Ingezonden. Advertentiën. Thans blijkt ons, dat het geheel onjuist is en de heer Zondervan er evenmin aan denkt pensioen te vragen, als de Maatschappij, die haar ijverigen en zeer gezienen ambtenaar noode zou zien heengaan, voornemens is ge- weest het hem te verleenen. De Inspecteur van het geneeskundig Staats toezicht in de Noordelijke Provinciën en de Schoolopziener in het arrondissement War- fura (Gr.) hebben er bij de Gemeentebestu ren in dat arrondissement op aangedrongen, aan alle kinderen een sponsdoosje uit te rei ken met een nat sponsje en een droog lapje, om zoo het spuwen op de leien en het vuil maken daarvan te voorkomen. De Inspecteur voornoemd meent, dat door deze anti-septische middelen veel onheil kan worden geweerd. Wat wellicht ouders ook hier ter stede aanleiding kan geven, het goede voorbeeld te volgen. Nu, ter vermakkelijking van den dienst, de loketten in het Postkantoor wijziging ondergingen, mag het nuttig zijn, hier mee te deelen, dat nu de diensten zijn ingericht als volgtnaast het Telegraafloket dat van de Telephoondaarnaast Aangeieekende brieven en Spaarbankzaken daarneven Pos- te-restante en Dienstbrieven; eindelyk Wis sels en Quitantiën. Het fraukeeren ge schiedt voortaan aan het loket van den postzegelverkoop. Ook de plaatselijke afdeeling van «Volks onderwijs" is, nu het doel der vereeniging door het invoeren der Leerplichtwet is bereikt, in de gistermiddag gehouden vergadering ontbonden. Het voorloopig-comité voor de boycot der Engelsche handelsvloot na 31 December hield gisteravond weder een korte vergade ring in de bovenzaal van «De Keizerskroon". De heer Oosterman, die haar leidde, deelde mede, dat het voorloopig comité niet zeer gelukkig is geweest bij zijn verzoek aan stadgenooten om alsnog zitting te willen nemen. Toch werd van anderen groote medewerking ondervonden, zoodat thans een definitief comité tot stand gekomen is, dat nog z..l trachten zich uit te breiden. Het Bestuur van dat comité is thans saamgesield als volgt: I. HooykaasJr. Voor zitter; J. Sinnige, onder-voorzitter; W. C. Oosterman, 1e Secretaris; G. A. E. Jagten- berg, 2e Secretarismej. M. Celosse, le PenningmeesleresG. Voute, 2e Penning meester; mev. S. Burgers-Roland Bolst; W. P. Koopman en L. van Keulen. Medegedeeld werd, dat de organisatie zelfs te Rotterdam en te Antwerpen veel verbe terd is en dat uit tal van havenplaatsen op het vasteland van Europa adhuesie wordt betuigd. Lang voor 31 December zal het Uitvoerend comité een internationaal congres houden, waarop zal worden uitgemaakt of de boycot al dan niet kan worden geproclameerd. Naar bevind van zaken zullen de vertegenwoor digers op dat congres van de verschillende Rijken aan hun Regeering mededeeling doen van den stand van zaken. Eerst daarna volgt de definitieve beslissing. De taak van het plaatselijk comité bestaat dan ook slechts hierin, dat het, door het in zamelen van geld deze echte volks-beweging steuntgeenszins beoordeelt het of de boy cot al dan niet mogelijk is; dit is de taak van het uitstekend georganiseerde en zeer werkzame Uitvoerend comité. Nu een definitief Bestuur is saamgesteld, zal vermoedelijk binnenkort een groote mee ting worden belegd, waarop zoowel het vóor- als het tegen zal worden besproken door des bevoegden en waaruit zal blijken oi deze als geweldige demonstratie bedoelde beweging tegen de gruwelen, in Zuid-Afrika gepleegd, machtig zal toonen, dat men tegenover het ongure materialisme van onzen