1 dat de heer Kleber dit voorstel doet nu er al zoo veel over deze zaak gesproken iswe moes ten haar nu ook maar uitmaken. De heer Esveld beweert, dat hij de Vereeni- ging gaarne zou willen helpen, doch maakt al lerlei bezwaren en vele daarvan kannen aan spraak maken op den naam gezochte bezwaren. Zal 't inderdaad zooveel naarder worden als naast die openbare scholen ook een bijzondere verrijst Men heeft gesproken over het vernielen van het Plantsoen. Welnu spr. herinnert er aan, hoe de tuin-architect Hartogh Heijs van Zouteveen juist dit Plantsoen keurig aanlegde en de lieve jeugd alles weder vernielde. Spr. herinnert ook hoe door den schoolbouw het achterliggend terrein aan het oog onttrok ken zal worden en dus bereikt wat men vroeger trachtte door rasterwerk, dat men wilde laten begroeien. Van het groote Plantsoen heeft men slechts 1200 M. noodig. Is dat nu zoo erg? Men vindt een bezwaar in de opeenhooping der leerlingen, doch spr. brengt daartegen in, dat in de laatste tientallen van jaren die straat gevechten niet meer worden geleverd welke de schooljeugd vroeger placht te organiseeren. Bo vendien kunnen ae onderwijzers de orde bewaren. Er is aangekondigd, dat het terrein zou ont trokken worden aan den openbaren dienst Wie heeft daartegen bezwaren ingebrachtNiemand. Spr. wil daaruit concludeeren, dat men zeer in den geest der inwoners zal handelen als men het terrein toestaat Nog dezer dagen waren B. en W. aan den Eemmond, waar zij een schipper eindelooze pogingen zagen doen om zijn schip vlot te krii- Sn. B. en W. hadden wel zelf de handen wil- 1 uitsteken om den man te helpen. De Ver- eeniging verkeert in 't zelfde geval en spr. zou den toestand des schippers willen vergelijken bij dien der Vereeniging en evenzeer de hand willen reiken om haar behulpzaam te zijn. De heer Kleber, zich verdedigend tegen de opmerking des heeren Celosse, zegt, dat hij zich eenvoudig hield aan het Reglement van Orde voor de Raadsvergaderingen en daarom niet eerder mocht spreken en niet vroeger kon ko men met zijn voorBtel tot renvooy en vervolgt, dat hij de zaak te ernstig en te ingrijpend vindt om haar zóo maar af te doen, te meer omdat hij vreest, dat hierdoor een gevaarlijk prece dent kan geschapen worden en er geen eind zal komen aan de aanvragen om Gemeentegrond door particulieren. De Voorzitter moet zich verzetten tegen uitstel. Wil men afstemmen, goedmaar men houde de Vereeniging niet op sleeptouw. Spr. herinnert vroeger zelf Bestuurslid te zijn gé- geweest en steeds gestuit te hebben op het be zwaar, dat er geen terrein te krijgen was even als in 1886 toen men de Meisjesschool wilde bouwen en de toenmalige Raads-commissie wel zeer beslist het Plantsoen daarvoor offerde. Men moet de zaak echter óok uit een ander oogpunt bezien en wel 't oog houden, dat er kans op afkeuring bestaat uit hygienischen grond. In verband hiermede doet spr. voorlezing van een schrijven van een der scnool-opzieners. Tegenover de vrees des hoeren Van Esveld als zou het Plantsoen onbegaanbaar worden, stelt spr. bet feit, dat dit bij de Meisjesschool toch geenszins het geval is. Spr. geeft zijn leedwezen er over te kennen dat de pogingen der Vereeniging, die aanvanke lijk zooveel succes hadden (er iB f8500 aan giften en f 10 000 aan obligatiën) op 't aller laatst dreigen te zullen mislukken en spoort den Raad aan, ten behoeve der volksgezond heid in te gaan op het voorstel van B. en W. hetgeen onder een belangrijk deel der bevolking groote dankbaarheid zal brengen. Den hear Kleber doet het leed, dat de Voor zitter meent, dat de Raad, door de zaak te verdagen, óok zal afstemmendat behoeft nog volstrekt niet Spr. wenscht alleen tijd tot beraad en hand haaft zijn voorstel. Mr. Heyligers moet, met allé respect voor de warme verdediging, opkomen tegen de ver gelijking met de Meisjesschool. Deze staat aan weerskanten vrij, terwijl de geprojecteerde school middenin het Plantsoen zal komen te staan en daardoor een ware sta in den weg zal vormen. Het Plantsoen