Donderdag 29 Augustus 1901. Soliede Agenten gevraagd. Inbraak Verzekering-Maatschappij RHENANIA te Keulen. No 5114. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. DE SCHAT. GevolmachtigdeFRANZ DISCH INBOEDELS Volle waarde fO.75 per f1000, minimum premie f2.25 AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRflfA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijn! Maandag- cri Donder dag avond Abonnement per 3 maanden f\.franco pev post /'1.15. Adverientïèu I -O i-egels 00 centelke n-ool nmer iü cent. Legale-, officieële- en onteigeningsailverten!iën |<ei- rogn! In n-iu. Reclames IS pegels 25; elke regel meer f 0.25. Grnote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoou 19. O V REI S. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsehe Courant en de bladen welke zij door onze tnssehenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Getier) art, 203 der Wet var. 29 Juni 1851 (SU'iilsbh.d No. 85), Doen t-j weten, dat ili- Begrooting der plaat- si-lijkt- inkomsten en uitgaven dezer Gemeente voor tiet jaar 19(12, door In n aim den Raad aan geboden, gedurende veertien dagen, .te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal lig gen, en dat men van voormelde Begrooting af schrift kan bekomen, tegen beta'ing der kosten. Amersfoort, den 27. Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., 10. Burg. De Secretaris, B. W. Th. 8ANDBERG. DE COMMISSARIS van POLITIE te AMERS FOORT; Gelet op een schrijven van heeren Burgemees ter en Wethouders van Amersfoort; Gezien artikel 32 der Verordening op de Straat- politie Bepaalt, dat van af 80 AUGUSTUS a.s. op marktdagen geen vrachtwagens en andere wagens op de Kampstraat gestationneerd mogen worden. Bedoelde voertuigen kunnen echter geplaatst worden achter de Kamp, op de Beestenmarkt en in de Oliesteeg, mits aldaar een behoorlijke breedte voor het passeeren van voertuigen worde vrijgehouden. Amersfoort, den 27. Augustus 1901. De Commissaris van Politie, GROEBE. In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan ds. Ternooy Apel, Evang Lutherseh predikant te Alkmaar. De buitengewone vergadering, waartoe de Provinciale Staten van Utrecht Dinsdag waren bijeengekomen tot verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter vervulling van de vacature, ontstaan dooi'de benoeming van mr. R. baron Van Lynden tot Minister 8). „Maar, beste Legrand, viel ik hem haastig in de rede, je bent zeer zeker ziek eu moest je meer in acht nemen ju naar bedik zal bij je blijven tot dat het je beter gaat. Je hebt koorts en „Voel mijn pols," sqpi hij. Ik deed het en kou inderdaad niet liet minste spoor van koorts bespeuren. „Tóch kan je ziek zijn. Laat mij je iets voorschrij ven. Maar ga vóór alles naar bed cn dan „Je dwaalt, viel bij mij in c.- rede. Ik voel mij zoo wel als bij de opgewondenheid die zich van mij heeft meester gemaakt, maar mogelijk is. Als je het dus werkelijk goed met mij meent, bevrijd mij dan daarvan." „En hoe kan ik dat?" „Dat is zeer gemakkelijk. Ik ben voornemens, met Jupiter een tochtje te ondernemen naar de heuvels daar ginds op het vasteland Daarbij heb ben wij de hulp noodig van een derden, betrouw baren persoon. De eenige in wien ik vertrouwen stel, bon jij. Of het nu gelukt of niet, in ieder ge val zal de opgewondenheid verdwijnen," „Ik wil je heel graag van dienst zijn, antwoordde ik, maar zeg mij eerst of die drommeische tor iets te maken beeft met'je uitstapje in de bergen." „Ja". „Dan kan ik aan zoo'n onzinnige onderneming geen deel nemen, Legrand." „Dat spijt me, dat spijt me zeer. Dan moeten wij het maar met ons tweeën beproeven." van Ruitenlandsche zaken, werd, bij afwe zigheid van den Commissaris der Koningin, gepresideerd door den heer J. N. Rastert, als oudste in jaren van de aanwezige leden van Gedeputeerde Staten. Gekozen is met '19 van de 33 stemmen, die werden uitgebracht, jhr. mr. H. M. J. van Ascii van Wijck, lid van de Tweede Kamer voor Wijk-bij-Duurstede, waar dus een nieuwe Kamerverkiezing inoet plaats hebben. Verder werden uitgebracht 9 stemmen op dr. B. Reiger en 1 stem op de heeren jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsseveen eu Nigtevecht, mr. W. H. de Beaufort, mr. M. Kerdijk, G. B. 