Donderdag 18 fEl Juli 1901. No 5102. 50e Jaargang. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Votiderdagavond Abonnement por 8 maanden franco por post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels GO centelke regel moer 10 cent. Legale», oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Roolames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. AMERSFÖORÏSCHE COURANT. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 11». KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 11 der Gemeentewet, Brengt ter konnis van de ingozetonen, dat de Raad dezer Gemeente zul vergaderen op Donder dag den 18. Juli aanstaande, des namiddags te 3 ure. Amersfoort, don 16. Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kenrtis vnn de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's-Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 1 van de belasting op be drijft- en andere inkomsten over het dienstjaar 1901/1902 aan den Ontvanger van 's-Rijks di recte belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 18. Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de VERLOFGANGERS der Nationale Militie, dat hunne zakboekjes van af heden ter Gemeente-Secretarie kunnen wor den afgehaald. Amersfoort, den 16. Juli 1901. De fd. Secretaris, \V. D. CAIJDK1. Amersfoort in 1900. VII. Aan het verslag betreffende den Gemeen telijken reinigingsdienst te Amersfoort over 1900 zij hot. volgende ontleend De directie van den reinigingsdienst bleef opgedragen aan den heer J. B. Jorissen. Zijn salaris bedroeg f 1000, terwijl het tantième hem toegekend beliep f134.096. Het personeel bestond verder uit 20 werk lieden oen werkman bevond zich geregeld op het terrein »de Zandhoopen" om des och tends, bij afwezigheid van den Directeur, al daar toezicht te houden 13 werklieden wa ren belast met het ophalen van tonnen on der dezen bevinden zich 7, die in den na middag met het ophalen van vuilnis waren belast4 werklieden hielden zich geheele dagen met dit werk bezig. Aan 2 werklie den was opgedragen het schoonhouden der riolen in de binnen- en buitenwijken. Ter bevordering van een geregelden gang der werkzaamheden was de Gemeente in 8 wij ken verdeeld, zoowel voor de ophaling van tonneu als van vuilnis en het reinigen der straten. Gedurende den loop van 1^00 zyn 3 werk lieden wegens dronkenschap of brutaliteit ontslagen en en is oen gelijk getal aange steld daarenboven heeft een werkman, die als noodhulp in dienst was, een vaste aan stelling gekregen. Aan loonen werd uitbetaald f 6844.95hier van ontvingen de vaste werklieden f'6419.25, terwijl aan noodhelpers, enz. werd uitgege ven f425.70. De kosten van bureau-behoeften bedroegen f 17.06. Door den grooten aanbouw van huizen en de uitbreiding der Gemeente werd vermeer dering van het materieel noodig geachtóok werd de vernieuwing gevorderd van oen groo- ter aantal tonnen, dan waarop bij de Re- grooting van 1900 gerekend was. Een en ander was oorzaak, dat de toegestane bedra gen niet toereikend waren om daaruit de kosten van reparation en vernieuwing der tonden te betalen. Do Commissie besloot, naar aanleiding daarvan, B. en W. te ndvi- seoren, art. VII der Regrooting te verhoo- gen met een bedrag van 1350. Evenwel be hoefde het verleende crediet niet geheel te worden gebruikt, omdat van de overige pos ten der Begrooting genoegzaam overblcet om daaruit de reparatiën en de vernieuwing ge deeltelijk te bekostigen. Er werden geleverd 50 houten tonnen k f3 per ton, en 100 ijzeren tonnen mot dek sel a f 282® per steltotaal 1432.50. i Voor het repareeren van 710 houten- en 185 ijzeren tonnen werd gevorderd 1'430.00, en voor het gedeeltelijk vernieuwen van 333 ijzeren privuattonnen f579.80totaal f 1010.40. Met meniën on hurpuisen der tonnen elschte een uitgaaf van f41.706.. Het overige materieel verkeert in goeden, staat. Nog werd gevorderd voor hot onderhoud van het overige materieel voor