is een wandelplaats, die men niet moet ontsieren door blinde muren er middenin dat men het dan liever sluite. Spr. zou willen vragen of de plaats zóo dicht .bij het kerkhof ook uit sanitair oogpunt wel gewenscht is en hij vreest, dat de opeenhooping van leerlingen haar bij de Hellingstraat al even ongewenscht is; de orde zal bijna niet te bandhaven zijn. Spr. ontraadt op deze gronden de aanneming van bet voorstel van B. en W. De heer Van EBveld meende duidelijk aan getoond te hebben dat de Gemeente nog wel voor haar eigen scholen dure terreinen kocht van particulieren en dat de bouw vaD scholen in het Plantsoen steeds een fout geweest is. Het doet spr. leed, dat hij niet verstaan schijnt, doch wat zal men doen als deze school eens uitge breid moet worden? Wat erin 1886geschiedde, kan werkelijk niet vergeleken worden bij het geen thans gebeuren kan. Thans is de geheele omtrek der stad veranderd in bouwterrein en waarom zou daar geen school kunnen verrijzen Het is een kwestie van f3000 a f4000. De heor Celosse zeide, dat de Gemeente zoo veel deed voor het Plantsoen en dat alles toch werd vernield. Dat komt juist door de leerlin gen van de school 2e soort en gebrek aan toe zicht. De beer Celosse eindigde met een tragisch slot alsof hij ons medelijden wilde opwekken. Wij hebben alleen te vragen wat het belang der Gemeente is en wat niet. Deze school is inderdaad een belang voor velen in de Gemeente en spr. wil dan ook gaarne meewerken om haar elders te doen verrijzen, doch zal nimmer zijn stem ge ven om haar te doen bouwen op die plaats in het PlantBoen. Wethouder Celosse moet afwentelen de beschuldiginging, dat bij een meelijwekkend slot aan zijn betoog toevoegde en opkomen te gen de nogal krasse beschuldiging door den J Uitslag der verkiezing, gehouden op Vrijdag 14 Juni, voor éen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Amersfoort. Stemdistricten. Kiezers Uitge bracht On waarde Geldig Asch van WJjck Oudegeest Boëll Thomas Wjjk Achttienhoven Amersfoort I II III 682 477 557 54 505 347 419 585 2 23 12 13 14 52 482 335 406 571 42 247 220 211 250 1 87 31 74 54 8 88 60 77 157 1 36 17 24 108 22 3 24 7 20 2 167 5 102 114 13 199 199 188 4 194 194 118 20 22 1 166 4 162 94 1 64 198 3 195 179 5 6 227 6 221 156 6 1 53 51 51 38 7 Maartensdijk Soest 424 320 79 4 8 120 312 79 61 184 76 9 10 1 45 103 13 2 2 99 1 98 90 4 Woudenberg 168 620 4 30 104 590 72 292 6 112 76 51 8 134 2 1 TOTAAL 7046 4522 129 4393 2632 431 838 412 80 Zoodat gekozen is jhr. mr. T. A. J. van ASCH van WIJCK beer Van Esveld uitgesproken tegenover leerlingen der school 2e soort. Opeens hoort spr. thans, dat die kinderen niet staan onder voldoend toezicht hunner onderwijzers en noo- digt den heer Van Esveld uit, dit niet alleen te beweren doch ook te bewijzen. De meeste kin deren komen uit de stad en gaan de stad weer in, doch niet over het Plantsoen. De heer Van Esveld zeide, dat we fouten gemaakt bebben toen we de scholen aan bet Plantsoen bouwden. Dat is zoowe hebben die fouten willens en wetens gemaakt. De school aan de Koningsatraat is op die wijze vergroot om geen nieuw Hoofd der school te behoeven te benoemen. Is het dan zoo verschrikkelijk, op het Plant soen een hoekje om te maken Doch dat ge beurt toch overal. Zal de toestand zooveel slechter worden (Verschillende stemmen Ja, ja). In bijna alle plaatsen die uitgelegd worden, offert men de Plantsoenen op, soms verdwijnen zij geheel om er verkeerswegen over te leggen. In ieder geval blijft tnsschen den gevel en de Beek nog een breedte van 25 Meter. De Voorzitter zegt, dat de heer Van Es veld sprak van een dubbeltjes-quaestie. Er is geen geld meer en daarom is :t nu geworden de quaestie der kinderen. De bouw kan niet langer uitgesteld, want het gebouw staat afge keurd te worden. Het voorstel Kleber (uitstel tot een volgende zitting) wordt nu verworpen met 12 tegen 4 Btemmen (voor de heerenVan Beek, Croocke- wit, Hamers en de voorsteller.) De heer Kleber zegt, dit resultaat verwacht te hebben