Stadsnieuws. doodt men met de moeders de geheele toekom stige familie. Al wat men in 't najaar vangt, in ook winat, doch dan in er in deu voorafgaan- den zoiner toch eerst nog schade geleden. Op de kevervangnt dun I Twee urbeidern houden onder de met kevers bezette boomen of pollen een laken, dat aan twee etokken in gebonden met een Hinken stok slaan zij nu tegen de takken, waardoor de kevers los laten en in 't laken vallen. Van tijd tot tijd wordt 't laken geleegd in een tlesch fbet wijden mond waarin men gewoonlijk wat Ufrpetijn heeft. Natuurlijk ontspringen (in letterlijken zin; nog heel wat aurdvlooien (Jen dans, doch wut vandaag buiten schot blijft, va'* wellicht morgen her halen dus. Houdt men de klopjachten bij don ker wei* en vooral in den vroegen ochtend dan is de vangst grooterdeze vlooien toch weren zich dan nog zeer weinig en voor zij goed en wel weten, wat er met hen is geschied, zijn zij in dc flesch opgeborgen. Met zonnig weer en midden op den dag stake men de jacht. Dit afkloppen is tot heden het eenige bekende en aangewende middel. I)e vraag is echter of er nog niet wat anders is toe te pussen. Geheel hangt dit dan ook hier van af, hoeveel geld daarvoor wordt beschikbaar [fcstcld. Kon men in den winter de boschjes wat aten schoonmaken en het vuil verbranden, dan werden daardoor zeer veel kevers gedood, die in het mos en de afgevallen bladeren overwinteren. Men heeft dit middel ook toegepast (zij het «enigszins anders) tot vernietiging van de den nen blad wesp, die als pop overwintert tusechen de afgevallen naalden. Dat kost dan wel betrek kelijk veel geld, doch men is de schadelijke dieren kwyt. Men vergete ook niet, dat een geheele streek ontsierd wordt, nis de eikenvlooien huis houden zooals thans te Buurn. Het Gemeentebe stuur kan ook niet onverschillig zijn voor deze ontsiering. Kn nn moge op 't oogenblik nog niet alles zyn afgegeten, men bedenke, dat zoolang er nog een groen blaadje is, de kever niet verdwijnen zal. Zij zijn cosinopolietisch genoeg om zich over al wel te gevoelen, waar zij bet goed hebben. Nu zou men met voorbeelden uit dc jongste der tig jaar kannen aantoonen, dat alles zich ten slotte vanzelf hersteltimmers, van 1874 tot 1877 wub de streek tusschen Arnhem en Wnge- ningen als bezaaid met deze vlooien en in 1877 en 1878 hielden zij verschrikkelijk huis tusschen Kpc en Amersfoort, doch de vraag mag gesteld worden of bij doelmatige, desnoods kostbare, be strijding in 1874 de plaag niet tot staan ware gebracht kunnen worden, waardoor de volgende ïaren bevrijd konden geweest zijn. Men zou, met 't oog op de plaatsen hierboven genoemd, de Eevolgtrekking Kunnen maken, datde plaag zich ingzauni en zeker verplaatste. In ieder geval blijkt hieruit opnieuw, dat be strijding van insectenplagen niet persoonlek doen gemeenschappelijk moet ter band worden genomen. Kn wat hier goldt voor insectenplagen, is na tuurlijk ook van toepassing op plantenziekten. Het zal dus wenschelijk zijn.de bestrijding flink aan te pakken en bierbij hulp te verzoeken van de Gemeente, de Provincie en het Rijk. Noodzakelijk zul het ook zijn, door middel van bemesting de aangevallen planten weer wat op de been te helpen. Thans zal dat wel niet veel moer geven, doch als vnn den winter de terroincn gereinigd zyn, zou wellicht een be mesting met Chiusalpeter in 't voorjaar door de oikjos met dankbaarheid worden aanvaard. Cbili- salpeter bevordert stork de bladontwikkelingen als do bladeren er maar weer in groote getale zyn, wordt het geleden kwaad spoedig hersteld. Van hoeveel nut dc vogels zijn met 't weg pikken der kevers, blijkt vooral thans en zal nog duidelijker uitkomen in den loop der maand, als de meeste kevers naar boven komen, Ken „Spuur de vogels I" is nu wel op zijn plaats. Wij willen afscheid nemen van de eikenaard- vloolen met de mededeeling