Maandag 2 September 1901. No 5115. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. DE SCHAT. PHOENIX-BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. ÜERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden fi.franco per post /'1.45. Advertentièu 1--6 rebels OOccnt; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsttilvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiëu var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, I»ven»t ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente znl vergaderen op Dins dag den 3. September aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 30. Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Wc-th., lo. Br- De leden van 'iet Bestuur der classis Amersfoort, van de Ned. Hervormde kerk hebben hun prinses, ds. A. Couvée te Zeist, bij gelegenheid van zijn 25-jarig leest als predikant aldaar, als blijk win hoogachting en vriendschap eeu fraai bloemstuk aange boden, vergezeld van een zeer waardoerend schrijven. De verjaardag van H. M. de Koningin werd bier Zaterdag gevierd door het uitste ken der vlaggen en het bespelen van liet carillon. De eenige openbare feestelijkheid was de parade, welke ondanks de stortbuien werd bij gewoond door een vrij groot aantal toe schouwers. Des avonds werd in den huize De Ilaas den majoor-commandant der dienstdoende Schutterij een diner aangeboden door de officieren en den auditeur-militair; het ka der hield den gebruikelijken Schuttersmaaltijd in »De Arend." In »Amicifia" gaf de onderofficiers-socie- teit een recht gezelligen feestavond, terwijl in het Militair Tehuis aan de Beekstraat door de minderen feest werd gevierd, waarbij zoowel de reciteer-club «Oefent U" als de zangvereeniging «Excelsior" bun mooiste nummers ten gelioore brachten. Ten gevolge van de verkiezing van jhV. mr. H. M. J. van Aseh van Wijck, lid van de Tweede Kamer voor Wijk-bij-Duurstede en lid van da Provinciale Staten voor Amers foort, tot lid van de Eerste Kamer moet eer lang in het. district Amersfoort weder een verkiezing voor de Provinciale Staten plaats hebben. Naar men aan het «Utrechtsch Dagblad" meldt, wenscht de heer J. H. de Waal Ma- lefïjt, Burgemeester van Westbroek en Acht tienhoven en lid van de Tweede Kamer, niet in aanmerking te komen voor een be noeming als Burgemeester van Amersfoort. Z. EdelAchtb. wil zijn tijd zooveel mogelijk besteden voor zijn werkzaamheden als lid 6). „Waar nu heen, nias'r Will?" vroeg by. „Lange den diksten tak aan dezen kant," ant woordde Legrand. De neger gehoorzaamde onmiddellijk en klom, blykbaar zonder veel moeite, booger en hooger, tot dat liet dichte gebladerte zijn robuste gestalte aan onze blikken onttrok. Nu riep by ona toe: „Hoeveel hooger nog?" .„Hoe hoog ben je al vroeg Legrand. „Kolossaal boog, kan den hemel al zien." „Bemoei je maar niet met den hemel, maar doo wat ik' je zeg. Tol de takken eens die je aan jou kant onder je hebt. Hoeveel zie je er „Een twee drie vier vyf. Vyf groote takken, mas'r, aan dezen kant." „Klim dan nog een tók hooger." Een minuut later meldde de stem uit den boom dat de zevende tak bereikt was. „Jup, riep Legrand, thans blijkbaar zeer opgewon den, nu moet je langs dien tak kruipen zoover je maar kunt komen, en als je iets byzonders ziet, waarschuw me dan." Wanneer ik tot nu toe nog den geringsten twjjfel kon voeden aan de verstandsverbijstering van myu armen vriend, dan was ook dit nu voorbij, on ik dacht er met stille vrees aan hoe ik hem het best naar huis kou troonen. Terwijl ik daarover nog na der Tweede Kamer en om propaganda te maken voordeanli-revolutiomaire beginselen. Als Burgemeester van Amersfoort zou hem daarvoor vpel minder tijd overblijven. lil de Vergadering van tien Raad der Ge meente, welke gehouden wordt op Dinsdag 3 September a.s., des middags te hall'twee, zul len aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling I. Installatie der nieuw-benoemde leden. '2. Benoeming van een Wethouder (vacature M. I,. C'elosse). 