Stadsnieuws. Advertentiên. de waarde voor een goede beoordeeling dezer zaak niet kan worden ontkend! En waar nu de Minister zegtgeen vaste toestand is ingetreden wat hot aantal leerlingen aan de Amersfoortsche Hoo gere Burgerschool betreft, daar wil ik dit toegeven, indien daarmee wordt be doeld, dat het getal nog enorm zal toe nemen. Daarvoor toch bestaan alle waar borgen juist in deze streek immers wordt krachtig voortgegaan met den aanleg van allerlei verkeerswegen, die uitloopen op den hoofdverkeersweg Nijkerk—Utrecht, waarvan Amersfoort het middelpunt is Ik herinner aan de locaalspoor Nij- kerk—Ede. Waar de Minister er zelf aan heeft herinnerd, dat men met 60 leer lingen begon, terwijl er nu reeds alleen 134 spoor-leerlingen zijn, daar volgt hier uit eerstens, dat op dit punt van het land zeer groote behoefte bestaat aan een school gelijk deze nu is, en in de tweede plaats, dat, indien onverhoopt, wat niet gebeuren mag, de Raad der Gemeente Amersfoort, blijvende bij het geen hij gezegd heeft, kribbig wordt en hot schoolgeld voor de buitenleerlingen verhoogt tot f 150, door dat besluit juist een groot deel van de plattelandsbevol king zal worden getroffen. Aan deze zou, bedrieg ik mij niet, de aanleg van spoor- en tramwegen met groote opofferingen van den Staat, juist moeten ten goede komen. Hier profiteert men er op deze wijze van. Dat dient te worden bevorderd. Mocht onverhoopt bovenbedoeld besluit toch worden genomen, dan zal de Minis ter dit zeker met mij als een groote ramp beschouwen, een ramp waarvoor hij ook niet de' verantwoordelijkheid zou willen dragen. Ik weet heel goed, dat de Minister zegthet is niet mijn schuld, indien dit gebeurt, mijn aanbod is wel willend genoeg, ik wil nu eerst eens zien hoe het verder gaat, en ik heb don Raad tot voortzetten in staat gesteld, doch daarmee is men, naar mijn opvatting, in deze van de zaak niet af. Hier staan op het spel groote belangen van velen, die zich, doordat ze op dor pen wonen, zelf niet kunnen helpen. Verder wensch ik nogmaals te doen opmerken, dat, hoe hot met Utrecht loopt, Utrecht nooit de plaats kan zijn waar alle leerlingen kunnen worden onderge bracht, die nu in Amersfoort komen. Ik heb straks reeds op den afstand ge wezen, ik wijs er thans nog op, dat juist uit het gedeelte van de Provinciën U- trecht en Gelderland, gelegen aan de oost zijde van den Centraal-spoorweg, een 40 leerlingen de school te Amersfoort be zoeken, en dat voor dezen het beslist on mogelijk zal zijn naar Utrecht te gaan. Dat er nu zelfs van Utrecht leerlingen naar Amersfoort gaan, hetzij door gebrek aan plaats, hetzij om andere redenen, be wijst, dat er heel wat te Utrecht moet ge beuren voor het, voor de hierbedoelden, daar zoo goed is als nu te Amersfoort. Nog eens, de Minister kan wel zeggen de verantwoordelijkheid berust niet bij mij, ik wil hem toch opmerken, dat zoo wel Zijn Excellentie als wij hebben te zorgen dat het algemeen belang wordt bevorderd. En dat wordt stellig niet gedaan, indien tal van leerlingen van de school in Amersfoort worden verwijderd, zonder dat zij in een andere plaats even goed kunnen worden ondergebracht. Ten slotte heeft do Minister gezegd Ik zal zien hoe het met Utrecht loopt en de onderhandelingen met Hilversum voortzetten en daarna beslissen. Wan neer het nu mocht blijken, dat langs die twee wegen geen oplossing is te vinden, mag ik .den Minister