Stadsnieuws. Ingezonden. Z. K. H. Prins Hendrik kwam Donderdag avond per rijtuig van »8oestdijk" bier aan en stapte aan het Centraal-station in den trein naar Berlijn. De Raad dezer Gemeente vergaderde Donderdagmiddag van 3.15 tot 4.01 onder voorzitting van den beer Burgemeester. Tegenwoordig waren 11 leden en deGrit- fier der Gemeente, rnr. W. D. Caudriafwezig waren met kennisgeving de heeren: Wet houder Visser, Gerritsen, Veis Heyn en Van Kalken en zonder bericht de heer Garjeanne. Eén vacature. Na de rnededeeling der Ingekomen stuk ken, van welke hei belangrijkst de rnede deeling 'lat het Rijks-subsidie bedraagt f56 770.74, kwamen aan de orde de volgende punten van behandeling 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen Raadsleden, de heeren mr. Van Voorst Vader, Van Beek, Van Eek, Celosse, Croockewit en Van Kalken, alsmede van het nieuw-gekozen Raadslid deri heer C. J. Plomp. Terwijl de Commissie, bestaande uit de heeren Kleber, Tromp van Holst en Hamers, de stukken onderzocht, werd de zitting ge schorst. Op voorste! der Commissie, namens welke de heer Kleber rapport uitbracht, werd z. h. st. besloten tot toelating. 2. Vaststelling van riet eerste aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1001, tot een bedrag van f0649.25. Vastge steld z. h. st. 3. Voorstel van P. en W. tot gedeeltelijke inwilliging van het request der «Vereeniging tot het Douwen en verbeteren van wonin gen'', houdende verzoek om overneming van straten op een terrein aan Wolfertsteeg en Puntenbiirgerlaan, tot afstand van terrein, tot deelneming in de geldleening tot een maximaal-bed rag van f20 000 en dat de Ge meente betale de kosten van riolcering en verlichting der aan te leggen straten, een en ander orn het bouwplan der vereeniging mogelijk te maken. De Gemeente staat daartoe een terrein van 5580 M2. in erfpacht af met het recht van koop voor den erfpachter, neemt verder voor een bedrag van f20000, tegen een rente van 3j pet., deel in een door de vereeniging uit te geven geldleening en neemt eindelijk de kosten voor haar rekening van aanleg (Ier riolcering en gasverlichting van een weg, lang 90 en breed 6 Meter, waartoe de Raacl z. d. of h. st. besloot. 4. Voorstel tot wijziging van de richting van den weg, aan te leggen over terreinen tusschen- en verbindende den Grooten Kop pel en den Hooglanderweg ingevolge verzoek der betrokken bouwondernemers. Vast gesteld r. h. st. nadat mr. Heyligers gewe zen had op de sloot achter het terrein en do Voorzitter had meegedeeld, dat den Ge meente-architect bereids weid opgedragen plannen te maken tot verbetering der afwa tering, zoo noodig door rioleering. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop en plaatsing van zes nieuwe lantaarns, tot een bedrag van f'JOO, ten behoeve der betere verlichting van den Hof, de voormalige Visch- rnarkt en du Varkenmarkt. Aangenomen z. d. of h. st. 0. Voorstel van B. en W. tot het rooien orn den andere vun boomen in de Lange Beekstraat ingevolge het verzoek der bewo ners. Do heer Van Beek wilde eenige daarvan, die naar het hem voorkwam daartoe uiter mate geschikt zijn, in het najaar verplanten naar liet Plantsoen of elders en stelde voor om, teneinde de mogelijkheid daarvan te kunnen onderzoeken, dit punt aan te hou- don tot een volgende vergadering. Mr. Heyligers betreurde het, (lat waar in den laatsleu tijd het aantal schaduwrijke plokjes om Amersfoort zóo schrik harend is verminderd, wederom de hand naar een dei- weinige nog overige wordt uitgestoken z. i. kan door liet opsnoeien der boomen voldoende licht en lucht verkregen worden voor de woningen in die straat, die toch byua alle van