Gemengd Nieuws. Ingezonden. dauw, o. Morgenwandeling, tan Pb. Lootsdoor het .Klein Koor a Capella", dir. Ant. Averkarnp. Morgenlied van Ph. Loots; door deLiodertafel .Apollo", dir. Fred. J. Rooske. 9. Suite voor strijkorkest, barp en hoorn, van Jan Brandts Buys. 10. Fantasie over een oud-NeerlaDdscb lied van Joh. Wagenaar, voor mannenkoor (de Liedertafel .Apollo") on orkest. Derde dag, 12 Januari. (Leden reductie). 1. a. Preludium en Fuga en b. Toccata van C. F. Hendriks Jr. 2. Matrozen koor uit „De Vliegende Hollander" van R. Hol. Voor mannenkoor (de liedertafel „Apollo") en orkest. 5. Piano-Concert (Es gr. t.) van D. Schafer. 4. Ritter Oluf, ballade, van C. H. Coster. Voor so praan-, alt- en bariton-solo met begeleiding vau strgkorkeet, harp en piano. Voorspel en „CUoeur de jeunes filles" uit de opera „Meleunis", van Gottfr. Man. 6. a. Kinderliedjes, b. IrmUnt sneetjes c. Tweestem mige Miniatuurtjes van Calb. van Kennes. Door een Kinderkootfouder leiding von mej. C. van Reniios. 7. Voorspel „Jolantbe" voor orkest van C Oosterzee. 8. A. Luarin, scène uit WolfTs „Taonhauser" van H. NoltheniueB. Vier LiedereD uit „Roemeensche Liedoreti-Cyclus" van S. van Milligeu C. a. Mijn •laaiii van Anton Averkarnp: b. Hot ideaal van A. van Tetterode. 9. „Piet Hein", Hollaudecne rhupsodie, voor kost van P. G. van Anrooy. 10. Slotkoor uit .Vincentius a Paulo" van G. Heine. 8oli*ten de dames A. Oldeboom—Lutkeman, Tilly Koeuen, J. Domein Nieuwenhuis, B, van Ancum, en dit beeren Jan Dijker, Jos Orelio (zang), D. Schiifer (piano) en C. F. Hendriks jr. (orgel). Men zie verder de aanplakbiljetten, in me- nigen sigarenwinkel enz. hier ter stede. Zoo juist bericht de Secretaris der afdee- ling Amsterdam, dat voor Vrijdag en Zon dag geen plaatsen meer beschikbaar zijn. Wie dus geen plaats besproken heeft, doe op die dagen geen vcrgeeische reis. Te Baarn zijn ten vorigen jare 220 kin deren geboren en 127 personen overleden, terwjjl 42 huwelijken werden gesloten. De afdeeling Baarn en omstreken van de «Nederlaudsclic Maatschappij voor Tuinbouw en Blaritkunde" heeft tegen 2 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, eeugroote bloemententoonstelling uitgeschre ven. Gebroken is met de traditie, dat alleen leden der Maatsc.huppij kunnen inzendenneen iedereen is daartoe gerechtigd en kan naai de vele uitgeloofde prijzen mededingen. De expositie zal gehouden worden op het terrein lusscheti de stations der Hollandsche- en der Centraalspoorwegmooier plekje voor een tentoonstelling is moeilijk denkbaar. Dat men te Baarn ingenomen is met het denkbeeld om daar dezen zomer een bloe- menfeest te houden, blijkt wel uit het feit, dat in enkele dagen vijf en twintig honderd gulden voor dit doel werd bijeengebracht. Medailles werden reeds verkregen van de Gemeenten Baarn en Soest, van de ürchido- philen-club, van »Nos jungunt rosue", ter- wyl er zeker nog vele zullen volgen. De commissie voor de tentoonstelling be staat uit de heerenF. F. baron d'Aulni9 de Bourouill, Eere-voorzitterjhr. L van Beyma, Penningmeester; mr. 0. J. W. Lo ten van Doelen Grothe, A. J. Bicker Caar- ten, A. Browne, G. H. van Senden, en A. Can- krienBernard Heybroek, Secretaris. Het programma bevat, behalve de voor waarden van inzending en algemeene be palingen, een achttal rubrieken van prijs vragen nk 0 voor bladplanten, 20 voor kas planten, 15 voor bloeiende planten, 7 voor afgesneden bloemen, 10 voor bloemwerken, 3 voor rozen en coniferen, 4 voor fruit en groenten, 2 voor bemestingsproeven en 6 voor diversen. Voor deze prijsvragen worden uitgeloofd 2 gouden, 32 verguld zilveren, 73 zilveren en 41 bronzen medailles, benevens 2 getuig schriften en honderd vijf en twintig gulden aan geldprijzen. Belanghebbenden kunnen een programma aanvragen bij den heer Bern. Heybroek. Jn het «Handelsblad" wijdde dn heer Jonge- jan een artikel aan de bespreking van de ge volgen der invoering