Ingezonden. havenkom, met voorstel, lot verdieping. De Voorzitter herinnerde, dat de heer Kleber in de zitting van 3 September daar omtrent inlichtingen vroeg en deelde namens B. en W. mede, dat terstond een onderzoek is ingesteld en tot resultaat verkregen, dat er geen ondiepten zijn geconstateerd. De diepte was voorheen 1.(50A. P. en is thans 1.70—A. P. Sedert de vernieuwing der Eembrug komen echter grooter schepen binnen, hetgeen aanleiding geeft tot soms groote bezwaren. Het is evenwel mogelijk gebleken, in het midden gruoter diepte te maken, doch niet aan de walkanten, waar dit gevaarlijk zou zijn. De kosten van deze verdieping zouden voor 1902 bedragen f230. B. en W. stelden thans voor, over te gaan tot deze verdiepiDg tot 1.08 M. De heer Kleber dankte voor de inlich tingen en den spoed waarmede in deze ge handeld is. Het voorstel tot verdieping werd nu z. d. of h. st. aaugenomen. Bij punt 2, een voorstel tot het verleenen, van verlof, wegens ziekte, aan den onder wijzer J. W. Radersma en tot tijdelijke voorziening in het onderwijs, en punt 3, een voorstel tot het verleenen van eervol ont slag wegens ziekte aan de onderwijzeres R. G. Overbosch, klonk het weer: «Destuk ken lagen ter lezingverlangt iemand het woord; of hoofdelijke stemming'? Zoo niet dan wordt aldus besloten." Wat er besloten is, zullen de betrokkenen wel gewaar worden. Aan.de orde kwam nu punt 4, een voor stel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de openbare Lagere School 3e soort aan de Koningstraat met éen on derwijzer en tot voorziening in het onder wijs, volgens inlichtingen van den Voor zitter door het tijdelijk aanstellen van een onderwijzeres, zulks wegens de uitbrei ding van bet aantal leerlingen, waardoor een lokaal meer in gebruik moei genomen worden. Hierna kwam aan dé orde een voorstel tot overneming van een terrein uitmakende een gedeelte van de Beekesteinsche laan. De Voorzitter deelde mede,dat,gelijk bekend is, de laan particulier eigendom was, doch dat de erven Kruymel den eigendom er van overdroegen aan de Gemeente. Het geval deed zich nochtans voor, dat een stuk weg, van 100 M2 grenzend aan den Bisschops- bleek toe te behooren aan mej. Boks. Date was echter welwillend bereid, atstand te doen van baar eigendomsrecht, mits de Gemeente zorge voor behoorlijke bestrating en ver lichting. Nadat de Voorzitter gezegd had, dat hij wel meende van deze plaats een woord van dank te mogen brengen aan roej. Boks voor haar welwillende medewerking, werd z. h. stemming besloten tot overneming. Alsnu werd aan den nieuwen verbindings weg tusscben Koppel en Hooglandsche weg de naam gegeven van Schimmelpenninck- straat, ter herinnering aan den Oud-Burge meester. Tot tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Inrichtingen voor Hoo ger- en Middelbaar onderwijs (vacature- Theissen) werd alsnu met 9 stemmen be noemd de heer A. van de Water, te 's-Gra- venbage, terwijl op zyn stadgenoot den heer A. L. van Beeck 5 stemmen werden uit gebracht. Het request van de «Vereeniging tot Be- voVdering van het Vreemdelingenverkeer" nopens ontsiering van den O. L. Vrouwe toren, met adviezen, bracht nogal eenige discussie, zij het ook niet steeds ter zake dienende. Het piu*-advies van B. en W. strekte er toe, de ligplaats der tonnenschuit te veran deren door er een luifel op aan te brengen waardoor de schuiten geheel aan bet oog onttrokken worden, en de puinplaats op te heffen. Het verplaatsen der schuiten zou een onkosten van f2600 a 2800 meebrengen. De opheffing der puinstortplaats geeft geen