Ingezonden. ronpoortbrug wordt geb«Ddbaafd. Men varlangt daar ter plaatse een ijzeren brugje met voeldoende breedte voor de passage van kinder- en kruiwagens." fi. en W. eindelijk zeiden in bun Memorie van ant woord „Ten aanzien van den poet f2600 voor een nieuwe brug aan de Heerenpoort merken wij op, dat deze reeds ten vorige jare door ons op de Be grooting was gebracht. Later is deze post met het oog op de beperkte middelen voor dat dienstjaar van de Begrooliog afgenomen. Een voorstel in Uwe vergadering toen gedaan om een post vanf630uit te trekken, ten einde de brug aan die poort zoo danig te vernieuwen, dat zij ook voor handkarren weder begaanbaar zou worden, werd met 13 tegen 8 stemmen verworpen. „Overeenkomstig het gevoelen door de 2e afd. ge uit, uieeneu wij dezen post te moeten handhaven, ten einde aldaar eeu blyvende verbetering te kun nen aanbrengen." Wethouder Visser ontraadde ten sterkste in te gaan op het voorstel-Gerritsen, de brug wordt gevaarlijk eu dient gerepareerd. Het Eem-cdllego zal geen vergunning meer geven, daar een nieuwe houten brug temaken; iven.;clit mon eeu eenvoudig, smal ijzeren brugje, dit kost f2300, terwijl een flinke ijzeren brug f2500 kost. De landhoofden zijn bijna goheel verdwenenwii meu niet grondig repareeren. dun moet spr. ernstig waarachuweu, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid wil dragen, De heer Gerritsen heriunert, dat verleden jaar in beginsel werd uitgemaakt dat de brug uit sluitend zou dienen voor voetgangers en dat toen voor f1000 een heel aardig brugje kan maken; de weg voor karren loopt over den Heiligenberger- weg en feitelijk hebben slechts twee gezinnen be lang bij dit brugje. Niettegenstaande de schrikwek kende mededeeling van den Wethouder van pu blieke werken cal spr. stemmen tegeu bet voorstel van B, en W. De heer Van Esveld zou er zich heel goed mee kuuuen vereenigen als men geeii brug maakte, doch maakt men er een, dat die dun goed zij, niet als de kippenloop over de Beek by de Van Asch tan Wyck-atruat. Men moet de plantsoenen niet ontsieren. Mr. Heyligers hoorde spreken van karren bedoeld zal wel zijn kinder- en kruiwagens. Wethouder Visser antwoordt, dat de brug ontworpen is op de breedte van de Blauwbrug. De heer Hamers zegt, dat als voor f 1000 een draaglijk brugje kan gemaakt worden, hij liever niet f2600 zou voteerenspr. weet zich echter niet te herinneren hoe hij tot dat cijfer van f1000 ge- komeu is. Wethouder ViBSer zegt, dat ook het on derhoud van een houten brug oneindig duurder is dan van een brug van ijzer en steen, die om de 3 of 4 jaar slechts f80 4 f40 onderhoud vordert. De heer Van Kalken zegt, dat ook de 2e afdeeliug meende, dat het veel voordeeliger is, in eens een ijzeren brug te nemen. De heer Plomp herinnert, aat het bedrag van f1000 is genoemd in de afileelingsvergadering en met verwijzing naar het Museii'»* -brugje. Wethouder Visser ueaami zulks, doch herinnert, dat daar geen laud hoofden zijn en dat hel brugje weinig gebruikt woi^t, terwijl hier een zeer drukke passage is. De beer Tromp van Holst zegt, dat hetMu- kuiu brugje f700 kostte, benevens f800 aan metsel werk. De heer Gerritsen begrijpt niet waarom hier eeu brug gobouwd zal worden ter breedte van de Blauwbrug en vreest, dat zij gebruikt zal worden door de bleekerskarreti, Spr. persisteert om het be drag te schrappen. Verleden jaar iB de zelfde post om de zelfde argumenten afgevoerd en nu moge het waar zijn, dat in dat jaar de loestaud verergerd is, maar toch wil spr. voorstellen, den post van f2500 terug te brengen tot f 1000, Terwijl de heeren Visser en Gerritsen door elkaar spreken, zegt do beer Van Esveld dat hij de Museum-brug in het Plantsoen on voldoende acht en raadt hij nan een sierlijker brug ie maken. De heer K I e b e r zegt, dat zooveel gesproken is, dat het hem begint te dwarrelen. Het voorelel-Gerritsen