Donderdag 27 Juni 1901. No. 5096. 50e Jaargang. Feuilleton. EEN WEDDENSCHAP AMERSFOORTSCHE CDURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Dondeidagavond Abonnement per 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel '15 cent. Reolatnes 1—5 regels ƒ1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10«cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tolephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brenj^ ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie yoor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd de opgaven van candidaten voor de ver kiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort in hetlIIKiesdistrictalsmede het naar aanleiding daarvan opgemaakt proces-verbaal. Tevens zijn gemelde opgaven en het proces verbaal in afschrift aangeplakt e i tegen betaling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Amersfoort, den 24. Juni 1901. De Burgemeester van Amersfoort, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. l)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie voor een ieder ter inznge zijn ne- dergelegd de opgaven van candidaten voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort in het I, II en III Kiesdistrict, als1- mede de naar aanleiding daarvan opgemaakte processen-verbaal. Tevens zijn gemelde opgaven en proeessen-ver- baal. in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten ter Secretarie verkrijgbaar. Amersfoort, den 25. Juni 1901 De. Burgemeester van Amersfoort, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort in 19ÜO. In het eigenlijk Verslag nopens den toe stand der Gemeente over het dienstjaar 1900, door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort ingevolge art, 182 der Gemeen tewet opgemaakt, komt uiteraard slechts wei nig voor wat onze lezers niet reeds weten uit de indertijd vermelde berichten omtrent den loop der bevolking, de verkiezingen, de mutatiën onder het personeel der Gemeente ambtenaren, beambten en bedienden, enz. Eenige ruimte wordt gewijd aan de in stallatie van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck als Burgemeester en aan de nage dachtenis van den na bijna 50-jarigen Ge meente-dienst ontslapen Gemeente-ontvanger, den heer J. C. Leinweber. Uit het overzicht der geldmiddelen blijkt, dat de ontvangsten de raming van 1191 419 hebben overtroffen met f4662.225 en dus bedroegen f 196 081.226. in het geheel droegen 1901 personen bij in de Inkomsten-belasting. Van de 1928 personen van het primitief kohier reclameer den 115, van tvelke 41 werden gehandhaafd in hun aanslag, 27 werden ontheven en 47 vermindering kregende 8 «iie in hooger beroep gingen bij Gedeputeerden, werden allen gehandhaafd in hun aanslag. üp het primitief kohier van 1895 werden '1718, in 1896 werden 1087, in 1897 werden 1798, in 1898 werden 1834, in 1899 werden 1827 personen, óok na reclame bij Gedepu teerden, aangeslagen. (Jet aantal bijdragen- Ik had den rnau wel eens willen zien, die het bart had gehad, inij na die woorden de trap nf te smij ten Aangedaan reikte hij mij de hand. „Hg doet ons de eer aan, van middag mee te eten, riep zijn vrouw, terwijl zij druk bozig was om de ta fel te dekken. Maar u moet het voor lief nemen. Had ik het maar een uurtje vroeger geweten Ik heb twee kippotjes. Nu, we zullen in elk geval geen honger lijden. Komen de heeren ann tafel 7" Het werd een vroolijk dineetje. Ter eere van mijn gastheer, die een Tiroler was, gaf ik op ver zoek allerlei Tirolerliedjes ten beste. Hij trolc een fijne floBch open en we amuseerden ous kostelijk. Ik wist, dat mijn rrienuen op straat stonden te wachten om te hooren hoe het was afgeloopen. Ik stiet hot raam open. Jawel, daar stondon zo en ke ken heel verbaasd, toen ik boteekonisvol mijn glas aan den mond bracht en uitdronk. Zoo was de eerste proef glansrijk uitgevallen en den volgenden ocbteud zette ik oerst mjjn rechter been v«u de bank om niet minder gelukkig te zijn. Om halflwaalf kwam de boodschapheden, Vrij dag, eten bij den pastoor. Bjj den pastoor! Erger kon het al niet. In den laatsten tijd was ik wienig