorpe blik was nu op mij gericht. Zou hy in mjjn hart kun nen lezen, lioo ik gewenscht had, hom tot troostte kunnen zijn, wijl ik begreep, dat hij ongelukkig en „Gaat u weg vroeg hy, „Wel, ik zal u missen, ik ben er zoo aan gewend gemakt, u hier te zien. alsof u tot de omgeving behoort. Ala n weg is, zal er niemand zijn, die myn eenzaamheid hier deelt." „Denkt u nog lang hier te blijven f" waagde ik te vragen, „Vindt u 't niet treurig hier „Wij drogen de treurigheid met ons mede, waar wij ook gaan, alB dat ons lot ia gewordenzei de man in 't grijs. „Ik weet evenmin, hoe lang ik zal blijven, als ik weet, waarom ik blijft. Ik weet al len, waarom ik kwam." Hy zweegmisschien verwachtte hy, dat ik hem alleen zou laten, maar ik bleef. „U gaat weg, zei u V' begon hy weer, nu als iemand die ontwakend uit een korten slaap, zich wil her inneren, wat er voor dion tyd is gezegd. „U ver telde mij niet, waarheen u ging, wel?... Och neen (hij maakte een gebaar, dat mij belette to antwoor den) 't is boter, dat u 't mij niet zegt. Ik mocht eons een eentimenteelo aanvechting krijgen om u to volgen en by u troost te zoeken. Want 'tis my, of ik u al heel lang ken. Ik ben nooit toeachiete- plaatselijke verordeningen. Het voorgenomen gedurig toezicht op de toestanden in genoemd gesticht komt den Minister wenschelijk voor. Toen te Amersfoort in September zich een geval van cholera voordeed, met snel doode- lyk verloop, werden op lust van den Burge meester aldaar de nooaige maatregelen geno men ter voorkoming van mogelijk verdere infectie en in afwachting van de resultaten van een ingesteld bacteriologisch onderzoek. Het bed der overledene werd verbrand, de omgeving ontsmet en politie-toezicht gehou den om onnoodig bezoek in deze woning te weren. Bij dit onderzoek worden echter geen cholera-bacillen aangetroffen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond 8 uur ten Raadhuize weder een openbare vergadering houden. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Utrecht, in liet bestuur van het Hoog heemraadschap »de Bunsehoter Veen- en Veldendijk'' tot dijkgraaf de heer M. van Beek, te Amersfoort, en tot hoogheemraden, respectievelijk voor het 1ste en voor het 2de district, de heer A. Beekhuis Wz., te Bun- scholen, en de heer J. Knoppers, te Amers foort. Naar verluidt, is mr. A. J. de Beaufort, te Leusden, aftredend lid voor de Provinciale Staten in dit district, ook candidaat, gesteld door de plaatselijke Roomscb-katholieke kies verenigingen te Amersfoort, Hoogland, Leus don en Stoutenburg, Men vraagt ons te vermelden, dat bij de jongste herstemming voor het kies-college der Ned. Hervormde kerk do heer T. van Hoogevest niet 142, doch 192 stemmen ver wierf. Wat aan den uitslag evenwel niets ver andert. De kader-manoevre welke in den loop der volgende maand door do hoofd-officieren en eenige kapiteins der 2e divisie infanterie aan den IJsel zou worden gehouden, is we gens de ziekte van generaal Prins en kolonel Van Wijk voor onbepaalden tijd uitgesteld. Met ingang van 1 Juni zullen by het 5e regiment infanterie worden gedetacheerd de volgende cadetten der Kon. Militaire Aca demie te Breda, die tot medio September aan de oefeningen van het korps zullen deel nemen de cadetten-sergeant E. G. Gaar- landt, D. Habbema, J. W. Mathol, A. J. de Bank Langonhorst, D. Q. C. de Jonge van der Halen, R. Plet, J. J. H. Vink, M. van Riel, L. J. Rieber, W. C. Camman, Ch. van Theijn en H. F. C. Bos, alsmede de cadet. het. Manr daar u eu ik waarachjjnljik el kaar Dooit meer zullen outmoeton (zeifs iu dit kleine wereldje, waar de meDschen elkaar iu den weg loo- pon) wil ik wel aan uw nieuwsgierigheid voldoen on u zeggen, wie ik ben." Hij nam oen kaartje uit tjjn portefeuille en gaf het mij. „Als u aan my denkt, en dat zult u zokcr doen, dat weet ikdenk dan aan een man, die zich diep ellendig gevoelt en alleen aan zich-zelven die ellende heoft te wijten." „Zeg dat nietl" riep ik uit. „Ja, ik zeg het, omdat hot waar is," antwoordde hy met meer bracht, dan ik bij hem had vormoed. „Wat zoudt u zoggen van oen man, die in over- vlood met wereldsche goederen is gezegend en een ander de geringe hulp weigert, die hij vraagtwaar door die ander Hy zweeg, niet in