van een eigenaardig voorval, waaruit blijkt, dat de eene misdadiger soms den andere 't bestaan onmogelijk maakt. Toen in 1874 de omstreken van Wageningen sterk door aardvlooien waren bezocht, vreesde men voor 1875 een zeer groote vermeerdering, die evenwel uitbleef. De meikevers, die gewoon lijk een paar weken vroeger verschenen, nadden hun best roeds gedaan aan 't eikenhout en toen de aardvlooien kwamen, was de tafel bijna leeg. Verhongeren was de boodschap en waar nog eie ren konden gelegd worden, brachten de larven 't niet tot volledige ontwikkeling. De streek was gezuiverd de eene dief wanden ander voor geweest. Dit is zeker een eigenaar dig staaltje hoe de natuur ten slotte alles weet to herstellen, al duurt 't soms wat lang enden land- of tuinbouwer in ieder geval te lang. Ten slotte willen wij nog opmerken, dat met hot afkloppen der kevers ook verschillende an dere Insecten naar beneden komen en gedood kunnen worden. Groote schoonmaak houden, zul dan ook 't beste zijn. In de boschjes leeft heel wut ongerechtigheid. In dc Dinsdagavond te Haam gehouden zeer druk bezochte vergadering der pluatselijkc uf- deeling van do „Ned Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde" leidde de neer Teunissen het zelfdo onderwerp in. De vraag werd gedaan of ook niet om plaggen een goed verdelgingsmiddel was;, doch het bleek te kostbaar en zou daardoor te weinig algemeen worden toegepast dan dut het kwaad met wortel en Uk zou worden uitgeroeid daar de vijand over een zeer groot terrein gelijktij dig dient bestreden. Kon der aanwezigen beval Thomas-phophaat aan boven Chili-salpoteroen derdo wilde nico- tine-papior gebruikt zien. De inleider drong er op aan, datdeufd. Baarn er zich zou voorspannen, om door proeven te doeu uitmaken, welke middelen het best en zekerst zouden werken. Hy waarschuwde er nog voor, dat men van omplaggen niet alles moot verwachten, omdat bij deze grondbewerking de grond vlak m de straiken niet wordt omgezet en dut d< zevers, die daarin huizen, «het vol gend jaar opnieuw de plaag konden doen ge boren worden. Dan komt erbij, dat allee wat zich in de pollen zelf beeft verborgen, niet wordt gedood. Daarom beval hy vooral aan, het af kloppen en opvangen op lakens niet achterwege to laten. Er komt nog bij, dat het omplaggen in deze streken niet doelmatig genoeg geschiedt de bovenkorst kouit niet genoeg in de diepte, en juist daarin schuilen de misdadigers. Wel erkende de inleider, dat de bestrijding in 't algemeen zeer kostbaar zal zijn, doch men had van twee kwade dingen 't minst slechte te kiezen. Wil men geen geld, in elk geyal geen voldoende som besteden, dan blijft men in de eikenvlooien. Zoo wordt de zaak ten slotte een geldquestie. En wareD de eikenboeschen nu nog veel waard, dan stond de zaak er beter voor. De aanwezige onder-boschopzichter van de uit gestrekte terreinen van H. M. de Koningin- Moeder nam op zich, de verschillende proefne mingen te verrichten, die waren besproken. Verder werd besloten, in correspondentie te treden met prof. dr. Ritzema Bos om te be proeven, ook van Itogeeringswege hulp te ver krijgen. Men deelde ons mede, dat de eiken-aardvloo óok schrikkelijk huishoudt rond Amersfoort. K E X X I8UE V I N G. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft ontvangen 1. De Jaarverslagen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken over 1901) te; Alkmaar, Almeloo, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Den Bosch, Breda, Delft, Delfzijl, Dokkum, Dordrecht, Eindhovon, Enschede, Franeker, Goor, Gouda, Gorinchem, Groningen, Haarlem, Hannover, Harlingen, Den Helder, Hoogeveen, Hoogezand, Hoorn, Leiden, Londen, Maastricht, Mtppel, Ter Neuzen, Nijkerk, Nijmegen, Ooster hout, Opsterland, I'urmerend, Roermond, Schie dam, Schoterland, Tilburg, Tiel, Utrecht, Venloo, Waalwijk, Zutphen, Zwolle. 