in de kerk geweest en den neemt dus toe, vooral onder hen, die inkomens hebben beneden f2400. De straten, wegen en bruggen vorderden in 1900 zeer veel onderhoud en nog is.de toestand daarvan over 't algemeen ongunstig. Men houde echter in het oog, dat het leggen der nieuwe gaspijpen, vooral in de hoofd wegen een werk is, dat schielijk moet wor den verricht en dat, al wordt de grond ook nóg zoo ingestampt, altijd nazakkingen ten gevolge heeft. Wel zijri verschillende plaat sen weer verstraat en opgehaald, doch door dien het niet mogelijk is, dezelfde keien weer op hun oorspronkelijke plaats te leggen, kan men altijd blijven zien, waar de straat is uitgebroken geweest. Alle mogelijke zorg wordt echter besteed om de bestratingen weer in goede orde te brengen en te houden. Het opruimen van sneeuw en het strooien van zand tegen gladheid kostte f459,46, het besproeien van stralen f217.27 en het vegen van straten t 320.55. Het onderhoud van de bestrating bedroeg met aankoop van klinkers en inet inbegrip van kleine bijwerk zaamheden f406.59, waarbij nog gevoegd moet worden een bedrag van f6300 voor nieuwe bestrating, rioleering en hekwerk aan de Beek bij Monnikendam. Het onderhoud der wegen kostte aan grint, puin, snoeien, plaatsen van naambord jes t'2715.07, waarvan i'1409.37® voor de we^en van «Volkshuisvesting" overgenomen. Het gewone onderhoud der bruggen en baliën bedroeg f793.986. De kosten van vernieuwing van den steenen duiker aan de oude Vischmarkt, publiek aanbesteed, beliepen f6140.21, die van den nieuwen brug aan Monnikendamzicht f 4900.156. Het baggeren der grachten vroeg f962.50®, waaronder begrepen is f100 voor toelage van liet Eem-college, zijnde de helft der kosten van het snijden van waterplanten in de Eem. Veeren, schuiten, walmuren en rasters verkeeren in voldoenden toestand. IJzeren hekwerken zijn gesteld aan de St. Andriespoort, tusschen de Hoogere Burgerschool on bet nieuwe Politiebureau en aan de Utrechlsehe- poortbrug. De kosten bedroegen f 1283.12®. De uitgaven voor de pompen beliepen sa men f290.22. Dc toestand is goed. Het gewone onderhoud der sluizen eisclite f28.90. Zij verkeeren in goeden staat. De verschillende werkzaamheden aan de wandelplaatsen bedroegen f1600.16. Door noodig gebleken herstelling aan de gebouwen zijn de uitgaven voor dë begraaf plaatsen tot een meer dan gewoon bedrag geklommen en bedroegen alzoo f905.80, waar onder ook de kosten van beplanting. De toestand geeft reden tot tevredenheid. De geheele Westzijde van de Kortegracht werd vernieuwd evenals de muur aan den Singel achter bet Schutterijmagazijn. De schoeiing aan de Kleine Koppel-kade vorderde nieuwe gordingen, terwijl aan de Groote Koppel-kade een stuk muur werd vernieuwd. Ter voorkoming van ontgronding onder de Groote Koppel-kade werd een houten baard werk aangebracht, dat bijna voltooid is; f 2493.57® werd in 't geheel aan de werven besteed. Het herstellen, doorspoelen van riolen zoo mede het aanleggen van een nieuw riool in de Nachtegaalsteeg en diverse kleinere repa- ratiën aan den waterafvoer, vroegen f833.345. De oudere riolen vooral vorderden voel onderhoud. De herstellingen aan spoelsteigers kostten f 170.06 Op de Algemeene begraafplaats zijn in 1900 begraven 289 personen, op do Roomsch- Kitlholieke 204, en op de Israëlietische 5. Het St. Elizabeths gast- of ziekenhuis vol deed ook dit jaar volgens bet oordeel van bet Bestuur aan de verwachtingen, die bij de stichting gekoesterd werden46 perso nen u.l. 12 mannen en 34 vrouwen, waar van 2 reeds verpleging in 1899 genoten, wer den in dit jaar verpleegd, gedurende een ge zamenlijk totaal van 1498 dagen. Van dat aantal zijn 6 personen overleden n.l. 4 vrouwen mannen 10 mannen en 27 vrouwen verlie ten het gesticht weder, terwijl 1 vrouw in ver pleging bleef bij den ingang van 1901. In het gasthuis Aklegonde werden gedu rende 1900 verpleegd» 74 patiënten, met 3478 verpleegdagen6 patiënten overleden. 