Maandag 11 November 1901. No. 5135. 51e Jaargang. Stadsnieuws. ÈMERSFOOHTSCHE COÏÏRAIT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Vonder dag avond Abonnement per 3 maandje fi.franco per post 4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent.. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan G. J. SLOTHOUWER en zyne rechtverkrijgen den vergunning is verleend oin een gasmotor van drie paardekrachten te plaatsen in het perceel alhier gelegen aan de Valkestraat, kadastraal bekend on der sectie E. No. 1994. Amersfoort, den 7. November 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYT1ERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art, 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. VERHEUVEL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene brood- bakkerij, in het perceel alhier gelegen aan den Hoog- landschen weg, bij het Kadaster bekend onder Sectie A. No. 1517, en dat een door J. P. B. THIEN ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprich ten van eene rund- en varkensslachterij en rookerij van vleeschwaren in het perceel alhier gelegen aan den Naarderstraatweg, hij bet Kadaster bekend on der Sectie D. No._ 2328, op de Secretarie der Ge meente ter visie liggen en dat op Donderdag den 21 November aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van óen ol' meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van die inrichtingen in te brengen. Amersfoort, den 7. November 1901, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. In verband met de mogelijkheid dat de nieuwe Militiewet binnen een niet te ver verwijderd tijdstip in werking zal treden, heeft de Minister van Marine aan de bestu ren "der Provinciën medegedeeld, dat alsdan de lichting der zeemilitie voor het volgende jaar reeds zou moeten worden samengesteld overeenkomstig de nieuwe regeling. Door den Inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht zijn aangewezen om de Gedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht bij te staan bij het geneeskun dig onderzoek van de lotelingen der lichting 1902, als lid de dirigeerend officier van ge zondheid Ie klasse C. W. W. van Walsem, chef van het Militair-hospitaal te Utrecht, en als plaatsvervangend lid de officier van ge zondheid le klasse dr. H. Zeehuizen. In de Vrijdagmiddag met spoed belegde vergadering van den Raad dezer Gemeente waren, onder voorzitting van den heer Bur gemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, 16 leden en de Secretaris tegen woordig afwezig was de heer Van Kalken. Nadat de zitting te 1.45 geopend was en de notulen der vergadering van 30 October gelezen en z. d. of h. st. ongewijzigd vast gesteld waren, ging de Raad van 1.55 tot 2.35 over in comité-generaal. Na de heropening deelde de Voorzitter mede, dat ingekomen warenvan B. en W. een voorstel tot benoeming van een onder wijzer aan de Lagere schooi 3e soort Ko ningstraat uit de voordracht, reeds in ons vorig nummer meegedeeld ter afdoening in de volgende vergadering; een adres van den heer B. W. Speelberg, houdende ver zoek een steiger te mogen bouwen tol het lossen var» brandstoffen aan de Eem vóór zijn stoomwasscherij in handen van B. en W. om prse-advieseen schrijven van het Hoold der Lagere school 3e soort aan de Beekstraat, houdende verzoek om verlenging van het verlof wegens ziekte van den on derwijzer J. W. Radersma met twee maan den, dus tot 4 Januari 1902, en bestendiging van de waarneming zijner functie door mej. Van Eijbergen, met een verklaring van den geneesheer van het Herstellingsoord voor on derwijzers, die op dit langer verlof aandringt wordt spoedeischend verklaard, waarna het langere verlof z. d. of h. st. wordt ver leendeen missive van den Commissaris van Politie waarin deze dank betuigt voor 's Raads advies tot verhooging zijner jaarwedde aangenomen voor kennisgeving. Nog was ingekomen een missive van de »Vereeniging tot opvoeding en behartiging van de