tijd uiting wil en kan en durft geven van zijn gevoel van weerzin tegen dezen geld-oorlog en de wijze waarop deze wordt gevoerd. Nogmaals vestigen we de aandacht op de Chrysanthemum-tentoonstelling welke Zater dag en Zondag in «Ons Huis", aan de Kor- tegracht gehouden wordt. Ze gaat uit van de Amersfoortsche Toynbee-vereening, welke daarbij veel steun erlangt zoo van bloe misten als particulieren. Moge zij zeer druk bezocht worden. Zaterdag zal door de «Militaire Sport- ver eeniging" een jachtrit worden gehouden, die le half twee aanvangt op het snijpunt van den weg Amersfoort—Nijkerk met den La- geweg. Als jagermeester fungeert luitenant G. J. Maris. Aanstaanden Zondagmiddag zal het eerste elftal van «Quick" op het terrein aan den Leusderweg een competitie-wedstrijd spelen tegen bet tweede elftal van «Go Ahead" uit Wageningen. Hel Hoog-militair gerechtshof veroordeelde W. E. V., sergeant bij het 5e regiment in fanterie te Amersloort, tot een geldboete van een gulden, subsidiair een dag hechtenis, ter zake dat hij in den voormiddag van 6 j Augustus j.l. in het veld buiten openbare we gen en voetpaden op den Leusderweg, waar- J van het jachtrecht toebehoort aan jhr. E. de Pesters, te Amsterdam, een wild- of konjj- nen-strik, waarin een konijn was gevangen, heeft opgenomen en bet daarin gevangen konijn heelt bemachtigd. De in beslaggeno men wildstrik werd verbeurd verklaard, rijpt 'last lot vernietiging. In eerste instantie was deze onderofficier door den Krijgsraad te Arnhem van deze overtreding vrijgesproken, omdat dit feit z. i. niet strafbaar was, doch bet Hof oordeelde, dat daardoor bet laatste lid van art. 15 der Jachtwet was overtreden. De Gemeenteraad van Baarn stelde de Begrooting van 1902 voorloopig vast op f 84 582.506 in ontvangst en uitgaaf. Het kerkgebouw der Ned. Hervormde Ge meente te Eemnes-binnen verkeerde reeds lang in een staat, die dringend verbetering eisebte. De kerkvoogdij bezat echter geen fondsen genoeg om de noodige herstellingen te la ten doen. Zij besloot daarom een beroep te doen op de welwillendheid van enkele ver mogenden in de gemeente woonachtig, of tot haar in eenige betrekking staande. Met uitnemenden uitslag werden deze po gingen bekroond, waarvoor heeren kerkvoog den zeer dankbaar zijn. Milde giften werden toegezegd, terwijl de minder gegoede leden evenzeer deze zoo nuttige zaak steunden. Eeu aanzienlijke bijdrage voor dit doel werd reeds ontvangen van H. M. de Koningin- Moeder. Kerkvoogden hopen nu spoedig de hoog noodige herstellingen ten uitvoer te doen brengen, terwijl voor de vernieuwing van het bijna onbruikbare orgel een toelage is verzocht uit de generale kas der Ned. Her vormde kerk. Men zou meenen, dat naar gelang van den vooruitgang der beschaving minder wetten noodig zouden zijn, maar de practijk leert, dat precies het tegenovergestelde het geval is, LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de 2e helft der maand October 1901. Brieven (binnenland) J. Doorns Amersfoort, wed. Hup Amsterdam. Polakhof T. de Jong J. H. de Graaf Mej. de Bruin Mej. Klaasche Postema Ilarkens-Opeinde. Mej. de Wed. J. G. de Groot 's-Hertogenbosch. Mej. I. ter Hoeve Amsterdam. R. Stolp Mej. G. Wessels Mej. P. Scholten Idsche Bonna Losser. M. Woerdman Twelloo. Hendrik van Klooster Veennuizen, H. Winkel Venloo. Graverh. Algem. Mij. van Verz. Utrecht G. J. van Dam wed. van Rijckevorsel Katriene Hoogland J. Heinsbergen Huizen. Mej. J. Ruijtenbeek Leiden. Marie