Marktprijzen. Ingezonden. De vergadering, welke bereide werd aange kondigd toen in den avond van 12 Februari het plaatselijke comité word geconstitueerd ten behoe ve van ae uitgestotenen te Amsterdam en te En schedé werd Vrijdagavond in „De Arend" ge houden en was ongemeen druk bezocht, bijna uitsluitend door werklieden. Van het comité waren alleen tegenwoordig de heeren Van den Blink, Gerritsen, Klomp, Rc- sink en Veldkamp. Eerstgenoemde opende de bijeenkomst en schetste in korte trekken het ontstaan van de ze vergadering, als rrevolg van een oproep van dec Bestnurdersbond, en de samenstelling van het comité, deelde vervolgens mede, dat reeds lysten werden aangeboden en dat aan B. en. W. vergunning is gevraagd voor het houden eener collecte in de Gemeente, en zeide te slotte dat bewijzen van sympathie waren ingekomen van mevrouw Burgers- Roland Holst, knpelaan Overbeek, da. Hoovkaas en ds. Donner. Hierna gaf hij het woord aan den heer W. H. Vliegen, van Amsterdam, die zeide, dat deze uitsluiting in ons land iets geheel nieuws is. Toen 160 arbeiders der firma Van Heek geen genoegen namen met de aangekondigde loons verlaging, werden niet alleen zij uit de fabriek gezet maar óok de 1700 1800 overige arbei ders, die hen anders wellicht hadden gesteund in hun billijk verzet, zoodat de groep van hen die gesteund moesten worden grooter werd ge maakt, ten einde spoediger door den honger al len te kunnen dwingen toe te geven. Terwijl deze ellende is ontstaan om een ver schil van 180 per week, laat de firma zich ton nen gouds schade toebrengen. En wat zit daar nu achter? De firma zelf deelde een en ander mede aan correspondenten van eukele hoofdbladen in den lande en daar door weten wij, dat d<' loonen der deken wevers wat hooger waren dan die van de overige arbei ders. Git vrees nu, dat die overigen evenveel loon zouden eischen, lokte de firma het conflict uit „om de loonen op peil te houden". Was de zucht om loonsverhooging dan niet gerechtvaardigd Zeer zeker. In de vette jaren, welke de industrie gehad heeft, zijn de kapitalisten er zeer wel bij geva ren nu de magere jaren zijn aangebroken, ver halen de patroons den teruggang op de arbei ders, die ze niet lieten deelen van de ontzag lijke winsten. Waarom zouden ze dat ook doen? De arbeider moet blijven de slaaf, de tobber, de zwoeger; nu de zaken niet meer zoo vet zyn, wordt den arbeider nog een deel ontnomen van zijn schraal loontje en nu moet hij tam ge maakt door hem en zijn gezin in den barren winter in den honger te jagen. Daarom is deze uitsluiting van zoo ontzaglijk gewicht; daarom is het de plicht van iederen arbeider te steunen, opdat hun mede-arbeiders den moed bewaren en de kapitalisten den moed verliezen en dezen nergens elders zoo'n streek trachten uit te halen. De bladen die verknocht ik zeg nietver kocht zijn aan het groot-kapitaal, mengden zich in het geding on zeiden, dat het loon van lieverlede met 20% verhoogd werd, doch ver zwegen zorgvuldig, dat de levensstandaard,door de groote uitbreiding van Enschede, dat in dien zelfde tijd van 9000 tot 27 000 inwoners steeg, met 33% verhoogd is. Het stukloon voor de dekenwevers is van 6 cent in 1896 verlaagd tot 4.3 cent in 1900: de prijzen der dekens zijn echter verhoogd. In 1900 steeg de productie met ruim 1.3 millioen, de weekloonen stegen echter met slechts f 49 000 of 4%. In de vette jaren nam het aantal ongevallen in de fabrieken toe van 2805 in 1895 tot 5176 of bijna het