Stadsnieuws. Binnenland. straat; over onooglijke tonneninriclitiDgaan de achterzijde van de kofferfabriek Achter de Kamphinder in perceel 15 Kromme- straat van de waterplaats, aanwezig in den achtergang van «De Keizerskroon" het ont breken van privaten in de woningen nos. 1, -2 en 3 aan de Koesteeghet ontbreken van bruikbaar drinkwater in perceel 11 Krom- mestraat. Het achtereenvolgens voorkomen van typheuse verschijnselen in een gezin, Achter de Kamp no. 7, toegeschreven aan het gebruik van water uit een daar aanwe zige pomp, bleek, bij onderzoek van dit water door ons deskundig medelid, op rekening van andere invloeden gesteld te moeten worden. Behalve in een aangelegenheid van meer vertrouwelijken aard, werd onze mede werking ingeroepen bij een onderzoek door het Geneeskundig Staatstoezicht vau Eem- water nabij de VerlTabriek, zulks naar aan leiding van herhaalde klachten, laatstelijk door Eemscbippers bij adres aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken over het uitloozen in de rivier van bet voor de gezondheid schadelijk fabriekwater. Uit het door den Geneeskundigen Raad uitgebrachte verslag nopens dit onderzoek resulteert, dat de verontreiniging niet bepaald gevaarlijk is, maar dat toch maatregelen noodig zijn. Aan een klacht over de zeer ongeschikte gelegenheid tot putten van water uit de KorteGracbt, vlak boven een rioolmonding, kon tegemoet gekomen worden door ver plaatsing dier gelegenheid huoger op. Nog bereikten ons klachten over oDgezonden woningtoestand in perceel 12 buiten de Groote Koppelpoortover vervuiling van de snijding tusschen perceelen 18 en 20 Utrecht- sche straatover straatreiniging zonder voorafgaande besproeiing en over het tabak- rooken in de klasse door onderwijzers. Bij de behartiging dezer gezondheidsbelan gen mocht de Commissie de meest mogelijke tegemoetkoming ondervinden van de zijde van het Dagelijksch Bestuur. Ook met mede werking of initiatief van dat College zjjn tot stand gekomeu eenige belangrijke verbete ringen in deze Gemeente op sanitair gebied, zooals het aan den openbaren dienst onttrek ken en opruimen van de beruchte Vingerhoed- steeg en het nieuw bebouwen van de zoo genaamde Vinken buurt, achter de Groote Haagstraat, aan het Plaatsoen. Van bet meeste belang, ook met het oog op de in voorbereiding zijnde Rijkswet op de verontreiniging van openbare wateren, is het reeds bovenvermelde verbod van uitloozing opgenomen in de Verordening tot wijziging en aanvulling van de Bouwverordening (Raads besluit van 26 Juli 1900). Hiermede is bereikt wat blijkens de Jaarverslagen steeds tot de vrome wenscben van de Commissie behoord heeft. Zooals boven gezegd, maakte de uitbreiding van de Gemeente, vooral naar de zijde van den Amersfoortschen berg, de afwijking van het voor nieuw-gebouwde of verbouwde per ceelen verplichte tonnenstelsel in bepaalde gevallen noodzakelijk, en werd hiertoe beslo ten door opneming van artikel 6bis in de meer genoemde Verordening. Het zou echter jammer zijn, indien aan de voor den aanleg van beerputten gestelde voor waarden niet streng de hand gehouden werd. Bij een ruime opvatting van de vergunning in art. Gbis verleend, zou het belangrijk voor deel, door het verbod van uitloozing behaald, als nasleep bebbco toenemende verontreini ging van den bodem. Een bruikbaar materiaal voorde vervaardiging van privaatputten, tegen de inwerking van ammoniakstoffen bestand, is nog niet gevonden en al verbiedt artikel 6bis het onderzoek te verhinderen, van wege B. en W. naar de dichtheid der putten in te stellen, zoo is daarmede nog niet verzekerd het geregelde onderzoek, dat na eenigen tijd noodzakelijk wordt. Met het oog op dit onder zoek, blijft de Commissie