2. Consulaire Verslagen No. 630. 3. Tijdschrift van de „Ned. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid", over de maanden Februari tot Juni 1901. 4. SUtisiiek van de In-, uit- en doorvoer ge durende de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni 1901. 5. iiandelstractaten en tarieven van Invoer rechten in: Algerië, VereenigdeStaten van Ame rika, Aruba, België, Britsch Guyana, Britscb Indië, Bonaire, Bulgarije, Cuiwgao, Cuba, Duitschlaud, Duitsch Z. W. Afrika, St. Eustatius, Frankrijk, Griekenland, Guatemala, Madagascar, St. Martin, Nieuw Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Oosten- rij k-Hongarije, Paraguay, Perzië, Porto Rico, Rusland, Saba, Spanje, 'I'abago, 'I rinidad, Tunis, Uruguay. 6. Statistiek van het vervoer per spoor- en tram wegen in 1899. 7. Verslag van den L&Ddbouw in Nederland over 1898. 8. Verslag van het Ned. Landbouw Comité over 1900. 9. Maandcijfers 1900, no. 5. 10. Bydragen tot de Statistiek in Nederland, nieuwe volgreeks no. 5 en 6. 11. Jaarcijfers Koloniën 1899. 12. Graphische voorsteling van het Rynva&rt- verkeer 1900. 13. GraphiBche voorstelling van de aangekomen schepen te Amsterdam in 1900. 14. Verslag Kamers vun Arbeid over 11)00. 15. Verslag Middelbaar onderwijs te Enschede, 1900. 16. Jaarverslag van de Vereeniging „Het Bui tenland" 1900. 17. Dienstregelingen van de stoomvaartmaat schappij Zeeland. 18. Verslug „Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni ging" over 1900. 19. Verslag van de provincie Utrecht. 20. Verslag van Holl. IJz. Spoorweg Maatschap pij over 1900. 21. Verslag van den Ingenieur van het Stoom wezen in 1901. 22' Verslag v. h. Bureau voor den Industrieelen EigendomFabrieksmerken. 23. Is onze Industrie het hiermee eens door A. J. C. van Spaandonck. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor eenige dugen ter lezing ontvan gen aan te vragen bij den ondergeteekende. HKRM. P. VAN HASELEN, Secretaris. Amersfoort, den 7. Augustus 1901. Ds. W. H. Stenfërt Kroese, predikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk hier. In de Luthersche kerk hoopt voortegaan ds. A. de. Jong, Doopsgezind predikant te Noord horn. li. M. de Koningin passeerde hedenmiddag te 12.21) op H. I). reis naar Den Haag deze Gemeente en keerde te 5.45 daarlangs terug naar stiet Loo". Men schreef van hieraan de „Nieuwe Cou rant" Als candidaat voor de Tweede Kamer in dit district (vacature-T. A. J. van Asch van Wjjck, benoemd Minister van Koloniën) wordt van liberale zijde genoemd mr. W. H. de Beaufort te Lousdcn, oud-Minister van Btii- tefilandsche zaken. De heer De Beaufort, die in het district Amersfoort algemeen bekend en geacht is, heeft, bij aanneming der can- didutuur, zeer veel kans gekozen te worden. De vrijzinnige Kiesvereeniging «Amers- foort" stelde gisteravond tot candidaat voor de Tweede Kamer (vacature-Van Asch van Wijclt) mr. \V. H. de Beaufort, oud-Minister van Buitonlandsche Zaken. De anti-revolutionnaire sStichtsche Crt." schrijft, dat lieden (Donderdag)avond in betca- lé »De Arend" een vergadering wordt ge houden van de aoti-revolutionnaire Kiesver enigingen in het dist» iet Amersfoort, voor zoover deze aangesloten zijn by het Centraal comité. Het doel der vergadering is het stellen van een candidaat voor de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Karner, noodig ge worden door het optreden van jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck als Minister van Koloniën. De vergadering is voor alle leden der be trokken Kiesvereenigingen toegankelijk. Volgens «Het Centrum" zou rnr. N. de Ridder te Groningen de candidaat der anti- revolutionnairen zijn. Wij hoorden een gansch anderen naam noemen, doch achten 't heter maar niet vooruit te loopen op de vergadering van hedenavond. Aan roej. E. E. PrinsFortuin is op haar verzoek eervol ontslag