Donderdag 13 Maart 1902. DE DOLLE GRAAF. PHOENIX BROUWERIJ. No. 5170. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. Gemengd Nieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. BOCKBIER is van heden af weder verkrijg baar. AMEESFOORTSGHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per pos o. Advertentiën 46 rebels GO centelke regel meer 10 cent. Legale-, oiticieële- /fl!" rmn8SadVCrlentië" pei' re«el 15 cent- Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer loote letters naar plaatsruimte, bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van builen de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNIS G E VI N 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente AMERSFOORT, Gelet op ile artl, O en 7 der Hinderwet; llieiiguii tor algemeone kennis, dat met intrekking van zijn verzoekschrift d. d. 10 Februari 1902, door J. II. K. NESENBE REN L) een verzoekschrift is ingediend om vergunning tor. oprichting van eene fabriek tot bereiding van cacao en chocolade en plaatsing eerier locomobiel van 10 paarde- kracbten op het perceel gelegen aan den Arnbeinscben straatweg te Amersfoort, Kadastraal bekend in sectie B. no. '2387 ged. Welk verzoekschrift, met de daartoe be trekkelijke bijlagen, gedurende veertien da gen, op werkdagen van des voormiddags 0 uren tot dos namiddags 3 uren, ter Se cretarie dezer Gemeente, voor belangheb benden ter visie ligt en dat op Donderdag, den 27. Maart 1902, des voormiddags te 10'.o uur, aldaar de gelegenheid wordt aan geboden, o in eventuöele bezwaren tegen het oprichten dier inrichting mondeling en schrif telijk toe te lichten, terwijl drie dagen voor dien dag inzage kan worden genomen van de tor zake ingekomen schrifturen. Amersfoort, den 13. Maart 11)02. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WTIJTIEUS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Dr. li, A. van Rakel, Ev. Luthersch pre dikant te Edam, hoopt aanstaanden Zondag ochtend vóór te gaan hij de godsdienstoefe ning in de Lulhersche kerk hier. Bij die in de Remonstrantsche kerk hoopt voor te gaan dr. II. IJ. Groenewegen, Re- monstrantsch predikant te Rotterdam, nieuw benoemd Hoogleeraar aan het Seminarium te Leiden. De op 22 Maart vastgestelde Kiezerslijst vooi' 19021903 telt 1792 namen, tegen de vorige 1715. Niettegenstaande*' herhaalde malen daar op werd gewezen, heeft een vrij groot aan tal kiezers verzuimd in tijds zich aan te ge ven, hetzij door het inleveren van voldane belastingbiljetten uit andere Gemeenten, het zij met andere bescheiden. Zij zijn uu van liet kiesrecht, oor dit jaar althans, verstoken. De Kamer Koophandel en Fabrieken ut Gravin Kastettcn was we) verheugd, maar niet verwonderd, toen rij de tijding van Nora's engage ment vernam. Kroeker had haars inziens niet goed andere kunnen handelen, nadat Nora nu drie weken onafgebroken aan liet ziekbed van do kleine Elvire had gewaagt, en toen zij met haar dochter alleen was, zeide zij„Door dit huwelijk verlies je weliswaar je graviunekroon, maar daarvoor heb je vasten grond onder de voeten, en dat is toch de hoofdzaak. En een gravin blijft een gravin, ook al draagt zij later den naam .Schutte". Pc maatschap pelijke positie van Krocker laat overigens niets te wenschen over, dus hebben wij geen reden tot kla gen." Er kwam een droevige trek op Nora's gelaat en zonder een woord te spreken, ging zij de kamer uit. Zij was zóo gelukkig, dat zij de geheele we reld in haar geluk zou hebben willen laten deelen, en nu zeide haar moeder, dat er .geen reden tot kla gen'' WUB l'.lvi moest zich nu voorloopig wel zonder Nora behelpen, maar haar papa