Stadsnieuws. Advertentièn. D. H. PIJSEL, te Amersfoort hel onderste uit de kan wil len hebben en toeu ia bun het lit op den neus gevallen. KENNISGEVINGEN. NATIONALE 1ILITIE. Aanvrage tot ontheffing van den werkelljben dienst. De BURGEMEESTER dtr gemeAj^'" AMERS FOORT. Gezien art 113 der Militiewet 1901, bepalende,dat aan de geestelijken, de bedienaren van den gods dienst, de tendelingleeraren en de broedere-diako- nen van godsdienstige vereenigingen, alsmede aan de studenten in de godgeleerdheid en dezendeling- kweekelingen, die daartoe aaD inrichtingen van on derwijs worden opgeleid, aan de proefbroeders, die tot broeder-diakoon van eene godsdienstige vereeni ging worden opgeleid, en aan de Room ach-Katho lieke ordebroeders, die tot de binnen bet Rijk ge vestigde klooaterinrichtingen behooren, door de Ko ningin. op hunne aanvrage, telkens voor éen jaar, of, is het onvervuld gedeelte vau den diensttijd min der dan een jaar, voor dat gedeelte ontheffing van den werkeljjkeii dienst wordt verleend Gelet op artikel 86 van het Koninklijk besluit van den 2. December 1901 (Staatsblad no. 230) bepa lende. dat die aanvrage om ontheffing van den wer- keliikeD dienst, door den dienstplichtige, die ont heffing weoecht te bekomen, EIGENHANDIG ON DERTEEKEND eD met het vereischte bewijsstuk wordt ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke h(j voor de militie is ingeschreven, en wel, in de laatste tien dagen van Januari door hem, bedoeld iu de eerste zinsnede van art. 96 on der lo (inlijving ter volledige oefening) der genoemde wel, en in de laatste tien dagen van Mnart door hem, bedoeld in die zinsnede onder 2o (inlijving ter korte oefening), en door hem, die op nieuw van den werkelijken dienst weuBcht ontheven te worden, id de laatste tien dagen der maand op éen na voor afgaande aan de masud waarin de duur van de ver leende of laatstelijk verleende ontheffing eindigt, en dat het overgelegd bowijsstuk niet vroeger mag afgegeven zijn dan tien dagen, vdor de inlevering er van bjj den Burgemeester. Brengt bü deze ter keunis der belanghebbenden, dat de voormelde EIGENHANDIG ONDERTEE- KENDE aanvrage om ontheffing van den werkeljj- ken dienst, voorzien van het voorgeschreven bewija- Btuk, ter gemeente-secretarie op werkdagen van des ▼oormiddags 9 tot dex namiddags 1 ure kunnen worden ingeleverd A. zoowel ten behoeve van de lolelingen van dit iaar, welke voor het eerst in aanmerking kunnen komen om van den werKeljjkeu dienst te worden ontheven en ter volledige oefening zouden moeten worden ingelyfd, als ten behoeve van hen die op nieuw in die gunst wenschen te deelcn van den 22. tat en Met den 31. Januari aanstaande B. ten behoeve ran de lotelingen van dit jaar, welke in aanmerking kunnen komen om van den werkelijken dienst te worden ontheveD en ter korte oefening zouden moeten worden ingelijfd, van den 22. tot en met den 31. Maart aanstaande; Amersfoort, den 16 Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8 De BUBGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt der kennis van belanghubbenden dat iu de gemeente Maartensdijk een geval vau schurft bij schapen is voorgekomen. Amersfoort, den 16. Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIERS. Ds. W. J. Meiners, predikant b\j de Ned. Hervormde gemeente hier, hoopt aanstaan den Zondagochtend vóór te gaan bij gods dienstoefening in de Luthersche kerk. Hij de stemtniog voor éen lid van de Pro vinciale Staten in het kiesdistrict IJselstein (vacature-Hosch van Drakestein) werden in geleverd 3678 biljetten, waarvan 69 van onwaarde. Van de 3609 geldige stemmen waren uit gebracht op den heer Van Beüsekom 131, op den heer Cambier 1417 en on jhr. De Wy- kerslooth de Weerdesteyn 2060 stemmen, zoodat gekozen is jlir. mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Weerdesteyn, te Utrecht. Amersfoort heeft zijn 20 000 inwoners. De bevolking bestond op 31 December 1900 uit 19612 personen, te weten M. V. 9648 9964 10612 Vermeerdering in 1901 door M. V. Geboorte 327 330 Vestiging 1317 970 1644 1300 11292 11264 Vermindering in 1901 door Overlijden 201 182 Vertrek 890 674 1181 856 Vermeerderd met 463 10111 10408 444 Bevolking op 1 Januari 1901 20519 Nu 25 jaar geleden bedroeg het zielenaan tal 13 578, te weten 0458 m. en 7129 vr; voor 40 jaar bedroeg het 12 727, met name 6146 m. en 0581 vr. De oud-agent van politie J. de Vos, wien bjj Raadsbesluit van 12 Juli 1893 na lang- durigen dienst eervol ontslag werd verleend, met, toekenning eener jaarlijksche gratificatie, ia hier Dinsdagavond in den ouderdom van 72 jaar overleden. Vooral de oudere bewoners zullen zich dezen eenmal zoo (linken en tactvollen politie-man herinneren. Hij ruste ia vrede. In 1001 werd aan het Postkantoor hier aan postzegels, briefkaarten, enz. verkocht voor een bedrag van f50468.19* tegen 46 613,68* in 19Ö0. 8 In »V. E. O." (de halfroaandelijksche be richten aan de leden der vereenigingter •Vereenvoudiging van Examens en Under wn's") lezen wij Het Bestuur der Vrijmetselaars-loge te Amersfoort heeft in April een vergadering belegd, waarin de Voorzitter der Arubemscbe vereeniging doel en streven van »V. E. O." heeft uiteengezet. Tot nog toe, en voorzoo ver bekend, heeft deze vergadering geen noemenswaardige resultaten opgeleverd, wat in deze plaats zeker mag worden toegeschre ven aan hetgeen reeds sedert geruimen tijd gedaan is en nog gedaan wordt tot verbe tering van het onderwijs door verschillende autoriteiten op dit gebied. Amersfoort moet in dit opzicht een voorbeeld zijn voor alle andere plaatsen iu Nederland en ware het overal, zooals het daar is, dan zou misschien >V. E. O." geen reden vau bestaan hebben. Het Bestuur van de Loge heeft den moed nog niet opgegeven om, ondanks deze om standigheid, den stoot te geven aan de op richting van een afdeeling. Ter gisteravond in »De Arend" onder voorzitting van den heer J. Schulman ge houden Algemeene vergadering van de «Ver eeniging tot Bevordei'iifg van hel Vreemde lingenverkeer te Amersfoort", welke door 6 Besluurs- en 5 gewone leden werd bijge woond, werden, na do ongewijzigde vaststel ling der notulen van de vergadering van 29 Maart 1901, herkozen de periodiek af tredende Bestuursleden, de ueeren B. A. van Ruy ven (onder-Voorzitter), mr. J. C. H. Prikken (Secretaris) en J. G. de Jager, terwijl in de vacature-Heldiing tot I estuurslid werd ge kozen ile heer J. vun der Horst Bruvn. De oud-Voorzitter de heer U. G. H. Hel dring werd vervolgens uil hoofde van zijn groote verdiensten met algemeene stemmen benoemd tot Eerelid. Namens de Commissie aan welke in de vorige vergadering werd opgedragen een nijverheids-tentoonstelling hier voor te be reiden, werd rapport uitgebracht, waaruit bleek, dat zij met den besten wil geen terrein daarvoor heeft kunnen vinden, terwijl geen enkele zaal hier groot geuoeg is voor een dergelijk doel. Ten slotte werd meegedeeld, dat de vereeniging den stoot heelt gegeven tot een openbare Bad- en Zwem-inrichting, waaraan Amersfoort zóo groote behoefte heeft. De commissie ad hoe bezocht daartoe verschil lende plaatsen des lands, won het advies in van deskundigen (o. a. van den heer Jonas Iugenohl, den Directeur der gelijksoortige inrichting op den Heiligenweg te Amsterdam) en mocht bereids ervaren, dat Burgemeester en Wethouders het plan zeer zijn toegedaan. In een volgende vergadering hoopt de vereeniging te kunnen meedeeien, dat de zaak geheel beklonkeD is. De inrichting zal, als