dubbele in 1S99. Terwijl dus de industrie bloeide, bloedden de arbeiders en dit was hun eenig benefiet. En nu de zaken r.iet meer zoo florissant gaan, moeten de arbeiders weer 't loodje leggen. Eén mensch éen modern koning, zonder kostbare praal _en zonder goudglanzenden stoet bracht met éen pennestreek honger en ellende over 5000 kinderen. Deze strijd moet gewonnen worden door de arbeiders. Steunt hen daarom. Het geldt aller eigenbelang. Door dezen brutalen aanval af te staan slaan de arbeiders in heel Nederland elke herhaling af op eigen loon. De heer G. Kamp, R. K. werk mans-Raadslid van Hengeloo, besprak de vraagis de strijd te Enschede een rechtvaardige en eerlijke? De strijd is niet begonnen om loonaverhoo- ging; de patroons hebben sommige loonen ver laagd om „op peil te komen". De arbeiders vragen slechts zooveel, dat zij ziehzelven en hun gezin een raenschwaardig bestaan kunnen ver schaffen. In 1895 werden de toch al niet hooge loonen verminderd met f2.50 a f3 per week; in 1898 andermaal met fl.50 a f 1.75 per week, doch dat zou ook de allerlaatste verlaging zijn. Eu nu, in 1901, wordt weder een vermindering met fl a 11.20 aangekondigd. Moeder de vrouw kan toch waarlijk niet op een loontje vanflOafll nóg weer eens fl.25 uitzuinigen. Alle vrouwen wilden dan ook den strijd; de geheele burgerij van Enschede verklaarde zich dan ook vóór dien strijd, die gestreden zal den op leven en dood. Toch wordt hij kalm en bezadigd gestreden; geen geweld wordt gebruikt, geen opstootjes hebben er plaats, 't Is te Enschede, met zijn 27 000 inwoners, rustiger dan te Amersfoort. Waar de arbeiders eerlijk strijden, daar strijdt de firma niet eerlijk, want zy sloot niet de dekenwevers en hun vak-collega's uit, samen een 400 man, doch alle overige werklieden, die met de dekenweverij niets te maken hebbenen waaronder er zijn die 30 en 40 jaar de firma trouw diendenzelfs de bazen zijn op straat geschopt. De oudste firmant is begonnen met een kapi- taaltje^van 8 a 5 in i lie en heeft nu een inkomen van 175 mille per jaar althans daarnaar be- betaalt bij belasting dat is dus 500 maal zooveel als éen dekenwever. Als het oude karrepaard, dat door zweepsla- gen gedreven een*1 veel te zware kar tegen een steilen heuvel optrekt en boven gekomen rilt van pijn en overspanning, worden die wevers aangezet tot het onmogelijke en moeten zij uit de machines halen wat er maximaal uit te halen is. En om dat te bereiken, worden de loonen steeds verlaagd. En die loonen zijn verminderd niettegenstaan de de firma in de verschillende interviews ver klaarde, dat liet bedrijf zeer winstgevend is, dat geen concurrentie haar dwingt en dat de goede ren uitstekend verkocht worden. En als zij weigeren, op die loonsverlaging in te gaan, worden zij uitgesloten en met de hun nen gedoemd tot hongeren. Heeft de firma het recht om tot hen en de overige wevers te zeggen„gy zult niet arbei den", waar geschreven staat: „ln het zweet uwa aansehijna zult gij uw brood verdienen" Het is een goddeloos bedrijf, dat de firma nu doet; het is de brutaliteit tot het uiterste opgevoerd het schreeuwt om wraak ten hemel. En niet alleen de firma Van Heek, neen, alle patroons in Twenthe mishandelen zóo hun ar beiders. Zij zijn, als leden van den Patroons bond, homogeen met de firma, die Zaterdag ook haar derde fabriek stop-zette, alleen om het aantal der hongerende gezinnen met 500 te vergrooten. Ten einde te voorkomen, dat de overige arbeiders in