belangen van verwaarloosde kin deren" gevestigd te Groningen, houdende ver zoek, door opneming in de Poiitie-verorde- ning van het verbod dat kinderen uit woon wagens en dergelijke beneden 12 jaar door alle weer eu wind worden meegenomen op bedeltochten, dergelijke kindermishandeling te stuiten in handen van de Commissie voor de strafverordeningen. De heer G e r- r its en zeide hieromtrent, geen bezwaar te hebben tegen het voorstel om de zaak in handen te stellen van genoemde commisie, doch zou wel willen aandringen op eenigen spoed. De Commissie toch komt niet zoo dikwijls bijeen. Aan de orde werd nu gesteld het volgen de ontwerp-request aan den Minister van Linnenlandsche Zaken omtrent de overneming der Hoogere Burgerschool door bet Rijk Geeft met verscbuldigden eerbied te kennen de Gemeenteraad van Amersfoort, dat uit de toelich ting op de Nota van wijziging (Staatsbegrootiug voor h9t dienBtjaar 1902, Ve Hoofdstuk) blijkt, dat Uwe Excellentie niet voornemens is, thans voorstellen te doen tot overname der Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool door het Rijk en dat voor verhooging van het Rijkssubsidie f5090 is uitgetrokken. Bij aanneming van dien post zal dus de bestaan de toestand van onvoldoende lokaliteiten en een groot tijdelijk leeraarspersoneel bestendigt! moeten blijven tot groot nadeel van het onderwijs. Immers, waar een tijdelijk verhoogd subsidie in uitzicht wordt gesteld, zal do Gemeente het niet kunnen wagen oin nieuwe lokalen aau te brengen i tot defini.ieve leeraarsbenoemingen over te gaan. De afdoende regeling der kwestie van het M. O. te Amersfoort wordt eenvoudig verschoven in af wachting in hoeverre de stroom van buitenleorlin- n van Amersfoort zal zijn af te leiden. De toeBtand, reeds herhaaldelijk uiteengezet, (laat stelijk bij zijn request aan.Uivo Exellentie, dd. 3 September 1901) is van dien aard, dat requeatrant de verantwoordelijkheid daarvoor niet langer wenscht te dragen eu zich verplicht ziet, afdoende maatrege len tot verbetering te nemen. Wanneer de school uitsluitend toegaukelijk ware geweest voor kinderen van ingezetenen, zoude bij het huidige buitengewoon Igroot aantal leerlingen, kindereu van ingezetenen, zells voor den cursus 19011902 geen noodzakelijkheid bestaan hebben om klassen te Bplitseu. Immers de klassen I tot eu met V zouden in dat geval respectievelijk uit 29, 28, 28, 10 en 5 leerlingen bestaan hebben, terwijl thans alle klassen, met uitzondering der Ve, ieder uit drie afdeelingen bestaan. Wel zou dan het aan tal leerlingen in de luagste drie klassen grooter ge weest zijn, dan nu in de afdeelingen dier klasBeu, doch requeatrant acht het beter, talrijk bevolkte klassen te hebben met enkele vaste leeraren, dau veel kleinere klassen, onderwezen door een talrijk en steeds wisselend tijdelijk personeel. (Op Rijksscholen zjju trouwens ook vaak 30 of meer leerlingen bijeenBeplaatsj-in éen klasse.) Het in vroeger jare#voor de school bij ongesplitste klassen uitgegeven bedrag zou dan weder den kos- tendeu prijs voorstellen. Stel, dat de uitgaven, met inbegrip van de Bur geravondschool, omstreeks f20 000 zouden bedrageD. dan zouden de koBten (na aftrek van lOOXf 60 school geld) tot f14 000 worden gereduceerd, terwijl aan buitenleerlingen, voor zoover zij niet tot splitsing van klassen zouden aanleiding geven, dau nog plaats zoude kunnen worden verleend. Bij eene dergelijke regeling zoude de Gemeente althans zekerheid verkrijgen dat haar leerlingen door een vast en niet door een steeds wisselend tijdelijk personeel werden onderwezen. Wel zoude het mogelijk zijn, dat op den duur de kosten langzamerhand hooger werden, doch daar mede zou gepaard gaan de omstandigheid, dat vele ouders zich hier vestigden ten einde hunne kinde ren van het goede onderwijs aan de Hoogere Bur gerschool te doen gemeten. Onnoodig ie het te constateeren, dat eene ver meerdering van schoolbevolking op die wijze verkregeu aan deze