dan in overweging geven, om met een suppletoirs begroo ting bij de Kamer te komen, ten einde Amersfoort te helpen en niet langer te wachten dan even noodig is? De lieer Goeman BorgesiusMijnheer de VoorzitterDe Minister heeft mij met zoovelo woorden opgeroepen om mijn meening over deze zaak te zeggen. Ik ben daartoe gaarne bereid. Toen ik nog Minister was, heeft het bij mij een punt van ernstige overweging uitgemaakt, wat het beste wasvan de school te Amersfoort een Rijksschool te maken, dan wel aan die Gemeente een veel hooger subsidie te geven. Zooals de Minister reeds aan de Kamer heeft medegedeeld, is mijn conclusie geweest, dat het beter was de school tot een Rijksschool te maken. Maar tot die con clusie ben ik gekomen niet in de eerste plaats op de gronden door verschillende leden in deze Kamer aangevoerd. Niet in de eerste plaats, omdat de fi nanciën van Amersfoort met overneming van de school door het Rijk daarmede het meest zouden gebaat zijn, neen, de reden, de hoofd roden waarom ik de voor keur gaf aan overneming door het Rijk, was een geheel andere. De reden stond in nauw verband met den plicht der Re- goering om ook van haar kant al het mogolijke te doen om het peil van hot Middelbaar onderwijs hoog te houden. Moer en meer kreeg ik de overtuiging, dat de omstandigheden van dien aard zijn, dat alleen het geven van hooger subsidi# niet voldoende kon worden ge acht om de school te Amersfoort te hou den op het peil waarop zij dank vooral den voortreffelijken Directeur thans staat. De Minister heeft ook met zoovele woorden gezegd dat de school te Amers foort een uitstekenden naam heeft en dien ook verdient. Dit is zoo, maar als geen ingrijpende maatregelen worden ge nomen, dan is het maar al te zeer te vreezen, dat dit niet zoo zal blijven. Wat toch is het geval Telkens moeten er nieuwe parallelklas sen worden ingericht, omdat de toevloed van leerlingen van buiten af nóg steeds grooter wordt. Daarvoor moeten telkens nieuwe lokalen beschikbaar worden ge steld, maar dat is niet het grootste be zwaar. Het aantal leeraren moet ook voortdurend worden uitgebreid, en hier zit de moeilijkheid. Terwijl het voor andere scholen ook al niet altijd gemak kelijk is om bij de bestaande vacatures uit stekende leerkrachten te vinden, is dit bezwaar te Amersfoort veel grooter, om dat men de leeraren, die er bij komen, geen vaste positie kan geven, omdat men slechts tijdelijke benoemingen kan doen omdat zij, die zich aanmelden, weten dat zij weder terstond zullen worden ontsla gen, indien door minder toevloed van leerlingen het aantal parallelklassen weer verminderd kan worden. Het kan dus niet anders, of meer en meer zullen zich alleen aanmelden onderwijzers, die elders geen plaatsing hebben kunnen krijgen en nu faute de mieux tijdelijk naar Amersfoort gaan. Ware de school door het Rijk overgenomen, dan zou dat be zwaar veel minder groot zijn, want de positie van Rijksleeraren is uit den aard der zaak veel vaster. Dit was de hoofdreden waarom ik aan den Raad van Amersfoort de voorwaar den meedeelde, waarop ik bereid was de overneming voor te stellen welke voor waarden in de hoofdzaak door den Raad zijn aangenomen maar deze Minister heeft er anders over gedacht. De Kamer heeft thans niet de keuze tusschen over neming öf hooger subsidie, want alleen het laatste is voorgesteld. Werd hot af gestemd, dan zou er niets gebeuren. Onder