Twenthe hun mede-arbei ders te Enschede steunen, zullen alle patroons hun fabrieken twee dagen per week sluiten. Steunt deze uitgestotenen, geeft hen uw sym pathie, propageert voor henhet is uw uller belang. Vóór den heer Kamp, die na 16 jaar trouwen dienst bij den heer Stork te Hengeloo werd uitgesloten omdat hij in de fabriek een intee- kenlijst voor de uitgeslotenen te Enschede door gaf aan een buurman, besprak de heer J. Dou- wes Jr., een Patrimonium-man, de uitsluiting der diamantbewerkers te Amsterdam. Spr. wees er op, hoe allertreurigst de toestand is in de huidige maatschappijthans geelt éen industrieel door éen pennestreek honderden en duizenden over aan de hougerkuurzelfs in de tijlden der slavenhouders is dit niet geschied. Ze fs de Regeering staat hiertegen machteloos. De diamantbewerkers zijn sedert 7 jaar geor ganiseerd en ook 7 jaar in doorloopenden strijd. In 94 provoceerden zij de algemeene staking, in 95 de staking der Bondsfabrieken, enz.thans treden de juweliers eischend op. Er zijn thaDS 4 organisaties, die gezamenlijk, federatief, optreden. Het eenig resultaat der vorige stakingen was, dat de werkers niet meer wilden arbeiden met niet-Bondsleden, die wel de lusten genieten, doch niet de lasten dragen willen. Die lasten zijn o. a. de betrekkelijk hooge contributie en het niet geheel vrij zijn; de lusten zijn: beter loon, korter arbeidstijd, enz. Vroeger werd gewerkt van 6 tot 6 zonder rust. Prof. Gunning en Prof. Straub verklaarden, dat een diamantbewerker niet langer kan wer ken dan hoogstens 6 uur per dag. Vroeger ar beidden zij dan ook van 12 tot 36, hoogstens 40 jaar en waren dan totaal op; in den regel stierven zij aan tuberculose of loodvergiftiging. Thans wordt 10 uur gearbeid en behoeven de werkers niet meer te eten onder den arbeid, zoo dat zij geen lood-, en vet- en stofdeelen meer naar binnen krijgen met hun voedsel. Vóór 1894 werd het loon bepaald door de ju weliers en door dozen zeer willekeurig en steeds veel te laag gesteld; thans is het behoorlijk ge regeld. Om te voorkomen, dat er, zelfs in den druk- sten tijd, tal van werkloozen zouden zijn, werd in 1897 besloten, voorshands geen leerlingen meer aan te nemen. De juweliers, die nu óok georganiseerd zijn, provoceerden deze staking door wèl leerlingen aan te nemen; zulk een staking is voor hen voordeelig, want aanstonds rijst de prijs van het bewerkte goed. De diamantbewerkers namen den strijd echter niet aan. Toen probeerden de juweliers het op andere wijze. Eén firma, die met eigen, vast personeel werkte, nam twee werkers aan. die aanstonds za gen, dat zij de eenige georganiseerden waren en daarom onmiddellijk hun ontslag indienden. „A ls gij heengaat, sluiten wij óok de 80 niet- georganiseerden uit" werd hun geantwoord. Zij gingen en de 80 onschuldigen werden broodeloos gemaakt, doch door de organisaties gesteund de lirina leed groote schade en deed haar fabriek over aan de Juweliers-vereeniging, die uu nog meer ging provoceeren en dreigde met algemee ne uitsluiting en dit alleen om de organisatie der diamantbewerkers te breken. Het Dag. Bestuur van den Bond adviseerde met algemeene stemmen, den strijd nóg niet te aanvaarden, doch van de 5000 werkers, die ter Algemeene vergadering kwamen, stemden slechts 400 tegen de werkstaking. Henri Polak deed nog wat hij kon om den strijd te ontraden en te voorkomen, doch men was zóo beslist vóór een algemeene werkstaking, dat deze wel moest ge proclameerd. De