't Hooft eu G. H. L. baron Van Boetzelaar. .Ihr. Van Ascli van Wijck, die als lid der Staten tegenwoordig was, verklaarde op de vraag van den Voorzitter, dat hij de be noeming aannam. De sStichtsche Crt." teekent bij dit be richt aan •Naar wij vernemen, was de heer Van Aseh van Wijck echter vast besloten om toch voor de Tweede Kamer te bedanken, zoodat daardoor de beslissing der Staten al blijven wij die niet zonder bedenking achten meer verklaarbaar wordt. »Wij voor ons hadden liever gezien, dat men gewacht had, tot de heer Van Aseh van Wijck werkelijk bedankt had. Nu wil het ons toeschijnen, dat-men zijn retraite heeft verhaast". Bij Kon. besluit van 17 Augustus no. 29 is op diens verzoek met ingang van 1 Augus tus eervol ontslag „verleend aan jhr. mr. T. A. J. van Aseh van Wijck als Burgemeester van Amersfoort, met dankbetuiging voor de door hern in die betrekking bewezen diensten. Naar aanleiding van de benoeming van jhr. mr. T. A. J. van Aseh van Wijck, die in Mei 1896 aftrad als Gouverneur van Suri name, tot Minister van koloniën, schrijft •Onze West" o. a. »Het mag voor Suriname een heuglijk feit genoemd worden dat thans Minister van Ko loniën is geworden een man, die Suriname, uit eigen aanschouwing kent en gerekend moet worden met de nooden en behoeften der kolonie op de hoogte te zijn. •Van den heer Van Asc-h van Wijck, die bij ervaring weet hoe onaangenjatn liet is voor een Gouverneur en niet minder voor de Koloniale Staten, wanneer uitgaven, die hier nodig worden geacht, van de Begroo- ling worden afgevoerd, mag worden verwacht, dat hij, zonder klemmende reden, geen pos ten van de Begrooting zal schrappen. •Tot dusver werd bijna alle belangstelling van Nederland geüsurpeerd door de Oost- Indische bezittingen. Het is zeker zeer merk waardig, dat thans een West-Indische speci aliteit Minister van Koloniën is geworden, eu wij hopen en vertrouwen, dat de kolonie daar van de goede gevolgen zal ondervinden." De »Surinanqer" schrijft: •Suriname heeft door deze gebeurtenis ont zaglijk veel gewonnen. Eindelijk dan hebben wij een Minister van Koloniën, die Suriname kent door eigen ondervinding. En dat die kennis van Suriname aan onze kolonie ten goede komen zal, kunnen wij gerust veron derstellen, daar wij weten, dat de nieuwe Mi nister Suriname nog een warm hart toe draagt. •Als lid iler Eerste Kamer heeft onze oud- gouverneur daarvan reeds dikwijls duidelijke bewijzen gegevennu hjj den ministerieelen ze tel heeft beklommen, kunnenjjwe nog spreken der bewijzen verwachten. •Wij mogen deze benoeming dan ook be schouwen als een eerste heilzaam gevolg van de uitslag dêr laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer." De Gemeenteraad hield Dinsdagmiddag opder voorzitting van Wethouder Visser •van 1.45 tot 2.1 Q een openbare vergadering en vergaderde daarna nog een half uurtje in comité-generaal. Aanwezig waren 14 leden en de Secreta ris afwezig waren Wethouder Van Beek, met kennisgeving, en de heeren mr. Van Voorst Vader en Van Kalken. De notulen der zilting van 31 Juli werden gelezen en z. d. aldus vastgesteld. Ingekomen wareneen missive van den heer C. Th. van Beek, waarin hij verklaart de benoeming tot tijdelijk Wethouder aan te nemen de goedkeuring van het Raads besluit tot benoeming van den heer Bergan- sius beide voor kennisgevingeen request van de Vrijwillige Brandweer om verhoo ging van subsidie om prfe-advies aan B. en W.beschikking van Gedeputeerden op reclames Inkomstenbelasting gedepo neerd ter Secretariede Begrooting der Gemeente, dienst 1902 zal worden ge drukt eu rondgezondeneen request van den heer A. C. R. O. Leinweber, houdende verzoek, zijn salaris van f400 op 1800 te brengen gedeponeerd ter Secretarie. Een tweetal Staten van oninbare posten der Inkomstenbelasting tot bedragen van Nieuwe Doelenstraat 4, AMSTERDAM. Premier risque fl.25 per f 1000 „3.75 Zie prospectus, welke Maandag 2 September bij dit Blad gevoegd wordt- „Ga je gang." De lijk gek „Maar nog plan weg te blijven Waarschijnlijk den geheelen nacht. Wij gaan ter stond op weg en zullen met zonsondergang weer hier zijn." „En geef je me je woord van woord van eer, dat je, zoodra je aan deze gril hebt toegegeven en de torreu- geschiedenis tot je voldoening afgeloopen is, weer naar huis zult gaan cn aan mijn raad, als dien van je geneesheer, nauwkeurig gehoor zult geven f" „Op mijn woord van ser. Maar kom mee, want we hebben geen tijd te verliezen." Met een bezwaard hart ging ik met mijn vriend mede. Tegen vier uur begaven wij - Legrand,Jupi ter, de hond on ik ons op weg. Do neger droeg de zeis eu de spaden en wilde zich geen van die ge reedschappen laten afnemen meer uit vrees, naar het mij voorkwam, om ze aan zijn meester toe te vertrouwen, dan uit overgroote werklust en voorko mendheid. Hij was buitengewoon knorrig, en „die vervloekte