Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. en wat He overige adressen betreft, zicb niet inet de strekking kon vereenigen. In zake het wetsontwerp op de arbeids en rusttijden werden zoowel van Vereenigingen als van Kamers vau Koophandel verschillende adressen ter ondersteuning ontvangen, welke aan een commissie uit de Kamer ter fine van rapport werden ter hand gesteld. Van den Minister van Financiën werd ooi nog ontvangen het wetsontwerp tot heffing van Invoerrechten, waarvoor de behandeling in 19U1 wordt voorgesteld. Evenals andere jaren ontving de Kamer van de betrokken Ministers en ver ierehooge en andere Regeeringspersonen,Colleges, Maat schappijen en Vereenigingen de door hen uitgegeven statistieken en verslagen. De jaarverslagen werden wcderkeerig toe gezonden. Na kennisgeving, waarmede de «Amers- ioortsche Courarft zich steeds welwillend be lastte, werden deze stukken voor een ieder ter inzage gelegd by den Secretaris en ver der by de leden rondgezonden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Geiien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Zate*- dac den 27. Juli aanstaande, des namiddags te 2'., ure. Amersfoort, den 2ó. Juli 1901. I)c Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Ds. D. P. M. Graswinckel, emeritus-predi kant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening iu ue Lutherscfie kerk hier. Dij die iu de Remonstrantsche kerk hoopt vóór te gaan ds. A. P. G. Jorissen, te's-Gra venhage. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden kwam Maandagavond te 8.15 aan het Cen traal- station hier aan van zijn reis naar Berlijn en keerde per rijtuig naar «Soestdijk" terug. In de vergadering van den Raad dezer Ge meente welke zal gehouden worden op Zater dag, 27 Juli, des middags te half drie, zullen aan de orde worden gesteld de volgende puDten van behandeling 1. Benoeming van een een leeraar in Na tuurwetenschappen aan de instellingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs. 2. Adres van de bewoners van de Intrige Beekstraat tot herroepen van het besluit Van den Ruad van 18 Juli l.l. tot rooiing van boomen in die straat. 2. Ontslag-aanvrage van den tijdelijken leer aar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de instellingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs J. S. Theissen. De fancy-fair ter viering van het vijltig- jarig bestaan der «Sint Vincentius-vereeni- ging" is uitstekend geslaagd. Alles was zeer goed georganiseerdde zalen leverden met haar fraaie decoratiën en talrijke tentjes, waarin aardige verkoopstertjes hun waren aan boden, een gezelligon aanblik op. In ons volgend nummer hopen we verdere bijzonderheden dienaangaande te kunnen mee- deelen. Bij Kon. besluit is bevorderd tot luitenant- kolonel bij den Provincialen staf de majoor W. van Houten, provinciaal-adjudunt in de Provincie Utrecht. lugevoige de thans door Provinciale StateD aangenomen regeling van de krankzinnigen verpleging, blyft thans laste der Gemeenten niet meer f182, doch f162 per armlastigen patiënt. Bij de in dienst stelling van het nieuwe Semecnschappelyk spoorweg-station hier zal e «Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij" voor haar eigen dienst de uitgifte der plaats- kaarten en de behandeling der bestel- en vrachtgoederen behouden. De proelritten der Amersfoortsche tram werden gister gehouden cn alles werd daarbij in volkomen orde bevonden. Moge de belangstelling daarbij betoond, steeds grooter worden en de tram ook hier alras populair zyn en onmisbaar blijken. De muurschildering, die aan de buitenzijde der Sint Joris-kerk door het wegbreken van het Nnchtwachthuisje zichtbaar is geworden, is thans grootendeels ontdaan van de' kalk- lagen waaronder zij verborgen werd. Zij stelt voor Jezus op weg naar Golgotha. Zeer duidelijk ziet men rechts een Romeinsch krijgsknecht, het kruis en een gedeelte van het rechterbeen van Jezusachter het kruis ziet men links Veronica met den zweetdoek. Het gedeelte van den weg dat nog afge legd moet worden, is eveneens zeer juist te onderkennen. Bovenaan rechts ziet men een ladder en een hoorn. Minder duidelyk is een schildering op den muur aan de zijde der Appelmarkt, waar men de