Gemengd Nieuws. Ingezonden. Het to regiment vold-artillerie zal van 1 tot 14 Augustus kampeeren in de Leger plaats bij Oldebivck. Luitenant W. van der Koogh, van het ie regiment veld-artillerie, wordt van 19 Juli tot 30 Augustus belast met het bevel over hot trein-detachement in de Legerplaats bij Otdebrook. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat I ij du korpsen bereden artillerie alle miliciens voortaan twee jaren onder de wa penen zullen worden gehouden, n. 1. 18 maanden voor eerste oefening en 6 maanden voor het blijvend gedeelte. De plaatselijke afdeeling der «Ned. maat schappij tot Bevordering der Toonkunst" telde op ultimo December 1900 behalve de 5 Eereleden 107 gewone ledenhaar Zang- vereeniging 84 medewerkenden. Aan liet einde van 1901 waren ingeschreven 180 gewone leden en 99 medewerkenden in de Zangvereeniging. De Zangverueniging gaf onder leiding van haar Directeur, uen lieer M. W. Petri, in den loop van 1901 twee uitvoeringen. Kosteloos zangonderwijs genoten aan het einde van 1900120 kinderen van onver- mogenden, te weten 09 van de openbare school aan de Beekstraat en 51 van die aan de Kouingsstrautmet het einde van 1901 namen uun dat onderwijs deel 101 kinderen107 van de school Beekstraat, 54 van de school Koningsstraat. Met onderwijs wordt aan iedere school viermaal 's weeks gegeven, telkens een hall' uur na alloop van den voormiddag-schooltijd, door de onder wijzers dier scholen, de hoeren H. C. den Hartog en A. Veen. Het wordt bekostigd door bijdragen van ennige belangstellende ingezetenen en gesteund door een toelage uit het Onderwijsfonds der Maatschappij. De leerlingen volgen deze lessen getrouw en met groote belangstelling. De Muziekschool telde ultimo December 1900128 it-et iingen in 231/2 klassen met 341/a wekelijksche lesuren aan het einde van 1901 waren ingeschreven 137 leerlingen in 2G'/a klassen met 45l/a wekelijksche les uren, zijnde 85 personen. Vorderingen, vlijt en gedrag waren, blij kens het tnauridulyksch rapport aan ouders en voogden, zeer voldoende. De zangklas sen gaven bij drie verschillende uitvoeringen in 't openbaar proeven van de gemaakte vor deringen. De inrichting, waaraan onder de voor- treflijke leiding van den heer M. W. Petri, degelijke onderwijskrachten verbonden zyn, verkeert in bloeienden toestand. Ook aan kinderen van mingegoeden en van meer dan gewonen aanleg opent zij de gelegenheid, zich te bekwamen voor het onderwijs en de kunst. In de jongste Algemeene vergadering van de vereeniging „Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer' bracht de nieuwbenoemde Se cretaris, de heer H. M. Verheij Jr, het Jaar verslag uit, waaruit o. a bleek, dal de ver eeniging, die bij het begin van het afgeloo- pen jaar 42 leden telde, beuevens 5 Eerele- aen, 5 Bestuursleden en 4 commandeurs, thaus op een ledental van 47 kan wijzen. Uit de gehouden inspectie over het mate rieel bleek, dat dit zich in goeden staat be vond. In het afloopen jaar verleende de •Vrijwillige" 11 maal hulp bij verschillende branden en meestentijds trad zij met succes op. Het besluit van den Gemeenteraad, waar door het subsidie tegen at'sctialTing der pre mie van l'MH) op f200 werd gesteld, werd in dankbare herinnering gebracht. De rekening Win don Penningmeester, sluitende met een batig saldo, werd nagezien en goedgekeurd. De afredende Bestuursleden, de heeren J. Schoterraan, Voorzitter; S. II. Massa, adj. onderbrandmeester