Ingezonden. Advertentiën. Ambachtsschool Amersfoort. natte en drooge WASSCHEN Co., Spoorweg-maatschappij om betere aanslui ting te De Bilt voor de treinen op het tra ject AmersfoortZeist ontving de vereeni- ging nog geen antwoord. De zaak is echte, in onderzoek. Ten slotte werd meegedeeld, dat bet Re- stuur een onderhoud bad met den adminis trateur der «Amersfoortsehe Tramweg- Maatschappij", die vergezeld was van een der Commissarissen, in welk onderhoud de mogelijkheid werd overwogen om de tram niet uitsluitend op de treinen te doen rijden, doch met gelijke tusschenpoozen. De moge lijkheid hiervan wordt overwogen. Het Bestuur der jongemeisjes-vereening »De Transvaalsche vierkleur" brengt hier mee zijn dank voor de milde bijdragen van Amersfoort's inwoners. Zij toch werden daardoor in de gelegenheid gesteld, onge veer &00 kleed.'ngslukken te kunnen ver vaardigen. De inteekenlijst geeft aan een bedrag van f470.135, 10 el katoen en 11 el ja- ponstof. Eenige dames gaven te kennen, te willen meehelpen bij het vervaardigen der kleeding- stukken om spoedig een eerste zending klaar te hebben. Een twaalftal gemaakte kleeding- stukken kwam dan ook reeds van hen in. Deze en hetgeen door de meisjes-vereeniging reeds was klaargemaakt, hoopt de vereeni- ging zoo spoedig mogelijk door bemiddeling van het Middelburgsche comité te verzenden naar de concentratie-kampen in Zuid-Afrika. Een onderafdeeling van bovengenoemde vereeniging, onder den naam «Tante Sanne" en bestaande uit meisjes van 8 14 jaar, werkt eiken Woensdagmiddag van halftwee tot vijf uur. Zij toonen flinke breistertjes te zijn, want bij de eerste bezending kunnen ook reeds kousen, door die jongelui ver vaardigd, meegezonden worden. Wij juichen doel en streven dezer vereeniging van harte toe en zouden niets liever zien, dan dat zulke clubjes, georganiseerd uit alle gezindten, onder de leuze »wij willen iets offeren op het altaar der lielde", groeien en blijven werken om te lenigen waar nood is. De Vereeniging tot het houden van Kunst beschouwingen zal Zaterdag en Zondag in «Amicitiu" weder een portefeuille exposeeren van «Pulehri studio-' te 's-Gravenhage. Niet-leden hebben toegang tegen 25 cent. De «Vereeniging tot uitdeeling van spijzen aan behoeftigen" zal aanstaanden Maandag weder aanvangen met haar liefdewerk. Ook Kindervoeding" zal dan weder begin nen met het spijzigen der schooljeugd, die zulks verlangt. Ook Diakenen der Ned. Hervormde ge meente zullen dien dag hun eerste winter- collecte houden, welke we evenzeer bij wel dadige stadgenooten aanbevelen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde i R. v. H., opperman te'Maassluis, W. v. d. W. arbeider en K. A. G., koopman, beiden te Barneveld, wegens mishandeling van J. v. V. j op 5 September met zwaar lichamelijk lei sel, den eerste tot 6 maanden gevangenisstraf, den tweede tot 3 maanden, terwijl de derde be klaagde van bet hem ten laste gelegde werd vrijgesproken en H. V. te Amersfoort, wegens mishandeling van J. de M. aldaar, tot f5 boe te, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam eischte in honger beroep 12 jaar tuchthuisstraf tegen Ge rard Vial, die als gewoonlijk ontkende en nu een der hoofdgetuigen, den timmerman Jan sen, beschuldigde van den moord opSeyflerts. Uitspraak 18 December. Lachende spot kan hedenspottende lach krenkt. Nederland telt omstreeks 25 000 geheel onthouders, dat is nagenoeg 2°/0 der vyi* wassen mannen. Daaruit valt óok te concludeeren, dat 98% geen onthouder is. Het Nationale Arbeiders-Secretariaat te Amsterdam schijnt nog niet overtuigd van de onmogelijkheid om de boycot-beweging algemeen ingang te doen vinden en houdt geen rekening met het échec van het Uit- voerend-comité. Althans men bericht uit Amsterdam: Het Nationale Arbeiders-Secretariaat ont kent in een circulaire, die het verspreidde, mede-oorzaak te zijn geweest van het mis lukken der pogingen om de Engelsche han delsvloot de boycotten. De schuld van deze mislukking ligt volgens het N. A. S. bij het Uitvoerend-comité, dat de zaak op verkeerde wijze op touw zette, waardoor (inancieele steun achterwege bleef. Het Bestuur van het Nationale Arbeiders- Secretariaat heeft besloten, op den ingesla gen weg te blij ven voortgaan onder de leuze «Oorlog aan den oorlog!" en den