ander bezwaar dan dat het puin voortaan naar de Zandhoopen dient gebracht. Mr. Prikken verklaarde met genoegen gezien te hebben, dat B. en W. bet reeds in Maart ingezonden request niet geheel en al vergeten hebben. De zaak was weliswaar niet spnedeischend, maar toch naar spr. meening van voldoend belang om niet na 0 maanden behandeld te worden. Uit het' voorstel tot opheffing der puin- plaats zag spr., dat de vroeger te berde ge brachte bezwaren, hetzij denkbeeldig zyn geweest, hetzij licht te overkomen zijn ge bleken. Spr. wilde echter óok vragen de beide schuttingen te doen vervallen, die thans de afscheidiug der puinplaats vormen, doch, by aanneming van het voorstel, doelloos worden. Ook de schutting in de gracht vóór de schuiten is leelijk, doch volgens de verze kering zal de luifel de schuiten aan het ge zicht onttrekken. Spr. wil thans niet ver der ingaan op het afwyzend advies der Com missie van fabricage en op dat van de Com- voor de Gemeente-reiniging, doch behoudt zich voor, daarop terug te komen by de behandeling der Br Omtrent éen echter niet uitgelaten, nl. over de zeer bouw vallige bergplaats der vuilniskarren, dieniet in de bijzondere gunst, wellicht in een slechte reuk schijnt te staan. Het maakt echter een zeer vreemden indruk dat dit Gemeente-ei- gendom, dat iederen dag gebruikt wordt, iu zóo gedelabreerden toestand verkeert, te meer waar in bet jongste Gemeenteverslag wordt verzekerd, dat de gebouwen van den reinigingsdienst in zóo goeden staat verkee- ren, welke verklaring spr. erg optimist noemt Spr. zou willen herbalen het verzoek van het request, opdat B. en W. hun aandacht wijden aan dit gebouw. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. het verzoek omtrent de schutting zulletj. overwegen; het gebouw echter is weinig meer dan een overdekte doorgaog; wellicht kan het thans echter weggebroken worden. Wat de clausule in het Gemeente-verslag betreft, kan spr. slechts antwoorden, dat het hem niet juist voor den geest staat hoe de toestand van het gebouw was in het einde van 1900. Wel .weet spr. dat voor lucht toevoer enkele dakpannen zijn verwijderd. Intusschen zullen B. en W. overleg plegen zoo met de Commissie van fabricage als met de Reinigings-commissie en den architect. Het wil den heer Van Es veld uit dit antwoord voorkomen, dat bij B. en W. geen enkel idee voorzit om iets te doen voor de Gemeente-reiniging. Twee jaren geleden deed spr. een vrijwel gelijkluidend voorstel ter behoeve van de omwonendenthans doet het een vereeniging, wier leden over de gebeele stad verspreid zijn. Spr. wil hieruit slechts constateeren, dat men algemeen een beteren toestand wenscht en zou wenschen dat thans ook naar verbe tering werd getracht, zij het ook slechts door een onderzoek. De uitgaven voor de Gemeente-reiniging zijn thans weer toege nomen met f1700, bijkans het bedrag voor het vervoer der tonnen met wagen en paard. Spr. blijft beweren, dat het vervoer door werklieden duurder is en meent dat, indien men destijds op zijn voorstel ware ingegaan, men het hoogere arbeidsloon had uitgespaard. Om kort te gaan, acht spr. den toestand onhoudbaar en acht hij het hoog tijd, dat B. en W. een onderzoek instellen. De Voorzitter merkte op, dat de heer Van Esveld een onderwerp ter sprake bracht, dat niet aan de orde was en zeide, dat een voorstel tot reorganisatie van den reinigingsdienst zeer gaarne door B. en W. zou ontvangen worden, óok al vergat de heer Van Esveld, dat door den uitleg der Gemeente en door de hoogere loonen de uitgaven vrij aanzienlijk