staat, den zin te voltooion. pik zou diep medelijden hebben met dien man," zei ik. „Medelijden? Geen afkeerT Geen haatAch, 'I is altyd eon troost, te vei nemen, dat er nog iemand in de wereld is, die medelijden met ons heoft." „Heeft u dat werkelijk gedann? Een ander hulp geweigerd, torwijl u die kon geven?" „Ja, dat deed ik. En ik zou het nogmaals kun- nou doen, want ik heb zulk con ongelukkig karak ter, dat ik een wezenlijk verdriet gevoel, als ik geld moet uitgeven voor iets anders dan mijn eigen on derhoud en behoeftenJa, nu gevoelt u nfkeer, dat zie ik Maar knn ik liet helpen Ik ben wat ik ben eon mensch kan zoomin zyn natuur veranderen als den vorm van zyn lichaam." „O! maar hü kan die natuur bekampen on be- teii-kocporaal B. M. Verbrugge, R. A. Kunst, J. Beumer, J. C. M. Simon Thomas, N. Bin nendijk, T. L. van Hasselt, J. H. Juda, J. G. HardJhaker, E. 'Tydëman en J. Engelbert van Bevervoorde. De sergeanten G. van Lettinga, A. I)u- four, L. Thomson, H. A. A. Schulze, F. H. Ilgen, L. Nadorst, ,1. D. van Mourik on G. W, Puntekoek, van hut Oost-Indisch leger, die hebben voldaan aan het toelatings-examen voor den Hoofd-cursus, worden hij aankomst in Nederland lot 1 October gedetacheerd hij het 5e regiment infanterie. De eerste vyf zullen worden opgeleid tot luilenant der infanterie, de drie overigen tot luilenant- k wartiermeester. Van het 5e regiment infanterie zullen 18 onderofficieren deelnemen aan het toelatings examen voor den Hoofd-cursus. Het kader van het 5u regiment infanterie zal bij de van 5 tot 8 Juni te houden feeste lijkheden ter viering van het 50-jarig bestaan van liet Instructie-hattaillon te Kampen wor den vertegenwoordigd door sergeant J. van Oorschot en korporaal H. J. Roll. Vaandrig C. H. de Korver, van het 5e regiment infanterie, is wegens volbrachten diensttijd eervol ontslagen uit zyrt dienst verband. Luitenant M. Grondhout, instructeur by de Rijschool hier, is benoemd tot ridder in de orde van Sint Stanislaus van Rusland. Luitenant M. J. Looijen, van hot 1e regi ment veld-artillerie, wordt 1 November eer vol ontheven van zijn detachoering by do Rijschool te Bergen-op-Zoom. De vijfdagsche tentoonstelling van voor werpen van kunst- nijverheid, ingezondeijdoor de Maatschappij »Het Binnenhuis" to Am sterdam, en van Zaterdagochtend tot gister middag in »Amicitia'' gehouden, heeft eon vrij druk bezoek gehad, behulve juist van work- lieden van wie slechts twee een kijkje kwa men nemen. E» is veel gekocht van de soms heel mooie doch over 't algemeen nogal dure voorwor pen, welke werden tentoongesteld. Een woord van dank aan het Bestuur der «Vereeniging tot het houden van Kunstbe schouwingen" mag hier wel gebracht voor haar goed geslaagde poging om ook hier iets te doen zien van moderne kunst-industrie. Herinnerd zij aan de wederopvoering van »Feeënmacht" waarvoor plaatsen te bespre ken zyn van morgenochtend af. De sterfte onder de kippen in deze streek is in de laatste weken ontzaglyk groot; 111on weet zeil'; te vertellen, dat van boeren die 200 kippon hielden erinédnweek meer dan 100 stierven. Dit heeft terecht de aandacht getrokken van de plaatsolyke afdeeling van het „Utrecht- sohe genootschap voor Landbouw on kruid kunde" wior Secretaris, jhr. mr. B. W. Th. Snndborg, gaarne modedeelingen daarom trent ontvangt. Boven alle verwachting is hol te Spaken burg gedurende de Pinksterdagen rustig ge bleven. Het politiovertoon en vooral het mooie weder, wat boeren on visschers aan leiding gaf om uit ryden te gaan, mogen het hunne hebben bygedragen tot (leze ge lukkige oplossing. De visschor, wiens huisje moest afgebroken worden, is nog niet uit zoo teruggekeerd en zeer wordt gevreesd dat de oude veote tuH- schen visschers en boeren weer ontvlamt zoo dra hij zyn huisje grootendeels afgobroken zal vinden. Mot dat al hebben de ordonnansen, die varlof noch permissie konden krygen, door de dreigende woelingen" weinig aangename Pinksterdagen gehad. De teergevoeligheid van rechtschapen men- schen is voor dezulken die dit niet zyn, een kapitaal waarover zii viuik hoogst onbeschei den en onbeschaar.rt beschikken. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter konnis van belangliobbondon dat volgons raedodeoling van don Minister van Oor log aun don I-Iook van Holland proovon zullnn worden gonomon mot vorliohtingsmiddelon, als volgt a. van 3 tot on mot 7 Juni 1901 op hot fort mot Wolls'-licht, tusschon 8 uur dos avonds on zonsopkomst van don volgendon dag. b. op 4, 5 en (5 Juni 1901 op hot fort on op eon stoomboot in den Niouwen Rotterdnmsohen Waterweg met electrisch licht tusHchon 8 uur des avonds en zonsopkomst van don volgen don dag. Amersfoort, don 30. Moi 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCII VAN WIJCK. heoraehen, tot die als 'l ware geheel veranderd is hy ksn door zelfkennis en zelfbedwang het kwaad ton goede doen koeren. Ik heb er gekend, die, tot inkeer gekotnen, krachtig streden tegen den na tuurlijken aanleg die hen tot slechtheid dreef, en oindigden met good to worden. Ia dat niet Hink, niet mannelijk pleitte ik inet vuur. „Bewonderenswaardig I Ik zou ochter nooit zulk een hoogen graad van heldenmoed boroikon zei de man in 't grys, eu een licht snrknsmo flikkerde in zyn oogen. „Ik ben geboren als telfxuohtigo en zelfgenoegzame, en dot zal ik blyven. Ik zog den mousohon, dat zo hun eigen zaken moeten beredde ren en van mü geen hulp verwachtenDat zei ik ook, toen de oenigo persoon ter wereld, die ik als naaste bloedverwant kon beschouwen, mij kort geleden om conig geld vroeg, 't Was de dochter van mijn halfbroer, dien ik nooit had mogen lijden. Toen by stierf on eon dooktor onverzorgd naliet, bemoeide ik my met dat inoisjo in 't gehool niot. Zij trachtte aan don kost te komen alsgouvornanto. 't I-nutst was zij in Duitschland, maar door omstan digheden raakte zij baar betrokking kwijt. Zo had juist geld genoog om naar Engeland terug te koeron en ze schreef my om een klein sommetje, waarvan zo zou kunnen leven, tot zc iets anders had gevon- don. Veelei schond was zo niot, hi>?" „Neen", fluisterdo ik. „Eu weigerde udat't nrtne kind „Dat deed ik en die horinnering kwelt mij, al weet ik. dat ik hetzelfde weer zou doenik bon nu eenmaal zoo geschapen." ,,En wat gebeurde er vorder?" Do man haalde uit züu portefeuille eon verfrom meld en vergeeld blad van oen krant. l)o datum was een dag in December, en wi) hadden nu 't laatst By het uiteengaan van ilo Tweede Kamer bleven nog onafgedaan tie wetsontwerpen betreffende de volgende onderwerpen Wyzlging en aanvulling van eenige bepa lingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, met betrekking tot het internatio nale privaatrecht (ingediend April 1898) Idem van de bepalingen in liet Burgerlijk Wetboek betreffende de erkenning en wotti- van Maart. „Neem het moAr mee," zei hy. „ik zal u do rost vertellen van de geschiedenishet Engolsch spre kende meisje, dat eon biljet naut voor de nacht boot van Oatende naar Dover en vordwoon in den koudon, donkeren nacht, liet geen naam na, goen bagage, behalve oen klein valiesjo, waarin haar por- tcmounaie inet Bloohts een puur shillings. Ik wist wie zy was; ik wist, dat ik haar tot zelfvernietiging had godreven, hot arme kind, dat geen raad moor wist om door 't levon te komen. En ikbenoonryk man vorsiondort 't u, dat ik lovenslang ellendig moet zyn? Houd dat stuk papier, of verscheur het; olko regel is in m(jt) geheugen gegrift en ik her haal ze duizendmaal, bij dag en b(j nacht. Vaar wel I Als u nog modelijden kunt govoolen, doe het dan I" 't Was inderdaad con treurige gcschiodenis, ver teld in eon Wort krantenbericht. Een jongodatno, do eenige vrouwelijke passagier aan hoord van do pak ketboot. Haar eenige bagago bostond uit een va liesje on een sjaal, Toon ze oen poos in de kajuit gebleven was, ging ze naar bovon, ondanks bet koude weer: zo had lucht noo<li({, zei ze. De hofmeesteres volgdo haar, wat hot meisje niot scheen te beval len. Ze verzocht de vrouw, haar sjaal uit do kajuit te halon, wat deze niot kon woigorou. Toon du hof- moestoros weer aan dek kwam, hoordo zo eon plomp in 't wator. 't Lyk word niet govondon, en niemand wist naam on adros van de ongolukkige, die dor» dood had gezocht Ik vool nog modelijden mei don man in 't grys. Door berouw gedreven, wna hy gekomen om naar do golven to staren, zoonis andoren een stille hulde brongon bi) een graf.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1