Gemeente juist zeer welkom zoude zijD. ^ftequestrant aarzelt dan ook niet de regeling, zooals die thans door Uwe Excellentie wordt voorgesteld, beslist onaanneemlijk te verklaren. Hij zoude gaarne zien, dat de regelng, zooala die op initiatief van den vorigen Burgemeester is ontworpen eu door Uwer Exellentie's Ambtsvoorganger in gunstige overweging is genomen (waardoor een Rijksschool alhier zoude worden verkregen) alenog werd ter hand genomen. Mocht Uwe Exellentie hiertoe niet wenschen over te gaan, dan zoude requestrant dit gaarno vóór 81 December a. s. vernemen, ten einde tijdig zelve maatregelen te kunnen nemen tot het ver krijgen eener betere regeling der Gemeentelijke school, hoe ongaarne hij daartoe ook zoude over gaan, wegens de moeilijkheden, welke daardoor voor de buitenleerlingen zouden outstaan. Requestrant ziet zich verplicht, bovenstaanden termijn te noemen, omdat de ongeveer 168 buiten leerlingen, welke tengevolge van de door de Gemeente te nemen maatregfilen zouden moeten worden ver wijderd, z. i. tijdig hiermede behooren te worden in kennis gesteld. Hetwelk doende, enz. Bepaald werd, dat een afschrift daar van zal gezonden worden aan jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, het Kamerlid voor Amers- loort, aan mr. U. Goeman Borgesiug, den vorigen Minister van Binnenlandsche Zaken, en aan alle overige leden van de Tweede Kamer der Ststen-generaal. Vervolgens werd met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school le soort voor meisjes (vaca ture- mej. Overbosch) mej. A. C. H. van der Nagel, te Den Helder, terwijl haar jaarwedde werd bepaald op f 700 (f 600 aan vang en f 100 voor acte Franscb). Alsnu kwam aan de orde een voorstel tot benoeming van een Raad-commissie in zake de havenverbetering. Zij zal onderzoeken bf en, zoo ja, welke verbeteringen dienen aan gebracht. Benoemd werden: tot lid en Voorzitter de heer E. L. Visser, Wethouder van open bare werken tot léden de heeren C. Th. van Beek, L). Gerritsen, J. Ger. Kleber, C. J. D. van Eek, A. A. Hamers en N. VelsHeyn, Aan de orde kwam ten slotte een voor stel tot bestrating der wegen bij de kerk van de Katholieke gemeente der Oud-bisschop pelijke klerezie met waalklinkers, zulks in verband mei het request, in de vorige ver gadering ingekomen, waarin geklaagd werd over stoornis der godsdienstoefeningen en cathechisatiën door wagens die Achter het oude weeshuis en in de Sint Agatha-straat over de veldkei-bestrating rollen. Het voorstel strekte om de veldkeien te doen vervangen door waalklinkers, hetgeen een uitgaaf zou vorderen van Ï6b0. Daar echter de klinkerpaden reeds op de Begroo- ting zijn gebracht, tot een bedrag van f237, vordert dit werk een hoogere uitgaaf van - UC,,UI, JC„, v<„. f393. Het ligt in de bedoeling, dit werk wordt bedreigd en geschaad, de Kamer te Tilburg om verhooging van het maximum voor het postpakket van 5 tot 6 Kilo desnoods met hooger port. Immers zeer dikwijls wenscht men pakken te verzenden van 5 Kilo netto, terwijl dan de emballage het verzenden per po3t onmo gelijk maakt.. De heer Visser vroeg of het hier niet een locaal belang gold. Als men het maxi mum verhoogt tot 6 Kilo, zal weer een ander komen, die 7 Kilo verlangt. Waar is het einde? Naar spr. meening staat het verzoek in verband met de locale nijverheid. Waartoe dient het? Er zijn vervoermidde len genoeg en spr. acht het hoogere tarief niet economisch tenzij het blijve onder het spoortarief. De Voorzitter meent niet, dat het verzoek ontstond uit speciaal Tilburgsch be lang. In het adres wordt zoowel gesproken van koloniale waren als van artikelen uit de Langstraat. Spr. herinnert, dat veel ar tikelen per 5 Kilo netto worden gevraagd en dat het pakje dan allicht 5 Kilo bruto wordt, als wanneer de post het niet meer verzendt. De heer Visser repliceert, dat het toch wel niet in de bedoeling ligt, tegen goed- kooper tarief dan de sporen of de vracht rijders te verzenden. De