zijn gestegen. De heer Van Esveld zeide, dat hy verkeerd begrepen is. Van hem zal niet licht weder een reorganisatie-voorstel uit gaan uit den Raad gaat dit nietzulks bleek spr. een paar jaar geleden maar ai te goed. Indien B. en W. pertinent weigeren, dan zal wellicht uit den Raad een voorstel komen, doch thans zou spr. wenschen dat B. en W. zeiven Je zaak ter harte namen. De Voorzitter merkte op, dat het onderzoek, een paar jaar geleden ingesteld, overtuigend heeft bewezen, dat het gebruik van paarden voor het vervoerren der ton nen te kostbaar was. Spr. wil het er intusschen voor houden, dat de heer Van Esveld deze zaak te gezet ter fyd zal ter sprake brengen en wenscht terug te keeren tot het voorstel, dat in be handeling werd gebracht. De heer Van Esveld antwoordt, dat van hem niet weder een voorstel te verwach ten is. De Secretaris doet nu voorlezing van het voorstel van D. en W. tot opheffing der puinplaats aan den voet van den O. L. Vrouwe-tore» met 1 October a. s. onder be paling dat dan viermaal daags gelegenheid zal zijn om, onder toezicht van een Gemeen te-beambte, puin te storten aan de Zandhoo pen, welk besluit wordt aangenomen z. b. st Tot Curator van het Gymnasium, in de vacature ontstaan door het overlijden van ds. 0. Rasch, wordt alsnu met 11 stemmen benoemd ds. J. G. Kam, emeritus-predikant bierrar. J. C. H. Prikken en ds. 1. Hooy- kaas Jr. verwierven ieder 1 stem, terwijl éen briefje blanco Was. Hierna werd de vergadering gesloten. De Amersfoortsche correspondent van bet «Nieuws van den Dag" schreef aan zijn blad Zooals vrij algemeen bekend is, worden de bepalingen der Drankwet omtrent het al- of niet verleenen van «vergunning" door on derscheidene Gemeentebesturen op verschil lende wijzen, en meestal in het nadeel van den belanghebbende, uitgelegd. Zoo ook hier ter stede, kort vóór den 1 Mei j.l., de dag- teekening waarop de jongste wijzigingswet in werking zou treden, welke bepaalt, dal na jenoemd tijdstip een «vergunning" niet meer <an worden overgedragen en ook door over lijden van dengene, op wiens naam zy staat, vervalt. In die bepaling vonden velen vooral ouden van dagen, bezitters van «vergunning" - aanleiding om deze alsnog op jongere fa milieleden te doen overgaan, voordat de bt- palingen der jongste wijzigingswet in wer- hebbtn B. en W. zich i king zouden treden. - Burgemeester en Wethouders van Amers foort maakten echter bezwaar, die verguu- ning met ingang van 1 Mei 1901 te verlee- neDzij meenden, dat de overgang (in de Ïa8tste dagen van April) moest worden ge vraagd met dadelijken ingang en dat nlzoo over het laatste kwartaal van het vergunnings jaar 1 Mei 1900—30 April 1901 het vergun ningsrecht moes» worden betaald, wilde men aanspraak kunnen maken op het verleenen van vergunning vnor het nieuwe jaar. Ten einde buiten moeilijkheden te blijven, volg den de meesten van de daarbij betrokkenen de uitlegging, door B. en W. aan de wet gegeven en betaalden het kwartaal vergun ningsrecht, f6.25, resp. f 12.50, doch behiel den zich daarbij het recht voor om, wanneer te eeniger tijd bleek, dat B. en W. had den gedwaald, dit bedrag terug te vorderen. Om nu de zaak te doen uitmaken, bleef éen der adressanten in zijn verzoek om de vergunning met ingang van l Mei 190! te erlangen, volharden. Deze, de heer A. v. S., ontving van B. en W. een afwijzende be schikking en kwam daarvan in hooger be roep bij Gedeputeerde Staten van Utrecht, welk college, na zeer breedvoerige overwe ging, de afwijzende beschikking van B. eh W. van Amersfoort vernietigde en alsnog de vergunning, met ingang van voormeld tijd stip, verleende. Naar aanleiding van die beslissing zullen de eerstbedoelde belanghebbenden hun reeds betaald vergunningsrecht terugvragen. Door B. en W. van Arnhem is als no. 1 op de voordracht voor tijdelijk leera- res in de Natuurkunde aan de Hoogere Bur gerschool aanbevolen onze vroegere stadge- noote mei. A. A. Dalhuisen, candidate inde Wis- en Natuurkunde te Utrecht. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring van de plaatselijke afdeeling der «Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst" werden tot Bestuursleden herkozen de hoeren rar. J. Heyligers en W. A. van den Bovenkamp, aftredend, en gekozen in de plaats van jhr. W. H. J. van dePolldeheer C. A. Heunks. De tentoonstelling van gas-artikelen, welke in «Amicitia" gehouden wordt tot aanstaan den Zaterdagavond 9 uur, mocht zich tt t dusver verheugen in een zeer druk bezoek. Een kleine correctie, die door den intel- ligenten lezer wel reeds zal zijn aangebracht, vinde hier te gelijk een plaats. We schreven Maandag, dat de Albert- brander, de gewone gloeilichtbrander en de Lilliput-brander bij de proef onderscheiden lijk 200, 110 en 80 Liter per minuut ver brandden. Dit moest, evenals zulks bij den ketel werd aangegeven, zijnper uur. In de plaats van den tot surnumerair be noemden klerk J. C. Sonueborn wordt werk zaam gesteld aan het Post- en Telegraaf kantoor hier de klerk der P. en T. 'Ie klasse P. Hondelink, te Goor. Het bestellerspersoneel aan het Posl- en Telegraafkantoor hier is met 2 man vermeer derd, en alzoo gebracht op 21 bestellers, be halve de hoofd-besteller. Kapitein J. J. van Toorenenbergen is op zijn verzoek overgeplaatst van het 5e regi ment infanterie hier naar het 7e regiment te Hoorn. De sergeanten W. M. G. J. Hafkemeijer, J. F. I. Mollinger, F. F. Vervat en A. A. J. Augustyn, van het 5e regiment infanterie, zijn alsnog toegelaten tot den Hoofd-cursus, zoodat van de 15 leerlingen van den Cursus van het 5e regiment die aan het jongste toe- latings-examen deelnamen er 9 zijn geplaatst Reserve-sergeant A. H. de Noo, van liet 5e regiment infanterie, is bevorderd tot vaaudrig by het korps. Reserve-korporaal J. van der Leek, van het 5e regiment infanterie, is op zijn ver zoek overgeplaatst bij het 4e regiment. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. van D., beschuldigd van diefstal met inklim ming, op 25 Juli te Soest gepleegd, tot 1 jaar gevangenisstraf. Hij, die op de publieke tribune zijn zaak bijwoonde, werd onmiddellijk in hechtenis genomen. In een buitengewone strafzitting van de Arrondissements-reclilbank te Utrecht zal op Donderdag 10 October 's morgens te 10 uur de geruchtmakende zaak worden behandeld tegen G. V., beschuldigd van doodslag op den huzaar Jan [SeijlTerts, te Amersfoort gepleegd in den nacht van 10 op 17 Juni 1901. De beklaagde zal bijgestaan en verdedigd worden door mr. Heidema, advocaat en procureur te Utrecht. Maandagnacht is bier eeu poging tot in braak gedaan in het instituut-Dalbuisen. De dieven, die op den kijkdag alle gele genheid hebben gehad om zich te oriëntee- reu, hebben Diet geweten, dat een bewaker bij den boedel aanwezig was, door wiens waakzaamheid zy onverrichter zake aftrok ken. Begaafdheden worden ontvangen, maarzij moeten tot bekwaamheden verwerkt worden, willen zij den bezitter vruchten opleveren. SOTste STAATSLOTEHIJ. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 16 en 18 Sept. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur A.C. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 1360 1367 1388 16053 1799420225 en 20235. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1361 1364 1640 1822 1848 1852 5114 5128 8707 8718 8723 8730 15765 1 5770 15771 15808 16039 16059 198652020120202 20216 20221 20023 en 20228. £0?ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Trekking van 16 en 18 September. Ten kantore van den Collecteur te Amers foort, LANGE BERGSTRAAT 9, zijn aan de onderstaande nummers te beurt gevallen No. 9(536 110C0, Pryzen van f70: 351 1367 1388 5142 15693 16369 18870 18884 20225 en 20235 Zonder prijs zijn uitgeloot 1361 1364 9625 9629 11388 11394 15669 15675 15690 15771 18865 18883 20201 20202 20216 20221 20223 20228 20244 Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelg k instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In het «Amersfoortsch Advertentie- en Nieuwsblad" van Zaterdag jl. komt eene dankbetuiging voor in zake eene loonsver- hooging, welke ik aan de Scheep- en Boot werkers heb toegestaan. Aangezien ik dien lof niet verdien, omdat die verhooging mij afgedwongen is, verzoek ik U beleefd plaatsing voor het volgende: Het arbeidsloon, dat aan bet z. g. «losse" werkvolk uitbetaald Wordt, is rn.i. verre van laag. Immers het bedraagt gemiddeld 10 cents per man en per last graan (wegende om streeks 2250 kilogram). Nu wordt er on geveer 30 40 last per dag verwerkt, zoo- dat, wanneer ik schepen in lossing heb, drie a vier gulden per dag verdiend wordt. Wanneer ik nu slechts twee schepen per week aankrijg (maar gemiddeld is dit cijfer hooger) dan verdient het losse volk bij mij zeer zeker acht gulden per week. Rekent men dan nog betgeen zij in sche pen van anderen verdieoeB, dan is hun in komen niet gering. Hel verwondert mij daarom, dat ik Vrij dag j.l. aan de Koppel werd aangesproken om hooger loon mijn antwoord luidde, dat ik dit met mijn pakhuisbaas zou bespreken en men later dan het resultaat zou hooren. Evenwel dien zelfden avond werd mijn baas voor het feit gesteld van hooger loon te betalen? n.l. 10 ets. per last van 2000 Ki logram, ook voor het dien dag verrichte werk, óf den volgenden dag eene werksta king. Nu waren, tetlgevolge van het hooge wa ter, een groot aantal schepen met ongeveer 600 last graan gelijktijdig gearriveerdwilde ik nu niet in moeilijkheden komen en in groote kosten vervallen van overiegdagen aan de schippers, dan moestjik wel toegeven, maar deed ik zulks dan ook met de uitdruk kelijke bepaling van alleen dezen keer. Wat ik in de toekomst zal moeten doen om paal en perk te stellen aan eischen die niet voor inwilliging vatbaar zijD, zal de tijd moeten leerenmaar dat het er voor de Scheep- en Bootwerkers niet beter op zal worden, durf ik nu reeds met zekerheid voorspellen. Toen ik de pakhuizen- aan de Koppel liet bouwen, heb ik geen elevators (werk tuigen die machinaal het graan uit de sche pen lossen) laten maken, omdat daardoor eenige gezinnen zouden worden getroffen doch zou die maatregel mij financieel voor- deeliger zijn geweest. Wil ik nu niet langer afhankelijk blyven van liet «losse" volk, dan blijft tny dus geena andere keuze dan óf een elevator te plaatsen, óf mijn vast personeel uittebreiden. Ter voorkoming vau misverstand, geachte Redactie, meende ik voor het vorenstaando van Uwe gastvrijheid gebruik te moeten maken. Hoogachtend, firma H. GERRITSEN. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de le helft der maand September 1901. A. F. C. Gunning Gorcurn. A. en E. Visser's-Gravenhage,

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2