Donderdag 13 Februari 1902. DE DOLLE GRAAF. No. 5162. 51e Jaargang. Feuilleton. Buitenland. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rokening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijst. Do BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERS FOORT, üclot op do artt. 11--13 der Kieswet; Noodigt uit I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over liet laatatverloopen dienstjaar in eene dor Rijks directe belastingen zijn aangi slagen (wat de grondbelasting betreft in een andere of in meer gemeenten te zamen tot een be drag van ten minste Óen guldeu, hoofdsom en rijks- opcenten) daarvan, door overlegging der voor vol daan geteekundc aanslagbiljetten, vóór den 15. Fe bruari a. s. to doen blyken De aanslag dor vrouw geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waar van hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen, waarvoor eerst nè 31 December van het laatstverloupen jaar een aanslagbiljet is uitge reikt, blyveu voor plaatsing op de kiezerslijstbuiteu aanmerking. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die, op grond van het bepaalde by het vierde lid vau art. 2 der wet, als inedeëigennar van onroerende goede ren oener onverdeelde nalatenschap, waarvan hun aandeel iu de grondbelasting ten minste éen gulden bedraagt, aanspraak uieonon te kunnen maken om Op do Kiezerslijst geplaatst te worden, daarvan vóór den 15. Februari a. s., aangifte te doen op een kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar biljet, onder overlegging van het aanslagbiljet of door den ont vanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicuat daarvan, en van de noodige bescheiden ten bewijze vau bot gemeenschappelijk bezit, welke bewijstukkon 11& de vaststelling der kiezerslijst aan belanghebben den worden teiuggegeveu. III. De mannelijke inwoners der gemeente, die aauspraak meunen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst to worden, krachten art. loder wet, oui daarvan vóór den löden Februari a. s. aan gifte te doen; dil zijn zij, die over hot laaistverloopcn dienstjaar in geetie dw liyks direelo belangen zijn aaugeslugeu ol wier aanslagon niet vallen onder art. In der wet, en voldoen aau de volgende voor waarden 1°. dat zij als hoofden van een geziu of als alleen wonende personen op den 31on Januari dezes jaara sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebben be- krachtens linur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder hij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, ten minste heeft bedragen de som vau l'l.öO (stiul) en fl voor liet overige deel of wel achtereenvolgens in deze gemeente 'wne zoo danige huizen of gedeelten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 Kub. Meter inhoud of 24000 Ki logram laadvermogen. Bij de borokouing van den werkelyken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn iu den vorm van con tributie aau eene coöperatieve bouwvereeniging, vindt geon aftrek plaats van do som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huur prijs is begrepen, 2". dat zij op dou 31en Januari dezes jaars sedert 1 Jatmaii van het vorige jaar achtereenvolgens by niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon iu liet bedrijf of beroep der 5.) „Ik ga met Fred botnuiseeren" antwoordde Lox. Nora keck cenigziiis ontevreden. „My duukt, dat je tegenwoordig wel wat veel uitgaat, Lex. Zorg maar dat je werk er niet onder lijdt." „Geen nood, ik blijf vandaag ook niet lang uit I" Met deze w lorden was by de trappen al af. Juist kwam Elviro du gang iu en liep hem vroolijk logo- moet. „Ga je mee naar den tuin, Lex f" „Neen, lieve kind, vandaag kan ik niet," antwoord de hij bijna verlegen, Zij liet het lipje hangen. „Je kunt tegenwoordig ook nooit" zeide zij zuchtend. „Speel-jo dun nog graag met niy „Ja, on vandaag ben ik heel alleen, l'apa is naar hut casino on jul is bij den Postdirecteur, en nu wil jij ook al weggaan." Do groote blauwe oogon vuldou zich niet tranen. Dat kon Lex niet aanzien. lly dacht eou oogenblik na. Uier blijven kon hy niet; danr- voor was het plan otn hot .Rudegastgodenkteokcn lo verplaatsen '.och ill In goed bedacht, on wat zon Frod wef zeggen «Is hij hem in den steek liet. Er was dus wel niets anders aan to doen dan Elvire mee te ne men, en daar noch de ritmeester, noch do juffrouw thuis was, ging het ook gemakkcljjk. Dus vroeg hij „Elvi wil je niet mij meegaan?" „Waarheen?" vroeg zij met schitterende oogon. „ik ga roeion, maar