het b^feuren, dat de lediging der putten niet overeenkomstig haar advies aan de Gemeentelijke Reinigings dienst is opgedragen en nu aan de zorg van eigenaars verblijft. Nadat aan werkelijk be staande bezwaren tegen de toepassing van het wisseltonnenstelsel is te gemoet gekomen, blijft nog te verbeteren de primitieve regeling van het vervoer. Wordt ook deze schaduwzijde weggenomen, dan is de handhaving van het systeem in de gewijzigde Bouwverordening als het meest sanitaire en het goedkoopste toe te juichen. Redenen, waarom het ook gehand haafd blijft in vele andere Gemeenten, die Amersfoort nabykomeu in plaatselijke ge steldheid en financieele draagkracht. Tengevolge van het afsluiten der riolen werden 250 nieuwe tonnen geplaatst, waar mede het aantal in omloop steeg tot 2700. Daarentegen zijn acht vergunningen gegeven tot aanleg van privaatputten. Als een hoogst belangrijk feit is nog te vermelden, dat door de werkzaamheid van het geachte Hoofd der Gemeente uitvoering is gegeven aan het Raadsbesluit van 10 October 1899, waarby overeenkomstig het voorstel van het Raadslid D. Gerritsen werd besloten een crediet van f400 uit te trekken op de Begroo ting voor een systematisch onderzoek naar den woningtoestand in deze Gemeente met het oog op de aanhangige Woningwet. In een onzer maandelyksche bijeenkomsten, welke de heer Burgemeester nu en dan met zijn tegenwoordigheid vereerde, deelde Z.E.A. ons roede, dat het Dagelijksch Bestuur besloot, bet onderzoek te bepalen tot de 11 a 1200 woningen van fl.50 huurwaarde en daarbe neden, de Gemeente daartoe te verdoelen in drie gedeelten, en dat in ieder deel de opne ming zou geschieden door een afdeeling van de Cómmissie, samen te stellen uit den Ge meente-architect, den Gemeente-opzichteren den Inspecteur van Politie bijgestaan door de drie- leaen van het Dagelijksch Bestuur en drie leden van de Gezondheids-Commissie. De bevindingen dezer Commissie worden op- geteekend in tabellen met 29 in te vullen vragen, betreffende ligging, verdeelingen al- meting van de woning, van de vertrekken en lichtramen, aanwezigheid en toestand van pomp en privaat, aantal, leeftijd en geslacht der bewoners, de gelegenheid der slaapplaat sen daarmee in verband, den staat vau on derhoud en huurprijs der woning, en de zindelijke of niet-zindelijke bewoning. Nadat de Commissie zich 5 November had geconstitueerd en aan iedere afdeeling haar werkkring was aangewezen, is zij onmiddellijk daarna aan het werk getogen. In afwachting van het tot een systematisch overzicht te bewerken rapport, zij ons de op merking vergund, dat van de doorgaans gun stige ligging dezer woningen aan open, dik wijls zeer ruime terreinen, zooals die in an dere Gemeenten zelden te vinden zijn, wei nig of geen partij is getrokken, üphooging dier terreinen, met behoorlijken afvoer van huis- en hemelwater, en het afsluiten, voor zoover ze in gemeenschappelijk gebruik zijn, zou op zich zelf reeds een belangrijke ver betering van deD woningtoestand ten gevolge hebben. Eindelijk zij nog vermeld, dat in de Raads vergadering ter behandeling van de Gemeen- te-begrooting op een desbetreffende vraag, door B. en W. is toegezegd, een onderzoek naar de uitvoerbaarheid van het oprichten en exploiteeren door de Gemeente van eene algemeene slachtplaats. De bezwaren, die tegen een goed geregelde keuring vóór en na de slachting en tegen een behoorlijk toe zicht op de talrijke slachtplaatsen telkens worden aangevoerd, kunnen alleen langs de zen weg worden opgelost. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag den 1. Juli aanstaande, des namiddags te 8 are. Amersfoort, den 27. Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Ds. W. Pont, Evang. Luthersch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lu- therscne kerk hier. Gelijk we nog Maaudag berichtten, werden dien dag in district III gesteld tot candidaten voor den Gemeenteraad in de vacature- mr. Van Zijst de heerenJ. C. Roland us Hage- doorn, H. Koning en C. J. Plomp. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van leden voor de Gemeenteraad, wegens perio dieke aftreding van de heeren C. J. D. van Eek, C. Th. van Beek, M. L. Celosse, H. J. Croockewit, A. H. van Kalken en mr. P. J. F. van Voorst Vader candidaat gesteld voor district 1 de heeren C. J. D. van Eek, mr. P. J. F. van Voorst Vader en J. Woudstra; voor district II de heeren C. Th. van Beek, M. L. Celosse ea J. Woudstraen voor dis trict 111 de heeren H. J. Croockewit, G. Groenhuizen en A. H. van Kalken. De stemming zal voor beide plaats hebben op Vrijdag 5 Juli; de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 16 Juli. Ter voldoening aan het verlangen van velen, die vroegen hoe toch de drie stern- districten hier begrensd zijn, volge hier de zakelijke inhoud van het Kon. besluit van Februari 1897. De Gemeente Amersfoort is daarbij ver deeld in 3 stemdistricten, te weten 1. Het gedeelte van wjjk A gelegen tus schen de Arnhemsche en de Utrecbtschestraat wijk E geheel; het gedeelte van wijk F ge legen tusschen de Krankeledenstraat, de Bree- destraat, de Laogegracht, de Lieve Vrouwe straat en de Langestraaiwijk G geheel. StembureauStadhuis. 2. Wjjk D geheelwjjk F verminderd met de perceelen tusschen de Krankeleden straat, de Breedestraat, de Langegracht, de Lieve Vrouwestraat en de Langestraai; wijk H geheel. StembureauSchoolgebouw Koningstraat. 3. Wijk A verminderd met de perceelen tusschen de Utrechtscbe en de Arnhemsche straat, en de wjjken B. C. en I. StembureauSchoolgebouw Koestraat. De grens van de kom der Gemeente (vol gens ae Kieswet «Amersfoort-stad") loopt van het punt waar de Dievenweg en ae Leusderweg samenkomen langs den Dieven weg tot den Appelweg en langs dezen tot het punt waar hjj op den Utrechtschen weg uitlooptvan dit punt in een rechte lijp laugs de Noordwestzijde van het Israëlietisch kerkhof naar den Naarderstraatweg en van daar in een rechte lijn tot het punt waar de Isseltscbe weg en de grens tusschen de gemeenten Amersfoort en Soest samenge vallen. Deze grens wordt vandaar gevolge tot aan den Hooglandschenweg en deze in Zuidoostelijke richting tot aan de Grebbelinie, welke wordt gevolgd lot zij door den Lien- dertschen weg wordt gesneden. Van dit punt in een rechte lijn naar den Hoevelakerstraat weg, rakende aan de Noordzijde de terreinen van bet Militair hospitaal en verder in Zuid westelijke richting in een rechte lijn langs eenZuidoosthoek van het terrein der mili taire woningen, kadastraal bekend als sectie A no. 1431, tot waar deze lijn de Barne- veldsche beek ontmoet. Van hieruit door die beek stroomopwaarts tot de langs Plat- tenburg loopeode verbindings-waterleiding van genoemde beek met de Heiligenberger beek, deze waterleiding volgende tot de Heiligenbergerbeek en deze stroomopwaarts tot aan de brug in den Bisschopsweg. Van daar in een rechte lijn langs de Zuidoost zijde van het terrein van het Aldegonde- gastbuis naar den Leusderweg, tot de Noord zijde van het perceel kadastraal bekend als sectie B no. 1007 en verder langs den Leus derweg tot het punt van uitgang. Onder «overig deel" wordt verstaan het gedeelte der Gemeente buiten de boven aan gegeven grenzen. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, te houden aanstaanden Maandag avond 1 Juli te 8 uur, zullen aan de orde worden gesteld de volgende punten van be handeling 1. Voorstel tot aanleg van een riool door den Soesterstraatweg, met rapport der afdee- lingen en nader voorstel tot wijziging. 