doornenkroon ontwaart. Een kunstschilder uit 's-Gravenhage is druk bezig met het nemen van een kopie van de schildering. Zijn wij goed ingelicht, dan geschiedt deze arbeid voor de Oudheid kundige Vereeniging «Fléhite". Gelyk we reeds meedeelden, wekt bet al ler bevreemding, dat deze schildering is aan gebracht op den buitenmuur der kerk, waar zij steeds aan weer en wind was blootgesteld. Een feit is het, dat dergelijke schilderingen altijd aan de binnenzijde van een muur te vinden zijn. Oudheidkundigen zullen wellicht het noodige licht kunnen verspreiden over deze ongewone plaats, die ook vroeger niet ombouwd was; althans op plattegronden komt geen uitbouw daar ter plaatse voor en het nu gesloopte Nachtwachthuisje is van te jongen datum. Aanstaanden Zondagmiddag wordt hier een optocht gehouden door leden van den «Al- gemeenen Ned. Timmerlieden-boud" die voorafgegaan door een muziekkorps uit Hil- versum, door de stad zullen trekken orn daarna op »Knoesthof' een openlucht-mee ting te houden, waarby twee sprekers zullen optreden. Dr. J. S. Theissen, tijdelijk leeraar in de Geschiedenis aan het Gymnasium en de Huo- gere Burgerschool hier, is benoemd tot leer aar in dat vak aan het Gymnasium te Leeuw arden. Onze stadgenoot W. van Haselen behaalde bij het overgangs-examen naar het tweede studiejaar der afdeeling bouwkunde van de «Quellinus-school" te Amsterdam den eer sten prijs. Het toelatings-examen tot de «Kweek school voor de Zeevaart" te Amsterdam is met gunstig gevolg o. a. afgelegd door Briët, uit Amersfoort. Bij Kod. besluit is aan onzen vroegeren stadgenoot den kolonel J. J. Schluiter, com mandant van het 2e regiment veld-artille- rie te s-Gravenhage, op den dag (1 Augustus) waarop zijn pensioen ingaat alsnog de rang verleend van generaal-majoor. Tot kolonel-commandant van het 5e regi ment infanterie is benoemd de luitenant-ko lonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, van het regiment grenadiers en jagers. Majoor L. G. baron Van Boetzeluer, van hei te regiment huzaren hier, wordt wegens tijdelyke ongesteldheid op non-activiteit ge steld. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is gister op de gebruikelijke plechtige wijze uitgereikt aan korporaal L. Ruijier, van het 1e regiment veld-artillerie. Programma van het concert aangeboden door, den commandant van het 5e regiment infanterie en morgenmiddag te 3 uur op het terras van «Amicitin" te geven door de stafmuziek van het korps onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Marsch der Bereaglieri"Eilenberg. 2. Ouverture „Berlin wie es weitit und lacbi"Conradi. 3. „Wir spielen soldat" Cbaracterslück Eilenberg. 4. Fantaisie de l'opérn „Lakmé"Leó Delibea. 5. Ouverture „Giralda"Adaoi. 6. „Mein Traum" WalserWaldteufel. 7. Souvenir de l'opéra .Les Dragons de Villars"Maillart. 8. Finale. Programma van het concert door de staf muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie vau den heer K. G. G. van Aaken, Zondagavond te half acht te geven op het terras van «Amicitia". 1. Nederlandsche-Schutterg-Kade:- Bond-marsohH. Hendrike. Opgedragen aan den Majoor Com mandant A. M. Tromp van Hokt, Eere-voorzitter van den Bond. 2. Ouverture .Leichte Cavallerie" Von Suppé. 8. „Plapperooaulcben"Eilenberg. 4. Fantaisie de l'opérn „Les Pêohcura de perlea".Bicet. 5. „Einiug der Giiatc aufWartburg" aus „Tannhauser". Bieb. Wagner. 6. „Rêverie"Vteuxiemps, 7. i,Sirenensauber", Walser Waldteufel. 8. „Un jour d'été en Norvège" grande fantaisie pastorale Willmere. De vereeniging «Broederschap", de plaat selijke afdeeling van den «Ned. Schutterij Kader Bond", hield Maandagavond een bui tengewone Algemeene vergadering. De coramissiën ter voorbereiding van het van Zondag tot Dinsdag hier te houden Bondsfeest brachten verslag uit omtrent de door hen verrichte werkzaamheden. Alle hoop beslaat, dat het feest schitterend zal slagen. Als het weder meewerkt en de burgerij, door het uitsteken der driekleur, aan de vreemdelingen toont, dat Amersfoort niet behoort tot de doode steden, dan zal de N. S. K. B., die Amersfoort voor de derde maal tot gastvrouw koos, in zijn vertrouwen niet beschaamd worden. Aan den Eere-Voorzitter van den Bond, majoor A. M. Tromp van Holst, Bescherm