Maandag 22 Juli 1901. AMEESFOORTSCHE GOME No. 5103. 50e Jaargang. Feuilleton. VIJF (iULDl BOKTE. PHOKMX-BBOIWEBU. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. I Wordt vervolgd.) firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f ranco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 4—5 regels f 4.25; elke regel meer f 0.2o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVING. GEMEENTE BELASTINGEN. Kostolooze waarschuwing. De GEMEENTE ONTVANGER van AMERS FOORT, herinnert do belastingschuldigen, voor zooveel noodig, aan de voldoening "an de hel It der aan slagen, op liet kohier der plaatselijke inkomsten belasting, dienst 1901, verschenen 1 Juli jl.zulks ten voorkoming van vervolging. Degenen die over 1900 nog niet betaald heb ben. en op een dwangbevel schijnen te wachten, zij hiermede bericht, dat die stukken gereedlig gen en weldra zullen worden beteekend, om, zoo noodig door inbeslagneming te worden ge volgd. Men boude zich dus voor het laatst gewaar schuwd. Amersfoort, 'len 20. Juli 1901. De Ontvanger voornoemd, K. VAN DKR BURG. Amersfoort in 1900. VIII. Omtrent landbouw en veeteelt zegt het Ge meente verslag De uitkomsten van den oogst waren over het algemeen goed te noemen. De vrucb- tenoogst was eveneens, niettegenstaande de voorjaars-vorsten, gunstig. Van de 2201.34 II.A. welke do Gemeente beslaat, werd ingenomen door: Heide, veen gronden, duin en zand 320.04; vergraven grond, moeras, strand en water 9.05; dijken en bermen 0.10veld-en spoorwegen 102.13; onbelaste eigendommen 87.37, erven van ge bouwen en lustplaatsen 214.30, bouwland 540.43, wei- en hooiland (grasland) 438.24, tuinen met inbegrip van boomgaarden (voor eigen gebruik) 20, moestuinen, warmoeze- rijen, enz. (voor den handel) 21.50, bloemis terijen 2, boomkweekerijen 7, boomgaarden (voor den handel) 2.07, hakhout en bosch (opgaande hoornen) 344.46, en door dennen- bosschen 150.55 H.A. Er waren landbouwers-huisgezinnen waar 4 of meer bouwpaarden gehouden worden 3 eigenaars, 4 en pachters waar 2 of 3 bouwpaar den gehouden worden 2 en 0, waar éen paard of os gehouden wordt Oen 14. Huisgezinnen van veeboeren waar 6 of meer koeien gemol ken worden 8 en 20. Landbouwers of vee houders, die in gebruik hebben van 4 tot 5 Hectaren land 0 en 35, van 5 tot 40 H.A. 7 en 9, van 10 tot 45 H.A. 3 en 3, van 45 tol 20 H.A. 0 en 4, van 20 tot 30 H.A. 3 en 4, van 30 tot 40 H.A. 0 en 2. Vergeleken met het voorafgegaan jaar was de toestand van het vee dooreengenomen ongunstiger van de gewassen ongunstiger finaucieei voor de vetweiders ongunstiger voor de veefokkers en zuivelbereiders on gunstiger. In den vorigen herfst, by grondbewerking en zaaiing der Wintergewassen, was het weder goed, evenals ook in het voorjaar bij grond bewerking, zaaiing of het poten van de zomer gewassen. Van de zware zandgronden en van de lage landen werden de beste uitkomsten verkregen. Geen nadeel is ondervonden van schadelijk gedierte of waterstand van aard appelziekte in zeer geringe mate. Verbetering ten opzichte van den grond of zijn bewer king is niet waargenomen. De koopprijzen van grasland en bouwland zijn lager dan ten vorigen jare: de huur prijzen eveneens. Op de daartoe gehouden vier markten zijn aangevoerd990 paarden, 440 veulens en 150 hitten. Aangebracht worden op de weekmarkten tü.