3. Benoeming van een tijdelijk Wethouder (vacature C. Tlt. van Beek). 4. Benoeming van twee ambtenaren van den Burgelijkeu stand (vacaturen M. L. Ce- losse en mr. P. J. F. van Voorst Vader) 5. Loling voor de samenstelling der nf- deelingen. 6. Benoeming van twee leden der Com missie bedoeld bij art. 166 der Gemeente wet (vacature M. L. Celosse en mr. P. J. F. van Voorst Vader). 7. Benoeming van Óen lid der Commissie voor den reinigingsdienst (vacature C. Th. van Beek). 8. Benoeming van éen lid der Reclame commissie (vacature C. Tb. van Beek). 9. Benoeming van éen lid van bet Burger lijk Armbestuur (vacature C. Th. van Beek). 10. Benoeming van twee leden der Com missie van fabricage en der Commissie voor de gasfabriek (vacaturen 0. Tb. van Beek en H. J. Crookewit). II. Ontwerp-requcst uan Z. Exc. den Mi nister van Binnenlandsche zaken betredende de Hoogere Burgerschool. 12. Request van den gasverbruiker A. W, Groote, met advies. 13. Request dei1 Maatschappij «Amersfoort" inzake overdracht van wegen, met ontwerp besluit. 14. Ontwerp-contract tot uitgifte van ter rein in erfpacht, aan de «Vereeniging tot het bouwen en verbetereu van woninigen te Amersfoort". 15. Voorstellen inzake tijdelijke benoeming van leeraren in Natuurlijke Historie. Door de thans 35 leden tellende plaatselijke afdeeling van den „Bond van Nederlandsche onderwijzers" werd bet volgende adres aun den ïS(i dezer Gemeente verzonden 1 Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de. afdeeling Amersfoort e. o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers (goedgekeurd by Kon. Besluit van 22 Maart 1890, No. 22). dat zij overtuigd is van do goede gezindheid Uwerzijds ten opzichte van het onderwijs en de onderwijzers, blijkende onder meer hieruit, dat de Gemeente Amersfoort een der Gemeen ton van het land is geweest, die in een regeling der onderwijzersjaarwedden het minimum der wet betrekkelijk verro is te boven gegaan dat de werkelijke minima thans aanmerkelijk zijn verhoogd en in verband daarmee de hy drogen door het Rijk aan do Gemeenten uitge keerd verhooging zullen ondergaan dat zy daarom beleefd verzoekt, de verorde ning, regelende de jaarwedden voor onderwyzera in deze Gemeente, aldus te wijzigen le. Het minimum voor een onderwijzer zonder hoofdacle bedruagt f600. 2e Dit salaris wordt 8 ma»l om de 2 jaar verhoogd met föO tot een maximum van f 1000. 3e. De dienstjaren buiten de Gemeente worden bij de berekening der jaarwedden raedegerekend. Ie. Voor het bezit der boofdacte wordt f200 verhouging toegekend. Adressante is zoo vrij, ter motiveering van dit verzoek daaraan bygaande Memorie van toelichting toe te voegen. Deze Memorie luidt in haar geheel De jongste wijziging der Wet op het I,nger On derwijs, waarbij de minima der onderwijzersjaar wedden herzien zyn, heeft geleid tot aanbiediug van dit adres, waarin wjj met bescheidenheid onze wenschen te kennen geven. Ter motiveering diene '(volgende: Steeds meer en meer wordt erkend, en iedor voor stander van goed onderwijs znl het beamen, dut een onderwijzer, wiens gewichtige arbeid zooveel van zijn geestes- eu liohAunskracht vergt, aanspraak mug maken op een bezoldiging, die hem vrijwaart tegen geldelijke zorgen, waardoor hy belot wordt :U zyn krachten te wijden aan zyn moeitevolle tank. Een onvoldoende bezoldiging tcoh, dio hem noodzaakt zyn verdiensten uau te vullen door werk zaamheden, soms geheel buiten zijn vak staande, kan niet anders dan nndeolig werken op zyn on derwijs. Ook de wetgever heeft begrepen, drft hff«ioh ge- heul anti de school moot wijden en daarom beper kende bepalingen gesteld, waar 't betreft, do waar neming van audere betrekkingen. Het zal immers wel geen betoog behoeven, dat de arbeid van een onderwijzer met de schooluren niet afgeloopen is dal hij zioh dient voor te bereiden voor zjjn onderwijs