Juweliers-vereeniging dreigt thans de fa- brieksbezitters te boycottenals dat gebeurt, staan over S of 14 dagen niet 3000 maar 8000 man op straat. En wat dan Zullen die te hou den zijn als ze in hun radeloosheid bandeloos worden 1 Als de diamant-organisatie de sterkste en beste in den lande dezen strijd verliest, dan is dit een bijna onoverkomelijke slag voor alle arbeiders-organisaties in ons land. Daarom moeten alle arbeiders steun verlee- nen, niet alleen moreel, door propaganda, maar ook financieel, want op het geld komt het thans in de eerste plaats aan, opdat de voor hun goed recht atrijdendenietdoor den honger worden ge dwongen om toe te geven. Bij het uiteengaan der vergadering, te ruim 11 uur, werd een collecte gehouden, welke f22.56 opbracht. Bij do gister op het terrein aan den Leusder- weg gehouden voetbalwedstrijden speelde het eerste elftal van „Hercules" uit Utrecht 3—3 ge lijk met het eerste elftal van „Quick" hier, ter wijl het derde elftal van „Quick" met 3—0 „Olympia" uit Zeist sloeg. Blijkens advertentie in dit nummer geeft onze jeugdige stadgenoot Jacques Viseher aanstaan den Vrijdagavond een symphonie-concert in „Amicitia." Van ganscher harte hopen we, dat het doel daarvan in ieder opzicht moge worden bereikt. Dat doel is, gelijk bekend, hem de gelegenheid te geven zijn studiën te voltooien. Waar zóo velen meewerken tot dat doel de heer Krom, te Utrecht stelde o.a. een prachtige concert-vleugel geheel belangloos ter dispositie daar hopen we, dat men kaarten zal nemen, óok al blijven die nu eens voor een enkele maal ongebruikt liggen. Het programma luidt 1. Einleiluug zu „Die Loreley". Max. Bruch. 2. Concert far 2 Violinen mit StreichorchesterJ. S. Baeli. 3. Sérenade fi'tr Sireichorcbe3ter mit Violoncell-soloIt. Volkman». 4. a. Romanze für Violine mit I Qrchester op50. L. von Beethoven. I b. Ballade et Polonaise pour violouH. VieuxUmpa. i LarghettoIV. A. Mozart. C. b. Arleqnin (violoncellö I solo)D. Popper. j ti, Be^euseFr. Cliopin. 7. b. Valse chromatique (piano solo) Benjamin Cioiiard. a. Le dernier soiumeil de g la viergeMassenet. 1 b. „Flirtation" (pour or- I che8tre)Steek. De onlangs opgerichte onder-afdeeling Amers foort en omstreken van de „Vereeniging tot Bevordering der Pluimveehouderij en der Konij nenteelt" houdt Donderdag een vergadering in „De Arend" o. a. tot het vaststellen van het concept-reglement en tot verkiezing van het Bestuur. De heer Kooiman zal de vraag inleiden wat op 't oogenblik met de beschikbare middelen te doen is voor de verbetering der pluimveeteelt. Ieder belanghebbende is welkom. Morgen en Woensdagmiddag houdt „Floralia" weer zitting in „De Arend" tot het uitgeven van stekjes. De tentoonstelling van de daaruit gekweekte planten zal weder in September worden ge houden. Bij voldoende deelneming de lijsten ter inteekening liggen weder in de Sociëteiten zal het „Ueberbreti'l" over veertien dagen of drie weken een tweede voostelling hier geven. De Gemeenteraad van Baarn besloot met al gemeene Btommen, de electrieche centrale niet over te nemen. Verder besloot de Raad om met de firma Van Nellensteyn Co., te Amsterdam, een leening te sluiten, groot f225 000 tegen 4 pet. De fir ma zal deze leeniug overnemen tegen een koers van 101 percent. Besloten werd, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, bij onperhandscho aan besteding over te gaan tot het bouwen van een gashouder met een nuttig effect van 2000 M1. en de levering