Donderdag 6 Vergeeflijk bedrog. No. 5090. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. Acteurshuwelijk. AMEHSFQORTSCQE COURAIT. UITGAVE: firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per post /'1.15. Advertentiën l6 regels 60 cent; elke regel meer IP cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewysnumtners worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU k ortegr acht o- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, maakt bekend, dat het proces-verbaal, bevattende den uilslag der op heden gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kauier der Staten-Generaal d.d. 4. Juni 1901 op de Seere'.arie der gemeente ter inzage is neder- gelegc', in afschrift aangeplakt en tegen beta ling cier kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, den 4. Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van YVIJCK. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, maakt bekend, dat bet proces-verbaal, bevattende den uitslag der op heden gehouden verkiezing van drie leden voor de Provinciale Staten van Utrecht d.d. 4. Juni 3901 op de Se cretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, den 4. Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van VVIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, voornemens is op Dinsdag den 11. Juni a. s. deze Gemeente te bezoeken Zullende voor ieder, die zijn HoogEdelGe- strenge alsdan wenscht te spreken, daartoe op het Raadhuis 's middags te half drie uur de gelegenheid bestaan. Zij die daarvan gebruik wenschen to maken, worden verzocht, daags te voren dit ter Ge meente-Secretarie mede te deelen. Amersfoort, den 5. Juni 1901. De Burgemeeter voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens telegraphisch bericht van den Minsiter van Buitenlandsche Zaken, de invoer van scha pen in België, met ingang van 5 Juni 1901 zonder beperking wordt toegestaan. Amersfoort, den 6. Juni 1901, De Burgemeester voornoemd T. A. J. van ASCH van WIJCK. Ds. K. A. Gonlag, Evang. Luthersch pre dikant te Beverwyk, hoopt aanstaande» Zon dag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Tot candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-generaal in het kiesdistict Amersfoort zijn Dinsdag ge steld de hoeren: jbr. mr. T. A'.'J. van Asch van Wijck, Burgemeester van AmersfoortJ. Oudegeest, klerk bij de Stuatsspoorweg-Maat- schappij te Utrecht; jhr. C. Roëll, Burge meester van Eemnesdr. A. J. N. Thomas, Wethouder van Baarn en W. Wijk, adju dant-onderofficier bij het 5e regiment in fanterie hier. 2 (Slot). „Wie weet? Misschien troost jo hom wel voor goed, Nora!" zeide Bella spottend. „Er z(jn wel vreemder dingen gebeurd," was het ernstige antwoord. Nora sneed een paar rozen af om mee te ne men. „Neem nu de mooiste niet 1" pruttelde baar zuster. „Je gunt hom toch, hoop ik, 't genot van je bloe men 7" vroeg Nora driftig. „Zeker I Geef hem or een voor mij. Ik heb er al over gedacht, vandaag zelf cons naar hem toe te gaan. Er is geen reden, waarom w\j geen vrienden zouden, zijn. Toe, geef rny de rozen, dan breng ik ze ditmaal," zei Bella, haar hand uitstekend naar de bloemen. Nora werd bleek. „Wat is er? Waarom zou ik niet? Ik heb Maria voorbij zien komendie is dus niet thuis en ik be hoef haar duB niet te ontmoeten. Ja, ik gn. Kr is nu een maand verloopen. 