deze omstandigheden zal ik gaarne medegaan met het Regeeringsvoorstel om het subsidie voor Amersfoort met f 5000 te verhoogen, want zonder haogere bijdrage zou de toestand geheel onhoud baar worden. En ik heb te minder be zwaar dat voorstel te steunen, omdat wij zooeven van de Regeeringstafel hebben vernomen, dat wel is waar de Minister voor het oogenblik niet tot overneming heeft kunnen besluiten, maar dat uitstel geen afstel behoeft te worden en dat de Minister reeds een volgend jaar, als de toestand met de betrekking tot Hilversum en Utrecht veranderd zal zijn, met een nader voorstel zal komen. Ik ben het volkomen met den Minister eens, dat, hoe men ook over deze zaak moge denken, in elk geval het dreigement van de Gemeente Amersfoort niet te pas komt, en ik waardeerde zelfbeheersching waarvan de Minister in dezen blijkt heeft gegeven. Immers, ofschoon het dreige ment reeds kwam vóór dat de Memorie van Antwoord aan de Kamer was inge zonden, heeft de Minister desniettemin de f5000 verhooging op de Begrooting laten staan. Waar de Gemeenteraad ver klaarde die f5000 toch niet te kunnen accepteeron, daar zou het verklaarbaar geweest zijn, indien de Minister die som maar weer geschrapt had. Intusschen dit zou niet geweest zijn in het algemeen belang en ook. niet in het algemeen belang van het onderwijs, en daarom waardeer ik het, dat de Minister zijn oorspronkelijk voorstel heeft gehand haafd. Ik twijfel er dan ook niet aan of, wanneer de Staten-Goneraal deze f 5000 zal hebben goedgekeurd, Amersfoort wel eieren voor haar geld zal kiezen en ze ook wel aannemen, al ware het ook alleen omdat door weigering de financiën der Gemeente te zeer zouden worden ge schaad. Immers onder den eersten in druk der teleurstelling heeft men gezegd >Laat ons voor de f 5000 maar bedanken, maar te gelijker tijd besluiten om, öf geen buitenleerlingen meer .toe te laten öf alleen op zeer bezwarende voorwaarden", maar bij naderende overweging zal de Gemeen teraad wel inzien dat hij, door zóo te handelen, zeker niet het belang der Ge meente zou behartigen. Men schijnt te Amersfoort nog te denken, dat men, al dus optredende, toch wel het gewone subsidie van f 10 000 zou blijven genieten. Maar mij zou het niet verwonderen in dien de Minister van Binnenlandsche Zaken dan daarover anders dacht en tot den Gemeenteraad zeide: >als gij de bui ten-leerlingen afwijst dan krijgt gij ook de f10000 niet meer". En inderdaad, als del Minister zoo handelde, zou Ut zijn houding volkomen correct achten: Do heer Kuyper, Minister van Binnen landsche Zaken Mijnheer, de Voorzitter De geaohte afgevaardigde van Meppel» de heer Sraeenge, is er nogmaals op te ruggekomen, dat een evacuatie van Amers foort naar Utrecht zijns inziens nooit baat zou kunnen opleveren voor hetgeen ten Oosten van Amersfoort ligt. Toen hij dit in zijn-eerste re< aanvoerde heb ik er niet op geantwoord, omdat ik niet onderstelde, dat men daarover anders kon denken. Wie mij toedichtte te meenen, dat de jongelieden uit Harderwijk kon den overgaan naar Utrecht, heeft mij een gedachte in het hoofd gelegd, die niet in mij kon opkomen. Maar wel heb ik geredeneerdals naar Utrecht konden worden afgeleid de 60 A 70 leerlingen uit het Gooi, dan behoeft Amersfoort op hot oogenblik niet bij te bouwen of zich uit te zetten, maar kan het zelfs nog een enkele parallelklasse afsóhaffen. Ik dank mijn geachten