wordt nu verworpen met 12 tegen 5 stemmen (voor de heerenTromp van Holst, mr. Prikken, Plomp, Van Eek en de voor steller). Z. d. of h. st. werd besloten den post van f 10 voor het onderhoud der enkele nog aanwezige open bare privaten te schrappen, terwijl tegen het afbre ken daarvau bij B. en W. geen bezwaar bestaat. Voor de meer regelmatige besproeiing der straten ook de groote Bergstraat zullen waterleidiug- kranen wordeu aangebracht. Een lauge discussie werd gehouden over de ver betering dor bestratingen van: Aruhemscbe poorte- wal, Koesteeg, Achter Davidshof, Ach ter 't Oude Wees huis, Spieringstceg, 'Wolkerstraat, Pohtetraat, Zog- straat, Achter de Kampwal, Mooierstraat cd Roze- inarynsteeg door een voetpad, en Groote Haag, Koe straat, Sint Jorisslrant, Sint Agathastraal, Bolder- straat, Teutatriuit, Breedesteeg, Koningstraat, Olie- straal, Kreupelstraat en Achter de Kamp door twee voetpaden van Waalkliukers, waarvoor f8943 werd uitgetrokken, benevens f700 voor klinkerpaden laugs Kleine Koppel en Kleine Nachtegaalstceg, De heer G erri tsen stelde voor, die f 9643 Diet te gebruiken voor geknutsel aan ul die straten, doch dat bedrag te bezigen voor systematische radicale verbetering der straten, de een na de ander. Dc heer Hamers was het in hoofdzaak eens doch wilde gaarne de f700 behouden tien voor Kleine Koppel en Kleine Nauhtegaalsteeg. De heer Van Esveld was het met beide spr. niet eens. Spr. achtte het heel tnooi éen straat goed te maken, doch dan blijven allo andere slecht. Dit is buitengewoon werk welnu, tnen leene er voor en gebruike dc f9000 voor rente en aflossing. De beer P1 o ut p wilde bet voorstel-Gerritsen Btuuneu, doch uit andere overweging. Straatverbe tering leidt tot huizenverbetering, d. i. tot uiterlijke verfraaiing der stad. Amersfoort ia niet rijk, doch 'tis altijd rijk genoeg om een leening voor zulk een noodige zaak aan mogen te gaan. Wethouder Visser is het eens met de spr., of liever by zou gaarne het met hen eens zijn, dóch we kunnen niet anders, want de f8493 gaat «choon op aan éen straat en bovendien klagen de Overigen. Zelf heeft spr. het denkbeeld geopperd om te leenen voor strautverbetering en dit bedrag te bestemmen voor rente en aflossiug. Do beer Gerritsen heeft met groot genoegen bot uoor den beer Visser gesprokene gehoord, In den loop van het jaar zal hij'een voorstel doen om te leenen, opdat ook de minder bevoorrechten goede bestrating verkrijgen. Spr. herinnert er aan, dat bij de ingekomen stukken een klacht was van bel Kerk bestuur der oud-bisschoppelijke klerezic over stoornis door de slechte vcldkei-bestrating. De heer Van Esveld meeut. dat deze post toch is voor onderhoud en vreest, dat we do gcbeele vernieuwing niet zullen beleven. Weih o ii der Ce losse herlunerde, dat de heer Gerritsen sprak van rnindergegooden en meende dat diens beschouwingen kant nog wal raakten. Thans wordt voorgesteld, vost dezo verbeteringen •an te brongen. Men wilde iets anders, doch niet werd gezegd wat en hoe men anders wilde. Meu wilde dat B. en W. de zaak eens zouden overwegen, doch zij deden niets anders dan overwegen. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot gedeeltelijke verbetering der straten wordt nu aan genomen met 12 tegen 5 stemmen (tegen de heeren Hamera, mr. Prikken, Plomp, Gerritsen en Tromp van Holst). Bjj post 104 (Gemeente-reiniging) releveerde de beer Gerritsen, dat een der afdeelingen over legging verzocht van de lcjpnlijst der werklieden. Loonen voor gehuwden van f6 4 f6.50 noemt spr. hongerloonen en hy acht bet een BChande, aat de werklieden verplicht zijn, kermis en nieuwjaar te wenschen hij informeerde dan ook of ze in de bedeeling zijn. Spr. eindigt met voor te stellen den post loonen (ad f7137), te verhoogen met f600 en hoopt, dat de Reinigings-commissie volgend jaar met een beter voorstel zal komen. De heer Van