verleend als Rijks- telephoniste aan hel vereen igd Post- en Te- legraaf-kantuor hier, terwijl zij vervangen is door mej. J. M. Zambeaux, leerling-telepho- uiste uit Utrecht. De heer A. Visser, lid der Katner van koop handel en Fabrieken hier, is herbenoemd tot lid -Ier Commissie van beoordeeling der in voerrechten, bedoeld in art. 17 der Wet van 20 April 1895 (Staatsblad 54) houdende na dere bepalingen omtrent de heffing van in voerrechten. De heer C. D. van Kuyk mocht heden den dag herdenken waarop hij vóór twintig ja ren in betrekking kwam bij de firma Gebrs. Visser hier, bij welke hij thans boekhouder is. j Bij het te Venloo gehouden examen voor j apothekersbediende is o. a. geslaagd rnej. J. Ph. Dorrestein, leerlinge van den heer W. A. van den Bovenkamp bier. Onze stadgenoot de heer H. B. Fynenberg legde te 's-Gravenhage met gunstig gevolg af het examen voor de akte Fransche taal, Lager onderwijs. Dat de vooral des avonds zeer mooie per ron-gebouwen van het nieuwe spoorweg station zeer de aandacht trekken, mag hier- uit wel worden afgeleid, dat sedert Augus tus rond 7000 perron-kaurties zijn verkocht, waarvan alléén jongstleden Zondag rond 1700. De nieuwe, 2'2 M. lange kegelbaan van de sociëteit «Amicitia" is gisteravond beproefd. Ze ziet er zeer gezellig uit en voldoet uit stekend. Binnenkort wordt ^dj officieel geopend, misschien wel met een*klein concours. Bij de sportfeesten te Nijmegen wei-den o. a. prijzen behaald door paarden van de volgende stadgenooten»The Rival", van luitenant G. J. N. Maris, in het concours voor rijpaarden een BestuurswijsPrins" van den heer H. Boissevain, in het concours voor het schoonst en best gaand rijpaard een Bestuursprijs»The Rival" van luite nant Maris, in het concours voor het beste springpaard een Bestuursprijs«The Rival" behaalde bovendien een 2den prijs in het Sroot spridg-coneours en den 4den prijs in en jachtrit over 2800 M. met eindwedloop over 800 M. Op de te Maastricht gehouden tentoonstel ling van sCynophilia" behaalden sCora II" en Queen oï Amersfoort", de twee Engelsche setters van luitenant Kooiman, éen le en drie 3e prijzen. Programma van het concert, hedenavond te half acht, bij gunstig weer op hot terras bij ongunstig weder in de groote zaal van Arnicitia" te geven door de Ersle Berliner Damen-Kappelle onder persoonlijke directie van Frau H. Brandt. 1. Unter dem Sterneubanner, MurechSousa. 2. Ouverture Leichte Cuvaüerie Suppé. 8. Luna-WalzerLinke. 4, Die Liebespost, Eehosiück für Piston. Gütllober. 6. Potpourri a. d. Trovatore Verdi. 6. Fanfareu-MarachHenrion. 7. Militair-OuvertureZwieker. 8. Donauwelleu, WallerIvanovici. (I. Dus Bild dc Rose, für Baryton iiuich hardt. 10. Musikalische Untcrhandlung, PotpourriHannieoh. Luitenant-kolonel J. van der Horst Bruyn, van het 5e regiment infanterie, heeft tegen 1 September pensioen aangevraagd. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde luitenants H. W. Matthes enl.J. Fröger, herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda, worden Zaterdag 17 dezer hij het korps beëedigd en functie ge steld. De jongelingen W. A. P. van Lier en jhr. W, F. van den Brandeler hebben bij hot 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Door den Inspecteur vau den geneeskun digen dienst der landmacht is de paarden arts 2e klasse M. E. baron Beutiuck, van het 1e regiment veld-artillerie hier, belast met den vétérinairen dienst gedurende de manoeuvres van 3 tot 7 September in de omstreken van Assen. Aangaande de «geleerde vlieg" die Zon dag. Maandag en Dinsdag ook in &De Arend" hier haar verrassende toeren zal laten zien, schreef het «Nieuws van den Dag" o. a Op het tooneeltje ie een groote lijst opgesteld, waarin de vertoouer een spiegel plaatst. Deze is, door elkaar kruisende lijnen, verdeeld in vierkante vakjes, waarin onder clxaar lettere en