dat hoof je er niet by te zog- ouders werkzaam geweest ziju en als zoodanig over, i dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 stad) en f300, voor het overige deel. Bij de berekening van hot inkomen wordt vrije woning of inwoning gerekend op f75(stad) en f37.50 voor het overige deel, inwoning met vrijen kost op f275 (Stad) en f200 voor het overige deel, en enkele vrije kost op f200 (stad) en f 162.50 voor het overige deel, terwijl ton aanzien vati vryen kost goen reke ning wordt gehouden met don Zondag of algomeen erkende Christelijke Feestdagen, of, voor zooveel Is raëlieten betreft met den Sabbath of dat zij op den Ion Februari dezes juars in hot genot zijn van_ een door eene onderneming, openbare ol' bijzondere in stelling verleend pensioe- of verleendo lijfrente vnn gelyk bedrag; met dien verstande dat voor hen,die in heide gevallen verkeeren, zoonoodiR ter bereiking van het voreisebte bedrag, het inkomen, hot pensi oen en de lijfrente worden samenpotohl 4°. dat zij op den Ion Februari dezes jaars sedert een jaar den eigeudom, met recht van vrije beschik king, hebben van ten minste f 100 (nominaal), in geschreven in de Grootboeken dor Nationale Schuld of vuil ten minste f50, ingelegd in de Rijkspost spaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende veroeniging, van eene naamlooze ven nootschap, van eene eoöporatiove ver- eeniging of van eene stichting 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen by algemeëncn maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tol Be nig ambt, do vervulling van ecuigo betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Ook de modellen dezer aangiften worden ter Secre tarie der gemeente kosteloos veikrygbaar gestold, en moeten door de belanghebbenden onderteekend worden. Ingeval oen belanghebbende zync bundteekcuing niet kan stellen, kan hy volstaan niet het plaatsen van een batidmerk in tegenwoordigheid van den Secretaris of van een door den Burgemeester aange wezen ambtenaar ter Secretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven onder 3 genoemde voorwaarden, bij de aaugifte worden overgelegd, cone door of van wego de directie van de Grootboeken der Nationale Scbuld of den Directeur der Rijkspostspaarbank of bet bestuur der gemeentelijke of bijzondere spaar bank afgegeven verklaring, De verklaring van don Directeur der Rijkspostspaarbank of van het bestuur der gemeentelijke of bijzondere spaarbank wordt den belaugbebbende toegezonden op schriftelijke aan vraag met opgaaf van het nummer waaronder en het kantoor alwaar bet spaarbankboekje is uitgegeven. Wordende ten slotte aan brlanghebbonden kennis ge geven, dat voor hen, die kraohtens vroeger gedane aan gifte op de loopende Kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte 0NN00DIG is, indien de plaatsing op die lijst berustte op 1°. bewoning van oen huis of gedeelte van een huls of van oen vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog het zelfde huls of een gedeelte van hetzelfde huls of het zelfde vaartuig bewonen 2°. genot van pensioen of lijfronte 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4". afleggen van een examen, doch dat hernieuwde aangifte WÈL N00DIG is voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoning van een huls of een gedeelte van een huis of van een vaartuig, Indien zij niet meer op 31 Ja nuari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huls of hetzelfde vaartuig bewonen of 2°. op genot van Inkomen In dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Amersfoort, den 25. Januari 1002, De Burgemeester voomooind, WU1JTIKK8. De militaire criticus van de Daily Mail" bespreekt uitvoerig do operalies tegen De Wet, nog wel ondernomen door 23 Engelsche colonnes, ten einde de betookonis daarvan na ie gaan, en komt daarbij tot deze slotsom «Verleden Zaterdag is gebleken, dat het blok huizenstelsel onder de gunstigst denkbare omstandigheden niet do resultaten hoeft op geleverd die ervan verwacht werden, tiet is goblcken, dut de Boeren de blokhuizen op zijn hoogst beschouwen uls lastige belem meringen, doch dat zij er niet aan denken mot deze rekening te houden alsof zo ondoor- breekbare afscheidingen waren. Daardoor is bewezen, dut wij ook zullen moeten uit scheiden mot de dorde wijze, waarop be proefd is aan te vullen, wat in een leger niet is te vervangen de beweeglijkheid". In zijn belotg doet de schryver uitkomen, dat «lo operaties werden gevoerd binnen de sterkst bestaande