troostte haar door haar te vertellen, dat Nora haar mama wilde worden en dan altijd, hij hen zou blijven. Intusschen had Lex dc laatste dagen al heel wat ondervonden. Krncker's voorspraak bij den rector had niet gebaat. Dat Lassow uit het cachot ontsnapt was, was en bleef een ongehoord feit en men wilde de ziekte van de kleine Elvire niet als verzuchtende vergadert niet hedenavond doch Zaterdag te I uur ten Raadhuize in openbare zitting. Ter Maandag hier gehouden paardenmarkt j e"m sr"e,'d /,f!o pMni""'30 vcui™s s De paarden golden f80 tot f450, de veu- lens t 400 tot f200, de hitten f00 tot f180. j Het examen voor de acte nuttige hand- I werken is alsnog met gunstig gevolg afge legd door de jongedames G. M.'Kuvt en j. M. Lans, beiden van hier. De jongste berichten omtrent onzen vroe- I geren stadgenoot jhr. tnr. T. A. J. van Aseh van Wijck vermelden, dat alle levensgevaar geweken is en de toestand zeer bevredigend blijft. Zeer vermoedelijk zal de eerste Dinsdag- j Sehe veemarkt hier op 25 Maart worden ge houden. Intusschen zal men goed doen, de officieele 1 bevestiging af te wachten. De Algemeene vergadering van de Amers- foortsche Toy nbee-vereeniging »Ons Huis" wordt morgenavond in het verenigingsge bouw aan de Kortegracht gehouden. Het concert, onder de hoogst bekwame leiding van den heer G K. G. van Aaken Vrijdagavond in «Amicitia" gegeven, is een beslist succes geweest en heeft te meer doen gevoelen hoe ontzettend jammer liet is, dat we ofschoon zulke bekwame musici in tie stad wonen door gebrek aan belangstel ling verstoken zijn van zulke uitstekende symphouie-concerten. De soli werden onberispelijk uitgevoerd zoo door den heer Jacques Vischer als door de jongedames Marie en Georgine van Aaken en den heer Ferree; het orkest, waarin de ensemble-klasse der Muziekschool van «Toon kunst" meewerkte, kweet zich uitnemend van zijn dikwijls heel moeilijke taak. De bijval, evenals de bloemenhulde aan de solisten gebracht, was ten volle verdiend en ongetwijfeld mag hier hulde gebracht aan den heer Van Aaken, die een zóo uitgezocht programma op zóo artistieke wijze deed ten gehoore brengen. Een occasional schrijft We hadden het genoegen het 2e abonne mentsconcert op 10 Maart in de concert zaal »De Keizerskroon" bij te wonen. De op komst van bei publiek was goed. Het pro gramma was een uitgezocht en bevatte zeer aardige nummers, welke artistiek werden uit gevoerd. Vooral de concert-polka voor pis ton-solo (W. Hendriks) werd meesteilijk ten gehoore gebracht en daverend toegejuicht. Zelden zagen wij dan ook hier ter stede in dat genre uitvoeringen, welke hebben kun nen bogen op die vereenigde samenwerking om ite kunst hoog te houden. Eenige artisten van het specialiteiten-ge zelschap van den heer Vleugels, uit Rotter dam, waren tevens voor dien avond geën gageerd. Allerliefst kweten zij zich van hun taak. Het ligt geenszins in mijne bedoeling om over een en ander door dit gezelschap uit gevoerd often gehoore gebracht, uit te wijden, doch al hadden we niets anders gezien dan «mail. Estrella" in haar stoutmoedige doch bevallige kunstverrichtingen, waarlijk zulks alleen had de moeite beloond om deze voor stelling te hebben bijgewoond. Den nog te volgen twee concerten zij dan I ook het beste succes toegewenscht. De voorstelling, gisteny- nd ten bate van «Liefdadigheid" in «Amicitia" gegevendoor eenige leden van de vereeniging »0. G. A." herinnerd zij, dat ze niet uitging van die I vereeniging mag welgeslaagd heeten. Niet alleen, dat een goede bate zal vloe- I en in de kas van «Liefdadigheid" maar ook i èn in bet guitige voorstukje »De Muis" èn 1 in het