faillieten boedel van het Uitvoerend- en het Lande lijke propaganda-comité over te nemen. De circulaire eindigt aldus Wij willen den wensch uitspreken, dat de arbeiders met ons alles zullen doen tot het welslagen. «Laat ons toonen, dat wij bet aandurven onze stem te verheffen tegen de gruwelen Tan den oorlog". De reeds aangekondigde meeting op Zon dag 15 dezer in het Paleis voor Volksvlijt gaat dan ook door. Van het oorlogsterrein hooren we minder van gevechten; in den nacht worden thans de Boerenhoeven beslopen en de laagers verrast, maar vechten, ho maarNu zal het achtbaar Engelsche ministerie bloedhonden naar Zuid-Afrika zendende vindingrijke John Buil weel nog altijd nieuwe hulpbron nen te vinden, waar handen te kort schieten. Toen de 300000 man van het Engelsche leger niet in staat waren de Boeren er on der te krijgen, werden de Kaffers, Hotten- totten en andere halfwilden te hulp geroe pen, gewapend en tegen den vijand aange voerd nu men, ook vereenigd met deze bondgenouten, nog niet tegen den vijand blijkt opgewassen, worden bloedhonden op Zuid-Afrika afgestuurd. Op het oogenblili worden deze waardige Engelsche bondge nooten voor de menschenjacht gedresseerd in een serie matches in Warwickshire. Zooals men weet, zijn de Engelschen een sportlievend volk. Het betreft hier echter geen hondensport, maar niets meer of min der dan een menschenjacht. Volgens een particulieren brief van een Engelsman aan de «Petit Bleu" denkt het sportlievend War-office een groot aantal van deze dieren naar Zuid-Afrika te zenden om Boerencommando's op het spoor te komen. De Engeische verkenningsdienst is onvol doende; al heeft John Buil den aard van 't beestje, hij heeft nog niet zijn goeden neus. Een eerste bezending van 50 bloed honden zal, bij wijze van proef, naar de Kaap gezonden worden. Levert deze proef neming gunstige resultaten op, dan zullen andere binnen kort volgen. En Europa blijft toezien. Zelfs weis de Mi nister-President van Hongarije gister niet of paarden wel oorlogs-contrabande zijn; zelf werden in de Hongaarsche Kamer woorden van hulde gesproken voor en toejuichingen gebracht degroote Engelsche natie. Groot in onmenschelijkheid, zeker. Maar toch, «die zaak zal reg kom." Dat getuigen zelfs de laatste berichten van hen, die nu pas van het oorlogstooneel hier te lande kwamen. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt et altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Een wereld-plebisciet Pro Boer. Lezer, hebt ge wel eens het onaangename, bescha mende gevoel gehad van in eeu gezelschap te zijn geraakt, waarin uit alles bleek, dat men er u niet duldde? Is het u wel eens overkomen, dat men u wegjoeg! niet door u bits toe te spreken, nog minder door tot handtastelijkheden aan uw persoon over te gaan, doch eenvoudig door u aan te zien met oogen, die u zei den men is bier niel van uw gezelschap gediend uw spoedig vertrek zou op boogen prijs worden ge steld. Iets vernederendere en pijnlijkere dan zulk een bejegening is haast niet denkbaar, vooral wanneer ge er voor uzelf eerlijk en oprecht van overtuigd zijt, dal die kwetsende bejegening niet door u was lerdieod, wijl hoogstens verschil in het uiterlijk,in de kostbaarheid van uw kleeding of iets van dien aard, het onderscheid uitmaakte tusschen u en de inenschen. die u smadelijk wegkeken. Maar hoe duizendmaal meer vernederend en pijn lijk moet zulk een zwijgende banning zijn uit den kring, dien ge wildet binnentreden, wanneer uit de oogen, die u zeggen rechtsomkeert te maken, ver wijt over uw handelingen, afschuw van uw persoon u toeflitsen, en ge, heengaande, moet erkennen, dat dit verwijt, die afschuw verdiend zijn. Die smadelijke vernedering, die pijn der schaamte trefle eiken Engelschman, wAar hij zich ook ter we reld vertoone, opdat zij hem tot nadenken stemme opdat zij hem de overtuiging schenke, dat waar heel de wereld zich met verwijtenden blik en vol afschuw van hem afwendt, zijn land wel zwaar gezondigd moet hebben opdat hij, die zelf misschien geheel onschuldig is aan het veroorzaken en voortzetten van den eilendigen oorlog, zoodoeude tot nadenken gedwongen, op den duur raeê ïnstemme in het koor der iniliioenen, die om rechi vragen voor de Boeren, om beëindiging van den onreebtvaardigstee en den gruwelijksten der