en Commis saris, en Gijsb. de Jager, Penningmeester, werden allen met opéén na algemeene stem men herkozen,' hetgeen zeer zeker wijst op de eensgezindheid, die in de vereeniging heersebt. De aftredenden getroffen door die bewyzen van waardeering, lieten zich, onder daverend applaus de benoeming welgevallen. Tot verscherping der discipline, hetgeen bij een der branden in 't afgeloopen jaar noodig was gebleken, had hut Bestuur een aanhangsel op de Statuten ontworpen, dat door alle aanwezigen bij wijze van instemming, werd geteekend en den niet-aanwezigen ter toekemng zal worden voorgelegd, Na bespreking van nog enkele huishou delijke aangelegenheden werd de bijeenkomst gesloten. Door de jongemeisjes vereeniging «De Transvaalse!»: vierkleur" is reeds voor de derdi maal een bezending goederen ter be schikking gesteld van het Middelburgsche dames-comité, dal voor de doelmatige ver zending naar de verschillende worgerkarnpen in Zuid-Afrika zorg draagt. Gister werden wederom gezonden37 vrouwehemden, 28 broeken en 38 rokken 43 kinderrokken, 24 hemdjes en 30 broekjes, benevens 45 paar kousentotaal wederom 245 stuks. Hulde aan de ijverige werkslertjes. Hedenavond zullen in do ledenvergade ring van het «Nut" de dames Sophie Wtchers on Ph. Beider, uit Amsterdam, eenige voor drachten ten beste geven. Het voorstel van het plaatselijk Nuts- de partement om het huis der Maatschappij aan den Kloveniersburgwal te verkoopen, komt den 21 Mei aan de orde in de 116e Alge meene vergadering der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," die in liet gebouw dor Vrije gemeente te Amsterdam wordt gehouden. De vereeniging «Handel en Nijverheid' houdt morgenavond te 8 uur in «De Ver gulde Zwaan" haar maand-vergadering, in welke o. a. ter tafel komt dc vraag: Is hier ter steile in zake Gemeente-leveringen pubieke aanbesteding gewenscht Een hoogst belangrijk onderwerp, dat ze ker een ongewoon groot aantal leden zal doen opkomen. We vestigen de aandacht op de aankon diging in dit nummer van de uitvoering der afdeeling Utrecht van «Toonkunst" op Dins dag 11 Maart. De Secretaris der plaatselijke afdeeling, luitenant Jos. M. C. Haak, ontvangt tot Za terdagavond 8 Maart de legitimatie-bewijzen, enz. Blijkens advertentie in dit nummer is de reprise van het hoogst koddige en zeer goed opgevoerd wordende schijn-drama «Julius Caesar", t.en bate van de vereeniging «Lief dadigheid", bepaald op Woensdag 12 dezer. Er is flink geteekend, zoodat het zaak is. zich alsnog van kaarten en een besproken plaats te voorzien. De Districts-commandant, tevens Inspec teur der Rijksveldwacht in het zevende District, ter standplaats Utrecht, vraagt ons opneming van het volgende Vermits de gelegenheid tot solliciteeren naar de betrekking van Rijksveldwachter nog slechts korten tijd zal bestaan, wordt ieder, die in aanmerking wenscht te komen, in zijn belang aangeraden, zulks spoedig op gezegeld papier te verzoeken aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie. Alleen kunnen in aanmerking komen zij die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, een goede gezondheid genieten, een onbe rispelijk gedrag hebben en het Lager onder wijs voldoende hebben genoten. Aan de betrekking van Rijksveldwachter is verbonden een tractement van f640 's jaars met vrije uniformkleeding. Bij bevordering klimt het tractement tot f775 en f825 's