slechts éon verdieping zyn. De Voorzitter zeide, dut het verplanten dor boomen door bun grootte en zwaarte be langrijke kosten met zich brengen cn het opsnoeien or van slechts onvoldoende hel pen zou. Nadat de heer Van Eek nog had gevraagd of, wanneer volgons het voorstel van B. en W. tot liet rooien der boomen wordt besloten, diegenen wolko blijven staan toch niet zullen moeten gerooid worden, werd hot voorstel-Van Beek met 9 tegen 2 stemmen verworpen en dat van B. en W. vervolgens z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot vervroegde uitbetaling van het subsidie voor 1901 aan do Voreeiiigitig «Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken". Aangenomen z. d. of h. stevenwel zonder prejudice voorden vervolge. 8. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van eervol ontslag aan den tijdnlijken leeraar in de Nedorlandsche taal en letter kunde cn do Geschiedenis aan de Hoogcre Burgerschool, den heer A. D. Raadgeep, in verband roet diens benoeming te 'sGraven hage. Eervol verleend roet ingang van l September. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar on derwijs werden, nadat daarvoor urgentie was verkregen, eenige voorzieningen getroffen voor dén volgenden cursus van de Hoogere Burgerschool. Het teekenlokaal zal geplitst worden in twee lokalen en voor het Lijntee- kenen zal gebruik gemaakt worden van een lokaal in de Ambachtsschool. De aanstelling van eenige tijdelijke leer aren werd verlengd en voor de vervulling van vier tijdelijke ieeraarsbetrekkingen zullen sollicitanten worden opgeroepen. Mr. Heyligers interpelleerde hierna B. en VV. over de uitvoering van het Raadsbesluit van 26 Juli 1900 betreffende het aanleggen van beerputten. De Voorzitter antwoordde, dat voor vele var» de door rnr. Heyligers bedoelde per- ceeleri de benoodigde "vergunning is aange vraagd en dat rnen voor vele andere, met name die perceelen aan de Muurhuizen en de grachten, die vroeger de faecaliën loosden in het water en bij het verbieden daarvan plotseling ontriefd werden, toegevend is ge weest, doch dat overigens wel degelijk de hand aan de Verordening wordt gehouden. Om zulks goed te kunnen doen, zijn B. en W. voornemens, bij de Begrooting een voorstel te doen tot het aanstellen van een ambtenaar meer bepaald belast met het toezicht op het bouwen en de daarbij be- hoorende bepalingen. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan den heer Secretaris 'lezer Gemeente is een verlof verleend van 22 Juli tot 8 Au gustus. De waarnemend Gemeente-Secretaris ver zoekt ons, belanghebbende verlofgangers der Nationale militie eraan te herinneren, dat hun zakboekje ter Secretarie kan worden afgehaald. Dr. J. S. Theisser», tijdelijk leeraar in de Geschiedenis aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool hier, staat op de voor dracht ter" benoeming tot leeraar in dat vak aan het Gymnasium te Leeuwarden. Bij Kon. besluit is gepensionneerd onze stadgenoot de kapitein-luitenant ter zee J. M. Noorduijn. De ook door de Nuts-lezingen hier zeer bekende dr. Jan ten Brink is Vrijdagochtend te Leiden overleden. De collecten voor de vrouwen en kinderen iri de Engelsche „toevluchtsoorden" in Zuid- Afrika, in de Gereformeerde kerken A. en 13. hier gehouden bij de Bidstonden voor deze ongelukkiger!, hebben onderscheidenlijk op gebracht f 10(1 en f125. Programma van het concert door de staf- rnuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer K. G. G. van Aaken, Woensdagavond te half acht te geven op het terras van «Amicitia". 1. Cornelius-rannscliMendelssohn. 2. Ouverture „La Sirfuie"Aubor. 