>'t4 varkens, 9810 11,L. aardappelen (voor consumptie), 3650 II.L. appelen, 1120 H.L. peren, 04900 K.G. boter, t 738 000 hoender- eieren (tegen 1 678 000 in 1898 en 4 570 000 in 4899). Op de rundveemarkten, sedert onderschei dene jaren niet bezocht, waren in 1888, na de uitloving van premie», bij acht voor- en zes nujaarsmarkten, ongeveer 2000 stuks aan wezig, terwijl in 1889 en 1890, toen de pre- miën slechts op de voorjaarsmarkten waren uitgeloofd, respectievelijk slechts ongeveer 650" en 500 stuks werden aangevoerd en in 1892 slechts 104 stuks, welk aantal sedert 1893 tot nihil was gereduceerd. Ken poging, in 1896 gedaan, oin door grooter publiciteit de markt te doen herleven, had weiuig re sultaat slechts 30 koeien werden aange voerd. Sedert dien tijd werd de markt niet meer bezocht. Aantal dekhengsten, bepaaldelijk voor het dekken gebezigd geen, aantal veulenmerriën 9, aantal veulens en jonge paarden beneden 3-jarigen leeftijd 23, aantal overige paarden (de werkpaarden), alzoo zonder onderscheid van geslacht of ouderdom 200, aantal in den loop van het jaar aangelokte veulens 10. Op de 4 gehouden paardenmarkten was de handel iets minder dan in 1899. De aan- fok gaat vooruit, terwijl van rasverbetering werk wordt gemaakt, j Aantal springstieren 4, aantal melkkoeien, en melkvaarzen 580, aantal kalveren, pinken en liokkelingen en 2- en 3-jarige vaarzen 283, aantal mestossen, ander raestvee en trekossen geenaantal voorhanden schapen 150, aantal geiten en bokken 250, aantal ezels en muilezels 4, aantal voorbanden varkens (de biggen onder de twee maanden niet daaronder begrepen) 400, aantal inden loop van bet jaar goboren, daarop gemeste en geslachte varkens 1000. Globale begrooting van het aantal: hoen ders 70 000kalkoenen 20 eenden 100 ganzen 0: zwanen 0; duiventillen 3. Aantal bijenkorven 150, aantal korven in 't najaar opgebroken 150, gemiddeld gewicht der korven aan honig 13 K. G., gemiddeld gewicht der korven aan was 1.5 K.G.prijs j van liet K. G. honig f0.-40, der ruwe was 10.50, der gezuiverde was t 1.30 prijs per korf, jonge stok f3, oude stok 1'3.50. Uitgestrektheid der tuingronden 20 H. A., l der warrnoezerijgronderi 241/2 H.A., derbloem- kweekerijgronden 2 H. A., aantal bloem- k weekers 8. I Uilgestrektheid der boomgaarden 2 H.A. 07 A., uitgestrektheid der boomkweekerijen 7 H.A., aantal kweekers 4. i Uitgestrektheid van het opgaand loofhout 50 H.A. 1 A., dennenbosch met inbegrip van j larix- en mastbosch 150 H.A. 55 A.. akker- I maalshout (eiken) 200 H.A., hakhout, schaar- hout, elzen- en wilgenhout, wissenhout 95 H.A.: samen 495 H.A. 50 A. De gemiddelde prijzen waren als volgt I eiken geschild f4 per vim, elzen f4, beu- j ken f10 de 400 bos, üegschors f3 per I 00 K.G.boomschors werd niet verhandeld. Hoeveelheid heide, veengronden, duin en I zand 320 H.A. 94 A. DeafdeelingAmersloort van het »Utrechtsch i Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" I telde 229 leden. I In de Algemeene vergadering van Januari werden wederom een aantal nuttige land- bouwvoorwerpen onder do leden verloot. Na alloop der verloting hield de heer T. J. Swier- stra, zuivel-consulent, een zeer onderhoudende voordracht over »Melkonderzoek". Spreker wees er onder meer op, dat dit voor de vee houders van het grootste belang is en dat dit onderzoek in den laatsten tijd zeer is vooruitgegaan. Hij gaf uitleggiug van de werking van dr. Gerbors Acid butyrometer (de eerste prijs der verloting) en constateerde, dat. scheikundig onderzoek alleen met zeker heid het bewijs van de hoedanigheid der melk kan geven. Hij wees er op, dat de melkwegers niet altijd te vertrouwen zijn en herinnerde voorts, dat op de melk nauw keurig moet worden toegezien. Het melk- onderzoek