van de Leerplichtwet op hot schoolverzuim te Amsterdam. Uit den aard der zaak blijven zijn waar nemingen vrijwel beperkt tot zijn eigen school, maar uit besprekingen met collega's is hem gebleken, dat de toestanden aan die school normaal genoemd kunnen worden. Hy berekent dan, dut in het afgeloopen jaar de 426 kinderen, die de bevolking zij ner schooi vormen, tezamen circa 150 000 schooltijden hadden, waarvan er 6154, dus omtrent 4%, verzuimd werden. Hieronder waren 335 gevallen van verzuim voor éen schooltijd, waarvan vermoedelijk een groot gedeelte wegens voorgewende ziekte, en 635, dus 10%, van bet geheel, die als ongeoor loofd beschouwd moeten worden. Wegens een groot gedeelte van die ver zuimen kon geen vervolging ingesteld wor den omdat de ouders gezorgd hadden, dat er slechts 2 op de 18 dagen vooi kwamen. Vijf evenwel hadden de school verzuimd respect. 61, 150, 49, 46 en 50 keere». De eerste twee konden niet vervolgd worden omdat de verzuimen vielen vóór 1 April, toen de wet nog niet uitgevoerd kon wor den, en by de anderen is het door den groo- ten admiuisti-atieven omslag, dien de wet De bevolking van Eemnes bestond op 1 Januari dezes janrs uit 1302 personen, 670 mannen en 632 vrouwen, tegen 1305 op 1 Januari 1901, te weten 671 mannen en 631 vrouwen. In den loop van het vorig jaar werden 34 kinderen geboren en stierven 27 personen. In den ouderdom van ruim 80 jaar over leed te Soesterherg een bekende kamp-fi guur, Jacobus van Limteren, vooral onder de genie-troepen bekend als «Oom Kubus", die jarenlang bij het Genie-kamp woonde. Na den dood zijner vrouw, de indertijd niet minder bekende «Hannc-rneu", kon hij niet lang meer in eigen onderhoud voorzien en werd by verzorgd door do Hervormde diaconie. De heer J. B. de Beaufort, sedert 1872 Burgemeester van Woudenberg, zul tegen April ontslag vragen uit dut ambt. voorschrijft, nog niet tot een vervolging ge komen. En wanneer de zaak eens voor den rech ter komt, dan wordt de wet np zulk een milde wijze toegepast, dut de ouders al gauw merken, dat er heel wat gezondigd kan wor den, alvorens er straf volgt. Toch zou hij ongaarne zien, dat het Mi nisterie de wet introk. Al is het relatieve schoolverzuim er niet veel minder door ge worden, op het blijven op de school doet zij haar gunstigen invloed gevoelen. Vroeger was liet aantal leerlingen, dat te vroeg de school verliet zeer groot; daaraan is nu een einde gekomen. Maar dat schrijft de wet dan ook kort en bondig voor en hierbij zijn tus- schenpersonen niet noodig. Alleen om die reden acht hij de wet ook voor Amsterdam een zegen. Een nieuw middel om de loten voor een loterij aan den man te brengen, wordt te Etten bij Terborg gebezigd, ünder den wijd- klinkenden naam van «Graafschapsche lote rij" is daar een loterij begonnen met20UOO loten die geheel gratis verkocht worden, mits men maar een trekkingslijst voor 11 daarbij wil nemen. Het publiek, dat op loterijen verzot is, zal op die wijze wel de loten nemen. een der lokaien van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HAbELEN, Secretaris-Penningmeester. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dut de Reductie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Nog weer het Esperanto. Help allon om u henen, die luilp behoe ven, doch reken nooit np dankbaarheid. Bedenk evenwel gelijktijdig, dat menigeen spreekt van ondank om te tooncn, dat bij weleens een weldaad bewees. De Zwitsersche weervoorspeller Jules Capré beloofde voor het begin van Januari een reeks van depressies, met veel wind, regen en welke met afwisselingen van Zuid-en Noord westewindei) de geheele maand ongeveer zul len voortduren. De minst aangename dagen, zouden 9—11, 15—19, 24—26 Januari zijn. Geen vorst van beteekenisdeze komt vol- ;ens dezen weel-proleet eerst tegen Maart n strijd inet andere «weerkundigen'', die haar al in Januari verwachten. Over een paar weken zuilen we