9. Bulietmiisilc und Hnchzeitszug aus der Oper „Féramors"A. Rubinstein 1 BaJwMrontan/., 2 Llchturtauz dor Braille von Kinchmlr, 3 IIoolizaitHzna. 4. Souvernir de l'opóra „L'Btoile du Nord"Meijerbeer. 5. Ouverture „Tricoche und Cacolet" Von Suppdc „Alla Stella Cotifidente"Romance Robaudi. {b. „Dio Miihle im Sohwarzwald" Eine IdyllEilenberg. 7. „A toi", WalterWaldteufel. 8. „Hommage A Fr. Chopin" Grande fautaisie. J. H. Bolcker. Een bezending paarden voor de Atners- foortsche tram is aangekomen. Zij werden rechtstreeks op proef geleverd door de Ge broeders Marnier, te Gribomont (St. Médard) in België bij de Fransohe grens in de nabij heid van Sédan, leveranciers voor de Am- sterdarnsche Gemeet)te-traui en verschillende tramweg-inaatschappijcn hier te lande. Bij de Vrijdag te Leeuwarden gehouden wedstrijden werden o. a. de volgende prijzen behaald door paarden van stadgenooten in het concours voor rijpaarden de Ie prijs deor »Dc Gicg" van luitenant J. A. van Gcllicum, de 2e prijs door «Sportsman" van luitenant G. J. Marisin het concou'-s voor springpaarden de 3e prijs door «The Rival" van luitenant G. J. Maris, de 4e prijs door «De Gieg" van luitenant J. A. van Gellicum. Bij de gister te Haarlem gehouden schiet wedstrijden van den «Ned. Bond van oud onderofficieren" werden o.a. de volgende prijzen behaaldin den korpswedstrijd voor alle afdeelingen van den Bond de 1e prijs, do groote zilveren medaille van II. M. de Koningin, door de afdeeling Amersfoort met 225 punten; in den korpswedstrijd vooralle erkende schietvereenigiugen van den Bond de 6e prijs, een bronzen medaille, door de schietvereeniging «Koningin Wilhelmina", met 173 punten in den korpswedstrijd-buks de 3o prijs door de afdeeling Amersfoort met 409 punten in den korpswedstrijd voor erkende sehietveroenigingen de 3e prijs door «Wilhelmina" met 423 punten. De heer C. W. H. Sprui: won een fraaie zilveren medaille als hoogste korpsschutter, terwijl de heeron Hoeijmakers, PYeni, D. van Buuren en Ruisch in de personeele wedstrij den fraaie kunstvoorwerpen verwierven. Aan de Directie der «Ned. Centraal Spoorweg Mij." is het volgend adres ver zonden door het Bestuur der plaatselijke vereeniging «Handel en Nijverheid «Bij uet in gebruik nemen van het Nieuwe station zal blijken, dat door vele in woners het ongerief zal worden gevoeld van den grooten afstand van genoemd station tot de stad. «Met het oog op de vele locaal-treinen, die uwe Maatschappij laat loopen, is het zoowel in het belang van uwe Maatschappij a's van die der inwoners, dat een halte, waar zoo mogelijk alle treinen uwer Maat schappij stoppen, gevestigd worde in de nabijheid der stad. «Naar het oordeel van het Bestuur zou het aanbeveling verdienen, een dergelijke halte te vestigen nabij de Koppelpoort." De Fancy-fair vun de „Sint Vincentius-ver- eeniging" werd heden te half twaalf in „Amieitia'' geopend in tegenwoordigheid van Burgemeester en \Veth0uder3. De heer C. Tb. van Beek sprak 'len velen aanwezigen een hartelijken welkomst groet toe, waarop de Burgemeester antwoordde, waarna de fancy-fair een aanvang nam. Gelijk bekend, hedenavond rnuziek-uitvoering door den heer Van Aaken cn twee zijner doch ters morgen van half elf tot vijf uur voortzet ting van de fancy-fair en des avond3 te acht uur feest vergadering voor genoodigden Woens dag van half elf tot vijf uur weder fancy-fair, waartoe ieder gaarne toegang wordt verleend. Tot Voorzitter en tot onder-voorzitter der afdeeling Gooi- en Kernland van de «Ne- derlandsche Vereeniging tot bescherming vari dieren" zijn gekozen de heeren A. J. Bicker Caarten, te Baarn, en jhr. I,. Mar tens, hier. Onder leiding van den commandeerenden officier van het üe regiment infanterie zal op 21 Augustus in de omstreken van Amers foort e-eii oefening plaats hebben voor per soneel van den geneeskundigen dienst, waar aan o. a. zal worden deelgenomen door bet 5e regiment infanterie, 2 batterijen veld-ar- tillerie, een detachement cavalerie, ordon nansen, enz. Luitenant J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, is eervol ontheven van de opleiding van het Reserve-kader en van die der jongelin gen die daarbij een verbintenis willen aan gaan en in die functie vervangen door lui tenant W F. von Hombracht. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde reserve-officieren D. H. Schilling en P. A. Fuyt zullen 29 dezer bij het korps worden beëedigd en in functie gesteld. Reserve-luitenant N. A. Stutterheim wordt voor den tijd van (i weken gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie hier. De bij het ie regiment veid-artillerie gede tacheerde cadetten der artillerie van de Kon. Militare Academie te Breda vertrokken Za terdag naar de Legerplaats bij Oldebroek tot het bijwonen der oefeningen van het 2e regiment veid-artillerie. De uitspraak van het Kantongerecht van Amersfoort in zake het rechtsgeding van den beurtschipper te Eernnes tegen het bestuur der Eernbrug over liet betalen van bruggeld is bepaald op Maandag 20 Juli. Meldden we verleden Maandag, dat hel feweldige onvveder in den nacht van 13 op 4 dezer voorzoovcr bekend hier geen on heilen heeft veroorzaakt, thans moeten we daarop terugkomen. Het is namelijk gebleken, dat vermoe delijk bij den zwaren slag van kwart over twaalven in de Sint Joris-kerk de electri- sche schel naar het orgel en de huis-tele- phoon van deConsisterie- naardeGerwekainer getroffen zijn. Van beide zijn de geleidings draden grootendeels gesmolten. Brand is ge lukkig niet veroorzaakt. Een merkwaardige bijdrage te meer voor het «Donderboekje". De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 14-jarigen knaap uit Amersfoort, die een konijn en een vogelkooi stal en de schrik der buurt is en telkens iets „vindt," tot plaatsing in een Rijks-opvoedingsgesticht tot 18 Maart 1905. Ook dit jaar zal de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder te Baarn met groote feestelijkheden worden gevierd. De atdeeling Baarn en Omstreken van de «Maatschappij van Tuinbon v en Plantkunde" heeft het voornemen om het volgend jaar te Baarn een tentoonstelling van bloemen, plan ten, enz. te houden. De Burgemeester van Baarn heeft zich bereid verklaard, als Eere-voorzittcr in de commissie zitting te nemen, terwijl ook de boeren C. H. van Senden, A. Browne, jhr. L. van Beijma en A. J. Bicker Caarten de uitnoodiging hebben aangenomen om deel uit te maken vau de Commissie. Ten gerieve van de wielrijders, zullen door den «Alg. .Ned. Wielrijders-Bond" een viertal wegwijzers worden geplaatst, waarvan éen aan den Soestdijker straatweg, hoek Vuursche steeg; éen bij het kruispunt Vuursche steeg, en Soestdijksche straatcon voor het Hotel- Oosterum, Lage Vuursche; en éen aan het kruispunt Hilversum, Hoogo- en Lage Vuursche. De landbouwer G. van aan den Ham te Hoogland, is Vrijdag by den arbeid dooi de warmte bezweken. Hij laat een weduwe rnet tien rneest jonge kinderen achter. Te Soest brandde Donderdagavond het huis van een arbeider, terwijl hij in den polder onder Eernnes werkzaam was, tot den grond af. Huis en inboedel waren verzekerd. De genie-troepen, die sedert 17 Juni in de Legerplaats hij Zeist kampeerden, zijn Zaterdagochtend naar Utrecht teruggekeerd. Men vereert meestal hetgeen men niet voldoende kent. Reuter seinde uit Pretoria onder dagtee- kening van 21 Juli: Mevrouw Kruger, echtgenoote van den