ambtsvoorgan ger voor het door hem ingebrachte, zoo welwillende oordeel over de door mij ten deze aangenomen houding, en ik meen er te mogen bijvoegen, dat het van mijn kant misschien niet goed zou geweest zijn, over het subsidie van f 10 000 te spreken. Nu hij dit echter gedaan heeft en deed uit komen wat hij als afgetreden bewinds man gevoelde, dat ik niet kon doen, meen ik daaraan te mogen toevoegen, dat ik vertrouw, dat door het hier gesprokene Amersfoort zal zijn gewaarschuwd. De beraadslaging wordt gesloten en ouderart. 118 zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Prof. dr. S. D. van Veen, hoogleeraar te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luther- sche kerk alhier. Die in de Kemonstrantsche kerk zal geleid worden door dl'. 11. IJ. Groenewegen, uit Rotterdam. Ds. De Bruin, van Apeldoorn, hoopt mor genavond te kwart over zeven in »De Zaaier" voor te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente.. Men verzoekt ons mede te doelen, dat, te beginnen met Zondag 5 Januari 1902 en ver volgens iederen eersten Zondag van elke maand, des ochtends te half tien een gods dienstoefening voor kinderen gehouden zal worden in het kerkgebouw der Remonstran ten. Nadere inlichtingen geven gaarne M. Vos-Cartier van Dissel. Utreehtsche weg M. Rolandus Hagedoorn,NieuweStationsweg; Mej. H. van Nijmegen Schonegevel, Lange grachtC. L. Brederode Adj. ünderoff,, In fanterie kazerne, en W. C. Oosterman, Krom- mestraat 12. De Gemeente-bibliotheek ontving dezer da gen van den heer H. W. de Heus een zeer gewaardeerd geschenk, n.l. 35 deelen, uitge geven door het sHistorisch Genootschap" te Utrecht in de jaren 1864 tot 1883. Hier onder bevinden zich o. a.Journaal van Con- staotijn Huygens (1688—1696); mi'. W. H. de Beaufort, Brieven van en aan Joan Dirck van der Capeilen van den PollDavies, Me morials and times of J. Ph. J. Q. Ondaatje R. Fruin, Vbrhooren enz. over 't rechtsgeding van Hugo de Groot, enz. De heir De Heus geeft hiermede een goed en. navolgenswaardig voorbeeld; zulke wer ken, meer geschikt om geraadpleegd dan ge lezen te worden, behooren in de eerste plaats thuis in een openbare bibliotheek, waar zij voor ieder belangstellende kosteloos beschik baar zijn. De heer C. D. L. Stracke, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, staat num mer éen op de voordracht ter benoepiing tot leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Bur gerschool te Veendam. Aan den op zijn verzoek na langdurigeu dienst wegens lichaamsgebreken eervol ont slagen brievenbesteller N. van Wolfswinkel is thans een jaarlijkseh pensioen toegekend van f482. Generaal-majoor A. J. Pr ins, commandant der 2e divisie, vergezeld van luitenant-kolo nel J. A. Roelols, den chel van zijn staf, woonde Maandag en Dinsdag de tactische oefeningen op de kaart bij, welke door den kolonel-commandant van het 5e regiment in fanterie werden gehouden. Aan die oefeningen werd deelgenomen door alle hoofdofficieren, alsmede door kapitein adjudant F. A. Nieuwenhuijs en de kapiteins J. J. Storm van Leeuwen, Van Schilfgaarde en Heisterkamp van het korps, benevens door de ritmeesters baron Van Boecop en jhr. Mock van het le regiment huzaren, ka piteins Boogaart en ridder Alewijn, van het le regiment veld-artillerie, en de officieren van gezondheid der 1e klasse dr. Foltneren dr. Plantenga, van het Militair hospitaal te Utrecht. De