moet minstens éénmaal in de 14 dagen geschieden. De veehouders moeten zich vereenigen om de melk voor gezamen lijke rekening te laten onderzoeken. Op 25 September werd een ploeg wedstrijd gehouden, welke naar wensch atliep.jJDe wedstrijd had plaats op een terrein aan|de Gasthuislaan daartoe door den heer A.JM Tromp van Holst welwillend afgestaan. De met den Isten prijs bekroonde ploegen in elk der categorieën (nl. 4e ondiep werk no. 2 diep en ondiep werk, en no. 3 ondergrond ploegen) werden door de afdeeling aange kocht en ter plaatse aan de meestbiedenden der leden van de afdeeling verkocht en brachten ruim de helft op van de aankoops- prijzen. Door dezen verkoop, gehouden overeenkomstig het advies van den Rijks- landbóuwleerlaar, den heer H. D. S. Hassel- man, werd een direct practisch resultaat van dezen wedstrijd verkregen. Voor zoo veel bekend, zijn deze ploegen binnen de afdeeling gebleven. In April werd een keuring gehouden van stieren, beeren en rammen. Evenals ten vorigen jare had de regeling der stierenkeu ring plaats door een commissie door Gede puteerde Staten van Utrecht benoemd, met medewerking der afdeeling. De afdeeling werd verdeeld in drie districtenin eik di strict werd een premie van f 100 uitgeloofd voor oudere, een van f 60 en een van f40 voor jongere dieren. De gunstige invloed der keuringen op het gehalte van den veestapel wordt thans algemeen erkend. Aan de eige naars der bekroonde dieren wordt de ver plichting opgelegd, hun fokdieren tegen een laag dekgeld beschikbaar te stellen. De premiën werden gevonden uit subsidiën van het Rijk, de provincie, het Utrechtsch ge nootschap en andereu. Tentoonstellingen hadden niet plaats. 8.) De dour van de kamer was intussehen geopend, zonder dat zij het gehoord hadden, en een manne- stem riep vroolijk: „Neemt mij niet kwalijk, als ik u stoor, lieve dames, eu veroorlooft mij, u mijn compliment over uw bekoorlijk gezang te maken." Emma en Elize lieten van schrik de muziek val len en hadden van verlegenheid wel in den grond willen wegzinken, als de grond maar zoo beleefd ware geweest zich le openeD. „Mijnheer" stotterde Ernron eindelijk. „Neem ons niet kwalijk," fluisterde Elize, terwijl i ciden bij zichzelven de opmerking maakten, datdo Burgemeester jong eu knap was. „Wie zou zulke lieve dames iots kwalijk kunnen nemen f" viel de jonge man haar in de rede. „Maar mag ik u vragen, aan welk gelukkig toeval ik de eer van uw bezoek te danken heb?" „01 lieve hemel" antwoordde Emma en kreeg een kleur als vuur, als u dat weet, zult u wel niet zoo vriendelijk meer zijn." „U mankt me waarlijk nieuwsgierig." „Men heeft ons gearresteerd." „Wat U Het gezicht van den Burgemeester betrok; zou den meisjes personen zijn, die de wet overtreden hadden „Dames," zeide bij op eenigszins koeler toon, „u schertst toch, hoop ik, maar ik moet u beleefd ver- I zoeken te bedenken, dat ik ambtenaar ben en al3 zoodanig zulken scherts niet mag toestaan. Hoe is u hier gekomen Emma verhaalde, bijgestaan door-Elize, waterge- beurd was en eindigde met verzekering, dat ze geen vijf gulden by zich hadden. „Het is een onaangename zaak," zeide de Burge meester, „u is botrapt in flagranti." „Neen, in de duinen," protesteerde Elize. De Burgemeester glimlachte. „Het spijt my zeer, dat de strengheid der wet u treflen moet, maar sta my toe, u eenige vrageu te doen; ik moet proces-ver baal opmaken." „Neen, dat willen wij niet." „Wij weten niet eens, wat dat is." „Uw weigering zal u uiels baten," antwoordde de Burgemeester, terwijl