Eb veld zeide met genoegen in de Memorie van antwoord gelezen te hebben, dat een reorganisatie in uitzicht is gesteld. Spr, moet ech ter opmerken, dat f50 te gering is om daarmee een proef te nemen voor het ophalen der tonnen met paard eu wagen de proef zal te klein wezen om eeu goed resultaat, althans een juist overzicht te krijgen. Wethouder Celosse zeide, djit de heer Gerritsen sprak van hongerloonen. Dat is niet juist; van de 21 werklui verdienen 7 man van f7 tot f7.75, eenigen f6, 5 beneden f6. Spr. verzot zich tegeu de uitdrukking hongerloonen en vindt het treurig, dat dit woord telkens gebezigd wordt. Spr. herinnert er aaD, dat een reorganisatie van dezeu tak van dienst is toegezegd en dat te gelijk daarmee een herziening der loonen ter sprake komt. Thans f500 uit trekken voor loonsverhooging acht spr. verkeerd. De heer Gerritsen meent, dat de looucijfers door Wethouder Oelosse meegedeeld niet geheel en a! juist zijn; 6 werklieden ontvangen f7.50, 3 zijn er van f7.25, 1 ontvangt f6.25, do overigen f6 en daar beneden tot zelfs f5. De heer Celosse kan „en grand seigneur" spr. eenige onaangenaamheden toevoegen, maar spr. moet herhalen, dat hy het een laagheid zou moeten noemen als de Raad eener Ge meente willensen wetens zulke lage weekloonen deed uitbetalen. Juist omdat het onwetens geschiedt, bracht spr. deze zaak te berde. Wethouder CelosBe zegt geenszins „en grand seigneur" gesproken te hebben maar ornaat de qualiflcatie hongerloonen hem hinderde. Spr. heeft evenveel liefde voor den werkman als de heer Gerritsen De heer Gerritsen: Toon dat dan! Toon dat dan Wethouder Celosse hoopt zulks te doen, herinnert hoe het kermis- cd meuwjaarwenscheo hier ingeroest is eu verklaart tegen het voorstel- Gerritsen te zullen stemmen. De heer Plomp zal evenzeer tegenstemmen omdat hij de zaak nu niet wil beoordeelen, doch haar overlaten aan de Reinigings-commissie. Mr. Heyligers zal, ofschoon in principe het eens zijnde met den heer Gerritsen, óok tegen stemmen op den grond van het door den heer Plomp laatst gesprokene. De heer Van Esveld meent, dat het loon van f 6 en minder het aanvangsloon is en wel voor een balfslag; de reorganisatie is toegezegd en spr. wil daarop niet vooruit loopen. Ook de heer Croockewit wil wachten tot de reorganisatie. De heer Van Kalken meent, dat men het best tot een goede oplossing zal komen als hel loon billijk wordt verhoogd en vertrouwt, dat de Reini gings-commissie weldra met een deugdelijk voorstel zal komen. De heer Gerritsen wil gaarne 2jjn voorstel intrekken als inderdaad binnen een paar maanden het reorganisatie-plan in behandeling komt. De Voorzitter meent, dat dit uiet. zoo lang zal duren. De heer Gerritsen stelt nu voor, den sluitpost van f1050 te verhoogen tot f1550, welk voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen (tegen de heerenCroockewit, Garjeanne, Hamera, Van Beek, Plomp, Van Esveld en Wethouder Celosse). Ook werd in een der afdeelingen de vraag gedaan of in de tonnen de carbol niet te vervangen ware door turf strooisel. B. en W. antwoordden, dat een proef daarmee totaal mislukt is en geblekeu is, dat hel turfatrooisel zich te veel aan de tonnen hechtte. Bij post 107 vraagt m r. Heyligers of de aan sluiting der frecAlieu-riolen thans is bewerkstelligd. Wethouder Visser antwoordt, dat hij van de geheele burgerij minus éen de meeste medewer king heeft ondervonden, doch dat nog niet alle afsluitingeu zijn bewerkstelligd. Bij post 109 (plantsoenen) vraagt m r. Heyli gers of het plan vau den Utrecbtschen deskundigen tot plantsoen ver betering ter iuzage ligt. De Voorzitter zegt, dat daartegen geen be zwaar bestaat. (Hef slot van het overzioht moot wegens plaatsge brek worden uitgesteld tot het volgend nummer.) Aan het hoofd van dit nummer vinden leze ressen en lezers de namen der 1|) nieuwe stra ten. De Blankenheim-straat werd