blokhuizenlinie, die daartoe nog opzettelijk sterker was gemaakt en met een macht zeker zestien malen zoo sterk als de vijand dat deze vijand, als bij had go- wild vóór de insluiting, vóór Maandag bad kunnen ontkomen aan de zijde van de Wil gerivier, maar dat hy dit klaarblijkelijk niet heeft gewild en daardoor bewezen heeft, de blokliuizeidinies niet uls een afdoende uf- scheiding te beschouwen. Ilij wyst vervol gens op bot pover resultaat dat is bereikt bij oen krachtsinspanning waartoe elders op bot oorlogsterrein de operaties een moanu lang hebben stilgestaan slechts 300 van de 20D0 ingeslotenen vermeestert!, en zegt op grond van dit alios «Als dat niet is de mislukking van liet blokhuizenstel, dan woel ik niet wat wèl zoo zou moeten worden genoemd". De aanhef van een correspondentie aan de «Temps" van G Februari, uit Den Haag geschreven, luidt «Wy vochten togen de gebeelo wereld! Dat is tlo tragische en tegelijk fiere uitroep van een klein volk, wuartegen, als .nedeplicn tige van bet gewold, do univorseele lafheid zich keert en dat niet wil ondergaan, liet is do verontwaardigde kreet van alle lieden, tlie ik hier ondervraagd heb over hun hoop en bun vrees: ambtenaren, oud-stryders, veldkot-netten, commandanten, burgerlijke on militaire overheidspersonen, onderwijzers en i, «lat je gen. Haal je hoed maar o» zog aan L uitgaat." Elvire liet zich dit geen tweemaal zeggen Lena was juist bozig aan haar toilet en luisterde maar met eon half oor naar hetgeen de kleine zeide. Trou wens in hot kleino stadje, waar alle monsohen el kander kenden, was het niets bijzonders, dat Elvire eens uitging zij had verscheidene vriendinnetjes in do buurt, niet wie zij dikwijls ging spelen. In de vroolijk9te stemming ter wereld ging Elvire dus met Lcx mee. Fred wachtte reeds by de boot en kon zijn oogen niet gelooven, toon bij zijn neef aan zag kom»n met hel kind aan do band, „Kerel, bun ju bezeten riep hij uit. „Dat wicht zal alles verraden 1" „Elviro is geen wicht," antwoordde Lex driftig, ,,cn zij zul ons niet verradtn. Ten eerste begrijpt zij niets van don heulen boel, on ten tweede weet niemand, dat zy met mij moe is. In elk geval noem ik haar mee, en bevalt je dat niet, dan kan ju hier blijven de boot behoort my 1" „Nu, nu wordt maar niet zoo driftig. Wat tuf] be- iroft, kan zij meegaan." De boot vloog over hot meer. Frod rooide on Lex zat aan het roer, Elvire genoot van het tochtje, en het speet haar, toen de boot werd vastgelegd. Alex nam haar bij do hand en ging met baar naar den zoom van het bosch. „Kyk neus Elvi, nu moest j'y hier eens oen mooi bouquet plukken, zeide hy. Frod en ik gaan kreef ten zooken, en daar kun-jo niet aan meedoen, want dan zou je natte voeten krijgen." Elvire hield veel vau bloemen en ging ijverig aan het werk, terwijl Fred en I.ex hetgoilenktoeken uit elkander begonnen te nemen. „Zouden wij alles in eens over kunnen krijgen, of zullen wy hot liever in twee koor doen?" <roeg Frod, terwijl h\j even op* I hield om adem to scheppen. „Natuurlijk gaat alles iueena; de boot is groot go- uoeg; kom, pak aau!" Hot was lang geon gemakkelijk werk, de grnoto Btcenen naar du boot tu brongen, vooral daar Sncboe- loth, do sterksto der bondgonootun, ontbrak maar eindelijk kwamen zy er toch moo klaar, wisohten zich het zweet van hot voorhoofd, en trokken hun jassen weer aan. „Laat nu eens iemand bcwjjzen, dat hier een go- denkteeken gestaan heeft, zeide Frod trotsch. „Ik gal' er wat om, als ik het gezicht ecus zien kon van Qnatzig en al die andure deftige hoeren, wanneer zij morgen do leden van do commissie hier brengen en dau tot du ontdekking komen, dat het gedoiiktee- kun eou plcizierreisjo is gaan maken en hen vau den anderen oever vriendelijk toelacht". I.ex schudde van liet Inchon. „Ik bob er alleen «pijl van, dat er niet meer zyn, dio weten luie do vork in don steel zit. Eu dan de lezing van Qnatzig morgenavondNeen, zoo iets bobben wij nog noult beleefd." Op dit oogenblik kwam Elvire anugeloopottmot beide handen vol bloemonzy was buiten adem en verhit door hot voortdurend bukken. „Is hot zoo genoeg, Lex? „Ja. schutjekom, nu gaan wy weer verder." Al len gingen nu weer in do boot. Zoolang zij tusschen bet riet waren, was or geon sprake van roeienz» moeiten do riemen gebruiken om zich van heiland at' te «tooien. „Zog, het is verduiveld zwaar gewor den," vond Fred. „Ju, natuurlijk, zoo'n gedenk toeken weegt niet zoo licht als een veertje!" „Als wy maar goed overkomen I" „En