oorlogen, die in de krijgsannalen Staan o'pgeteekend. Zij treffe hem door, overal waar hij zich vertoont, de oogeu van Pro-Boers op zich gericht te zien in den vorm van een knoopje, op de burst of in het knoopsgat gedragen door Boerenvrienden welke van nationaliteit ook,een knoopje met niets dan het woord Pro-oer er op, in dezen l OOfflJ Pro-Boer 1 De Rus verstaat dat, en do Duitscher.en de Fransch- man, en de Noor en de Deen en de Spaujaard, en. ja, welke landsman verstaat dat niet? Maar de Engelschman verstaat dat 't allerbest. Pro-Boer! Dat éene woord heeft bij de laatste panr jaar leeren verstaan als de zwaarste aanklacht, die ooit Groot-Britannië naar het hoofd is geslingerd. Pro-BoerDat woord zjj voor hem de blik van afschuw en verwijt, die hem, overal waar hij zich oertoont, doet verstaaD, dat men van zjju gezelschap niet gediend is, zoolang zijn land niet met zijn ver foeilijk, menschon waardig werk van moorden, roo- ven en brandschatten ophoudt. Bóeren-Vrienden, laat hetU duidelijk worden, dat een vriend der Zuid-Afrikaansche BoereD, vrouwen en kinderen deze woorden tot U spreekt! Fabrikanten, crout- en détail hau''elaren in knoopjes, waarom zjjn aie knoopjes, met alleen het woord „Pro Boer" er op, niet reeds lang te koop? Grooten en kleinen, rijken en armen, geleerden en eenvoudigen, directeuren en redacteuren der groo- te geïlluFtreerde bladen, koopt zoo'n knoopje en speldt het op uw borst, zoodra hot in den handel komt. Schaamt u niet, dat ge een eerlijk man zyt; dat ge eon hoog denkbeeld van zedelijkheid en recht hebt! Schaamt u niet door het dragen van het knoopje te verklaren, dat ge menschenmoord afkeurt! Schaamt u niet mede te doen aan eeu WERELD-PLE BISCIET, waarvan de moreele beteekeuis grooter zal blijken dan welke aanslag ook op den geldbuidel der Engelschen. Wij nebben deze regelen doen vertalen in de talen van de meeste der'beschaafde landen, in elk waar van milioenen Pro-Boers wonen, en hebben afdruk ken in negen talen aan de voornaamste Buitenland- sohe bladen van Europa en Amerika ter plaatsing gezonden. Slaat onze opwekking in, dan zal eerlang de En gelschman geen voet meer kunnen verzetten buiten zijn land, of overal staart het hem aan, en roept het hem toe: „Ga van ons, wjj dulden unietiuo gezelschap wij zijn Pro-Boer PRO-BOER. Amsterdam, November 1901. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden' ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 16 DEC. aanstaande, 's namiddags van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HEfiM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. S Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, r' Concertzaal Leiden 13 December DIE JAHRESZEITEN. Leden der Maaiechappij toegang. RECLAME S- I5 regels 1.25; elke regel meer 10.25 Slapelooze nachten. Ie het U wel eens gebeurd geheele nachten door te breugen dat U geen oog kondet dicht doen, het hoofd gebroken door hevige pijnen eu schele hoold- pjjn Hebt gij wel eens martelingen doorstaan door de zenuwpjjneu, deze aandoening die de beste li chaamsgestellen verwoest Hoe men in die beide ge vallen lijdt is onbeschrijfelijk en hetsterkste wezen kan er geen weerstand aanbieden. Van de eene zijde de hevige pijn. van de andere zijde slapeloosheid. De slapeloosheid veroorzaakt zinsbedrog, duizelingen ge volgd door eene geheele afmatting. Van af het begin is het moreel geschokt, de vroolijkheid is verdweueu en heeft voor de treurigheid plaats gemaakt. Het oog is onrustig. Somtijds ondervindt men eene plotselinge bedaring, de kalmte schijnt terug te ko men en zonder de zwakte zou men zich genezen wanen, Maar eensklaps doet een hevigerkriss zich voor. Ziedaar de algemeene verschijnselen der zenuw ziekten en zenuwpijnen. Het bloed is verzwakt door het lijuen en de zenuwen zyn ui'geput. Het is vooral in die gevallen dat de Pink Pillen een werkelijke werkdadigheid hebben door het bloed te hernieuwen eu de zenuwen te versterken. De heer K. Bakker te Kreil, gemeente Barsiuger- hornv Noord Holland schrijft ons dat zijne dochter door eene algemeene zwakte uitgeput aan boven staande ongemakken ook geleden had, vermoeid na de minste inspanning, alles was haar te veel. De eetlust was nul en 't weinige wat zij nog gebruikte werd sle'cht verteerd. Slapelooze nachten