torwaren de eenige woorden die on derweg over zijn lippen kwamen. Ik zelf droeg een paar dievenlantaarns, terwijl Legrand zich vergenoegde met do doode tor die hij aan een touw had gebon den en voortdurend met de gebaren van een toove- uaar been en weer zwaaide. Ik kon nauwelijks mijn tranen bedwingen toen ik dit duidelijk bewijs van de waanzinnigheid van mijn armen vrieDd zag, maar ik achtte het 't beste, voorloopig, totdat ik met meer kans op succes tot krachtiger middelen mijn toe vlucht kon nemen, op zijn dwaasheden in te gaan. Tevergeefs beproefde ik hem eenig uitsluitsel over het doel van onzen tocht te ontlokken hy gaf mij geen ander antwoord dan„Dat komt wel te recht." Met een bootje bereikten wij de overzijde van het water, beklommen de hoogvlakte van het vasteland en vervolgenden onzen weg door een buitengewoon woeste en verlaten streek, die geen spoor van men- sohi-lijUe vm'.tslappeii vertoonde, in noordwestelijke richting. Legrand liep met vusien tred voorop cn bleef nu en dan staan om zich naar zekere, onge twijfeld vroeger door hem opgemerkte aanwijzingen te oriëuteeren. Zoo marcheerden wij ongeveer twee uur lang en bereikten tegen zonsondergang een streek die nog heel wat somberder leek dan het land dat wij tot nu toe waren doorgetrokken. Het was eeu soort hoog vlakte dicht bij den top van een bijna ontoeganke- I ij ken berg, die van den voet tot aan zijn hoogste steile punt met dichte bossehcu was bedekt en waaruit hooge rotsen opstaken die los op don bodem schenen te staan en wellicht alleen door den steun dien het geboomte bood, bleven slaan. Diepe kloven, welke naar verschillende richtingen liepen, schonken aan het landschap een nog ernstiger, somberder ka rakter. Het natuurlijke platform dat wij beklommen had den, was zóo dicht met doornstruiken begroeid, dat het onmogelijk zou zijn geweest, ons zonder de zeis een weg te banen. Op bevel van zijn meester ging Jupiter nu aan hot werk om een weg te maken naar de voet van eeu reusachtigen tulpenboom, die mid den tusschen een groepje eiken stond en dezen in hoogte, als ook alle andere boomen die ik ooit had gezien, door de schooheid van zijn gebladerte en zijn majestueusen vorm overtrof. Nadat de boom bereikt was, vroeg Legrand den neger of hij er in zou kuDiion klimmen. De zaak kwam Jupiter aanvankelijk bedenkelijk voor, want hot dunrde eenige oogen blik ken eer hij antwoord gaf, maar eindelijk ging hy naar den geweldigen boom loe, liep er langzaam omheen en onderzocht hem eerst nauwkeurig, voordat hij antwoordde „Ja, mos'r, Jupiter klimt in iederen boom dien hij tegenkomt." „Dan maar gauw naar boven, want het zal ons spoedig te donker worden." „Hoe hoog er in, mas'r?" vroeg Jupiter. „Klim maar eerst tegen den stam op, dan zal ik je wel zeggen in welke richting je moet klimmen eu hier wacht dan even neem de tor mee." „De tor, inas'r Willde gouden tor T riep de neger uit, ontzet terugdeinzend, waarom moet ik die tor meesjouwen op den boom?..De drommel hale me, als ik 't doe," „Als jij, groote, dikke kerel, bang bent om een onschadelijke doode tor aan te pakken, dan mag je ze aan het touw vasthouden. Maar als je dat ook niet wilt doen, dan zal ik me genoodzaakt zien, je met deze spade jo hersens in te slaan". „Hoho, inas'r!kalm maar! zei Jupitor, die opeens verlegen en toegevend was geworden. Altijd begint u ruzie te maken met mij, ouden neger. Heb immers maar een grapje gemaakt. Ik bang voor dc tor? Wat maal ik om een tor?" Tegelijk pakte hij voorzichtig de uiterste punt van het touw beet, hield het insect zoover hem maar eenigszins mogelijk was, van zijn lichaam en maakte zich gereed den boom te beklimmen. De tulpenboom, deze schoonste van alle Araeri- kaansche boomen, heeft in zijn jeugd een buitenge woon gladden stam, waaruit geen zjjtakkeu ontsprui ten. Maar als Hij oud is, wordt de schors vol knoes ten e:. scheuren en er ontspringen een groot aan tal korte takken uit, zoodat de moeilijkbeden die bet beklimmen aanbiedt, meer in schijn dan in wer kelijkheid bestaan. Met zijn armen de geweldige zuil vast omklemmend, met de banden zoekend naar uitstekende punten en om ardere weer zyn naakte teencn slaande, werkte Jupiter zich, na ver scheiden malen te nauwer nood een val ontgaan te ziju, eindelijk op tot de eerste vertakking eu scheen nu zijn taak als feitelijk vervuld te beschouwen. Inderdaad was hij het ergste te boven, ofschoon hg zich wel zestig voet boven den beganen grond be vond. [IFordi vrvolgd).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1