waarom niet? Geef nu oonscon Hinken stoot, Frod, dat wy wat vaart krijgen." Fred gaf nu zulk eou Hinken «toot, dat zy wel buiten het riet kwamen, maar do boot tegelijk ook hevig begon te schommelen, „l'as op, dut uo «toe- geneeshccren, studenten, Vryatalors, Trans valer», Hollanders, rebellen van de Knap of van Natal, vrijwillig uitgewekenen of on vrijwillige ballingen, naar Europa ingescheept door do voorkomende zorgen van lord Milner. «Wy stryden legen de beele wereld. Over gelaten aan ons zelf en a in onze eigen hulp middelen, moeien wy bet hoofd bieden aan do coalitie van alle koopmansbelangen van do oude en nieuwe wereld. En toch zetten wy den strijd voort en wanhopen wy niet Welk een tegenstelling tusschen den ge kunstelde» en opgeschroefde» hoogmoed van do Engelache Staalslieden en het stralende optimisme van de Boeren I Hoe sterk het troepenverbruik in Zuid- Afrika is, blykt uit «le lyst door de inten dance van bet Engelache leger gepubliceerd. Volgens deze lyst werden in 1900 naar Zuid- Afrik» verscheept 5828 officieren, 238 per sonen als officier dienstdoende, 139 722 onder officieren en manschappen, 112 989 paarden. In 1901 werden verscheept 4232 officieren, 130 personen als official' dienstdoende, 77 551 onderofficieren on munscl appen, en 1v9 322 paarden, Het totale aantal voor heide jaren bedroeg diensvolgens 10085 oflicieren, 368 personen als officier dienstdoende, 217273 onderofficieren en manschappen, 242 311 paarden. De «Daily Express" beweert, dat bij eon nauwkeurig onderzoek der logervurdragen >ver den aankoop van paarden gebleken is, ilat 8 inillioen ponden sterling zyn gesmok keld, verguisd of hoe men het andere gelieft te noemen. Er zullen pogingen worden aan gewend het onderzoek door een commissie, uil. het Lagerhuis te kiezen, te doen plaats hebben. Hoezeer in de Voroenigdo Staten de stem ming tegen Engeland en vóór de Boeren veld wint, kan blyken uit het volgende tele gram, dat langs de Duitsche lijnen uit New- York naar Europa is overgeseind Nadat de leider «Ier pro-Roers te New-Or leans, Pearson, alles beeft beproefd wat in zyn vermogen is om de Regeering to bewe gen de verscheping van paarden en muildie ren naar Zuid-Afrika te verbieden, beeft hy thans President Roosevelt schriftelijk mede gedeeld, voornemens te zijn een gewapend korps van Roerenvrienden op te richten om daarmede een aanval te doen op ite Engel ache militaire magazynen en looiieon te New- Orleans. Pearson voegt er in dien brief by, dal dit ziju laatste plechtig beroep op den President is, en dat, zoo Roosevelt hem «thans weder om zonder antwoord laat, by daaruit /.al op ium in het inid.Ion blijven liggen," riep Mungatodt verschrikt uit. Lcx sprong over oon der bankjes lieon, tuuar door zyn ontstuiinigo beweging begon de boot nog moor to schommelen. Elvire gilde en klemde zicli aau hem vast. Plotseling rolden al do zware stoouon naar öen kant, on de boot «loog om. Nu slaakten ook Lux uu Frod een kreet; geluk kig waren «ij geon van beiden onder de boot ge raakt, on was het op die plaats ook niet diep. I.ex kwam bot eerst weer boven; hy greep hel lichte jurkje vau Elvire, dat vlak by hem aan de oppor- vlakto kwam, on met hot kind va»t tegen zioli aan gedrukt, bereikte hij don oever. Elvire had veel wa ter binnengekregen en weende erbarmelijk. Terwijl Fred mot de boot bezig was, knielde Alox bij zijn vriendinnetje in lint gros en trachtte huur te troos ten. „Elvi, lieve kindje, huil toch niet zoo, ik heb je Immers dadelijk uit hel water gehaald. Je hebt alleen maar even gebaad, niet kleuren en al, oei als ik verleden gedaan heb. Huil toch niet zoo, ik kan liet niet aaiihooron". En hij naiu baar In zyn ar men, en ntrooldu liaar de handt en hei natte liaur. Maar zij kou niet tot beduren komen. „Ik beu zoo nut, «nikte zy, en ik zal knorren krygen ook." „Tegen dal wy thuis komen, *(jn je klocron ai lang droop," zoido hy troostend „en dan merkt nie mand er iets van; huil toch niet zuo, Elvi, wees niet boos op m\j." Z|j dood Intar hesl haar tranen lo be dwingen, maar snikto van tijd tot tyd nog kram pachtig. (ntuaschoii riep Fred uit hot water Help mij dan toch een», Lux. I)ie boot i« niy alleen te zwaar." I.ex ging naar hem toe; Mengstcdt stoud nog tot aan don hals in bet water, de riemen bad hy reeds in veiligheid gebracht. „Trek ecnnuati dat louw, dut wn de boot op het zand krygen, zo» nog wat .larder 1 Daar zyn wy or I" H ordt vrrvolj/d.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1