jaars, terwijl de beambte by volbrachten diensttijd recht heeft op pensioen. Komt hij te overlijden, dan is zijn weduwe jaarljjks en zijn kinderen tot 18-jarigen leeftijd pensioen verzekerd. Van bevoegde zijde verzoekt men ons er op te wijzen, dat wederom personen in de Gemeente zich bevinden, die zich voordoen als glazenwasschers en die, na de werkzaam heden half voltooid te hebben, onaangenaam heden zoeken en te veel geld eischen. Opgepast dus. Bij de ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding van den bouw van liet woonhuis voor arts J. W. Jorissen werd ingeschreven als volgt: T. van Hooge- vest, te Amersfoort f 12 285 G. Prins Zoon, I' 11 £500J. C. van Lij bergen, 110850; C. J. Kuntz, I 10 586 J. H. Fijnenberg, f9767 H. Lablans, f9699; 11. Noorman, f9683 en W. van Genderen, f8998 allen hier. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. Dezer dagen huu 'te Scherpen zeel een niet alledaags gevecht plaats. Het Hoofd der school had een zijner leerlingen, D. Vos genaamd, strafwerk gegeven, om na school tijd af ie maken. He jonge Vos evenwel ontvluchtte, waarop meester hem nazette, tot aan zijn woning. Hel bekwam meester echter slecht in het hol van den Vos, want spoedig werd de potdeksel gebruikt op meesters hoofd. 't Laatste bedrijf zal welde spelen voor de Rechtbank. Het leven is een strijdmet anderen en met zich zei ven. De 22-jarige Catharina Johanna Carolina, dienstbode te Assen, ging dezer dagen naar Groningen om een consult te hebben met een der professoren. Toen bleek, dat het meisje een jongen was. De noodige stappen werden gedaan en met machtiging van de Rechtbank werd dit in den Burgerlijken stand hersteld. De naam is nu veranderd in Catherinus Johannes Card. Zondagochtend «mg de voormalige diensLbode voor het eerst in jongenskleederen ter kerke. Te Haarlem overleed onlangs een weduw naar, neven en nichtjes nalatende. De suiker oom had ui zijn testament tot zijn erfgenaam benoemd een neef, genaamd 8. Nu is er een andere neef, die den zelfden voornaam draagtbeiden zijn zoons van broe ders van den overledene. Ofschoon uit verschillende omstandigheden kan worden opgemaakt, dat de eerstgenoem de neef de aangewezen begunstigde op de erfenis is, heeft de tweede geen lust zijn aan spraken tc laten varen. Daar de neven niet tot een vergelijk willen komen, zal de Recht bank in deze zaak moeten beslissen. Als een curiositeit mag wel gelden de re kening en verantwoording der nalatenschap van de op 24 Augustus 1895 te Apeldoorn overleden mep Nagel, zooals die rekening dezer dagen door den Commissaris van po litie te Deventer namens den Officier van Justistic t.e Utrecht aan een der te Zutphen en elders woonachtige erfgenamen is mede gedeeld. De rekening bedroeg in ontvangst (de nalatenschap) fill 931.36; de uitgaven (kosten, enz.) beliepen 1' 109286.85','2- zoodat na aftrek daarvan overbleef 12644.501/2, te verdeelen onder 154 erfgenamen, waarvan ieder dus f 17 ontving. Hiervan zijn nog voor elk der erfgenamen de procuratiekos- ten af te trekken, waarna er van deze er fenis van f ill 931.36 voor ieder ongeveer f 7 overblijft. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER er. WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Chr. PLEINES en zijne recht verkrijgenden tijdelijk vergunning is verleend oin een loods tot vervaardiging van zeeppoe der en plaatsing eener locomobiel van 21 paar- dekraebten opterichten in het perceel alhier gelegen aan de Wolfertstraat, kadastraal be kend onder sectie D.No.42,onder voorwaarden: 1°. dat de houten binnenwanden en bint stijlen met asbestverf worden bestreken 2°. dat de locomobiel in een steenen ge bouwtje met plaatijzeren dakbedekking worde geplaatst 3°. dat er geen electriscbe geleidingen in de loods worden aangebracht; 4°. dat verlichting door gas moet geschie den en de gaspitten van glazen en kappen, alsmede van vlamkappen moeten voorzien zijn 5°. dat de kachels op brandvrijen bodem moeten staan en omgeven door een ijzeren mantels 6°. dat de lijdelijke vergunning wordt ver leend tot 1 Maart 1903. Amersfoort, den 6. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders ooornoemd, De Burgemeester, WUJJTJERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hin derwet, aan T. WUNANDS, wonende alhier, vergunning is verleend tot oprichting van een broodbakkerij in het perceel gelegen «Kroontjesmolen", kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, sectie B. no. 2244. Amersfoort, den 6. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JT1ERS. De Secretaris, B. W. TII. SANDBERG. liet opnemen van Ingezonden stokken brengt niet altijd mede, dat de Keductie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stokken wordt uiinmer teruggegeven. Geachte liedactie. Uit de verslagen der laatste Gemeente raadszitting hebben de ingezetenen kunnen lezen, dat er besloten is, ook in onze ge meente munt-gasmetersJn tc voeren. Nu rijst evenwel bij velen du vraag: Op we"-e voorwaarden Met de beantwoording der volgende vra gen zult U dus velen verplichten. Ie. Wanneer iemand een munt-gasmeter neemt, welke kosten zijn er dan voor hem aan verbonden'? 2. Verschaft de Gemeente ook lampen (hoeveel)? Ook kookstellen (hoeveel) 3e. Bij wie moet men zich voor aanslui ting aanmelden en bij wie de noodige in lichtingen inwinnen'? 4. Zal de Gemeente terstond een aanvang nemen met het plaatsen van munt-gas meters, als er zich 50 hebben aangemeld Laat nu ieder, die er ernstig over denkt, het zich óok aan le schaffen, spoedig een be sluit nemen, opdat ook in onze Gemeente deze nuttige instelling weldra is ingevoerd. Dankend voor de plaatsruimte, Uw dw. dr. B. Amersfoort, 5 Maart 1902. De heer B., die abonné op ons blad is, veroorlove ons de opmerking, dat hij ons Raadsoverzicht in het nummer van 27 Fe bruari niet juist gelezen schijnt te hebben. Daar toch staat woordelijk «De Gas-eotnmissie had gunstig geadviseerd mits voldoende deelneming werd gewaar borgd door 100 aanvragen. Immers iedere aansluiting kost omstreeks f60. De prijs voor kook-, zoowel als lichtgas moet gesteld op 8 cent, terwijl daarvoor worden verstrekt 25 Meter binnenleiding, 1 harplamp en 2 kookstellen, dan wel 2 harplanipen en 1 dub bel kooktoestel." Vragen 1 en 2 zijn dus beantwoord. Hot antwoord op vraag 3 moet luiden: men wende zich tot den Directeur der Ge meentelijke gasfabriek. Ook vraag 4 werd in bovenbedoeld over zicht bereids beantwoord. Door de aanne ming van het amendement.