nu de discussiën zoo ver toegelaten zijn. Thans is ieder beu er van. Spr. zal tegen- De heer Van Beek zegt, dat ook in de Com missie van fabricage niet gebleken is, dat er Eeen ander terrein zou te verkrijgen zijn en zal, oe bereid overigens ook om de Vereeniging te helpen, evenzeer tegenstemmen. De heer Van Kalken zal oèk tegenstem men uit beginsel om aan particulieren geen ter rein van bet Plantsoen af te staan. Spr. wil het qut der school daarlaten doch verklaart, dat al kwamen de Liefdezusters, die toch zeker veel nut doen, om terrein van het Plantsoen, hij tegen zou stemmen, wat hij thans ook zal doen. Ook de heer Hamers is overtuigd, dat nog wel ander terrein te vinden is en zal evenzeer tegenstemmen. Het voorstel van B. en W. wordt nu ver worpen met 12 tegen 4 stemmen (vóór de beide Wethouders en de heeren Veis Heijn en Van Voorst Vader). Aan de orde komt nu een ontwerp-besluit tot vaststelling van het salaris van het nieuwbe noemde Hoofd der openbare Lagere school 2e soort op f1200 benevens vrije woning. De heer Gerritsen brengt ter sprake het vroe ger besprokene om het kantoor van den Ge meente-ontvanger en andere bureaux van het Stadhuis over te brengen naar het huis, thans bij den heer De Heus in gebruik. Het woon huis bij de oude gasfabriek zou men dan kan nen inrichten voor den heer Van den Hooff. De Voorzit t «yr zegt, dat de heer de heer De Heus welhaast een ander huis zal betrekken en dat de Gemeente-architect de huidige woning van het Hoofd der school 2e soort bereids heeft opgenomen. Bovendien is aan de sollicitanten gezegd, dat deze woning niet beslist de ambte lijke woning zou zijn. Spr. vraagt of de heer Gerritsen een voorstel ten deze wil doen. Nadat de heer Gerritsen verklaard heeft geen voorstel te willen doen, wordt het ontwerp-be sluit z. h. st. goedgekeurd. Uit de voordracht van Regenten van het Bnr- ger-Weeshuis werden alsnu herbenoemd tot Re lent dier stichting de heeren jhr. mr. A. M. C. iandberg en J. Bolk, aftredend. Ten slotte kwam aan de orde een verzoek van dr. D. P. Moll om ontslag als leeraar in de Wis-, Natuur- en Werktuigkunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onder wijs, met ingang van 1 September. Mr. Heyligers vroeg of er reeds een op roeping geschied is. Is spr. wel ingelicht dan zijn er op 't oogenblik veel vacatures. De Voorzitter antwoordde, dat nog geen oproeping heeft plaats gehad, dooh wel be sproken ib, dit Bpoedig te doen. Het ontslag werd hierna z. d. eervol verleend. De V o o r z i 11 er deed nu mededeling van een missive van ds. C. Rasoh, houdende verzoek om ontslag als lid der Commissie van Toezioht op het Lager onderwijs om gezondheidsredenen. Het wordt z. d. eervol verleend onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Hierna werd de vergadering te 10.05 gesloten. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heeft bepaald, dat ook aan hel Btation Amers foort der H. IJ. S. M. deeverlangd emmers en water voor het drenken van dieren ter beschikking van de geleiders moeten worden gesteld. Het voetbrugje over de beek bij de Van Asch van Wyck-atraat is Donderdagmiddag voor het verkeer geopend eu voorziet, blijkens het druk gebruik, in een lang gevoelde behoefte. Aanstaanden Woensdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Herm. P. van Haselen werkzaam werd gesteld ten kantore van rar. J. van der Leeuw. De heer H. C. van der Horst, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor hier, hoopt aanstaanden Donderdag den dag te herdenken waarop hij 40jaar te voren in 'a-Rijkst dienst trad. Zaterdagochtend te half negen brachten leerlingen der Utr. Muziekschool hun Directeur eri leeraar. den heer M. W. Petri, een hartelijke ovatie. De heer en mevrouw Petri vierden nl. dien dag hun vijf-en- twiniig-jarig huwelijksfeest en het bleek weder bij deze gelegenheid hoezeer zjj door allen, vrienden zoowel alR leerlingen, bemind en geacht worden. Toen het bruidspaar de huiskamer binnentrad, die groen gemaakt was en door cadeaux en