reparatie aan karren en kruiwagens f 105.85, on van gereedschappen f 27.07. Ouder liet laatste bedrag is de aanschaf fing van kleine gereedschappon mede begre pen. Ook werden nog kruiplanken aange schaft tot een bedrag van f 17.84®. De gebouwen bevinden zich alle in goeden slaat. Geen reparatiën behoefden daaraan te geschieden. De berging-ruimte welke de beide loodsen hebben, was niet voldoende om al de bo- reide mest te bevatten. Doordat evenwel de zoogenaamde Bpetroleumhuisjes'1 aan do Zandhoopen afgebroken worden, kwam oen llinko ruimte vrij, die thans voor de exploi tatie benut wordt. Ondanks de in werking treding der Ver ordening vati 26 Juli 1900, waarbij de Bouwverordening, van 30 Januari 1890 werd gewijzigd o. a. in zooverre, dat met ver gunning van Burgemeester on Wethouders het hebben of daarstellen van beerputten is geoorloofd, gaat de invoering van bot ton nenstelsel geregeld voort. Hot aantal ge plaatste tonnen beliep in totaal 2184. Hiervan waren geplaatst134 in de school gebouwen, 10 in do publieke privaten, 15 in openbare gebouwen, 2025 in particuliere woningen en slacbterijon, waaronder begre pen 180 nr. 1. 94 van de Genio en 86 van ingezetenen eigen tonnen. Het aantal tonnen dat aanwezig was, bedroeg2500. De verwisseling der tonnen had geregeld plaats, volgens de bestaande regeling, terwijl aan het zuiveren en desinfecteoren der ton nen de noodige zorg word besteed. Voor het ophalen dor tonnen werden 1 groote en 4 kleine wagons gebruiktdo tonnen werden nog steeds gebracht naar het terrein aan het Lieve Vrouwe-kërkhof ge legen, vanwaar zij per schuit naar do Zand hoopen werden vervoerd. Bij besloten wa ter gescliioddo dit vervoor por voertuig aan huur van paarden, bij snoouw, werd betaald f 31.27. Ter bevordering van de reinheid op de kermisterreinen, werden gedurende de ker mis aan de kramen e. d. gratis privuuttonnon ten gebruik e verstrekt. Geen beerputten werden buiten gebruik gesteld. Van wego don reinigingsdienst zijn 5 boerputum geledigd; hiervoor werd ont vangen t 37.50. Den werklieden werd voor deze workzunmhedon uitbetaald 120. De urinoirs worden zoo goed mogelijk boongchouden, terwijl aan du dosinfectio 2.) Juist had Emma, onder 't praten door, con paar plantje» uit don grond getrokken, toon zij plotseling een barsche stom hoordo, die tot haar zeide togen 054 M3 in 1800. De boor werd geheel opgeruimd. De meststoffen werden zoowel onderhands als pubiiok verkochtde beer alleen onderbands. Tot den publiekon verkoop word overge gaan oindat do loodsen vol waren on er ge brek ontstond aan ruimte. Uit den aard der zaak wordt hiertoe alleen besloten, indien dit door de noodzakelijkheid geboden wordt, want bij oen publieke verkooping worden nimmer zulke hoogo pry/on verkregen als by eon ondorhandsclie. De kosten op den verkoop gevallen bedroegen f22.626. Publiek werden verkocht 231 M3, togen 270 M8, en onderhands 1907 M8 tegen 1535.50M8 in het voorigu jaar. Du uenhoidsprijzen be droegen bij den publiekon vorkoop f 1.11° en by den ouderhandsclioif I 1.31®. Do beer- stoffen brachten op f2434.35®por M3 word bedongen omstreeks f2.40®. De mest- on do beorstolTen vonden ge- reedo afnemers iu Amersfoort en de om liggende Gumeenton oen enkele maal word 40 M!1. verkocht aan een schipper met be stemming naar Dedemsvuart. Do kosten van inladen bedroegen f9. Een vorgolijking der linancieele uitkom sten van de exploitatie dor Gemeente-reini ging over 1900 met die ovei 1899 doet zien, dut de resultaten geen reden tot klagen geven. De verkoop der mest- en der boerstollen bracht op f 5363.85®, togen f4680.15® in 1899, en reiniging de grootsfcmogoljjko zorg werd terwijl voor hot leveren van 3 stel wissel- besteed. lie urinoirs werden met carbol besproeiddes zomers, vooral by groote hitte, worden deze werkzaamheden geregeld verricht. De aanschaffing van dostnfectie- middelen vorderde f30.98. De commissie wijdde steeds hnar