daarvan op te dragen aan den heer M. van der Kuyl, te Slikkerveer, voorfl57S0. Aan B. en W. werd een crediet van f50000 toegestaan voor uitbreiding en gedeeltelijke ver nieuwing van het buizennet der gasfabriek. Dit bedrag zal met ongeveer f12 000 worden ver minderd voor het geval, dat H. M. de Konin gin-Moeder het paleis „Suestdijk" met de bijge bouwen niet met gas wenscht te verlichten. Het leveren en leggen van de buizen zal, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, onderhands worden aanbesteed. De verhuring voor den tijd van 4 jaren van het maatgras der Ned. Hervormde kerk en haar Diaconie te Bunschoten, met bepaling van be mesting met 8 vletten per dagmaat, heeft aan merkelijk meer opgebracht dan de vorige ver pachting. Voor de betrekking van Directeur der Bur ger dag- en avondschool, welke te Hilversum eerlang wordt opgericht, hebben zich 14 sollici tanten aangemeld. De Chr. Historische kiesvereeniging te Soest heeft besloten, zich van den Chr. Historischen Kiezersbond af te scheiden en als zelfstandige vereeniging te blijven voortbestaan. Met de vieseherij te Spakenburg is het tot he den treurig. Sedert geruimen tijd is bijna niets verdiend. Weken lang, bij oper. water, kwamen de knechts Zaterdags thuis met 50 fi 60 cent, hoogstens éen gulden verdienstemet de vorst kon zelfs dat niet verdiend worden alleen in het be gin van de vorige week is met levensgevaar op het ijs met spieringvangen "nog wat verdiend, maar dat is nu óok voorbij, daar het ijs wegge dreven is. Het is te hopeu, dat de visschers voor een goede vangst spoedig in zee kunnen. Wilskracht is een scherpe bijl, waarmede een ieder zich een weg kan banen door het dichtste woud van wederwaardigheden. Amersfoort, 28 Februari 4902. Appelen fü.- a f0.— Peren f0.— k f0.Zandaaniappelen 10.— a 10.Hoen- dereierer. t'3.50 a f4.per 100 stuks. Boter f 1.35A f 1.50 p. k. Kippen f0.80a fl.25. Kuikens f0.— a f0.—Piepkuikens f0.— a f0.Eenden f0.70 a fl.—Hazen f 0.— a f0.—Wilde konijnen f 0.40 a f0.50 Tamme konijnen 10.80 a fl.50 p. st, Duiven f 0.00 a 10.80. p. paar. Vette varkens f().— k 10.—. Magere varkens f 14.— a f24.Zeugen f40.—a f00.— Biggen 17.f12. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen. heet. Peren heet. Klei aardappelen, heet. Zandaardappelen. 18000 st. Hoendereieren. 1300 kilo Boter, Vette varkens, 10 Magere varkens,Var kens roor exportslagerijen, 300 Biggen en Zeugen. LUST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft c er maand Februari 1902. Brieven. F. van Liassen Jongbloed Amsterdam, firma Ankersmit Deventer. C. de Jong Botterdam. Briefkaarten. Mejuff. Laukes Amersfoort, j M. van Soest Amsterdam. I P. Heemskerk Rotterdam. Uit het buitenland terugontvangen. Briefkaarten. Ember Vieuv Summer Gardens E. M. J Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Beleefd verzoek aan dames en heeren werkgeefsters en werkgevers. Herhaaldelijk komt het voor, dat mij door ouders van twaalfjarige, maar nog leerplichtige kinderen gevraagd wordt of ik toestemming wil geven dat hun kind de school verlaat, omdat het „een betrekking" kan krijgen, waarin het eenige stuivers per week verdient. Ik begrijp zeer goed, dat voor vele gezinnen de wekeiijksche verdienste van zulk een kind, hoe gering ook, een „aardige instrooiing" is. Ik meen echter, dat daarvoor het kind niet mag opgeofferd worden en gedoemd zijn, geheel zijn volgend leven gedrukt te gaan onder on voldoende kennis, waardoor het vaak