alles goed gaat, verrijzen op het terrein der oude Gasfabriek aan de Kampstraat. Door plaatsgebrek moeten wederom versla gen enz. bljjven liggen tot hel volgend nummer. Aanstaanden Zondag een belangrijke match tussclien »V. V. V.". uit Nieuwersluis en •Quick" IIeen van de mooiste matches, die dit jaar op bet veld aan de Leusderweg zullen worden gespeeld. De uitgestelde Algemeene vergadering van den „Christ. Nationalen Werkmansbond" zal nu ge houden worden op Dinsdag 21 Januari, des och tends 10 uur, in „De Arend" hier. De met ingang van 1 Februari bij het 5e re giment infanterie overgeplaatste le luitenant D. Overdiep, van het Instructie-batai 11 on te Kam- Kn, wordt ingedeeld bij de le compagnie 4e taljon hier. Bij het 5e regiment infanterie zijn o. a. be vorderd: tot sergeant de sergeant-titulair A. Hamel, tot sergeant-titulair de korporaal D. Huis man, tot reserve-korporaal de ndspiranten-vaan- drig D. H. M. Harting, G. C. lloogewerff, J. A. Kievits en C. van Loon. Luitenant A. Maas Geesteranus, van het 2e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool hier, is wegens ziekte van die detacheering ont heven en ingedeeld bij het depot-eskadron van zijn korps te Haarlem. De schietbanen op dc Leusderheido zullen in zooverre worden gewijzigd, dat de schietstanden op éen lijn zullen worden gebracht en niet lan ger éclielons-gewijze, waardoor de kans op onge lukken nög geringer wordt. Voor do bloe.nen-tonloonstelling, van 2 tot 5 Augustus te Raam te houden, heeft de Holland- sche Spoorwegmaatschappij huar fraai park hij het station welwillend beschikbaar gestold, ter wijl de Buffet-maatschappij „E Pluribus Unum" haar gebouw daarvoor zal afstaan en een subsi die heeft toegekend. Verder zijn reeds toegezegd1 gouden, 2 ver guld zilveren, 1 zilveren en 1 bronzen medaille. Het tot stand komen van een inrichting tot Christelijke verzorging van zenuwlijders te Zeist, is, zegt „De Stand." verzekerd. De leening van f 250 000, die daarvoor wordt aangegaan, heeft aanvankelijk goed onthaal gevonden, zoodat de bouwplannen voor de eerste pavihoenB reeds worden in orde gemaakt. De stichting zal den naam „Elim" dragen. Verkeerde opvatting van het begrip „fatsoen" geeft aanleiding tot veel bekrompen haspelarij in de wereld. Het opnemon vau Ingezonden stukkeu breugt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelij k instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u, neveusgaand artikel te willen opnemen. Een treurige toestand. Het kan iemand wel eens overkomen, dat hij ongewenscht en tegen zijn wil van nabij kennis moet maken met de eene of andere lacune in de machine der samenleving, welke hij belangrijk genoeg acht om in breederen kring bekend ge maakt te worden. Zoo moest ik een paar dagen geleden in onze stad eene ervaring opdoen, die op mij en anderen een zeer pijnlijken indruk maakte en heeft achtergelaten. Zonder eenig commentaar van mijn kant zal ik het bloote feit mededeelen, aan den lezer overlatende zijne eigen opinie te vormen. Een paar dagen geleden werd een mijner huis- genooten opgenomen in het gasthuis „Aldegonde" wegens eene te verrichten operatie en eene daar mede al of niet in verband staande ongesteld heid. Na korten tijd bleek de patiënt lijdende te zijn aan roodvonk en moeet bij „volgens het Re glement van het Gasthuis onmiddellijk worden verwijderd". Aldus is geschied. Wat ik gevoelde onder dezen dwang, behoef ik niet uiteen te zetten welke moeilijkheden hieraan gepaard gingen, kan niemand zich op eens voorstellen, als hu nooit voor het geval heeft gestaan, wellicht zal deze mededeeling dezulken tot nadenken brengen. De moeilijkheid, waarin ik verkeerde, werd des te aangrijpender, daar mij op dien zelfden dag