heer der vereeniging «Broederschap", werd by monde van den Voorzitter der vereeni ging, den heer J. W. van Aehterbergh Jr., opgedragen de Nederlandsche Schutterij Kader Bond-marsch, gecomponeerd door den heer H. Hendriks. De zeer verdienstelijke componist bracht de compositie op de piano ten gehoore en oogstte den welverdienden lof van alle aanwezigen. Den heer H. van Gelder had in keurige lettere de opdracht in het aangeboden ma nuscript gecalligrafeerd. De Beschermheer bracht aan de vereeni ging zijn hartelijken dank en in het bijzon der aan den componist en den calligraaf. De marsch zal Zondagavond in »Amicitia" ten gehoore worden gebracht. Meldden wij onlangs, dat door de politie op de weekmarkt by een uitdrager een sla gers-koppel met messenscheede werd aange houden, welke heette gestolen te zijn, thans is zonneklaar gebleken dat de persoon B. de J., die betigt werd dien koppel ontvreemd te hebben, volkomen onschuldig is, daar hij dien met eenig ander oud goed ten geschenke kreeg, waardoor de koppel in handen kwam van den uitdrager. Toen de eigenaar den koppel miste, en zich niet herinnerde dat die met het goed weggegeven was, riep hij de hulp der politie in. Hij was nu de eerste om De J. vrij te plei ten van eiken blaam. Gelijk we meedeelden, zal de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachts- vrouwe van Baarn, ook dit jaar weer recht feestelijk daar worden gevierd. O. a. worden 1100 schoolkinderen op poffertjes onthaald; in de Prins Hendrik-laan is een ringrijderij met een tribune voor de Koninklijke familie op de Brink komt een kermesse d'été, con cert, electriscbe verlichting, enz. Men schrijft ons uit Eemnes Door het prachtigste weder begunstigd, is het hooi thans op een kleine uitzondering na binnengehaald. Het is dit jaar krachtig en zwaar, doch daardoor is men wel eenigs- zins bevreesd voor te sterk broeien. Men schrijft uit Barneveld: In het Svsseltsche boseh ontstond voor kor ten tijd een begin van rupsenplaag, veroor zaakt door de zoogenaamde getreepte den nenrups, welke gewoonlijk voorkomt in on geveer 30-jarige dennen. Deze rups komt in begin Juli uit de boomen om zich onder het mos te verpoppen. Nu heeft men op gemerkt, dat des ochtends honderden vo gels bezig waren met het mos los te krabben waarna zij met de te voorschijn komende rupsen hun ontbijt deden. Zonder deze nuttige opruiming ware on getwijfeld het volgend jaar het bosch ver nield en het merkwaardige is, dat de vogels van uren ver moeten zijn gekomen, daar in het bosch zelf byna geen vogels worden aangetroffen. leder beWaagt zich over zijn geheugen niemand over zijn verstand. Bij het groote vertrouwen, dat nog steeds de weervoorspellingen van prof. Falb ge nieten, is het wel aardig zijn voorspellingen voor Juli 1901, voorzoover zij op de tem peratuur betrekking hebben, mede te deelen. 17 Juli. De temperatuur daalt lang zamerhand. 8—12. De temperatuur is buitengewoon 13—25. De temperatuur blijft laag. 26—31. De temperatuur is nog steeds laag. Héél juist uitgekomen, is 't nog niet. Het komt nog te dikwijls voor, dat wiel rijders, wanneer zij willen weten boe lang een weg is, daarover gaan peinzen en cijfe ren zonder aan een goed eind te komen. Ook weten de meeste wielrijders niet, dat er eigenlijk geen practiscber ellemaat om wegen of stukken land te meten bestaat dan een rijwiel. De formulehet aantal tanden van het kleine kettingwiel deelen op 28 (de gewone maat van het achterwiel) en met dit quotient vermenigvuldigen het aantal tanden van bet groote kettingwiel, men heeft dan de versnelling van een rywiel in inches uitgedrukt. Alzoo die formule geeft aan, hoeveel Meter een rijwiel vooruit komt bij éen omwenteling van de pedaal. Vindt men die clausule te moeilijk, dan late men de pedaal precies eenmaal rondgaan en mete dan op hoe groot de afgelegde afstand is. Daarna stappe men op de fiets en telle •aandachtig hoeveel slagen het rechter- of linkerbeen met de pedaal maakt om dit aan tal tc vermenigvuldigen met den afstand van éen omwenteling; dan heeft men den juisten afstand, zegt «Het Rijwiel". Dat gewoonte een tweede natuur is en men niet meer opmerkt hetgeen men dage lijks rond zich ziet, blijkt weer uit hetgeen een