belemmerd wordt in vlo verbetering van zijn maatschoppe- lijken toestand, lk behoef noch wensch hier over uit te weiden. Het doel van dit schrijven is een beleefd maar dringend verzoek te richten aan alle da mes en heeren die in hun zaken gebruik moe ten maken van zulke .jongmaatjes", 't zij vrou welijke of mannelijke. Ik zou wenschen, dat zij geen kinderen in dienst namen die niet liet bewijs kunnen overleggen dat zij aan de eischen der Leerplichtwot hebben voldaan. Zij stellen dan de ouders niet voor de moei lijke keuze tusschen een klein tijdelijk voordeel en hun plicht. Zij handelen dan niet in strijd met het ware belang der kinderen, door hun de gelegenheid te ontnemen, hun kennis te vermeerderen. Zij bevorderen dan tevens liun eigen belang omdat zij per slot van rekening beter ontwik kelde meisjes en knapen voor hun werk ver krijgen. Van de moeilijkheden die zij besparen aan hen die niet het toezicht op net naleven der Leerplichtwet belave zijn, zal ik maar nietspreken. De sshoolopziener in het arrondissement Amersfoort, L. B. KIKKERT. Baarn, Februari 1902. Plaatselijke bladen in het arrondisseme- ment Amersfoort gelieven dit, zoo mogelijk, over te nemen.F, Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U opname van onderstaande regelen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Uit verslagen en inededeclingcu van de ver gadering. gehouden op Vrijdag 27 Februari j.l. in „De Arend" en uitgeschreven door liet Amers- foortscb comité tot steun van stakers en uitge slotenen te Enschede en Amsterdam, is mij ge bleken, dat de laatste spreker van dien avond, de heer Kamp uit Hengelo, een insinuatie heeft gezegd tot de Redactieëu van de Nieuwe Courant en van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Ik zou in dit feit geen aanleiding gevonden hebben er op terug te komen, omdat het mij, die de eer heb correspondent der Nieuwe Rot terdamsche Courant te zijn, totaal niets aangaat en omdat ik nu al wel weet, dat de waarheid alleenlijk en uitsluitend wordt verkondigd en gehuldigd door de organen van de partij bij uitnemendheid. Omdat echter de heer W. C. Oosterman, on derwijzer aan een der o. L. scholeu te Amers foort, aan het slot der vergadering mededeelde, dat de correspondenten van de Nieuwe Courant en van de Nieuwe Rotterdamsche Courant aan wezig waren, en dat hij ze verzocht de woorden van den heer Kamp aan hunne respectievelijke redactiën mede te deelen, constateer ik gaarne het volgende le. Ik, correspondent to Amersfoort van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, was niet aan wezig in de zaal èn toen de heer Kamp de be doelde woorden sprak èn toen de heer Oosterman zijn stem liet hooren. Hetzij opzettelijk, hetzij onopzettelijk, de heer OoBterman heeft op dien avond dus onwaarheden tot de vergadering ge zegd. 2e. Wanneer de heer Oosterman meent te klagen te hebben over de Redaotio van het blad, waarvan ik de eer heb vertegenwoordiger te zijn, dan gelieve hij zich tot (lie Redactie zelf te wendenik acht die Redactie nog bekwaam genoeg om met den heer O. af te rekenen, terwijl ik ten slotte den heer Oosterman eens en voor altijd meedeel, dat ik vooralsnog geen lust gevoel de dienstknecht des heeren Oostcr- uian te zijn. Gaarne wensch ik den heer O. geluk met het welverdiend applaus op zijn rode. Hoogachtend, I)e Correspondent van de Nieuwe Itott. Ct. te Amersfoort. Amkrsfoort, 3 Maart 1902.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2