aandacht aan slraton en riolen. Zij deed op beide een nauwlottend toezicfit houden. Do riolen werden voortdurend opori gehouden. Meer malen vestigde de Commissie de aandacht van don Directeur hieropdeze zorgdo steeds, dat de doorspoeling in geen enkel opzicht 'belemmerd werd. Bovendien had in den zomer, wanneer de riolen stank gingen ver spreiden, door middel van do waterleiding regelmatig spuïing plaats. Hot reinigen der straten vooral oisente vele werkkrachten de meerdere werkzaamheden waren een ge volg van de uitbreiding der Gemcento en den aanlog van nieuwe wegen. liet wieden der straten vorderdo eene uitgaaf van f25, terwijl voor aanschaffing van bezems werd besteed f43.60. Er werden verkocht 2038 M3. most on 1012 M8. teer, togen respectievelijk 1807 M8. on 799 M8. in 1899. De meststoffen gingen vlug van de hand op 1 Januari 1901 was slechts aanwozigeen hooveelhoid van 400 M8 onvorkochto mest, i stellig, dal do jonge duiuea mot r don Burgemeester, dio tonnen on het ruimen van boorputten van particulieren werd ontvangen f01.50. Onder eorstgomeld bedrag zijn begrepen 654 M3 most on 1000 tonnen beer (onverkocht in 1809) wuurvan do waarde blykons het ver slag over genoemd jaar word gesteld op f 005.60. Duarentegon is onder moergomeldo som niet begrepen de waarde der op 1 Januari 190I aanwezige en in 1900 verzamelde mest stoffen deze bedroegen een hoeveelheid van 400 M8, wolke, gesteld op f 1.50 per M8, een waarde vertegenwoordigen van föOO. De uitkomsten van do exploitatie over 1900 zijn, dat zuiver werd ontvangen 15868.85 f!»95.(J0 f000 f4968.25 togen, f 4086.15 -f f 995.60 flOiO f4041.75 in 1899, ongerekend de ontvangsten wegens hot lovo- ren van wisseltonnen en het ruimen van beerputten. Do getallen f 1040 on f995.00 betreffende waarde waarop dein do jaren 1898 en 1899 verzamelde, doen respectievelijk in 1899 en 1900 verkochte mest en beerstolfen in de vorslagjaren 1899 en 1900 zijn gesteld. Men kan ulzoo een verrneerdoring van ont vangsten ad t'320.50 constutuoren. Aan hot einde van hot verslagjaar waren 254 M8 meststoffen minder aanwezig dan hot voor gaande jaar, zoodat in gewone omstandighe- „Wat, duivel, betoclcoiH dat? Waarom kom je hier in do duiuou do holmplanton uittrokken 7 Heb je geon oogen in je hoofd 7 Wanrom denk je dan wel, dat die waarschuwing daar staat, of kan je niet lezen 7" De twee meisjes sprongen doodolijk onsteld over eind en konden van schrik en ontroering geen ge luid voortbrengen, toon zij do ruwe mannen voor zich zagen staan, (lie ze niet eens luidden hooren aankomen. Emma was de eerste, dio weer een boetje tot kalmte kwam. „Wat wilt u van oub, heeren 7" vroeg zij mot be vende stem. De twee „heeren" begonnen bard te lachen en vertelden aan de arme moisjes, dat het uittrekken van helniplonlen strong verboden was, opboetovan vijf guldon ot gevangenis straf. Te vorgeefs verzekerden onze bolilinnen uit alle macht, dat zo mot geon boos opzet hier gekomen waren dat zo wel een bord met oen wnarsohuwlng hadden zien Htaan, maar dit zonder lezen voorbjj- geloópen waren dat ze dadolyk do plok, waar zo »u ook waren, zoudon verlaton de tvreémaunon verklaarden vast hen moe moesten half uur daarvandaan woonde. Wat moesten beginnen 7 Deze barbaron waron onverbiddelijk en zoo zat or voor do ongelukkige meiros nieta anders op, dan de tyrannen te volgen en zich gjowillig aan, hun iot te onderwerpen. Zwijgend en diep bedroefd liepen ze naast elkander voort en na een lange, treurige wandeling kwamen zy eindelijk in bot dorp uun, waar jong en oud buiten kwatn om de twee misdadigsters aan to gapon, dio naar het huis van don Burgemeester „geleid" werdon. Nu moet ik mijn heldinnen oen poosje aan hun lot ovorlaten en mijn goaobte lezeressen en li-tors eerst met- een undere persoonlijkheid in kennis bron- gen, die in dezo geschiedenis oen belnngrijko rol heeft te spelen. In de gnote, elegante woonkamer van bet Bur- SemecBtorsbuis