bloemen een recht feestelijk en vroolijk aanzien had, begroette een dameskoor van Utrechtsche en Amersfoortsche leerlingen het bruidspaar met een lied op woorden van den heer D. van Dokkum, voor deze gelegen heid gedicht. De heer H. J. Ackerman, leeraar aan het Kon. Conservatorium in Den Haag, bood na mens de Toonkunstenaars-vereeniging een cadeau aan en hield een toespraak, evenals een der dames van het koor. Hierna volgde een luide toejuiching voor het lan ge leven van het bruidspaar, waarna allen recht ver heugd huiswaarts keerden. Aldus het „Utr. Dbld." Blijkens kennisgeving in dit nummer is de pas sage over de Bloemendalsche brug van aanstaanden Woensdagochtend tot Dinsdagavond den 25sten, we gens herstelling, voor rjj- en voertuigen en vee af gesloten. Hedenochtend is het eind-examen aangevangen van het Gymnasium, aan welk examen 5 leerlingen en 1 extraneus deelnemen. Ook het eind-examen der Hoogere Burgerschool nam heden een oanvang.Aanditschrifteljjkonderzoek nemen deel 38 caudidaton van deze school. Wegens de onvoldoende lokaliteit in het schoolgebouw wordt het afgenomen in de groote zaal van „Amicitia" ter wijl voor een deel der enndidaten om de zelfde re den het examen in hand- en rechtlijnig teekenen zal moeten worden gehouden in het gebouw der Ambachtsschool. Voor het eerste toelntings-examen voor de Hoo gere Burgerschool, dat aanvangt op 1 Juli, hebben zich 91 candidaten aangemeld. Bij gunstig weder zal het concert, dat gister moest worden uitgesteld, aanstaanden Woensdagavond op het terras van „Amicitia" worden gegeven. Bij het Donderdag te Wageningen gehouden con cours hippïque werdeu door de volgende stadgenoo- ten prjjzen behaaldvoor luxe-paarden de 3e prijs door luitenant G. J. Maris, met „Favorita", Bestuure- prjjsdoorluiienantN. J.C.J. Thirion met„ShortTom"; voor het beste springpaard de le prijs der Militaire aport-vereeniging door luitenant J. A. van Gellicum met „de Gieg", de 2e prijs door luitenant G. J. Ma- ris met „the Rival"; voor jachtpaarden de 2e prijs door luitenant G. J. Maris met „the Rival"; in de sauts coupléa de le prijs door luitenants Maris en Van Gellicum. Bij de gister op „Oud-Roosenburg" gehouden wed rennen won „Alarm II" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra don tweeden prijs in den Am sterdam-ren over 2000 M. en „Kilomètre" van lui tenant H. Vertholen de Salve de Bruneton den eer- aten prijs in den Meer-ren over 2400 M. Het passreron dor automobielen heeft hedenoch tend heel wat bekijks gehad. De eerste reed te 7.48 over de Utrechtsche poortabrug, de twee en vijftigste, tevens laatste, die aan de voel van den Berg eenige averij had bekomen, reed iets na half negen die brug over. Er waren „paardloozen" van alle vorm eu makelij, heel mooie en heel onooglijke, zelfs een vrachtwa gen van de firma Bensdorp en twee motor-rij wielen. En tusschen elke équipe tal van wielrijdsters en wielrijders hors concours. 't Is wel te hopen, dal ze Donderdagmiddag, als ze hier terugkomen juist op 't uur waarop de scho len uitgaan, zich wat meer zullen houden «an de bepaling, dat met geen grootere snelheid mag wor de gereden dan matige draf. Bjj Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. M. H. Lüngen als kapi tein bij de dienstdoende Schutterij Amersfoort. In de Commissie belast met het afnemen van het ad missie-examen voor den Hoofd-ouraus te Kampen zijn o. a. benoemd tot lid knpitein J. J. Storm van Leeuwen en le luitenant-adjudant I. H. Boeye, van het 5e regiment infanterie. De hier garnizoen houdende drie batterijen der 2e afdeeling le regiment veld-artillerie zulle i Za terdag, onder commando van majoor H. G. J. Swa- vïng van hier naar de Legerplaats bij Oldebroek marcheeren om daar tot Juli praclische schietoefe ningen te houden. Die van de le afdeeling en de staf van het regi ment, uit Utrecht, zullen hier Vrijdag doortTekken en ter sterkte vau 12 officieren, 170 onderofficieren en de minderen en 175 paarden worden ingekwar tierd te Nijkerk en Zaterdag hun marsch