en bovendien zich op de hoogte van zijn vak moet houden, waartoe hetn do noodtge boeken en tijdschriften niet mogen ontbreken. Eeu flinke bezoldiging, dio hom daartoe in staat stelt, mag dan ook met reclH noodzakelijk genoepid worden. Waar nu do jongsto wetswijziging minima voor schrijft, waarvan do Minister herhaardelyk verklaard heeft, dut zij zeldun en dan alleen in die plaatsen mogen toegopast worden, waar do behoeften het geringst zijn, mag met «enig recht do verwachting gekoesterd worden, dat de Gemeente Amersfoort ton opzichte dezer minima hetzelfde onbekrompen standpunt zal innemen, ala onder do vorige wet te genover de toon geldende minima. De wenschen in 't-adres vermeld, zyn dan ook op deze verwachting gobouwd, torwijl *y tovons mot bescheidenheid zyn gestold, opdat vun geen over drijving sprako tuogo zyn. Wat voorooret punt lo. betreft, kan opgemerkt worden, dut hot minimum van f000 in deze Ge meente reeds geldende is, zoodat handhaving daar van voorzeker geen tegenkanting aal ontmoeten of verdediging bohoovoti. Overgaande tot de beschouwing van punt 2o., waarin gevraagd wordt 8 tweejuarlyknoho verhoogin- gon van f60 tot eou maximum vun f 1000, ij) 'tvol- gcudu gezegd Moet erkend worden, dat oen maximum van f 800 voor onderwijzer* zonder hoofdaute reèds lang met ruim mocht genoomd worden, nu zal niemand ontkennen, dat do veranderde omstandigheden een vorho'iging van 't eindsaluris noodzakelijk maken. I5en der voornaamste redenen toch voor betere salarieering der ouderwijzers in de sleden ia steeds geweest het trekken van goodo onderwijskrachten. Waar nu zolfs de kleiuste Geiuconteu genoodzaakt zullen zyn, een maximum van f700 to vorleouon, mag ccn eindsularis van f 1000 in deze Gemeente voor zeker niet te hoog gonoemd worden, wil men hom in staat stellen behoorlijk oen gezin lo onderhouden en zich met toowjjding anti zijn tank te geven. Eindelijk zjj hior nog opgemerkt, dat du verhoogde bijdragen van 't Rjjk aun de Gemeenten ongotwjj- leid zyn verleend om verliooging der oiiderwjjzum- jnnrweilden mogolyk te inaken. Na dit alles iscen eindsaluris van flOüüzekergenoeg zaam verdedigd. En dit le doou bereiken na 16- jarigen dienst, znl anker geen bezwaar ontmoeten, als men in 't oog houdt, dat in do huidige regeling hol maximum reeds na 12-jurigon dienst bereikt wordt. Punt 8o. Dienstjaron in ar.doro Gemeenten Daar de practischo ervaring, welke aan de nncion- iiiteiisverhoogingen ton grondslag ligt, onafhanko- lyk is van de plaats, waar zjj is opgedaan, kan hot met meetellen der dienstjaren buiten de Gemeente, met geen onkol gegrond motief verdedigd worden. Iron wens do verhoogingen, boven hot minimum in de wet gonoemd, zullen ook toegekend worder, afgescheiden van do Oonieonto of Gemeenten, waar do dienstjaren zyn volbracht. Punt 4o. Hoofdnoto. Door de wetawjjzigiug zul olko verplichte hoofd- ncto f200, elko uiot-vorplichto hoofdnoto f100 ver hooging waarborgen. Dnt do gemeente Amersfoort in dezen het voet spoor der wet zou volgen, is niette verwachten, (laar in de bestaande regeling reeds volkomen ge lijkstelling voor onderwijzers met boofdacte heersoht dacht, liet Jupiter's stem zich weter liooren „Ik ben bang me ver op dien tak te wagen. is byna heelemaal dood, die tók." „Wat? Dood, zeg je Jupiter?" riep Legrand met bevende stem. „Ja, mas'r, morsdood weg heelemaal weg." „Om Godswil, wat moet ik nu beginnen zei Le grand op een toon van de diepste zielesmart. „Wat je nu moet beginnen bracht ik in het midden, met blijdschap de gelegcnboid aangrijpend om een poging te wogen, naar „huis moet je gaan en je to bed leggen. Kom, oude jongen, kom. Het wordt laat en bovendien... denk om je eorewoord." „Jupiterschreeuwde hy, zonder op my te letten, „kan je me verstaan „Ja, ia. mns'r Will... versta u heel duidelijk." „Onderzoek dan het hout met je mes en kjjk of bet erg vermolmd iB." „Vermolmd, mns'r, by mijn ziel I" antwoorde