zag een jonge man van omstreoks ertig janr aan do tafel en was bozig mot een voor mannen zeer ongewoon werkjoaan 't naaien van don losgttornden rugnand van zijn overjas; maar het werk wilde maar niet vlotten en met een woe dend gebaar stond bij op. „Nu martel ik mezelf al een kwartier lang met die paar steken," riep hij driftig uit, „on nog bon ik niet klaar. Een vrouw zou er vijf minuten werk a.in geluid hebben" en met vernieuwde woede begon I bij er weer on los te naaien, toen zijn naald brak. I „Dat. ontbrak er nog maar aau I" bromde hij, „nu breekt mijn laatHto naald ook nog. Nu moet ik of I mot een gesoheurde jas op straat gaan, of op koele I avonden, bij gobrek aan een ovorjoe, mij rhoumit- tiok on vorkoudheid op don bals halen." I l'as was Arthur driftig do kamor uitgoloopon, of Emma on Elizo werden door hun goloiders naar bin nen geduwd. „Z.ozoo," zcido do oudito der twoo mannon, „daar zijn we: blijft nu maar slillotjos zitten, totdat do Hnrgoiiiooator komt. dan zul die jelui wel vludon." Mol dezo woorden gingen zjj hoon om te «ion, of zo ook nog iemand zouden kunnen anappon, dio eon of ander gebod ovortrad, Daar zaten nu dn twee vriendinnen, alleen in een vreemd huls, een onbekend lol tugemoot gaande, als misdadigsters overgebracht en wat zou er nu met bon gobouron? Vijl' guhlgn boete of gevangoniHatraf on zij luidden mot elkaar slechts drie guldeu en nog eemgo centen iu hun porteiuonuuiu. Dus moes- ton zij in du gevangenis brommen I Eu hoovool da gen zoudon zij voor dio vijf gulden moeten «ilton 7 Km ma bokundo openhartig baar volkomen onwetend heid op dit punt en Ellxo stolde zich haar ongeluk iu de donkerste kleuren voor, want allo», wc I ooit in romans gelezen luid van kerkerholon, I zige govaugoniseellon, donkoro torons, enz. kwam i luiar iu de geduchte on zij zag ziobzolvo reeds in oon bodompto col mot tralievensters opgeslotou mot Emma. Op dit oogenbllk kwam de huishoudstor met het theeblad binnen en was niet weinig verbaasd, toen zij de twoo Jonge du mos zag, „Wie zijt ge 7" vroeg zij verwonderd, terwijl zij het th oeblail op de tafel zette. „Wij zijn misdadigsters," gaf Emma ton antwoord, „die in handen der politie gevallen zijn, omdat wy verschrikkelijke dingen gedaan hebben." „Ooh kon»zolde do huishoudster, „bont u dan bijgeval ook soms dio twoo dames, aio laatst iu 't badhotel er van door zyn gegaan, zonder to bota- on Ooh, ouh. Zoo jong en al zoo slooht I" „Is die thee voor ons?" viel Elizo do spraakzame juffer ia dn rode, die juist aanstalten maakte om wcur oeu nieuwe boetpredikatie tc beginnen „Voor u? Dat kan je begrijpen! Neen, dut oat- bvak er nog maar aan „Maar we zijn niet gewoon aan water on brood," sprak Erniua. „Gekheid" bromde Caroline, „ik zal don* Burge meester roepen; ik bob niets met u to makett." Met dezo woorden ging zij de kamer uit, nudut zU - 9 had gi ;~T- „I-IK, metons gebeuren zal," zoido Lise, terwijl Emma in de muziek snuffelde, dio op do geopende piano lag, Buothovon, Motur», Ileydn, Brahms dat wes ook natuurlijkzoo'n strenge Burgemocstor zou stellig alluon maar van klassieke muziek houdenCar men, La vie l'arisionno, der IJottolsludont dat werd toch al beter volksliederen, sludontenliod- jos, hin, huil Wat eotM<rupp'g« tekst hadden diol De twoo moisjes lachten hartelijk ze vendun éou lied bijzonder aardig: eerst lazen zo samen do woor den loon znng Emma zucht conigo matenElizo Viel inze zongen lil oen bootje harder I En nu hot refrein zo begrepen er niets van, want het was La tijn of Grieksch, daarover waren zij 'tnog niet recht eens. Maar wat klonk dut aardigOnze hel dinnen hadden geheel on al vorgeten, in welken too stend zo zioh bevonden do vreugde van hot oogon- blik bad gehool on al den boventoon en twoo bol- dcro moisTosstenimon zongen hot rofroin„Edits, bibito, collogialo», post muite saccule po (Wordt vervolyt).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1