Maandag 9 «HBS September 1901. PHOENIX-BROUWERIJ. No. 5117. 50e Jaargang. Feuilleton. DE SCHAT. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AMERSFOORTSCHE UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maandon franco por post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke rogel»meer 10 cent. Legale-, oflicloële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. ReolameB 15 regels f 1.25; elke rogel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewysnurmnors worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEQRACHT Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. K OSTELOOZ E-l N ENT1N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMFRSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder do gelegenheid tot kostelooze-inon- ting wordt gegeven op den EERSTEN en TWEE DEN MAANDAG van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen iu wykF, Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 6. September 19(11. Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort, De Burgemeester, E. L. VISSER Weth., lo. Br. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Aangifto van verhuizing binnen do Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den Gemeenteraad den 20 Mei 1862 vastgestelde Veror dening regelende de verplichting lot het doen van aangifte van verhuizingen binnen de GemceDte, niet behoorlyk worden nageleefd; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aanfllfte van verhuizing binnen de Gemeente en brengen daartoe by deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde Verorde ning, welke luiden als volgt: 1. De hoofden van huisgezinnen of afzonderlijk levende personen, binnen de Gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen éene m aan cl ten Raadhuixe aan den Ambtenaar, belast met het bjjhoudeD van het bevolkingsregisters aan gifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te kennen ge geven om de Gemeente te verlaten, en dientenge volge een getuigschrift van vorandering van werke lijke woonplaats hebben ontvangen, xya verplicht, indien zij van dit voornemen afzien, daarvan ter pjantse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éene maand na de dagteekeniug van afgegeven getuigsohrift, kennis te geven. 8. De overtreding van elke der bepalingen deze verordeging wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 6. September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, E. L. VISSER Weth., lo. Br. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Aangifte van Vertrek uit en van Yestiging in »le Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27sten Juli 1887, (Staatsblad No. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de be volkingsregisters Herinneren don ingezetenen de op hen rustende verplichting tot hot doen van aangifte van vertrek uit ou van vestiging in de Gemeente, en brengen daartoe bij dozo te bunncr kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt 1. Zij die op den dag der volkstelling in uen vreemde of in eene der koloniën of overzeesche be- 7)- Nu werkten wij dubbel ijverig voort en nooit heb ik tien minuten in grooter spanning doorgebracht dan deze. In dien tijd hadden wij een langwerpi ge houteD kist blootgelegd die, naar haar volkomen opgeschonden toestand en haar stevigheid te oor- doelen in do een of andere stof misschien wel kwikzilvercbloride moest gedompeld zijn. Zij drie en een balven voet lang, drie voet breed en twee en een halveu voet hoog eu geheel omwonden met gesmeed-ijzeren, vastgeklonken banden. Aou iédere zijde der kist bevonden zicb dicht bij het dek sel drie ijzeren ringen, waardoor zes personen haar kon dragen. Onze vereende krochtou vermochten evenwel alleen do kist een weinig op zijde te sohui- ven, zoodat wy al Bpoedig de onmogelijkheid inza- gon om een zoo zwuren last te vervoeren. Geluk kig was het deksel slechts door twee grendels ge- Bloten. Trillend van opgewondenheid schoven wij die los, en eeu oogenblik laler schitterde ons oen Bchat van onberekenbare