was ter oore gekomen, dat eenïge dagen ge leden een verpleegde uit eene der omliggende gemeenten (Hoevelaken aan belroos lijdend", om dezelfde bepaling in het Reglement verwij derd was geworden en den volgenden dag of kort daarna stierf. Ook moet ik hier releveeren het welbekende geval, waarbij enkele jaren ge leden eene patiënte, die, na eenigen tijd in „Al degonde" te zijn verpleegd, bleek te lijden aan typhus en om meergenoemde reden moest wor den verwijderd. Amersfoort bezit in bet.schoone Gasthuis „Al degonde" eene instelling, welke (binnen de gren zen van het Reglement) uitstekend kan genoemd worden. Wij zeggen dit den deskundigen gaarne na. Het is ingericht naar de eischen des tijde; het wordt geleid door eene bekwame en flinke Directrice, die ter zijde wordt gestaan door be voegde verpleegsters. Het uiterlijk, maar nog veel meer het inwendige van het gebouw maakt een weldodigen indruk op den bezoeker. En me dunkt, menig Stadsbestuur zal ialoersch zijn op het onze om eene dergelijke inrichting te bezitten. Men kan dan ook m. i. den milden gever niet genoeg dankbaar zijn voor de wijze, waarop hij uiting heeft gegeven aan zijne edele en mensch- lievende gevoelens. De feiten hierboven vermeld kunnen dan ook allerminst strekken om in de verste verte iets te kort te doen aan het Gasthuis „Aldegonde", zooals het door den stichter is bedoeld, evenmin als men, uit een reglementair oogpunt, het b. v. in een kerkgenootschap zou laken, wanneer het die armen van zich wegzendt, welke niet tot zijne kerk behooren. Maar diezelfde feiten wijzen, volgens mijne overtuiging op eene groote leemte in de ziekenverpleging in onze stad. Volgens den Amersfoortschen Almanak bepaalt zich het aantal instellingen waar patiënten wor den opgenomen tot de volgende 1. Het Gasthuis „Aldegonde". 2. Het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis. 3. De inrichting tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten onder beheer van Burgemeester en Wethouders. No. 1 neemt geene besmettelijke patiënten op en moet volgens zijn Reglement zelfs patiënten ver wijderen zoodra besmetting intreedt. No. 2 is nog meer exclusief, ofschoon naar ik verneem, de zieken gratis worden verpleegd. Echter worden bier niet opgenomen lijders aan Roodvonk; dan zijn ook uitgesloten getrouwde mannen zoowel als vrouwen en kleine kinderen. No. 3 neemt alleen op lijders aan besmettelijke ziekten en is daar om aan de wettelijke ver plichting te voldoen. We zien hieruit, dat geen dezer inrichtingen patiënten onvoorwaardelijk opneemt. Vragen we onszelven in het algemeen af, wat ons te doen staat, als bij een onzer huisgenooten zich eene besmettelijke ziekte openbaart, dan ligt het voor de hand, dat ieder gaarne de(n) zieke alle ver pleging geeft bij zich aan huis, met in achtne ming van alles wat in het belang is van de overige huisgenooten. Dc zaak is dus watdc(n) zieke zelf betreft eeuvoudig genoeg. Maarwat te doen, als om een ope ratief geval de patiënt moet komen onder spe ciale behandeling buitenshuis? zou men dan niet dadelijk zijne schreden richten naar het Gasthuis „Aldegonde"9 En toch, wat bedroe vende ervaringen kan dit ten gevolge hebben, indien zich onverhoopt de noodlottige corapli- catie voordoet, waarvan ik hierboven sprak Zou daarom niet een groote dienst aan onze stad bewezen worden door den man, die in dezen toestand den eersten stoot tot verbetering zou kunnen geven We weten wel, dat een naar de eisohen des tijds ingericht Ziekenhuis mot ge ïsoleerde vertrekken voor besmettelijke ziekten eone kwestie is van vel geldinaar zon men niet demogen stellen of in eene plaats van 20 000 zielen, niet iets noodig is, dat de in gezetenen vrijwaart voor ondervindingen als