't Is tyd, dat wy elkaar de band reiken en hjj mij ffcrgooft. Ik hob zoo'n gevoel, dat ik hem zien moet." De aftredende leden der provinciale Staten in dit kiesdistrict, de heeren rnr. A. J. de Beaufort, mr. A. W. van Beeck Culkoen en D. P. Hamers, zijn Dinsdag herkozen ver klaard, wijl by de stemming slechts voor hen lijsten van candidaatsstelling werden in geleverd. Rltjkens kennisgeving aan het hoofd van dit nummer zal Z. Exc. de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht Dinsdag 11 Juni deze Gemeente bezoeken en te half drie voor belanghebbende» ten Raad huize te spreken zijn. De vooruitstrevende Roomsch-Katholieke kiesvereeniging «Recht en Plicht", heeft vol gens de «Stichtsche Courant" besloten, bij de e. k. verkiezing voor den Gemeenteraad den door «Nederland en Oranje" te stellen caodidaat in district lil (vacature mr. Van Zijst) met alle lci-acht te steunen. In zake de periodieke verkiezing nam zij nog geen beslissing, daar zij met de houding der an dere partijen haar gedragslijn zou vaststellen. De alphabetisc.be voordracht ter benoeming van een Hoofd der openbare Lagere school 2e soort, ter vervulling van de vacature ont- sraan door liet ontslag nemen van den heer H. W. de Heus, bestaat uit de boeren: C. Bedijs, Hoofd der school te Ocbten P. van den Hoolf, onderwijzer te Amersfoort; en G. A. L. Spelberg, Hoofd der school te Nieuw- veen. Er waren een kleine 50 candidaten. De benoeming zal binnenkort geschieden. Was er verleden jaar veel grond voor om te twijfelen of het woord des dichters «lm wundersciiönen Monat Mai" niet een al te groote dichterlijke vryheid bevatte, de af- geloopen Bloeirnand heeft Heine, althans ten dezen opzichte, gerehabiliteerd en niet als in 1000 zal het Meteorologisch instituut over de Meimaand te klagen hebben. Slechts den lsten regende het hevig, want niet minder dan 15 m.M. neerslag werd af getapt, doch daarna kwam de zon en deed alles ontspruiten en opbloeien. Den 3, 7, 8, 10 en 11 nog een regentje tegen de stof, sa men 6 m.M. neerslagde Nurksen klaagden alweer over droogte, al hadden ze ook met zekeren lof gesproken over de heerlyk mooie Pinksterdagenden 26sten nog 3 m.M. en den lautsten de verkwikkende buien met 6.5 m.M. neerslag. Totaal 32.5 m.M. in 8 regendagen. In 1896 waren en 3 regendagen met 6 m.M. in 1897 8 met 34.4, in 1898 28 met 29.2, in 1899 12 met 67.9, in 1900 10 met 44 m.M. De «Vereeniging tot bevordering van liet Vreemdelingenverkeer" laat thans ook aan de andere zijde der kluis over de Lange- gracht een bloemperk aanleggen en heeft aungevraagd ook het driepuntje by de B. K. begraafplaats met heesters en bloemen te mogen versieren. Herinnerd zij aan de belangrijke verga dering der plaatselijke vereeniging voor «Handel en Nijverfteid", inorgenavopd te 8 uur in «De vergulde Zwaan" te houden. Reeds geruimen tijd geleden deden we de vraag of in een Gemeente van omstreeks 20000 zielen niet even licht een goed fan fare-korps ware saam te stellen als in veel kleinere in den lande. Later konden we meedeelen, dat met kracht ter hand geno men was de reorganisatie van «Caecilia". Thans kunnen we dienaangaande het vol gende melden. De leden der vereeniging hebben zich indertijd uit eigen beweging gewend tot luitenant jhr. Van de Poll, doch deze kon, in verband met zijn ophanden vertrek naar een ander garnizoen, weinig meer doen dan de allereerste stappen. Lui tenant Knoote verklaarde zich echter bereid, met hei Bestuur der reorganisatie-plannen te besprekenmenige ernstige vergadering volgde en liet resultaat was, dat werd over eengekomen dat een der leden vun do staf- mu/.iek van het 5u regiment, infanterie zou optreden als Directeur, terwijl luitenant Knoote als Eere-voorzitter de vereeniging zou bijstaan, waarna ook de Burgemeester steun toezeide. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" stelde tegen zeer geringe vergoeding een der zalen van haar Muziekschool beschikbaar voor repetilie-lokaal en tweemaal per week wordt daar thans ernstig gerepeteerd, zoo dat de vorderingen dan ook reeds merk baar zijn. Intusschen zullen niet eer uitvoeringen ge geven worden dan wanneer de vereeniging flink voor den dag kan komen. Waar de zaken zóo staan, zjjn twee ver zoeken gerechtvaardigd. Op de eerste plaats dat zij, die een muziek-instrument bezitten of het kunnen bespelen, en «Cmcilia" willen vooruit helpen, zich aanmelden als werkend lid, waartoe velen dan ook in den lautsten tijd reeds toezegging deden. Vervolgens, dut velen bereid mogen zyn orn toe tu treden als donateur, wanneer de zer dagen een lijst duartoo wordt aangeboden. Niet alleen aan gold om goedo instru menten te kunnen aanknopen, muur ook aan moreelen steun heeft «Ctecilia" groote be hoefte. Dat men haar die niet onthoude nu zóo ernstige pogingen worden gedaan om van haar te maken een deugdelijke muziekvereeni- By do jongste reclame-tentoonstelling van Sunlighi-zeep, gehouden door winkelen in de provincie Utrecht, werd de 2e prys toe gekend aan onzen stadgenoot den heer A. Stöcker. Als Bella iets in haar hoofd kreeg, mooat dat ge beuren. Zij stapte vastberaden het tuinhek uit, naar de villa der Beresfords, welke dichtbij was. Nora wist, dat Paul in den tuin zou zitten, onder een grooten, bruinen beuk, waar hy uron doorbracht. Wat moest zij doen Zij had nooit aan do ino gelijkheid van dit geval gedacht; zy had nooit over de toekomst gepeinsd. Nu echter moest hy do waar- hoid vernemen; en nu eerst besefte zy ten volle de beteekenis van haar liefderijk bedrog. H(j zou haar nooit vergeven I Zy had vreesolyk onvrouwelijk ge handeld, en zy had hem lief, mot hart en ziel. Nora volgde haar zuster, on saraon naderden zo .don blinde, die luisterde naar de voetstappen. Zy sprak 't eerst „Mijn zustor is meegekomen om je te besoe- ken." Paul richtto verbaasd hot hoofd op. „Wat gelijken jelui stemmon op elkaar. Hoe tal ik je van elkaar onderscheiden?" vroeg hy. „Wij tullen je elk een roos gevon, stolde Bella voorraak dan do hand uan, welke zo geoft, en je zult 't weten." „Onze handen zyn óok van dezelfde groote," merkte Noro bevond op. „De aanraking van de vrouw, dio ik liefheb, zal mij het zeggen, zei Paul vol vortrouwon, De meisjes hielden elk een roos in de hand. Nora's hart klopte onrustig. Zou zyn liefde voor Bella op nieuw ontwaken door de aauraking van haar hand Ademloos keek «ij toe, terwijl de blinde met elke van Amersfoort is, dat men er zoo gemakke lijk uit kan; zij zien bet vele goede niet dat Amersfooit hccl't en vergoten dut zelfs de Paryzenuar, dio slechts eeuigszins daartoe in 9taat is, de «villo lutnièro" iederen Zondag en gedurondo zooveel mogelijk dagen in tien zomer vorlaat. Daar zijn or weer anderen, die beweren, dat er veel tu veel verkeersmiddelen zijn, (lat de locaul-treintjes een groot kwaad zijn voor Amersfoort, enz. Ook zy hebben niet in ieder opzicht gelijk. Gelijk bekend, laat de Nod. Centraal Spoor weg-Maatschappij sedert 1 Mei locaaltreinen loop tusschen Amersfoort. Nykerk, PuLten, Ermeloo Veldwijk en Harderwijk en do tus schen die stations gelogen stopplaatsen. Nu, na een maand, is 't inderdaad de moeite Waard eens op dit lijntje de aandacht te vestigen. In het geheel werden in deze oorsto maand rond 15000 personen tusschen de genoemde stations vervoerd, of gemiddeld 500 per dog; by de veemarkt te Nijkerk op 6 Mei 1113, bh die op 13 Mei 719, op Hemelvaartsdag 1423, Zaterdag vóór Pinkster 708, Eersten