Hermse Noordbeek. Briefkaarten (binnenland) JohanneB van den Anker Puns Amsterdam. A. Lukken berg Honbor Mej. A. Spits wed. van Arnhem v. d. Berg Jacoba Dabuk Arnhem. Kondukteur W. v. d. Wolk Venloo. D. Bos Azn. Amsterdam. P. Lelieveld. T. van Huizen Mei. A. Cats wed. Midder Mej. J. Wieting Mej. de wed. P. van Schie Mej. rle wed. van der Zwan Haag. J. D. Hoen K. Leenheer P. Portier Mej. U. v. d. Gaag Mej. W. èecreve Mej. Kok J. C. Smit W. Pasgers Gerritsen Jac. de Geus Mevr. H. Snelleman Briefkaarten (buitenland) Hendrik Pooten Duisland. Heinrich SchlagmanAlten Essen. Haarlem Leiden Rotterdam. Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt «net hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Wil mij verplichten door het onderslaande op te nemen en ontvang daarvoor bij voor baat mijn dank. Hoogachtend Uw. dw. W. Onze Politie eu de Honden. Moeilijk is het, eene verordening op te noemen die zóo algemeen bekend is, waar tegen zóo veel wordt gezondigd en waarvan de overtredingen zóo oogluikend worden toegelaten als die op de hondenbelasting. Nu moge het in sommige gevallen zeer prij zenswaard zijn als de politie wat humaan optreedt en kleine vergrijpen door de vingers weet te zien deze toegevenheid wordt ech ter een laakbare zwakheid als ze voortspruit uit onachtzaamheid of'onverschilligheid, te meer indien de belangen van anderen daardoor worden benadeeld. Wel gebeurt het soms, dat een zonder penning losloopende hond wordt ingerekend een vrijwel overbodige heldendaad echter als deze misdadiger is een goed onderhou den exemplaar, dus hoogstwaarschijnlijk een deserteur, die even zonder halsband heeft weten te ontsnappen en voor wien toch zeer waarschijnlijk de belasting is betaald. Doch waarom is men zoo toegevend tegen over de zoo talrijk losloopende honden zonder penning, behept met allerlei vreeselijke huid ziekten die, zwervend door de straten, hun ellendig bestaan voortslepen Maar al te veel laat men deze arme zwervers onge moeid tot zelfs in de onmiddellijke nabijheid van het politie-bureau. Spruit deze goedertierenheid soms voort uit bang ziju om ze aan te pakken? Hield onze politie hieronder eens een raz zia, voorzeker zij zoude hiermede een groo- ten dienst aan Ainersfoorts burgerij bewij zen, daar deze dieren door de infec tie hunner huidziekten een gevaar opleveren voor alle andere honden, een gevaar dat waarlijk niet denkbeeldig is; men vrage eens aan de Rijksveeartsen alhier hoe veel vuldig hun raad tegen huidziekten wordt in geroepen. Moge onze overigens wal waakzani politie hieraan eens meer haar aandacht wijden en zij zal op veler dankbaarheid kunnen reke nen. W. Amersfoort, 9 November 1901. Het Slacht- of Schietmasker. Wij wenschen nog eens de aandacht te vestigen op een maatregel, die zeer veel kan bijdragen om het lyden te verzachten van het dier, dat de mensch voor zijne voeding en verder gebruik noodig heeft eu daarom doodt. Voor vele, helaas nog talloos vele, slachters, schijnt deze maatregel, waarmede wij het gebruiken van het „Slacht- of Schietmasker" bedoe len, nog eene nieuwigheid te ziju gebleven, hoofd zakelijk, omdat zy zich nooit de moeite hebben ge lieven te geven, er kennis mede te maken. Anderen daarentegen, die er misschien <5en enkele maal de proef mede hebben genomeu, zagen van verdere toepassing af, hetzy uit sleur of wol uit voor oordeel. En toch bestaat er geen enkolc redelijke grond voor dit vooroordeel tegen het Slachtmasker, mits het