genoemd naar Frederik III van Blankenheim, geboren in 1343 overleden 9 October 1423, van 1339 tot zijn dood Bisschop van Utrecht, als vecht-bisschop in vele binnenlandsehe oorlogen zeer bekend, die op ruim 77-jarigen leeftijd in 1420 Amersfoort ont zette van de Gclderachen. De Aid ego nde-s t r:ia t heet naar het Ziekenhuis van dien naam, dat genoemd werd naar de echtgenoote van den stichter G. J. baron Van Boetzelaer van Oosterhout. De Jacob van Campcn-laan werd genoemd naar den bouwmeester o. a. van het tegenwoor dig Koninklijk paleis te Amsterdam. Hij werd hier gedoopt 22 Januari 1609 en overleed op „Randenbroek" den 13 September 1657. De Blokland-straat leidt naar bezittingen van het gecombineerde Sint Pieters- en Bloklands gasthuis. De Paulus Buys-laan werd genoemd naar den bekenden Pensionaris van Leiden, den vriend van Willem den Zwijger. Hij werd m 1531 te Amersfoort geboren en stierf in 1594 op zijn buiten bij IJselstein. Mr. Johan van Oldenbarnoveid, naar wien reeds het straatje op de Kortegracht genoemd is, werd nu ook peter van de la.tn aan deu Utrechwchen weg. Hij werd hier geboren 14 September 1547 en werd als Raadpensionaris onthoofd den 13 Mei 1619. Pieter Pijpers werd to Amersfoort geboren 14 December 1749 on overleed op „Puntenburg" den 19 Juni 1805. Door zijn ouders bestemd voor den geestelijken stand, koos hij den tabaks- handel dien hy te Amsterdam leerde bij den bekende kunstverzamelaar P. A. Bolongaro- Creveuna, waar hem tevens de liefde werd in geboezemd voor de fraaie letteren. Behalve tal van tooneelwerken, meest op Amersfoort be trekking hebbende en alle getuigende van zijn vurig patriotisme, schreef hij „Eeraland's tempe", dat "het stedelijk bestuur vereerde mot een ge schenk in zilver, doch een tijdgenoot zóo meedoo- genloo3 critiseerde, dat Pijpers aan de gevolgen hiervan overleed. Van Gerrit Stellingwerf berust o. a. een zeer fraaie schilderij in de consistorie der Sint Joris- kerk, voluit geteekend en met jaartal 1657. De Withoos-straat is genoemd naar den kunst schilder Matthias Withoos, in 1627 geboren te Amersfoort vanwaar hij in 1672 bij de nadering der Franschen de wijk nam naai- Hoorn, waar hij in 1703 overleed. Hij was een leerling van Jacob van Campen en van 1665 tot 1672 als Raad lid van de Magistraat der stad. In Burgemees terskamer hangt een groot schilderij van zyn hand, een gezicht op Amersfoort. Paulus Bor was eveneens een te Amersfoort geboren kunstschilder, die volgens het in «iet Museum van „Flehite" berustende Naamboek der Sint Lucas-broederschap in 1659 overleden is. Op de voordracht ter benoeming tot on derwijzeres aan de Meisjesschool zijn ge plaatst de dames: A. C. H. van der Nagel, te Den Helder; A. Bfificenhorg, teNieuwen- damen S. M. M. van Ham, te Riltbera. On.ler zeer talrijke blijken van belang stelling mocht Vrijdag mej. J. M. de liruijn den dag herdenken waarop zij 25 jaren te voren in functie trad als onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellingstraat. Bij haar komstaan de school werd 2ij ontvangen door een commissie uit het on derwijzend personeel, waarna de kinderen haar een feestlied toezongen en zoowel het Hoofd der school als twee der onder wijzers haar toespraken. Namens de leerlingen werd haar een fraaie ruststoel aangeboden, vergezeld van een keurig gecalligrapheerden albumde col lega's schonken haar een kostbaar boekwerk; ook tal van bloemgeschenkeu werden haar vereerd. Onnoodig te zeggen, dat de leerlingen door haar op gulle wijze werden onthaald. Zoowel de oud-schoolopziener dr. K. W. van Gorkum als de schoolopziener dr. L. B. Fikkert benevens vele andere autoriteiten woond en een deel der feestviering by. Met ingang van 16 dezer zijn benoemd tot brieven- en telegrambesteller hier E. Lodder, thans postbode te Soesterberg, en M. Rui tenberg, in gelijke betrekking te Vleuten. Blijkens