do neger na eenigo "ogenblikken. „Kon echter nog wel meer vermolmd zijn. Alleen zou ik misschien nog wel een eindje verder kunnen." „Alloeu Hoe bedoel je dot f" „Wel, ik bedoel die tor. Ib verschrikkelijk zwaar, die tor. Wat dunkt u, als ik die maar liet vallen? Van éeu neger zo) de tók wel niet breken." „Jou geiueeno schelm riep Legrand terug. Wat praat je daar voor onzin lk draai je den iials om als je tor laat vallen. Pas op, boor Jupiter., .versta je me „Ja, mas'r u behoeft een armen mgger niet zoo aan te blaffen." „Nu, luister danals je, zonder de tor te laten vallen, zoover langs den tak kruipt bIb die jo ste vig genoeg lijkt, kryg je een zilveren dollar als je beneden komt." „Ik ga al, mas'r.ik ga al, antwoordde do ne ger haastig. Bon al byna aan 'toind," „Bon je aan 't eind 7 schreeuwde Legrand meer dan dat hy riep. Ben je werkelijk al aan 't eiud van den tak „Nog niet heelemaal, mas'r, maar bjjuaOooooh I wat in dat bier op den boom 1" „Wel riep Legrand zeer verheugd, „wat is er dan t" „Ja, niets anders dan een schedeld'r moot iemand zyn hoofd hier boven hebben vergeten, cn de kraaien hebben er olk spiertje vlocsch afgeplukt dat er aan zat," „Een schedel, zeg jo goed Hoe zit die aan den tak vast? YVaar is bij moe vast gemaakt?" „Eerst eons kijken, tnus'r. Wel, dat is curieus, bij myu ziel. Er steekt een heole groote spijker in, die hem aan den tuk vasthoudt." Doe nu precies wat ik zeg, Jupiter versta je?" „Let dan op. Zoek eerst het linkeroog van den doodskop." „Hm. Die is goed I D'r is niet eons eon linker oog in." „Loop naar den drommel met io domheid. Weet je wat je rechterhand is on wat jo linkorf" „Dat weet ik.dat weet ik heel goeddat hier is myu linkerhand, waar ik hout moe hak. „Juist, je bent links. Nu, hot linkeroog is aun de zelfde kant als jy je linkerhand hebt. Nu zal je toch, hoop ik, wel liet hnkoroog van den sohodel kunnen vindeu of althnns van de plaats waar hot vroeger heeft gezeten. Heb je liet Er volgde oen langdurige stilte. Eindelijk kwam van boveu ito vraag „Zit het linkeroog van deu doodskop dan ook aan donzelfden kant al» de linkerhand van don doods kop Want de doodskop heeft heelemaal geen linkerhand,Wnohtl Al goedl Nu heb ik'tlinker- oog.hier is het linkeroog. Wat moot ik or meedoen f „Laat de tor door het oog vullen, zoover hot touw reiktmaar pas op, dat je het niet te vroeg los laat." „Al in orde, mns'r Will.goon groote kunst, do tor door hot gat le steken.K(Jk u nu maar bune den naar de tor." Gedurende dit gesprok was Jupiter volkomon on zichtbaar gebleven, maar nu werd do tor aan het touw neergelaten cn glinsterde, zoodra «ij zichtbaar werd, als «en balletje glanzend goud in do laatste stralen dor ondergaande zon, die (lo hoogte waarop wjj stonden, met een mat schijnsel verlichtte. Do tor hing nu volkomen vrij de lucht on zou, wan neer zi) losgelaten werd, voor ouzo voeten zyn nuor- gevallen. Legrand groep nu de zeis «n maaide juist onder de zwevendo tor een cirkelvormige plek schoon, dio ongeveer tien voet in doorsnede mat. Nadat dit ge daan was, beval hij Jupiter het touw los te laten en naar beneden te komen. Nu sloeg injjn vriend precieB op do plok waarde tor den grond had got'offon eon paaltje on haaldo een mcettouw uit don zak. Na het eono oind daar van bevestigd to hobbon aan eou punt van den boom die hol dichtst by het paaltje was, wikkelde hij het zoover af, dat liet 't paaltje bereikte en ging toen. de richting volgend die door boom on paaltjo werd aangegeven, vyftig voet voort met hot uit lerollon, torwyl Jupiter met de zols het belemmerende struik gewas verwjjdorde. Op hot laalsto punt gekomen, sloeg hjj weer ecu paaltje in den grond on beschreef daaromheen een cirkel vu vier VWtdoOHMdft. Nu groep Legrand zelf een spade, gaf er mj| on Jupiter ook oen on verzocht ons, zoo snol mogeljjlt den grond uit lo graven. Hordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1