fransch tourist aan het Parijsche blad «Le Journal" schrijft over zijn ervaringen in ons land. «In Holland, land van rivieren en kanalen, leeft het grootste gedeelte der werkliedenbe- volking het geheele jaar door op schuiten, die tot vervoer van goederen dienen. Allen, zonder uitzondering, zijn opgesierd door ware tuinen, bestaande uil boog opgaand groen, bloemperken, zelfs geheele boschjes, waar het gezin zijn maaltijden gebruikt, terwijl het achtergedeelte van 'le schuit ingericht is als groentetuin, waar allerlei groenten in overvloed worden gekweekt". Jammer, dat de vriend er niet bijschreef in welk deel van ons land hij deze bijna Chi- neesche toestanden aantrof. Door den Directeur-generaal der Staats spoorwegen is voor de «Vereeniging ter be hartiging van de belangen van jonge meisjes in Nederland", een gunstige beslissing geno men. Hij heeft n.l. aan deze corporatie, die zich steeds bezig houdt om door het geven van inlichtingen, enz. te voorkomen, dat vrou welijk dienstpersoneel bij vertrek naar groote steden door houders of houderessen van ver dachte huizen van den trein worden gehaald en verleid, vergunning verleend om iu de dames-coupé's derde klasse van alle perso nentreinen gratis kaarten te plaatsen, waarop de aandacht op de Tehuizen voor Vrouwen wordt gevestigd. In het Nederlandsch, Fransch en Duitsch worden de reizigers op deze huizen attent gemaakt, terwijl de adressen worden opge geven van de Tehuizen te Alkmaar, Amers foort, Amsterdam, Arnhem, Dordrecht. 'sGra- venhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Van deze kaarten zijn 600 exemplaren in de treinen op alle lijnen op gehangen. .'fóTste S i 't'SIvOISiJ EERSTE KLASSE. Trekking van 22 en 25 Juli (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur .4.6'. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 19807. Prijzen van f20. 202 292 1332 1338 1358 1622 1632 1638 1856 5115 5130 8700 8701 8712 15761 15786 15792 15793 160341798017986 19878 19879 19887 19889 200302020920217 en 20218. Te zamen 30 prijzen. Volgende trekkingen geschieden5—8 Augustus. De tweede klasse bevat de volgende prij zen: 1 van f20 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f 1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 vanf 100, en 1565 van f30. (Geen nieten). «*6Tste «T/l/lTAXOTfJIliJ EERSTE KLASSE. Trekking van 22, 23 en 24 Juli. Ten kantore van den Collecteur te Amers foort, LANGE BERGSTRAAT 9, zijn aan de onderstaande nummers prijzen te beurt ge vallen Prijs van f 1000 op No. 19867. Prijzen van f20. 344 350 2972 2986 4012 4018 4833 4841 4849 4860 5115 5130 5131 5150 11380 11393 12840 15656 15657 15661 15665 15674 15G85 15786 15792 157931635716364 16368 18880 19879 19884 19889 2020920217 20218 20240 20241 en 20245. Gevonden Voorwerpen. 1 dames parapluie, 1 jongens overjas, 1 gouden potlood, 1 mes met schede, 1 blauwe rok, 1 wagen moer (dop), 1 zilveren horloge, 1 koperen honden halsband, 1 zilveren hor logeketting, 1 witte kinderzak met honden penning, 1 onafgewerkte schoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie alhier. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot he* geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 29 JULI aanstaande, 's namiddags van twee tot drie lur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester Bnrgerlijke stand van Amersfoort. van 18 Juli tot en rnet 24 Juli 1901. GEBOREN Hendrika, d. van P. Berendse en E. van Kommer. Leonard Johannes, z. van J. D. Jansen en H. J. Smit. Jan, z. van H. H. Bretveld. Cornelia, d. van H. YV. Mensink en H. ten Katen. Gerar- dus Johannes, z. van F. J. Rau en G. Sas- bach. Aalberta Johanna d. van G. Schut en N. Dufournee. Rinske, d. van G. van der Horst en J. Miedema. ONDERTROUWD: Th. Smink en Th. Berg. A. Berg en M. Smink. A. Pij pers en J. van Niekerk. P. J. Landman en H. de Haan. L. Mostertman en G. M. Maijer. H. L. Hemmenga en G. van de Kamp. GETROUWD: W. J. A. Putman en J. ter Maten. M. van Barreveld en B. Langras. OVERLEDEN-: Johan Montauban 3 m. Hendrik Jaarsveld 17 m. -- Arie Mol 80 j. echtg. van M. Mol. Johannes Mater 84 j. wedn. van E. Fliek. Geertruida Aiijda Maria Ruitenbeek 7 m.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2