Staatspresident, is hier gister aan de gevol gen van longontsteking overleden, na slechts drie dagen z.iek geweest te zijn. Zij bereikte don leeftijd van 07 jaar. Het opnemen vau In>;eioiiden stukken brengt niefc altijd mede, dat de Redactie on voorwaarde!y k instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Mot groote belangstelling volgde ik steeds heigoon U in Uw geacht orgaan mededeeldet omtrent den toestand der Gemeente naar aanleiding van het jongste verslag daarom trent. Men kornt er zoo niet toe, zich et-n afdruk van dat verslag aan te schaffen en bovendien heeft de wijze waarop gij het in breeder kring bekend maakt hot voordeel, dat men lolkens een afgeroud onderdeel en niet te veel op eens te lezen en te over denken krijgt. Bijzonder echter trokken mijn aandacht de nummers II (Inkomsten-belasting), V (Armen-bedeeling) en VII (Gomeonte-reini- g»"g)- Omtrent de laatste twee wilde ik wel even een opmerking inaken In ronde cijfers werd door liet Burgerlijk Armbestuur let wel alléén door het B. A. en dus niet door de kerkelijke- cn de zeer vele particuliere arm verzorgers hier tor stede van 1895 tot en met 1900 respectievelijk uitgekeerd f8300, f8785, f9992, f10 454, f10078 en 110 720. Uit het dienaangaande meegedeelde blijkt, dat de grootst mogelijke bezuiniging is betracht, vooral in de laatste jaren. Het te-kort der Gemeente-reiuiging was in de zelfde jaren, eveneens in ronde cijfers f3505, I 3517, 1*3402, f3778, f5033 en f5151. Ook hier is het beheer onbetwist met be leid gevoerd. Maar toch zou ik «stuurman aan den wal" onder de aandacht van het achtbaar Bestuur dezer Gemeente het volgende willen brengen. Waar uit de eerstvermelde cijfers over tuigend blijkt, dat het aantal paupers steeds toeneemt (het verslag zegt: «De arme be volking blijft steeds onevenredig groot in verhouding tot de sterkte der bevolking van de Gemeente" en liet samenstroomen van armen, uit luiheid dan wel uit anderen hoofde, naar grootere Gemeenten, die be kend staan om hun dikwijls zeer onrnensch- kuudige mensciilievendheid, is een overbe kend feit) zou ik willen voorslaan, dat de bedeeling van Gemoente-wege eenige wij ziging oridorging. In dezer voege, dat men hen die zich aanmelden om bedeeiing dezen geldelijken steun doe verdienen, door hen werkzaam te stellen bij de Gemeente-reiniging. Natuurlijk niet de ouden van dagen en de zieken, doch hen die volkomen valide zijn en licht werk gemakkelijk kunnen doch liever niet willen verrichten, late men op het terrein der Gemeente-reiniging het opgehaalde vuilnis bewerken, in dezen zin, dat zij daaruit sorteeren alle scherpe zaken (als steen, glas, enz.) die de boeren toch niet op hun land kunnen hebben de mest zal er door in waarde stijgen. Men doe hen de metalen voorwerpen vorzamelen en verkoope diehetgeen een aardige bate afwerpt. Desgelijks doe men mot gekk, -d en wit papier, met gekleurde en witte lom pen, enz. In audere Gemeenten geeft deze methode een aanzienlijke bate. Wanneer deze arbeid thans geschiedt door werklieden van den Reinigingsdienst, dan komen daardoor handen vrij, hetgeen bij de uitbreiding der Gemeente ook wel nutlig is. Door dien arbeid wordt tevens het demo- raliseeremie voorkomen, dat het geven van aalmoes of bedeeling, zonder dat daarvoor gearbeid wordt, steeds met zich brengt. Wellicht, geachte Redachte, geeft deze overdenking aanleiding tot gedachten wisse ling misschien o»,k wordt zij overweging waardig gekeurd bij wie zulks behoort. U mijn dank voor de verleende gastvrij heid en de verzekering mijner hoogachting. Een getrouw lezer. Amersfoort, 19 Juli 4901.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2