advertentie in dit nummer zal morgenavond te 8 uur in »De Keizerskroon" hier een vergadering worden gehouden tut het oprichten .van een comité ook te Amers foort voor den boycot der Engelsche han delsvloot. De club van jonge meisjes, die zullen trachten de Boeren in Zuid-Afrika naar hun vermogen te helpen, koos tol naam huoner vereeniging »de Transvaalsche Vierkleur". Morgen is reeds de eerste club-avond twintig meisjes zullen beginnen met het rnakeu van éen kleedingstuk, hetwelk zij zelve bekostigen en vei plichtend gesteld wordt voor alle meisjes, die' lust gevoelen lid van de »Transvaalsche Vierkleur" te worden. Zij kunnen zich daartoe aanmelden in Boele's Sigaren-depot, Arnhemsche-straal 1. Een voorloopig bestuur wordt Dinsdag aangevuld met nog eenige meisjes, waarvan men kun verwachten dat zij de zaak krach tig zullen steunen. De oprichtsters wenscbeu niels liever, dan dat alle meisjes een avondje willlen werk zaam zijn voor de zoozeer mishandelde Boe rengezinnen. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie, hield heden een inspectie over de bataljons van het 5e regiment in fanterie hier in garnizoen. De kleermaker H. Bettonville, van het 5e regiment infanterie, is bij Kon. besluit ter zake van lichaamsgebreken in het genot van tijdelijk pensioen gesteld. Luitenant-kolonel L. Bolle, nieuwbenoemd commandant van het depot-eskadron van het 1e regiment huzaren, is hier in garnizoen aangekomen. Het lloog-Militair gerechtshof, in hooger beroep rechtdoende, concludeerde tot be vestiging van het vonnis van den Krijgsraad te Haarlem waarbij de 19-jitrige huzaar G. van B., van het 1e regiment huzaren hier, werd veroordeeld tot gevangenisstraf van éen jaar, wegens hel op 4 Juli 1901 als ge tuige in een strafzaak opzettelijk onder eede afleggen van een valsche verklaring. Bij de ten overstaan van notaris Knoppers gehouden openbare verknoping van het woon huis no. 02 aan den Zuidsingel met grooten tuin en uitgang op het Sint Jans-kerkhoi, groot 2 Aren 42 centiaren, werd dit ver kocht voor f2720. In hot archief van den kerkerand der Ned. Hervormde gemeente te Bunschoten, zÜn 'lc protocolion van het gerecht van Bunschoten van 1002,-8, 1(505/6, 1009/70, 1079/80 en 1004, behöorendh tot het rech terlijke archief der gemeente, ontdekt. Dooi den predikant, deu heer A. Gelderman, zijn deze stukken, namens den kerkeraad, het Rijksarchief in Utrecht ten geschenke aan geboden, waardoor de registers van over drachten van vaste goederen van Bunschoten dié tot nog toe eerst met 1724 aanvingen, belangrijk vermeerderd zijn. Aan den predikant eu den kerkeraad is de dank der Rcgeeritig betuigd. De heer J. W. van der Heul, Hoofd der school te Leusden, hoopt aanstaanden Don derdag den dag te herdenken waarop hij vóór 30 jaar als zoodanig in functie trad. De heer J. N. F. Boescboten, werkzaam ter Gemeente-secretarie van Leusden, is aangesteld tot vaandrig bij het 2e regiment infanterie te Slijmegen. Ziet oen edel mensch, dat hij verkeerd handelde, hij zal op zichzelven verbitterd zijneen niet edel mensch op anderen. Het opnemen v»u Ingezonden stukkeu brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Gaarne zou ik ingesloten stuk opgenomen zien in antwoord op den Open brief van den heer Thiel. Ik hoop, dat u geen termen zult vinden tot wei gering, wat m. i. aan uw orguan geen goed zal doen, daar wij 't anders elders zullen plaatsen of als strooibiljet zullen verspreideu met de noo dige bijvoeging. uw. dw. Hoogachtend A. J. RESINK. I)en Heer J. M. Thiel. Geachte Heer, In een schrijven aan de Redactie noemt u her haaldelijk mijn naam; ik meen dus, dat die brief in werkelijkheid gericht was aan mij. Ik ben als Secretaris van den Bestuurdersbond verplicht op te komen tegen enkele beweringen daarin, hoezeer dat mij overigens ook tegen de borst stuit, om den toon van uw brief, dien ik uwor en der