hoogst koddige schijn-drama «Julius Caesar" werd uitstekend gezegd ofgezongen, niet alleen door de heeren, die de soms heel moeilijke vrouwerollen vervulden maar ook j door de overigen. Het gaat niet aan, hier de voorstelling in den breede te bespreken, een overzicht te I geven van het stuk maar wel mag herin nerd, hoe hoogst lachwekkend het telkens is, deze historische personen liedjes te hooren zingen uit- en toespelingen te hooren maken op zaken van onzen tijd. «Ik heb nog zelden me zóo geamuseerd" hoorden we bij 't naar huis gaan iemand zeggen, die nogal heel wat gezien en geboord heeft. En wat hij zeide, zal wel door allen gedacht zijn. Op de lijsten voor de tweede voorstelling van het «Ueberbrett'l"- gezelschap is thans voor ongeveer 00 plaatsen geteekeudeerst als er 100 plaatsen genomen zijn, kan de avond van de uitvoering worden bepaald. Daarom brongen we 't verzoek over aan hen, die niet in «Amicitia" of «Het Valkje" komen, aan een lid van een dier Sociëteiten te verzoeken, voor haar want 't zullen wel meest dames zijn, die nog niet teeken den eenige plaatsen te reserveoren. Bij de gister door architect W. Salomons gehouden aanbesteding van den bouw eener stalhouderij met bovenwoning aan den Ouden Vlasakkerweg, voor rekening van de heeren Vonk en Van Kolfschoten, werd ingeschre ven door de heeren J. C. van Eijbergen, voor f9999, en T. van Hnogevest, voor f8800. Men kan hard worden door niet te willen toegeven, dat men week is. De volgende ware gebeurtenis op een lo- eaalspoor in de buurt zou doen denken aan de Secundar-babne van de «Fliegende Blat ter." I Een juffrouw geeft tijdig kennis, dat aan zekere halte gestopt moet worden. De trein boemelt de halte voorbij. Men weet, na bij na de helft van den weg voor de volgende halte afgelegd te hebben, de aandacht van den conducteur te trekken. Deze doet da- I delijk stoppen en stelt de juffrouw in dege- legenheid, uit te stappen. Misgerekend. De juffrouw weigert uit te stappen en gelastte- omstandigheid aannemen. Het zou wat moois zijn, indien het voortaan den leerlingen vrijstond, uit het cachot te ontsnappen, wanneer het cëue of andere meisje, voor wie zij vriendschappelijke gevoelens koesterden, ziek was: over het gehetl was men ook niet bijzonder gesteld op dergelijke verhoudingen tusschon de gymnasiasten en de jonge dames der stad, enzoovoort. Natuurlijk moest Lex nu een dubbel aanul uren in het cachot doorbrengen maar daar met het laatst bedreven misdrijf nu ook de maat zijner zonden vol was, zond de rector een uitvoerigen brief aan zijn vader, waarin hij dezen meedeelde, dat Alexander Lassow-Domst in den laatsten lijd reeds zoo dikwijls aanleiding had gegeveu tot straffen, dat hij reeds alleen om het slechte voorbeeld dat hij den anderen leerlingen gaf, bij de eerste nieuwe overtreding van het Gymnasium verwijderd zou worden. Om dit te voorkomen want graaf Lassow wist wel, dat Alex in dit opzicht niet te vertrouwen was werd hij on middellijk vanh et Gymnasium genomen, kreeg thuis eenige weken les van den gouverneur zijner broeders en werd toen naar een groote kostschool in Middel- Duitaehland gebracht. Dit alles ging zóo snel en on verwacht in zijn werk, dat Lex eigenlijk in het ge heel niet tot bezinning kwam. Toen hij echter voor het laatst by de familie Kroc ker was en in den tuin afscheid nam van Elvi, kon hij zijn aandoening niet meer hedwiugen. „Lieve kindje, zeide hij, en kuste haar voor hot eerst van zijn leven eenigszins verlegen, lieve kindje, huil toch zoo niet: ik kom immers altijd weer hier als ik vacantie heb. En als wij groot zijn, wordt je mijn vrouw niet waar?" „Ja," zeide