jongelingen S. H. Mhller en jhr. Th. W. B. Calkoen hebben bjj het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als ad», spirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeel de gister in hooger beroep Gerard Vial we gens doodslag gepleegd op den huzaar Sejjf- ferts tot 12 jaren gevangenisstraf. Hoeveel goeds kunnen we doen dooi' een vriendelijk woord, en wat'"laten we degcfë- genheid daartoe dikwijls voorbijgaan. Om het dtiiat over de tloogere Burger-, school in zijn geheel te kunnen opnemen, wa ren we wel genoodzaakt feuilleton, adwerten- tiën, enz. uit te stellen en slechts datgene te plaatsen wat heden niet kon weggelaten. Burgerlijke stand van Amersfoort.. van 12 tot en met 18 December 19171. GEBORENArie, z. van A. Vos en D. M. Klomp. Aart, z. van W. Priem en B. Bliekendaal. Hermina Helena, d van C. J. F. Prins en E. E. Fortuin. Geer-- truida, d. van J. van, Wesmun en M. Wa- kelkamp. Albertus Barnardus, z. van H.- Th. G. Brack en A. B. Sotthewes.Maas, z.: van H. Biusbergcn en M. H. Smit. Wou ter, z. van F. J. Dietiker en J. O verdijk. Gerrit Johun, z. van II. Smit en A. Engel. Johannes Hendrikus Marinus, z. van F. Weijde en M. E. van Weezel. Maria Antoinette Cornelia, d. van Th. J. Frietmaa en E. M. J. C. Marijne. Gijsberta Jacoba, d. van A. W. Clemens en A. van Keken. Heudrina Adriana, d. van J. van Goor en ONDERTROUWD: D. Buitenhuis en S. H. E. Muller. C. Fontijn en A. Gerth. GETROUWD: J. van Houte en G. W. van den Brink. I. van der Veen en B. van Praag. OVERLEDENNicolina Hendrika Maria Clasuia van der Burg, 2 j. AlbertusSmink, 49 j. eehtg. van H. van Wikseluar. Annelje van Voorst 62 j. echtg. van J. van Ee. Alberdina Seiffers, 4 m. Bernardus Wil helmus Frederik Bechtle, 2 j. Johanna Jacoba Helena Siddré, 59 j. echtg. van G. Huijgen. .jlffêfste ST M ALOT ÊJ. DERDE KLASSE. Trekking van 16—19 Dec. (1600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f45: 51 57 63 67 3010 3011 3027 3039 3428 3129 3440 3448 3623 3664 3667 12772 12776 12806 12824 12831 12833 17256 17279 18770 18781 18785 1909819109 20061 20066 en 20099. Te zamen 31 pryzen. Volgende trekkingen geschiedenvierde klasse 30 en 31 Dec. 1901,2 en 3 Jan. 1902; vijfde klasse 1316, 2124,2730 Jan. en 3-7 Febr. 1902. De vierde klasse bevat de volgende prijzen.' 1 van f25 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f65. (Geen nieten). Loten zijn nog verkrijgbaar, doorgefo ïr- neerde a f3.50 en klassikale a f 2.05 per 1/2Ö. 368ste ST 4 ITS DERDE KLASSE. Trekking van 16—19 December. Ten kantore van den Collecteur te Amers foort, LANGE BERGSTRAAT 9, zijn aan de onderstaande nummers te beurt gevallen Prijzen van f45: 1619 1620 1623 1628 2364 3623 4479 4487 6119 6158 6441 6459 7639 7643 7644 7616 10634 10639 106'<3 12772 12776 12799 13619 13620 14397 14405 14412 17147 17279 17381 17382 17386 18549 20961 20066 en 20099 Te zamen 36 prijzen. Den 18 dezer overleed onze' zeer geliefde Vrouw en Moeder Johanna Jacoba Helena Huijgen geb. SIDDRÉ na een langdurige en hevige ziekte in den ouderdom van ruim 59 jaar. Namens de familie, G. HUIJGEN. L. A. STRAATMAN- Huijgen. L. M. STRAATMAN. A. W. MAAS— Huijgen. L. J. P. MAAS Junior. Amersfoort, 18 Dec. 1901. Dames-directrices der Prot. Ar- menloterij betuigen haren dank voor de ondervonden belangstelling. Er werd ontvangen aan loten ƒ871 en aan giften 69.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 3