Pinksterdag 654 en Tweeden Pinsterdag zelfs 3430. Vooral uit Harderwijk en Nijkerk komen, juist door deze goedkoope treintjes, tal van inwoners te Amersfoort winkelen, wat wel het tegenovergestelde van nadeel brengt. Niet minder druk was het buurtverkeer op de overige lyneu der Contraul, vooral op Tweeden Pinksterdag, toen op liet traject Utrecht— Baarn 5500, op hot traject Utrecht - Amersfoort 2100, on op liet traject Harder wijkAmersfoort, gelijk hierboven gezegd, 3430 personen worden vervoerd. De dienst op de paardentram Soest - Baarn is, nu deze door de Centraal wordt geëxploi teerd, ook veel verbeterd en zeer uitgebreid, stellig ten goriovo van hen die uit A\nore- foort «Soestdyk" bezoeken. Wio dan ook tijd beeft geld kost dit ireizon" byna niet meer en zich verplaat sen wil, vindt daartoe thans gelegenheid te over. Daar zijn er wel, die beweren dathetbesto In den laatsten tyd wordt zoowel op de l toegangswegen tot de Gemeente als in de stad zelf af en toe weer on vacant woordelijk snel gereden met automobielen. Vooral de bewoners van den Arnhemsciien weg houden dikwyls bot hart vast als zoo'n voertuig met geheel onnoodig snelheid langs den weg jaagt en wel te verwonderen is het. dut nog geen ongelukken zyn gebeurd by het uitgaan der school aan de Beekstraat, en dut ook nog geen oude menschen, die niet zoo vlug meer ter been zyn, worden aangereden. Gezwegen nog van de ongelukken die kun nen gebeuren als een niet volleerd chauffeur doch Nora's hand sloot hy vost In de zijne. „Dat is de hand van du vrouw, dio ik liefheb I" Duisterde hij. Bella zng verbijsterd uornt den blinde, toen haar zuster aan do blos week van haar wangen. Zy be greep. En snol, een weinig heench, sprak zy „Ja, Paul, dat Is de vrouw, die Je Hefhobt, «n do vrouw, dio jou liefheeft... Nora, ik laat jelui nu alloeu En «ij ging naar het tuinhek. „YVaarom noemt ze je Nora?" vroeg Paul. Kn zij verleide hum du waarheid. Lang blovon zo dien dag onderden bruluen beuk, en toen zy hom vorliet, was de dag van hun huwe lijk vaetgeetold. V 6 o r do*voorstelling. Mevrouw Mi zal ligt in oen peignoir op de sofa. Er wordt gebeld. MizziO Hemel(laar zal toch geen bezoek zyn Kon paar uur vóór de première I (De deur wordt ge opend). Bon jy 't, Berthu Neon, jo hindert vol strekt niet. llertha Durlach (een knappe, jonge blondine in opvallend toilet)BonjourHoe gaal Mizzi Wo zien jo nooit moor sinds je van je huwelijksreis letup bont. MizziHelaasLief van don diroetour, hé 7 Berst geeft h\j ons heelomanl vier dagen verlof en dan sluurt hy nog nieuwe rollen nai Kollen loeren op de huwelijksreis.'t idee I BerthaJa, men is niet ongestraft de lieveling van 't publiekO, vandaag is do première van „de Hier", dat is wasr ook I Heeft jo man er ook in te doen MizziJu, hy speolt als gewoonlijk mijn galant 't Is eigenlijk dwaas, met je eigen man zulke din gen to moeten spolon BerthsW it sullen je vereerders wol zeggon MizziO, dat interesseert m|) niet moor. Geen sier I Bertha: Waar is Rudolf? Krijgt men hom niet moer te zion nu h\j je man is? Mizzi: Hy is even gaan liggen. De repetitie duurt lang on jo wout, (Int wy van 't zwakke geslacht zoo iets beter kunnen uithouden dan do „alorko'' mannen. Bertha: Dut spreekt I Hou houdt h(j zich als echtgenoot? Ik ben vroosclyk nieuwsgierig. Rudolf Thaller kan ik m(j ip 't geheel niet als getrouwd man voorstollon. Mizzi Waarom niet? Dat wordt toch ieder op zjin lijd trouwens, de vrouw biyfl hoofdzaak. Afs die maar verstandig is. Horton I)us ju voelt je gelukkig f (Stol volgt.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1