waardo tegen. Bij hot liobt der lantaarn die de kuil bescheen, worden onze oogen letterlijk verblind door bet glinsteren en blinken van eeu verwarde massa goud en ju woe len. Ik zal niet beproeven de stomme verbazing te schilderen waarmedo ik zelf op dien schat staarde. zittingen van het Rijk hebbeu vertoefd, geven bin nen éene maand na hunDe terugkomst hiervan ken nis aan hot Gemeentebestuur. Zij die by die telling zijn overgeslagen, geven bin nen éene maand na den dog voor elke (oiling be paald, van dit verzuim kenms aan het bestuur nun- ner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huis- Eciinncn rust de verplichting tot kennisgeving op et hoofd voii elk huisgezin. 2. Zy die uit eon Noderlandsche kolonie, aono overzeeBche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eono Gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het Ge meentebestuur, vergezeld van liet gebruikelijke ge tuigschrift voor heu die uit do koloniëü of bezittin gen, van oen paspoort of reis- en. verblyfpas of ou dere door de politie deugdelijk oMeende bewysstukkeu voor hen die uit den vreemdo komen. Dezo verklaring geschiedt binnen éene maand na hunne aankomst in de Gemeente. 3. De kennisgeving in do twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden ingesohreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binhon het Ryk verloten om die over te brengen naar eene NeJerlaud8ohe kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der Gemeente, welke zij verloten. 5. Zy die hunno werkelijke woonplaats uit eoue Gemeeute van liet Ryk naar eene andere Gemoente overbrengen doen hiervan oene verklaring aan liet bestuur der Gemeente die zjj verlaten eu waar zij irr het bevolkingsregister zjjn ingoschreven, niet opgaaf der Gemeente, waar zij wenschen zich te veBtigen. Zij ontvangen een kostelooB getuigschrift vau ver andering vau werkelijke woonplaats. 6. Ter ploatao waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen éene maand un hunne aankomst eono verklaring aan het Gemeentebestuur, met overlegging van liet gotuig- sohrifl in het vorige artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgozin geelt uitorlyk binnen eene maand kennis nan het Gemeentebe stuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt op genomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en worfc- boden daaronder begrepen. Omtrent die kennisge ving geldt het by sub. 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving gesohiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders vau instellingen, gestichten en inrich tingen, niet staande onder het bestuur of toozicht van bet openbaar gezag, waar personen oudoroonig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan hot Ge meentebestuur kennis van allo perBonon, die in do samenwoning zyn opgeuomen of daarvan zyn uitge treden. De verplichting vervalt, wanneer langs oen ande ren weg de vereiscbte kennisgeving voor het bevol kingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Gemoontobestuur daartoe on geroepen, verplicht tot hot doen der opgaven, die vereischt worden om do bevolkingsregisters in te vul len. Overtreding dezer bopalingou wordt gostrnft met heohtonls vau ton hoogste veertien dagen ot geld boete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 0. Sept. 1901. Burgenieestor en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, K. L. VISSER Weth., lo. Br. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Ds. D. J. van Aalst, als opvolger van ds. D. P. M. Graswinckol beroepen tot predikant bij de Nod. Hervormde Gemeente hier, hoopt 20 October zijn introe-rede te houden na te voren bovestigd te zyn door ds. W. J. Mei- ners. By het jongste onderzoek is weder het di ploma 3e klasse (zuiver en corrokt schrift) van hot oorspronkelijk Nodorlansr.h alpha betise!) kortschrift-Groote toogokond aan 21 van do 25 candiduten, onder welke do hee- ren: J. I). M. do Stoppelaar, Joh. Merz. L, M. Boukutnp, R. Hurwitz, L. R. Sinnige en R. J. Brasem uit Amersfoort. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck heeft het hotel «Den ouden Doelen'' te 's-Gravenhage vorluton en woont thans Laan Copes van Cattenburgh, no. 46. Doop den Minister van Oorlog ia kapitein C. G. Prouyt, van het le regiment void-ar- tillerie, aangewezen om in do provincie Utrecht als militair lid te worden toogovoegd aan de regelings- en keurings-commissie voor de paardenfokkerij. Door den Directeur der »Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappy" is, op het door ons indertyd meegedeeld verzoek van de plaat selijke nVereeniging voor Handel en N(jver- heid" om by do Koppelpoort een halte te maken, het volgende geantwoord In antwoord op Uw schrijven d.d. 20 Juli 1.1. hebben wy do eer U te melden, dat in beginsel by ons geen bezwaar bestaat om, indien naby do Koppelpoort eono halte wordt gevestigd, aldaar do personen- on buurttrei- nen onzer Maatschappij te doen stoppen. Zelfs zyn wij bereid indien tie gelegen heid zulks toelaat do buurttreinen tus- schen Utrecht en Amersfoort te doen door- oopen naar- en te doen vertrekken vun de ihalte Koppelpoort. Zooals U ovenwei bekend is, dragen wy aan de verplaatsing van het station geen schuld, zoodat het niet aangaat, dat de aan zienlijke kosten, verbonden aan do inrichting der halte voor rekening onzor Maatschappij komen. Wy meenen, dat dit behoort to geschieden door- en voor rekening van don Staat der Nederlanden. De Veroeniging «Handel en Nyvorheid" zal morgenavond to 8 uur in «Do vorgulde Zwaan" vergaderen o. a. ter verkiezing van outi afgevaardigde naar de Woonsdag te Utrecht te houden Aigemeene vergadering van den Bond van Handels-voreenigingen, Op de Jaarvergadering dor plaatselijk gym- nastiek-vereonlging «Ajox" word tot Voorzit- gekozen de hoer J. W. van Achterbergh Lz, tot Secretaris do hoer Joh. M. Gronzenberg, tot Penningmeester de hoer A. Moyor, tot Commissaris do heer B. T. Niermeijer, tot régisseur de hoer G. Kaspers, on tot vaan drig do beer B. J. Hendriks. Met acclama tie werd als Euro-voorzitter benoemd de heer H. Dumoulin, Directeur der veroeniging. Uit het jaarverslag van don Secrotaris bleek, dat het ledontal in het afgeioopen jaar meor dan verdubbold is on nu circa 30 bedraagt. Ook de toestand der kas is uitmuntend. Aan de Burgemeesters is door den Com missaris der Koningin, tor voldoening mui het verlangen van den Minister van Oorlog, toegezonden con exemplaar van een hand leiding tot hot gebruik van patronen tot ver kleinde afstanden, met voorkennis van hot Departement van Oorlog uitgegoven. Blijkens het bijgaand schryven van den Minister vnn Oorlog Wordt met de wetteiyke regeling tot goleidelyko opheffing der Schut tellen geenszins booogd, een einde te muken aan tien localen arbeid ton bohoeve aan 's Lands woerkracht. Plaatselijke oefening in do gymnastiek on in den wapenhandel, in zonderheid ook in het schieten, zal van hooge boteekenis worden. Aan aanmoediging en steun van de zyde van hot Departement van Oorlog zal hot duarby niot ontbrekenon- derwys-personoel en de noodige ioermiddo- Legrand Bcheen afgemat door de voorafgeguue op winding en sprak zeer weinig. Jupiter's gelaat zag Eedurende de oersteoogenblikkon zoo bleek als maar y een neger mogelijk is. Verbluft, als door don bliksem getroffen, stond h|j daar. Plotseling viel by op zyn knieën, stak zyn bloote armen tot aan de ellebogen in het goud eu hield ze er een pooBjo in, als deed dit kostelijk bad hem goed. Eindelijk haalde hy diep adem en stortto zyn gewaarwordin gen uit in deze alleenspraak „En dat alles komt van do gouden tori Lief, liof torretjeArme, kleine goudon tor, dat ik zoo ver schrikkelijk op je heb gescholden! Schaam ie je niet, ouue nigger, hè Zeg eopa, schaam je je niet V' Ten laatBte zag ik m(j genoodzaakt zoowol, heer als knaoht er aan te herinneron. dat het hoog tijd wus om den schat weg te brongen, want hot was intussehen laat geworden on wy moesten ons haas ten, wanneer wy die nog vóór hot aanbreken van den dag naar huis wilden vervoereu. Na in onze verwarnng zeer lang te hebben