daar meer van weten Naar aanleiding van berichten, voorkomen de in verschillende bladen over merkwaardige geuezing van kanker door behandeling met Röntgenstralen verkregen,schrijft men van zeer vertrouwbare zijde uit Scbeveningen»Ook in ons land worden, sinds October van het vorig jaar, in de «Psychiatrische Inrichting", Parkweg, alhier, dooi- dr. P. Eijkman en dr. G. A. Haremaker de Röntgenstralen »en hau te frequence" met goed gevolg toegepast tegen de vreeselijkste aller kwalen." De brief, van een familielid eener patiënte, vloeit over van dankbaarheid. De openbaar making wordt verzocht in het belang dei- lijdende menschheid, Waar het een wetenschap betreft die nog in haar kindsheid verkeert, bepaleo we ons tot deze eenvoudige vermelding. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat te Deventer een persoon met Nieuwjaar 2000 (zegge tweeduizend) felieitutiekaartjes aan de post heeft afgegeven ter bezorging. Overpeinzing van een zeer armen slokkert, die in den meest armzaligen toestand, toch zyn blijgeestigheid niet verliest; «Het is wel curieus! Hoe magerder ik word, hoe vetter mijn jas er uit gaat zien!" Moulinet, het speelgoed nakijkende, dut zijn oudste stamhouder, een zevenjarige knaap, voor zijn Nieuwejaar hceftgekregen «Je bent nu al een soldaat kwijtI" «Niet waar, pa »En er ontbreekt er eenwaar is hij dan 1" »Ik heb hem aau de meid gegeven HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 13 JAN. aanstaande, 's namiddags van TWEE tot DRIE UUR, zitting houden jn Onbekend maakt onbemind! Geen «aak kan waar deering ondervinden zonder dat eerst belangstelling ons tot kennismaking beeft bewogen. Wij roepen bij dezui Uwu belangstelling op voor iets dut over de gelieele wereld steeds meer waar deering ondervindt, waaraan tienduizenden aanhan gers uit alle lauden van Europa zich met warme geestdrift en stijgend succes gewijd hebben, nl. de aangewezen taal vau den internationalen omgang het eenvoudige, practische Esperanto. In naam van deu vooruitgang, voor bet belaug der gebeele menscheid verzoeken we U beleefd, maar dringend, kennis te nemen van het Volledig Leei boek der opkomende Wereldtaal .„Esperanto", uitgever P. do Jong, Bolsward, prijs t ,50. Zuiver idealisme heeft den schrijver er toe gedre ven, op eigen kosten de uitgave aan te durveu van iets dat zich in ons land nog baan moet breken. Doch dit idealisme putte zyn steun uit het vaste geloof aan de grooteche toekomst der zaak zelve. Het Esperanto smeedde tusschen de tallooze aa hangers van de meeat uiteenloopende nationaliteit, een hechten band van broederschap, voorspruitend uit eonheid van geestdrift voor ouze schoone ge meenschapstaai. Van het Fratische leerboek alleen werden de laatste paar maanden 1500 exemplaren verkocht. Ook ons land zal zyn rol spelen in deze grootsche beweging. Daarom, ziet het leerboek in Leest uit bloote nieuwsgierigheid, uit zucht tot be strijding, met minachtenden glimlach eerst...maar leest ten minste I En wanneer ge zult gezieu heb ben, dat men hetzelfde uur dat men het boek open sneed (dus zonder voorbereiding) alleen mét behulp van het Woordenboek al vlug voort kan met de vertaling der oefeningen en zelfs een brief er in kan samenstellen, dan zult ge belangstelling voelen voor ons machtig hulpmiddel van internationaal verkeer, dat iu onzen tijd zoo dringend noodig begint te wor den. Eu uw belangstelling zal steeds warmer wor den, vooral als ge, schrijvend naar eenig uilhoekje der wereld in onze adresboekjes vermeld, uw woor den weerklank vindon bij oen broeder uit Vladivos tok, uit Bulgarije, enz. Want machtig is ous aantal, dat zonder ophef, ongemerkt doch snel aau wast uiet den dag, en de wereld begint te omspauneD. Verdere inlichtingen vindt ge in het boek zelve. En wie lacht om 't denkbeeld van een algemeene tus8cbeutaal naast bestaande landstalen, omdat eerste proeven ter oplossing van dit vraagstuk niet