verzwakten haar gestel nog bovendien. Eindelijk namen wij ook gelijk zoovele anderen enzen toevlucht tot do rink- Pillen van Dr Williams, en thans kan ik U melden dat zij in sterkte en frischheid is toegenomen, zij kan de huishoudelijke bezigheden weder waarnemen. Prijs fl.75 de doos, f9. per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-dt- pöthouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van»k Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. dk Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bjj den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle an dere personen verkoopen goedkooper zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo- pen zijn en hoegenaamd niet cfe minste uitwerking aezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met net gebruik der echte Pink Pillen weder zijn be gonnen. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge nezen. Afbeelding der doos: Burgerlijke stand ran Amersfoort. van 5 tot en met 11 December 1901. GEBORENKlaasje, d. van B. van Ree en A. van Batenburg. Helena Henclrika, d. van C. van Milligen en H. Kraaijenvan- ger. Johanna Gijsbertha, d. van A. Kaal en G. van de Wakker. Albert, z. van J. van den Brink en J. Schipper. Marie Eleonore Desirce, d. van L. J. Hoogveld en M. E. Poot. Klaasje Johanna, d. van N. Gijben en A. van Dijk. Amoldus, z. van A. S. Miiüer. Marinus, z. van H. Elzenaar en H. Valkenburg. Gerrit Petrus Wil helmus, z. van P. W. L. Zeeman en P. M. Dirksen. Hendrikus, z. van fl. Pot en G. Tesson. Hendrikus Albertus, z. van C. van Reek en A. M. Groot. ONDERTROUWD: Fontijn en A. Gerth. D. Buitenbuis en S. H. E. Muller. GETROUWDJ. Jansen en T. Heij. OVERLEDENGeertje van den Berg, 38 j. eebtg. van T. van Veenselioten. Jacoba van Neerbos, 3 m. Barta van Leijenhorst, 12 j. Peelje Klein, 61 j. on gehuwd. Heillje Walet, 74 j. wed. van ?1. Wels. De Heer en Mevrouw Van NOUHUIJS- Leijfeldt geven kennis van het huwelijk hunner Dochter: Cornelia Henrietta Froderika met den Heer Johannes Dirk Koukens, Off. der Inf. O. I. L., voltrokken te Sing kei, Sumatra's W. K., 24 October 1901. Apeldoorn, 10 December 1001. Eenige kennisgave. Heden overleed ons eenig dochtertje Nicolina Maria Hendrika Clasina, in den aanvallige» leettijd van 2 jareu en 3 maanden. K. van der BURG. W. van der BURG— Van Velzen. Amersfoort, 11 December 1901. Algemeene kennisgeving. Diakenen der Ned. Her vormde Gemeente, het voor nemen hebbende Maandag 16 Decem ber hunne EERSTE winter-collecte te houden, bevelen deze*bij vernieuwing ten zeerste aan. Als van oudszijn bij hen turfbriefjes verkrijgbaar. H. van OMMEREN. President-diaken Yereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen. Eerste kookdag Maaudag 16 December a. 8. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij den heer C. J. van BEEK, Varkeusmarkt. HET BESTUUR. Gefraa»;d tegen 1 APRIL 1902: een ONDERWIJZER in het TIMMEREN (goed timmerman, hekend met teekenen) een ONDERWIJZER in het SCHILDEREN (ervaren, bekwaam huisschilder). Salaris f800. Inlichtingen en inzending van sollicitatie stukken en teekeningen vóór den 27sten December a. s. bij den Directeur P. DOORN. Het Bestuur. GEVHAAGËM voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ACHTER LUIAARD No. 37. Kassiers eu Commissionairs in Effecten, AMSTERDAM, NIJMEGEN. AMERSFOORT, M u u r h u i z e n 33, belasten zich met den in- en verkoop van fondsen, het incasseeren en disconteeren van wissels, het koopen en verkoopen van coupons, buiten- landsche wissels, vreemd bankpapier en muntspeciën, nemen gelden a deposito, verschaften gelegenheid tot het in bewaring geven van waarden in da safe-kastjes hunner gepantserde brand en inbraakvrije kast, waarvoor nadere condities te hunnen kantore verkrijg baar, verleenen handelscredieten en openen re kening-courant met renteberekening, sluiten prolongatiën. Kantoor geopend 9—3 en 71/a— -s'Gravetihaagsche Algemeene -VOORSCHOTBANK ■MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL ƒ500 000. De Bank geeft 4'/2 I'M- Obligation uit in stukken van f 1000.—/'500.— on ƒ100.— legen den koers van 101verkrijgbaar hij de Agenten de hoeren Van der ZD O de fONG Van OPllüVEN. De Directie, Edm. Em. CROIN. J. A. J. VAN DE VEN.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2