door deskundige hand worde gebruikt en het te slachten dier in een toestand verkecre, waar in het zich behoort te bevinden. Wij bedoelen mits men het niet te voren heeft laten hongeren en dor sten en het niet oververmoeid, door een langen tocht van eene ver verwijderde marktplaats, weide of hoeruery, naar de slachtbank wordt gevoerd. Evenmin als door bet Schiet- of Slachtmasker ge vaar voor de omgeving ontstaat, ovenmin zal een niet voldoend uitbloeden van het dier er het gevolg zijn. Men behandele het voor de slacht bestemde dier tot het laatste oogenblik toe zooals het behoort en de vrees, dat het vleesoh eene bloederige kleur zal hebben, en dus-van minder verkoopwaarde zal zijn, verdwijnt van zelf. Reeds menig maal heeft de „Ncderlandsche ver eeniging tot bescherming van dieren" eu heeft ook onze Afdeeling de wenschelijkheid betoogd om het gebruiken van het Slachtmasker verplichtend te stel len en heeft zij de leden opgeroepen tot medewer king, door alleen vleesch te nemen van slachters, die bet Slachtmasker toepassen. Nu het blykt, dat het meerendeel der slagers doof blijft voor de stem, die zoo dikwijls en zoo dringend tot hen is gekomen, acht het bestuurder Afdeeling „Gooi en Eemlaud" van Dierenbescherming het oo genblik daar, om de hulp in te roepen van de dwin gende macht der openbare .meening, die ten slotte blijken zul sterker te zijn dan de onwil of het voor oordeel der slagers. Daarom, leden van onze Afdeeling, neemt eeu kloek besluit en zegt uwen Slachter aan, dat gij voortaan alleen vleesch zult nomen van degenen, die hun vee dooden op de snelle en pijnlooze wijze, welke het toepassen van het Slachtmasker mogelijk maakt. In een brochure van de afdeeling Delft en om streken onzer Vereeniging, wordt ons een voorbeeld gegeven, dat wy in het eerstvolgend Jaarverslag zul len volgen, door daarin te vermelden de namen on adressen van die slachters, welke zich altijd van het slachtmasker bedienen. Wij zijn er van overtuigd; dat onze leden, eenmaal met die namen en adres sen bekend, de klaudisie uitsluitend zullon schen ken iin de slagers, die toonen te begrijpen, dat het niet langer aangaat, het dier op de ouderwetsche en verouderde manier te dooden, zoodra een betere, snelle, en pijnlooze wijze van slachten is gevonden eu deugdelijk gebleken. Wij stemmen toe, dat hetgeen wij voorstellen een dwang isdoch het is een geoorloofde dwang, voortvloeiende uit bet beginsel onzer Vereeniging, n.l. „de bescherming van het dier tegen noodeloos lijden". Het Bestuur: A. J. Bicker Caarten, Voorz. Jhr. L. Martens, 2de Voorz. j. C. van der Veen, lste Secr. J. H. Vernède, 2de Secretaris. R. R. H. tok Laer, Penningm. Jhr. E. Quarles van Ufford. e. Rusche. J. J, EsCHAÜZrER. Jhr. j, a. Sandbkkö. Baarn, den 12 November 1901. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van geiden tbr leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 18 NOV. aanstaande, 's namiddags van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor bet teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. RECLAMES 15 regels f 1.25 elke regel meer f0.25 Noodzakelijkheid van een rijk bloed. De herstelling van eene wankelende gezondheid hangt af van de keuze van een werkdadigen herstel ler. Als het bloed verarmd is, als de roode lchaam- pjes verminderd zijn, verdwijnen noodlottiger wyze de krachten en allerlei 90ort storingen doen zich voor met al hare ongemakkou en het ziju de zwak ste organen die 't eerst worden