352 patiënten kwamen in consult op de Polikli niek. Het ter keuring aangeboden vleesch was van zeer goede qualiteit. Slechts éénmaal moest liet vleesch van een paar geslachte runderen, uit Nijkerk ingevoerd, afgekeurd worden daar de dieren tuberculeus waren. Het aantal keuringen van noodslachtingen was in bet afgoloopen jaar zeer gering. Tu berculose kwam in deze Gemeente niet voor. Geregeld werd op de markt het ten ver koop aangeboden vet en spek gekeurd, tot afkeuringen gaf dit geen aanleiding. In ver gelijking met vroegere jaren is groote ver betering te constateeren. De keurmeester der visch gaf 3940 keur- brièfjes af, terwijl aan den afslag 125 par tijen en aan den Koppel 7 schuiten visch en 5 schuiten panharing werden gekeurd 18 partijen visch werden afgekeurd. De op brengst van do verkochte visch, behalve de haring, was f2845.67. De plaatselijke openbare Gezondheids-com missie rapporteerde De gezondheidstoestand in deze Gemeente was in het afgeloopen jaar niet ongunstig. In de maanden Februari, Maart, Mei, Juni, Augustus en October werd geen aangifte ge daan van besmettelijke ziektegevallen in de overige maanden kwamen voor vijf gevallen vati tebris-typhoidea, twee van roodvonk, éen van diphtei'itis. Zij werden waargeno» men in zeer verschillende deelen der Oe- meente. Een in Augustus waargenomen ziektegeval met snel doodeljjk verloop, in het Sasje, hetwelk al de kenteekenen had van cholera, is bjj hel bacteriologisch on derzoek door ons deskundig medelid geble ken niet van besrnettelijken aard te zyn. Intusschen waren door ontsmetting van lijf- en beddegoed en van de woning reeds maat regelen getroffen en waren door den beer Burgemeester, in overleg met den genees kundigen Inspecteur, aan de geneesbeeren alhier voorschriften meegedeeld, in acht te nemen bjj mogelijke herhaling van dit geval. Ingevolge aanschrijving door den Minister van- Binnenlandsche Zaken aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, medegedeeld aan de Gemeentebesturen, werd het advies dor Com missie gevraagd, welke maatregelen voor deze Gemeente het meest doeltreffend zou den zijn ter afwering van mogelijk pestge- vaar, wanneer deze gevreesde ziekte onver hoopt in Nederland mocht verschijnen. Even eens -naar aanleiding van oen aanschrijving door den Minister van Binnenlandsc.be Zaken aan het flemoontc-bestuur, in zake overbe volking in hotSt. Josepb-gesticht alhier, word ons advies ingewonnen, of benalingen zou den zijn op te nemen in de bouwverorde ning ter voorziening in dergelijke voor de gezondheid nadeelige toestanden in gestich ten en van welken aard die bepalingen be lmoren te zijn. In verband met de aar. het oordeel van den Gemeenteraad te onderwerpen voorstel len tot toepasselijk verklaring van do bepa lingen der Bouwverordening over do ge heele Gemeente, waarbij de gelegenheid tot het maken van beerputten weder opengesteld zou moeten worden, en naar aanleiding van desbetreffende requesten door eenige bouwon dernemers, wercf mede het gevoelen der Commissie gevraagd door het DugelijKsch bestuur. Zoo ook in zake een request door bewoners van het Spui om de uitloozing van hun privaten in liet Spuiwater lo inogen behouden, ondanks de nieuwe bepalingen in artikel Bquater der Bouwverordening: aflet is verboden, na 1 Januari 1901 privaten of privaatputton te hebben, welke in openbare wateren uitloozen." Meestal met gunstig gevolg zijn door de Commissie onderzocht en afgehandeld ver schillende haar ingekomen klachten, zoo als: Over ondoelmatige» aanlog van riool en privaat in perceel 9 Van Asch van Wijck- had daarover al heel wat moeten hooreu. Èn nu moest de pastoor mij ten eten vragenEn dat nog wel op een Vrijdag, op een vastendagDo slecht heid mijner tegenpartij was grenzenloos. Ik liet echter den moed niet zakken, otsehoon ik onderweg reods het menu maakte voor mijn maal aan de armen. Toen ik door don hof der pastorie wandelde, be gon ik te vermoeden, dat Vrijdag nog zoo'n slechte dag niet was, als ik mn had voorgesteld. Mijn reuk orgaan werd gestreeld uoor heerlijke geuren. B(j de pomp mnukto men visch schoon en een man droeg een flessehoumand do breede steenen trap op. Ik begreep, dat het wel de moeite waard zou zjji', hier te eten, maar tevenB, dut