aau de verwachting voldeden, merke op, dat het voor de mooglykbeid van het beginsel pleit als men na zoo iets zich niet door het noodlot overwonnen ver klaart, doch de zaak zelf als een fenix verjongd her rijst. De onmogelijkheid der vliegmachiuis is niet aan getoond als 'n uitvinder zijn hals breekt. Er was 'n gebrekje aan 't werktuig; 'n volgend systeem kan volkomen slagen. Of nu 't Esperanto als voertuig der gevleugelde gedachte werkelijk geschikt is iaat ieder zulks voor zich zelf uitmaken met allen ernst die 'n zaak toekomt van z6o ingrijpenden aard voor 't wereldverkeer. Taalkenners vau grooten naam verklaren volmondig ja" en zelfs, dal 't Esperanto hoogstens in geringe bijzaken verbeterd kan worden. Lange jaren van sieeda drukker practisch gebruik hebben dit schitterend bevestigd steeds hoopvoller mogen we in de toekomst blikken. Komen er op deu duur nog wijzigingen in 't Es peranto Wie zal 't zeggen maar voorloopig Is no- geen haperÏDg in 't samenstel te bespeuren na ze. r zware proeven die de taal heeft doorstaan- M ge lijke wijzigingen komen echter slechts geleidelijk door 't lange gebruik, evenals elke levende taal i zich op deu duur vervormt. De vervanging van stoom door electriciteit is veel ingrijpender en heeft men in 't vooruitzicht daarvan den aanleg van vei- I dero spoorwegen gestaakt en wacht lijdelijk 'i meest volmaakt stelsel van Bnelvervoer af? Immers neen I Onverstandig zou 't verder zijn wegeus enkele din gen, die men persoonlijk anders zou wenschen in de nieuwe taal, het heele stelsel af te keuren verschillende volken, ja, personen uit 't zelfde land zouden 't op dit stuk van zaken lang uiet eens zyn en niemand onzer is zoo goed op de hoogte met de behoeften vau 't me.nschdom en zijn wijd uiteen loopende taaleigenaardigheden in 't algemeen dan hij, die z'n gansche loven wijdde aan de algemeene taal en deze na 'a 20 tal jaren van voorbereiding en voort-werken met dit eene doel voor oogen, der wereld aaubood als 'c afgewerkt geheel, Nogmaals, leer onze wereldtaal kennen om haar te waardeereu. Ze is niet gemaakt, maar opgebouwd uit de geschiktste elementen, levende in den mond der beschaafde volkeren en 'n groot deel barer ww- denachat was dns reeds gemeengoed vau vele natiën.*) Helpt mee -- den vooruitgang niet tegengehou den, doch bespoedigd io ons aller belang I Ieder bondgenoot in den vreedzame» strijd ter verbroede ring der natiën is er een, want des te spoedigerzal 't middel daartoe volledig aan zijn verheven bestem ming beantwoorden. Slechts door elkaar to kennen te verslaan, vallen de scheidsmuren van aauge- kweekte haat, die de eeuwen door, tot op dezen tijd. ons menschen beletten vrienden te zijn. Blijft ouze zaak zoo toenemend veld winnen,dan wordt ze dra 'n wereldmacht waarmee rekening dient gehoudenollicieele invoering bij 't onderwijs aller landen volgt voor en na, en rusiig zal do bescha ving een sprong gedaan hebben van ontsclialbare waarde, Aan ons alien de taak, mee te werken ii wereldgebeurtenis van den eersten rang. ExcelsiorDe toekomst is ons I Daarom slaat goed acht op dit stuk. Laat het als n sneeuwbal door veler banden wandelen en 'u zaadje uitstrooien allerwegen. Neoerlandsclie Centraal Spoorweg maatschappij. Definitieve ontvangsten over de maand Sept. Reizigers f 80 H80-*4!! Bagage en honden Goedeien, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone outvangsten en telegraaf Totaal 1901 Ontvangsten over September f 150 759.84 Ontvangsten sedert 1 Januari 413 806 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 112 Dus ontvangst per dagkilometer 37.77 2249.376 64361.136 3160.085 159 759.84 1900 f 133081.33 f 1027 585.95 112 112 f33.61 Burgerlijke stand van Amersfoort. van 2 tot en met 8 Jan. 1902. GEBORENSijbe z. van K. Veeman en H. M. van 't End. Leonardus z. van H. Wiertz en C. H. de Wolf. Albertus z. van B. van Efi'rink en D. van Harn. Cor nelia d. van