2. Id. tot overneming van wegen op het terrein genaamd „Knoesthof". 3. Id. tot overneming van een weg op het terrein nabij den Parallelweg. 4. Id. omtrent straatbenaming. 5. Id. tot overneming van wegen op het terrein genaamd „Beekestein". 6. Id. tot aankoop van grond ter verbree ding van de Beekesteinsche laan. 7. Request van gasverbruikers, met ad viezen. 8. Voorstel tot verlaging der prijzen van licht- en kookgas met éeu cent per M3. met ingang van 1 October a.s. 9. Benoeming van Regentessen van het Burger-weeshuis wegens periodieke aftreding. 10. Benoeming van een Gemeente-vroed vrouw met ingang van 11 Augustus a.s. wegens periodieke aftreding van G. Kam- perman eebtgenoote van G. van Eeden. 11. Voorstel tot overneming van de Bee kesteinsche laan en van den weg vandaar naar den Arnhemsche» straatweg. Met ingang van morgenmiddag 2 uur zal het verkeer tusschen Amersfoort en Baarn langs den overweg op den Ooster- en Ceu- traal-spoorweg opgeheven zijn en geschieden langs den overweg van den Ouden Soester- weg langs de spoorbaan. Slechts de toegang tot de nieuwe goede renloods blijft voorloopig over den bestaan- den overweg. De westelijke omlegging van een deel van den Soesterweg vervalt daarmee. Tijdens het aan den Inspecteur van den Arbeid in de 6e inspectie, te Utrecht, ver leende verlof voor de maand Juli a. s., zal de Inspecteur van de» Arbeid in de 7e in spectie, te Arnhem, mede bevoegd zijn in de 6e inspectie. De heer A. D. Raadgeep, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, staat op de voordracht ter benoeming tot leeraar in de Nederlandsche taal en haar letterkunde aan de Hoogere Burgerschool te 's-Gruven- hage. In herinnering wordt gebracht, dat jon gelingen van 16 tot 24-jarigen leeftijd, die het voornemen hebben een verbintenis aan te gaan als vrijwilliger voor het Reser ve-kader en zich de voor die verbintenis gevor derde bedrevenheid in de behandeling van het geweer wenschen eigen te maken, als mede toekomstige militieplichtigen, die aan spraak wenschen te verkrijgen by de indee ling op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, zich daartoe tot uiterlijk 8 Juli a.s. behooren aan te melden op het bureel van den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie, hetwelk op eiken werkdag geopend is van 's ochtends 9 tot 's namiddags 5 uur. De eerstvolgende Jaarvergadering van den «Ned. Oudheidkundigen Bond" zal gehouden worden te Amersfoort. «De aanvraag om werk is altijd groot by onze vereeniging en de gelegenheden tot verkoop zijn zeer beperktde bazaars zijn daaronder de voornaamste. I» alle afdeelin- geti streeft men er naar, smaakvol en prac- tisch werk te leveren." Aldus schrijft ons de Secretaresse van «Arbeid Adelt" bij het verzoek om nog even de aandacht te vestigen op de bazaar, welke die vereeniging aanstaanden Zaterdag in I «Amicitia" hier zal houden. We behoeven hier wel niets bij te voegen. Programma van net concert door de staf- rauziek van het 5e regiment infanterie hedenavond te half acht te geven op het terras van «Amicitia" 1.» „The liberty bell", marscb Sousa. 2. Ouverture zuui Drama „Rosa- niunde"Schubert. 3* Ein Abend in Toledo. I Sérénade, II Spanischer TaDZ8chmeling. 4. Grosze Fantaisie aus der Oper „Der Bajazzo"Leon Cavallo. 5.* Ouverture „Parajtraph III" Von Suppé. p a. „Panis ADgelicue" César Franclt. b. „La Caravane", raarche oriëntaleAach. 7. „Geachichten aua (lom Wiener Wald", WalzerJoh. Strausa. 