de boven aangehaalde? En, geen deskundige zijnde, zou ik aan hen, die dit wel zijn, willen vragen „kan men in Amersfoort niet een ziekenhuisje verkrijgen van Gemeentewege, dat met onze be kwame geneeskundigen en heelkundigen zou voorzien in eene behoefte, die men toch wel dringend mag noemen? Of, zoo bet Gemeente bestuur onmachtig is iets te doen, dan is hier voor menscbenvrienden een weg open om zich naast den stichter van het Aldegonde-gasthuis de dankbaarheid te verzekeren van dit geslacht en nog vele nageslachten. Ten slotte nog dit Mijn lieve zieke is thans uitstekend verzorgd onder eigen verpleging in de barak „De Poth". Dit is wel eene dure verpleging, maar toch zou ik den weDsch willen uiten dat, zoo het Ge meente-bestuur niet bg machte is, veel te doen, men deze inrichting vergroote door de opneming onafhankelijk te maken van den aard der ziekte en door verbeteringen aan te brengen wat be treft drinkwater, verwarming, enz. Dan zou Amersfoort ten minste eene instelling bezittenzij bet op kleine schaal waar gegoeden en minder-gegoeden ook bij niet-besmettelijke en bij operatieve gevallen eene verpleging zou den kunnen verkrijgen zonder blootgesteld te zijn aan incidenten, die niet altijd onschuldig van aard «ij». R R Amersfoort, 14 Januari 1902. Burgerlijke stand van Amersfoort. van 9 tot en met 16 Jan. 1902. GEBORENGijsbertus z. van J. Overeem en J. M. C. Pol. Jan Hendrik z. van J. H. Aarsan en G. G. van den Berg. Jan Go- vert z. van J. van Dormolen en J. M. Muijs. Hendrik z. van M. van Holland en M.S.M. van Amersfoort. Wijnand Johannes z. van J. Ph. van Oostveen en W. Tolboom. Jantje d. van W. van den Bor. Berend z. van D. van den Brink en W. Planfe. - Johannes Antonius Paulus z. van P. J. Wij nen en G. Koekoek. Johannes z. van J. Maas en A. Hagenbeuk Jannetje d. van I). Buitenhuis en 8. H. E. Muller.Johan nes z. van J. Spijker en E. Kreijermaat. ONDERTROUWD: G. van Vonno en A. van Kommer. GETROUWD: F. H. M. van de Griendt en A. M. Verheij. G. R. Merkenij en E. OVERLEDENEduard George Deltmeyer 62 j. echtg. van S. J. Dettmeyer Gpsina Roberta Tommei 7 j. De Heer en Mevrouw MATTHIJSEN- Hanrath geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 13 Januari 1902. Bij deze betuigen -wij onzen har- telyken dank aan allen voor de vele biyken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, den heer J. FRED. SCHUTTE. L. SCHUTTE—Wolf. M. G. ROLANDUS HAGEDOORN- schütte. H. SCHUTTE, le Luitenant der Artillerie. KAREL S. SCHUTTE. J. FRED. SCHUTTE JE. L. W. de WAL—Schutte. dr. H. de WAL. W. SCHUTTE. L. SCHUTTE, le Luitenant der Iafanterie. J. SCHUTTE—BAÏI. A. C. SCHUTTE. W. J. van den B08CH. Apeldoorn Amersfoort, Gorinchm, Amsterdam, Ourafao, Door bet verbindend worden der eenige uitdeelingsliist beeft bet faillissement van CORN, van UNEN, firma C. van UNEN Co., koopman te Amersfoort een einde genomen. De Curator, mr. J. C. H. PRIKKEN. Keen crediel le verleenen op naain van ondergetceken- de, zullende door hem niets worden gehonoreerd. II. WEBER, Groote Koppel. Hoo(H.ani), 14 Januari 1002. Met 1 MEI wenschl zich alhier te vestigen een TAIL- LKl'NE, die langen tijd, o. m. in de grootste steden van Amerika, in het buitenluud gewerkt heeft als chef van groote zaken. Zij wenscht een 6-tal leerlingen uit den beschaafden, netten stayd tegen pl. m. 5 gul den per maand. Brieven onder motto «Leerling" aan het Bureau der (oude) Amersfoorlsche Courant, Kortegracht 9. PRIVAAT-DOCENT VAN CAMPENLAAN 7 - AMERSFOORT. Ondorw. in Nod,, Fr., Hoogd., Eng., Wisk., enz. Toezicht op studie van H. B. scholieren. Opleiding voor admissie-examen Kweekschool voor de Zeevaart on de Zeevaartschool te Amsterdam.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2