vervolgen. De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra eo de paardenarts 2e klasse M. E. baron Bentinck zullen ae batterijen uit Amersfoort op hun marsch naar de Legerplaats vergezellen, doch niet mede kampeeren. De levering der haver voor de bereden korpsen die dit jaar de Legerplaats bij Oldebroek betrekken, is door den Minister van Oorlog opgedragen aan de firma H. Gerritsen, hier voor f0.78 per 10 K.G. De bediening der buffetten op het schietterrein op de Leusderheide tijdens de feesten van den „Ne- derlandschon Schutterij Kader Bond" op 29 en 30 Juli is opgedragen aan onzen stadgenoot den heer C. Steen beek. In den afgeloopèu nacht tusschen 12 en 1 uur is dour twee agenten in burgerkleeding, die een ronde deden, Achter de Kamp op straat liggende bevon den de 22-jarige huzaar J. S., van liet depot-eska dron le regiment huzaren, die zwaar door messte ken iu den rug verwoud was. Op de hem aanstonds gestelde vragen kon hij niet meer antwoorden en toen de agenten hem in een vlakbijstaande handkar legden, gaf hjj den geest. De Commissaris van Politie, aanstonds van het ge beurde verwittigd, stelde onmiddellijk een onder zoek in, dat nanleidiug gaf tot d6 aanhouding van éen vrouw en twee harer vrienden, onder welke de vermoedelijke dader G, V., een bij de Justitie zeer bekend persoon. Het parket te Utrecht werd hedenochtend aan- Btonds met het feit in kennis gesteld en kwam naar hier over om het onderzoek verder te leiden. Vermoedelijk is twist ontstaan over de aangehou den vrouw tusschen den veralagene en den vermoe- deïijkeu dader, die natuurlijk van niets weet. Er zijn echter zeer bezwarende stukken van over tuiging. Om net onderzoek niet te bemoeilijken, moeten we ons voor heden beperken tot deze mededeelin- gen. De eerste nieuwe aardappelen iu deze Gemeente werden dit jaar gerooid door den warmoezier J. van Koot, aan den Hooglandschen weg. Een dame, die niet geheel ten onrechte klaagde over het lang wegblijven van haar wasch, ontving het volgende vriendelijk schrijven van haar bleéker „Mefrouw, „Neemt u me Dietes verkwalijk, dat ik u zoo ge fopt hoeft. U hangt wel, maar u is nog niet droog. Als u droog is, dan zal ik u afneme en opzende, geachte mevrouw, die zich noemt uw bleeker (Historisch). Bij de heden ten Garnizoens-bureele gehouden aanbesteding voor de levering der aardappelen voor de soldaten-menages gedurende het tweede halfjaar 1901 werd ingeschreven door Wagenaar voor f2.08, Joh. Meijer voor f205 en Jan Meijer voor fl.72 per H.L. De levering is onder het gewone voorbehoud den minsten inschrijver gegund. Het Koninklijk echtpaar wordt weldra op het paleis Soe9tdijk verwacht. Op initiatief van den Burgemeester van Baarn wera daar Zaterdagavond een volksvergadering ge houden, ten einde de plannen tor feestelijke inha ling te bespreken. Ten aanzien dér Spoorwegmaatschappij „de Ve- lune" kan worden medegedeeld, dat de nieuw-out- worpen richting in do onmiddellijke nabijheid van bet station der Oosterspoor te Barneveld, door de Regeering is goedgekeurd. Loopt de onteigening dor benoodigde gronden tusschen BarneveldVoorthuizen naar wensch af, dan mag reeds in het aanstaande najaar de aanbe steding der overspanning van den Oosterspoorweg en ook van den aanleg van het gedeelte Nijkerk Barneveld worden tegemoet gezien. De spoorweg-maatschappij heeft ter bespoediging der werkzaamheden opnieuw een technisch beambte aan haar bureau te Barneveld toegevoegd. Het grasgewas in den Eomnesser polder ziet er zeer bevredigend uit. Niet vóór het einde dezer maand wordt met den hooioogst een aanvang ge maakt. Men verwacht over het algemeen een meer dan middelmatige opbrengst. Op de driesten is gras in overvloed en alle veld- en tuinvruchten staan er flink bjj. Aan het examen door „Tesselsehade" uitgeschre ven voor het diploma als kindeijuffrouw hebben in het geheel deelgenomen 42 candidaten, van welke 80 slangden. De examous zijn voor dit jaar afgeloopen.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2