aangetast, De Heer H. Greuter, brievenbesteller le Monilc- kendagi, schrijft ons: Bij deze geef ik U mijne hoog ste te vredeuheid te kennen over het verkregen re sultaat met de Pink Pillen. Mijne vrouw wasjaren lang lijdende aan uitputting, welke reeds zoo ver ge- vordem was, dat zij de vloer niet meer kon veegen zonder te moeten uitrusten, veel last vanpyninrug on lendenen, de eetlust was geheel verdwenen, reeds stond by h .ar vast dat de tering spoeidg een einde Juf Ir. GREUTER, volgens portret, aan haar lijden zou maken c n nu na 't gebruik van zes doozen is zij de zelfde niet meer, vroolijk en op geruimd verricht zij thans al hare huiselijke bezig heden. Zij eet met sinaak en graagte, die haar ken nen en die van liet gebruik der Pink Pillen niete af weten, staau verbaasd over deze gunstige veran dering. Men moet eeist de hoofdzaak van het kwaad be strijden d. w. z. de bloedarmoede door een krach- tigen hersteller. De Pink Pillen zijn zeer werkdadig in dit geval en als het bloed zich verrijkt heeft, als de krachten zullen zijn terug gekomen, zal de eet lust zich voordoen, de spijsvertering zal gemakko- lijk zijn en de maagstoringen zullen zich niet meer doen gevoelen. Vele ziekten, voortkomende uit de veraming van het bloed, kunnen door du Pink Pillen genezen wor den, zoonls bleekzucht, neurasthenie, zenuwpijnen, heupjicht, rheumntiek en de nlgtinecne verzwakking by man en vrouw. Prijs f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-di- póihcuder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen hij den Heer Suabilié de Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle an dere personen verkoopen goedkooper zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo- pen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nngemaakte Pink Pillen ondervonden hadden onuoodig te. zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn be gonnen. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge-i^ Afbeelding der doos Burgerlijke stand van Amersfoort van 7 tot en met 13 November 1901. GEBORENJannetje, d. van B. Kreikamp en N. van Voorst. Cornells, z. van C. Descans. Johanna Clasina, d. vanH.A.de Vries en H. van Lavieren. Clasina Jo hanna, d. van J. Wellerd on M. Mieris. Antonius Franciscus Jacobus, z. van P. J. de Bruijn en H. M. E. Marijne. Johannes Wilhelmus, z. van B. 'Zwart en J. E. See- gers. Jacoba Cornelia, d. van E. H. ten Broeke en E. Wouterse. Hubertus An- thonie, z. van L. van den Berg en J. van Beek. Johanna Sophia Helena, d. van J. van den Hoek en G. de Ruijg. Jannetje, d. van J. Pothoven en G. van den Hoek. Gerritje Gijsherta, d. van G. van de Ridder en L. van den Berg. Albartus Hendrik Jan, z. van J. J. Otto en B. van Niekerk. ONDERTROUWD: H. A. Naarding en J. C. Manse. J. van Eijkelenburg en K. Tolboom. GETROUWD: W. Mostertman en W. C. Kraanen. J. H. Jans en M. H. de Jager. J. P. C. Courbots en C. Meerburg. G.Rut gers en G. van As. J. Plooij'en C. Bui tenhuis. G. J. van 't Hof en A. Hem- mers. Ph. Muller en G. Kuijt. OVERLEDENWilhelmina OsDabrugge 3 tn. Franpois Antonie van Leeuwen 79 j. ongeh. Johanna Cutharina Brizée 82 j. ongeh. Adrianus de Groot 80 j. wedn, van W. Leenards. Johannes Cornelia Jans- sen 13 m. Hendrik Mulder 86 j. wedn. van D. van F,s. Ondertrouwd JOHANNES DIRK ROUKENS, Officier dor Inf. O. I. L. en CORNELIA HENRIETTE FREDER1KA van NOUHUIJS. Singkei., Sumatra's W.K. 27 September 1901,

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2