hot heel lastig zou gaan. Ik dacht mij suf ou een middel om uitgenoodigd te worden. Neon, nier zou mijn zucht tot blufTen gestraft worden. Door een donker gewelf bereikte ik de studeer kamer van den pastoor en tikte aan de deur. Toon ik binnentrad, kwam hij mjj van achter zijn lesse naar, waar hg blijkbaar gezeten 'nad, met afgemeten beleefdheid een paar schreden te gemoet. Dat was bet, wat ik bet meest gevreesd had: die ijskoude minzaamheid. Wat er van rogn dienst was? „Eerwanrde. Bnlwoorddc ik, als ik vandaag onge legen kom, kan ik het even goed op een anderen dag vragen, Ik wilde u maar een «ogenblik spre ken. Er zou mü veel aan gelegen zjju hot zou mij indien ik u ten minste niet lastig val'..," „Neem plaats," zeide hij koeltjes, naar een lede ren Btoel wjjzend. „Van nabjj bezien, hernam ik, terwijl ik snel plaats nam, is u toch zoo kwaed niet als men gewoonlijk wel denkt, maar volkomeu vertrouw ik u toch niet, teuzjj het mjj vergund ware, in plums van met den eerwaarden pastoor, mot oen welwillend vriend te praten. Als kerkelijk man zoudt u mij mijn be zoek misschien hoogst kwalijk kunnen nemen." Ik geef mijn woord van eer, dat ik terwijl ik zoo sprak niet het geringste besef had, hoe ik hot zou aanloggen. De geestelijke heor, die er welbeschouwd prettig en goedig uitzag, kon vermoeden, dat de vroolgke knaap, dien hij voor zich zag, zich wilde rechtvaar digen ovor zijn handelwijze iu don loatstou tij<}. Hij was slim genoog om zulk eon voornomen, irf- dien hot mocht bestaan, wat aan te moedigen. H'j meesmuilde en liet een flesch wjjn brengen. Dat viel niet mee. Wie een tlesch opentrokt, heeft geen plan om daarop een uitnoodigiug voor het eten te laton volgen. Doch eensklaps kreeg ik een goeden inval, Ik zette een ernBtig gezicht en zeide: „Eigenlijk gezegd gaat injj de zaak niets aan, niaur het geldt een weddenschap. Ik heb beweerd, dat de geestelijken zich wel degelijk houden aan hetgeen zy andereu voorschrijven on dusop vastendagen geon vleesch eten dat zg dan zelfs hun oten niet met reuzel laten klaarmaken. Dat bowoor ik, maar mijn vrienden houden vol, dat gijzelf uw taarten en pas teien met ham en ganzenlevor en ander vleesch vult. Zoo zou bet geon vastendag zijn, zeide ik, en nu wedden wg om een ankertje Reiuighauser, wio gelijk heeft." Met groote moeite had ik dit allee over de lippen gebracht en dronk haaBlig mijn glas uit. De pastoor laohte en dronk ook. N „Om de waarheid op het spoor te komen, ging ik voort, had ik den kortsten weg kunnen nemen naar de kouken, maar ik ga liever eerlük en open to werk en verzoek uw eerwaarde vriendelijk etu hier uitspraak wilt doen." „Maar hoste vriend, zeide de pastoor lachend, hoe kan dat nu 7 Al at ik lederen Vrijdag een heeUn slagerswinkel leeg, duu zou ik toch hel kerkelijk gebod nog moeten verdedigen. Dnt moet ge weten, en dat weet ge ook, en dnnrom zult gjj en uw te genstanders mij niet gelooveu, wanneer ik u zeg, dat in mijn huis het vasten wel degelijk en stipt in acht wordt genomen." „Eerwaarde, zei ik, terwijl ik opstond, ik heb hot Sonnogen u sedert negen jaar persoonlijk te kennen, 'w woord is mij geuoeg." „Maar ik zal het u desniettemin metterdaad be wijzen, 7.»i do pastoor dut, wjj geestelijken ook naar onzo loer leven. Over tien minuten wordt er opge daan. Bowgs mij de eer. mee te eten." „Eerwaarde, antwoordde ik, diep buigend, do «ex is geheel aan mii." Een kwartier dnurna zat ik met vier geestelijken, j opgewekte vroolijke praters, in het refectorium sma- I kclgk to eten. Ik moet bekennen, dat do strengste j Katholiek niet» op liet maal zou hebben kunnen aanmerken: erwtensoep, sla met hurtle eieren, forel- len, kreeft met mayonnuise, roomtaart, vruchten, kans, sterke koffie inet sigaren, en een paar fjjne uiork on tor eore van den gast. Toon do koffie werd rondgedtond, koek do pastoor mij triomfantelijk aan Ik druk to hom do hand. „Zr o bolastert men u nu." zoi ik. En terwijl wij klonken, hoorde ik, hoe daar hul ton, mjjn vrionden met hot „hooratjo" instemden. Wordt vervllgd).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1