heer S i n n i g e wil het adres niet steu nen, Spr. acht de Post op juiste leest ge schroeid en dit nu weer te veranderen, gaat hoogst moeilijk. Het bruto-gewicht is zeer lastig te bepalende emballage voor een ai* tikel is geheel anders dan voor een ander. Vooral te plattelande zullen pakketten zwaar der dan 5 Kilo moeilijk te vervoeren zijn worden daarvoor maatregelen genomen, dan zal de post een concurrent worden voor ex peditie-ondernemingen en vrachtrijders, ter wijl zij bedoeld is als hulp bij kleine zendin- gen. Met algemeene stemmen wordt bosloten, het adres niet te steunen. Aan de orde komt het adres van de Ka- mer te Eindhoven om wetswijziging ten aan- j zien der Naamlooze Vennootschappen, steu- nende op het feit, dat het crediet straffeloos nog in 1901 te doen uitvoeren. Z. d. of h. st. werd conform het prae-ad- vies besloten. Hierna werd de vergadering te 2.50 ge sloten. Ter Donderdagavond gehouden 97ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren onder voor zitting van den heer J. Ger. Kleber alle 5 leden en de Secretaris tegenwoordig. De notulen der zitting van 15 Augustus werden gelezen en aldus z. d. vastgesteld. Ingekomen waren van den Minister van Binnenlandsche Zaken een bericht van de ontvangst van het verslag der Kamer over 1900; verslagen van het Centraal-bureau voor de statistiek en van de Kamer van Koophandel te Londenverslagen van de Arbeids-inspecteurs qver 1899 en 1900 verslag van de zeevisschenjverslag scheep vaartbeweging een exemplaar van «Inter nationale Handelsbelangen van Nederland", van het Tijdschrift van «Nederlands Zee wezen", en van «Nederlandsche berichten" alle aangenomen voor kennisgeving. Ze; zullen circuleeren bij de leden en daarna ter lezing liggen voor belanghebbenden. Nog waren iugekomen de goedkeuring door B. en Vf. van de Rekening der Kamer over 1900 voor kennisgevingeen ant woord van D. en W. op een in een niet ais zoodanig bedoelde doch wel gehouden niet- openbare vergadering vastgesteld schrijven van de Kamer over de opslagplaatsen aan de zijde der stad, met kennisgeving van de H. IJ. S. M. dat de terreinen voor los- en laadplaats niet zullen worden verhuurd. Het besluit dienaangaande van de H. IJ. S. M. deelden we bereids mede in ons nummer van 30 September. Aan de orde werd gesteld het request van De Voorzitter stelt voor, deze belang rijke zaak aan te houden tot de volgende zit ting. De heer S i n n i g e meent, dat de Kamer van Eindhoven zeer goed ziet, doch betreurt het, dat het adres in zoo vage termen is ver vat en vindt, nu geen spoor van eenig advies er aan is toegevoegd, het hoogst précair er op in te gaan. Het «something rotten in the State" is zeer zeker van toepassing op onze wetgeving omtrent de Naamlooze Vennoot schappen. Nader onderzoek is ten zeerste ge- wenscht. Besloten wordt tot aanhouden. Aan de orde komt het adres van de Ka mer te Groningen om afschaffing .van het dubbel tarief voor telephouisehe gesprekken tusschen 12 en 4 uur, met behoud van dub bel tarief voor dringende gesprekken, in ieder geval met behoud van enkel tarief'op die uren voor gesprekken in de provincie zelve. De Voorzitter zegt, dat L\j naar aan leiding van ook hier ter stede geuite klach ten den Secretaris der Kamer verzocht zich dienaangaande te vergewissen. Werkelyk is geblekeD, dat sommigen anderhalf uur moe ten wachten eer zij in gesprek kunnen ko men en dan dubbel tarief moeten betalen omdat het over twaalven is. De heer Van Dam vraagt of de inlich tingen zijn ingewonnen bij particulieren dan wel aan het kantoor. De Secretaris antwoordt, dat de amb tenaren hem inlichtten en vergunning gaven, mededeeling te doen. De heer Van Dam acht dit een zeer on verdacht advies. De Voorzitter deelt ni# mede, dat op de Staatsbegrooting f 580 000 is uitget l okken voor uitbreiding van het Rijkstelephoon- net en f155000 voor het spanneu van meer telephoonlijncn.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1