zij en sloeg beide armpjes om zijn hals. ,Ja, Lex, en ik zal nooit van iemand anders houden, elkander want huilen wi de klasse van het G; toch Al te kinderachtig ser men al in de der- gezeten heeft, staat •ertrok. n jou. Nóg eens boog hij zich tot haar neer en kliste de roode kinderlippen. Toen klemde hfj de tanden op „Vergeef me, graaf Lassow, ik kan niet meer (Jan- sen! Kom laat wij naar mijn kamer gaan, eer de an deren het merken ons hebben vandaag nog geen enkel verstandig woord met elkander kunnen wis- j selen." j Midden onder het walsen fluisterde Irma von Me- lognitz haar danser deze woorden toe en beiden ver dwenen achter de zware portières in het weelderige boudoir. „Goddank Wij zijn alleen Zij lit zich op een stoel neervallen, deed de lange handschoenen uit en bracht haar waaier in beweging. „Wilt u uu voor champagne zorgen? Geen ijs: ik walg van al die zoetigheden. Champagne is het eenige, dat de levensgeesten weer opzoekt". „Hebt u daar dan behoefte aan?" Lex lachte en keerde zich bij de deur nog eens om.,Maar pasop, dat gij li niet door een ander danser laat ontvoeren. Deze wals behoort mij en ik permitteer geen ex tra-toereu." „Wordt nu niet al te overmoedig, als ik u veizoo- ken mag. Ga nu maar weg en kom spoedig terug." Haar blik volgde de slanke gestalte, die in de nauvsluitendc huzarenuniform zoo bijzonder goed uitkwam toen zuchtte zij. Hij w», zonder tegen spraak de mooiste, de knapste en aangenaamste of ficier van het regiment van haar vader waarom kon hij ook niet de rijkste zijn Maar dat was hij ■p verre na niet zij had er zeer nauwkeurig naar geïnformeerd oude, voorname adel, uitgestrekte be zittingen in Holstein. maar een majoraat, zoodat de tweede zoon bitter weinig te verwachten had. Jam mer heel jammer! Zij liet het hel hoofd met de roodgouden lokken op de leuning van haar stoel zinken en staarde pein zend voor zich uit. Daar kwam Lassow terug, met een flesch champagne ouder den arm eu twee gla zen iu de hand. „Ziezoo, daar ben ik met mijn buit. Nu zullen wij het ons eeus gezellig maken." Hij zette zich naast haar neer en reikte haar een glas schuimenden wijn zij klonken, zagen elkan der aan en ledigden hun glazen. „Hebben wij toch niet wat al te snel gedanst f vroeg hij glimlachend. „I" is nog geheel buiten adem." Irma deed haar waaier dicht. „Als een razende hebt gij gedanstals een dolleman Trouwens, wat kan men men anders verwachten van den dollen graaf Nu lachte hij luidkeels: „Dus kent u dien naam óok reeds? Die zal mij wel mijn leven lang bijblij ven. Reeds op het Gymnasium werd ik zoo ge noemd Een oogenblik kwam er een zachte, droomerige uitdrukking op zijn gelaat als kwam er een heriu- nering aan iets lieflijks bij hem op, maar even daar na verdween deze trek weer; hij kwam nóg dichter bij Irma eu zeide met opgewonden stern „Irma, einde lijk heb ik je eens voor mij alleen en wij zullen deze kostbare minuten niet ongebruikt voorbij laten gaan. Gij weet boe het mij staal. Ik wil en kan niet langer wachten. Honderdmaal heb ik ju reeds ge zegd, dat ik je liefheb met een waanzinnige, dolle liefde, zooals alleen de dolle graaf lief kan hebben, en altijd scheept gij mij af met vage beloftennog altijd wilt gij mij geen recht "p u geven." Zij lachte, zoodal al haar witte tanden te zien kwa men. „O, gij dolle, onstuimige graafLaat mij toch nog wat genieten van mijn vrijheid. Denkt ge dan werkelijk, d it ik nu reeds lust heb, hel huwelijksjuk I te lorschen „Dat zijn uitvluchten.Hij fronste de wenkbrau- I weu „lk wil een b«paald antwoord, Irma, ja of neen."

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1