C. van Nieuwenhuizen en E. van der Velden. Maria Helena d. van T. G. Brou wer en H. M. Boll. Hendrika Petronella d. van A. van Keulen en van H. van Hamers- veld. Wilhelmina Christina d. van W. Eversen en B. de Wit. Elisabeth d. van I. van Tijn en E. van Leer. Nicolaas Pe trus z. van P. Smink en G. van Velsen. Wouter en Nicolaas twee z. van H. Hendriks en J. Valkenburg. Jacoba Sofia d. van T. Houtstra en W. H. Hardeman. Elisabeth Louise d. van F. O. A. Gohlicke en M. van Eek. Jacob z. van A. Brondijk en M. W. Hendriks Barta d. van J. Eek en H. de Ruiter. ONDERTROUWD: J. van Oorschot en M. E. Förstermans. G. R. Merkenij en E. Heere. J. Th. Luijkx en M. A. A. Koop. GETROUWD: C. Lensing en G. M. Hun nesse. R. van de Kamp en J. Hop.H. J. A. Staal en A. van Norden. I. van der Veen en B. van Praag. A. A. van Os en F. 'I. W. Schultz. OVERLEDEN Cornelis Descans I m. Catharina van Thiel 73 j. ongehuwd. Fran- cina van Ginkel2j. Jannetje de Wilde 15 j. RECLAMES- 15 regels 1.25; elke regel meer f0.25. Een bezoek bij een visscher te Enk huizen. Onlangs had ik de gelegenheid om in Enkhuizen te komen en hield er mij eenigen tyd op om een zeer belangrijk fe.it waar te nemen. De Heer Fred, de Vries, visscher van beroep wo nende iu de Spoorstraat Ie Enkhuizen, zeidemy dat hij sedert 12 jaren het slachtoffer was geweest van een algemeeneu zwakte toestand die hem veront rustte. Ik had eene vale kleur en leed aan allerlei soort van ongemakken. Hevige knagende pijnen in - >"'i— :i-ehioi t»; «I krom en kon De hoer De VRIES, volgens portret. V kunt wel denken, mijnheer, zoo ging hij voort hoe vele geneesmiddelen ik genomen heb sedert die 12 jaren. Niet een mocht my helpen, ik had slechts een noodlottige» afloop te wachten, hoewel ik slechts 37 jaar oud was. Bij geluk las ik do vele woudervolle genezingen bekomen in verschillende gevallen door de Pink Pillen van Dr. Wiliams, ik volgde de behandeling op geregelde wijze en zeer spoedig was mijne gezondheid versterkt, en thans volkomen genezen en kan mij weder om mijn werk bekommeren. Dit resultaat verwondert iny niet, deed ik hem opmerken want ik heb mij door talrijke voorbeel den hunnen overtuigen dat de Pink Pillen als her- nieuwer van het bloed en versterker der zenuwen de bloedarmoede, bleekzucht, neurastbénie en rheu- malhiek genezen, dat zij een onovertrell'elijk genees middel zijn tegen de algemeene verzwukking en tok tegen de gevolgen van bronchitis, longontsteking en Dbkvrs Urn Tromjmhool, Om hiervan 'n voorbeeld to geven, nemen we byv. t woord ra n 5a uit onze Woordenlijst. Deze stam wordt dadelijk verstaan door 850 raillioen menschen, want 't j8 Franseh (r.uice), Enge Inch Nederlandse!! (ranzig),Italiaansch (rancid), buitsch'. (rnncido), Spaansch (rancio), Hinir.00-^60! 8C,,Ünb?*r uitsluitend van Latijnschen stam zyn tevens niet minder Slavisch b.v.: niuso marmoro, domo, vidi, juna, nidi, enz. fluenza. Prijs f 1.75 de doos, f9. per doezen. Verkrijg baar b'j Snabiliö, Steiger, 27, Rotterdam, boofdde- poihoucler voor Nederland en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt ve rkrijgbaar bij A. van de Weg, dro- gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. db riie Vries, Kerkstraat 00 te Hilversum. I Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den HeerSnahilié te Rotterdam of bij tie depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle an- deze personen verkoopen gcedkoopcrc zoogenaamde l ink Pillen, zulks is slechts om bet publiek te be- (inegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de norsonen cr ingeloo- peu zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pir.k Pillen ondervonden hadden; onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zyn be- Het namaaksel der Pink Pil Portugcescn (raneosoj. len heeft nog nooit iemand e itend van Lalnnoei.n., I nezen- Afbeelding der doos:

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2