- Van Esveld wordt niet 100, doch 50 als minimum gesteld. Zoo- dra deze 50 er zijn, zal de Gas-commissie nadere voorstellen doen aan den Raad. Te zijner tijd zal óok wel worden voldaan aan het verzoek des heeren Van Esveld om ruime publiciteit. Redactie. Geachte Redactie, Mag ik U beleefd verzoeken om een plaatsje voor onderstaande regelen in uw blad Bij voorbaat mijn dank. Aan den Correspondent van de Nieuwe Rott. Crt. te Amersfoort. WelEd. Heer, lk moet antwoorden op Uw schrijven in de Amersf. Courant van Maandag 3 Maart. U is nl. verkeerd ingelichtafgaande op «praatjes" verwijt U mij iets, waaraan ik zelfs niet gedacht heb. In zijn betoog verdedigde de heer Kamp zich tegen een insinuatie aan zijn adres van de zijde der «Nieuwe Crt." en der «Nieuwe Rolt. Crt." (de heer K. heelt niet geïnsi nueerd, zooals U schrijft). Ik heb naar aanleiding daarvan gezegd: «lk geloof, dat de corresp. van «Nieuwe Crt." en «Nieuwe Rott. Crt." hier aanwezig zijn (ik had U immers bij den aanvang in de zaal gesproken) en hoop, dat zij vooral aan hunne redactiën zullen melden de laatste woorden van den heer Kamp." Ik zeide dit, omdat ik bij ondervinding weet, boe correspondenten van dagbladen vaak verslagen moeten bekorten en ik bang was, dat de weerlegging van den heer Kamp die m. i. zeer belangryk is óok zou weg vallen. Heb ik nu gelogen of iets ten nadeele van de «Nieuwe Rott. Crt." gezegd En als ik U iets verzoek, verlaag ik U dan tot mijn dienstknecht Misschien zijn dit onnoozele vragen, maar dat komt dan omdat ik U niet goed snap. U is wellicht niet gewend te schrijven voor menschen als waartoe ik behoor en daarom veronderstel ik, dat hoogst ideëele motieven U geleid zullen hebben, de eer van de «Nieuwe Rott. Crt." als nog ongeschonden rein den lezers van dit blad te vertoonen. En naast die ongeschonden eer zien ze een misdadiger. Noteer het lezershet is VV. C. Oosterman, onderwijzer aan een der o. L. scholen te Amersfoort! Vergeet dit laatste s. v. p. nietbewaar de courant, la ter kan die misschien van pas komen. Een beetje grondiger onderzoek, waarde heer, en Uw blijkbaar geprikkeld gemoed ware tot rust gekomen en dan zou het ve nijnig onware stukje in uw pen gebleven zijn. Hoogachtend, Uw dw. dr. W. C. Oosterman. Enkelen schijnen mij te houden voor cor respondent van de «Nieuwe Rotterd. Crt." Ofschoon ik ook medewerker hen aan eeni ge bladen, behoort de Rotterdammer daar toe niet. Frederiks. Burgerlijke stand van Amersfoort, van 27 Februari tot en met 5 Maart 1902. GEBORENGeortruida Cornelia, d. van G. van Leijenhorst en C. Hazelaar, Hen- drikus Johannes, z. van R Janssen en C. A. ArnoJdus. Geurt Burtus, z. van M. van der Hart en R. van Hartskamp. Geurtje, d. van H. van Surksum en B. van den Brink. Hendrikus Jacobus, z. van H. S. Apeldoorn en D. M. Maal. Anna Geertruida, d. van H. Apeldoorn en G. A. van de Kieft. Gelida, d. van A. Scheiding. Gerrit, z. van G. Meerbeek en E. van Kampen. Andries Jilles, z. van M. Gnirrep en M. S. Lansmig. Ai-ie z. van Th. van Zwol en H. van Kolfschooten. Cornelis, z. van J. Veldman en T. van Pluren. Wijmpje Hermina, d. van M. Kraaijenhof en G. Smith. Hermina, d. van B. Stork en H. Vahl. Adriana, d. van A, Kelder. Elisabeth Pe- troncha, d. van W. van Dijken en A. J. Lenstra. Tij men, z. van P. F. Koops en E. Muijs. Catharina, d. van H. Timmerman en N. Blijerveld. Gerardus Jacobus, z. van J. van Winterswijk en C. van't Wel. Pelroneila, d. van A. van Eeden en P. Koet- s'ei'* Johanna Sonhia, d. van J. Kuijer en C. M. Jansen. Wilhelmina, d. van H. van Niekerk en J. van den Berg. Baitus, z. van B. Snijders en A. Middelman. Gijs- berta, d. van H. Pol en W. van Engelen. Hendrikus Johannes, z. van W. van Ruiten-

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2