8. Fantaisie dramatique sur dea inotils de l'opöra „Hamlet". Amb.Thomas, Nos. 1, 8, 5 en (3 eerste uitvoering. Maandagavond elf uur ontstond een bin nenbrand op een slaapkamer bij J. M., aan de kleine Sint Jans-straat. Door spoedige hulp der buren en eenige mannen fier Wil- helmina-spuit was de brand spoedig gebluscht. De Wilhelmina-spuit die het eerst aanwe zig was, gevolgd door die van de Vrijwillige brandweer, behoefde «teen water te geven. De Kroonprins van Siam zal Zaterdag een bezoek brengen aan H. M. de Koningin-Moe der op «Soestdijk." Aan het diner dat te zijner eer#wordt, gegeven, zal de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie zich doen hooren. Gister kwamen in de Legerplaats bij Zeist tie 48 leerlingen van het 2e studiejaar van den Hnofd-cursus te Kampen om tot morgen de oefeningen van het korps genie-troepen bij te wonen. Veel menschenkennis is niet bevorderlijk aan het geluk. De Wet van 9 Juli 1900 (Stbl. no. 113) tot wijziging en aanvulling der Wet op het Hooger onderwijs, bepaalt o. a., dat met het getuigschrift van een met gunstig gevolg afgelegd eindexamen aan een Gym nasium met zesjarigen cursus, wordt gelijk gesteld het getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire studiën, afgegeven door bin nenlandsche bijzondere scholen van Hooger onderwijs, mits de eischen, voor het verkrij gen van het getuigschrift gesteld, overeen stemmen met die van het programma voor het eindexamen der Gymnasia met zesjari gen cursus. Voorts, dat de bedoelde instel lingen en scholen van Hooger onderwijs bij Kon. besluit worden aangegeven. Bij Kon. besluit van 7 dezer zijn thans als zoodanig aangewezen le. het Bisschoppelijk college te Roermond 2e. de eerste afdeeling van het Bisschop pelijk seminarium van Roermoud, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerkrade; 3e het Gereformeerd Gymnasium te Am sterdam 4e het Gereformeerd Gymnasium te Zet ten 5e. het Roomsch-Katholiek Gymnasium te Katwijk aan den Rijn 6e. liet Canisius-college te Nijmegen 7e. het Roomsch-Katholiek Gymnasium te Amsterdam. Er zijn thans meer bijzonderheden bekend geworden omtrent de uiterste wilsbeschik kingen van wijlen mr. P. F. van Cooth. Zij alle getuigen van zjjn bijzondere voorliefde voor het openbaar onderwij» en daarvoor maakte hij verschillende Gemeenten tot zijn erfgenamen of vermaakte daaraan legaten. De Gemeenten die hij tot zijn erfgenamen instelde (Wychen, Boxmeer, Druten, Lith, Waalwijk, Eiudhoven, IJden, Raamsdonk, Ber- gen-op-Zoom en Boxtel) zullen waarschijn lijk als zoodanig elk f 50 000 ontvangen. Aan eenigen harer werden bovendien le gaten vermaakt. Zoo aan Eindhoven een legaat van f 40 000 om een Hoogere Burgerschool op te richten aan Boxtel goederen onder haar gebied ge legen om een Landbouwschool te maken aan Lith f80000 voor inrichtingen van on derwijs; aan Waalwijk f 40 000 en vast goed voor het oprichten eencr Ambachtsschool aan Wychen onroerend goed voor liet ma ken eener Landbouwschoolaan Boxmeer f40000 voor inrichtingen van openbaar on derwijs aan Megen een legaat van ongeveer f50000 aan onroerend goed, waarvan de in komsten aan te wenden zijn voor het her- halingsonderwijs, enz. In vele Gemeenten is het bericht over deze beschikkingeu met vreugde vernomen, vooral te Druten, dat een f50000 en vaste goede ren erft, aan te wenden voor landbouw- en herhalingsonderwijs. Arbeiders in dienst van den heer Huges, moesten te Gasselte een put graven en von den op een diepte van twaalf voet een laag grond, die hun vreemd voorkwam. Overal glinsterde een gloed van goud, of althans iets dat op goud gelijkt. De heer Huges werd er by gehaald en heeft een hoeveelheid naar Assen tot onderzoek opgezonden. Met een loupe bekeken, glinstert het goud in groote hoeveelheid door het erts. Volgens zeggen, is de laag erts bijna een hal ven Meter dik.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2