cijfers staan. De letter a met het cijfer 1, enz. Het laatste vakje, in den rechter beneden hoek, is open gelaten en dient tot rust- en pleisterplaats van de hoofdper soon bij deie voorstelling: de wonderbaarlijke Ta- reutella-Tiieg Sokratee, geboren en getogen in Zuid-Afrika. „Wil ons zeggen, hoe gij heet", vraagt de beer teer beleefd. En onmiddellijk sluipt de vlieg over liet spiegel vlak naar het hokje met de letter 8, blijft daar litien, en wijst op de beginletter van baar naam. Als er iemand iu het publiek Frederik heet, dan gaat de vlieg, hem te pleiziere, eerst op de f en dan op de letter k ïitten. Maar bovendien is deie ge- ieerde honel teer sterk in het rekenen en vergist zich Dooit met de tafels van vermenigvuldiging. En sterker nog is in deie vlieg gevaren. Als ge, ioo geniepig mogelijk, een kaart trekt, dan kruipt dat drommelsche insect eerst op de letter h eu dan naar de v. omdat ge een hartenvrouw in de hand hebt Niet alleen dat de vlieg gedachten kan lezen, maar zij heeft ook de gave der profetie. Zij zweeft onder den magischen invloed des toovenaais naar de cijfers 4 en en als iemand uit Jiet publiek gijzelf of uw jongste broer b. v. een gooi doet met 'n paar dobbelstenen dan vallen er juist zóó veel uogeu Hoe is 'l mogelijk, hoe is 't mogelijkWaar baalt het beest 'i vaudaan. Dooi- de politie hier wordt gezocht een als heer gekleed persoon, die zich voordoet als gewezen officier. Hij haalt goederen opzicht zonder betaling, maakt op gelijke wijze ver tering in hotels, enz. Het signalement luidt licht grijs pak met zwarte hoed. Gister heeft hij hier «gewerkt,in tus schen zonder eenig succes. Ieder zij dus op zijn hoede. Ingevolge de jongste veranderingen in het personeel der Rijks veld wacht worden ver plaatst met 10 Augustus de Rijksveldwach ters J. H. Franke, brigadier-titulair, van Hoogland naar Elspeet, en H. J. Langen hof, van Elspeet naar Hoogland. Het gevaarlijkste gevaar is het gevaar, dat wij niet gevaarlijk achten. Het huldeblijk der Hoogere Burgerscho lieren aan H. M. de Koningin, zal 13 dezer worden aangeboden op »Het Loo". De 80 mannelijke en 50 vrouwelijke vertegenwoor digers der deelnemende scholen, vereenigen zich dan aldaar. Door de firma Thomas Ronaldson Co., gevestigd te Londen, Antwerpen, Gent, Rot terdam en Amsterdam, is een brochure in het licht gegeven, waarin belangrijke bijzon derheden betrelfende bovengenoemde havens en over Zaandam worden behandeld. Vele fraaie platen en kaarten geven aibeeldingen van de voornaamste hanaelsin richtingen en dokken. Voor belanghebbenden bij handel en scheepvaart bevat de keurig uitgevoerde brochure veel wetenswaardigs. ST i t 'SE,OTg£liMJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 28 Aug. (1600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A.G. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 1354. Prijzen van f30. 1341 1383 1021, 1636 1826 1827 1860 5104 5119 5120 8092 8702 8700 8714 8721 15777 15779 15787 157901580216022 16030 16035 16044 16049 160571606017972 17991 19869 19885 20005 202042021420224 20226 en 20227. Te zamen 38 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 19—22 Augustus. De derde klasse bevat de volgende prij zen: 1 van f25 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100, en1565van f45. (Geen nietèo). 36*7ste STAAISi.OitHtJ TWEEDE KLASSE. Trekking van 5 tot 7 Augustus. Ten kantore van den Collecteur te Amers foort, LANGE BERGSTRAAT 9, zijn aan de onderstaande nummers prijzen te beurt ge vallen Prys van f2000 op No. 323. Prys van f200 op No. 9651 en 16366. Prys van f100 op No. 2980. Prijzen van f30. 331 340 352 1383 2973 2985 2989 4019 4020 4850 4855 5104 5119 5120 9026 9632 11372 11379 15666 15678 15777 15779 15787 15790 16358 19860 19885 20204 20214 20224 20220 en 20227.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2