Liberale Partij onwaardig vind. De door u geuite bezwaren worden evenwel allicht door meerderen gedeeld en eischen dus eene weerlegging. De „gebrekkige voorbereiding" verontschuldig de ik reeds bij den aanvang der vergadering met de mededeeling, dat wij eerst zeer laat bericht kregen van de plannen van de IT, H. Gerritsen c. s. en van B. en W. in zake schoolkleed'mg en voe ding. -Ik vergat evenwel mede te deelen, dat de heer Ossendorp Maandag seinde niet te kun- uen komenwij hebben toen direct den heer Ketelaar getelegrafeerd, die eveneens verhinderd bleek; ondertusschen waren strooibiljetten en bord al gereed gemaakt. Daar de heer Os3endorp bui ten de weinige onderwijzers, die belang stellen in politiek, hier vrijwel geheel onbekend is, is uw term „lokvink" misplaatst. Mijne „insinuatie van ae laagste Eoort", dat de onderwijzers alhier wèl warm loopen voor 8a- lari8verhooging, maar niets gevoelen voor bet arme schoolkind, komt in zoo verre overeen met de feiten, dat de Bond van NederlancUche ondemij- zera geen adres bij den Gemeenteraad heeft ingestuurd en weigerde om samen te werken met den Bestuur dersbond om het voorstel- Gerr itsen moreel te steunen. Waar ude handschoen opneemt voor den Bond, krijg ik den indruk, dat de algemeene geest in uwe vereeniging niet is vóór gemeentelijke rege ling van schoolkleed ing en voeding. Een tweede aanmerking betreft het gesprokene door den heer 'Oudegeest. Ofschoon 't meer in den vorm ware geweest, zoo u zich direct tot hem badt gewend, wil ik u toch gaarne daarop antwoorden. De vergeef 'tmij tamelijk onnoozele voorstelling, die u geeft van 't socialisme, is be kend onder den naam „Verelendungatheorie", een naam door onze vijanden uitgedacht, en een leer die ten minste de moderne sociaal-democra ten verwerpen. In den aanvang der arbeidersbe weging, toen 't verzet en de verbittering sterker waren dan 't inzicht, werd door sommige (zoo ook door de anarchisten hier te lande, Doroela Nieuwenhuis e. s.) de bekende passage in K. Mavx „Das Kapital" (4« uitg. I. p. 729) op deze dwaze manier gecommenteerd. In onze litteratuur kunt u genoeg critiek daarop lezen. Zoo in de brochure van Kautsky, „Bernstein und das sozialdemocratische Pro- gramm" (vooral pag. 42 cn verder.) Marx bedoelde dit: Door de scherpe concur rentie gaan de kleine bedrijven t6n gronde, de eigenaars moeten als loonarbeiders zich gaan verhuren. De middenklasse komt daardoor in steeds zwaarder druk, en 't proletariaat neemt steeds toe. Dit veroorzaakt eene toename van de maatschappelijke ellende, door de onzekerheid van bestaan, maar dit veroorzaakt óok een toe name iD macht efi organisatie van :t proletari aat, dat gaat begrijpen, dat alleen de onafhan kelijke strijd kan leiden tot hooger loonen, korter werkdag, enz. omdat er, zooals allen haast eenstemmig beamen, van dr. Kuyper af tot ons toe, een strijd van belangen is tusschen de be zittende klasse en het proletariaat, dus een klas- sestrijd. Wij zijn evenwel de eenigen, die den moed hebben te allen tijde te erkennen, dat die belangenstrijd bestaat, en wü trachten die te organiseeren, om geweldige botsingen te ver mijden, die uwe klasse provoceertzij Hook onbe wust. Ik moot 't laten bij een korte bewering uit gebrek aan plaatsruimteik ben overigenB gaarne bereid tot een geregeld debat. Vervolgens doet gc zeer gerackt over onze cri tiek op de burgerlijke liefdadigheid. Househ, ge achte Heer, de verbittering, die wij gevoelen over de lf gc wijze, waarop men ons bes'rijdt, over de kleinzielige motieven, diedc meiischen Boms tegen ons opzetten, is nóg iets grooter dan de uwe. De geweldige ernst van den politieken strijd eiecht evenwel een koel verstand en een waar dige zelibeheersching, hoezeer 't ook in ons moge koken en woelen. In eeu poloiniek, welke ik de eer had eenige

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2