beraadslaagd, be vrijdden wy do kist van twoe derden van liaur in houd en konden haar, zij het ook niet zondor moei te, uit do kuil tillon. Het gedeelte, dat wy er uit genomen hadden, verborgen wij tussoben hot struik- Ïswas en lieten er als bewaker den hond achter, ie van Jupiter het strenge bevel kreeg „onder gee nerlei voorwaarde van zijn plaats te komon en steeds zyn mond te houden, totdat wij terug zouden komen." Toen haastten wü ons mot ae kist naar huis terug to keeron on wy bereikten Legrand'» hut nn heel veel moeite om éon uur in den morgon. Moe als w\j warsn, ruBtten wij een uur en versterkten ons wat, om daarop met drie flinke zakken terug te gaan. Kort vóór te gum. Kort v4or vieren kwamen Vy wocr hij dn kuil mui, verdoolden do rent vu what zoo gelijkmatig mogelijk onder elkaar e [ovon ons, zondor do mooito genomen to hi don I en be- gavon ons, zondor do moeite genomen te hebben om do beide kullen woor dloht le makon. voor de laatste maol op weg naar Legrund's woning, waar wy ouzeu gouuuu last neerwierpen, toen juist de I dag begon te grouwon. Ofschoon wy doodolök vermoeid waren, deed do vrecselyko opgowoudenhoid waariu wij vorkoordon ons geen rust vindon. Na oou sluimoring vau drie of vier uur stonden wij, als haddon w(J hot afgespro ken, te gelijk op om onze schatten aan oen nauwkou- rig onderzoek te oudorworpou. Die arbeid nam don goheelen dag in beslag, bene vens hot grootste dool van don volgendon uaoht, want do kist was boordevol goweost en alles lag in wanordo door elkaar. Nadat wij (Ion inhoud zorg vuldig gesorteord haddon, zagen wy ous in het be zit van rijkdommen, dio onze verwachtingen aan merkelijk to bovon gingen. Alleen aan gouden mun ten teldon wil volgens eon zoo nauwkeurig moge lijke schatting, meor dan vierhonderd en vyflig dui zend dollars, terwyi zilveren munten geheel outbro ken. Zy droogon allo oen oud jaartul en bostoudon uit FrnnBch, Spuansoh on Duitsoh gold on cenigo Engolsoho guinjes; Amsriknanach gold was er niet by. Vau vorsohillondc stukkon hadden wy nooit te voren oeu exemplaar gezien, eu andore zeer groote, zware munten waron zoo afgesloten dat wy het op schrift niot meer konden oiitoyforon. De ju woelen te waardooron, was veol moeilijker. In hel geheel waren er honderd en tleu diamanten, waaronder enkele van buitongowono grootte eu sohoonheid en geen enkele kleine; verder uohttieu robynon, prachtig van gloed, driohondord tien prach- tigo smnrugdon, eenentwintig saffieren ou éon opaal, allo uitgebroken on los In dn kist geworpen. Hel goud waarin zh gezet waron gewoont, dat w<J tus- schon het overige goud vonden, was, biykbuar om het horkounou omuogolyk te mnkoti, mot Immers plat geslagen. Bovendien vonden wy oon menigte gouden sieraden: byna twoohoudord massieve vin ger-en oorringen, kontbaro kettingen (lortig stuks als ik my wol liorinnor drle-en-taobtig groote zware crucifixen, vyt gouden wierookvaten van groo te waardo, tweo degengovoston mot hooriyko orua- nmnten on vole andere kloiuore stukken, dio ik my niet zoo good moor herlunor. De kosltftarhodon by elkaar wogen meor dan drie honderd-en -vy ftig pond, zondor uog te rekenen honderd on revun-on-negentlg prachtige gouden hor- logos, waarvan drie con waarde van minstens vijf honderd dollars per stuk vertegenwoordigden. Ver- sohoideuo daarvan waren wel is waar zeer oud on daar liet werk moor of uiin geroest schoen als hor loges onbruikbaar, monr de ryk met juwoelcu bezotte kasten hadden niets van hun waarde verloren. Wy «"botton zoodoende don geluelon inhoud der kist op anderhalf inillioon dollars, eon solinttiug die la ter toon wy, er echter enkele voor eigen gebruik hielden, de sieraden verkochten, wonrvun in helang- rijko malo te loaghleok te /.yu goweost. Toon wy eindeiyk goroc.l waren mot met ons onderzoek en in oeulgszins kalmer «tomuiing waren gokonion, bogon Legrand, wion rayn brandcud on geduld niet ontging, mij dit rreonulsto allor raad sels in allo ondordeelon op to losson.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1