hij zich aan zijn schrijftafel zette eu een deftig blad papier voor zich legde „Mag ik eerst uw naam voluit weten „Emma, Pauline, Sophie, Veronicn, Cecilia Hol land I" „Elise, Francisca. „Mot uw verlof, eerst juffrouw Holland. Dus ge boren V' „Natuurlijk 1" „Wanneer „Maar, mijnheer, dat is een onbescheiden vraag 1" riep Etarua onzet uit, want dat was haar nog nooit gebeurd, dat iemand maar zóo ongegeneerd weg naar haar leeftijd vroeg, al was ze ook nog niet zoo oud, dat ze dien liever verzweeg. „U moet do politie als een moederlijke vriendin beschouwen, wie men alles kan toevertrouwen. Dus geboren „Den 19den Mei 1868." Zie de advertentie v de pagina. Gebrs. LEVY op de vier- „Dus negentien jaar eu twee maanden." En zich tot Elise wendende, ging hij voort: „En u, juffrouw „Elise, Franciska, Alida, Eleouore, Olga, Frederika Forbach, geboren den 21sten Novembor 186S. Mijn vader was dokter, mijn moeder heet van zichzelve Van Esschen,mijn vijf zusters heeten Julie, Everdina, Cato, „Ik dank u! Ik weet gerceg! Beroep?" Emma en Elize kok ju 'Akaar verwonderd aan. Beroep? Dat was toch al een heel gekke vraag. „Uw beroep, als ik u verzoekeu mag I" „Wij hebben er geen." „Dus „zonder beroep." U bekent dus, helmplanten uit deu grond getrokken te hebben „Ja, dnt heb ik; maar we hebben de duinen daar door niet beschadigd." „Dat doet er niet toe. Tot myu spijt moet ik u verzoeken, elk vijf gulden boete tc betalen." „Vyf gulden 7" zuchtte Emma. „Zooi cel hebben we met elkaar Diet bij ons. Wij hobbon maar drie guldens en nog wat losse centen. Is datook niet ge noeg)"' „De wet laat zich niet afdingen. Dan moetu zoo lang mijn gevangenen blyven, tot ik van uw ouders de vereischte som gekregen heb, of moet u twee dagen. ,Iu den toren.' Neen, daar gaan wy niet in '."riep Elizo vastberaden uil, terwijl Emma op 't punt was, in tranen uit te barelen. „Nu, wel niet direct iu den toren," gaf Arthur ten antwoord„mug ik 't genoegen hebben, twee van mijn kamers tc uwer beschikking te stellen en een bode naar uw oudera te zenden, om het losgeld te halen f" „Al te vriendelijk, mijnheer antwoordde Elize. „Tot zoolang verzoek ik u, mijn gaston te willen zijn en een kop thee bij mij te drinken." De twee meisjes namen zijn aanbod dankbaar aan. Do Burgemeester schelde eu verzochtjuffvouw Caro line deu bode weg te zenden en nog twee kopjes te willen brengen. Caroline kon gaar ooren bijna niet gelooven. De Burgemeester ging met die gearresteerde op- lichtsters theedriuken. Zoo iets had zy nog nooit in haar leven bijgewoond Evenwel gehoorzaamde zy en ging heen. Arthur schoof intussehen twee stoelen aan tafel cu ontdekte toen tot zijn groote verlegen heid. dat de gescheurde jas daar nog altijd lag, „U moet hier maar niet rondzien," zeide hij, „bet ziet er hier wel wat slordig uit. Die gescheurde jas. „Mag ik die voor u naaien in den tijd dat de thee trekt?" viel Emma hem in do rede. „Als u zoo goed zoudt willen zynMaar ik beb geen naalden." „O, die heb ik welen uit eeu sierlijke zak-né- I cessaire haalde zij een naald en garen te voorschijn „dat is vrouwenwerk Ziet u, zooNog een paar i steken o wee, daar gaat de draad uit don naald i „Mag ik l genoegen hebben vroeg Arthur en stak den draad weer iu de naald. Hel duurdeniet lang, of Emma's vlugge vingers hadden d< i« getorn- den naad netjes dichtgenaaid tot groote verrukking i van den Burgemeester, die de lieve naaister harte lijk dankto. Ondor lachen en praten vloog de tijd om.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1